ساعدنیوز
ساعدنیوز

انضباط شخصی چیست و چگونه آن را تقویت کنیم؟

  پنجشنبه، 31 فروردین 1402   زمان مطالعه 6 دقیقه
انضباط شخصی چیست و چگونه آن را تقویت کنیم؟
نظم و انضباط شخصی کمک می کند تا بتوانید بر جنبه های مختلف کار و زندگی کنترل کاملی داشته باشید. در این مطلب از ساعد نیوز با راهکارهای تقویت انضباط شخصی آشنا می شوید.

فرقی نمی‌کند در چه سطحی از حرفه‌ی خود قرار دارید یا در چه صنعتی فعال هستید، انضباط شخصی یا نظم شخصی خصیصه‌ای است که باید با گذر زمان توسعه پیدا کند. با رشد و توسعه‌ی انضباط فردی، چه در فرایند جست‌و‌جوی شغل و چه در نقش فعلی‌، می‌توانید با موفقیت هدف گذاری کنید و به اهداف شغلی و شخصی خود برسید.

انضباط شخصی چیست؟

به فرایند کنترل احساسات و عواطف درونی برای غلبه بر ضعف ها و ترس ها، انضباط شخصی می گویند.اینکه با احساسات منفی مقابله کنیم و خودمان را مجبور به انجام کاری کنیم که از شروعش ترس داریم، نشان دهنده انضباط شخصی است. انضباط شخصی اعتماد به نفس می آفریند و اعتماد به نفس کلید موفقیت در هر کاری است. همین که باور داشته باشیم قادر به انجام کاری هستیم، به احتمال بسیار قوی در آن کار موفق خواهیم بود.

انضباط شخصی به ما می آموزد که در چه زمانی کدام کار را انجام دهیم تا به هدفمان برسیم. مجموعه رفتارهایی که هر فرد برای رسیدن به موفقیت می بایست از آنها پیروی کند، مربوط به مبحث امروز ما می شوند.با رسیدن به انضباط شخصی می توانید، بدون زحمت فراوان و آزمودن راه های مختلف به موفقیت برسید.

 انضباط شخصی

مزایای انضباط فردی

 • کاهش اضطراب

 • افرایش توانایی در رسیدن به اهداف بلند مدت

 • احساس رضایت بیشتر.

 • انعطاف پذیرتری بیشتر

 • خودداری از اقدام عجولانه و غیرضروری

 • عملی کردن وعده ها و تصمیماتی که برای خود و دیگران گرفته اید.

 • ترک عادات بد

 • انتخاب های عاقلانه و سالم تری خواهید داشت.

 • غلبه بر تنبلی و اهمال کاری

 • بهبود توانایی تمرکز

 • ادامه دادن کار بر روی یک پروژه، حتی پس از آنکه اشتیاق اولیه از بین رفته باشد.

 • کار بر روی رژیم غذایی خود و مقاومت در برابر وسوسه خوردن غذاهای چاق کننده

 • غلبه بر عادت تماشای بیش از حد تلویزیون

 • حفظ تمرکز هنگام کار یا مطالعه.

با چه راهکارهایی می توان انضباط فردی را تقویت کرد؟

انجام حرکات آگاهانه جهت دستیابی به نتیجه مطلوب، انضباط شخصی را تقویت می کند. برای رسیدن به هدف باید انگیزه ها در نظر گرفته شده و تمام احساسات مثبت و خوبی که از حصول نتیجه به دست می آید، نوشته شوند. باید راه های موفقیت را مشخص و مکرر پیگیری نمود تا به هدف دست یافت.

به بیان دیگر کارهایی که انجام می دهید با انضباط شخصی و تداوم به مقصد می رسند. دنبال کردن هدف در آغاز کار دشواری به نظر می سد ولی بعد از مدتی و شکل گیری عادات بر اساس آن، ترک هدف دشوار می شود. یکی از روش های ایجاد انگیزه خواندن کتاب های افراد موفق و پیگیری سخنرانی های آن ها می باشد. در ادامه به چند راهکار جهت تقویت انضباط شخصی اشاره می شود.

