سنت های عجیب و خنده داری که در گذشته مرسوم بودند

  دوشنبه، 07 آذر 1401   زمان مطالعه 5 دقیقه
سنت های عجیب و خنده داری که در گذشته مرسوم بودند
ساعدنیوز: در گذشته مردم به طور کلی ممنوعیت ها و سنت هایی داشتند که حالا نامناسب به نظر می رسند و نه تنها به بهداشت شخصی، بلکه به اصول پوششی، جامعه و شغل افراد هم مربوط می شدند. مقایسه ی قرن بیست و یکم با گذشته ما را قدردان تغییرات رخ داده می کند.

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی ساعدنیوز به نقل از روزیاتو، بعضی از ما هر روز دوش می گیریم و حتی بعضی هایمان بیشتر از یک بار در روز. به همین دلیل، سخت می شود تصور کرد که چند قرن پیش اشرافیون استطاعت چنین چیز تجملی ای را نداشتند. در گذشته مردم به طور کلی ممنوعیت ها و سنت هایی داشتند که حالا نامناسب به نظر می رسند و نه تنها به بهداشت شخصی، بلکه به اصول پوششی، جامعه و شغل افراد هم مربوط می شدند. مقایسه ی قرن بیست و یکم با گذشته ما را قدردان تغییرات رخ داده می کند.

یونان باستان

تصویر

۱- در یونان باستان، ریش را نماد مردانگی و خرد می دانستند. به همین دلیل، ریش یک مرد هر چه بیشتر و زیباتر بود، آن مرد از جایگاه بالاتری برخوردار بود و صورت بی مو را نیز نماد زنانگی می دانستند.

۲- در آن زمان، به دلیل برگزاری بازی های المپیک، مردم متوجه شده بودند برای افزایش آمادگی جسمانی و جلوگیری از آسیب دیدگی در مسابقات باید سلامت خود را حفظ کنند. یک تکنیک برای دستیابی به این امر، استفاده از روغن زیتون برای افزایش دمای بدن بود. روش دیگر، گرم کردن پیش از مسابقه برای جلوگیری از آسیب بود.

۳- «چهره بقراطی» اصطلاحی بود که در توصیف چهره ی یک فرد پیش از مرگ به کار می رفت. اگر فردی علائمی که در ادامه می آید را داشت و بهبودی ای در حالش رخ نداد، ممکن بود پزشک احتمال می داد که فرد در شرف مرگ قرار دارد: نوک تیز شدن بینی، فرو رفتن چشم ها و شقیقه ها، سرد شدن و عقب رفتن گوش ها و تغییر شکل دادن نرمه ی آن ها و سخت، آویزان و خشک شدن پوست صورت.

قرون وسطی

تصویر

۴- بر اساس برخی منابع، سنت به هم زدن لیوان ها به یکدیگر از دوران قرون وسطی بر جای مانده است. افسانه ای می گوید ارواح پلیدی وجود داشتند که می توانستند به درون دهان مردم نفوذ کنند، اما با به هم زدن لیوان ها به یکدیگر می شد این ارواح پلید را دور کرد. به همین دلیل هم بود که مردم باید هنگام خمیازه کشیدن، دهان خود را می پوشاندند.
۵- سنت بلند کردن کلاه از روی سر به عنوان روشی برای سلام کردن هم از دوران قرون وسطی باقی مانده است. در آن زمان رسم بود جنگجویان کلاهخود خود را بردارند تا نشان دهند که نیت پلیدی ندارد.
۶- استفاده از کارد و چنگال از قرن دوازدهم میلادی آغاز شد. تا پیش از آن، تنها از قاشق، آن هم برای خوردن شیرینی استفاده می شد و از آنجایی که چنگال را ابزار شیطان می دانستند، از استفاده از آن خودداری می کردند.
۷- در فرانسه ی دوران قرون وسطی، مردم دستان خود را با رومیزی پاک می کردند و سوپ را بدون قاشق، مستقیم از کاسه سر می کشیدند.
۸- به علاوه، در قرون وسطی، مردم از قبل رسم شستن دست ها پیش از غذا خوردن را داشتند. آن ها با آبی که توسط خدمتکارها به سر میز آورده می شد، دست های خود را آب می زدند و همانجا با رومیزی پاک می کردند.

عادت های اشرافیون در قرون وسطی

تصویر

۹- پزشکان حمام کردن را خطرناک می دانستد. از قرار معلوم، این کار را به قدری برای سلامت مضر می دانستند که بسیاری از افراد با منجمان مشورت می کردند تا مناسب ترین زمان حمام کردن را برایشان پیدا کنند. برای مثال، ایزابلای اول، ملکه ی پادشاهی کاستیا در شبه جزیره ایبری، تنها ۲ بار در زندگی اش حمام کرد.
۱۰- هنری هشتم خدمتکاران خود را مجبور می کرد هر صبح رختخوابش را ببوسند تا مطمئن شود آغشته به زهر نیست.
۱۱- مد قرن هجدهم میلادی اصول خود را به زنان اشراف دیکته می کرد. درست کردن موها ساعت ها زمان می برد و زن ها از موی مصنوعی برای افزایش ارتفاع موها استفاده می کردند که از به هم بستن سیم ها درست می شد. آن ها موهای خود را با گل و میوه و حتی حیوانات تاکسیدرمی شده تزئین می کردند. زن ها برای ثابت نگه داشتن این مدل مو از روغن خوک استفاده می کردند.
۱۲- ماری آنتوانت، ملکه ی فرانسه، به شپش هایش افتخار می کرد. آن زمان داشتن شپش را نشانه ی پرهیزکاری می دانستند و اعتقاد داشتند چنین فردی بیشتر به پاکی روح خود توجه داشته تا جسمش. حتی به این حشرات «مرواریدهای خداوند» می گفتند.

