رونمایی از حقوق وزرا و نمایندگان مجلس

  چهارشنبه، 17 آذر 1400 ID  کد خبر 182038
رونمایی از حقوق وزرا و نمایندگان مجلس
رئیس اداره گاز یک شهرستان ۴۵میلیون تومان، رئیس یک دانشگاه ۶۷میلیون تومان و مدیران یکی از شرکت‌های زیرمجموعه وزارت نفت ۵۰میلیون تومان حقوق ماهانه دریافت کرده‌اند.

انتشار فیش های نجومی چند مدیر در شرکت پتروشیمی امیرکبیر سبب شد موضوع عدم توازن در پرداخت حقوق ها در ساختار دولتی، بار دیگر به بحث روز میان مردم تبدیل شود. انتشار اخباری مبنی بر دریافت حقوق های نجومی ازسوی برخی مدیران شرکت پتروشیمی امیرکبیر، بار دیگر پرونده «حقوق های نجومی» را در افکار عمومی گشود و بازتاب های وسیعی نیز در رسانه ها یافت؛ موضوعی که با واکنش مسئولان دولتی و نمایندگان مجلس هم مواجه شد و به نظر می رسد چاره اندیشی برای رفع اینگونه بی عدالتی ها در نظام پرداخت حقوق در سازمان های دولتی وارد مرحله جدیدی شده است.

اگرچه برخی مسئولان دولتی، ازجمله احمد خانی نوذری، معاون اقتصادی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در رسانه های مختلف توضیح هایی درباره فیش های منتشر شده ارائه دادند و اعلام کردند «فیش هایی که در فضای مجازی منتشر شده فیش حقوقی نیست، بلکه گزارش مجموعه دریافتی هایی است که نهادهای نظارتی خود وزارت کار برای بررسی وضع پرداختی ها ورود کرده و آن را به نهادهای قانونی منعکس کرده است و لزوماً به این معنا نیست که این افراد هر ماه چنین مبالغی دریافت می کرده اند»، اما به نظر می رسد همچنان ابهام هایی در این زمینه وجود دارد و باید شفاف سازی های لازم از سوی مسئولان مربوط انجام شود.

مدیرانی که حقوق نجومی گرفتند

جنجال های اخیر پیرامون پرداخت های ناعادلانه درحالی در روزهای گذشته به صدر اخبار کشور بازگشته است که سابقه آن به سال۱۳۹۵بازمی گردد. خردادماه آن سال انتشار فیش های حقوقی مدیران بیمه مرکزی ایران، رئیس صندوق توسعه ملی، مدیران بانک رفاه کارگران و مسئولان و مدیران چند سازمان دیگر خبرساز شد و واکنش های گسترده ای را در افکار عمومی به دنبال داشت و نام های مختلفی نیز مطرح شد. براین اساس بود که در آن مقطع کمیته ویژه ای برای بررسی موضوع از سوی رئیس جمهوری وقت تشکیل و براساس گزارش این کمیته اعلام شد که «نارسایی ها و ناکارآمدی سیاست ها و قوانین قبلی».

گریزگاه های قانونی در گذشته و حال به جا گذاشته است؛ موضوعی که سبب شد حسن روحانی در آن مقطع «اصلاح بنیادین

ساختار ناسالم مقررات» را به افکار عمومی وعده دهد؛ موضوعی که با توجه به جنجال های اخیر به نظر می رسد چندان کارساز نبوده است. پس از آن بود که در میانه های تیرماه سال۱۳۹۵، رئیس وقت مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی به صحن علنی مجلس، موضوع پرداخت حقوق های نجومی به برخی مدیران دولتی را «مسبوق به سابقه» خواند و اعلام کرد که در گذشته تعدادی از دستگاه های دولتی از قوانین مربوط به «حقوق کارکنان دولت» مستثنا شده بودند.

کاظم جلالی همچنین عنوان کرد که برخی دستگاه ها مانند بانک ها، بیمه ها، شرکت های دولتی، وزارت بهداشت، شرکت ملی نفت ایران و صندوق توسعه ملی در دوره های مختلف از قوانین مربوط به حقوق کارکنان دولت مستثنا شده اند و وضعیت نابسامانی ازنظر پرداخت حقوق و مزایا و اعطای تسهیلات بانکی دارند. در این گزارش همچنین تصریح شده بود که برخی وزارتخانه ها، مانند وزارت اقتصاد و مؤسسه های وابسته به آن ظرفیت های قانونی ویژه ای برای پرداخت به مدیران دارند و در صندوق توسعه ملی پرداخت ها براساس اختیارات رئیس هیأت عامل بوده و سقف نداشته است.

