واکنش امام خمینی به خبر مرگ شاه

  سه شنبه، 26 مهر 1401   زمان مطالعه 6 دقیقه
واکنش امام خمینی به خبر مرگ شاه
ساعد نیوز: زهرا مصطفوی دختر امام در خاطراتش اینچنین آورده که وقتی با خوشحالی خبر فوت محمدرضا پهلوی را به امام داده است. ایشان توجهی نکرده و فرمودند: "هیچگاه از مرگ کسی خوشحال نشو!"

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ساعد نیوز به نقل از جماران، زهرا مصطفوی دختر امام در خاطراتش از واکنش امام خمینی پس از شنیدن خبر مرگ محمد رضا پهلوی می نویسد.

مهدی حاضری در جماران نوشت: پنجم مرداد امسال چهلمین سالروز درگذشت محمد رضا شاه است. با فرار او پرونده پادشاهی دودمان پهلوی در ایران بسته و در حقیقت بساط شاهنشاهی ۲۵۰۰ ساله در ایران برچیده شد. او چهارمین پادشاه ایران بود که همگی به صورت سلسله وار در طی نیم قرن غریب مرگ شدند.

محمدعلی شاه قاجار که به مقابله با مشروطه برخواست و مجلس را به توپ بست پس از پیروزی مشروطه خواهان و فتح تهران از ایران به روسیه تبعید شد، جانشینش احمد شاه قاجار توسط رضاخان پهلوی از پادشاهی خلع و در فرانسه درگذشت. رضا شاه پهلوی با خفّت و خواری توسط انگلیسی ها از ایران به جزیره موریس تبعید شده و در نهایت در شهر ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی از غصه مرد و محمدرضا شاه پهلوی نیز با اوج گرفتن انقلاب اسلامی، به دستور آمریکائیان از ایران به مصر رفت و پس از یکسال و نیم دربدری در نقاط مختلف جهان بالآخره در مصر درگذشت.

خانم دکتر زهرا مصطفوی دختر امام در خاطراتش می گوید: وقتی با شادمانی خبر مردن شاه را به امام دادم، هیچ توجهی نکرده و فرمودند: هیچ وقت از خبر فوت کسی خوشحال مشو.

از عجایب تاریخ آنکه این پدر و پسر علی رغم تفاوت های بسیاری که در خلق و خو و شیوه حکومت داری و…. داشتند، هردو در عاقبت زندگی سرنوشتی کاملا مطابق با هم پیدا کردند. هردو به دستور اربابان خارجی و دولت هایی که عمری در راستای منافع آنان خدمت کرده بودند مجبور به ترک وطن شده، هردو هنگام خروج از کشور با جشن و پایکوبی و خوشحالی مردم مواجه شدند، هردو علی رغم داشتن پول و امکانات فراوان در خارج از کشور نتوانستند در محل مورد علاقه خود اسکان یابند. هردو ایام آخر عمر را در آفریقا گذرانده و در نهایت هردو با یک روز فاصله دار فانی را وداع گفته و هردو در یک محل ( مسجد الرفاعی قاهره) دفن شدند.

سرنوشت این دو پادشاه در ایام انتهایی می تواند برای هر انسانی درس آموز و عبرت انگیز باشد و باید بدانیم طبق بیان قرآن، این سنت الهی است که تغییر ناپذیر بوده و در این مسیر هیچ فرقی بین انسان ها نیست. باید بدانیم توده مردم هم تفاوتی بین افراد نگذاشته و هر حاکمی که خدمتی به آنان کرده فراموش نمی کنند و همواره سپاسگزار او خواهند بود و هرکس در هر لباسی و تحت هر نامی بر آنان حکومت کند اگر به آنان ظلم کرده و استبداد به خرج دهد از چشمشان افتاده و مورد غضب مردم قرار می گیرد و سرنوشتی همچون پهلوی ها در انتظار اوست.

