ساعدنیوز
ساعدنیوز

۱۲ تقارن زمانی باورنکردنی که هیچ توضیح منطقی برای آن ها وجود ندارد

  دوشنبه، 07 آذر 1401   زمان مطالعه 8 دقیقه
۱۲ تقارن زمانی باورنکردنی که هیچ توضیح منطقی برای آن ها وجود ندارد
ساعدنیوز: در این قسمت می خواهیم از تقارن های عجیبی بگوییم که در تاریخ معاصر رخ داده اند و هر کسی را شگفت زده می کنند.

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی ساعدنیوز به نقل از روزیاتو، چیزهای عجیبی وجود دارد که سخت می شود آن ها را باور کرد، گرچه شواهد و مدارک کاملاً گویای آن ها است. این پدیده ها بیشتر به فیلم های فانتزی یا علمی تخیلی می مانند. ما هم می خواهیم از تقارن های عجیبی بگوییم که در تاریخ معاصر رخ داده اند و هر کسی را شگفت زده می کنند.

۱- ژول ورن ِ پیشگو

یکی از معروف ترین آثار ژول ورن، نویسنده ی به نام ژانر علمی تخیلی، به نام «سفر به ماه» (From the Earth to the Moon) که در سال ۱۸۶۵ منتشر شد، درباره ی یک توپ نظامی به نام «کلمبیاد» (Columbiad) است که موشکی را به همراه سرنشینانش به سوی ماه پرتاب می کند. جالب است که ۱۰۴ سال بعد، ماژول فضایی آپولو ۱۱ که مأموریت سفر به ماه را تکمیل کرد، «کلمبیا» نام گرفت.

نام «کلمبیا» را ابتدا جولین شیر، دستیار مدیر روابط عمومی ناسا، به مایکل کالینز، فضانورد مأموریت آپولو ۱۱ پیشنهاد داده بود. شیر در یک مکالمه ی تلفنی بی مقدمه به این نام اشاره کرده و گفته بود: «بعضی هایمان اینجا داریم درباره ی اسم “کلمبیا” بحث می کنیم.» گرچه این اسم در ابتدا به نظر کالینز کمی «اغراق آمیز» بود، اما در نهایت همین اسم را روی ماژول گذاشت، چون گزینه ی بهتری پیدا نکرد. همکاران کالینز، باز آلدرین و نیل آرمسترانگ هم هیچ پیشنهاد دیگری نداشتند. کالینز بعدها به شباهت میان نام «کلمبیاد» و توپی که ساخته و پرداخته ی خیالات ژول ورن بود، پی برد.

تصویر

۲- شباهت قابل توجه

انزو آنسلمو فِراری، راننده ی مشهور و مؤسس تیم اتومبیل سواری اسکودریا فِراری گرند پریکس و بعدها مؤسس برند فِراری، روز ۱۴ اوت سال ۱۹۸۸ در حالی که همه ی عمر خود را وقف خودرو کرده بود، از دنیا رفت. ۲ ماه بعد در روز ۱۵ اکتبر، مسعود اوزیل در آلمان متولد شد. او که یک بازیکن هافبک است، می توانست برادر دوقلوی فِراری باشد. آن ها هم شباهت زیادی به یکدیگر دارند و هم نزدیکی تاریخ مرگ و تولدشان قابل توجه است.

تصویر

۳- سرنوشت کشتی تایتانیک در یک رمان

غرق شدن کشتی تایتانیک واقعه ای تاریخی بود که بشر را شوکه کرد. پیش بینی این اتفاق یا حتی تصور وقوعش غیر ممکن بود، چرا که به عنوان کشتی ای غرق ناشدنی تبلیغ شده بود. با این حال، چندین سال پیش از آن یعنی در سال ۱۸۹۸، نویسنده ای آمریکایی به نام مورگان رابرتسون، رمانی به نام «پوچی» (Futility) منتشر کرده بود که ماجرای غرق شدن کشتی اقیانوس پیمایی به نام «تایتان» (Titan) در اثر برخورد با یک کوه یخ را روایت می کرد. شباهت میان این داستان و ماجرای کشتی تایتانیک حیرت انگیز است.

