سوالی که مصداق بی‌ادبی است اما در کره جنوبی زیاد پرسیده می‌شود!

  چهارشنبه، 07 دی 1401   زمان مطالعه 6 دقیقه
سوالی که مصداق بی‌ادبی است اما در کره جنوبی زیاد پرسیده می‌شود!
ساعد نیوز: شاید در بسیاری از فرهنگ‌ها پرسیدن سن از شخصی که به تازگی با او آشنا شده اید مصداق بی‌ادبی باشد. با این وجود، در کره جنوبی این یکی از اولین پرسش‌هایی است که افراد از یکدیگر می‌پرسند. چرا دانستن سن یک نفر برای مردم کره جنوبی بسیار مهم است؟

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ساعد نیوز به نقل از فرارو، مردم کره جنوبی در مقایسه با مردمان سایر نقاط جهان نسبت به مقوله سن هوشیارتر هستند. البته با سیستمی که برای شمارش سن دارند هوشیار نبودن نیز کار دشواری است! کره ای ها سه راه مختلف برای شمارش سن دارند. طبق سیستم سنتی کره ای یک شهروند کره جنوبی در بدو تولد یکساله در نظر گرفته می شود و در روز سال نوی میلادی بدون در نظر گرفتن زمان تولد مجموعا یک سال بزرگتر می شود.

برای اکثر کار های اداری و حقوقی مردم کره جنوبی از سال ۱۹۶۲ میلادی به این سو از سیستم سنی بین المللی استفاده کرده اند. با این وجود، زمانی که نوبت به سن قانونی برای نوشیدن مشروبات، استعمال دخانیات یا خدمت در ارتش می رسد از سیستم سال تقویمی استفاده می کنند که با کم کردن سال تولد از سال جاری محاسبه می شود.

استفاده از سیستم های مختلف می تواند شرایط گیج کننده ای را ایجاد کند. برای مثال، اخیرا در طول دوره شیوع ویروس کرونا زمان واجد شرایط بودن شهروندان برای تزریق واکسن واضح نبود. با این وجود، مقام های کره ای امیدوارند این عدم قطعیت در ژوئن ۲۰۲۳ میلادی زمانی که آن کشور استفاده از سیستم سنی بین المللی را در اسناد رسمی آغاز می کنند، برطرف شود.

بسیاری از کره ای ها از این تغییر حمایت می کنند و از این که ناگهان یک یا دو سال جوان تر می شوند خوشحال هستند در حالی که سایرین با آه کشیدن از سر افسوس که چرا زودتر این اتفاق رخ نداد با موضوع برخورد می کنند.

"سوفی چوی" شهروند کره جنوبی می گوید: "سیستم سنی کره حتی برای یک کره ای بومی نیز پیچیده و گیج کننده است. برای بسیاری سن ممکن است تنها یک عدد باشد، اما این موضوعی نیست که بتوان آن را در کره جنوبی ساده تصور کرد".

شما چند سال دارید؟

"چویی" می گوید بیان جمله "شما در چه سالی متولد شده اید"؟ معمولا عبارتی برای آغاز یک مکالمه معمولی بین دو فرد کره ای است. او می گوید در کره جنوبی سن می تواند نوع روابط متقابل افراد را مشخص کند.

"پیمپون پارک" یک مادر تایلندی که با یک کره ای در سئول ازدواج کرده می گوید: "یک بار به دخترم گفتم برو با دوست ات بازی کن، اما مادر شوهرم گفت آن بچه بزرگتر از نوه من است"! در نتیجه، سن برای کره ای ها حتی در مورد تعیین فرد مقابل برای بازی کردن نیز تاثیرگذار است. تفاوت سنی حتی یک سال یا کم تر در کره جنوبی امری معنادار است.

"جیون کیائر" استاد زبان شناسی کره ای در دانشگاه آکسفورد می گوید: "حتی دوقلو ها نیز تصمیم می گیرند که کدام فرد پیرتر و کدام فرد جوان تر باشد".

روابط اجتماعی بر اساس سن در کره امروزی میراثی از آموزه های دوران کنفوسیوس است که بر احترام به بزرگتر ها تاکید دارد. به گفته "رابرت فوزر" استاد سابق دانشگاه ملی سئول در کره جنوبی این انتظار وجود دارد که جوانان به افراد مسن احترام بگذارند.

