ساعدنیوز
ساعدنیوز

آخرین هزینه های مهاجرت تحصیلی به کشور آلمان

  دوشنبه، 02 تیر 1399   زمان مطالعه 8 دقیقه
آخرین هزینه های  مهاجرت تحصیلی به کشور آلمان
به عنوان کشوری که یکی از بزرگ ترین قطب های صنعتی جهان بعد از آمریکا و ژاپن که از لحاظ اقتصادی تحصیل در آلمان در حال رشد بوده و این روند همچنان ادامه دارد با استقبال شدیدی مواجه شده است .

در آلمان شرایط بسیار خوبی برای یک دوره تحصیل موفق وجود دارد و همانطور که می دانید، تجربه یک دوره تحصیلی موفق، بسته به فاکتورهای زیادیست؛ شرایط زندگی، سطح علمی مراکز، هزینه ها، نوع فرهنگ و ... . شاید به همین دلیل است که سالانه بیش از 250،000 علاقه مند از سراسر جهان برای تحصیل و پژوهش به این کشور سفر می کنند. قطعا تحصیل در آلمان دارای ویژگیهای زیادیست که بسته به نظر فرد ممکن است مزیت یا عیب به حساب بیاید.

تصویر

7 مزیت اصلی تحصیل در آلمان

1. سطح آموزش بالا

دانشگاه های آلمان همواره در رتبه های بالای این رده بندی ها، چه در اروپا و چه در جهان، هستند. دلایل بسیاری باعث شده آلمان به این سطح از کیفیت آموزش برسد. از جمله این عوامل میتوان به تنوع بسیار زیاد رشته ها، اساتید مجرب و باتجربه، استفاده از متدهای روز تدریس دنیا و ... اشاره کرد. رتبه بالای یک دانشگاه علامت اعتبار و قدرت آموزشی آن بوده و به تبع مدرک اخذ شده از این دانشگاه هم دارای اعتبار و شناخت بیشتری است ؛ و در نهایت کسی که این مدرک را در رزومه خود دارد، اعتبار آن را با خود به یدک می کشد.

2. آموزش عمل گرا

عملگرایی و نظم، از دیرباز یکی از خسیسه های فرهنگی آلمانی ها به حساب می آمده است. شاید همین، دلیل اهمیت بالای رشته های فنی و حرفه ای در این کشور است. در سیستم آموزشی آلمان هم، این ویژگی به وضوح دیده می شود. در آلمان نوعی دانشگاه بنام "Fachhokhschule" یا همان دانشگاه علمی کاربردی وجود دارد که بر خلاف بسیاری کشورهای دیگر، حضور در این دانشگاه ها نیازمند معدل خوب و پشتکار و تلاش زیاد است. برای اینکه شما در یک درس پذیرفته شوید، دیگر فقط حضور فیزیکی در کلاس و امتحان پایان ترم کافی نیست. شرکت در بحث ها، پژوهش ها، کارگاه ها و فعالیتهای فوق برنامه، شما را هم برای آینده کاری درخشان و هم برای یک نمره خوب آماده می کنند.

3. فرصت اشتغال پس از تحصیل

پس از پایان دوره تحصیل با موفقیت و اخذ مدرک خود، دولت به مدت یک سال و نیم به شما اجازه می دهد تا به دنبال کار بگردید.آلمان، کشوری فوق العاده پیشرفته با نرخ بیکاری بسیار پایین (3.4 درصد) نسبت به سایر کشورهای دنیا، حتی اروپا، است.در حال حاضر این کشور شدیدا به دنبال نیروی کار خارجی است و با احتساب تمام این عوامل و سطح آموزشی که شما دیده اید (مخصوصا آموزش عملی)، پیدا کردن کار چالش سنگینی نخواهد بود.

4. تحصیل رایگان

این مورد، از اصلی ترین مزایای تحصیل در آلمان است و خیلی از متقاضیان به همین دلیل آلمان را برای تحصیل انتخاب می کنند. "شهریه رایگان" واژه ای است که نمی توان به راحتی از آن گذشت. در ماه اکتبر سال 2014 قانونی از سمت دولت آلمان تمامی دانشگاه های دولتی را موظف کرد که شهریه خود را حذف کنند. الان چندین سال از شروع این قانون می گذرد و بعضی از ایالت ها مجددا شهریه دانشگاه ها را به حالت قبل برگردانده اند؛ برخی شهریه های کمی را وضع کرده اند و بسیاری همچنان مبلغی تحت عنوان "شهریه تحصیلی" دریافت نمی کنند.

