دخترانی که آرزوهایشان را در آتش سیگار دود می‌کنند

  یکشنبه، 03 تیر 1403 ID  کد خبر 393965
دخترانی که آرزوهایشان را در آتش سیگار دود می‌کنند
ساعدنیوز: معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده مدعی است که سیر افزایشی مصرف دخانیات در دخترها از پسرها بیشتر دیده می‌شود در حالی که متخصصان زنان و زایمان می‌گویند: «مصرف دخانیات منجر به تضعیف سلول‌های جنسی و نازایی خواهد شد.»

به گزارش پایگه خبری ساعدنیوز به نقل از فارس، ساعت 2:30 بعداز ظهر از مدرسه تعطیل می‌شود. کیف کولی‌اش را روی یک دوش می‌اندازد و با طمأنینه به سمت پارک نزدیک مدرسه‌اش می‌رود. کمی اطرافش را نگاه می‌کند و پاکت سیگار را از کیفش در می‌آورد؛ اما فندک ندارد. به یکی از عابرهای پارک می‌گوید: «آقا آتیش داری؟...»

مدتی است که بسیاری از رسانه‌ها و ارگان‌های کشوری از جمله وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نسبت به کاهش میانگین سنی مصرف دخانیات واکنش داده و ابراز نگرانی‌ می‌کنند.برخی‌ها علت این مسئله را در دسترس بودن و قیمت پایین دخانیات می‌دانند و معتقدند که باید فروش این کالاها به افراد زیر 18 سال ممنون شود.فرشیدی معاون بهداشت وزارت بهداشت در خصوص مصرف دخانیات در جوانان ایرانی می‌گوید: کارخانه‌های تولید دخانیات، جوانان و بانوان را هدف گرفته‌اند و این دو گروه از جامعه در حال آسیب دیدن هستند. فرشیدی در خصوص مالیات و قیمت سیگار و مواد دخانی در کشور می‌گوید: قیمت سیگار و دخانیات در ایران بسیار ارزان است و باید چهار برابر قیمت تولید یک پاکت سیگار، مالیات گرفته شود.همچنین وی معتقد است که نباید دخانیات به افراد زیر 18 سال عرضه شود؛ زیرا در حال حاضر یک و نیم تا دو درصد بانوان ایرانی در حال مصرف دخانیات هستند.فرشیدی در خصوص اقدامات پیشگیرانه مصرف دخانیات در جوانان، نوجوانان و زنان و دختران ایرانی می‌گوید: باید در حوزه عدم دسترسی این افراد به مواد دخانی اقداماتی صورت گیرد که افزایش مالیات و عدم ارائه مواد دخانی از مؤثرترین آنهاست. همچنین باید هنر نه گفتن را به جوانان آموزش دهیم.

آمار مصرف دخانیات در دختران مدرسه‌ای از پسران بیشتر است

همچنین انسیه خزعلی معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده مدعی است یکی از مسائلی که از سلامت جامعه و دانش‌آموزان جلوگیری می‌کند مصرف دخانیات است که متأسفانه سیر افزایشی آن در دخترها از پسرها بیشتر دیده می‌شود. این مسئله درحالی رو به افزایش است که روز به روز فیلم‌های سینمایی و سریال‌های شبکه خانگی برای جذب مخاطب به تبلیغ مصرف دخانیات پرداخته و بر روی جوانان و نوجوانان تأثیر منفی می‌گذارند. در حالی که خزعلی تبلیغ مصرف دخانیات، سیگار، قلیان و... را خلاف قانون می‌داند و می‌گوید: جوانان و نوجوانان ما در معرض آنها قرار دارند و ما باید آنها را با کمک وزارت بهداشت با اجرای طرح همیار سلامت در مدارس واکسینه کنیم.