جلالی در این گزارش تخلف از اجرای قانون «مدیریت خدمات کشوری» و وجود برخی قوانین و مقررات خاص درباره برخی دستگاه ها را عمده ترین دلایل پرداخت های نامتعارف اعلام کرده بود. در آن مقطع با وجود اینکه برخی حقوق های نجومی را «جنجال سیاسی» با هدف تخریب دولت ارزیابی کردند، اما بررسی های کارشناسی نشان می داد خلأ های قانونی موجود در ساختار پرداخت های دولتی، این موضوع را فراتر از جنجال سیاسی، بلکه به مثابه چالشی اساسی در ساختار نظام پرداخت هماهنگ مطرح می کند.

برهمین اساس هم بود که با انتقاد مسئولان ارشد کشور نسبت به چنین پرداخت هایی، پیگیری موضوع در دستور کار مسئولان مربوط، ازجمله قوه قضاییه و دیوان محاسبات کشور قرار گرفت و پرونده هایی نیز برای مدیران متخلف تشکیل شد. آمارهایی که در آن مقطع از سوی عادل آذر، رئیس دیوان محاسبات کشور، منتشر شد، نشان می داد در موضوع پرداخت حقوق های نامتعارف حدود ۴۹۲مدیر دستگاه های مختلف کشور مرتکب تخلف شده اند و در مجموع ۳۹۷مدیر در حدود ۲۳میلیارد تومان «حقوق نامتعارف» دریافت کرده اند.

حقوق مدیران دولتی و نمایندگان مجلس چقدر است؟

همه این ها درحالی است که کارشناسان معتقدند گلوگاه اصلی پرداخت حقوق های نجومی در شرکت های دولتی است، نه در سطح مدیران و مسئولان ارشد؛ چراکه در این سطح با فرمول های مشخص و تعیین شده ای مواجه هستیم که محاسبه آن ها به روشن شدن سقف پرداختی به مدیران دولتی کمک می کند. براساس بودجه سال۱۴۰۰که در کمیسیون تلفیق بودجه مورد بررسی قرار گرفت و به تصویب رسید، سقف پرداختی حداکثری حقوق در دولت برای سال جاری ۳۳میلیون تومان درنظر گرفته شده است. همچنین با توجه به مصوبه شورای حقوق و دستمزد دولت، سقف پرداختی حقوق باید حداکثر ۲۱برابر حداقل حقوق یک کارمند باشد که میزان آن ۴۷میلیون و ۸۰۰هزار تومان محاسبه شده است.

همچنین درسال جاری سقف پرداختی برای نمایندگان مجلس شورای اسلامی ۵/۱۴میلیون تومان تعیین شده است که مقداری کمتر از حقوق وزراست. این موضوع درحالی بود که در همان مقطع، حسینعلی حاجی دلیگانی، نماینده شاهین شهر و عضو کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۴۰۰ از وجود گزارش هایی خبر داد که نشان می داد برخی پرداختی ها به مدیران دولتی بالاتر از سقف مشخص شده بوده و به عنوان مثال رئیس اداره گاز یک شهرستان ۴۵میلیون تومان، رئیس یک دانشگاه ۶۷میلیون تومان و مدیران یکی از شرکت های زیرمجموعه وزارت نفت ۵۰میلیون تومان حقوق ماهانه دریافت کرده اند.

برهمین اساس هم بود که مجلس طرحی را مصوب کرد که براساس آن دولت موظف شده است سامانه ای (پاکنا) برای ثبت حقوق و دستمزد طراحی کند و در غیر این صورت اجازه پرداخت حقوق مدیران را ندارد. براساس مصوبه کمیسیون تلفیق، چنانچه دولت در سال جاری اقدام به ثبت حقوق مدیران در این سامانه نکند، هرگونه برداشت از بیت المال برای پرداخت حقوق مدیران جرم محسوب می شود.