حوادث آخرین روزهای حیات پهلوی ها

احمد گله داری مترجم کنسولگری انگلیس در کرمان که تا آخرین لحظات همراه رضاه شاه بوده است می نویسد:

“عصر روز دوشنبه ۳۱/۶/۱۳۲۰ کاروان شاهی وارد کرمان شد… به طور مرتب تلگراف رمز می رسید که زودتر خاک ایران را ترک نمایند و نگذارند اقامت قافله در کرمان طولانی باشد، مبداء تلگرافات، لندن، دهلی نو و تهران بود و کنسول انگلیس در کرمان و بندرعباس را مکلف می ساختند هرچه زودتر ترتیب خروج اعلیحضرت و همراهان از خاک ایران داده شود….متاسفانه اعلیحضرت به گریپ سخت دچار شده و طبیب لشکر هم ایشان را معاینه کرده، توصیه نمود که سفر به تاخیر افتد، استراحت ۲۴ ساعته موثر واقع شد و موکب همایونی سوم مهر شهر کرمان را ترک گفت. در طول مسیر، میز شکسته قهوه خانه محقر حاجی آباد در آن محیط محقر و دهکده ای که هیچ چیز نداشت جز گرما به راستی غیر منتظره بود و بسیار ناراحت کننده. ….بعد از ورود به بندر عباس کنسول اصرار داشت که اعلیحضرت همان شب به کشتی منتقل شوند. علی رغم اینکه ویزا برای سفر به هندوستان صادر شده و قرار بود آنان ابتدا به بمبئی بروند “اسکرین”نماینده دولت انگلیس بعد از سوار شدن رضا شاه به کشتی “بندرا” به وی اطلاع می دهد شما و تمام همراهان به هیچ وجه امکان پیاده شدن در خاک هندوستان را ندارید و همگی به موریس می روید که مورد اعتراض شدید رضا شاه واقع می شود ولی هیچ سودی نداشته و حتی تلگرافات او خطاب به پسرش و نایب السلطنه هندوستان و نخست وزیر انگلستان را هم مخابره نمی کنند. آنها را چند روز در وسط دریا منتظر نگه می دارند تا کشتی اقیانوس پیما برسد و آنها را به جزیره موریس ببرد.

در بهار سال ۱۳۲۱ رضا شاه را به ژوهانسبورگ بردند و در چهارم مرداد ۱۳۲۲ در آنجا درگذشت.

محمدرضا شاه نیز اول به مصر رفت و سپس به مراکش و طولی نکشید مامور خاص از طرف پادشاه آمد و گفت: طیاره آماده است و اعلیحضرت می توانند به هر جا بخواهند بروند، فرصت آنقدر کم است که امکان تجدید نظر نیست. آمریکائی ها به زحمت و به زور کسینجر در جزایر باهاماس جایی جستند، گرفتاری کم نبود، بیماری سرطان شدت یافته بود، او را به آمریکا بردند ….بعد از گروگانگیری دنبال مکانی جدید افتادند. “هامیلتون جردن” می نویسد: با “عمر توریخوس” رئیس جمهور پاناما دوست بودم، پیش او رفته وگفتم: رئیس جمهورکارتر معتقد است تا هنگامی که شاه در ایالات متحده است حل بحران گروگان ها ممکن نیست… نمی توانیم کشوری را پیدا کنیم که او را بپذیرد تنها کشوری که در تمام دنیا حاضر به پذیرش او شده مصر است ولی کارتر با این دعوت مخالف است چون بیم دارد که این دعوت گرفتاری های سادات را بیشتر کند.

وقتی عمر توریخوس شاه را با آن حال مریضی و پریشانی دیده، گفته بود: این اعلیحضرت که این همه از او حرف می زدید همین است؟ این همه تلفن های رئیس جمهور برای همین است؟

در نهایت، آنجا هم شاه از ترس معامله عمر توریخوس با برخی افراد بر سر تحویل دادن او از پاناما فرار کرد و به مصر رفت و در پنجم مرداد۱۳۵۹ در قاهره درگذشت.

هم اکنون چهل سال از آن روز گذشته است و نظام جمهوری اسلامی بجای پادشاهی بر ایران حکومت می کند ولی نباید غافل بود و تنها به تغییر نظام اکتفا کرد. باید مراقب بود تا جلوی ظلم و فساد را گرفته و مردم شاهد بی عدالتی و دزدی و فساد گسترده باشند. خدای ناکرده به عزت واستقلال کشور خدشه ای وارد یا جلوی آزادی های مشروع مردم گرفته نشود.