تصویر

۴- تصادف هندل – هندریکس

جرج فردریک هندل، آهنگساز آلمانی و یکی از نوابغ موسیقی قرون هفدهم و هجدهم میلادی، در پلاک ۲۵ خیابان بروک ِ لندن زندگی می کرد. خانه ی کناری آن، پلاک ۲۳ همان خیابان هم محل زندگی جیمی هندریکس، از نوابغ موسیقی قرن بیستم بود. هندل تا اواخر دهه ی ۱۷۵۰ زندگی کرد و هندریکس هم تا اواخر دهه ی ۱۹۶۰. به علاوه تلفظ نام آن ها هم شبیه به هم است. خانه های این دو موزیسین حالا موزه شده است.

تصویر

۵- کتاب گمشده ی آنتونی هاپکینز

آنتونی هاپکینز هنوز به یکی از بازیگران بزرگ هالیوود بدل نشده بود که برای بازی در فیلم «دختری از پترووکا» (The Girl from Petrovka) انتخاب شد. او که تعهد زیادی به کار خود داشت، شروع به گشتن برای پیدا کردن نسخه ای از رمان اصلی، نوشته ی جورج فایفر کرد تا بتواند نقش خود را بهتر بازی کند. در کمال تعجب اما نتوانست این کتاب را در هیچ کجا پیدا کند.

با این حال، یک روز که در لندن مشغول قدم زدن بود، روی نیمکت یک پارک با کتاب رها شده ای مواجه شد که از میان تمام کتاب های گمشده ی دنیا، دقیقاً همان کتاب «دختری از پترووکا» بود. ماجرا اما به همینجا ختم نشد چون هاپیکنز با خود جورج فایفر هم در زمان فیلمبرداری ملاقات کرد. در این ملاقات فایفر گفت که خود هم هیچ نسخه ای از کتابش ندارد، چون یک بار آن را به دوستی قرض داده بود اما این دوست کتاب را در لندن گم کرده بود. هاپیکنز هم کتاب خود را به او نشان داد چرا که به طور قطع خودش بود.

تصویر

۶- به هم رسیدن دوباره ی دوقلوها

در سال ۱۹۷۹، دو برادر دوقلوی ۳۹ ساله بعد از آنکه در ۳ هفتگی از یکدیگر جدا شده بودند، دوباره به هم رسیدند. این اتفاق اما با غافلگیری های زیادی همراه بود: نام هر دوی آن ها را جیم گذاشته بودند (نامی که پدر خوانده و مادر خوانده شان روی آن ها گذاشته بودند)، هر دو شیفته ی ریاضیات و نجاری بودند و هر دو نیز مأمور حراست بودند.

اما عجیب تر اینکه نام همسر اول هر دوی آن ها لیندا بود. هر دوی آن ها طلاق گرفته و مجدداً با زنی به نام بتی ازدواج کرده بودند. هر دوی آن ها هم نام پسر خود را جیمز آلن گذاشته بودند.

تصویر

۷- مورد عجیب النور ریگبی

جان لنون و پل مک کارتنی، اعضای گروه موسیقی مشهور بیتلز، در سال ۱۹۵۷ در کلیسای سن پیتر در شهر وولتن ِ انگلیس با یکدیگر آشنا شدند. این دوستی تاریخ موسیقی را عوض کرد، چرا که آن ها بعدها گروه بیتلز را تشکیل دادند. عجیب آنکه تنها چند متر آن طرف تر از کلیسای محل آشنایی آن ها، قبر زنی به نام النور ریگبی بود.