هیأتی برای تحقیق و تفحص

واکنش ها و فعالیت ها با هدف کنترل پرداخت های دولتی یک نتیجه دیگر هم داشت؛ تشکیل هیأتی برای تحقیق و تفحص از حقوق های نجومی. این هیأت قرار است با بررسی خلأ های موجود در این زمینه به یافتن راه حل های کارشناسی با هدف پایان دادن به پرداخت های دولتی خارج از قاعده کمک کند.

مالک شریعتی، رئیس هیأت تحقیق و تفحص از حقوق های نجومی با اشاره به آغاز فعالیت های این هیأت اعلام کرده است که کار تفحص آغاز و جلسه هایی نیز با مسئولان مربوطه برگزار شده و گزارش هایی نیز در این زمینه از آن ها گرفته شده است. به گفته وی، این هیأت قصد دارد با بررسی بحث های قانونی، خلأ های قانونی را رفع و اصلاحات موردنیاز را برای بستن روزنه های موجود انجام دهد تا این گونه پرداخت ها در آینده انجام نشود. شریعتی همچنین از دعوت از مسئولان سازمان بازرسی کل کشور، دیوان محاسبات، وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه برای بررسی موضوع خبر داده و اعلام کرده که از ابزار، توان و کارشناسان مرکز پژوهش های مجلس نبرای پیشبرد امور و اصلاح قانون و همچنین تقویت ابزارهای نظارتی که کمک کند برای همیشه راه پرداخت حقوق های نجومی بسته شود هم استفاده می شود. به گفته رئیس هیأت تحقیق و تفحص از حقوق های نجومی، بررسی مصادیق و درمیان گذاشتن تخلف ها با مردم، موضوعی است که این هیأت در مرحله بعد سراغ آن می رود.


دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
ناگفته هایی از ساده زیستی سیدابراهیم رئیسی؛ رئیس‌‌جمهوری که سال‌ها اجاره‌نشین بود! (185 نظر) رونالدو کچل کرد ؛ چهره ابرستاره فوتبال جذاب‌تر شد (88 نظر) نگاهی به خانه ساده و بدون تجملات شهید آیت الله آل هاشم+عکس/ساده زیستی و مظلومیت پدر معنوی آذربایجان... (77 نظر) زیباترین اسم های فرزندان بازیگران ایرانی همراه با معنا/ از محسن تنابنده تا شهاب حسینی و ... (42 نظر) نگاهی به حیاط باصفا و دلباز ویلای زیبای بیرانوند و اکرم بانو با نگهبان مجهز +عکس/ دارندگی و برازندگی یعنی این! (38 نظر) دیدار خصوصی خانواده ابراهیم رئیسی، امیرعبداللهیان، آل هاشم و دیگر شهدای خدمت با رهبر انقلاب+عکس/ چهره غمگین پسران وزیر امورخارجه و امام جمعه شهید (11 نظر) دانلود آهنگ جدید "خداحافظ" عرفان طهماسبی/ در سکوت شب خانه زد فریاد اما تو نشنیدی...+فیلم (10 نظر) خلاقیت باحال بهرنگ علوی برای تبریک گفتن تولد بهرام افشاری/ اگه فرانسه به ایفل می‌نازه و ...+عکس (9 نظر) نگاهی به عروسک بامزه و گوگولی پسر مینا مختاری و بهرام رادان/ الهی چه لُپی داره آقا پسر+ عکس (9 نظر) واکنش بسیار جالب نوازنده خیابانی به حضور عادل فردوسی پور در میان مردم عادی/آهنگو کوبید از نو ساخت+ فیلم (7 نظر) صدای بهشتی پسر معلول با آهنگ کردی محلی +ویدئو/چه خوب میخونه... (7 نظر) یک روایت تاریخی : 70 سال پیش، ملاقات خصوصی آقا تختی و شاه مخلوع در رامسر (6 نظر) نگاهی به خونه زندگی علی پروین اسطوره فوتبال/ دو دوست در کنار هم برای یادآوری خاطرات (6 نظر) نگاهی به ویلای اعیانی با معماریِ رومی جواد نکونام در شمال+عکس/ چه حیاط باصفایی هم داره (6 نظر) جسد سید محرومان غرق در طلا و مرمر! تحمیق کاربران فضای مجازی به شیوه اینترنشنال (5 نظر)
دیگران می‌خوانند   
(ویدئو) تکنیک شگفت انگیز نقاشی با قاشق؛ به همین راحتی در خانه نقاشی کنید (فیلم) آموزش تا کردن 9 مدل دستمال سفره/ شیک و مجلسی ژست بانمکی که امین حیایی، سوپراستار سینمای ایران را پولدار کرد+ویدیو تغییر چهره ارغوان سریال دلدادگان بعد از 6 سال در 35 سالگی/ زمین تا آسمون فرق کرده+عکس اقدام تکرار نشدنی و تحسین برانگیز حسین امیرعبداللهیان موقع سرفه کردن وزیر سوریه و ناتوانیش از باز کردن بطری آب+ویدیو/ ببینید و لذت ببرید خطر از بیخ گوش حامیم گذشت/ پایان 3 عمل موفقیت آمیز +جزئیات عمل رونمایی از مادر جوان الهه حصاری، یلدای سریال 8 و نیم دقیقه/ چقدر کم سن و سال+عکس میکاپ کردن و کرم پودر زدن مزدک رستمی بازیگر نقش برادر یکتا در سریال هشت و نیم دقیقه لذت بخش ترین کار ستاره سادات قطبی در باغ پدری اش/همیشه به خوشی و خنده بانو +فیلم قدم زدن حسین امیر عبداللهیان در محوطه دانشگاه تهران بدون محافظ و تشریفات+عکس/ واکنش و تعجب دانشجویان دیدنیه رونمایی از باغ پدری دردندشت و دلباز ستاره سادات قطبی در اصفهان/ چه هوای سالم و آسمون صافی+عکس چهره شکسته رابعه اسکویی با لباس عروس سفیدش/ رابعه اسکویی طلاق گرفت؟+عکس تیکه سنگین احمدرضا عابدزاده به کریم باقری/ ناراحتی کریم باقری از عقاب+ فیلم گریه های فیلم بردار پرسپولیسی از پشت دوربین/ بغضی که بلاخره شکست+ فیلم با این روش نگهداری، بامیه تا 1 سال تازه می مونه گشت و گذاری کوتاه در طلافروشی لوکس شاهرخ استخری+ویدیو/ شغل دوم و پردرآمد آقای بازیگر! عکس جون جونیِ مازیار لرستانی با منوچهر هادی و خانم های بازیگر در پشت صحنه سریال جدیدش/ اختلاف یا اتحاد ؟ مسئله این است! پاسخ قابل تامل و از روی سعه صدر سیدابراهیم رئیسی به تهمت هایی که علیه ایشان زده شد+ ویدیو استوری غم انگیز بازیگران برای غرق شدن عوامل سریال رویای نیمه شب +عکس نگاهی به انگشتر خاص با طراحی باکلاس مینا مختاری همسر بهرام رادان/ واقعا بهشون میاد +عکس تکه‌تکه‌ات می‌کنم؛ ادعای عجیب شریعتی نماینده تهران علیه تاجگردون!