ساعدنیوز
ساعدنیوز

سرنوشت محتوم آمریکا در باتلاق غرب آسیا

  دوشنبه، 16 بهمن 1402   کد خبر 374251
سرنوشت محتوم آمریکا در باتلاق غرب آسیا
دکتر عفیفه عابدی کارشناس مسائل بین الملل در این یادداشت تحلیلی نگاهی دارد به وضعیت بغرنج و پیچیده آمریکا در غرب آسیا بعد از طوفان الأقصی و ادامه نسل کشی در غزه.

هرچند آمریکایی ها مدعی هستند که حملات هوایی گسترده آنها به سوریه، عراق و یمن، حملاتی تلافی جویانه در پی حمله پهپادی به پایگاه آمریکایی در خاک اردن موسوم به «برج 22» و کشته شدن سه سرباز آمریکایی است، اما در واقع باید این حملات را در ادامه حمایت های نظامی آمریکا از اسرائیل در جنگ جاری غزه ارزیابی کرد.

دکتر عفیفه عابدی کارشناس مسائل بین الملل

نزدیک چهار ماه از آغاز جنگ میان گروه‌های مقاومت فلسطین علیه اسرائیل و بمباران غزه می گذرد. بر اساس آمار بیش از 27 هزار فلسطینی در جنگ جاری در غزه به شهادت رسیده اند. با این حال هنوز اسرائیل به هدف اعلامی خود درباره از بین بردن حماس نرسیده است. هدفی که از ابتدا نیز روشن بود رویایی بیش نیست. لذا واشنگتن تلاش می کند مدیریت صحنه در غرب آسیا به نحوی پیش رود که جنگ غزه از کانون تمرکز جهانی خارج شده و هر نوع آتش بس یا توافقی برای پایان جنگ در غزه، به معنای شکست دوباره اسرائیل قلمداد نشود. چرا که این شکست، ضربه بی سابقه اطلاعاتی، امنیتی و نظامی عملیات طوفان الاقصی به اسرائیل (متحد راهبردی آمریکا) را تکمیل خواهد کرد. به همین ترتیب خبرهای مربوط به عقب نشینی تدریجی اسرائیل از غزه و آتش بس احتمالی، همزمان با حملات گسترده آمریکا به ارکان محور مقاومت را باید در یک پازل دید.

سربازان آمریکایی

در نظر بگیرید علاوه بر اینکه حماس در جنگ غزه از بین نخواهد رفت و اسرائیل این موضوع را به شکست دوباره برای خود تبدیل کرده است، جنگ غزه، منجر به بازنمایی دوباره گستردگی محور مقاومت در غرب آسیا شده است. این در حالی است که اساس شکل گیری محور مقاومت مخالفت با موجودیت اسرائیل و نظم آمریکایی در غرب آسیا است. مقاومت سرسختانه آمریکا در برابر پایان جنگ غزه نیز نشان از دغدغه های راهبردی واشنگتن درباره این شرایط دارد.

در واقع واشنگتن در تلاش است تا با تقویت حضور نظامی آمریکا در منطقه، از طریق تقویت دفاعی-تهاجمی اسرائیل، ضمن حفظ موجودیت شریک راهبردی خود در منطقه، مانع از شکل گیری ترتیبات منطقه ای جدید به ضرر جناح منطقه ای آمریکا در غرب آسیا شود. شرایطی که افزایش سرعت تحول در نظم جهانی را هم دامن می زند. به عبارت دیگر، آمریکا رقابت جاری در غرب آسیا را نیز بخشی از منازعه قدرت در نظم منطقه ای، سطح بین­المللی و تحول نظم جهانی می­نگرد.

نسل کشی در غزه

شرایط متحول منطقه ای و جهانی آمریکا را با محدودیت های راهبردی زیادی مواجه کرده است. حوزه های منازعه برای آمریکا متعدد شده و ابزارها برایش محدود شده است. در غرب آسیا عربستان به عنوان متحد سنتی آمریکا به دلیل سیاست متوازنی که بین آمریکا و چین و حتی رقبای منطقه ای خود مانند ایران اتخاذ کرده است، واشنگتن را دچار تردیدهای بلندمدت کرده است.

