روایت حسین جابری انصاری از دفتری به نام "ترنج و زیتون" در تحلیل جنایات اسرائیل در غزه

  سه شنبه، 21 فروردین 1403   زمان مطالعه 3 دقیقه
روایت حسین جابری انصاری از دفتری به نام "ترنج و زیتون" در تحلیل جنایات اسرائیل در غزه
نسل کشی اسرائیل در غزه در شرایطی ادامه دارد که جامعه جهانی نتوانسته کاری مؤثر برای توقف قتل عام انسان های بیگناه به دست شقی ترین رژیم تاریخ بشر صورت دهد. دکتر حسین جابری انصاری محقق و تحلیلگر مسائل جهان عرب و اسلام در جدیدترین کتاب خود به این موضوع پرداخته است. یادداشت ایشان در معرفی این کتاب را می خوانید.

کتاب جدیدم با عنوان "ترنج و زیتون: تأملاتی درباره جنگ غزه، فلسطین و اسرائیل" (انتشارات ایران: 1403) منتشر و امروز به دستم رسید. با تشکر از دوستان عزیز موسسه و انتشارات ایران، پیشگفتار و فهرست کتاب را برای آشنایی با مطالب آن تقدیم می کنم.

ترنج و زیتون

پیشگفتار: برای سه مرد

از پانزدهم مهر 1402 (هفتم اکتبر 2023) و آغاز عملیات طوفان‌الاقصی، نزدیک به سه سال سکوت خود خواسته ام را شکسته و با تمام سرمایه اندکم برای ارائه مباحث شناختی درباره فلسطین و مقاومت، و صهیونیسم و اسرائیل به میدان آمده ام. از همان روز تا به امروز به تقریب در هیچ جلسه یا نشستی شرکت نکرده ام، یادداشتی ننوشته یا سخنرانی ای نکرده ام که همزمان یا پیش و پس از آن به یاد سه مرد نیفتاده باشم: شهید جاودانه و سرباز سر به دار ایران و اسلام، قاسم سلیمانی و مردانِ مرد میدان و دیپلماسی ایران، زنده یادان سید علی اکبر محتشمی‌پور و حسین شیخ الاسلام سفرای پیشین ایران در سوریه و دبیران کل پیشین کنفرانس بین‌المللی حمایت از انتفاضه فلسطین.

یاد این سه مرد که با همه وجود، و اخلاصی کم نظیر برای اعتلای ایران و اسلام و رهایی ملت فلسطین از اشغال، در تب و تاب و تلاش بودند، همیشه همراه من است. مجاهدانِ راه خدایی که نقش های ماندگارشان و اخلاص و آزادگی و صفا و یکرنگی و سیاست ورزی راست قامتانه و دین داریِ بی ریا و برق زیبای چشمانشان هیچگاه از خاطر نمی رود. اینک

کتاب "ترنج و زیتون - تأملاتی درباره جنگ غزه، فلسطین و اسرائیل" را که متن ویراسته و پیراسته یِ دوازده جستار و گفتارِ پیشینِ این کمترین است، از صمیم جان به یاد و خاطره همیشه زنده آن سه "جان شیفته" و "پیوسته بی قرار"، تقدیم، و دعا می کنم خداوند آن نازنینان را در بهشت ابدی خود جای دهد و عاقبت همه ما را ختم به خیر فرماید.

یازده جستار و گفتار این کتاب در دوره چند ماهه پسا طوفان‌الاقصی، ارائه، و تنها جستار اول، سالی پیش تر از آن نوشته شده است.

واپسین نکته اینکه در نام ترکیبیِ کتاب حاضر، "زیتون"، بعنوان نماد "فلسطین" و "ترنج" بعنوان نماد یکی از نقش ها و طرح های اصلی "فرش ایرانی" برگزیده شده است. فرش، نماد هنر ایران، و شهر زادگاه پدر نویسنده یعنی "نایین" است که در این کتاب، از روش بافتِ زمان برِ آن بعنوان رمزی نمادین برای تبیین راه آزادی فلسطین از اشغال صهیونیستی در چارچوب یک استراتژی بلند مدت و فرسایشی یاد شده است.

