ساعدنیوز
ساعدنیوز

سارق 15 ساله مرتکب قتل شد

  چهارشنبه، 11 اسفند 1400   کد خبر 194812
سارق 15 ساله مرتکب قتل شد
ساعدنیوز: قاتل ۱۵ ساله بعد از ۱۸ سال با رضایت اولیای دم به آغوش خانواده اش بازگشت.

به گزارش سایت خبری ساعدنیوز به نقل ازخبرفوری، محمد رضا یک بار قتل را به گردن گرفت. او گفت: «پس از اینکه با دوستانم سوار خودرو این مرد شدیم، تصمیم گرفتیم برای هیجان و سرگرمی دست به سرقت خودرو پیکان او بزنیم. در ابتدا با سنگ به سرش ضربه زدیم.

امسال برایش با تمام سال ها متفاوت است. قرار است بعد از ۱۸ سال، در کنار خانواده اش سال را تحویل کند، لحظه ای که در این مدت برایش به یک رویا تبدیل شده بود. وقتی در آهنین روبه رویش باز می شود، تا چند دقیقه شوکه است. آن سوی در را خیلی وقت است که ندیده بود.

ماه ها و سال ها را پشت آن در با کابوس های مرگ سپری کرده بود. حالا در به رویش باز شده و او می رود تا زندگی جدیدش را آغاز کند. مادرش کنارش ایستاده؛ خواهرش دستش را می گیرد و برادرش او را در آغوش می کشد.

محمد رضا این لحظه را همیشه در رویاهایش می دید؛ رویایی که امکان واقعی شدنش خیلی کم بود. اما حالا دیگر از آن پسر ۱۵ ساله ای که به عنوان قاتل وارد زندان شده بود، خبری نیست. او حالا پسر ۳۲ ساله ای است که با این معجزه نجات، به خودش، خدا و خانواده اش قول یک زندگی جدید و بدون خلاف را داده است.

پسری که به اتهام قتل یک راننده پیکان به زندان رفت و ۶ بار هم طناب دار را دور گردنش حس کرد. دقایقی وحشتناک که ۶ بار تجربه شد.

محمد رضا در همه این سال هایی که با کابوس اعدام و مرگ زندگی کرد، همیشه آرزو داشت که یک بار در کنار خانواده اش سال جدید را آغاز کند.

۱۸ شب عید و لحظه تحویل سال را در سلولش گذراند و حالا به بزرگ ترین آرزوی زندگی اش رسیده است. می رود تا با خانواده اش عید بزرگی داشته باشد.

گزارش ناپدید شدن

محمد رضا مرداد سال ۸۲ بود که زندگی اش از این رو به آن رو شد. همان روزی که با سه نفر از دوستانش سوار خودرو پیکان یک مسافرکش شدند؛ از کازرون به مقصد شیراز. اما آن ها تصمیم شوم و ترسناکی گرفتند.

در راه با ضربه به سر راننده قصد سرقت خودرواش را کردند. آن ها راننده را کشتند و جسدش را هم به آتش کشیدند.

خانواده این راننده ۷۰ ساله پس از بی خبری از او، گم شدنش را به پلیس اطلاع دادند. همزمان نیز عکس پدرشان را منتشر کردند. انتشار این عکس، به حل شدن معمای ناپدید شدن این مرد میانسال کمک بزرگی کرد.

دختر مقتول در این باره می گوید: «وقتی عکس پدرم را منتشر کردیم، حدودا یک ماه بعد، فردی ناشناس با ما تماس گرفت. او گفت که چند نفر در یک میهمانی در یکی از روستا های استان فارس، خبر از سرقت خودرو پیکان پیرمردی دادند.

گویا قاتل و دوستانش در آن میهمانی ماجرای این سرقت مرگبار را روایت کرده بودند. آن فرد ناشناس هم بعد از دیدن عکس پدرم متوجه این موضوع شده و با ما تماس گرفت. ما نیز بلافاصله موضوع را به پلیس گفتیم و در نهایت قاتل پدرم دستگیر شد.»

قتل به قصد سرقت

محمد رضا و دوستانش پس از دستگیری به جرم خود اعتراف کردند. در این میان، محمد رضا یک بار قتل را به گردن گرفت. او گفت: «پس از اینکه با دوستانم سوار خودرو این مرد شدیم، تصمیم گرفتیم برای هیجان و سرگرمی دست به سرقت خودرو پیکان او بزنیم. در ابتدا با سنگ به سرش ضربه زدیم.

بعد از آن وقتی بیهوش شد، او را داخل صندوق عقب قرار دادیم. وقتی راه افتادیم، راننده به هوش آمد و مرتب به صندوق ضربه می زد. ما هم بعد از رد کردن پاسگاه پلیس، گوشه ای متوقف شدیم. او را بیرون آوردیم و من با تسمه او را خفه کردم.

بعد هم برای اینکه اثر انگشت مان روی جسد نماند، جسد را به آتش کشیدیم. ولی خیلی ترسیده بودیم و قصدمان کشتن او نبود. فقط می خواستیم سرقت کنیم.»

در ادامه، همدستان مقتول نیز قتل را به گردن محمد رضا انداختند و او محاکمه شد. محمد رضا آن زمان ۱۵ سال بیشتر نداشت. وقتی محاکمه شد به قصاص محکوم شد و همدستانش نیز به زندان رفتند. اما در ادامه محمد رضا منکر این جنایت شد.

او به پلیس گفت: «من مرتکب قتل نشدم. قتل را دوستانم انجام دادند، ولی، چون من ۱۵ ساله بودم، آن ها گفتند قتل را گردن بگیر.

می گفتند، چون زیر ۱۸ سال هستم، اعدام نمی شوم. آن ها مبلغی پول را هم وعده دادند. گفتند در قبال این پول، اعتراف کن.