1. بیان اهداف روی کاغذ


برای تقویت انضباط شخصی در مسیر رسیدن به آن نباید به اهدافی بسنده کرده که ماه ها قبل برای خود تعیین کرده بودید. اهداف خود را مجددا ارزیابی و در صورت نیاز آن ها را تغییر بدهید و در نهایت روی کاغذ بیاورید. برای خود یادآوری نمایید که چرا رسیدن به این هدف این اندازه اهمیت دارد؟

چرا باید تمام زمان و انرژی خود را صرف این هدف نمایید؟ و سوالاتی از این قبیل. این کار انگیزه و روحیه ایجاد کرده تا به راحتی تسلیم وسوسه های منصرف کننده نشوید. حتی می توانید هدف خود را به ریز اهداف تقسیم تا در بازه زمانی کوتاهی به آن برسید.

2. ایجاد ارتباط بین عوامل مختلف


برای تقویت انضباط شخصی بایستی بین تمام آیتم های رسیدن به هدف ارتباط ایجاد شود. به طور مثال برای رسیدن به وزن ایده آل باید ورزش منظم و رژیم غذایی در کنار هم صورت گیرد. هنگامی بین عوامل اتصال ایجاد شد می توان فهمید که چه فاکتوری از نتیجه مطلوب جلوگیری می کند.

تمایل به لذت لحظه ای، بی حوصلگی، عدم تمایل و رغبت، لذت نبردن از رسیدن به نتیجه موانع رسیدن به هدف می باشند. به این ترتیب لازم است لیستی از بایدها و نبایدها تهیه و بین فاکتورهای مثبت و منفی تعادل برقرار گردد. بعضی روزها تلاش فرد کاسته شده و لیست برنامه ها را از یاد می برد.در صورت قطع این اتصال بایستی فرد به خودش کمی فرصت بدهد و بعد با عبرت از شکست ها با توان بیشتری به راهش ادامه دهد.

 انضباط شخصی

3. برنامه ریزی


برنامه ریزی دقیق در تقویت انضباط و نظم فردی اهمیت زیادی دارد. برای رسیدن به اهداف بلند مدت لازم است برخی کارها به صورت روزانه پیگیری شوند. برای فردی که تا حالا فعالیت ورزشی نداشته و قصد کاهش وزن دارد. باید برنامه متفاوتی از دیگر افراد تعیین شود و توان بدنی وی هم در نظر گرفته شود.

در صورت انجام ورزش های سنگین این فرد در بین راه ناامید و بی انگیزه می شود زیرا بدنش توان انجام بسیاری کارها را ندارد. به این ترتیب برنامه ریزی باید طوری باشد که از فعالیت های کم شروه و به تدریج افزایش یابد. تعهد به اجرای برنامه ریزی یکی از فاکتورهای مهم در رسیدن به انضباط فردی محسوب می شود.

این برنامه ریزی بایستی خیلی منطقی و اصولی صورت گیرد و از روحیات فرد و ارتباط بین کارهای روزانه اطلاعات کافی وجود داشته باشد. این برنامه باید حتما نوشته شده و انگیزه برای انجام آن هم باشد. مثلا اگر در راستای کاهش وزن حرکات ورزشی امروز انجام دادم، یک شکلات تلخ خوشمزه جایزه می گیرم.

می توان از یک مشاور برای برنامه ریزی جهت انضباط شخصی کمک گرفت. نوشتن برنامه باید تمام موارد را در برگیرد. از جمله زمان بیدار شدن، تمرکز بر تنفس، سپری کردن وقت با نزدیکان، تایم آزاد برای مطالعه و گزارش رویدادها، همگی این موارد باید بر اساس اولویت بندی اجرا و در زمان آن تاخیری صورت نگیرد.

4. رژیم غذایی سالم


استفاده از یک رژیم غذایی سالم سبب بهبود تمرکز و کیفیت کارها می شود. بایستی به اندازه کافی کربوهیدرات و پروتئین دریافت کنید تا انرژی برای انجام کارها داشته باشید. همچنین مصرف ویتامین سبب افزایش تمرکز و قدرت تفکر شما می شود. به میزان کافی آب نوشیده تا دمای بدن تنظیم شود.