آمریکا در ماه­های گذشته تلاش کرد با عادی سازی روابط اسرائیل و عربستان و اعطای امتیازاتی به ریاض همچنان ریاض را به عنوان یکی از ارکان سیاست منطقه ای خود حفظ کند. اما نه تنها طوفان الاقصی، بلکه مطالبات سیاسی و امنیتی ریاض، واشنگتن را با موانع و چالش های زیاد و محدودیت راهبردی مواجه کرد. در نتیجه اسرائیل فعلا تنها رکن مطمئن سیاست آمریکا در غرب آسیا است.

به همین دلیل هدف حملات اخیر آمریکا به مقاومت عراق، سوریه و یمن ضمن انتقام جویی، به منظور احیای دوباره بازدارندگی دفاعی اسرائیل در منطقه است. آمریکا بیش از آنکه به دنبال آغاز جنگ جدید در منطقه باشد، منصرف کردن محور مقاومت و دیگر بازیگران احتمالی از تداوم حملات به منافع اسرائیل است.

تظاهرات در اروپا علیه نسل کشی فلسطینیان

دکترین امنیتی اسرائیل بر پایه سه رویکرد بازدارندگی دفاعی، راهبردهای تهاجمی و اتحادهای فرامنطقه ای استوار است. سبک اجرا و غافلگیری طوفان الاقصی باعث خدشه دار شدن بازدارندگی دفاعی اسرائیل شد. در نتیجه اسرائیل در ماه های گذشته برای احیای بازدارندگی دفاعی به افزایش قدرت تهاجمی و حمایت نظامی-سیاسی آمریکا متوسل شد. مشارکت آمریکا در جنگ غزه، به حملات محور مقاومت به منافع آمریکا شدت و مشروعیت بیشتری بخشید و جنگ ابعاد هندسی گسترده ای یافت.

این شرایط برای قدرتی مانند آمریکا با حدود هشتاد سال سلطه جهانی شرایطی تراژدیک محسوب می شود. اکنون تصویر عمومی ایجاد شده این است که یک مدعی ابرقدرتی وارد کارزار مستقیم و ناتمام با گروه های شبه نظامی شده است که از ویژگی های منحصر به فردی برخوردارند که نه تنها با جنگ تار و مار نمی شوند، بلکه احتمالا قدرت بیشتری می یابند.

به نظر می رسد تنها راه حل پیشروی آمریکا اکنون تطمیع بیشتر عربستان برای عادی سازی روابط با اسرائیل است. عادی سازی روابط عربستان با اسرائیل می تواند از عمق شکست آمریکایی-اسرائیلی در غزه بکاهد.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

