ساعدنیوز
ساعدنیوز

ارتباط نوشتاری برای همه گروه ها

  شنبه، 31 اردیبهشت 1401   زمان مطالعه 7 دقیقه
ارتباط نوشتاری برای همه گروه ها
مهارت نوشتن یکی از ارکان ارتباطات و انتقال پیام است. تقویت این مهارت و توانایی نوشتن، شما را در برقراری ارتباط موثر با دیگران یاری می‌دهد. در این بخش در مورد ارتباط نوشتاری برای همه گروهها صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

نوشتن به افراد کمک می کند تا در شرایطی که امکان ارتباط مستقیم وجود ندارد نیز پیام خود را به خوبی منتقل کنند. بنابراین با پرورش و تقویت این مهارت می توانید پیام خود را به طور کامل به خواننده برسانید. عدم توانایی در ارتباط نوشتاری، تبادل ایده ها و نظریات را تا حد زیادی کاهش می دهد. افزایش مهارت های نوشتاری در ارتباطات بین فردی نیز به شما کمک می کند تا چگونگی بهتر صحبت کردن و فکر کردن را بیاموزید. یادگیری مهارت ارتباطی نوشتاری نوعی درمان اختلالات نوشتن نیز محسوب می شود. در ادامه به بررسی راه های موثر برای تولید یک نوشتار خوب و تقویت مهارت نوشتن را بررسی خواهیم کرد.

نوشتن

مهارت نوشتن و ارتباط نوشتاری در چه مواردی کاربرد دارد؟

مهارت نوشتن یکی از مهارت های ارتباطی است که می تواند در مواقع مختلف به شما کمک بکند. حتی اگر در سازمانی هم مشغول به کار نباشید، برای انجام بسیاری از امورات خود به نوشتن وابسته هستید. حتما کسانی را دیده اید که با نوشتن یک متن می توانند بر هزاران نفر تاثیر بگذارند. پس با تقویت این مهارت، فرصت های تازه ای برای خودتان ایجاد کنید.

1. از مهارت نوشتن در انتقال موضوعات پیچیده استفاده کنید

اشتراک گذاری اطلاعات از طریق نوشتار و سازماندهی آن ها به آسانی صورت می گیرد و درک آن نیز برای مخاطب آسان تر و عمیق تر می باشد. به همین دلیل استفاده از این روش برای انتقال مفاهیم پیچیده و گسترده بسیار کارساز است. اگر متن نامه یا نوشته مناسب باشد مخاطب می تواند به خوبی با آن ارتباط برقرار کند و پیام را به روشنی و بدون اطلاعات اضافی و خسته کننده دریافت نماید. چنین ارتباطات نوشتاری به ویژه برای پرسش و پاسخ های کوتاه و تفسیرهای کوتاه روشی بسیار موثر و کارساز هستند.

2. ارتباطات رسمی

ارتباط غیر کلامی مهم ترین بخش ارسال پیام در فرآیند مهارت های ارتباطی است. ارتباط از طریق نوشتن بسیار محدودتر بوده و بخش کوچکی از ارتباط را در برمی گیرد. شما در این نوع ارتباط تنها باید با واژه ها پیام خود را به مخاطب برسانید، بنابراین استفاده از روش نوشتاری در متن های غیر احساسی و رسمی موفقیت آمیزتر است. استفاده از ارتباطات نوشتاری در اداره ها و مراکز رسمی نیز عمومیت بیشتری دارد.

راهکارهایی برای افزایش مهارت نوشتن

مهارت نوشتن یکی از مهارت های زندگی است که تقویت آن می تواند به تقویت دیگر مهارت ها یاری برساند. شما با استفاده از راهکارهای زیر می توانید به خود و حتی دیگران برای پرورش ارتباط نوشتاری کمک کنید.

1. آگاهی از تکنیک های نوشتن

قدم اول برای نوشتن این است که از تکنیک ها و اصول آن اگاه باشید. بهترین راه برای تمرین تکنیک ها این است که نوشته های نویسندگان بزرگ را مطالعه نمایید. اشتباهات و نقص های خود را پیدا کنید و آن ها را برطرف نمایید.

2. فکر کردن قبل از نوشتن

قبل از نوشتن باید به خوبی فکر کرده و نقشه کلی مسیرتان را ترسیم کنید. یعنی باید برای خود مشخص کنید که هدفتان از نوشتن چیست و این مطلب به کجا باید برسد. تصور کتید مه شما یک مربی هستید که قصد آموزش یک مطلب را به مخاطبان خود دارید. با فکر کردن قبل از شروع نوشتن می توانید نقشه کلی مسیرتان را مشخص سازید و بهترین ارتباط را با مخاطبین خود برقرار کنید.