الزام برخورد قانونی با نمایش مصرف دخانیات در شبکه‌های خانگی

بهزاد ولی زاده رئیس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات درباره پیگیری‌های وزارت بهداشت در خصوص ممنوعیت مصرف دخانی در شبکه‌های خانگی می‌گوید: براساس قانون، نمایش مصرف هرگونه مواد مخدر و مواد دخانی در فیلم‌های سینمایی و سریال‌های تلویویزونی جرم است و پیگرد قانونی دارد. وی در خصوص پیگیری‌های وزارت بهداشت در این خصوص می‌گوید: اخیراً وزیر بهداشت نامه‌ای تحت عنوان ممنوعیت مصرف مواد دخانی در شبکه‌های خانگی به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال و دادستانی نیز ورود کرده است تا از استعمال این مواد در فیلم‌ها جلوگیری شود.

گفتنی است یکی از اقدامات بازدارنده در مصرف دخانیات توسط نوجوانان و جوانان، فرهنگ‌سازی و آموزش است که مدتی است وزارت آموزش و پرورش، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاونت زنان ریاست جمهوری در تلاش هستند با اجرای طرح همیار سلامت در مدارس، نوجوانان ایرانی را در این زمینه و داشتن یم سبک زندگی سالم آگاه کنند.اما از آنجایی که براساس آمار، روز به روز مصرف دخانیات در بانوان و دختران ایرانی افزایش پیدا می‌کند، در خصوص عوارض ناشی از مصرف دخانیات در سلامت جسمی و جنسی بانوان به سراغ شیرین نیرومنش متخصص زنان و زایمان رفته‌ایم.

از مصرف قلیان دخانیات تا یائستگی زودرس

نیرومنش در پاسخ به پرسش فارس در خصوص عوارض مصرف دخانیات در بانوان و دختران می‌گوید: مصرف سیگار و دخانیات در افراد خصوصاً بانوان میزان ابتلا به نازایی، عفونت‌ها و مشکلات زنان را افزایش می‌دهد.زیرا مصرف دخانیات از جمله سیگار و قلیان مقاومت بدن را کم می‌کند، به طوری که در عفونت‌هایی مانند HPV ثابت شده کسانی که سیگار می‌کشند، این ویروس بیشتر در بدنشان باقی می‌ماند.بنابراین یک سبک زندگی سالم، استفاده نکردن از سیگار، قلیان، الکل، مواد مخدر و... در سلامت زنان بسیار مؤثر است. وی درخصوص عوارض استفاده از قلیان و توتون و تنباکو در بانوان توضیح می‌دهد: برخی‌ها تصور می‌کنند که مصرف قلیان ضرری ندارد؛ درحالی که مصرف قلیان بسیار عوارض بیشتری داشته و به صورت مرتب سموم را وارد بدن می‌کند.در نتیجه سیستم ایمنی بدن کم شده و در خانم‌ها میزان باروری کاهش می‌یابد. همچنین منجر به یائستگی زودرس در خانم‌ها شده و در حاملگی باعث اختلال رشد جنین در داخل رحم، کم وزن شدن جنین و زایمان زودرس می‌شود.

مصرف مواد دخانی؛ تضعیف قدرت باروری

همچنین مصرف سیگار بر روی رشد میکروب‌ها و ویروس‌ها در بدن تأثیر گذاشته و به دلیل تضعیف سلول‌های جنسی منجر به نازایی می‌شود. بنابراین هرکسی باید سلامت خودش و اطرافیانش را در اولویت قرار دهد.


دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
خلاقیت خنده دار هندونه فروش شیرازی، برای فرار از گرما حماسه آفرید/ هنر نزد ایرانیان است و بس... (240 نظر) نگاهی به اعلامیه ترحیم مادر جوان حمید گودرزی که دیشب خبر فوتش را آقای بازیگر اعلام کرد +عکس/ روحش شاد (139 نظر) مراسم تشییع پدر حامد بهداد، با حضور چهره های سرشناس و بازیگران +عکس/ روحش شاد و یادش گرامی (70 نظر) رونمایی از همزاد و بدل ایرانی هانده ارچل، بازیگر ترکیه‌ای محبوب ایرانی ها/ ایشون هم بازیگر خیلی معروفیه+عکس (63 نظر) سینه زنی شاهرخ خان، بازیگر معروف هندی در هیئت عزاداری امام حسین (ع) +ویدئو (56 نظر) خلاقیت خنده دار میوه فروش وانتی با عکس رضا گلزار حماسه آفرید/هنر نزد ایرانیان است و بس+ عکس (53 نظر) نگاهی به ماشین مازراتی هوش پران علی دایی که همه آرزوشو دارن/ شهریار فوتبال ایران سوار بر دلبر مشکی😍 (31 نظر) خلاقیت خنده‌دار اوستا بنّا در ساختن توالت کنار روشویی برای راحتیِ صاحبخانه حماسه آفرید+ عکس/ مغز نیست که فسفر خالصه😂 (30 نظر) انتخاب محمدرضا گلزار و بهرام رادان به عنوان خوش‌تیپ‌ترین و خوش قیافه‌ترین بازیگران ایران از منظر الیف ارول بازیگر چشم آبیِ ترکیه‌ای+ ویدیو/ چشم آیسان خانوم و مینا مختاری روشن! (28 نظر) مات و مبهوت موندن مهران مدیری از دیدن همزاد خودش تو دورهمی/ چقدرم که شبیه همدیگه هستن!+عکس (26 نظر) برادر رهبر معظم انقلاب: ایشان در عروسی من با ماشین فولکس‌شان، شب تا ساعت12 برای آنهایی که جهاز آورده بودند دنبال شام بودند+ عکس (21 نظر) درخت خرمای بزرگ حیاط باصفای خونه ویلایی زهرا گونش/ نخل های هم قد والیبالیست مشهور ترکیه ای (19 نظر) خلاقیت منحصر به فرد آرایشگر خوش ذوق در تغییر چهره داماد حماسه ساز شد+ویدئو/سلطان بی چون و چرای گریم در سطح خاورمیانه😂 (19 نظر) نگاهی به ماشین بی ام و هوش پران کریم باقری که همه آرزوشو دارن/ زیدان فوتبال ایران سوار بر هواپیمای رویاهایش😍 (17 نظر) رهبر معظم انقلاب: آرزوی کفش بنددار به دلم بود؛ تا الان هم من کفش بنددار نپوشیده‌ام (16 نظر)
پربازدیدترین ویدئوهای روز   
منتخب روز   
(فیلم) سکانس فوق عاشقانه شهاب حسینی و لیلا حاتمی در فیلم "پرسه در ماه" / ما کاملا شبیه همیم طرز نگاهامون دو دو زدن چشامون ...😍 استارت تمرینات سخت علیرضا بیرانوند در تراکتور +فیلم/ آقای دروازه بان آمادگی بدن بالایی دارد! سکانس عاشقانه دل باختن قباد به شهرزاد/ نشود فاش کسی آنچه میان من و توست (فیلم) سکانس فوق العاده احساسی و عاشقانه از شهاب حسینی و معشوقه‌اش در سریال "شهرزاد" / با چراغی همه جا گشتم و گشتم در شهر هیچکس به تو مانند نشد😍 (فیلم) خرید دکتر مسعود پزشکیان از یک سوپرمارکت در تهران به همراه نوه‌ها و عروسش با کارت بانکی شخصی / نوه‌ها پدربزرگ را به خرج انداخته‌اند اقدام منحصربفرد و زیبای طلافروش یزدی به احترام دختر سه ساله امام حسین(ع)+عکس/ این جور تصاویر مخصوص ایران ماست والسلام👌 (فیلم) رهبر معظم انقلاب: به من می‌گویند شما گفتید سوءاستفاده جویان را افشا نکنید / ما حق نداریم افراد را به صرف گمان متهم کنیم سکانس خوشحالی قُباد از بارداری شهرزاد/ قُباد: من تا الان نمیدونستم از این دنیا و از این زندگی چی میخوام اما الان.... (عکس) هدایای ارزشمندی که پزشکیان در پشت صحنه یک هیئت دریافت کرد / خوشا راهی که آغازش با حسین است ... (ویدئو) شعر سوزناک شهریار برای مادر بزرگش که با شنیدنش اشک از چشمانتان سرازیر خواهد شد به یادماندنی ترین سکانس عاشقانه سریال شهرزاد / از بله گفتن شهرزاد تا مرگ مرگ بزرگ آقا نقش دختر رهبر انقلاب در ترمیم دست مجروح ایشان/ فرزند دختری که به پدر اُنس داشت