ساعدنیوز
ساعدنیوز

رشته‌های تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های آلمان

  دوشنبه، 02 تیر 1399   زمان مطالعه 5 دقیقه
رشته‌های تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های آلمان
به عنوان کشوری که یکی از بزرگ ترین قطب های صنعتی جهان بعد از آمریکا و ژاپن که از لحاظ اقتصادی تحصیل در آلمان در حال رشد بوده و این روند همچنان ادامه دارد با استقبال شدیدی مواجه شده است .

آلمان کشوری در اروپای مرکزی و غربی است که قطب صنعت و اقتصاد اروپا را ایجاد نموده است. پایتخت آلمان برلین است و زبان رسمی مردمان آن آلمانی می باشد. شهرهای هامبورگ، فرانکفورت و مونیخ از مهم ترین شهرهای آلمان می باشند. این کشور پر جمعیت اروپایی در همسایگی اتریش، هلند، فرانسه، دانمارک، سوئیس قرار گرفته است. مهمترین صنعت آلمان خودرو سازی است و شرکت های معروف در این کشور فعالیت می نمایند. نرخ بیکاری آلمان بسیار پایین می باشد و از آنجایی که جمعیت آلمان به سمت پیری پیش می رود، کمبود نیروی متخصص و جوان به شدت در این کشور پیشرفته مشهود است. یکی از روش های مهاجرت به آلمان، روش تحصیلی است که برای مقاطع مختلف برای متقاضیان بین الملل فراهم است. فرد متقاضی تحصیل در این کشور می تواند با اتمام دوره تحصیلی برای ورود به بازار کار این کشور اقدام نمایند و در صورت آنکه 5 سال کار کرده و درآمد کسب نموده باشد و نسبت به پرداخت مالیات خود اقدام نموده باشد خواهد توانست به اقامت دائم و ارزشمند این کشور دست یابد و بعد از 3 تا 5 سال بعد از اقمات دائم برای پاسپورت آلمانی خود اقدام کند.

رفاه اجتماعی بالا، سطح خدمات درمانی عالی در کنار نظام آموزشی رایگان و با کیفیت این کشور باعث شده است در مقاطع مختلف برای این کشور ثروتمند و پویا تقاضای مهاجرت داشته باشند. برای این کار باید شرایط و مدارک لازم برای پذیرش تحصیلی در آلمان متقاضی به دقت بررسی شود. در ادامه مقاله به جزییات بیشتری خواهیم پرداخت.

چرا در آلمان ارشد بخوانیم؟

دلایل مختلفی برای آن وجود دارد که شما کشور آلمان را به عنوان مقصد تحصیل در مقطع ارشد انتخاب نمایید و شرایط و مدارک لازم برای پذیرش تحصیلی در آلمان را مهیا نمایید. این مقاله توسط کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور(MIE اتریش) تهیه شده و هر گونه کپی برداری از آن بدون ذکر منبع حرام و غیر قانونی است و موسسه هیچ نوع رضایتی در این زمینه ندارد.

 • تاریخچه نوآوری و قطب روشنگری در علوم و مهندسی و صنعت است.
 • حدود 13 درصد از دانشجویان در دانشگاه های آلمان از خارج از کشور می آیند.
 • این کشور همچنین فرصت های شغلی پس از دوره تحصیلی را برای فارغ التحصیلان اتحادیه اروپا و غیر اتحادیه اروپا فراهم می کند.
 • آلمان نسبت به سایر کشورهای اروپایی و علاوه بر انگلستان، دانشگاه های برتر در سطح جهان دارد.
 • اکثر دانشگاه های آلمان برای این دوره هیچ هزینه ایی دریافت نمی کنند و هزینه زندگی در آلمان در مقایسه با سایر کشور های اروپایی نیز متوسط است.
تصویر

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش تحصیلی آلمان

 1. ترجمه رسمی و مدارک تحصیلی و ریزنمرات آخرین مقطع تحصیلی
 2. ترجمه رسمی مدرک دیپلم و ریزنمرات آن
 3. ترجمه رسمی مدرک پیش دانشگاهی و ریزنمرات
 4. پاسپورت متقاضی با ۶ ماه اعتبار
 5. مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی
 6. پروپوزال و انگیزه نامه
 7. توصیه نامه اساتید در صورت مقطع کارشناسی به بعد

بیش از 500 دانشگاه در آلمان وجود دارد

بیش از 500 دانشگاه در آلمان وجود دارد که بیش از 19000 برنامه دارند. بر اساس نوع دانشگاه ها، برنامه های تحصیلی متفاوت می باشد.

• دانشگاه های تحقیقاتی: کارهای علمی و تحقیقاتی انجام می دهند.

• دانشگاه های فنی: در زمینه های فنوری و مهندسی افراد متخصص را آماده می نماید.

• دانشگاه های علوم کاربردی: روی موضوعات عملی مانند مهندسی، تجارت یا علوم اجتماعی تمرکز دارند و غالبا با سازمان های تجاری یا حرفه ایی شریک می شوند.

• دانشکده های هنر، فیلم و موسیقی: آموزش های عملی تخصصی را در رشته های خلاقانه ارائه می دهند و دانشجویان برای پذیرفته شدن باید دارای صلاحیت باشند.

