ساعدنیوز
ساعدنیوز

علل و خطرات طولانی شدن زایمان

  چهارشنبه، 30 آذر 1401   زمان مطالعه 6 دقیقه
علل و خطرات طولانی شدن زایمان
سرعت به دنیا آمدن نوزاد شما به عوامل بسیاری مثل تعداد و قدرت انقباضات رحمی، تناسب اندازه‌ی جنین با لگن مادرو موقعیت قرارگیری جنین در لگن بستگی دارد. در این مطلب می‌توانید با دلایل، خطرات و اقدامات پزشکی زایمان طولانی‌مدت آشنا شوید.

زایمان طبیعی یک امر فیزیولوژیک است که مادر باردار به صورت طبیعی و با فعالیت های منظمی که در دوران بارداری خود دارد، می تواند زایمان خوبی داشته باشد؛ اما درد زایمان طبیعی برای همۀ زنان نگران کننده است به همین دلیل مادران باردار برای انتخاب زایمان تردید دارند و درک مراحل اولیه از این نوع زایمان برای همۀ زنان مهم است.زمان دقیق انجام زایمان به شکل طبیعی مشخص نیست و زمانی را که پزشک برای زایمان در نظر می گیرد حدودی است و حتی ۲ تا ۳ هفته امکان دارد زایمان زودتر انجام شود.گاهی اوقات سرعت زایمان افت پیدا می کند و این روند خیلی کند پیش می رود. زایمان طولانی تحت عنوان “عدم پیشرفت زایمانی” نیز مورد خطاب قرار می گیرد.تشخیص زایمان طولانی مدت از طریق مرحله زایمان و اینکه دهانه رحم حین زایمان بطور مناسب نازک و باز شده است یا خیر، امکان پذیر است.

فواید زایمان طبیعی

زایمان طبیعی روندی طبیعی ست که سیستم بدنی مادر در این زایمان دستکاری نشده و نوزاد از کانال طبیعی خارج می شود، به همین دلیل برای مادر و نوزاد بهتر است.درد زایمان طبیعی تا چند ساعت قبل از زایمان و در حین زایمان به طول می انجامد و بعد از زایمان مادر خیلی زود به حالتِ قبل خود بر می گردد؛ اما در سزارین درد مادر تا بعد از زایمان همچنان ادامه دارد؛ همچنین خونریزی حین این زایمان خیلی کمتر از سزارین است.زایمان به روش طبیعی به جنین این امکان را می دهد که در روزهای پایانی بیشترین رشد سلول های مغزی، سیستم تنفسی و همچنین کبد را داشته و جنین رشد خود را به خوبی تکمیل کرده باشد.
در نوع طبیعی زایمان Bonding (هم آغوشی مادر و نوزاد) در همان لحظه امکان پذیر است و مادر باردار می تواند نوزاد خود را شیر دهد. فشاری که روی قفسه سینه نوزاد است به دلیل خروج مایع از ریه های او در تنفس نوزاد بسیار کمک می کند.
اگر در زمان بارداری، مادر باردار به کلاس های دوران بارداری همچون ورزش، تغذیه و خودمراقبتی خود توجه کرده باشد، زایمان بیولوژیک یا طبیعی موفقی خواهد داشت.در سزارین به دلیل برش بزرگی که بر روی شکم مادر داده می شود نیاز به مراقبت بیشتری دارد تا جای برش عفونت نکند. یکی از عوارض سزارین را می توان به چسبندگی داخل شکم یا جای برش اشاره کرد.همانطور که می دانید توصیه بسیاری از پزشکان به خانم های باردار انجام زایمان طبیعی ست؛ چراکه این روش مزایای زیادی برای مادر و نوزاد دارد که برای شما ذکر خواهیم کرد:

 • کودک طی آن باکتری های مفید را دریافت می کند.
 • مایعات وارد شده به ریه نوزاد در زایمان طبیعی کاملا خارج می شود.
 • به طور کلی از خطرات و عارضه های جراحی در امان می مانید.
 • شیردهی سریع تر و موفق تر نسبت به مادرانی که سزارین انجام می دهند، خواهید داشت.
 • در بارداری های بعدی عارضه های بسیار کمتری را تجربه خواهید کرد.
 • خطر ابتلا به چاقی و آسم را در کودک خود کاهش می دهید.
 • عارضه های زایمان به مراتب کمتر از کسانی که سزارین انجام می دهند، تجربه خواهید کرد.
 • هزینه کمتری برای این نوع از زایمان پرداخت می کنید.