یک عادت غذایی سالم و برنامه ریزی شده مانع از کاهش قند خون می شود. گرسنگی حس پرخاشگری را بیشتر نموده و تمرکز را کاهش می دهد. همچنین ترک عادات بد مثل سیگار کشیدن و جایگزینی آن با رفتار مناسب نظیر ورزش کردن به تقویت روح و جسم کمک خواهد کرد.

در جهت تقویت انضباط شخصی به نوع تغذیه خود اهمیت داده و هیچ گاه وعده غیر مغذی نداشته باشید. اهمیت دادن به بدن و یاری رساندن به آن برای شکلی گیری زندگی منضبط اهمیت زیادی دارد. در صورت برقراری نظم در زندگی؛ رسیدن به اهداف نیز سهل تر می شود.

5. استفاده درست از تکنولوژی


این که تایم زیادی را در فضای مجازی سپری کنید می تواند به انضباط شخصی لطمه بزند. از طرفی برخی برنامه ها هستند که به نظم و انضباط شخصی کمک می کنند. از جمله اپلیکیشن هایی که دسترسی به رسانه های اجتماعی و سایت ها را بری زمان مشخصی محدود تا بازدهی و بهره وری شما در حین کار ارتقا یابد. همچنین در برخی اپلیکیشن ها می توانید برنامه و کارهای روزانه خود را ثبت و میزان پیشرفت خود را در یک بازه زمانی مشخص ارزیابی نمایید.

 انضباط شخصی

6. انجام کارهای سخت در کنار کارهای لذت بخش


انجام برخی امور ساده و لذت بخش می باشد اما برای رسیدن به نظم و انضباط شخصی بایستی کارهایی را انجام دهید که غالبا چالش برانگیز یا ناخوشایند است. فرضا برای یادگیری نرم افزای جدید مالی باید یک ساعت بیشتر در محل کار باشید. برای این که از انجام این برنمه جدید حس رضایتمندی بیشتری حاصل شود می توانید در کنار آن یک کار مورد علاقه خود را انجام دهید.مثلا نوشیدن یک فنجان قهوه محبوب یا شنیدن یک موسیقی آرامش بخش.