انگلیس در دوران ویکتوریایی

تصویر

۱۳- در دوران ویکتوریایی، نمایش بدن ممنوع بود، به همین دلیل از «ماشین های شنایی» که در قرن هفدهم میلادی اختراع شد، استفاده می شد. مردمی که قصد شنا داشتند به داخل این ماشین ها می رفتند تا لباس خود را با لباس شنا عوض کنند.
۱۴- زنان مجرد اجازه نداشتند به تنهایی بیرون روند. گشتن به دنبال آشنایان یا توقف برای صحبت در مکان های شلوغ هم برای زنان ممنوع بود.
۱۵- اگر زنی در خیابان با مردی که او را می شناخت مواجه می شد و می خواست با او صحبت کند، باید دست خود را در دست مرد می گذاشت. مرد هم باید هر کاری که داشت را فراموش می کرد و زن را برای مدتی همراهی می کرد.
۱۶- زنان جوان و نه چندان جوان تا پیش از ازدواج اجازه برقراری رابطه جنسی نداشتند. آن ها اجازه نداشتند با مردان صحبت کنند مگر اینکه زن متأهلی به عنوان همراه پیش آن ها حضور می داشت.

تصویر

۱۷- خانواده های ثروتمند فارغ از جنسیت کودک خود، پیراهن های سفید و چین دار تن او می کردند. هر چه خانواده ای ثروتمندتر بود، تور و چین پیراهن بیشتر می شد. به علاوه، هم پسرها و هم دخترها کلاه های روبان دار به سر می گذاشتند.
۱۸- عصر «دامن های پفی» از سال ۱۸۵۰ تا ۱۸۷۰ بود. این دامن ها از چندین لایه دامن تشکیل می شدند که بر روی یک اسکلت چوبی قرار می گرفتند. زنانی که این دامن های پفی را به تن می کردند بیشتر اوقات در راهروها گیر می کردند.
۱۹- زنان و حتی برخی مردان، برش های نازکی از گوشت خام را به عنوان ماسک روی صورت خود می گذاشتند تا جلوی چین و چروک و جوش را بگیرند.

3 دیدگاه
  دیدگاه ها
ضحا
1 سال پیش

ازاین رسمهابدترشم هست.....خداروشکرزنده بگورکردن پیشتون مدنبود!😊
ضحا
1 سال پیش

به شپشهامیگفتن ((مرواریدهای خداوند))😨 ولی .....کلا......مقالهی عالی بود.....بازم ازاین جورچیزابزارین!ممنون......💘
بازدید کننده
1 سال پیش

