ساعدنیوز
ساعدنیوز

آموزش مفاهیم جنسی به کودکان از دیدگاه اسلام

  یکشنبه، 15 مرداد 1402   کد خبر 351428
آموزش مفاهیم جنسی به کودکان از دیدگاه اسلام
ساعد نیوز: برخی از مشاورها برای مخاطبان این نسخه را می‌پیچند که بدون چون و چرا فرزند‌ان‌تان را با مسائل جنسی آشنا کنید؛ به همین منظور به سراغ استاد «طاهره همیز» مشاورخانواده، رفتیم تا برایمان از نگاه اسلام به آموزش جنسی بگوید.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ساعدنیوز به نقل از فارس، «با پسر 5 ساله‌اش برای خرید به تره بار می‌روند، از جان مرغ تا شیر آدمیزاد را خریداری می‌کنند، هنگام برگشت بچه‌ها داخل پارکینگ مشغول بازی هستند، یک پسر تقریبا 10ساله و چند پسر 7، 8 ساله. پسرکش برای بازی بی‌قراری می‌کند و مادر برای رد نکردن حرفش او را کنار ماشین مامور مراقبت از وسایل خریداری شده می‌کند و نیمی از خریدها را با خود به آسانسور منتقل می‌کند. مادر کمی برای پایین آمدن تاخیر می‌کند و حواسش پرت جابه‌جایی خریدها می‌شود. بعد از گذشت تقریبا 20 دقیقه به پارکینگ می‌رود، پارکینگ خالی از بچه‌هاست. چشم می‌چرخاند و پسرش را با حالی زار و رنگ پریده گوشه‌ای می‌بیند. به سرعت خودش را به او می‌رساند و از او جویای حال و روزش می‌شود.

پسرک که در شوک است نام پسرک 10ساله را می‌آورد و جملاتی می‌گوید که برق از سر مادر می‌پراند؛ گویا بعد از رفتن مادر به خانه، پسر 10ساله او را به گوشه‌ای می‌برد و یقه‌اش را محکم در دست می‌گیرد و اندام جنسی‌اش را به او نشان می‌دهد و می‌گوید: مادرم گفته هرکسی اجازه نداره به اندام جنسی من دست بزند، اما من به تو اجازه می‌دهم به آن دست بزنی! تا درب آسانسور باز شد و مادر به پارکینگ می‌آید، پسر او را رها می‌کند و فرار می‌کند. پسرک طفل معصوم از ترس قالب تهی کرده و اکنون بعد از وقوع این حادثه مدام کابوس می‌بیند و ذهنش درگیر است.»

این یک رویداد واقعی است که یک مادر برای مشاوره خانواده تعریف کرده است. برخی از نظریه‌ها و مشاوره‌ها که از غرب سرچشمه گرفته است، برای مخاطبان این نسخه را می‌پیچند که بهتر است به فرزندان آموزش‌های جنسی داده شود، اما این درحالی است که به گفته برخی از کارشناسان این آموزش شاخک‌های بچه‌ها را تیز می‌کند و بلوغ زودرس برای آن‌ها به وجود می‌آورد. در گزارش‌‌های پیشین هم گفتیم که آموزش جنسی سم خطرناکی برای نسل آینده است که از سمت غرب برای ما دیکته شده است و بچه‌ها با دانستن این موضوع تلاش می‌کنند آن را تجربه کنند.

در ادامه این گزارش با استاد «طاهره همیز» استاد حوزه و دانشگاه، عضو هیئت علمی دانشگاه فرهنگیان ودانشگاه الزهرا، مشاورخانواده وجوان، کارشناس روانشناسی و معارف صدا وسیما به گفت‌وگو نشستیم تا برایمان از نگاه اسلام به آموزش جنسی بگوید. با ما همراه باشید.

*کودکان را نسبت به مسائل جنسی ابله بار بیاورید!