2 دیدگاه
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
خلاقیت یک مادر ایرانی برای ترک سیگار فرزندش حماسه آفرید/ مامان نیست یه پا سیاستمداره واسه خودش+ عکس (676 نظر) تُرکی صحبت کردن رهبر معظم انقلاب با لهجه ای شیرین و دلنشین+ویدئو/ در خانه با فرزندانتون ترکی صحبت کنین فارسی رو در مدرسه یاد میگیرن (319 نظر) دوچرخه قدیمی در کُنج حیاط دلباز و حوض دار خانه پدری رهبر معظم انقلاب+عکس (233 نظر) کارنامه تحصیلی یک دانش آموز زنجانی برای 91 سال پیش/ چه نمرات درخشانی هم گرفته!+عکس (221 نظر) خلاقیت خنده دار پدر ایرانی برای نشان دادن وضعیت حساب بانکی اش حماسه آفرید+ویدئو/ماشالا به این هنر و استعداد (181 نظر) حال خوشِ رهبر معظم انقلاب در کوهنوردی با حاج قاسم سلیمانی و چیدن گلهای زرد رنگ از کوه+عکس/ سرداری که هیچ جا رهبری رو تنها نمیذاشتن (167 نظر) پاداشی حیرت انگیز برای بازیکنان قطر پس از قهرمانی در جام ملت ها/از کیسه خلیفه بخشیدن واقعیت پیدا کرد (147 نظر) رونمایی از کارت عروسی محمدرضا گلزار و آیسان آقاخانی/ کارتی که دل طرفداران آقای بازیگر را شکست+ عکس (138 نظر) رونمایی از کارت عروسی محمدرضا شریفی نیا و آزیتا حاجیان/ کارتی که فامیل را ناراحت و دل ملت را خوشحال کرد+ فیلم (134 نظر) رهبر معظم انقلاب در حال دروی گندم با داس در مزارع کشاورزی روستای فردو (132 نظر) سبک دکوراسیون منحصربفرد خانه سید محمد خاتمی با چیدمان خاص+عکس /شیک در عین سادگی... (129 نظر) ابتکار نو عروس خلاق در پختن مرغ حماسه آفرید/ هزار ماشالله به این ذهن خلاقِ مریض🤣+ عکس (118 نظر) خلاقیت منحصربفرد مکانیک قُمی در طراحی ورودی مغازه اش حماسه آفرید/هنر نزد ایرانیان است وبس!!😂+عکس (114 نظر) تالار عروسی خاص و لباس عروس شیک و ساده مرجان سلحشوری، دختر تکواندوکار ایرانی/ ماشالا چه عروسی 😍👌+عکس (105 نظر) خلاقیت خنده دار یک ایرانی در نصب صندلی چرخ دار روی الاغ حماسه آفرید +عکس/مغزشو باید طلا گرفت! (104 نظر)
دیگران می‌خوانند   
دکوراسیون شیک و زیبای رستوران سنتی ایرانی سام درخشانی با چیدمان بی نظیر! گریه های جانسوز نرگس محمدی، بازیگر نقش ستایش در سالن بیمارستان+عکس (تصاویر) سیر تغییرات ظاهری لیلا حاتمی از 40 سال پیش تاکنون وزیدنِ بی موقع باد و بارش باران باعث دردسر جنجالی برای حسن روحانی شد+عکس (تصاویر) ایده خلاقانه برای گرفتن عکس با فنجان نوشیدنی به سبک مینا مختاری، همسر خوش ذوق بهرام رادان جویندۀ گنج در انگلستان یک «طلسم طلایی» کشف کرد جذاب ترین و خاص ترین مدل های صندلی فانتزی و کیوت که با دیدنشان قلبتان اکلیلی می شود+ عکس بازیگر نقش بانو جانگ بیرون از سریال دونگی+عکس و بیوگرافی در مصرف این ویتامین احتیاط کنید/ ویتامینی که با خطر حمله قلبی همراه است (عکس) رویت سلنا گومز در کنار برج ایفل پاریس (ویدیو) انگلیسی حرف زدن ملیکا شریفی نیا حدیث سریال دلدادگان / آمریکایی ها اینو ببینن خودشونو دار میزنن ویدیویی نوستالژیک و کمتر دیده شده از اجرای احسان علیخانی در کنار مرحوم آزاده نامداری /چقدر علیخانی جوان بوده بچه داری سردار آزمون در فرودگاه/ عاشقانه سردار آزمون و دختر نازش+ عکس سکانس خنده دار از حامد آهنگی در جوکر/ تلفظ منضبط همه رو ترکوند! +فیلم حسن یزدانی با لباس کشور اروپایی ظاهر شد+ عکس پست خاص ساعد سهیلی برای تولد 36 سالگی‌اش+ عکس فال انبیاء روزانه جمعه 4 اسفند ماه 1402 فال ابجد روزانه امروز جمعه 4 اسفند 1402 (عکس) لباس عروس همسر و دختران شاهرخ استخری، هاتف "دلدادگان" / اینهمه عروس در یک قاب تبریک تولد متفاوت و رفیق گونه احمدرضا عابدزاده برای کریم باقری+عکس/ چه عکسی هم برا تبریک انتخاب کرده دانلود آهنگ جدید و شاد "یادم رفت" امیر مقاره/ تازگیا تو کوچمون یه قد بلند ابرو کمون...