۹ سال بعد مک کارتنی قطعه ی «النور ریگبی» را نوشت. اینطور که گفته می شود، او این اسم را از ترکیب نام النور برون، یک بازیگر زن و «ریگبی و ایونز»، فروشگاهی در شهر بریستول ِ انگلیس ساخته بود. مک کارتنی بعدها گفته بود شاید آن قبر ارتباطی، هر چند غیر مستقیم به این قطعه داشت.

تصویر

۸- استیون هاوکینگ و اعداد

ما می دانیم که زمان امری نسبی است و تقارن ها وجود دارند. مرگ استیون هاوکینگ هم این موضوع را اثبات می کند. او ۱۴ مارس از دنیا رفت که روز بسیار قابل توجهی است چرا که مصادف بود با صد و سی و نهمین تولد اینشتین و روز جهانی عدد پی.

تصویر

۹- سرنوشت یک مهماندار

بعضی آدم ها به اسرارآمیزترین شکل ممکن خوش شانس هستند. وقتی کشتی المپیک با کشتی دیگری برخورد کرد، یک پرستار جوان آرژانتینی به نام ویولت جسپ در آنجا به عنوان مهماندار مشغول کار بود. خوشبختانه این سانحه هیچ تلفات جانی نداشت و کشتی المپیک علیرغم آسیب های وارده توانست بدون غرق شدن به بندر برسد.

اما یک سال بعد جسپ به کشتی تایتانیک منتقل شد که در سال ۱۹۱۲ بر اثر برخورد با یک کوه یخ غرق شد. او توانست سوار یک قایق نجات شود و از این حادثه جان سالم به در برد. اما زندگی بار دیگر او را در بوته آزمایش قرار داد، زمانی که سوار کشتی بریتانیک بود و انفجار غیر منتظره ای در آن رخ داد، اما این بار هم او نجات یافت. ویولت جسپ در حقیقت در ۸۳ سالگی بر اثر بیماری قلبی از دنیا رفت.

تصویر

۱۰- تولد مارک تواین

ستاره ی دنباله دار هالی هر ۷۶ سال یک بار از کنار زمین عبور می کند و در آسمان قابل مشاهده است. در سال ۱۸۳۵، یکی از سال های وقوع این پدیده ی نجومی، مارک تواین، نویسنده ی شهیر آمریکایی به دنیا آمد. تواین پیش بینی کرد که مرگ او هم با عبور دوباره ی ستاره ی دنباله دار هالی متقارن خواهد شد.

او گفته بود: «شکی نیست که قادر مطلق گفته: “حالا دو عجیب الخلقه ی غیر قابل توضیح داریم. با هم آمدند و باید با همدیگر هم بروند.”» جالب است که تواین اشتباه نکرده بود و او یک روز بعد از آنکه این ستاره ی دنباله دار به نزدیک ترین فاصله از زمین رسید، از دنیا رفت.

تصویر

۱۱- زنی که گوگل مپس ۲ بار از او عکس گرفت

هر چه می گذرد محبوبیت گوگل مپس بیشتر می شود و این برنامه احتمالات بیشتری را که امکان وقوع آن ها در مسیر وجود دارد پیش بینی می کند. و گرچه با برخی تصاویر قابل توجهی که این برنامه به ثبت رسانده آشنا هستیم، اما بدون شک تصاویر مربوط به لیان کارترایت چیز دیگری هستند.

این زن که «مسافر زمان» لقب گرفته، ۲ بار با فاصله ی ۱۰ سال شکار گوگل مپس شده است و هر دو بار هم در یک نقطه ی یکسان، با ژستی تقریباً یکسان و در حال حمل یک کیسه. با این حال، او خود از این موضوع بی خبر بود تا اینکه همسرش تصاویر او را پیدا کرد.