برخی از رسانه‌ها و کارشناسان تربیت کودک، تربیت جنسی را از نان شب واجب تر می‌دانند، تحلیل شما چی هست؟ آموزش جنسی به کودک‌مان را باید از چه سنی آغاز کنیم؟

ما نباید به بچه‌هایمان آموزش جنسی دهیم. در احادیث هم بارها ذکر شده است که کودکان را نسبت به مسائل جنسی ابله بار بیاورید، چراکه بچه‌ها نمی‌توانند نسبت به این مسائل بی‌تفاوت باشند و با فهمیدن آن کنجکاو می شوند و تا تجربه‌اش نکنند دست بردار نیستند. در اسلام در مورد آموزش جنسی به کودکان به هیچ عنوان مطلبی را نداریم، برعکس تماما سفارش شده است، پدر و مادر‌ها و بزرگتر‌ها یا اگر بچه بی‌سرپرست و یا بد سرپرست باشد، بقیه افراد خانواده باید از آن حفاظت کنند و در اسلام حفاظت از کودک به اطرافیان مهربان، مشفق و دلسوز او که عاقل و پاک دامن هستند، سفارش شده است. به هیچ عنوان هم به خود بچه دستور آموزش جنسی ما نداریم.

* آموزش جنسی هیچ کمکی به فرزندتان نمی‌کند

با این تفاسیر آموزش جنسی نه تنها به فرزندمان کمکی نمی‌کند، بلکه آثار مخربی هم بر روی او می‌گذارد، درسته؟ چه ضرری دارد؟

بله دقیقا. وقتی به فرزندتان یاد می‌دهید که این اندام جنسی توست و کسی حق ندارد به آن دست بزند، مگر بچه می‌آید نسبت به این مسئله کتمان می‌کند یا مخفی می‌کند یا انجام نمی‌دهد؟ آموزش جنسی هیچ کمکی به او نمی‌کند. خیلی خنده دار است اگر تصور کنید که آموزش جنسی به کودک به او کمک می‌کند.

*بچه‌ها را با عفت جنسی آشنا کنید!

قدیم‌ترها که اینترنت و فضای مجازی و ماهواره‌ها آنقدر در دسترس بچه‌ها نبود، بچه‌ها نسبت به این مسائل بی‌خبر بودند، اما الان که همه‌چیز در دسترس بچه هست، شاخک‌های او را تیز می‌کند، چطور با او مواجه شویم، مثلا وقتی فرزندمان می‌پرسد: «دختر و پسر چه تفاوتی با هم دارند؟» چطور به او توضیح بدهیم؟

گفتیم که باید بچه را با تقوای جنسی تربیت کنیم، یعنی اینکه با استناد به احادیثی که ذکر شد و موجود است بچه‌ها را تربیت کنیم، اما به هر دلیلی بچه اطلاعاتی به دست آورد، اول باید او را تخلیه اطلاعات کنیم. ببینیم که چقدر اطلاعات به او رسیده است.گاهی اوقات خدا نمی‌گذارد این اطلاعات برسد. چون خدا می‌گوید: «کسی که بخواهد عفیف باشد، خدا عفیف نگهش می‌دارد.» ما به این معتقدیم. ما به تجربه در اطرافیان‌مان دیده‌ایم؛ بچه‌های پدرمادرهای عفیف به هیچ عنوان از این سوال‌ها نمی‌پرسند، اصلا سر در نمی‌آورند و دنبالش نمی‌روند.

مثلا یکی از عزیزانم تعریف می‌کرد که در زمان شاه که به مدرسه می‌رفت، هم‌کلاسی‌هایش مجله‌های سکسی نگاه می‌کردند، اما این شخص اصلا حالش از آن مجله‌ها به هم می‌خورد و انگار یک چیزی او باز می‌داشت و هرگز به آن‌ها نزدیک نمی‌شد. با اینکه او را مسخره می‌کردند و می‌گفتند این بچه است و دهانش بوی شیر می‌دهد. این شخص الان خودش پیرزنی شده است و می‌گوید: من تعجب می‌کنم چه کسی از من حفاظت می‌کرد که آن تصاویر مستهجن را نبینم! حقیقت این است که خداوند این حفاظت را به ما قول داده است و گفته است اگر پدر و مادری پول حلال در بیاورند و با تقوا باشند خداوند حتی بچه‌هایشان را حفاظت می‌کند و نمی‌گذارد در این طوفان آموزش‌های پلید و مستهجن قرار بگیرند.

