ساعدنیوز
ساعدنیوز

ساخت ماسک در فتوشاپ

  پنجشنبه، 07 اسفند 1399   زمان مطالعه 6 دقیقه
ساخت ماسک در فتوشاپ
لایه های ماسک یکی از قدرتمند ترین قسمت های فتوشاپ به شمار می روند. در این مقاله به شما خواهم گفت که چرا ماسک ها اینقدر مهم هستند و چگونه ماسک ها را طراحی کنیم؟

لایه در فتوشاپ چیست؟

پایه ی فتوشاپ به طور کامل بر اساس لایه ها و پشته ی لایه ها ایجاد شده است. هر کاری که در فتوشاپ انجام می دهید در قالب یک لایه انجام می شود. تمام لایه های هر سند بر روی یکدیگر قرار گرفته اند و آن سند را شکل داده اند. هر چیزی که در بالاترین لایه قرار داشته باشد بر روی لایه های زیرینش در سند نمایش داده می شود.

یک Layer Mask چیست؟

ماسک تقریباً همانند یک شابلون است که هنگام استفاده از آن فقط نقاط خاصی از کاغذ رنگی می شود و بقیه قسمت ها بدون تغییر باقی می ماند. هنگامی که ماسک را روی یک لایه فراخوانی می کنیم، نواحی که انتخاب نشده اند، ماسک شده و از ویرایش محفوظ می مانند.

با استفاده از ماسک به جای به کار بردن ابزارهای انتخاب معمولی، صرفه جویی زیادی در زمان ویرایش شده و از انتخاب های تکراری و پشت سر هم جلوگیری می شود. یک لایه ماسک درواقع یک تصویر خاکستری است که مانند یک ماسک برای لایه خود عمل می کند.

نکته ای که در استفاده از ماسک باید حتماً در نظر داشت این است که در اعمال ماسک، رنگ سیاه یعنی دیده نشدن و رنگ سفید به معنی دیده شدن و خاکستری نیز مابین دیده شدن و دیده نشدن (شفافیت) است. برای این که ماسک ما به رنگ سیاه دربیاید کلید Alt را نگه داشته و بر روی آیکون Layer Mask کلیک می کنیم .

اضافه کردن لایه ماسک در فتوشاپ

شما می توانید یک لایه ماسک برای یک لایه و یا لایه های مختلف یک گروه اضافه کنید و به سادگی می توانید با فشار یک دکمه در فتوشاپ لایه ماسک را اضافه کنید این لایه در پایین پنل لایه ها وجود دارد.

تصویر زیر را مشاهده کنید :

تصویر

همان طور که می بینید یک لایه ماسک به تصویر اضافه شد . یک لایه ماسک سفید به این معنی که کل تصویر قابل مشاهده است. شما می توانید از ابزار براش، و استفاده از رنگ سیاه یا سفید برای مخفی کردن بخش هایی از تصویر استفاده کنید.

راه دیگر که در آن شما می توانید یک ماسک اضافه کنید با استفاده از منوی فتوشاپ و رفتن Layer> Layer Mask و یکی از دو گزینه موجود را انتخاب کنید.

تصویر

ابزار فتوشاپ و فیلترهای مورداستفاده در لایه ماسک :

همان طور که در مقاله آشنایی با جعبه ابزار فتوشاپ گفتیم ، بسیاری از ابزارها هستند که می توانند در یک لایه ماسک استفاده شوند . ما به شما ابزارهای که استفاده می شود را نشان می دهیم.

۱- استفاده از ابزار Brush در لایه ماسک

از ابزار براش به طور عمده برای به دست آوردن crop تصویر و یا حذف / جایگزین پس زمینه استفاده می شود.

برای این کار ابتدا لایه ماسک را ایجاد می کنیم سپس با ابزار براش دور عکس می کشیم مانند شکل زیر :

تصویر

۲- استفاده از Gradients در لایه ماسک

گرادیانت در فتوشاپ برای محو کردن و اتصال بین دو یا چند عکس استفاده می شود. ما باید دو عکس که می خواهیم ترکیب کنیم را در کنار هم قرار دهیم تا با ابزار گرادیانت به هم متصل شوند.

ابتدا ابزار Gradient را انتخاب کنید سپس مانند تصویر عمل کنید .

تصویر

سپس ابزار گرادیانت را ازیک طرف تصویر به طرف دیگر می کشیم. شما می توانید ببینید که ما یک گذار زیبا و نرم بین دو عکس ایجاد کردیم .

این اثر محو فتوشاپ می تواند در ایجاد آلبوم عکس، کلاژ عکس، آلبوم عکس عروسی و … مفید باشد.

تصویر

۳- استفاده از متن و شکل در لایه ماسک

شما می توانید یک لایه متن را به عنوان یک لایه ماسک استفاده کنید.