دلایل طولانی شدن زایمان

زایمان با مجموعه ‏ای از انقباضات شدید و مکرر شروع می شود. انقباضات یا درد زایمان را بیشتر در ناحیه ی پایین کمر و شکم حس خواهید کرد. این انقباضات به باز و گشاد شدن دهانه ی رحم کمک می‏ کند که در نهایت به خروج نوزاد از رحم و تولد او منجر می ‏شود. در اولین تجربه ی زایمان، فرایند زایمان از شروع درد و انقباضات تا خروج نوزاد، به طور متوسط ۱۲ تا ۱۸ ساعت طول می‏ کشد. این روند معمولاً در زایمان های بعدی سریع تر می شود و تقریباً به نصف زمان زایمان اول می رسد. گاهی زایمان بسیار کند پیش می ‏رود و مدت آن طولانی تر از وضعیت عادی خواهد شد.

طولانی شدن زایمان را می‏ توان از روی پیشرفت هر یک از مراحل زایمان و میزان نازک و گشاد شدن دهانه ی رحم تشخیص داد. اگر پس از حدود ۲۰ ساعت انقباضات منظم رحم، هنوز کودک به دنیا نیامده است، احتمال دارد که زایمان طولانی‏ مدت باشد. در یک بارداری تک قلو، به دنیا نیامدن کودک بعد از ۱۸ تا ۲۴ ساعت از آغاز درد و انقباضات، یک زایمان طولانی محسوب می شود. زایمان طولانی ‏تر از ۱۶ ساعت در بارداری دو یا چندقلو، یک زایمان طولانی مدت محسوب می ‏شود. موارد زیر می تواند در طولانی شدن زایمان تاثیرگذار باشد:

 • بزرگ جثه بودن جنین برای ورود به کانال زایمان
 • وضعیت نامناسب جنین برای زایمان
 • کوچک بودن بیش از حد کانال زایمان
 • ضعیف بودن انقباضات رحمی

بارداری

خطرات زایمان طولانی

زایمان طولانی احتمال نیاز به سزارین را افزایش می دهد.زایمانی که بیش از حد طولانی شود می تواند برای کودک خطرناک باشد. این حالت ممکن است موارد زیر را در پی داشته باشد:

 • کاهش سطح اکسیژن کودک
 • ریتم غیر طبیعی قلب کودک
 • مواد غیر طبیعی در مایع آمنیوتیک
 • عفونت رحم

در صورتی که کودک تحت دیسترس باشد، شما به زایمان اورژانسی نیاز خواهید داشت. این زمان، زمانی است که مانیتورینگ دقیق برای سلامت شما و کودک بسیار اهمیت دارد.

اقدامات پزشکی در صورت زایمان طولانی مدت

زایمان سریع یکی از آرزوهای هر خانم بارداری است اما اگر روند زایمان شما بسیار کند پیش برود نیز نباید نگران نباشید، زیرا پزشک در این مدت، سلامت شما و نوزادتان را تحت نظر می گیرد. در طول فرایند زایمان، تیم پزشکی فاصلۀ بین انقباضات رحم و میزان قدرت این انقباضات را بررسی خواهد کرد. پزشک برای تحت نظر داشتن شرایط زایمان، کارهای زیر را انجام خواهد داد:

بررسی فشار داخل رحمی (iupc)

برای این کار یک لولۀ بسیار کوچک درون رحم و در کنار جنین قرار داده می ‏شود. پزشک از این طریق می تواند زمان و شدت انقباضات رحم را متوجه شود. اگر پزشک احساس کند که انقباضات رحم به اندازۀ کافی شدت ندارد، ممکن است اکسی توسین یا همان پیتوسین را برای شما تجویز کند.