معمولا بچه‌هایی که از خانواده‌های خوب وارد جامعه می‌شوند، اصلا سوال جنسی ندارند، اما اگر بچه‌ای سوال جنسی کرد خوب طبیعتا یعنی چیزهایی به گوشش رسیده و چیزهایی دیده است که در آن صورت باید این بچه را تخلیه اطلاعاتی کنیم و منشا اطلاعاتش را به دست بیاوریم و بعد هدایتش کنیم به سمت تقوا و بگوییم این‌ها جز برای آدم‌های آلوده نیست یا حتی ببینیم چطور می‌توانیم او را نجات دهیم، مثلا بچه‌ای که با تشویق کارهای خلاف و اشتباه نمی‌کند، تشویقش کنیم و اگر با تنبیه به سمت آن نمی‌رود، پس تنبیه کنیم. باید دید این بچه در چه سطحی پذیرش دارد و بعد با همان متدود با او کار کنیم.

*لک‌لک ها قنداق این بچه‌ را در دامن ما گذاشت!

گاهی اوقات نمی‌توان بچه را نسبت به برخی اتفاقات در امان نگه داشت، بچه ممکن است در مدرسه یا در جمع دوستانش یا در تلویزیون داستانی بشنود و ذهنش درگیر شود، با او چطور برخورد کنیم، مثلا وقتی کودک می‌پرسد: «چگونه به دنیا آمده است؟» به او چه جوابی بدهیم؟ این سوالی است که اکثر بچه‌ها می‌پرسند.

سزارین که الان مشهور است، مادر می‌تواند به فرزندش بگوید در داخل شکم من رشد کردی و وقتی بزرگ شدی، خانم دکتر شکمم را جراحی کردند و شما را خارج کردند و سپس آن را دوختند، بچه قانع می‌شود. آن موقع‌ها که زایمان طبیعی بود خیلی پاسخ سخت بود. الان بسیار راحت است و مشکلی ندارد. متاسفانه برخی از خانواده‌ها به ماهواره‌ها و کانال‌های مستهجن آلوده شدند و همین باعث این اتفاقات شده است، وگرنه حتی آن دسته از مردم در کشورهای غربی که معتقد به خانواده و بنیان خانواده هستند، همیشه برای فرزندشان این مثال را می‌زنند که لک لکی قنداق این بچه را در دامن ما گذاشت و بعد ما بچه دار شدیم. یعنی خداوند از آسمان این بچه را فرستاد. اکنون هم فکر نکنید که در کشورهای خارجی همه آلوده هستند، برخی از اشخاص هستند که به بنیان خانواده و پاکی و تقوا معتقدند.
*وقتی بچه اولین سوال‌های جنسی را می‌پرسد، کمکش کنید!

پس از چه زمان و سنی باید تربیت جنسی برای فرزندان‌مان انجام شود؟ تربیت جنسی در اسلام به چه شکل است؟

وقتی بچه اولین سوال‌های جنسی را می‌پرسد، ما باید در آن زمان تخلیه اطلاعاتش کنیم. بعد ببینیم تا چه سطحی اطلاعات به او رسیده است و سپس آرام آرام برایش تقوای جنسی را آموزش می‌دهیم. اتفاقا آموزش عفت خیلی به بچه‌ها کمک می‌کند. یکی از مراجعینم تعریف می‌کرد:‌« پسر عمه‌ام خیلی به خانه ما می‌آمد و یکبار به من شکلاتی داد و من هم شکلات را گرفتم. مادرم این صحنه را دید و مرا صدا کرد و گوشم را پیچاند و گفت نباید از او شکلات را می‌گرفتم و اصلا نباید جلوی او می‌نشستی!» این یعنی مادر نگران بود که اتفاقی برای دخترش بیافتد، اما با این‌حال چیزی به او نگفت. بعد از این اتفاق این دختر هر وقت پسر عمه‌اش را می‌دید، سریع به داخل اتاقش می‌رفت. حالا که بزرگ شده است می‌فهمد اگر مادرش او را از اینکار منع نمی‌کرد، چه خطراتی تهدیدش می‌کرد. آن زمان، این خانم فقط پرهیز را یاد گرفت.