آلمان به دلیل داشتن موسسات تحقیقاتی مختلف که پروژه های مهم تحقیقاتی را انجام می دهند و غالبا با همکاری دانشگاه ها، مشاغل و صنعت کار می کنند. با این حال آن ها معمولا مدارک پایین تر از دکترا را نمی پذیرند. تحصیلات تکمیلی به زبان آلمانی از یک قالب مشترک اروپایی طبق فرآیند بولونیایی توسعه یافته است. و دوره کارشناسی ارشد واسطه بین دوره اول ( کارشناسی) و دوره سوم ( دکترا) است. در این دوره مدرک تحصیلی کامل شما 120 واحد یا ECTS خواهد بود که90 واحد از این دوره از دروس و امتحانات به دست می آیند و 30 واحد باقی مانده برای پایان نامه شما مشخص می شوند. مدارک کارشناسی ارشد به دو نوعMA (Master of Arts) یا MSc (Master of Science)تقسیم می شود. همچنین دوره های ارشد ممکن است پیوسته یا ناپیوسته باشد.
در دوره پیوسته به طور مثال: بیوشیمی یا زیست شناسی می تواند از کارشناسی تا ارشد پیوسته انجام پذیرد و در دوره های ناپیوسته لازم است در مقطع بالاتر وارد بخش تخصصی تر و متفاوتی نسبت به کارشناسی شوند. در این مقطع زبان آلمانی یا انگلیسی ارائه می شود.

تصویر

رشته های تحصیلی

در نهایت با گذراندن این مقطع و تکمیل مراحل تحصیلی آن در آلمان، از یکی از عناوین زیر به عنوان فارغ التحصیل ارشد برخوردار می شوید:

 • کارشناسی ارشد هنر A.
 • کارشناسی ارشد علوم Sc.
 • کارشناسی ارشد مهندسی Eng.
 • کارشناسی ارشد حقوق M.
 • کارشناسی ارشد آموزش Ed.

عناوینی که با تکمیل مقطع ارشد در دانشکده های هنر و موسیقی بدست می آورید:

 • کارشناسی ارشد هنرهای زیبا F.A
 • کارشناسی ارشد هنر A.
 • کارشاسی ارشد موسیقی Mus.

عناوینی که با تکمیل مقطع ارشد دردانشگاه های علمی کاربردی آلمان بدست می آورید، شامل موارد زیر می شود:

 • کارشناسی ارشد هنر A.
 • کارشناسی ارشد علوم Sc.
 • کارشناسی ارشد مهندسی Eng.
 • کارشناسی ارشد حقوق M.

در این بین امکان دریافت عنوان دیگری برای تکمیل مقطع کارشناسی ارشد در آلمان برای مدیریت کسب و کار تحت عنوان MBA نیز وجود دارد.

امتحان دولتی Staatsprüfung

در برخی از رشته های دانشگاهی در آلمان نظیر پزشکی، دندان پزشکی، دام پزشکی، داروسازی و داروشناسی، شیمی موادغذایی، حقوق و آموزش و پرورش، برای آماده سازی دانشجویان برای حرفه ای تخصصی که برای منافع عمومی حائز اهمیت است، امتحانات دولتی گرفته می شود. از این رو نمی توان بدون گذراندن یک امتحان دو مرحله ای دولتی عناوین شغلی ذکر شده را در آلمان پیگیری کرد.

هزینه زندگی و تحصیل در آلمان

اکثر دانشگاههای آلمان ترمی 300 یور بابت هرینه تحصیل از دانشجویان دریافت می نمایند .

بيمه درمانی برای هر شش ماه نیز حدود 300 يورو می باشد .

متوسط هزینه زندگی ماهیانه با احتساب خوابگاه و خورد و خوراک 800 یورو است .

خوابگاه های دانشجویی آلمان بصورت دولتی یا خصوصی موجود هستند . خوابگاههای دولتی بین 180 تا 280 یورو در ماه و خوابگاه های خصوصی بین 300 تا 600 یورو در ماه می باشند .

 • هزینه خورد و خوراک 160-200 یورو
 • هزینه ترانسپورت عمومی 80 یورو
 • تلفن واینترنت 35- 40 یورو

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
5 مَردی که یک زن مشترک دارند+عکس تاسف آور (98 نظر) غرفه عجیب تبلیغ نوار بهداشتی یک شرکت خاص در بام لند تهران +تصاویر (77 نظر) رقص فرح پهلوی در جشن بی شرمانه ! (40 نظر) ازدواج پیرمرد با دختر 9 ساله با لبخند رضایت ! (37 نظر) دست گل جدید آرتام/ گوشی چند میلیونی دنیا جهانبخت رو ترکوند! (20 نظر) تغییر قیافه هانده ارچل بعد از لاغری زیاد (12 نظر) نماز خواندن یک ورزشکار خانم ایرانی وسط یک سالن ورزشی در قرقیزستان +فیلم (11 نظر) این خانم فرانسوی زیبا دست در دست همایون شجریان برای ایران سنگ تمام گذاشت +فیلم (10 نظر) گفتگو با بامزه‌ترین سارق تهران! (9 نظر) ذوق عجیب یک راننده اسنپ از دیدن عموپورنگ (8 نظر) ورود یک مرد مست به داخل قفس شیر در هند +فیلم (7 نظر) حرکات بانمک آرتام پسر دنیا جهانبخت داخل ماشین قرمز لوکسش (6 نظر) روزی که شاه در برابر تختی تحقیر شد+عکس غرور آفرین تختی (5 نظر) توضیح میرسلیم درباره ساعت 30 میلیاردی اش در صحن مجلس!+عکس (5 نظر) تیپ کیوت و بامزه آرتام، پسر دنیا جهانبخت و خنده با نمکش (4 نظر)