ساعدنیوز
ساعدنیوز

طرح فرزندآوری و بحران جمعیت در ژاپن

  یکشنبه، 07 اسفند 1401   زمان مطالعه 4 دقیقه
طرح فرزندآوری و بحران جمعیت در ژاپن
ساعدنیوز: دکتر الهام عابدینی کارشناس مسائل ژاپن در یادداشتی به مسأله فرزندآوری و بحران جمعیت در یکی از پیشرفته ترین کشورهای آسیا پرداخته است.

فرزندآوری برای تداوم حیات در یک سرزمین مستلزم برنامه ریزی دقیق و حمایت های منطقی و عملی حکمرانان است. ایجاد زیرساخت های قابل اعتماد اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، آموزشی و فرهنگی برای تربیت نسلی جدید که قرار است میراث دار دستاوردهایی باشند که قرن ها برای نیل بدان ها نسل های متمادی تلاش کرده اند، بر ذمه هر دولت و حاکمیتی است. بدون برنامه ریزی و حمایت عملی و میدانی از خانواده ها، تداوم نسل و تعادل جمعیتی غیرقابل دست یابی است. دکتر الهام عابدینی کارشناس مسائل ژاپن از تجربه یکی از پیشرفته ترین کشورهای قاره کهن می نویسد:

فرزندآوری

سال 1989 معروف به سال «شوکِ 1.57» در ژاپن است که اشاره دارد به نرخ باروری، در آن سال که به شکل نگران‌کننده‌ای پایین بود. از یک طرف، انفجار جمعیت بعد از جنگ‌جهانی دوم بود و حالا جمعیت به سرعت داشت پیر می‌شد. از طرف دیگه هم فرزندآوری بسیار پایین بود. تا اینکه سال 1994 دولت ژاپن برای تشویق به فرزندآوری طرحی به نام «برنامه فرشته» ارائه کرد.

طرح فرشته شامل پرداخت ماهانه 280 دلار برای هر نوزاد، تاسیس مراکز بیشتر برای نگهداری از نوزادان و خردسالان و همچنین کارهای فرهنگی برای تشویق پدران به ایفای نقش برابر در بزرگ کردن کودک بود. نتیجه غافلگیرکننده و ناامیدکننده بود! نرخ باروری نه تنها بیشتر نشد بلکه کمتر هم شد! نرخ باروری در سال 2005 به 1.26 کاهش پیدا کرد. البته عده‌ای از حامیان طرح معتقدند اگر این برنامه فرشته نبود، نرخ باروری از این هم کمتر می‌شد نشستند فکر کردند که پس چرا طرح شکست خورد و چه کنیم؟ متوجه شدند 2 مشکل اصلی وجود دارد!

اول اینکه دلیل فرزند نیاوردن، وضع اقتصادی مردم نیست! یعنی اصلا اغلبِ مردم مشکل اقتصادی ندارند و این پول برای آنها اهمیتی ندارد پس محرک اقتصادی آن هم در این رقم بی تاثیر است! مشکل دوم خیلی جدی‌تر بود کارفرماها از استخدام زنان متاهل امتناع می‌کردند. از طرفی پدیده «ماتاهارا» به شدت رو به افزایش بود این پدیده به معنای آزار و اذیت زنان باردار و مادران از سوی کارفرماست که متاسفانه معمولا یا به استعفا ختم میشه یا به سقط جنین از طرفی هم مرخصی بعد از زایمان و همچنین تضمین به کارگیری مجدد مادران وجود نداشت. پس یک طرح جدید دادند.

ژاپن

این طرح به اتفاق آرا در سال 2009 در مجلس تصویب شد نکته اصلی این طرح این بود: ما باید موانعی که باعث میشه زوج‌ها به ویژه زنان رو بین دوراهیِ انتخاب میان بچه‌دار شدن/ازدواج یا کار کردن قرار بگیرن، از بین ببریم. نظرسنجی‌ها شون می‌داد اغلب شهروندان دوست‌ داشتند ازدواج کنند و فرزند داشته باشند. پس چه اتفاقی میفتاد؟