حسین جابری‌انصاری

سوم اسفند ماه 1402

➕ فهرست کتاب

مقدمه ناشر

پیشگفتار: برای سه مرد

فصل یکم: جستارها/ یادداشت ها

اول| منازعه فلسطین، طرح رفراندوم و کشاکش راه حل ها: این جستار نخستین بار بعنوان پیشگفتار در کتاب زیر از مجموعه آثار استاد محمد جواد حجتی کرمانی منتشر شده است: اعترافات کارتر و مظالم اسرائیل، انتشارات اطلاعات: تهران، 1402، ص. ص 13 تا 31.

دوم| نبرد غزه و آینده فلسطین: این جستار، فردای عملیات طوفان الاقصی نوشته و نخستین بار در تاریخ 17 مهر 1402 در روزنامه هم میهن منتشر شد.

سوم| حماس، اخوان‌المسلمین و جنبش های اسلامی: ویرایش نخست این جستار با عنوان "جنبش حماس و مقاومت در برابر اشغال" در تاریخ 22 مهر 1402 در روزنامه شرق، و نسخه دوم آن با اصلاحات و افزوده های جدید، همراه با منابع در مجله باور، شماره 3، مهر و آبان 1402، صفحه 14 تا 19 منتشر شد.

چهارم| پیامدهای طوفان‌الاقصی: چارچوب اولیه بحث ارائه شده در خانه اندیشه‌ورزان به دعوت اندیشکده حرف، 5 دی ماه 1402. این جستار، نخستین بار در تاریخ 14 دی 1402/ 4 ژانویه 2024 در دو روزنامه اعتماد و تهران‌ تایمز منتشر شد.

فصل دوم: گفتارها/ گفتگوها

اول| مدیریت معرکه استراتژیک با نگاه استراتژیک: بازنویسی محورهای اصلی گفتار ارائه شده در نشست «بررسی تحولات فلسطین»، موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی، حسینیه جماران، 4 آبان 1402.

دوم| مقاومت، پیروزی و سازش در فلسطین: گفتگو با پایگاه خبری مشرق، 15 آبان 1402.

سوم| جنگ غزه و چشم اندازهای آن: گزارش مناظره احمد زیدآبادی و حسین جابری‌انصاری، دانشکدگان مدیریت دانشگاه تهران، 20 آبان 1402.

چهارم| انتخاب‌های بد و بدتر اسرائیل در رویارویی با طوفان‌الاقصی: گفتگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، 5 و 6 آذر 1402.

پنجم| درهم آمیزی دعوا‌های سیاست داخلی با مسئله فلسطین؛ نشانه نوعی بیماری: بازنویسی محورهای اصلی گفتگو با رادیو مقاومت، صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، 13 آذر 1402.

ششم| قفل شدن رژیم صهیونیستی در قاب غزه: گفتگو با روزنامه جوان، 19 دی 1402.

هفتم| مسئله فلسطین و نبرد غزه: بررسی روندهای پیشین و نوین: سخنرانی در نشستِ پرسش و پاسخ اندیشکده "گفت‌ و شنود"، 8 آذر 1402.

هشتم| فهم پروژه صهیونیسم و اسرائیل در پیوند با مسئله یهودی و سیاست غرب: گفتگو با موسسه تنظیم و نشر آثار رهبر انقلاب اسلامی، 8 بهمن 1402.


دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
اختصاصی ساعدنیوز: قهرمان عملیات جستجوی هلی‌کوپتر شهیدان خدمت: پهپاد ترکیه‌ای یا موتورسواران تبریزی؟ (6 نظر) گریه های زینب سلیمانی بر سر تابوت ابراهیم رئیسی و همراهانش+عکس/ داغ حاج قاسم تازه شد (2 نظر) واکنش فرزاد حسنی به شهادت شهدای خدمت: درود بر ابراهیم، نیکوکاران را چنین پاداش می دهیم، در حقیقت او از بندگان با ایمان ما بود (2 نظر) {ویدئو} نحوه درست کردن ترشی باقالی ساده و خوشمزه (2 نظر) بهشت کوچکی که بهنوش طباطبایی برای خود ساخته است/ چه زیبا و دنجه اینجا +عکس (2 نظر) مجری جنجالی صداوسیما برای همیشه از ایران رفت (2 نظر) انا لله و انا الیه راجعون / مرد خدمت آسمانی شد ... (2 نظر) فوری؛ لحظه اعلام خبر شهادت ابراهیم رئیسی در شبکه خبر (2 نظر) تصویری از صندلی خالی شهید امیرعبداللهیان در کلاس درس او در دانشگاه تهران (1 نظر) بیوگرافی و زندگی خصوصی کیوان ساکت اف، تازه داماد سینمای ایران و همسرش+ تصاویر جذاب و دیدنی (1 نظر) استوری حسین کنعانی زادگان در پی شهادت آیت‌الله رئیسی (1 نظر) چهره محزون و ناراحت وحید شمسایی در مراسم تشییع رئیس جمهور شهید و همراهانش+عکس (1 نظر) انتشار برای اولین بار ؛ جدیدترین تصاویر ثبت‌شده از آخرین پرواز بالگرد رئیس‌جمهور شهید و همراهانش (1 نظر) فیلمی تاریخی و دیده نشده از شهید جمهور / اینجانب سید ابراهیم رئیسی هستم ... (1 نظر) شعار یک توریست خارجی در مراسم تشییع شهدای خدمت+ویدئو (1 نظر)
دیگران می‌خوانند   
تصویری از حضور رهبر معظم انقلاب در منزل رئیس جمهور شهید آیت الله رئیسی خداحافظی آخر و احترام نظامی دختر خلبان هلی کوپتر رئیس جمهور شهید و همراهانشان+ویدیو فال قهوه با نشان روز پنجشنبه 3 خرداد ماه 1403 فال انبیاء روزانه پنجشنبه 3 خرداد ماه 1403 حال و هوای غمزده خانه آیت الله آل هاشم در تبریز/ بی تو رنگ یأس دارد منزل و مأوای تو+عکس خاطره دوبلور معروف از سفرِ خاص شهید ابراهیم رئیسی و واکنش ایشان با دیدن تیپ متفاوت جوانان در مسجد استوری اینستاگرامی ملیکا زارعی (خاله شادونه) از مراسم تشییع آیت الله رئیسی+عکس نگاهی به خانه ابدی شهید آیت الله رئیسی / نام نیکت همه جا ورد زبان است هنوز تصاویر کمتر دیده شده از دوران دانشجویی استاندار شهید آذربایجان شرقی تصویر عکاس تبریزی از هلی کوپتر رئیس جمهور شهید بر صفحه اول روزنامه گاردین انگلستان فال ابجد روزانه پنج‌شنبه 3 خرداد 1403 اوخشامای (روضه) ترکی یک مادر عشایر قشلاق حاج ایمان کندی در وصف شهید جمهور+ویدئو فال روزانه امروز پنجشنبه 3 خرداد ماه 1403 فال شمع روزانه امروز پنجشنبه 3 خرداد 1403 (عکس) ادای احترام استقلالی ها به رئیس جمهور شهید در تمرین امروز این تیم قول شهید امیرعبداللهیان در جلسه هیات امنای دانشگاه صنعتی شریف+ویدئو تعبیر جالب حجت‌الاسلام قرائتی درباره شهادت ابراهیم رئیسی+ویدئو پوشش کامل مراسم ادای احترام سران کشورهای مختلف به پیکر شهید رئیسی و همراهانش روایت احساسی همسر شهید امیرعبداللهیان درباره این شهید+ویدئو /جز خوبی چیزی ندیدم تو