تربیت جنسی به آن معنا نیست که آن‌ور آبی‌ها می‌گویند، تربیت جنسی یعنی ما مراقب باشیم فرزندمان زودهنگام با مسئله‌ای که به سنش نمی‌خورد، مواجه نشود و مراقب باشیم به خطا نرود، با این تفاسیر ما باید از زمان انعقاد نطفه تربیت جنسی رعایت کنیم نه اینکه حالا بچه به وجود آمده است. در آیه 64 سوره اسراء داریم که می‌فرماید: «ای ابلیس در اموال و اولاد با این‌ها شراکت کن». شرکت در اموال مشخص است یعنی کسی که خمس نمی‌دهد یا کسی که حق کارش را ادا نمی‌کند، پولش حرام است، اما اولاد! با توجه به حدیث امام باقر (ع) می‌فرماید: اولاد یعنی زن و مرد در حال انعقاد نطفه به نفر سوم فکر کنند. حتی در تفسیر المیزان کلمه «تمثّل» استفاده شده است: گفته یک چیزی در ذهن‌شان «تمثّل» شود و مثلا زن به مرد دیگری فکر کند یا مرد به زن دیگری فکر کند و در ذهنش تجسم کند، این اشکال کند و شیطان در آن نطفه شرکت می‌کند و آن بچه اراده‌اش خلاف و فساد و کارهای اشتباه می‌شود.بنابراین تربیت جنسی از زمان انعقاد نطفه داریم.

همچنین روایت داریم نوزاد نباید ارتباط جنسی پدر و مادر را ببیند.آیه 58، 59 سوره نور می‌گوید حتی لباس‌تان را کم می‌کنید بچه نباید ببیند. بنابراین باید با در نظر داشتن این نکات فرزندمان را حفظ کنیم، اما وقتی فرزند آلوده شده باشد و به فساد جنسی کشیده شده باشد، کمتر می توان با آموزش او را از شر این بلا دفع کرد. اسلام می‌گوید باید راه‌های ابتدایی در روح بچه را مانع شوید. بچه‌ای که ارتباط جنسی پدر و مادر را دیده است، میل به زنا دارد و نمی‌توان تربیت جنسی کرد و فضای آموزش اسلام با فضای آموزشی که پیشنهاد می‌شود به مردم خیلی متفاوت است.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