3. نوشتن مقدمه، الزامی است

اولین و مهم ترین چیزی که در یک ارتباط نوشتاری عمیق و کارآمد اهمیت دارد نوشتن مقدمه برای مطلب است. مقدمه اولین چیزی است که مخاطب با آن روبه رو می شود و اگر مقدمه مناسب و حاوی و اطلاعات کافی باشد او را به خواندن ادامۀ مطلب راغب می کند. علاوه بر این، مقدمه پیشگفتاری در اختیار مخاطب قرار داده و ذهن خواننده را برای موضوع آماده می کند.

نوشتن

4. خطوط محوری و موضوع بندی را در نوشتار خود رعایت کنید

در نوشتن یک نامه و یا رایانامه هدف خود را از نوشتن و انتقال داده ها مشخص کنید. شما باید بدانید برای چه کسی، در ارتباط با چه کسی و به چه دلیل نامه می نویسید. کلید برقراری ارتباط موثر نوشتاری با مخاطب، وضوح و تیتربندی است. مشخص کردن موضوع، خواننده را به مطالعه فرا خوانده و مانع از سردرگمی او می شود. همچنین با تیتر بندی مخاطب می تواند اطلاعات دریافتی خود را اولویت بندی کرده و تصمیم بگیرد که کدام بخش را نخست بخواند. اگر مطالب شما بسیار زیاد باشد تیتر بندی به خواننده کمک می کند تا مطالبی را که بیشتر نیاز دارد و به دردش می خورد را مطالعه نماید.

5. مخاطب خود را بشناسید

برای برقراری ارتباط نوشتاری موثر با دیگران، بهتر است از آن ها اطلاعات کافی داشته باشید. شاید این کار کمی سخت به نظر برسد، اما اگر تلاش خود را بکنید و یا از اطلاعات موجود (اینترنت، صحبت اطرافیان، نوشته های دیگران و...) بهره ببرید، بر مخاطب خود تاثیر بیشتری خواهید گذاشت. به ویژه برای ارتباط با گروه مخاطبان بزرگ تر، شناسایی قشرهای مختلف آن ها کمک زیادی در موفقیت و کیفیت نوشته می کند. اگر اطلاعاتی دارید که کسی اصلا از وجود آن ها خبر ندارد؛ قبل از به کار بردن اصطلاحات فنی و یا پیچیدۀ ترکیبی، باید میزان سواد و آگاهی های مخاطب خود را در نظر بگیرید.

6. حجم گفتگو نباید خیلی زیاد یا خیلی کم باشد

اگر نوشته تان طولانی باشد، مخاطب را خسته می کند. حتی در صورت دادن بیش از حد اطلاعات، مخاطب دچار سو برداشت از آن ها می شود. متن پیام نباید آنقدر کم باشد که مخاطب نتواند ارتباط درستی با شما برقرار کند. در صورت کوتاه بودن مطلب، ابهاماتی در ذهن ایجاد می شود و پیام شما به روشنی درک نخواهد شد. علاوه بر تمام نکاتی که ذکر شد، استفاده از دستور زبان مناسب و رعایت شیوۀ درست نوشتن کلمات بسیار اهمیت دارد. لحن نوشتۀ شما نباید تند و یا تهدید آمیز باشد.

7. ساده و مختصر برای افزایش مهارت نوشتن

نوشته باید به گونه ای باشد تمام مخاطبان به خوبی متوجه آن بشوند. فرض کنید که همه مخاطبین نوشته شما کودکان کم صبر و حوصله ای هستند که طاقت خواندن جملات پیچیده را ندارند و می خواهند که هر چه سریع تر به اصل قضیه برسند.

8. مهارت نوشتن با خوشحالی

هیچوقت در حین عصبانیت و یا اضطراب سعی در نوشتن نکنید. زمانی که حال روحیتان مساعد نباشد، موفق به نوشتن یک متن خوب نخواهید شد. قبل شروع کار، یک موسیقی لذت بخش گوش دهید و پس از آرام شدن شروع به کار کنید.

9. ایجاد محدودیت زمانی

تحقیقات نشان داده زمان بسیار زیاد در انجام کار، باعث بدتر شدن شرایط می شود. وقتی زمان بسیار زیادی داشته باشید، متن را بارها و بارها می خوانید و حتی ممکن است دچار فلج تحلیلی شوید. برای جلوگیری از این مساله، یک محدوده زمانی مشخص تعیین کرده و در این مدت نوشته خود را تمام کنید.

10. متن را بلند بخوانید

پس از کمی نوشتن متن خود را با صدای بلند بخوانید و آن را از دید مخاطبان تحلیل کنید. مثلا ممکن است بعد از بلند خواندن متوجه شوید که جملاتتان بسیار بلند یا کوتاه است. حتی شاید به عنوان یک مخاطب احساس کنید که یک ربات آن متن را به نگارش درآورده است.