+فیلم فال روزانه امروز جمعه 4 اسفند ماه 1402 فال شمع جمعه 4 اسفند ماه 1402 تصویری کمتردیده شده از کارت شناسایی استاد مطهری، استادِ دانشگاه تهران ایده خلاقانه و تحسین برانگیز رفتگر شهرداری در تغییر چهره ماشین آشغال به ماشینی که همه نگاهها رو به سمتش جذب میکنه+عکس (عکس) امضای زیبا کریم باقری ستاره فوتبال ایران/ چه هنرمندانه و زیبا از اسمش استفاده کرده فال قهوه با نشان روز جمعه 4 اسفند ماه 1402 درخواست عجیب نیمکت پرسپولیس از علیرضا بیرانوند وسط بازی با تراکتور/ آقا این چه وضعشه اینقدر تابلو هم که نباید باشه🤦‍♀️🤦‍♀️ دورهمی خواهر و برادر باکلاس علیرضا جهانبخش ستاره تیم ملی در ماشین سان روف دار/ چه شبیه هَمَن+ عکس خواستگاری متفاوت و جالب همسر مقام معظم رهبری برای پسرشان+ویدئو/ برای آقا مجتبی که خیلی شبیه رهبری هستن فال حافظ با تفسیر روز جمعه 4 اسفند 1402 + فیلم سکانس غش آور شوخی مجید واشقانی با حامد آهنگی در شب آهنگی: وقتی حامد از ترس جوجه ها رو ویبره میره و میلرزه🤣/چقد ترسوعه +ویدئو درخواست حسین رضازاده از رهبر معظم انقلاب و شوخی جالب ایشان با او+ویدیو عکس دورهمی خانواده پر جمعیت همسر شاهرخ استخری، بهزاد سریال دلنوازان/ چقدر باهمدیگه صمیمی هستن حسین رضازاده در بیمارستان بستری شد (فیلم) قدرت باورنکردنی این مرد در دمای انجماد همه را حیرت زده کرد! استایل خفن و امروزی احمدرضا عابدزاده اسطوره دروازه بانی ایران در 57 سالگی+ عکس رونمایی از لب های بوتاکس شده امیر کاظمی، مازیارِ لیسانسه ها+ویدئو/ خیلی جالب بود، چجوری به ذهنش رسید😂 (عکس) گلی که دایناسور ها به هم تقدیم میکردند!/ کشف قدیمی ترین گل جهان که که قدمت آن به 174 میلیون سال پیش می‌رسد! آیا مصرف الکل و مواد مخدر عملکرد ژن‌ها و مغز را تغییر می‌دهد؟
تیتر امروز   
بازیگر نقش بانو جانگ بیرون از سریال دونگی+عکس و بیوگرافی در مصرف این ویتامین احتیاط کنید/ ویتامینی که با خطر حمله قلبی همراه است فال انبیاء روزانه جمعه 4 اسفند ماه 1402 دانلود آهنگ جدید و شاد "یادم رفت" امیر مقاره/ تازگیا تو کوچمون یه قد بلند ابرو کمون...+فیلم جویندۀ گنج در انگلستان یک «طلسم طلایی» کشف کرد فال روزانه امروز جمعه 4 اسفند ماه 1402 فال ابجد روزانه امروز جمعه 4 اسفند 1402 فال شمع جمعه 4 اسفند ماه 1402 فال قهوه با نشان روز جمعه 4 اسفند ماه 1402 فال حافظ با تفسیر روز جمعه 4 اسفند 1402 + فیلم حسین رضازاده در بیمارستان بستری شد (فیلم) قدرت باورنکردنی این مرد در دمای انجماد همه را حیرت زده کرد! استفاده از ربات های هوش مصنوعی برای ارتباط عاطفی/ سمت و سوی تاریک ربات‌ شریک عاطفی مسئول نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه عاشورا: تلاش سپاه حضور حداکثری مردم در انتخابات است راهکارهای ساده از قالب و قابلمه درآوردن کیک بدون ذره ای چسبندگی! / چیکار کنیم شکل کیکمون خراب نشه؟