به سادگی کلید CTRL را نگه دارید و بر روی لایه متن تصویر کلیک کنید. به لایه تصویر دختر بازگردید و لایه ماسک را اضافه کنید.

تصویر

۴- استفاده از فیلترها به عنوان لایه ماسک

شما می توانید از فیلترهای فتوشاپ برای به دست آوردن صدها افکت زیبا و جالب استفاده کنید.

به عنوان مثال به شکل زیر دقت کنید و یک لایه ماسک ایجاد کنید. در حال حاضر تصویر بسیار کوچک است، بخشی از آن دیگر قابل مشاهده نیست. حالا مطمئن شوید بر روی لایه ماسک کلیک کرده اید و فیلتر موردنظرتان را انتخاب کنید. شما می توانید ماسک را در هر زمان که خواستید حذف و جایگزین کنید.

تصویر

سایر گزینه ها لایه ماسک

وقتی که شما یه لایه ماسک ایجاد کردید اگر بر روی لایه ماسک کلیک راست کنید خواهید دید که گزینه های دیگر در دسترس هستند:

تصویر

۱ – Disable Layer Mask غیرفعال کردن لایه ماسک برای مخفی کردن موقت . با یک کلیک ساده شما می توانید لایه ماسک را دوباره فعال کنید.
۲- Delete Layer Mask یا remove the mask حذف لایه ماسک به طور کامل.
۳- Apply Layer Mask اعمال ادغام لایه با لایه ماسک.
۴- Add Mask To Selection اگر شما یک ناحیه از تصویری را انتخاب کرده باشید با انتخاب این گزینه بر روی آن اضافه می شود.

انواع لایه ها که از لایه ماسک پشتیبانی می کنند

شما می توانید در فتوشاپ ماسک را به طور سریع به این لایه ها اضافه کنید: text layer, custom shape layer, rasterized layer, smart object و غیره.

شما می توانید یک لایه ماسک برای لایه های مختلف ایجاد کنید، اما باید آن ها را جمع آوری و در گروه قرار دهید ، بنابراین شما می توانید لایه ماسک به گروه اضافه کنید.

تصویر

نحوه استفاده از Clipping Masks

Clipping Masks بسیار شبیه به لایه ماسک هست با این تفاوت که عکس، پشت یک لایه دیگر قرار می گیرد . عکسی که می خواهیم زیر عکس دیگر قرار بگیرد را وارد فتوشاپ می کنیم و بر روی لایه همین عکس کلیک راست می کنیم و گزینه Create Clipping Mask را می زنیم به این ترتیب می بینیم که یک فلش در لایه ما و پشت متن ایجادشده و این فلش Clipping Mask است .

مانند شکل زیر عمل کنید :

تصویر

تصویر

ایجاد اثر عکاسی با استفاده از ماسک :

گام اول : بعد از واردکردن عکس به فتوشاپ

گام دوم : از لایه کپی بگیرید با زدن Ctrl+J روی کیبورد یا کلیک راست بر روی لایه و Layer>Duplicate layer

تصویر

گام سوم : حالا از منو اصلی به مسیر Filter> Blur> Gaussian Blur رفته و مقدار را ۱۰px وارد کنید.

تصویر

گام چهارم : در این مرحله ما دو لایه داریم یکی پایین که لایه اصلی است و بالایی که تار است . برای تغییر در عکس ما باید تاری یک منطقه خاص را حذف کنیم . بنابراین یک لایه ماسک ایجاد می کنیم و با براش قسمت هایی از عکس را که می خواهیم تاری آن از بین برود پاک می کنیم .