ارزیابی الکترونیکی مداوم قلب جنین (efm)

پزشک ضربان قلب کودک را به طور مداوم مورد بررسی قرار می ‏دهد.اگر روند زایمان شما طولانی شده، ممکن است به شما توصیه شود که مدتی استراحت کنید. گاهی نیز داروهایی برای کاهش درد زایمان و آرام شدن شما تجویز می ‏شود. در ضمن ممکن است تغییر وضعیت بدن برای راحتی بیشتر مفید باشد. ارائهٔ روش ‏های درمانی با دلیل پیشرفت کند مراحل زایمان ارتباط دارد. اگر جنین وارد کانال زایمان شده و دهانۀ رحم نیز به شکل کامل باز شده باشد، پزشک ممکن است به کمک ابزارهای کمکی مثل فورسپس یا وکیوم، خروج نوزاد را از واژن تسهیل کند.

درصورتی که پزشک احساس کند برای زایمان نیاز به افزایش تعداد یا شدت انقباضات رحم دارید، ممکن است داروی اکسی توسین برای شما تجویز کند. این دارو به افزایش سرعت و شدت انقباض ها کمک می‏ کند. درصورتی که انقباضات رحم، قدرت و فواصل مناسبی داشته باشد ولی زایمان طول بکشد، ممکن است انجام سزارین ضروری شود. همچنین اگر نوزاد بیش از حد بزرگ باشد یا دارو به تسریع زایمان کمکی نکند نیز انجام سزارین ضروری است. در مواقعی که زایمان طولانی می شود، ممکن است احتمال ایجاد عفونت در نوزاد وجود داشته باشد. به همین دلیل، پس از زایمان نوزاد را در بخش مراقبت های ویژۀ نوزادان قرار می دهند.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
(تصاویر) منزل پدری رهبر ساده زیست انقلاب با حیاط دلباز در محله ای باصفا (885 نظر) رونمایی از کیک عروسی 450 میلیونی لاکچری در تالار رشت/ کیک که واگعیه ولی رقمش برای ما قفله🙄 (672 نظر) خلاقیت خنده دار شهرداری در نصب بنر برای ترغیب زوج ها به فرزندآوری+عکس/ماشاءالله استعداد🤣 (642 نظر) رونمایی از شاطری که با آب دهانش نان می پخت +فیلم/ فقط ببین چی میگه‌‌‌... (424 نظر) حضور خاص رهبر انقلاب با لباس مبدل در بین مردم +فیلم (305 نظر) بنر جالب شهرداری برای تبریک تولد یک آقا به خانومش+عکس/ماشاءالله خلاقیت🤣 (281 نظر) پیرزنی که مثل زلیخا زیبا شد/ واقعا معجزه نیست؟+ویدیو (280 نظر) لباس عروس خیره کننده خوشگل ترین دختر ایرانی، نوه چشم رنگی محمود پاک نیت+عکس (219 نظر) خلاقیت یک ایرانی در تعمیر آینه بغل ماشین اش حماسه آفرید+عکس/صنعت خودروسازی به این بشر نیاز داره🤣 (186 نظر) حماسه خنده دار یک هموطن در موزه لوور با رکابی و زیرشلواری مامان دوز +فیلم/لامصب آدم تو خونه خودشم انقد راحت نیس🤣 (155 نظر) رونمایی از عکس واقعی زلیخای یوسف پیامبر (یوزارسیف) که در موزه مصر نگهداری میشود /چقدر برازنده و زیبا... (143 نظر) (فیلم) غوغای صدای بهشتی پسر نابینای ایرانی در بانک مرکزی با آهنگ شجریان/ آمده‌ام که سَر نهم؛ عشقِ تو را به سر بَرم (139 نظر) تبدیل بیمارستان غزه به باشگاه بدنسازی اسرائیل! (134 نظر) خلاقیت خنده دار یک شاطر خوش ذوق در پخت نان لواش برای کباب پزها +عکس/ هنر نزد ایرانیان است و بس😂 (130 نظر) خلاقیت خنده دار ناخدای کشتی با ایجاد مُستراح در لِنج+عکس/ بمیرم برای ماهی های کف دریا🤣 (125 نظر)