از خداوند متعال مسئلت داریم رحمت و رضوان خودش را شامل امام خمینی و یاران صادق و با وفایش و شهدایی که جان خود را فدای عزت و سربلندی کشور کردند بگرداند. به رهبر معظم انقلاب طول عمر با عزت و به مسئولان خادم و فهیم کشور توفیق خدمت عطا فرماید و ما را در راه پاسداری از خون شهیدان و عزت و استقلال کشور موفق بدارد.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

3 دیدگاه
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
عرشیا حجتی
9 ماه پیش

جانم فدای ایران
محمدمعصومی
1 سال پیش

دفاع مقدس عدالت حق ایران بود حرف خدا درست بود غیرتمندی و جام زهر
سید محمد
1 سال پیش

دورود وسلام بر خمینی و خامنه ای
پربحث های هفته   
(تصاویر) منزل پدری رهبر ساده زیست انقلاب با حیاط دلباز در محله ای باصفا (750 نظر) تصاویری از عیادت جواد عزتی و هنرمندان از رهبر معظم انقلاب و استقبال گرم ایشان (713 نظر) بازسازی چهره شگفت انگیز یوزارسیف عزیز مصر(یوسف) در موزه مصر توسط هوش مصنوعی+عکس /چه چهره منحصربفردی.. (607 نظر) کشف تابوت ارزشمند آخناتون با چشم طلا متعلق به مصر باستان+عکس (313 نظر) (فیلم) لحظه هشدار قایق ماهیگیری ایرانی به ناوشکن آمریکایی در خلیج فارس و ورود سپاه به این ماجرا (267 نظر) پیرزنی که مثل زلیخا زیبا شد/ واقعا معجزه نیست؟+ویدیو (258 نظر) عکس گریه دار از مجموعه آمپول هایی که یک مادر برای به دنیا آوردن نوزادش زده/ این عشق مادرانه چیه اصلا😢 (231 نظر) رونمایی از شاطری که با آب دهانش نان می پخت +فیلم/ فقط ببین چی میگه‌‌‌... (202 نظر) کشف شگفت انگیز یک کوه واقعی پر از طلا و گنج از دنیای باستان/ گنجینه هایی که قیمت ندارند+ویدیو (194 نظر) خبر عجیب و بی سابقه از بزی که بچه انسان زایید/ نوزاد انسان نما حاصل یک جانور در روستا+تصاویر (181 نظر) مومیایی شگفت انگیز چشمهای واقعی زلیخای یوسف پیامبر در داخل تندیس +عکس/چه چشمان رنگی دلربایی! (179 نظر) کشف مجسمه فیروزه ای و فوق العاده زیبای دختر کوروش در اطراف تخت جمشید+عکس (169 نظر) لباس عروس خیره کننده خوشگل ترین دختر ایرانی، نوه چشم رنگی محمود پاک نیت+عکس (159 نظر) بازسازی چهره همسران پادشاهان هخامنشی توسط هوش مصنوعی +عکس /یکی از یکی زیباتر و جذاب تر (150 نظر) کادوی معلم مجرد به دو دانش آموز دوم ابتدایی متاهلش+فیلم/فقط هدیه معلم...🤣 (149 نظر)
دیگران می‌خوانند   
خلاقیت باحال عروس و داماد برای رفتن به خانه بخت/ ببینید جای ماشین عروس چی پیدا کردن+عکس لحظه اهدای عاشقانه جایزه جوادعزتی توسط همسرش +فیلم /چقدر زیبا و احساسی... راز غم انگیز مرگ زلیخای یوسف پیامبر (یوزارسیف) عزیز مصر +عکس غوغای آواز خوانی معاون رئیس جمهور با آهنگ شجریان +فیلم/مرغ سحر ناله سر کن ... ابر هزارپای غول‌پیکر ماقبل تاریخ به روی زمین بازگشته است!