تصویر

نتیجه به این صورت می باشد

تصویر

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
عاشقانه های جذاب سید احمد خمینی و زیباترین دختر ایران زمین «ایران خانوم»/ الهیی چقدر نازه+عکس (920 نظر) سبک زندگی مقام معظم رهبری از زبان همسر ایشان/ ما در خانه‌مان دکوراسیون به معنای متداول آن،فرش و پرده‌های قیمتی و مبلمان نداریم (607 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری تبریز برای حفظ پرندگان از سرما/ دست مریزاد واقعا+عکس (525 نظر) خلاقیت تاریخی مهندس ایرانی در نصب دوربین مداربسته به دیوار حماسه آفرید+ عکس/ اینو به دانشگاه هاروارد نشون بده درجا بهش دکترای افتخاری میدن😂 (315 نظر) حماسه دختر مازندرانی با موتورسیکلت در راه مدرسه+ویدئو/ به سن و سال نیست که به جربزه اس! (299 نظر) تصویری از خانه ابدی پدر رهبر معظم انقلاب/ روحش شاد و یادش گرامی (254 نظر) کودکی که با سوال هوشمندانه خود انگشتر رهبر معظم انقلاب را هدیه گرفت+ویدئو/ماشاءالله... (207 نظر) روستایی که شاه قاجار در آن عاشق شد/ تصویر دختری که دل ناصرالدین شاه را برد (176 نظر) محسن تنابنده، نقیِ پایتخت با انتشار این عکس از فوت پدرش خبر داد+عکس/ روحشون شاد چقد پدر و پسری شبیه هم بودن (172 نظر) (عکس) گریه های تلخ همسر پردیس افکاری در روز تشییع پیکرش/ روحش شاد و یادش گرامی (153 نظر) خلاقیت جالب و هوشمندانه شهرداری در ایجاد دستگاهی برای گرم کردن دست شهروندان در زمستان +عکس/ طراح این خدمت بزرگی به مردم کرده (131 نظر) (عکس) عاشقانه های سنگین و رنگین فاطمه دانش پژوه برای همسرش سید احمد خمینی (126 نظر) تاج عروس و دسته گل فوق العاده خاص مریم مومن در شب عروسی اش/ مثل فرشته ها شده+عکس (101 نظر) (فیلم) حماسه آفرینی در خنده دارترین دعوای خانوادگی بالای تیر چراغ برق/ لامصب چطوری رفتی اون بالا😂 (88 نظر) عاشقانه جذاب هاشمی رفسنجانی و همسرش سر سفره ساده صبحانه +عکس (78 نظر)
دیگران می‌خوانند   
عکس های بامزه و ناز سارا و نیکای پایتخت در نوزادی/ از وقتی چشم باز کردن بازیگر شدن! جشن تولد ساده و شاعرانه دو دختر نیره فراهانی، مادر یلدا در سریال دلنوازان/ به نظرتون شبیه مامانشون هستن؟+عکس سکانس خنده دار از تیزبینی و دقت شقایق دهقان، خانوم شیرزاد سریال "ساختمان پزشکان" گوشه دنج و آرامش دهنده خونه قدیمی سانیا سالاری، ارغوان سریال دلدادگان+عکس رونمایی از همسر واقعی و عشق زندگی امپراطور سریال دونگی/ بدون گریم انگار یکی دیگه هست!+عکس آخرین عکس ماه چهره خلیلی، جاریهِ سریال مختارنامه در آغوش مادرش قبل فوت رونمایی از خواهر باکلاس پردیس احمدیه، ساحل سریال پوست شیر +عکس (ویدئو) تمایل شدید نیما شعبان نژاد و شرکت کننده های "اسکار" به دست به یقه شدن با امیرعلی نبویان چشم روشنی علی سخنگو، پارسای سریال دلدادگان و همسر کم سن و سالش برای نوزاد یکتا ناصر در بیمارستان+عکس حیاط باصفا، سرسبز و دلباز سپیده بزمی پور همسر باسلیقه شاهرخ استخری/ آدم اینجا اصلا پیر نمیشه +عکس نقشه خنده دار ترابی و قلی زاده برای ترساندن علیرضا بیرانوند+ویدئو کشف باورنکردنی کشتی نوح در مرز ایران و ترکیه توسط باستان شناسان با این راهکار خاطرات پس از جدایی عاطفی کنار بیا و از شرشون خلاص شو / زندگی جدیدتو شروع کن (عکس) سلفی دمت اوزدمیر در اتاق پرو جلوی آینه / مشکی چه بهش میاد (عکس) محمدرضا گلزار با کاپشن قرمزش چه جوون شده / انگار جوون 20 ساله اس (تصاویر) اسکی سواری جذاب فحریه اوجن همراه پسرانش / چه لباسای رنگی رنگی ست کردن فال قهوه با نشان روز شنبه 12 اسفند ماه 1402 فال شمع روز شنبه 12 اسفند ماه 1402 21 ویژگی که دل هر پسری را می برد/ با این ترفند کسی رو که دوست داری عاشق خودت کن فال ابجد روزانه شنبه 12 اسفند 1402 فال روزانه شنبه 12 اسفند ماه 1402 فال انبیاء روزانه شنبه 12 اسفند ماه 1402 (فیلم) مردی که 40 سال است ریشش را نزده است / عجب خوش تیپ بوده نمی دونسته فال حافظ با تفسیر شنبه 12 اسفند 1402 + فیلم غوغای کنسرت تک نفره پارسا خائف نوجوان خوش صدای ایرانی با یک آهنگ اصیل در مسجد جامع اصفهان+ویدیو اولین مسلسلی که مظفرالدین شاه از روسیه به ایران آورد!