17 دیدگاه
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
زهرا
2 ماه پیش

آره واقعاء راسته درود برشما من اعتقاد دارم
الهام
2 ماه پیش

خیلی عالییی بود ممنونم
حسین
4 ماه پیش

دوره ما که این حرفا نبود ای عاقا
طاهری
4 ماه پیش

سلام مطالب ونکات تقریبا خوبی گذاشته شده .اطلاعات خوبی گرفتم.
پربحث های هفته   
بازسازی چهره شگفت انگیز زلیخای یوسف در موزه مصر توسط هوش مصنوعی+عکس /چقدر زیباست.. (592 نظر) تصاویری از عیادت جواد عزتی و هنرمندان از رهبر معظم انقلاب و استقبال گرم ایشان (549 نظر) گرد و خاک افغانی ها در مترو تهران تاریخ ساز شد/ یه همینو کم داشتیم... (367 نظر) کشف تابوت ارزشمند آخناتون با چشم طلا متعلق به مصر باستان+عکس (267 نظر) بازسازی چهره شگفت انگیز یوزارسیف عزیز مصر(یوسف) در موزه مصر توسط هوش مصنوعی+عکس /چه چهره منحصربفردی.. (249 نظر) رونمایی هالک ایرانی (سجاد غریبی) از استاد قَدَرش که یَل بودنش را مدیون اوست+عکس (237 نظر) کشف شگفت انگیز یک کوه واقعی پر از طلا و گنج از دنیای باستان/ گنجینه هایی که قیمت ندارند+ویدیو (179 نظر) کشف مجسمه فیروزه ای و فوق العاده زیبای دختر کوروش در اطراف تخت جمشید+عکس (166 نظر) مومیایی شگفت انگیز چشمهای واقعی زلیخای یوسف پیامبر در داخل تندیس +عکس/چه چشمان رنگی دلربایی! (164 نظر) تمرینات سخت هالک ایرانی (سجاد غریبی) برای رو کم کنی ستاره های بوکس جهان (164 نظر) (فیلم) لحظه هشدار قایق ماهیگیری ایرانی به ناوشکن آمریکایی در خلیج فارس و ورود سپاه به این ماجرا (158 نظر) (عکس) کشف مومیایی سالم زلیخا، همسر عزیز مصر برای اولین بار/ اگه راس میگی الان خوشگل شو😂 (150 نظر) بازسازی چهره همسران پادشاهان هخامنشی توسط هوش مصنوعی +عکس /یکی از یکی زیباتر و جذاب تر (145 نظر) رفتار نامناسب هادی چوپان با یک نوجوان در مراسم استقبال از بعد از بازگشت به شیراز (142 نظر) عکس گریه دار از مجموعه آمپول هایی که یک مادر برای به دنیا آوردن نوزادش زده/ این عشق مادرانه چیه اصلا😢 (133 نظر)
دیگران می‌خوانند   
کشف جانور دریایی عجیب خرطوم‌دار که با پاهایش نفس می‌کشد!+عکس کشف قبرهای 6500 سالۀ «بدون اسکلت» در مرزهای قطب شمال فال روزانه یکشنبه 12 آذر ماه 1402 فال قهوه روزانه با نشان امروز یکشنبه 12 آذر ماه 1402 فال شمع روزانه امروز یکشنبه 12 آذر 1402 فال ابجد روزانه امروز یکشنبه 12 آذر 1402 فال انبیاء روزانه امروز یکشنبه 12 آذر 1402 فال حافظ با تفسیر امروز یکشنبه 12 آذر 1402 + فیلم (فیلم) ویدئوی پربازدید از لحظات احساسی تراشیدن موی سر پسر توسط مادر برای رفتن به سربازی😢 / لحظه غم انگیز سربازی رفتن پسرا دل همه مادرا رو غمگین میکنه ... اسفراین پایتخت پهلوانی کشتی باچوخه اولین جلسه بازجویی از متهمان مرگ دختر 6 ماهه در بیمارستان مفید در دادسرای جنایی (فیلم) غوغای صدای بهشتی پسر نابینای ایرانی در بانک مرکزی با آهنگ شجریان/ آمده‌ام که سَر نهم؛ عشقِ تو را به سر بَرم رئیس جمهور روز دانشجو مهمان دانشگاه شهید بهشتی می‌شود (عکس) صحنه دیده نشده از حمله مغول ها به خوابگاه دانشجویی/ موش این وضعیتو ببینه خودکشی میکنه شما که انسانید لامصبا😅 پرداخت تا 4 میلیون تومان به هر خانوار تا شب یلدا (عکس) خلاقیت جوانان ایرانی در طراحی بنر خوش آمدگویی به مسافر خارجی در فرودگاه/ یعنی رفاقتو در حقش تموم کردن😂 ویدئو احساسی از مادری که خودش رو سپر بلای فرزندش کرد/ این حس مادرانه حتی برای پرنده ها هم فعاله😍 (فیلم) مشاجره تتلو با ناخن‌های لاک زده با کارمند فرودگاه برای بازگشت از ترکیه به ایران واکنش داریوش فرضیایی به آهنگ جدید ساسی/عمو پورنگ، ساسی مانکن رو شست و پهن کرد+عکس (فیلم) جشن تولد لاکچری بهاره رهنما برای دهمین بار در طی چند روز/ خانم بازیگر رکورد زد حمله خونین ببر به عوامل برنامه تلویزیونی در باغ وحش صفادشت کشف بقایای معبد جادوگران سلطنتی در انگلستان+عکس کشف گنجینه‌ ارزشمند و نفیس مومیایی مصری با روکش طلا باستان شناسان را شگفت زده کرد+عکس این زن 75 ساله 50 سال است که حتی یک لقمه نان هم نخورده/ خوشتخوار