+عکس خاطره جالب ناصرالدین شاه از تجربه سونا و حمام در آلمان فال حافظ با تفسیر امروز سه شنبه 14 آذر 1402 + فیلم فال روزانه سه شنبه 14 آذر ماه 1402 فال قهوه روزانه با نشان امروز سه شنبه 14 آذر ماه 1402 ایده خلاقانه یک ایرانی برای سفید کردن لوازم برقی هایی سفیدی که در آشپزخانه زرد شده اند +فیلم/ ماشاء الله به این همه هوش... فال شمع روزانه امروز سه شنبه 14 آذر 1402 فال ابجد روزانه امروز سه شنبه 14 آذر 1402 فال انبیاء روزانه امروز سه شنبه 14 آذر 1402 مدیرعامل شرکت چای دبش در زندان به سر می برد؟ تصاویری دیده نشده از قبر واقعی مختار ثقفی در کوفه بعد گذشت سالها از شهادتش غوغای دستخط فوق العاده زیبای یک دانشجو در ورقه امتحانی/ استاد یه 20 ام باید به خطش بده+عکس (عکس) چهره پنهان جوان فوت شده در انگشتر طلای مادر داغ دیده/ چه رازی در پشت این انگشتر مخوف است رونمایی از خلاقترین گدای میلیونر جهان که با تفنگ و خنده مردم رو گول میزنه/ آقای بازیگر اینو ببینه دیگه اون آدم سابق نمیشه+ویدیو سکانس خنده دار علی صادقی با جوجه ها/ هر نقشی بازی میکنه گوله نمکه+ویدیو واژگونی خودروی پراید در جاده جدید هشتگرد/طالقان شب تماشایی مریخ که ارزش هزاران بار دیدن رو داره/ چطوری این همه زیبایی یه جا جمع شده؟+ویدیو حرکت زیبا و انسانی بازیکن تیم ملی با یک خانوم تصویربردار در وسط زمین/ جلوی دنیا همه ایرانی هارو رو سفید کردی+ویدیو خلاقیت خنده دار یک شاطر عاشق در پخت نان قلبی شکل برای اولین بار/ با دیدنش قلبتون اکلیلی میشه+عکس شرایط عمومی و اختصاصی جذب امریه سربازی در دانشگاه تهران آخرین وداع استاد شهریار با پری عشق دوران جوانی اش در بیمارستان/ عذر میخواهم پری+ویدیو دستخطی تاریخی و بسیار نفیس از امام حسین(ع) روی پوست آهو/ هدیه ارزشمند رهبر معظم انقلاب به یک موزه خاص+عکس پرواز شگفت انگیز یک انسان با بال های واقعی در آسمان/ معجزه ای که تا نبینید باور نمیکنید+ویدیو غوغای خوانندگی یک سرباز خوش صدا در مترو/ با صدای بهشتیش کولاک کرد+ویدیو (تصاویر) مراسم گرامیداشت روز جهانی خاک، با شعار «خاک و آب، منشأ زندگی» در دانشگاه تبریز رونمایی از مومیایی پدر بزرگ توت عنخ آمون در موزه مصر/ آدم از دیدنش هاج و واج میمونه+ویدیو غوغای کادوی خنده دار آقای داماد برای عروس خانوم تو روز عروسی/ با این وضعیت عروس خانوم تشنج نکنه خوبه+عکس شاهکار بی نظیر یک مادر برای نجات فرزندش از چاه فاضلاب/ واقعا بهشت زیر پای مادراست+ویدیو (فیلم) مرد پاکستانی با تبدیل خودش به روباه و ایجاد یک زیارتگاه برای خودش کسب درآمد می‌کند! / دُمم تکون میده! کشف یک گنجینه عظیم دریایی 350 ساله از عمق دریا/ آدم از دیدنش حیرت میکنه+عکس (فیلم) مرد هندی که روی سر خودش برنج می کارد! / شالیزار سیار، تحویل در محل! (فیلم) سورپرایز تولد معلم باحال توسط دانش آموزها سر کلاس درس / چقدر خوبه که تو ذوق کسایی که دوسمون دارن نزنیم ... کنسرت ویژه یک بیمار برای پزشکش موقع عمل جراحی/ حال دل همه رو خوب کرد+عکس (فیلم) قهقهه احسان علیخانی و داورها از جواب جالب پسر چوپان در برنامه عصر جدید / تا حالا تلویزیون ندیده بوده! بچه داری باحال و خنده دار یک استاد دانشگاه وسط تدریس در کلاس/ دمش گرم واقعا چقدر پایه است+ویدیو وضعیت ماشین له شده مربی تیم ملی بعد تصادف وحشتناکش+عکس