تصویر

5. لازم نیست آلمانی یاد بگیرید

در بسیاری از کشورها، بدون ارائه مدرک زبان، شما نمی توانید حتی برای پذیرش دانشگاه اقدام کنید یکی از مزایای تحصیل در آلمان ، طیف گسترده رشته های انگلیسی زبان است. یعنی شما نه تنها برای پذیرش به مدرک زبان آلمانی نیاز ندارید، بلکه سفارت هم شما را مجبور به دریافت آن نمی کند.بالاتر از این، میتوانید در کنار درس دانشگاه، زبان آلمانی را در خود کشور آلمان به خوبی یاد بگیرید.

6. اقتصاد قدرتمند

آلمان، در حال حاضر، برترین قدرت اقتصادی حوزه یورو بوده و از لحاظ سود ناخالص ملی در رده چهارم جهان قرار گرفته است. اگر قصد دارید پس از پایان تحصیل، ویزای خود را به ویزای کاری تبدیل کنید، کدام کشور بهتر از چهارمین اقتصاد دنیا و برترین اقتصاد حوزه یورو، میتواند بستر رشد را برای شما فراهم کند؟ اگر بعد از تحصیل، قصد کار در کشور دیگری را داشته باشید، باز هم کشور آلمان، به عنوان سکوی پرتابی قوی شما را به سمت آینده موردنظر خود هدایت می کند.

7. تمام اقوام، تمام ملیت ها

شاید شما هم از دیگران شنیده باشید که مردم آلمان، نژادپرست هستند. این باور معمولا، صرفا از روی تصور بوده و با توجه به مباحث جنگ جهانی دوم و فاشیسم، در ذهن برخی افراد نشسته است. هم اکنون، آلمان از کشورهایی است که دروازه های خود را به روی شهروندان خارجی (چه دانشجو، چه نیروی کار و چه سرمایه گذار) گشوده است. اگر روزی وارد یک دانشگاه آلمانی شوید، تنوع قومی و ملیتی به حدی آشکار است که خودتان هم به این موضوع پی می برید. البته، این نکته هم ناگفته نماند که شما به هر جای جهان که سفر کنید، باید خود را با فرهنگ آن کشور هماهنگ کنید و احتیاط کنید که ناخواسته باعث ایجاد کدورت برای شهروندان آن کشور نشوید.

شرایط اقتصادی آلمان

اقتصاد آلمان دارای نیروی کار مجربی بوده و موجودی سرمایه در آن بسیار بالا است. سطح پایین فساد و سطح بالای نوآوری در این کشور باعث شده است که آلمان بی اندازه برای سرمایه گذاری و کار مناسب باشد و از مابقی کشورهای اروپایی شرایط بسیار بهتری را داشته باشد. این سطح از توانایی اقتصادی باعث شده که تصمیم گیری های مالی بزرگ در اروپا، توسط آلمان اتخاذ شود و شرایط مابقی کشورهای حوزه شنگن نیز وابستگی شدیدی به این کشور داشته باشد. از بین 500 شرکت بزرگ دنیا 37 شرکت در این کشور بوده و از این رو آلمان کشور مهمی در دنیا از لحاظ علم و فناوری محسوب می شود.

تصویر

هزینه ها:

  • هزینه زندگی

فرد دانشجو می تواند در کنار تحصیلش ساعاتی را در طول هفته مشغول به کار شود. یکی دیگر از مزایای تحصیل آلمان این است هزینه زندگی در آلمان باید با حقوق به دست آمده همخوانی داشته باشد و فرد می تواند به راحتی هزینه زندگی خود را تامین نماید. حقوق ماهیانه ی این افراد حدوداً ۸۵۰ یورو است. البته درآمدی که فرد به دست می آورد بیشتر به رشته تحصیلی و شغلی که مطابق با رشته ی خود انتخاب کرده است بستگی دارد. البته بهتر است بدانید که سابقه کاری افراد نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. به عنوان مثال شرایط ادامه تحصیل در آلمان در رشته حقوق طوری است که فرد در اوایل کار حقوقی تقریبا ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ یورو در ماه ممکن است که داشته باشد، البته با زیاد شدن مدت زمان کاری تان حقوق شما نیز افزایش پیدا می کند. شرایط تحصیل دندان پزشکی در آلمان به شکلی است که فرد پس از به پایان رسیدن تحصیل خود و یا در زمان تحصیل قادر است حقوق بسیار بالایی را در ماه کسب کند؛ زیرا تحصیل در در رشته پزشکی در آلمان علاوه بر این که متقاضیان بسیاری دارد، در آمد زیادی نیز از این طریق به دست می-آید. تقریبا برخی از کسانی که به کشور آلمان سفر می کنند همیشه نگران هزینه های زندگی خود در این کشور هستند.