زبان ساختار های سلسله مراتبی را منعکس می کند

هم چنین، سن در کره جنوبی تعیین می کند که کره ای ها تا چه اندازه باید در گفتار و کردارشان مودب باشند.

کیائر با با توضیح این که هر جمله به زبان کره ای نشان می دهد که شما معتقد هستید در رتبه و جایگاهی بالاتر، پایین تر یا مساوی با فرد مقابل قرار دارید می گوید: "شما حتی نمی توانید به روشی خنثی بگویید «باران می بارد». دو سبک گفتار اصلی در زبان کره ای وجود دارد: بانمال، شکل گاه به گاه که معمولا با خانواده، دوستان نزدیک و افراد جوان تر مورد استفاده قرار می گیرد و جوندامال که روش محترمانه صحبت کردن با غریبه ها، همکاران و افراد مسن تر است".

برای پیچیده تر کردن مسائل، جابجایی بین این دو شکل صحبت کردن با یک شخص غیر معمول نیست. کیائر می گوید: "بچه ها ممکن است در خلوت با والدین خود از طریق روش بانمال صحبت کنند، اما اگر همسایه ای به ملاقات شان برود روش صحبت با والدین را تغییر داده و مودبانه حرف می زنند".

شناخت سیستم سلسله مراتبی

در حالی که سن معمولا تعیین می کند که یک فرد در کره جنوبی چگونه با دیگری صحبت کند عوامل دیگری مانند جنسیت، وضعیت اجتماعی - اقتصادی و درجه و رتبه ارشد بودن در محل کار نیز باید در نظر گرفته شوند.

کیائر می گوید: "برای بسیاری از مهاجران ادغام در جامعه کره بسیار دشوار است، زیرا آنان قادر به تشخیص سیستم سلسله مراتبی نیستند". او می افزاید ارزیابی دوباره رابطه بین دو نفر به طور مداوم رخ می دهد و انتخاب های زبانی آنان ممکن است براساس توازن قدرت و میزان همبستگی میان آنان تغییر کند. برای پارک، یافتن سبک گفتار مناسب موضوع حساسی است که برای جلوگیری از ایجاد توهین باید با دقت زیادی صورت گیرد.

تغییر به صحبت های معمولی

خطاب قرار دادن غیررسمی با یک فرد مسن تر بدون اولین اجازه گرفتن از او در این باره می تواند منجر به دردسر شود. "لی" مردی ۴۵ ساله در سئول می گوید نمی تواند نوع صحبت کردن معمولی غریبه ها با خود را تحمل کند. او به "دویچه وله" می گوید: "این توهین آمیز است و زمانی که چندین بار رخ دهد، من باید مقابله کنم". به گفته کیائر احترام مناسب به بزرگان در کره جنوبی "بسیار مهم" است و زمانی که مودبانه با آنان رفتار نشود ممکن است منجر به بروز "درگیری لفظی و حتی درگیری خشونت بار فیزیکی" شود.

کارکنان بخش خدماتی در کره جنوبی به طور خاص درگیر این موضوع هستند به طوری که معمولا درگیری های رخ داده بین جوانان شاغل در آن بخش با مردانی که در دهه ششم یا هفتم عمرشان به سر می برند اغلب خبرساز است.

کیائر می گوید: "مردان مسن در کره به قدری نگران مورد احترام واقع شدن هستند که حتی دیده شده به دلیل آن که طرف مقابل از شیوه سخن گفتن بانمال در مقابل شان استفاده کرده مرتکب قتل شده اند"!

آیا سلسله مراتب سفت و سخت کره جنوبی تغییر خواهد کرد؟

نتیجه مطالعه ای انجام شده در ژانویه ۲۰۲۰ میلادی توسط شرکت مشاوره و نظرسنجی هانکوک در کره جنوبی نشان داد که ۷۱ درصد از مردم کره جنوبی ساده سازی سیستم سنی را تایید می کنند و حتی برخی امیدوارند که این امر به "کاهش تعارض و سردرگمی در فرهنگ سلسله مراتب بر اساس سن" کمک کند.

