ساعدنیوز
ساعدنیوز

اخراج دیپلمات های ایرانی از باکو؛ آیا قفقاز جنوبی آماده جنگ ایران و آذربایجان می شود؟

  شنبه، 19 فروردین 1402   کد خبر 335789
اخراج دیپلمات های ایرانی از باکو؛ آیا قفقاز جنوبی آماده جنگ ایران و آذربایجان می شود؟
ساعدنیوز: تنش میان تهران و باکو وارد فاز جدیدی شده است. دکتر احسان موحدیان کارشناس مسائل قفقاز در گفتگوی اختصاصی با ساعدنیوز تشریح می کند.

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی ساعدنیوز، دکتر احسان موحدیان کارشناس مسائل قفقاز در گفتگو با خبرنگار ساعدنیوز و در واکنش به اخراج دیپلمات های ایرانی از باکو گفت: اتفاقات رخ داده در باکو در واقع ادامه جاه طلبیهای علیف تحت القائات رژیم صهیونیستی و انگلیس است. علیف سیاست خارجه مستقلی ندارد و کشورش را به مستعمره بازیگران خارجی تبدیل کرده است. از آنجایی که رژیم صهیونیستی فعلاً جای پایی به غیر از باکو در منطقه برای آزار دادن جمهوری اسلامی ایران ندارند، تمام تمرکز خودشان را بر روی فشار آوردن بر ایران از طریق باکو گذاشته اند. خصوصاً بعد از آشتی ایران و عربستان سعودی، فشار اسرائیل از طریق باکو تشدید شده و تلاش می کند تا از این طریق ایران را آزار دهد. در واقع، این تنش هم برای این است که اسرائیل بتواند نهایت استفاده را از باکو بکند و بتواند توجیهی برای استفاده از منابع این کشور و غارت نفت آن و فشار بر دولت باکو برای آزار شیعیان این کشور داشته باشد تا فضای تنفسی خودش را تأمین کند و اجازه ندهد که ایران در باکو نفوذ فرهنگی، سیاسی و اقتصادی داشته باشد. جمهوری باکو که در شمال ارس قرار دارد، پیوندهای فرهنگی و تمدنی با ایران دارد و هویت و حیات خودش را از ایران می گیرید. صهیونیست ها در تلاش هستند تا جلوی این پیوستگی و پیوند مجدد مردمان شمال ارس با ایران را بگیرند.

دکتر احسان موحدیان

موحدیان درباره احتمال درگیری نظامی ایران و جمهوری آذربایجان گفت: فکر نمی کنم که این تحولات به تقابل منجر شود. صهیونیست ها به دنبال یک تنش مدیریت شده بین ایران و باکو هستند و به هیچ وجه علاقه ندارند که این تنش به نبرد ختم شود. چون اگر چنین اتفاقی بیفتد، باکو توان ایستادگی در برابر ایران را ندارد. با قدرت پهپادی و توپخانه ای ایران تمام توان نظامی علیف نابود خواهد شد و از سوی دیگر، کسی به کمک او نخواهد آمد. نه ترکیه که درگیر انتخابات و مشکلات اقتصادی و مسائل زلزله زدگان به کمک علیف خواهد آمد، و نه انگلیسی ها از راه دور به کمکش خواهند آمد چون که منفعت آنچنانی برای آنها ندارد و نه حتی خود صهیونیست ها تمایلی برای درگیری مستقیم با ایران دارند. مهمترین علت عدم تمایل اسرائیل برای تقابل نظامی ایران و جمهوری باکو غارت نفت این کشور است. گزارش ها حاکی از آن است که اسرائیل 40 تا 60 درصد نفت مورد نیازش را از طریق جمهوری باکو تأمین می کند. اگر درگیری پیش بیاید و ایران تصمیم بگیرد که به دکل­ها و تأسیسات نفتی جمهوری باکو در خاک این کشور آسیب بزند، اسرائیل برای تأمین نفت مورد نیازش با مشکلات جدی روبرو خواهد شد. بنابراین، با درگیری مخالف هستند. مضافاً بر این که اگر درگیری با باکو تحقق بیابد، ایران بهانه مناسب و موجهی پیدا خواهد کرد برای نابودی تجهیزات جاسوسی صهیونیستها بر ضد ایران. اخیراً رسانه های اسرائیلی از وجود این تجهیزات جاسوسی در مرزهای ایران خبر داده اند.

این کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به نقش مخرب اسرائیل در تنش های اخیر ایران و جمهوری آذربایجان افزود: اسرائیل به دنبال تنش مدیریت شده است چون خودش می داند که باکو توان مقاومت در برابر ایران را ندارد. علاوه بر این، خود اسرائیل هم توان ایستادگی در برابر ایران را ندارد. اخیراً هم شیطنت هایی را انجام دادند و به سوریه حمله کردند، گروه های مقاومت از جنوب لبنان و از داخل خاک سرزمین های اشغالی با پرتاب راکت درس خوبی را به صهیونیست ها دادند. صهیونیست هایی که نمی توانند در برابر گروه های مقاومت نمی تواند کاری از پیش ببرد، در برابر ایران نمی تواند هیچ کاری صورت دهد. خود علیف هم می داند که نمی تواند کاری از پیش ببرد. لذا فقط دست و پا زدن هایی است که تنش مدیریت شده با ایران باقی بماند و اسرائیل این تنش ها را هدایت می کند، ولی این تنش ها در اصل موجب فرسایش رژیم باکو می شود و آسیبی به ما نمی زند. خودش را از مزایای همراهی و محبت و قدرت ایران محروم می کند و به جای آن، بازیگر نامشروعی را همراهی می کند که رفتار خشونت آمیز و غیرقانونی و غیراخلاقی آن مورد اعتراض بسیاری از کشورهاست. با این کارها، باکو خودش را به عنوان یک دولت غیرمنطقی و غیرقابل اتکاء و غیرقابل اعتماد به جهانیان نشان می دهد و بیشتر خودش را به انزوا می برد. لذا ایران ضرری از جانب این رفتارها متحمل نمی شود و این خود باکو است که ضرر خواهد کرد. امیدواریم که دولت جمهوری باکو به مواضع منطقی در برابر ایران بازگردد و بر اساس موازین همسایگی رفتار کند.