این بار متوجه شدند مشکل اصلی زوج‌ها نیستن و چاره کار، فشار آوردن بر آن‌ها نیست رفتند سراغ کارفرماها اون‌ها رو موظف به پرداخت بخشی از حقوق در زمان مرخصی زایمان زنان کردند. برای پدران هم مرخصی در نظر گرفته شد و کارفرماها موظف شدند با اون موافقت کنند مشکل اعتیاد به کار مشکلی جدی در ژاپنه پس باید تلاش بشه آمار کارکنانی که بیش از 60 ساعت در هفته کار می‌کنند، کم بشه اما راستش تاثیر این طرح هم علی‌رغم امیدواری‌ها و تحقیقات گسترده کم بود. چرا؟ چون دیگه خیلی دیر شده بود. دولت ژاپن وقتی متوجه شد که راه درست برای تشویق به فرزندآوری چیه که دیگه آمار مجردان قطعی به شدت بالا رفته بود متاهل‌ها هم دیگه سن‌شون از بچه‌داری گذشته بود جامعه به سرعت داره پیر میشه پس چه کنیم؟ هیچی! دیگه دیر شده بریم سراغ ربات‌ها و کارگران مهاجر.

در سال 2022 تنها 800 هزار نوزاد در ژاپن متولد شد که پایین‌ترین عدد پس از انفجار‌ جمعیتیِ پایان جنگ جهانی دوم است. دولت ژاپن در سال‌های اخیر سیاست‌های تشویقی برای فرزندآوری اجرا کرد که موفق نبود. البته برخی معتقدند اگر این تدابیر نبود، نرخ زادوولد از این هم کمتر می‌شد.

سالانه 450 مدرسه دولتی در ژاپن به دلیل کاهش جمعیت دانش‌آموز تعطیل می‌شود. کارخانه‌ای چون سوبویون هم با 70 سال سابقه، ماه آینده بسته می‌شود، چون دانش‌آموزان خیلی کم هستند و محصولات این کارخانه مثل پاکن و مدادتراش روی دستشان می‌ماند. سال 2021، 53٪ از شهروندان ژاپنی گفتند، هزینه‌های بالا شامل آموزش، اصلی‌ترین دلیل برای این است که بچه‌دار نمی‌شوند یا یک فرزند دارند.

حالا دولت ژاپن طرحی جدید برای تشویق به فرزندآوری طراحی کرده: «جامعه فرزند اول». این طرح بر 3 اصل متمرکز است: حمایت مالی از خانواده‌ها، خدمات مراقبت از کودکان، و اصلاحات در نظام کار. هنوز جزئیاتی درباره این طرح منتشر نشده است. اما به نظر می‌رسد، کمک هزینه ماهانه به هر فرزند تا 15 سالگی از حدود 100 دلارِ کنونی بیشتر شود و تعداد و کیفیت مراکز نگهداری از کودک افزایش یابد.