تیتر امروز   
مدیرعامل شرکت چای دبش در زندان به سر می برد؟ ابر هزارپای غول‌پیکر ماقبل تاریخ به روی زمین بازگشته است!+عکس خاطره جالب ناصرالدین شاه از تجربه سونا و حمام در آلمان شرایط عمومی و اختصاصی جذب امریه سربازی در دانشگاه تهران دستخطی تاریخی و بسیار نفیس از امام حسین(ع) روی پوست آهو/ هدیه ارزشمند رهبر معظم انقلاب به یک موزه خاص+عکس خلاقیت باحال عروس و داماد برای رفتن به خانه بخت/ ببینید جای ماشین عروس چی پیدا کردن+عکس غوغای کادوی خنده دار آقای داماد برای عروس خانوم تو روز عروسی/ با این وضعیت عروس خانوم تشنج نکنه خوبه+عکس کشف یک گنجینه عظیم دریایی 350 ساله از عمق دریا/ آدم از دیدنش حیرت میکنه+عکس کنسرت ویژه یک بیمار برای پزشکش موقع عمل جراحی/ حال دل همه رو خوب کرد+عکس سونوگرافی عجیب الخلقه ترین جنین دنیا که با پرنده اشتباه گرفته شد/ مامانش تا دنیا بیاد چندتا سکته ناقص رد کرده+عکس تولد یک بزغاله عجیب الخلقه انسان نما/ جل الخالق این دیگه چیه؟+عکس اختلاس عجیب یک مدیر بانکی در قم/ پرداخت 244 وام ازدواج به 122 زوج سالمند ایده تحسین برانگیز شاطر برای افزایش آگاهی مردم در نانوایی حماسه آفرین شد+فیلم/ آدم حَظ میکنه واقعا... زمان برگزاری آزمون آزمایشی دروس عمومی دانشگاه پیام نور اعلام شد واژگونی خودروی پراید در جاده جدید هشتگرد/طالقان
منتخب روز   
ویدئو خنده دار از فارسی حرف زدن گربه تهرانی در کلینیک حیوانات خانگی😅 (ویدئو) لحظه کشف سه کوزه پر از طلای هندی و جواهرات گرانبها از زیر زمین کشاورزی ادعای کذب درباره رهبر انقلاب /چه کسی گفته بود یهودی ها را به دریا می ریزیم؟ (فیلم) سکانس خنده دار از هزینه های رحمت برای نوسازی دهن فهیمه در سریال پایتخت/ نقی و ارسطو هاج و واج موندن😅 (ویدئو) انگشت مکیدن خنده دار و بامزه جنین در شکم مامانش هنگام سونوگرافی/ دل آدم قیلی ویلی میره براش😍 ویدئو خنده دار و بانمک از لاک زدن دختر بچه به مرغ زنده که قلب همه رو اکلیلی کرد😍این بچه در آینده ناخنکار میشه احتمالا😂 (فیلم) حضور پلیس راهنمایی و رانندگی با لباس بابانوئل سر چهارراه (فیلم) ایده خلاقانه دانش آموز با استعداد ایرانی با قوطی ساندیس وقتی صدای موتور درمیاره/ لامصب انگار موتور قورت داده😁 (فیلم) خوانندگی راننده سرویس خوش اخلاق به زبان کردی برای دانش آموزان/ فریده کیه انقدر روش تاکید داره؟😂 (فیلم) ابتکار جالب یک رستوران کانادایی در نورپردازی خلاقانه برای جلب رضایت مشتری/ آدم دلش میخواد فقط نگاه کنه😍 تنها شعری که استاد شهریار آن را خواند و گریه کرد/ پیرم و گاهی دلم یاد جوانی میکند+ویدیو (فیلم) ثروتمند ترین کودک کار سرچهارراهی در تهران که ماهانه بیشتر از 50 تا 70 میلیون تومان درآمد دارد!