با این وجود، اکثر افراد تردید دارند که حذف سن کره ای تاثیر چشمگیری بر فرهنگ سلسله مراتب در آن کشور بگذارد.

فوزر می گوید: "مردم بدون توجه به این که از کدام سیستم سنی استفاده می کنند به ایجاد سلسله مراتب ادامه خواهند داد". چوی نیز معتقد است که سلسله مراتب در کره جنوبی باقی می ماند و چیزی جز "اصلاح فرهنگی کامل" این سیستم را اصلاح نخواهد کرد. در حالی که تغییر در این سیستم بعید به نظر می رسد کیائر ایجاد تغییرات را گامی در مسیر درست می داند چرا که از دید او نشان می دهد کشور در حال بازاندیشی درباره این موضوع خواهد بود که چه عناصری از تاریخ کره در حال حاضر باقی مانده اند.

این زبان شناس می گوید: "مسائل ناشی از سبک های مختلف گفتار در کره به قدری شدید است که نمی توانیم دور یکدیگر بنشینیم و منتظر تکامل زبان و جامعه در طول زمان باشیم".


دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
ناگفته هایی از ساده زیستی سیدابراهیم رئیسی؛ رئیس‌‌جمهوری که سال‌ها اجاره‌نشین بود! (175 نظر) رونالدو کچل کرد ؛ چهره ابرستاره فوتبال جذاب‌تر شد (84 نظر) نگاهی به خانه ساده و بدون تجملات شهید آیت الله آل هاشم+عکس/ساده زیستی و مظلومیت پدر معنوی آذربایجان... (77 نظر) زیباترین اسم های فرزندان بازیگران ایرانی همراه با معنا/ از محسن تنابنده تا شهاب حسینی و ... (42 نظر) نگاهی به حیاط باصفا و دلباز ویلای زیبای بیرانوند و اکرم بانو با نگهبان مجهز +عکس/ دارندگی و برازندگی یعنی این! (38 نظر) دیدار خصوصی خانواده ابراهیم رئیسی، امیرعبداللهیان، آل هاشم و دیگر شهدای خدمت با رهبر انقلاب+عکس/ چهره غمگین پسران وزیر امورخارجه و امام جمعه شهید (11 نظر) دانلود آهنگ جدید "خداحافظ" عرفان طهماسبی/ در سکوت شب خانه زد فریاد اما تو نشنیدی...+فیلم (10 نظر) نگاهی به عروسک بامزه و گوگولی پسر مینا مختاری و بهرام رادان/ الهی چه لُپی داره آقا پسر+ عکس (8 نظر) خلاقیت باحال بهرنگ علوی برای تبریک گفتن تولد بهرام افشاری/ اگه فرانسه به ایفل می‌نازه و ...+عکس (9 نظر) واکنش بسیار جالب نوازنده خیابانی به حضور عادل فردوسی پور در میان مردم عادی/آهنگو کوبید از نو ساخت+ فیلم (7 نظر) صدای بهشتی پسر معلول با آهنگ کردی محلی +ویدئو/چه خوب میخونه... (7 نظر) یک روایت تاریخی : 70 سال پیش، ملاقات خصوصی آقا تختی و شاه مخلوع در رامسر (6 نظر) نگاهی به خونه زندگی علی پروین اسطوره فوتبال/ دو دوست در کنار هم برای یادآوری خاطرات (6 نظر) جسد سید محرومان غرق در طلا و مرمر! تحمیق کاربران فضای مجازی به شیوه اینترنشنال (5 نظر) چهره های غمگین دختر سیدابراهیم رئیسی و پسر حسین امیرعبداللهیان در مراسم بزرگداشت پدرشان در دانشگاه+عکس (5 نظر)
دیگران می‌خوانند   