دکتر موحدیان در پایان به نقش کلیدی روسیه در مدیریت تنش در قفقاز جنوبی اشاره کرد و گفت: روسیه هم به جمهوری باکو اجازه نمی دهد که ماجراجویی در برابر ایران را وارد فاز تقابل نظامی کند. علت اصلی مداخله روسیه این است که روسیه به لحاظ اقتصادی به کرویدور شمال جنوب دارد که از طریق آن ترانزیت کالا از ایران به جمهوری باکو و بعد روسیه صورت می گیرد. راه آهن رشت آستارا نیز از اهمیت فوق العاده ای برای تکمیل این کریدور شمال جنوب برخوردار است. بنابراین، روسیه به جمهوری باکو اجازه نمی دهد از یک حدی بیشتر شیطنت بکند و فضا را جنگی کند و منافع اقتصادی روسیه را به خطر بیندازد. روسیه نفوذ بسیاری در بین نظامیان جمهوری باکو دارد و اگر علیف بخواهد بیش از حد شیطنت کند، روس ها هم مداخله خواهند کرد و فتیله گستاخی های علیف را پائین خواهند کشید. بنابراین، روسیه و بازیگران منطقه ای اجازه شیطنت بیش از حد را نخواهند داد. هم اسرائیل و هم روسیه برای حفظ فضای بازیگری خودشان موافق تنش مدیریت شده ایران و باکو هستند، ولی هرگز اجازه نمیدهند که این تنش به جنگ تبدیل شود.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
رفتار شرم آور بیرانوند، قهرمان بدنسازی و شوت کردن عکس شهدا به سمت داور مسابقه به نشانه اعتراض+ویدئو (1822 نظر) بی ادبی فجیع و شنیع یک دانش آموز به معلم+عکس (1282 نظر) (ویدئو) دانش آموز پسر ایرانی که در اولین روز مدرسه از آقای گزارشگر پس گردنی خورد😐😂/ عاقبت پررو بودن همینه (444 نظر) رقص خفن داماد افغانی و ساقدوش هایش با آهنگ ایرانی شاد +فیلم (282 نظر) صدای محشر پیرزن در مزرعه با خوانندگی آهنگ اصیل +فیلم (261 نظر) شاهکار پیرمرد در خیابان با خوانندگی آهنگ سوزناک +فیلم (208 نظر) آبروریزی ابی وسط کنسرت زنده و خوانندگی به حالت درازکِش +فیلم (202 نظر) (فیلم) خودروی BMW لوکس و سوپرلاکچری لو رفته رهبری (175 نظر) (فیلم) اجرای جالب آواز سنتی ایرانی توسط زن فرانسوی / دهن همه وا می‌مونه از این اجرا! (130 نظر) (فیلم) افشای خاطره شهربانو و خواهران منصوریان از حضورشان در خانه کریس رونالدو/ دعوتشون کرده بود باغ!😐 (128 نظر) رقص قر و قاطی دانش آموزان پسر برای شاد کردن دل خانوم معلم/ بیچاره معلمی که قراره یک سال به اینا درس بده😂 (126 نظر) رقص ایرانی پیرزن در پمپ بنزین با آهنگ واویلا لیلی دوست دارم خیلی +فیلم (119 نظر) استوری جدید محمد صادقی از بند رخت خونه دلبازِ مادربزرگش فضای مجازی رو ترکوند! (111 نظر) زیباترین مدرسه جهان در یکی از روستاهای سیستان و بلوچستان که برنده جایزه بین المللی معماری شد/ ویو رو نگاااا😍 (109 نظر) (ویدئو) رقص شمالی هادی چوپان با صدای تنبک/ چه میکنه قهرمان جهان😁 (88 نظر)
منتخب روز   
(ویدئو) این روحانی سرشناس، سر شوخی را با اجنه باز کرد! (عکس) تیپ برازنده شاه پهلوی با دمپایی پلاستیکی وقتی فرح میفرستتش که آشغالا رو بزاره دم در😂 شاه مملکت سر کوچه رویت شد پخش آهنگ دافی در مدرسه دخترانه و تشویق کودکان توسط کادر مدرسه به مصرف مواد مخدر و فاحشه‌گری +فیلم غوغای رقص شاد آقای بلال فروش سر خیابون با آهنگ تو چشمام نگاه کن و دستتو بذار تو دستم/ به به این بلال خوردن داره😍 خراشیدن تابلوی خیابان استاد شجریان توسط افراد ناشناس +عکس (ویدئو) حضور اتفاقی رونالدو، ابی و اندی در هتل معروف تهران/ یک معجزه اتفاق افتاد😂 (فیلم) سنگ تمام رقص عربی آقای خوشتیپ با پیژامه/ فقط حرکت پاباز آخرش 😂 خواستگاری حامد آهنگی از نعیمه نظام دوست، تو باید عروس ننم بشی +فیلم (ویدئو) رقص شمالی هادی چوپان با صدای تنبک/ چه میکنه قهرمان جهان😁 مردی که از سینه خود به فرزندش شیر می دهد!!!😐+عکس فیلم لورفته از رقص مار هوتن شکیبا در پشت صحنه لیسانسه ها با آهنگ عروسی دلگیرم از تو ، تا بی نهایت (ویدئو) شاهکار خوانندگی آهنگ استاد شجریان توسط پسر حنجره طلای دو رگه/ بنازم این صدارو
تیتر امروز   
چیتان پیتان دخترانه مریم امیر جلالی در 76 سالگی غوغا کرد!+ عکس😃 کولاک ووشکوکاران ایرانی در هانگژو/ دومین طلا هم درو شد دختر جذاب پژمان بازغی به سبک بلاگرهای تازه به دوران رسیده! سوالات صریح سید ابراهیم رئیسی که مجری معروف CNN را آچمز کرد +فیلم قالیباف: بریکس مهم‌ترین نماد تلاش برای عادلانه‌تر کردن نظم جهانی است حواشی داغ امروز پنجشنبه 6 مهر 1402 گنده‌ و ترسناک ترین انسان‌های روی کره زمین+ فیلم🤕 لحظه وحشتناک حمله اسب آبی غول پیکر و گرسنه به نگهبان باغ وحش😲+ فیلم مرثیه روزنامه همشهری برای آوارگان افغان: افغان هراسی پروژه دشمن است توبیخ رئیس دانشگاه شریف توسط معاون اول رئیس جمهور در پی اخراج پروفسور مسعود نیلی اعجوبه منچستریونایتد کشته و مرده ی رونالدو است!+ عکس بدل ایرانی آنجلینا جولی در بیمارستان روانی بستری شد نمایندگان باید به مردم بگویند نخواستیم و نتوانستیم ثبت‌نام آزمون کارشناسی رسمی قوه قضاییه تمدید شد شکست تلخ الهه منصوریان مقابل حریف چینی/ ووشوکار ایرانی بازهم نقره گرفت