دیگران می‌خوانند   
حقایقی جالب در خصوص دریاچه اسکلت در هندوستان با عمری بالغ بر 1200 سال + تصاویر واقعی (فیلم) ماهی های شگفت انگیزی که در خشکی می خرند! 😳 (فیلم) ویدیویی از شکستن عجیب ترین تخم مرغ دنیا با نیم کیلو وزن / قشنگ استادیوم آزادی رو میشه نیمرو داد با این😅 تصویر واقعی معشوقه استاد شهریار بر روی تخت بیمارستان، عشقی که شهریار طعم وصالش را نچشید! شاهکار معماری 5700 ساله در اسپانیا+ تصاویر (ویدئو) 12 گاو غول پیکر جهان؛ این گاو 1940 کیلوگرم وزن دارد! 9 حیوان سفید و کمیابی که کمتر انسانی موفق به دیدن آن ها شده است+ فیلم تصاویری از خودروهای لوکس رهبران جهان (تصاویر) خلاقیت عجیب شهرداری در نصب بنرهای تبریک برای روز دانشجو سکانس خنده دار جوکر:مشاعره حامد آهنگی و امین حیایی+فیلم / از خنده منفجر شدن😆 سکانس غم انگیز سریال شهرزاد: جدایی شهرزاد و فرهاد+فیلم پر کردن تونل‌های حماس با آب دریا توسط صهیونیست‌ها+فیلم اذان‌ گفتن رئیسی در گوش یک نوزاد+فیلم (فیلم) پاسخ رییس صدا و سیما به پخش سریال های تکراری / جومونگ و یوسف پیامبر را بازم پخش می کنیم! (فیلم) گاف عجیب مجری اینترنشنال در لایو اینستاگرام / با این هوش و حواس چجوری استخدامش کردن؟ ضرب الاجل برای مهاجران افغان در ایران /به کشور خود بازگردید پخش تصویر سیدمحمد خاتمی در صداوسیما پس از مدت‌ها؛ ممنوع التصویری برداشته شد؟+فیلم حضور عجیب وزیر بهداشت و خبرنگار صداوسیما در اتاق زایمان زنان!+فیلم (فیلم) صحبت های دیده نشده از کتایون ریاحی در خصوص بازی در نقش زلیخا / برای من عبادت بود، معجزه اش را دیدم ویدیوی جدید از لحظه تحویل تتلو به مقامات ایران در مرز (فیلم) گریه های یکتا ناصر در پشت صحنه سریال نیسان آبی / خودش از بدبختی نقشی که بازی می کرد گریش گرفت! خلاقیت خنده دار جوان ایرانی در طراحی تردمیل با مایع ظرفشویی و آب، تضمینی😂 / انصافا مواظبش باشید فرار مغزها نشه! (عکس) علی ضیاء در جنگل های آفریقای جنوبی / طعمه شیرها نشی حالا! (فیلم) برف بازی نبات استخری با مادرش سپیده و دلبری هاش در خارج از کشور / چقدر این دختر شیرینه آخه🥰 جاذبه‌های دیدنی ایران که‌ به‌ یکباردیدن ارزش دارد. نحوه ی مشاهده کارنامه در سامانه گلستان دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار+ آموزش تصویری نحوه ی پرداخت شهریه در سامانه گلستان دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار نحوه ی انتخاب واحد سامانه گلستان دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار+ آموزش تصویری نحوه ی نحوه ثبت نام غیر حضوری در سامانه گلستان دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار نحوه ی ثبت نام و ورود در سامانه گلستان دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار+ آموزش تصویری نحوه ی مشاهده کارنامه در سامانه گلستان دانشگاه