خطر از بیخ گوش حامیم گذشت/ پایان 3 عمل موفقیت آمیز +جزئیات عمل رونمایی از مادر جوان الهه حصاری، یلدای سریال 8 و نیم دقیقه/ چقدر کم سن و سال+عکس میکاپ کردن و کرم پودر زدن مزدک رستمی بازیگر نقش برادر یکتا در سریال هشت و نیم دقیقه لذت بخش ترین کار ستاره سادات قطبی در باغ پدری اش/همیشه به خوشی و خنده بانو +فیلم قدم زدن حسین امیر عبداللهیان در محوطه دانشگاه تهران بدون محافظ و تشریفات+عکس/ واکنش و تعجب دانشجویان دیدنیه رونمایی از باغ پدری دردندشت و دلباز ستاره سادات قطبی در اصفهان/ چه هوای سالم و آسمون صافی+عکس چهره شکسته رابعه اسکویی با لباس عروس سفیدش/ رابعه اسکویی طلاق گرفت؟+عکس تیکه سنگین احمدرضا عابدزاده به کریم باقری/ ناراحتی کریم باقری از عقاب+ فیلم گریه های فیلم بردار پرسپولیسی از پشت دوربین/ بغضی که بلاخره شکست+ فیلم با این روش نگهداری، بامیه تا 1 سال تازه می مونه گشت و گذاری کوتاه در طلافروشی لوکس شاهرخ استخری+ویدیو/ شغل دوم و پردرآمد آقای بازیگر! عکس جون جونیِ مازیار لرستانی با منوچهر هادی و خانم های بازیگر در پشت صحنه سریال جدیدش/ اختلاف یا اتحاد ؟ مسئله این است! پاسخ قابل تامل و از روی سعه صدر سیدابراهیم رئیسی به تهمت هایی که علیه ایشان زده شد+ ویدیو استوری غم انگیز بازیگران برای غرق شدن عوامل سریال رویای نیمه شب +عکس نگاهی به انگشتر خاص با طراحی باکلاس مینا مختاری همسر بهرام رادان/ واقعا بهشون میاد +عکس تکه‌تکه‌ات می‌کنم؛ ادعای عجیب شریعتی نماینده تهران علیه تاجگردون!+فیلم/ التهاب در جریان بررسی اعتبارنامه ها ماجرای دختری که عکسش در صفحه رشیدپور منتشر شد +عکس تغییر چهره الهه حصاری «یلدا» سریال هشت و نیم دقیقه بعد 8 سال+عکس/ بهش نمیاد 43 سالش باشه این زن آمریکایی توجه شریعتمداری را به خود جلب کرد استایل باشگاهی رضا گلزار سوپر استار ایرانی/ عضله نمایی آقای بازیگر+ فیلم عکس خانوادگی جذاب از علیرضا طلیسچی +عکس دکوراسیون مدیترانه ای خونه نقلی نسرین نکیسا، بازیگر نقش مادر جیران+فیلم صندلی مشکی پوش سیدابراهیم رئیسی در مراسم بزرگداشت رئیس جمهور شهید در محل قدیم مجلس+عکس رونمایی از قاب موبایل بامزه و گوگولی محسن کیایی،مجری خوش خنده صداتو/ چه طرح مردونه جالب و خاصی+عکس نگاهی به خونه زندگی ساده و بدون تجملات سید ابراهیم رئیسی با رونمایی از عکس بزرگ آن شهید روی دیوار+عکس/ ساده زیستی سید محرومان ... مخده های دهه شصتی شاه نشین مینا مختاری با یخدان چوبی ایوان خانه اش/ اینجا خود بهشته😍 4 قاب دلنشین و پرافتخار از مادرانی که نام فرزندانشان برای همیشه در تاریخ ماندگار شد +عکس/ از رهبر معظم انقلاب تا سیدابراهیم رئیسی ظاهر جذاب و زیبای کیسان دیباج، سهراب سریال از سرنوشت بدون گریم تلویزیونی/ مگه داریم این همه تغییر؟+عکس گشت و گذار جذاب همسر شاهرخ استخری با خواهرشوهرش در طبیعت زیبای بلژیک/ عروس نمونه ایرانی+عکس تعریف و تمجید شهید ابراهیم رئیسی از دخترانش و نظرش درباره فرزند پسر و دختر+ویدئو شوخی جالب محمدرضا گلزار با تاریخ ازدواجش در برنامه صدا و سیما+ویدیو (فیلم) گریه های مردانه یک بچه در مترو بعد از اینکه فهمید رئیس جمهور شهید شده/ خاله چرا سقوط کرد؟ از بهشتی تا رئیسی، شباهت‌ها و عبرت‌ها... دعوت از رهبر معظم انقلاب برای صرف لوبیا پلو وسط برنامه +ویدئو خاطره اخلاقی میثم مطیعی از شهید رئیسی + فیلم کنایه سنگین و نفس گیر اطلاعات به محمود احمدی نژاد /قرار نیست روز از نو، روزی از نو شود! نگاهی به چمدون و کیف مارکدار و باکلاس رضا گلزار و همسرش آیسان خانوم مخصوص سفرهای خارجی+عکس میز صبحانه رنگارنگ و متنوع سپیده بزمی پور برای خانواده همسرش+عکس /تزئین املت عالی شده... کنایه سنگین و تند و تیز عادل فردوسی‌پور به صدا و سیما+ویدیو فیلم نوازندگی مرد عاشق پیشه که تماشاگران را شگفت زده کرد
تیتر امروز   
خطر از بیخ گوش حامیم گذشت/ پایان 3 عمل موفقیت آمیز +جزئیات عمل
با این روش نگهداری، بامیه تا 1 سال تازه می مونه
این زن آمریکایی توجه شریعتمداری را به خود جلب کرد
از بهشتی تا رئیسی، شباهت‌ها و عبرت‌ها...
کنایه سنگین و نفس گیر اطلاعات به محمود احمدی نژاد /قرار نیست روز از نو، روزی از نو شود!
اعترافات جدید کلثوم اکبری قاتل زنجیره ای مردان مازندرانی/ من پسرم را هم کشتم!
آیا واقعا انقلاب ایران کار خارجی‌ها بود؟!
بیوگرافی و زندگی خصوصی حامیم، خواننده جوان ایرانی و همسرش+ تصاویر جذاب و دیدنی
رونمایی از معشوقه زیبای ایرانی که رقیب عشقی فرهاد شد+عکس
شهید رئیسی به دنبال حقوق زنان در سینما
دانلود آهنگ جدید «منو تو شاید دنیامون یکی بود» حامیم +فیلم/ قصه عشق من و تو عشق تو یه نگاهه...
دو نفر از یک گروه سریال ساز غرق شدند!
همسر وفادار آیت الله رئیسی به درس و دانشگاه خودش برگشت+عکس
ماجرای فیلم عجیب پخش شده از داخل زندان قزل حصار/ زندانیانی که دو قورت و نیمشون هم باقیه
ماجرای اخراج 6 ایرانی از عربستان پس از بازداشت و بازجویی + فیلم
منتخب روز   
تیکه سنگین احمدرضا عابدزاده به کریم باقری/ ناراحتی کریم باقری از عقاب+ فیلم سلیقه تحسین برانگیز همسر و دختران سید ابراهیم رئیسی در چیدن میزعزای رئیس جمهور شهید در منزلشان با عکسی مشهور از ایشان در سازمان ملل + عکس مراعات همسر به سبک رئیس جمهور شهید؛ از عدم مخالفت با تغییر رشته جمیله علم الهدی از مامایی به علوم انسانی تا کنار آمدن با روزهایی که غذایی در خانه پخته نمیشد+ویدیو سینه زنی شهید آیت الله آل هاشم در مراسم شاخسی (عزاداری شاه حسین گویان)+ویدئو/ لحظات تکان‌دهنده وداع پدر شهید مالک رحمتی با پسرش ... +ویدئو شهید آل هاشم، امام‌ شنبه تا جمعه!+ویدئو/پدر معنوی آذربایجان... حیات وحش بدون سانسور/ ترس، دلهره + فیلم تصاویر باورنکردنی از دوقلوهایی با سه پا و چهار دست مداحی شهید مالک رحمتی در مراسم پیاده روی اربعین در کربلا+ویدیو نگاهی به خانه ساده و بدون تجملات شهید آیت الله آل هاشم+عکس/ساده زیستی و مظلومیت پدر معنوی آذربایجان... دروغ مصلحتی حاج آقا دانشمند به همسرش که 30 سال سر به مهر ماند و اکنون فاش شده است/ خانومم ناراحت شد و گریه کرد+ فیلم تولد 5 قلوهای یک مادر 30 ساله در تبریز+عکس