کیشیدا، نخست وزیر ژاپن می‌گوید، ده سال آینده برای مقابله با بحران کاهش جمعیت کلیدی است. همزمان، مقامات توکیو هم جداگانه طرح‌های تشویقی برای فرزندآوری اعلام کرده‌اند‌. براساس نظرسنجی‌ها، مشکل اصلی شهروندان، مسائل اقتصادی و بعد هم مشکلات زنان باردار و مادران در محل کار است. به همین دلیل هم عمده طرح‌های تشویقی متمرکز بر این دو حوزه است. در کنار این موارد، دولت ژاپن به دنبال تسهیل روند جذب مهاجر و نیروی کار از خارج است. هدف اولیه این است که حداقل نمودار جمعیت شبیه به دهه 90 میلادی شود و سالانه 1.2 میلیون کودک متولد شود. تاکنون که هیچکدام از طرح‌های دولت ژاپن برای افزایش جمعیت چندان موثر نبوده و حتی می‌توان گفت همه طرح‌ها شکست خورده باید دید این تمرکز بر تشویق به داشتن حداقل یک فرزند با محرک‌های مالی چقدر موثر خواهد بود.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
رفتار شرم آور بیرانوند، قهرمان بدنسازی و شوت کردن عکس شهدا به سمت داور مسابقه به نشانه اعتراض+ویدئو (1730 نظر) بی ادبی فجیع و شنیع یک دانش آموز به معلم+عکس (436 نظر) صدای محشر پیرزن در مزرعه با خوانندگی آهنگ اصیل +فیلم (239 نظر) رقص خفن داماد افغانی و ساقدوش هایش با آهنگ ایرانی شاد +فیلم (223 نظر) زن و شوهری که صاحب شیک‌ترین طلاقِ ایرانی شدند (171 نظر) شاهکار رقص شاد چوپان در کنار گله گوسفندان با آهنگ شاد شاهرخ +فیلم/ لعبتی هزار ماشالاه آی دل من عاشق چشماته ،خوشگلی والله (155 نظر) صدای محشر پیرمرد چوپان در صحرا با خوانندگی آهنگ اصیل +فیلم (154 نظر) شاهکار پیرمرد در خیابان با خوانندگی آهنگ سوزناک +فیلم (153 نظر) (فیلم) اجرای جالب آواز سنتی ایرانی توسط زن فرانسوی / دهن همه وا می‌مونه از این اجرا! (117 نظر) رقص ایرانی پیرزن در پمپ بنزین با آهنگ واویلا لیلی دوست دارم خیلی +فیلم (115 نظر) (فیلم) واکنش جالب یک نوزاد به اولین بوسه مادر/ مُسکن فقط محبت مادرانه😍 (111 نظر) زیباترین مدرسه جهان در یکی از روستاهای سیستان و بلوچستان که برنده جایزه بین المللی معماری شد/ ویو رو نگاااا😍 (93 نظر) وقتی نعیمه نظام‌دوست رو صندلی برنامه جا نمیشه+فیلم /صندلی شکست! (93 نظر) (فیلم) افشای خاطره شهربانو و خواهران منصوریان از حضورشان در خانه کریس رونالدو/ دعوتشون کرده بود باغ!😐 (70 نظر) فروش کودک ایرانی هوادار رونالدو در سایت دیوار +عکس (68 نظر)
منتخب روز   
(فیلم) سنگ تمام رقص عربی آقای خوشتیپ با پیژامه/ فقط حرکت پاباز آخرش 😂 خواستگاری حامد آهنگی از نعیمه نظام دوست، تو باید عروس ننم بشی +فیلم (ویدئو) رقص شمالی هادی چوپان با صدای تنبک/ چه میکنه قهرمان جهان😁 مردی که از سینه خود به فرزندش شیر می دهد!!!😐+عکس فیلم لورفته از رقص مار هوتن شکیبا در پشت صحنه لیسانسه ها با آهنگ عروسی دلگیرم از تو ، تا بی نهایت (ویدئو) شاهکار خوانندگی آهنگ استاد شجریان توسط پسر حنجره طلای دو رگه/ بنازم این صدارو (ویدئو) قر کمر و رقص باحال پسر کوچولوی بسکتبالیست بعد از بُرد شیرین (ویدئو) پسر 14 ساله ای که تخم می گذارد!😐 غوغای رقص ایرانی دو پسر با آهنگ شاد در تالار عروسی! +فیلم (ویدئو) طنز اول مهر برای ابراز تسلیت به معلمان، دانش آموزان، ناظمان، ناظران و اسیران خاک/ بازگشت همه به سوی مدرسه است😂 (ویدئو) همخوانی فریبا نادری و محمد نادری با ترانه خاطره انگیز یار دبستانی من در کنسرت حجت اشرف زاده شاهکار رقص ایرانی داماد و پدر زن با آهنگ شاد خواننده +فیلم
تیتر امروز   
زنی که 11 شوهر خود را کشته، جنون دارد؟ عکس متفاوت شادی مختاری در خارج از ایران ! / خانم بازیگر زیبا زود مشهور شد ! بنر جالب شهرداری برای دانش‌آموزان در سطح شهر/ بهتر از این نمیشه به دانش آموز انگیز داد تبعه افغان، 9 نفر را در جنوب تهران به آتش کشید! ادعای باورنکردنی شهربانو منصوریان درباره حضورش در خانه رونالدو+ فیلم شگفتی سازی بزرگ؛ تنیس باز آذرشهری قهرمان جهان شد+عکس واکنش جالب عادل فردوسی‌پور به نحوه استقبال از رونالدو در ایران+ فیلم فرح پهلوی و پسرش سیاهپوش عزت از دست رفته شان شدند!+ عکس برای خرید گوشت به محله آقای کرباسچی بروید/ گوشت آنجا ارزان تر از همه جا زمان اعلام نتایج نهایی کنکور 1402 مشخص شد کارشناس صدا و سیما: آقای رئیس‌جمهور مسابقات بدنسازی را تعطیل کنید! +ویدیو ترفند لو رفته امیر تتلوی بد دهن برای کاسبی کردن از مردم/ 75میلیارد در یک ساعت! اطلاعیه دفتر رهبرانقلاب: نقل قول مطالب غیر مستند از آیت الله خامنه‌ای ممنوع بیگی: ثبت‌نام احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس جوک است رئیسی در گفت‌وگو با CNN: ایران نیازی به سلاح هسته‌ای ندارد