  • هزینه تحصیل

هزینه تحصیل در المان به مانند سایر کشورهای اروپایی در محدوده ی متوسطی برای دانشجویان کاملاً تعریف شده است.

هزینه تحصیل در آلمان : حداقل ۷۰۰ یورو هر ترم

که شامل هزینه های خورد و خوراک، مسکن و رفت وآمد خواهد بود.بخشی از این هزینه ها شامل مسکن و یا خوابگاه و تغذیه است، با توجه به شهری که می خواهید در آن سکنی داشته باشید متغیر است .مثلا برای مسکن بطورمیانگین، در ماه باید بین ۵۰۰ تا ۸۰۰ یورو و برای خوابگاه های دولتی ۲۰۰ تا ۳۰۰ یورو و خوابگاه های خصوصی دانشجویی ۳۰۰ تا ۶۰۰ یورو هزینه کنید.همان طور که ذکر شد سهم عمده هزینه های زندگی و تحصیل المان، هزینه مسکن است که البته برای شهرهای مختلف آلمان متفاوت است و به صورت کلی برای شهرهای بزرگ تر گران تر است. ضمن اینکه دانشجویان در آلمان می توانند از خانه های مشترک دانشجویی که به WG مشهور هستند استفاده نمایند که مقرون به صرفه تر هستند. لازم به ذکر است که برخی دانشگاه های آلمان هزینه های ثبت نام اولیه ای را برای هر ترم از دانشجویان به عنوان Ticket Semester دریافت می کنند که این هزینه در کنار اینکه جهت ثبت نام و روند اداری دانشگاه در نظر گرفته شده است با استفاده از کارت دانشجویی که از این طریق در اختیار دانشجویان قرار می گیرد، امکان استفاده از بسیاری از خدمات حمل ونقل عمومی در همان ایالت آلمان برای دانشجو به صورت رایگان فراهم می گردد.

شهریه دانشگاه های آلمان

در کل شما می توانید با دریافت پذیرش و قبولی در دانشگاه های دولتی آلمان از هزینه های زندگی و تحصیلی خود تا میزان زیادی بکاهید. تحصیل در کشور آلمان به خاطر خصوصیات مثبتی که دارد مورد توجه بسیاری از متقاضیان قرار گرفته است. تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان تقریبا به صورت رایگان در اختیار دانشجویان قرار می گیرد. ولی در دانشگاه های بسیار عالی که نسبت به دانشگاه های دولتی مزایای بیشتری را دارد باید ۵۰۰ یورو برای شهریه آن بپردازید. این هزینه مربوط به شهریه است و برای هزینه های اضافی در هر ترم باید تقربیا ۱۰۰ تا ۱۵۰ یورو پرداخت نمایید. علاوه بر این می توانید برای پایین آوردن میزان هزینه های خود از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

1 دیدگاه
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
//
2 سال پیش

من زیاد خوشم از آلمان نمی یاد ولی برای تدریس مشکلی نیست هم انگلیس رو دوست دارم هم آلمان انشاءالله
پربحث های هفته   
5 مَردی که یک زن مشترک دارند+عکس تاسف آور (103 نظر) غرفه عجیب تبلیغ نوار بهداشتی یک شرکت خاص در بام لند تهران +تصاویر (88 نظر) رقص فرح پهلوی در جشن بی شرمانه ! (76 نظر) ازدواج پیرمرد با دختر 9 ساله با لبخند رضایت ! (38 نظر) دست گل جدید آرتام/ گوشی چند میلیونی دنیا جهانبخت رو ترکوند! (37 نظر) روزی که شاه در برابر تختی تحقیر شد+عکس غرور آفرین تختی (14 نظر) تغییر قیافه هانده ارچل بعد از لاغری زیاد (12 نظر) نماز خواندن یک ورزشکار خانم ایرانی وسط یک سالن ورزشی در قرقیزستان +فیلم (11 نظر) گفتگو با بامزه‌ترین سارق تهران! (10 نظر) این خانم فرانسوی زیبا دست در دست همایون شجریان برای ایران سنگ تمام گذاشت +فیلم (10 نظر) ذوق عجیب یک راننده اسنپ از دیدن عموپورنگ (8 نظر) حرکات بانمک آرتام پسر دنیا جهانبخت داخل ماشین قرمز لوکسش (7 نظر) ورود یک مرد مست به داخل قفس شیر در هند +فیلم (7 نظر) توضیح میرسلیم درباره ساعت 30 میلیاردی اش در صحن مجلس!+عکس (5 نظر) تیپ کیوت و بامزه آرتام، پسر دنیا جهانبخت و خنده با نمکش (4 نظر)