+ عکس این چند مورد از وسایل اضافی و بدون کاربرد را در خانه تکانی عید دور بندازید وقتی به آشپزی علاقه داری اما در کنارش فوتبال رو هم ادامه میدی+ویدئو/ حالا کدوم بدبختی قراره این غذا رو بخوره😂 بیوگرافی و زندگینامۀ پروفسور رامز وقار، پدر علم متالورژی ایران جشن خانوادگی یکتا ناصر و علی سخنگو پارسای سریال دلدادگان در اولین روز به دنیا آمدن سوفیا دختر منوچهر هادی روی تخت بیمارستان (ویدئو) بهترین بازیکن از نگاه اسطوره فوتبال ایران، علی دایی (عکس) عاشقانه های ترانه علیدوستی و همسرش علی منصور در ویتنام/ ماشالا چه زوج خوشبختی (فیلم) واکنش ناگهانی یک کودک خارجی به صدای اذان رونمایی از شکم مصنوعی بزرگ و خنده دار محسن تنابنده، نقی معمولی در پشت صحنه سریال پایتخت/ چقد شبیه شوهر عمه ها شده😂 (ویدئو) شوخی‌های خنده‌دار دکتر الهی قمشه‌ای با داستان‌های ملانصرالدین در جمع دانشجویان (فیلم) خلاقیت تحسین برانگیز مادربزرگ های دهه شصتی در جاسازی پول های پس اندازشان/ کیا خاطراتشون زنده شد؟😍 (عکس) چراغ نفتی قدیمی و فانوس غبار بسته کنج خانه پدری رهبر معظم انقلاب که یادگار دوران قدیم است خانواده کم جمعیت و صمیمی ملکه اینهیون سریال«دونگی» در واقعیت/ ماشالا چه دختر نازی😍 رونمایی از همسر جوان محسن افشانی پای صندوق های رای/ ماشالا چقدر به هم میان کیک تولد شکلاتی پریناز ایزدیار با دیزاین خاص/ چه جشن تولد ساده ای گرفته برای خودش😍
تیتر امروز   
کشف باورنکردنی کشتی نوح در مرز ایران و ترکیه توسط باستان شناسان با این راهکار خاطرات پس از جدایی عاطفی کنار بیا و از شرشون خلاص شو / زندگی جدیدتو شروع کن فال انبیاء روزانه شنبه 12 اسفند ماه 1402 21 ویژگی که دل هر پسری را می برد/ با این ترفند کسی رو که دوست داری عاشق خودت کن فال روزانه شنبه 12 اسفند ماه 1402 فال ابجد روزانه شنبه 12 اسفند 1402 فال شمع روز شنبه 12 اسفند ماه 1402 فال قهوه با نشان روز شنبه 12 اسفند ماه 1402 فال حافظ با تفسیر شنبه 12 اسفند 1402 + فیلم ماجرای جالب نوزاد بابلی که تلفنی به دنیا آمد! انتخابات در 4 حوزه الکترونیک است /توضیح وزیرکشور درباره روند انتخابات تلاش آمریکا برای منصرف کردن مردم ایران از حضور در انتخابات رهبر معظم انقلاب آراء خود را به صندوق انداختند حواشی داغ امروز جمعه 11 اسفند 1402/ درخشش تلخ قایدی؛ شاهکار باشو هم مجیدی را نجات نداد ساده ترین و سریع ترین ترفند رفع افتادگی پوست در خانه/ دیگر داشتن پوست جوان و صاف کار سختی نیست
منتخب روز   
(عکس) تصویری از اولین روز پدربزرگ شدن سید حسن خمینی، نوه حضرت امام (ره) / خوشحالی جالب سید حسن از دیدن ایران خانم (عکس) استایل کژوال امید عالیشاه در مراسم عروسیش در یک تالار مجلل با ترکیب جالب کت و شلوار با تی شرت / کاپیتان باس خوشتیپ باشه❤❤❤ پشت صحنه خنده دار برنامه اسکار مهران مدیری: وقتی فرناز رهنما با لبخند به نیما شعبان نژاد میگه ایکبیری تا از غلظت توهینش کم کنه🤣 (فیلم) تشویق بازیکن قطری پرسپولیس در اصفهان به سبک آهنگ معروف بندری / حسن، حسن، یا حسن، حسن عبدالکریم ... واریز مرحله دوم سود سهام عدالت تا 25 اسفند پیام تسلیت سید ابراهیم رئیسی برای درگذشت پدر همسر سیدحسن خمینی پسر مغرور رونالدو جلوی چشم همه پدرش رو سنگ روی یخ کرد/ چشم غره رفتن کریس برای پسرش+ویدئو (فیلم) وضعیت ترسناک متروی تهران با حضور نمایشی داعش و واکنش مردم! شکار اتفاقی دورهمی مجردی خرس‌های قطبیِ نَر در یک ایستگاه هواشناسی متروکه در روسیه دور از چشم خانم بچه‌ها! + تصاویر