زندگی... زندگی خلبان گنبدی پرواز «شهدای خدمت» در کلام بستگان+ویدئو فال حافظ با تفسیر امروز پنجشنبه 3 خرداد 1403 + فیلم احترام نظامی دختر شهید خلبان سید طاهر مصطفوی به تابوت پدرش / گر پدر نیست، تفنگ پدری هست هنوز اولین عکس از جمیله علم الهدی پس از شهادت سید ابراهیم رییسی +عکس حضور بدون تشریفات سید میثم خامنه‌ای در مراسم تشییع پیکر رئیس جمهور شهید و همراهانش دعایی که رهبر انقلاب برای شهید سیدابراهیم رئیسی خواندند+ فیلم ورود هواپیماهای هیات‌های خارجی به فرودگاه مهرآباد+ویدئو (فیلم) آغوش پدرانه رهبر معظم انقلاب برای نوه‌های دختری شهید رئیسی / تسکینی برای قلب داغدیده دخترانش ... آماده‌سازی خانه ابدی شهید آیت‌الله آل‌هاشم در تبریز +فیلم حال منقلب برادر شهید آیت الله ابراهیم رئیسی در مراسم تشییع+فیلم کدام فرزند رهبر معظم انقلاب در مراسم تشییع رئیس جمهور و همراهانش حضور داشت؟+ عکس جدیدترین تصویر از برادران رئیس جمهور شهید+عکس توصیف حاج منصور ارضی از پیکر شهید رئیسی؛ مثل حضرت علی اکبر شده بود گفتم چجوری تو را بشورم! +ویدئو جواب رئوفانه و قابل تامل ابراهیم رئیسی به اظهارات فردی از مخالفان ایشان+ویدیو/ سعه صدر رو دیدین؟ حضور همسر و خانواده داغدار شهید مالک رحمتی در مراسم تشییع +ویدئو/ عجب رسمیه رسم زمونه... جزئیات تشییع و تدفین پیکر امام جمعه شهید تبریز و استاندار شهید آذربایجان شرقی عکس‌ جالب و کمتر دیده شده از شهید آیت الله آل‌هاشم؛ در حال خرید نان+عکس تصویری تلخ از لباس پرواز سرهنگ بهروز قدیمی از شهدای کادر پروازی+عکس تصویری خاص از وداع یادگار امام سید حسن خمینی با شهید سید ابراهیم رئیسی +عکس خوش‌آمد گویی پیرمرد ترک‌زبان به رئیس‌جمهور+ویدئو/ برای مردم این منطقه دوستی و محبت آوردی (عکس) تصویری تلخ از گریه آجودان مخصوص شهید رئیسی در مراسم تشییع او
تیتر امروز   
فال قهوه با نشان روز پنجشنبه 3 خرداد ماه 1403
پوشش کامل مراسم ادای احترام سران کشورهای مختلف به پیکر شهید رئیسی و همراهانش
جزئیات تشییع و تدفین پیکر امام جمعه شهید تبریز و استاندار شهید آذربایجان شرقی
فال روزانه امروز پنجشنبه 3 خرداد ماه 1403
فال شمع روزانه امروز پنجشنبه 3 خرداد 1403
رهبر انقلاب: شخصیت برجسته‌ای را از دست دادیم/ روبوسی و سر سلامتی و لحظاتی از دیدار نخست وزیر عراق با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای + ویدئو
فال انبیاء روزانه پنجشنبه 3 خرداد ماه 1403
فال ابجد روزانه پنج‌شنبه 3 خرداد 1403
فال حافظ با تفسیر امروز پنجشنبه 3 خرداد 1403 + فیلم
اطلاعیه مهم ستاد کل نیروهای مسلح درباره عملیات ناموفق پهپاد ترکیه‌ای
واکنش بازیگر سریال گاندو به شهادت رئیس‌جمهور
اولین اظهارات علم الهدی بعد از شهادت دامادش، سیدابراهیم رئیسی؛ چه کنیم، مشیت خداست/یک هفته پیش او را دیدم
اقامه نماز رهبر انقلاب بر پیکر شهید رئیسی و شهدای خدمت + فیلم
خاطره جالب مسعود ده نمکی از صحبتهای آیت الله رئیسی در دادگاه؛ خوشحالم که کم نیاورده ای!
تصویری از لحظه وداع رهبر معظم انقلاب با پیکر رئیس جمهور و شهدای سانحه بالگرد