ما هم آداب ورسوم عجیب داشتیم وقتی بچه بودم یادم میاد اگه عضوی از خانواده یا فامیل فوت میشد تا چهلم یا حتی سال اون خانواده میوه نمیخوردن یا تلویزیون روشن نمیکردن اونا عقیده داشتن خوردن میوه یا تماشای تلویزیون یه نوع شادیه با اینکارشون مثلا حرمت مرده را نگه می زاشتن الان برای بچه هام تعریف میکنم میخندن حق دارن واقعا
پربحث های هفته   
اختصاصی ساعدنیوز: قهرمان عملیات جستجوی هلی‌کوپتر شهیدان خدمت: پهپاد ترکیه‌ای یا موتورسواران تبریزی؟ (8 نظر) واکنش فرزاد حسنی به شهادت شهدای خدمت: درود بر ابراهیم، نیکوکاران را چنین پاداش می دهیم، در حقیقت او از بندگان با ایمان ما بود (3 نظر) انا لله و انا الیه راجعون / مرد خدمت آسمانی شد ... (2 نظر) فوری؛ لحظه اعلام خبر شهادت ابراهیم رئیسی در شبکه خبر (2 نظر) چهره محزون و ناراحت وحید شمسایی در مراسم تشییع رئیس جمهور شهید و همراهانش+عکس (1 نظر) انتشار برای اولین بار ؛ جدیدترین تصاویر ثبت‌شده از آخرین پرواز بالگرد رئیس‌جمهور شهید و همراهانش (1 نظر) فیلمی تاریخی و دیده نشده از شهید جمهور / اینجانب سید ابراهیم رئیسی هستم ... (1 نظر) نگاهی به دیدارهای مردمی استاندار جوان و شهید آذربایجان شرقی/ روحشان شاد+ویدیو (1 نظر) تعبیر جالب حجت‌الاسلام قرائتی درباره شهادت ابراهیم رئیسی+ویدئو (1 نظر) (عکس) ادای احترام استقلالی ها به رئیس جمهور شهید در تمرین امروز این تیم (1 نظر) استوری اینستاگرامی ملیکا زارعی (خاله شادونه) از مراسم تشییع آیت الله رئیسی+عکس (1 نظر) حضور رهبر معظم انقلاب در خانه سید ابراهیم رئیسی برای قوت قلب همسر و فرزندانش+عکس/ خانه ایی سراسر فرش ماشینی و بدون تجملات! (1 نظر) آخرین قاب دو نفره پدر و پسری شهید مالک رحمتی که در تاریخ ماندگار شد+عکس (1 نظر) آخرین نامه به رئیس جمهور شهید (1 نظر) صحبتهای قابل تامل برادر سید ابراهیم رئیسی و زینب سلیمانی درباره رئیس جمهور شهید کشور+ ویدیو (1 نظر)
دیگران می‌خوانند   
سفر به «اندرونی»؛ وقتی عکس‌های عادی کسالت‌آور می‌شدند!+ عکس رعد و برق جان مرد60 ساله در شهرستان ورزقان را گرفت شروه خوانی در سوگ شهدای خدمت در بوشهر+ فیلم زیبایی مثال زدنی سنگاپور در غروب خورشید + ویدئو فال انبیاء روزانه شنبه 5 خرداد 1403 حال‌وهوای مزار رئیس جمهور شهید یک روز پس از تدفین در حرم رضوی+ فیلم لحظه دلخراش زیر گرفتن یک کودک توسط موتورسوار فراری؛ نگرانی بی‌امان مادر+ فیلم استقبال دیدنی جواد نکونام از یک هوادار معلول +ویدئو تغییر قیافه باورنکردنی محمد صلاح/ صلاح موهای فرفری اش را زد+ عکس 9 حقیقت جالب و عجیب درباره زندگی مردم مصر باستان این پسر با دستهای مصنوعی دروازه بانی می کند علاقه رئیس جمهور شهید به این شخصیت طنز حقایق گفته نشده از زینب پاشا شیرزن تبریزی دوران قاجار/ درس بزرگ او برای محتکران غلات شهید رئیسی : شاگرد اول نبودم ولی سعی می کردم عقب نمانم+فیلم این داور سرشناس فوتبال ایران تهدید به قتل شد!+عکس جزئیات فیلم خودسوزی یک فرد در میدان انقلاب پاسخ جالب ابراهیم رئیسی به سوال هاشمی رفسنجانی در مورد پذیرش مسئولیت آستان قدس+فیلم جای خالی آیت الله آل هاشم در نماز جمعه تبریز/چه جمعه غریبانه ای+فیلم زندگی سید ابراهیم رئیسی در دوران پهلوی چگونه گذشت؟ جسد سید محرومان غرق در طلا و مرمر! تحمیق کاربران فضای مجازی به شیوه اینترنشنال عکس دیده نشده از شهید آیت الله آل هاشم میان تصاویر امام جمعه های شهید تبریز بی‌تابی‌های بی‌پایان پدر شهید آل هاشم در مراسم بازگشت پیکر فرزندش+ویدئو فال ابجد روزانه شنبه 5 خرداد 1403 ابتکار جالب برای حفظ یک درخت در ایستگاه مترو در تهران+ عکس فال روزانه امروز شنبه 4 خرداد ماه 1403 فال شمع روزانه امروز شنبه 5 خرداد 1403 عکسی تلخ از آخرین وداع خانواده استاندار شهید با پیکر فرزندشان+عکس فال قهوه با نشان روز شنبه 5 خرداد ماه 1403 نگاهی به خانه ابدی شهید مالک رحمتی، استاندار دهه شصتی آذربایجان شرقی+عکس/روحش شاد و یادش گرامی فال حافظ با تفسیر امروز شنبه 5 اردیبهشت 1403 + فیلم این عکس به شایعات درباره گم شدن بادیگارد رئیس جمهور پایان داد حضور مادر شهید سردار موسوی بر سر مزار مطهر ایشان +ویدئو تشییع باشکوه شهید مالک رحمتی در مراغه+ویدئو تزئین خانه ابدی شهید مالک رحمتی با گل رز سفید و سرخ پرپر شده+عکس/روحش شاد و یادش گرامی نگاهی به خانه ابدی شهید سیدمهدی موسوی در حرم حضرت شاه‌عبدالعظیم(ع) +ویدئو بیقراری خواهر شهید مالک رحمتی در مراسم تشییع برادرش +ویدئو/ سلام ای غروب غریبانه دل... روایت انتخاب نام کوچک شهید امیرعبدالهیان از زبان خودش؛ قدرت‌الله؟ + فیلم مداحی استاندار شهید، مالک رحمتی در روز اربعین در کربلا+ویدیو عکس‌هایی از خانه شهید ابراهیم رئیسی در تهران پس از مراسم خاکسپاری+عکس شهید رئیسی: تصویر حضرت آقا رو می‌کشیدید، من که کسی نیستم +ویدئو