سخن پایانی

انضباط شخصی نیازمند کمال گرایی نیست. این‌که به برخی از اهدافتان نرسید یا نتوانید تمرینات را به‌درستی انجام دهید، هیچ اشکالی ندارد. شکست بخشی طبیعی از موفقیت است. نکته‌ی مهم ادامه‌ی مسیر رو به جلو و نزدیک شدن به اهدافتان است. شکست‌ها را به رسمیت بشناسید، به پیروزی‌هایتان پاداش دهید و هرگز تسلیم نشوید.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
(عکس) ارثیه ساده زیستی رهبر انقلاب برای فرزندش، سید مجتبی خامنه‌ای / برگزاری کلاس روی موکت و با پذیرایی یک استکان چای ! (843 نظر) مورد عجیب آگهی اتباع افغانستانی در تهران +عکس / ما ایران رو تخلیه کنیم افغانیا راضی میشن؟ (397 نظر) آخرین لبخند از ته دل عروس و داماد عراقی حین رقص +فیلم / روزگار تحمل شادیشان را نداشت... (316 نظر) غوغای رقص بازنشستگان ارتش با آهنگ شاد اُمید، تو مث گلی ناز و خوشگلی/ همشون گوله نمکن! (261 نظر) ارکستر حماسی اپوزیسیون در آمریکا با خوانندگی لیلا فروهر، دلقک بازی احسان کرمی و گیتارنوازی برزو ارجمند +فیلم 🤦‍♂️🤦‍♂️ (168 نظر) توبیخ رئیس دانشگاه شریف توسط معاون اول رئیس جمهور در پی اخراج پروفسور مسعود نیلی (110 نظر) غوغای رقص شمالی دسته جمعی با آهنگ شاد+فیلم (98 نظر) مات و مبهوت ماندن داوران صداتو از اجرای آهنگ عارف توسط شرکت کننده خوش صدا +فیلم/مرا ببوس مرا ببوس برای آخرین بار... (90 نظر) فیلم کودکی تا بزرگسالی تتلو ! /چه بچه ساده ای بود و چه هیولایی شد ! (90 نظر) فرو کردن مداد در سر دانش آموز!+عکس (82 نظر) (عکس) اتاق خواب مجلل فرح پهلوی در کاخ نیاوران / آدم مات و مبهوت می‌مونه از وضعیت زندگیشون! (72 نظر) روایت تاریخی هاشمی رفسنجانی از اولین باری که ساواک امام(ره) را حمام عمومی برده بود (59 نظر) حیرت داوران صداتو از اجرای زیبای آهنگ قرص قمر بهنام بانی توسط شرکت کننده همیار پلیس +فیلم/ عاشق و دربدرم تویی قرص قمرم... (59 نظر) عاشقانه یک مرجع تقلید با همسر فقیدش/ فیلم گریه های سوزناک آیت الله جوادی آملی بر سر مزار عشق اش (58 نظر) (عکس) رقص کردی بازیکنان اشتوتگارت بعد از برد در بوندس لیگای آلمان / رقص کردی جهانی شد! (54 نظر)
منتخب روز   
(عکس) اجرای حرکت یته پرنده بروس لی توسط رضا عنایتی / اژدها از هانگژو باز می گردد! (ویدئو) مار کبرا یک مار را زنده زنده خورد 2 تصویر ناراحت کننده و غم انگیز از عروسی معروف عراق / عجب صبری خدا دارد ... کنایه مجری صدا و سیما به سخنان همسر رئیسی در خصوص موضوع بانوی اول / پس لرزه‌های اظهارات جمیله علم الهدی ادامه دارد! فیلم رقص دلبرانه عروس و داماد عراقی که تبدیل به بزرگترین غم عالم شد/زبانه کشیدن آرزوها در شعله های آتش... (ویدئو) جمیله علم الهدی: من بانوی اول نیستم... ( ویدیو) رکورد عبور یک خلبان از داخل تونل با هواپیما (فیلم) حمله هولناک پدر یک دانش آموز با قمه به معلم پسرش و ایجاد رعب و وحشت شدید در مدرسه ! 😳 (ویدئو) این روحانی سرشناس، سر شوخی را با اجنه باز کرد! (عکس) تیپ برازنده شاه پهلوی با دمپایی پلاستیکی وقتی فرح میفرستتش که آشغالا رو بزاره دم در😂 شاه مملکت سر کوچه رویت شد خراشیدن تابلوی خیابان استاد شجریان توسط افراد ناشناس +عکس (ویدئو) حضور اتفاقی رونالدو، ابی و اندی در هتل معروف تهران/ یک معجزه اتفاق افتاد😂
تیتر امروز   
اما و اگر‌های ارسال نیروی کار ایرانی به عراق کشف مقبرۀ مرموز یک زن یونانی در فلسطین +عکس روایت جالب دختر ناصرالدین شاه از ماجرای گربۀ پدرش! +عکس وزیر نفت: دکل نفتیِ ناپدید شده برای دولت و بابک زنجانی نیست تقلید باشگاه نساجی از پرسپولیس!/ آخرش نتونست نساجی جلوی خودشو بگیره!+ عکس😏 رونمایی محمدرضا گلزار از عقایدش بعد از 46سال استتار!/ مرد بازیگر برخلاف ظاهرش بسیار مذهبی است! رئیس قوه قضائیه : فرماندهی انتظامی توانسته به معنای واقعی کلمه پناه مردم باشد امیرعبداللهیان: نظر ما و عربستان تکرار بازی سپاهان و الاتحاد است جذابیت بهاره رهنما در آستانه ی میانسالی/ خانم بازیگر حسادت شوهر سابقش را برانگیخت! حواشی داغ خبری امروز چهارشنبه 12 مهر ماه 1402 کارخانه تولید مشروب در محوطه دانشگاه علوم پزشکی ایران؟ الهلال به گرانترین بازیکن تاریخ فوتبال جهان"ارزش" نمیدهد! اعتراف بزرگ عربستانی‌ها به احتمال نتیجه 5 بر صفر به سود سپاهان در بازی با الاتحاد تنها لباس بدون حجاب مجوزدار پس از انقلاب برای دانش‌آموزان دختر + عکس نام و نام خانودگی مستعار سردار سلیمانی چه بود؟ + تصویر پاسپورت