و گیاهخوار شنیده بودیم ولی این دیگه نوبرشو آورده+عکس زنان اشراف زاده ایستاده بر معبد یونان باستان که شهرت جهانی دارند+عکس (تصاویر) منزل پدری رهبر ساده زیست انقلاب با حیاط دلباز در محله ای باصفا تصویر کمتر دیده شده از فاتحه خوانی رهبر انقلاب بر سر مزار شهید مدرس عاشقانه های شاهرخ استخری و سپیده بزمی پور در حول و حوش جشن خارجی ها این زن سیب قرمز زایید/ شوک جهان از رکورد ریزترین نوزاد جهان +عکس (عکس) رونمایی از قبر جومونگ در زیر یک تپه/ زنده را تا زنده است باید به فریادش رسید، ورنه بر سنگ مزارش آب پاشیدن چه سود (فیلم) سکانس جذاب از معجزه جوان شدن بانو زلیخا در سریال یوسف پیامبر/ صد بار هم ببینی کمه کشف اسکلت 15 سانتی متری یک دختربچه+عکس (فیلم) لحظه سکته مغزی ابرو گوندش خواننده ترکیه ای وسط برنامه زنده احساسی شدن یک مادر بعد از اقدام معنادار فرزدنش در حین خواب+فیلم نرگس کلباسی از ایران رفت +عکس/ بچه‌هایم در هند را گرفتند و در ایران نگذاشتند خانه کودک داشته باشم نمایندگی پاکشوما در ورامین مهاجرت دکتر محمد مهدوی رئیس بخش پیوند قلب کودکان بیمارستان شهید رجایی، از نفرات برتر بخش پیوند قلب در ایران‎ بهترین مرکز خرید قطعات بدنه خودرو | پارس قطعه لحظه وصال دختر شهید مدافع حرم الیاس چگینی/پایان هشت سال چشم انتظاری 😥 (ویدئو)پشت صحنه ای از فیلم هندی/الان فک کنم همه متوجه شدن این فیلما چطور ساخته میشن😂🤣
تیتر امروز   
کشف جانور دریایی عجیب خرطوم‌دار که با پاهایش نفس می‌کشد!+عکس اولین جلسه بازجویی از متهمان مرگ دختر 6 ماهه در بیمارستان مفید در دادسرای جنایی رئیس جمهور روز دانشجو مهمان دانشگاه شهید بهشتی می‌شود پرداخت تا 4 میلیون تومان به هر خانوار تا شب یلدا واکنش داریوش فرضیایی به آهنگ جدید ساسی/عمو پورنگ، ساسی مانکن رو شست و پهن کرد+عکس حمله خونین ببر به عوامل برنامه تلویزیونی در باغ وحش صفادشت کشف بقایای معبد جادوگران سلطنتی در انگلستان+عکس اسفراین پایتخت پهلوانی کشتی باچوخه کشف گنجینه‌ ارزشمند و نفیس مومیایی مصری با روکش طلا باستان شناسان را شگفت زده کرد+عکس این زن 75 ساله 50 سال است که حتی یک لقمه نان هم نخورده/ خوشتخوار و گیاهخوار شنیده بودیم ولی این دیگه نوبرشو آورده+عکس زنان اشراف زاده ایستاده بر معبد یونان باستان که شهرت جهانی دارند+عکس این زن سیب قرمز زایید/ شوک جهان از رکورد ریزترین نوزاد جهان +عکس کشف اسکلت 15 سانتی متری یک دختربچه+عکس کشف قبرهای 6500 سالۀ «بدون اسکلت» در مرزهای قطب شمال نرگس کلباسی از ایران رفت +عکس/ بچه‌هایم در هند را گرفتند و در ایران نگذاشتند خانه کودک داشته باشم
منتخب روز   
ادعای کذب درباره رهبر انقلاب /چه کسی گفته بود یهودی ها را به دریا می ریزیم؟ (فیلم) سکانس خنده دار از هزینه های رحمت برای نوسازی دهن فهیمه در سریال پایتخت/ نقی و ارسطو هاج و واج موندن😅 (ویدئو) انگشت مکیدن خنده دار و بامزه جنین در شکم مامانش هنگام سونوگرافی/ دل آدم قیلی ویلی میره براش😍 ویدئو خنده دار و بانمک از لاک زدن دختر بچه به مرغ زنده که قلب همه رو اکلیلی کرد😍این بچه در آینده ناخنکار میشه احتمالا😂 (فیلم) حضور پلیس راهنمایی و رانندگی با لباس بابانوئل سر چهارراه (فیلم) ایده خلاقانه دانش آموز با استعداد ایرانی با قوطی ساندیس وقتی صدای موتور درمیاره/ لامصب انگار موتور قورت داده😁 (فیلم) خوانندگی راننده سرویس خوش اخلاق به زبان کردی برای دانش آموزان/ فریده کیه انقدر روش تاکید داره؟😂 (فیلم) ابتکار جالب یک رستوران کانادایی در نورپردازی خلاقانه برای جلب رضایت مشتری/ آدم دلش میخواد فقط نگاه کنه😍 تنها شعری که استاد شهریار آن را خواند و گریه کرد/ پیرم و گاهی دلم یاد جوانی میکند+ویدیو (فیلم) ثروتمند ترین کودک کار سرچهارراهی در تهران که ماهانه بیشتر از 50 تا 70 میلیون تومان درآمد دارد! (فیلم) غوغای آوازخوانی آقای دکتر ایرانی با صدای بهشتی در پارکینگ مرکز خرید/ تشویق دسته جمعی کارکنان حق این صدا رو ادا کرد (فیلم) حرکت زیبا و منصفانه کاسب قدیمی بازار تبریز/ هنوزم تو دنیا از این آدمای خوب پیدا میشه😍