11. دوری از محرک های مزاحم برای افزایش مهارت نوشتن

در حین نوشتن تا حد امکان از عوامل حواسپرتی دوری کنید. سر و صدا و نور محیط را در بهترین حالت تنظیم کرده و با بیشترین تمرکز ممکن نوشتن را شروع نمایید.

12. پایان بندی و ویراستاری برای افزایش مهارت نوشتن

در نهایت اینکه پایان بندی نیز به اندازه مقدمه حائز اهمیت است. متن شما باید یک هدف و پایان مشخص داشته باشد. توصیه می شود که از جملات سوالی و مبهم در انتهای متن خودداری کنید و یک نتیجه گیری واضح و مشخص داشته باشید. همچنین پس از پایان کار، نوشته تان را یکبار دیگر بخوانید. غلط های املایی و اشتباهات کلی را تصحیح نمایید تا نوشته تان تکمیل شود.

نوشتن

نوشتن یک مهارت اکتسابی است که با آگاهی از اصول صحیح و تکنیک های آن و تمرین بسیار، می توان مهارت نوشتن را در خود تقویت کرد. ممکن است عوامل بسیار زیادی همچون استرس های روزمره و کمبود اعتماد به نفس مانع از بروز استعداد شما در نوشتن شوند. در این صورت ضروری است که از یک روانشناس کمک بگیرید تا شما را یاری دهد.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
مانور بزرگ ولایت سوم خرداد با حضور حضرت آیت الله خامنه ای +عکس (40 نظر) ازدواج پیرمرد با دختر 9 ساله با لبخند رضایت ! (22 نظر) زیبایی بهت آور دختر و مادر آیشواریا بازیگر جذاب هندی! (15 نظر) تغییر قیافه هانده ارچل بعد از لاغری زیاد (12 نظر) این خانم فرانسوی زیبا دست در دست همایون شجریان برای ایران سنگ تمام گذاشت +فیلم (6 نظر) پخش زنده تصاویری از دست دادن و خوش‌و‌بش سلطان عمان با یک زن در تهران (6 نظر) تیپ کیوت و بامزه آرتام، پسر دنیا جهانبخت و خنده با نمکش (4 نظر) هنرمندی که با لباس عروس سوخته در جشنواره کن حاضر شد (4 نظر) قیافه بانمک نبات استخری وقتی سوار یک الاغ کوچولوی ناز میشه (3 نظر) ضیافت شام ابراهیم رئیسی برای سلطان هیثم در کاخ سعدآباد +عکس (3 نظر) راز رابطه عمیق شادمهر با ژینا، عشق اولی که در ایران جا ماند!+عکس (3 نظر) دیدار بازیگر فیلم آیه های زمینی با کارگردان مشهور در جشنواره کن (2 نظر) تیر علی کریمی بازهم به سنگ خورد! +عکس (2 نظر) کشف حجاب «صدف عسگری» بازیگر فیلم آیه های زمینی در جشنواره کن/ خانم بازیگر در آغوش مردان غریبه (2 نظر) وقتی سحر قریشی اعتقادی به کاشت ناخن نداره! این ناخنا به استایل گنگ شما اصلا نمیاد خانومم (2 نظر)
تیتر امروز   
استایل متفاوت دیا میرزا بازیگر معروف هندی زنان قاجار زیبا بودند یا ناصرالدین شاه عکس‌ها را دستکاری می‌کرد؟! لباس هندی چشم نواز بر تن سوربهی جیوتی، بازیگر سریال قبول میکنم کشف بقایای مخوف‌ترین «آزمایشگاه» جهان در بیابان‌های چین (تصویر) حجاب کامل مدل مشهور آمریکایی روی فرش قرمز کن رازآلودترین «دهان» جهان به مکزیک برگشت! اهداف سفر رئیس جمهور اسرائیل به باکو؛ از احداث کوریدور زنگزور تا حمایت از تجزیه طلب ها و تهدید منافع ایران، روسیه و چین در قفقاز الهام حمیدی با مانتوی عجق وجق و شلوار زاپدار دیده شدن جورجینا رودریگس در کنار بازیگر مشهور هالیوودی +عکس وام ودیعه مسکن 200 میلیون تومان شد دارندگان دسته چک قدیمی می‌توانند دسته چک صیادی جدید دریافت کنند یوسف نوری، وزیر سابق آموزش‌وپرورش عضو هیئت‌مدیرۀ سازمان تامین‌اجتماعی شد‎‎ عکس‌های تاریخی از «دروازه قرآن» شیراز؛ یک قرن قبل غذایی که در زمان ناصرالدین شاه برای زنان ممنوع بود! حرکات بانمک آرتام پسر دنیا جهانبخت داخل ماشین قرمز لوکسش