دامغان+ آموزش تصویری نحوه ی پرداخت شهریه در سامانه گلستان دانشگاه دامغان نحوه ی انتخاب واحد سامانه گلستان دانشگاه دامغان+ آموزش تصویری نحوه ی نحوه ثبت نام غیر حضوری در سامانه گلستان دانشگاه دامغان نحوه ی ثبت نام و ورود به سامانه گلستان دانشگاه دامغان+ آموزش تصویری برداشت خنده دار دانش آموزان یزدی از چند ضرب و المثل/ معلم نتونست جلوی خودشو بگیره + فیلم نحوه ی مشاهده کارنامه در سامانه گلستان دانشگاه خوارزمی+ آموزش تصویری نحوه ی پرداخت شهریه در سامانه گلستان دانشگاه خوارزمی نحوه ی انتخاب واحد در سامانه گلستان دانشگاه خوارزمی+ آموزش تصویری نحوه ی نحوه ثبت نام غیر حضوری در سامانه گلستان دانشگاه خوارزمی
تیتر امروز   
حقایقی جالب در خصوص دریاچه اسکلت در هندوستان با عمری بالغ بر 1200 سال + تصاویر واقعی تصاویری از خودروهای لوکس رهبران جهان ضرب الاجل برای مهاجران افغان در ایران /به کشور خود بازگردید جاذبه‌های دیدنی ایران که‌ به‌ یکباردیدن ارزش دارد. چرا نسل حضرت یوسف (علیه السلام) به پیامبری نرسید؟ اعزام گربه‌ها به خط مقدم جبهه‌ها در جنگ اوکراین! شایعه ساخت وانیل با ترشحات بدن یک حیوان؛ واقعیت یا دروغ؟ تونل عجیب برای یافتن گنج در مرز ایران و آذربایجان !/ 5 مردی نقشه گنج داشتند ... کشف لیفتراک 150 میلیاردی در تهران سقوط مرگبار زن جوان در صحنه تمیز کردن پنجره ها / در ساری رخ داد + جزییات کانادا این مقام ایرانی را اخراج می‌کند بازدید رئیسی از پروژه بزرگراه شمالی کرج و احداث بزرگ‌ترین پل غرب آسیا ارتباط رضایتمندی مردم با مشارکت انتخاباتی/ درباره آن رجال سیاسی که تنزّل یافته‌اند! از مسکو به کرج/ رئیس جمهور وارد البرز شد + برنامه‌ها محور مذاکرات سفر یک‌روزه رئیسی به روسیه چه بود؟ +عکس
منتخب روز   
بازدید رئیسی از پروژه بزرگراه شمالی کرج و احداث بزرگ‌ترین پل غرب آسیا اژه‌ای: کیفرخواست وزیر سابق جهاد کشاورزی صادر شد/ تکذیب دخالت در پرونده شهید عجمیان/ جزئیات فساد چای + فیلم (فیلم) سکانس خنده دار از سریال پایتخت: حسادت نقی برای رفتن رحمت به ترکیه🤣 خمیازه کشیدن بامزه جنین در شکم مادرش +فیلم سونوگرافی😍/دل آدم میره براش رونمایی از عکس واقعی آسنات، رقیب عشقی زلیخا و مادر بچه های یوسف پیامبر (فیلم) غوغای دف نوازی و خوانندگی پسر نوجوان در متروی تهران/ دل یه ملت رو شاد کرد😍👌 (فیلم) ماجرای عجیب پسر مهاجر افغانی که دور از چشم پدر و مادرش هنرپیشه مشهور ایرانی شد/ اصالت بازیگر زخم کاری لو رفت! (فیلم) غوغای آوازخوانی کارگران ایرانی به زبان انگلیسی سر ساختمان/ جای شما رو صحنه خالیه واقعا😍 (فیلم) شاهکار دوبلاژ سریال جنا اورتگا «ونزدی» توسط هوتن شکیبا/ دیگه مثل تو نمیاد👌 توقیف دو کشتی با 4.5 میلیون لیتر سوخت قاچاق در خلیج‌فارس توسط سپاه +عکس (عکس) حرکت عجیب کمتر دیده شده دو مار زنگی هنگام مبارزه تن‌ به‌ تن (فیلم) حرکات کششی و ورزش روزانه بهنوش طباطبایی در باشگاه بدنسازی