تصویر

۱۲- مکزیک و زلزله هایش

کشور مکزیک به آداب و رسوم و باورهای مردمی اش مشهور است. اما در ۱۰۰ سال گذشته زلزله هایی در این کشور رخ داده که توضیح علمی ای برای آن ها وجود ندارد. روز ۱۹ سپتامبر سال ۱۹۸۵، شهر مکزیک با یکی از شدیدترین زلزله های تاریخ مواجه شد. از آن زمان دیگر هیچ چیز مثل سابق نشد و هر ساله یک مانور زلزله برای جلوگیری از وقوع فاجعه در این کشور برگزار می شود.

جالب است که در سال های ۲۰۱۷ و ۲۰۲۲، چند دقیقه بعد از برگزاری مانور، زلزله هایی در این کشور رخ داد که هر دو بیشتر از ۷ ریشتر بودند و به همین دلیل خطر زیادی داشتند. بدون شک ۱۹ سپتامبر برای مکزیکی ها روزی فراموش نشدنی است.

تصویر

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
رقص فرح پهلوی در جشن بی شرمانه ! (23 نظر) خودروهای لوکس و گران قیمت نوه امام خمینی/ زندگی لاکچری نعیمه اشراقی حاشیه ساز شد! +عکس (16 نظر) جلسات کاری هویدا به صرف نان و پنیر +فیلم (9 نظر) دست گل جدید آرتام/ گوشی چند میلیونی دنیا جهانبخت رو ترکوند! (8 نظر) سرنوشت عجیب اسبی که به فرح پهلوی سواری نداد (9 نظر) سایه های عاشقانه عروس سید حسن خمینی و همسرش (7 نظر) فروش عجیب نوزادان از 350 میلیون تومان تا طرح ویژه حراج نوزادان در ایران +عکس (6 نظر) واکنش جالب فیروزه گیلدخت به تمام شدن سریال (6 نظر) ساعت رولکس 12 هزار دلاری نتیجه امام خمینی!+عکس (4 نظر) حماسه آفرینی هوش مصنوعی اینبار برای زنان ایرانی! (3 نظر) سورپرایز فوق العاده خاص امیر مقاره برای دختر جوان +ویدئو (2 نظر) روایت هویدا از دایره عجیب دوستان فرح پهلوی (2 نظر) رونمایی دنیا جهانبخت از اولین شغل کیوت آرتام کوچولو!+عکس (2 نظر) کیف چند میلیونی و برند سوگلی امام خمینی(ره)! (2 نظر) وقتی لقب جذابترین آبادانی دنیا به آرتام تعلق میگیره! (2 نظر)
تیتر امروز   
رابطه سیاه مرد 62ساله با زن 23ساله لو رفت ! وام مسکن برای این افراد یک میلیارد تومان شد کنایه سنگین محمد جواد ظریف به مداح ها درباره زبان انگلیسی‎‎ لیلا بلوکات با این عکس باصفا حال همه رو خوب کرد سفر وزیر خارجه آمریکا به عربستان / بلینکن به دنبال تحکیم روابط واشنگتن با ریاض رونمایی دریا مرادی دشت از حلقه ازدواجش/ چقدر حلقه اش ساده و شیکه آغاز فعالیت رسمی سفارت ایران در ریاض اصرار بامزه نبات استخری برای بردن یک بچه کوچولو به مهد/ آخر سرم کار خودشو کرد همکاری هسته‌ای میان ایران و عربستان علی‌رغم مخالفت اسرائیل شقایق دهقان به خاطر بی‌حجابی به حبس محکوم شد جنجال جدید لئوناردو دی کاپیرو با دوست دختر جذاب هندیش آمریکا به رونمایی از موشک «فتاح» واکنش نشان داد وحید رجبلو به آمریکا مهاجرت کرد‎‎ حادثه ای تلخ برای جامعه هنری/ مجری و بازیگر جوان بر اثر سانحه تصادف جان باخت واکنش جالب حسن روحانی به سخنان جنجالی محمد جواد ظریف در کلاب هاووس‎‎