قرار بود پول را به خانواده ام بدهند. من هم، چون خانواده ام در شرایط مالی مناسبی نبودند و از آنجایی که تصور می کردم اعدام نمی شوم، به قتل اعتراف کردم.»

شکسته شدن حکم اعدام

با این حال، محمد رضا به قصاص محکوم شد و حکم اعدامش نیز به تایید هیات قضائی دیوان عالی کشور رسید. محمد رضا را پای چوبه دار بردند و در آنجا او توانست از خانواده مقتول مهلت بگیرد. اما این پایان ماجرا نبود. در این مدت این پسر ۶ بار پای چوبه دار رفت و هر بار مهلت گرفت.

تا اینکه درخواست اعاده دادرسی می دهد و این درخواست نیز پذیرفته می شود. او دوباره محاکمه و این بار مشمول ماده ۹۱ قانون مجازات اسلامی می شود.

طبق این ماده، در جرائم موجب حد یا قصاص هر گاه افراد بالغ کمتر از ۱۸ سال، ماهیت جرم انجام شده یا حرمت آن را درک نکنند یا در رشد و کمال عقل آنان شبهه وجود داشته باشد، با توجه به سن آن ها به مجازات های پیش بینی شده محکوم می شوند؛ بنابراین حکم قصاص شکسته شد و متهم این بار به پرداخت دیه محکوم شد.

ولی خانواده اش پولی برای پرداخت دیه نداشتند. محمد رضا سال ها در زندان مانده و چندین بار چوبه دار را تجربه کرده بود. اما حالا با اینکه حکم اعدامش شکسته شده بود، باز هم باید در زندان می ماند.

تا اینکه خیرین دست به کار شدند و او را از این مهلکه نجات دادند. تیم صلح و سازش دادسرای جنایی تهران و آذرخانم شهسواری، مسئول کمیته سفیران صلح و دوستی انجمن حمایت زندانیان که در استان فارس فعال است، پول دیه را برای محمد رضا جور کردند.
عصر دیروز بود که محمدرضا در بهت و ناباوری وسایلش را جمع و برای همیشه زندگی اش را در زندان ترک کرد.

بهت و اشک در آن سوی میله ها

آذرخانم شهسواری که خودش پیگیر این پرونده و تا لحظه آزادی محمد رضا کنارش بود، می گوید: «وقتی محمد رضا از زندان بیرون آمد تا چند دقیقه اصلا حرف نمی زد. خانواده اش برایش جشن گرفته بودند.

خواهر، برادر و مادرش اشک می ریختند. هیچ کس باور نمی کرد که او بعد از این همه سال توانسته نجات پیدا کند. او بیرون آمد و به اطراف نگاه می کرد. تا اینکه بعد از نگاه به مادرش، به سمتش رفت.

به پای او افتاد و اشک ریخت. پای مادرش را بوسید و خواهرش را در آغوش کشید. از خوشحالی اشک می ریخت. اصلا فکرش را نمی کرد که بتواند نجات پیدا کند.»
محمد رضا نیز خودش در این باره می گوید: «می خواهم زندگی جدیدی را شروع کنم. به خودم قول داده ام. ۱۸ سال خودش یک عمر است. من عمرم پشت میله های زندان هدر رفت و تباه شد. می خواهم از این به بعد سالم زندگی کنم و باعث افتخار خانواده ام شوم.

از خیرین تشکر می کنم. اگر آن ها نبودند من حالا حالا ها باید در زندان می ماندم. هنوز هم باورم نمی شود که آزاد شده ام. درست است که حکم اعدام من بعد از سال ها شکسته شد، ولی باز هم اگر خیرین نبودند، نمی توانستم بیرون بیایم.

خودم هم ناامید بودم. سال های سال در زندان عید را گذراندم. حالا شب عید است و این بار می توانم در کنار خانواده ام باشم. نمی دانم از خوشحالی باید چه کار کنم. امیدوارم لایق این کمک ها و بخشش ها باشم.»

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
دوقلوهای بانمک شبنم قلی خانی (34 نظر) چهره فوق دخترانه هالک ایرانی باز هم آبرویش را برد! (18 نظر) ژست پرافاده آرام جوینده با ست لباس ابریشمی و گران قیمتش (11 نظر) نگاه کردن نبات استخری به تبلت لاکچریش (9 نظر) ژست جالب و زیبایی خارق العاده یک دختر جوان در بازی ایران و کنیا خبرساز شد+ عکس (8 نظر) اجرای ناشیانه ربنا توسط سالار عقیلی همراه با موسیقی خبرساز شد + فیلم (8 نظر) نموداری که نشان می دهد هزینه تحصیل دانش‌آموزان اتباع افغانستانی در ایران از کجا می‌آید؟ (4 نظر) خانه اهدایی شهردار تهران به یک زوج، سر و صدای زیادی بپا کرد (4 نظر) حمله چند دختر بی‌حجاب به خانم محجبه در قم + فیلم (4 نظر) مریم مومن با این مانتوی خاصش چه عکسایی گرفته+فیلم (4 نظر) طمع شاه بی بند و بار به همسر رئیس جمهور فیلیپین/ خیانت و نگاه جنسیتی بارزترین ویژگی محمدرضا شاه (3 نظر) آزار وحشتناک دختر ایرانی توسط تتلو در ترکیه + فیلم (3 نظر) ابتکار جوان خوش ذوق ایرانی و تبدیل ساینا به خانه مجردی فول امکانات! (3 نظر) حجاب خاص بهاره رهنما با کلاه باکت (3 نظر) پرورش مار در روستایی خطرناک معروف به روستای مار کبرا+ تصاویر (2 نظر)
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/