+فیلم/ التهاب در جریان بررسی اعتبارنامه ها ماجرای دختری که عکسش در صفحه رشیدپور منتشر شد +عکس تغییر چهره الهه حصاری «یلدا» سریال هشت و نیم دقیقه بعد 8 سال+عکس/ خانوم بازیگر اصلا بهش نمیاد 43 سالش باشه این زن آمریکایی توجه شریعتمداری را به خود جلب کرد استایل باشگاهی رضا گلزار سوپر استار ایرانی/ عضله نمایی آقای بازیگر+ فیلم عکس خانوادگی جذاب از علیرضا طلیسچی +عکس دکوراسیون مدیترانه ای خونه نقلی نسرین نکیسا، بازیگر نقش مادر جیران+فیلم صندلی مشکی پوش سیدابراهیم رئیسی در مراسم بزرگداشت رئیس جمهور شهید در محل قدیم مجلس+عکس رونمایی از قاب موبایل بامزه و گوگولی محسن کیایی،مجری خوش خنده صداتو/ چه طرح مردونه جالب و خاصی+عکس نگاهی به خونه زندگی ساده و بدون تجملات سید ابراهیم رئیسی با رونمایی از عکس بزرگ آن شهید روی دیوار+عکس/ ساده زیستی سید محرومان ... مخده های دهه شصتی شاه نشین مینا مختاری با یخدان چوبی ایوان خانه اش/ اینجا خود بهشته😍 دو نفره های شبیه به هم اما متفاوت از مادرانی با فرزندانی تاریخ ساز+عکس/ از رهبر معظم انقلاب تا سیدابراهیم رئیسی ظاهر جذاب و زیبای کیسان دیباج، سهراب سریال از سرنوشت بدون گریم تلویزیونی/ مگه داریم این همه تغییر؟+عکس گشت و گذار جذاب همسر شاهرخ استخری با خواهرشوهرش در طبیعت زیبای بلژیک/ عروس نمونه ایرانی+عکس تعریف و تمجید شهید ابراهیم رئیسی از دخترانش و نظرش درباره فرزند پسر و دختر+ویدئو شوخی جالب محمدرضا گلزار با تاریخ ازدواجش در برنامه صدا و سیما+ویدیو (فیلم) گریه های مردانه یک بچه در مترو بعد از اینکه فهمید رئیس جمهور شهید شده/ خاله چرا سقوط کرد؟ از بهشتی تا رئیسی، شباهت‌ها و عبرت‌ها... دعوت از رهبر معظم انقلاب برای صرف لوبیا پلو وسط برنامه +ویدئو خاطره اخلاقی میثم مطیعی از شهید رئیسی + فیلم
تیتر امروز   
خطر از بیخ گوش حامیم گذشت/ پایان 3 عمل موفقیت آمیز +جزئیات عمل
با این روش نگهداری، بامیه تا 1 سال تازه می مونه
این زن آمریکایی توجه شریعتمداری را به خود جلب کرد
از بهشتی تا رئیسی، شباهت‌ها و عبرت‌ها...
کنایه سنگین و نفس گیر اطلاعات به محمود احمدی نژاد /قرار نیست روز از نو، روزی از نو شود!
اعترافات جدید کلثوم اکبری قاتل زنجیره ای مردان مازندرانی/ من پسرم را هم کشتم!
آیا واقعا انقلاب ایران کار خارجی‌ها بود؟!
بیوگرافی و زندگی خصوصی حامیم، خواننده جوان ایرانی و همسرش+ تصاویر جذاب و دیدنی
رونمایی از معشوقه زیبای ایرانی که رقیب عشقی فرهاد شد+عکس
شهید رئیسی به دنبال حقوق زنان در سینما
دانلود آهنگ جدید «منو تو شاید دنیامون یکی بود» حامیم +فیلم/ قصه عشق من و تو عشق تو یه نگاهه...
دو نفر از یک گروه سریال ساز غرق شدند!
همسر وفادار آیت الله رئیسی به درس و دانشگاه خودش برگشت+عکس
ماجرای فیلم عجیب پخش شده از داخل زندان قزل حصار/ زندانیانی که دو قورت و نیمشون هم باقیه
ماجرای اخراج 6 ایرانی از عربستان پس از بازداشت و بازجویی + فیلم
منتخب روز   
تیکه سنگین احمدرضا عابدزاده به کریم باقری/ ناراحتی کریم باقری از عقاب+ فیلم سلیقه تحسین برانگیز همسر و دختران سید ابراهیم رئیسی در چیدن میزعزای رئیس جمهور شهید در منزلشان با عکسی مشهور از ایشان در سازمان ملل + عکس مراعات همسر به سبک رئیس جمهور شهید؛ از عدم مخالفت با تغییر رشته جمیله علم الهدی از مامایی به علوم انسانی تا کنار آمدن با روزهایی که غذایی در خانه پخته نمیشد+ویدیو سینه زنی شهید آیت الله آل هاشم در مراسم شاخسی (عزاداری شاه حسین گویان)+ویدئو/ لحظات تکان‌دهنده وداع پدر شهید مالک رحمتی با پسرش ... +ویدئو شهید آل هاشم، امام‌ شنبه تا جمعه!+ویدئو/پدر معنوی آذربایجان... حیات وحش بدون سانسور/ ترس، دلهره + فیلم تصاویر باورنکردنی از دوقلوهایی با سه پا و چهار دست مداحی شهید مالک رحمتی در مراسم پیاده روی اربعین در کربلا+ویدیو نگاهی به خانه ساده و بدون تجملات شهید آیت الله آل هاشم+عکس/ساده زیستی و مظلومیت پدر معنوی آذربایجان... دروغ مصلحتی حاج آقا دانشمند به همسرش که 30 سال سر به مهر ماند و اکنون فاش شده است/ خانومم ناراحت شد و گریه کرد+ فیلم تولد 5 قلوهای یک مادر 30 ساله در تبریز+عکس