ساعدنیوز
ساعدنیوز

سرنوشت کاخ‌های «صدام حسین» دیکتاتور عراق چه شد؟ + فیلم

  یکشنبه، 28 اسفند 1401   زمان مطالعه 1 دقیقه
سرنوشت کاخ‌های «صدام حسین» دیکتاتور عراق چه شد؟ + فیلم
ساعد نیوز: بیست سال پس از تهاجم آمریکا به عراق، کاخ بحیره صدام حسین، در میان ساختمان‌هایی است که در حال فروریختن است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ساعد نیوز به نقل از فرارو، این کاخ در حال فروپاشی زمانی متعلق به صدام حسین بود. حروف درهم تنیده عربی برای S و H یکی از آخرین یادآور‌های کاخ بحیره است که به یادگار مانده است. این کاخ در مجاورت دریاچه‌ای که دیگر وجود ندارد قرار دارد.

سعد الوزان، یک فعال اجتماعی، توضیح داد که صدام شبکه‌ای از کاخ‌ها در سراسر کشور دارد که به او پایگاه‌هایی برای فعالیت می‌دهد.

وی افزود: این مکان‌ها به‌عنوان سایت‌هایی برای مدیریت دولت، میزبانی برخی از روسای جمهور و استراحت فعالیت می‌کردند.

حسن العالف، معاون دوم استاندار نینوا هم گفت که پس از حمله آمریکا به رهبری آمریکا در سال 2003، برخی از کاخ‌های موصل به عنوان پایگاهی برای نیرو‌های آمریکایی مورد استفاده قرار گرفت، اما همه امکانات در سال 2011 به مقامات عراقی تحویل داده شد.

وی افزود که در حال حاضر برخی از کاخ‌ها به عنوان مقر خدمات امنیتی استفاده می‌شود.

کاخ‌های تحدی و بحیره در موصل در 20 سال گذشته، از جمله توسط شبه نظامیان داعش، غارت و بمباران شده است.

با این حال، کاخ تحدی در حال بازسازی است و بخشی از ساختمان توسط دانشگاه موصل استفاده می‌شود.

به گفته محمود عزو، استاد علوم سیاسی دانشگاه، بخش دیگری به عنوان موزه توسط دانشکده باستان شناسی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

وی توضیح داد که پیش بینی می‌شد بازسازی کامل کاخ تحدی به دلیل کمبود منابع زمان زیادی به طول بینجامد. او گفت که هیچ قصد سیاسی برای رها کردن کاخ‌ها وجود ندارد، بلکه کمبود بودجه عامل اصلی تاخیر در بازسازی است.

عزو احیای این مکان‌ها و تبدیل آن‌ها به موزه‌ها و مراکز فرهنگی را ضروری دانست و گفت: این ساختمان‌ها تاریخ عراق را بازگو می‌کنند. چه طرفدار و چه مخالف رژیم صدام حسین باشیم، این دورانی است که جمهوری عراق آن را سپری کرده است.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

2 دیدگاه
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
علی
2 ماه پیش

لعنت الله علی القوم الظالمین
ناشناس
2 ماه پیش

خدا لعنتش کند
پربحث های هفته   
5 مَردی که یک زن مشترک دارند+عکس تاسف آور (255 نظر) غرفه عجیب تبلیغ نوار بهداشتی یک شرکت خاص در بام لند تهران +تصاویر (68 نظر) ازدواج پیرمرد با دختر 9 ساله با لبخند رضایت ! (55 نظر) روزی که شاه در برابر تختی تحقیر شد+عکس غرور آفرین تختی (23 نظر) ورود یک مرد مست به داخل قفس شیر در هند +فیلم (16 نظر) گفتگو با بامزه‌ترین سارق تهران! (15 نظر) تغییر قیافه هانده ارچل بعد از لاغری زیاد (12 نظر) نماز خواندن یک ورزشکار خانم ایرانی وسط یک سالن ورزشی در قرقیزستان +فیلم (12 نظر) این خانم فرانسوی زیبا دست در دست همایون شجریان برای ایران سنگ تمام گذاشت +فیلم (10 نظر) توضیح میرسلیم درباره ساعت 30 میلیاردی اش در صحن مجلس!+عکس (9 نظر) ذوق عجیب یک راننده اسنپ از دیدن عموپورنگ (9 نظر) دست گل جدید آرتام/ گوشی چند میلیونی دنیا جهانبخت رو ترکوند! (6 نظر) پولدارترین مَرد ایرانی کل ثروتش را وقف کرد+فیلم (6 نظر) تیپ کیوت و بامزه آرتام، پسر دنیا جهانبخت و خنده با نمکش (5 نظر) مقایسه جنجالی لباس فاخر همراهان سلطان عمان با تیپ شنبه چهارشنبه مسئولان ایرانی +عکس (5 نظر)