ساعدنیوز
ساعدنیوز

عرضه گوشت‌ وارداتی با قیمت 230 تا 375 هزار تومان/ قیمت دام زنده واقعی نیست

  پنجشنبه، 19 بهمن 1402   کد خبر 374687
عرضه گوشت‌ وارداتی با قیمت 230 تا 375 هزار تومان/ قیمت دام زنده واقعی نیست
رییس شورای تامین دام کشور از وفور انواع دام زنده سبک و سنگین و گوشت قرمز گوساله و گوسفندی گرم و منجمد در کشور خبرداد و گفت: اکنون گوشت وارداتی با قیمت 230 تا 375 هزار تومان در بازار عرضه می شود و کمبودی در این زمینه نداریم.

به گزارش ساعدنیوز، «منصور پوریان» در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره وضعیت تولید و بازار گوشت قرمز با نزدیک شدن به شب عید افزود: اکنون نرخ هر کیلوگرم دام زنده به طور متوسط در سراسر کشور بین 170 تا 205 هزار تومان به فروش می‌رسد بنابراین قیمت دام زنده کیلویی 250 هزارتومان در بازار کاذب است و به موارد تک فروشی یا موردی انجام می شود.

رییس شورای تامین دام کشور، بخشی از افزایش قیمت دام زنده و گوشت قرمز داخلی را روانی دانست و اظهارداشت: قیمت دام زنده با کیلویی 250 هزار تومان واقعی نیست یا به صورت تک‌فروشی بازار است و چنین قیمتی برای فروش دام گله‌ای نداریم.

وی با تاکید بر اینکه امروز دام زنده وارداتی با قیمت‌ هایی به نسبت پایین‌ تر از قیمت دام زنده تولید داخلی وارد کشور می‌شود، افزود: دام زنده تولید داخلی با خارجی آن قابل رقابت نیست، بنابراین پیش‌بینی می‌شود برای ماه‌های آینده دام زنده روی دست تولیدکنندگان بماند.

پوریان گفت: با توجه به نرخ دام زنده باید قیمت این محصول برای گوشت گوسفندی و گوساله با نرخی در محدوده 420 تا 450 هزار تومان عرضه شود.

وی با بیان اینکه اکنون کاهش کشتار به دلیل قیمت بالای گوشت در بازار دام است، تصریح کرد: اکنون بازار دام زنده با رکود روبه‌روست و خرید و فروش نمی‌شود تا جایی که اخیرا میزان تقاضا برای دام زنده داخلی بین 45 تا 50 درصد کاهش یافته است.

فاصله قیمتی گوشت‌ های وارداتی به دلیل تنوع کشورهای مبدا

رییس شورای تامین دام کشور، تفاوت قیمت گوشت‌ های مختلف وارداتی را به دلیل تنوع مبادی وارداتی دانست و گفت: تنوع مبادی وارداتی باعث تفاوت قیمت‌ها شده است زیرا بخشی از گوشت گوساله به صورت لاشه و بخشی وکیوم وارد می‌شود که در مبادی مرزی کشتار می‌شود. قیمت‌ها نیز کارشناسی شده و مشخص است.

وی اضافه کرد: اکنون قیمت هر کیلوگرم گوشت گوساله گرم وکیومی 365 هزار تومان، گوشت گوساله گرم وارداتی 310 هزارتومان، گوشت گوسفندی وارداتی کشتار مرزی در جلفا، چابهار و زابل 375 هزار تومان و گوشت گوسفندی گرم لاشه 270 هزار تومان است و مردم استقبال خوبی از گوشت‌های گرم وارداتی داشته‌اند.

به گفته وی، مردم کشور ما به دلیل نوع ذائقه خاصی که دارند از گوشت گرم نسبت به گوشت منجمد بیشتر استفاده می‌کنند.

پوریان با اشاره به اینکه گوشت‌های منجمد از کیفیت و بهداشت بالایی برخوردار هستند، گفت: گوشت گرم وارداتی مغولستان نه‌تنها از قیمت مناسب کیلویی 250 هزار تومانی برخوردار است، بلکه کیفیت و طعم خوبی دارد که موجب شده مصرف‌کنندگان از این گوشت استقبال کنند.

رییس شورای تامین دام کشور، با بیان اینکه گوشت منجمد بخشی از بازار داخلی را تامین می‌کند، اضافه کرد: در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم گوشت گوسفندی منجمد 230 هزار تومان و گوشت منجمد گوساله 280 هزار تومان است.

پوریان افزود: گوشت منجمد در زمستان به دلیل سختی جابه‌جایی دام بیشتر عرضه می‌شود، البته گوشت منجمد از لحاظ قیمتی تغییر چندانی نداشته و فاصله قیمتی آن با گوشت گرم وارداتی کم است، اما نسبت به گوشت گرم داخلی فاصله قیمتی زیادی دارد.


وفور دام زنده و گوشت قرمز برای ماه‌های آینده

رییس شورای تامین دام کشور با بیان اینکه گوشت قرمز به‌وفور در بازار تامین است، تصریح کرد: در دی و بهمن‌ماه عرضه دام زنده داخلی به دلیل زایش‌ها پایین بود و بیشتر دام‌های حذفی و قوچ روانه بازار می‌شد، اما با افزایش زایش‌ها در اسفند و فروردین‌ماه، دام زنده و گوشت وارداتی زیادی وارد بازار خواهد شد که به نظر می‌رسد بازار این محصول را کنترل کند.

وی با اشاره به اینکه زایش امسال نسبت به سال گذشته بهبود یافته است، افزود: گوشت وارداتی گوسفندی و گوساله گرم و منجمد در بازار به‌وفور یافت می‌شود.

وی قیمت منطقی گوشت تولید داخل را نزدیک 450 هزار تومان عنوان کرد و گفت: قیمت‌های بیش از این اجحاف به تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان است و انتظار می‌رود دستگاهای نظارتی برای شب عید، ایام نوروز و ایام ماه مبارک رمضان کنترل بر بازار را تشدید کنند تا گرانفروشی صورت نگیرد.

پوریان درباره جمعیت دامی کشور اضافه کرد: طبق داده‌های مرکز آمار ایران جمعیت دامی داخلی افزایشی است، بنابراین احتمال اینکه در ماه‌های آینده با مازاد دام زنده داخلی روبه‌رو شویم، زیاد است و برای اینکه دام روی دست تولیدکنندگان نماند این موضوع به حمایت‌های وزارت جهادکشاورزی نیاز دارد.

وی ادامه داد: در شرایط خشکسالی دولت باید برای حمایت از دامداران برنامه‌ریزی داشته باشد، دام ما با این شرایط ارزش و توان صادرات ندارد زیرا رقابتی نیست.

پوریان به گفته پیمان‌پاک، قائم‌مقام وزیر جهادکشاورزی درخصوص برنامه‌های حمایتی این وزارتخانه از تولیدکنندگان صنعت دامی اشاره کرد و گفت: به طور حتم دولت برنامه‌ ریزی برای حمایت از تولیدکنندگان خواهد داشت که این امر با خرید حمایتی دولت یا رفع ممنوعیت صادرات ممکن می‌شود.

وی افزود: با این شرایط واردات و عرضه گسترده در کشور باید قیمت گوشت داخلی هم روند کاهشی به خود بگیرد اما اینکه قیمت‌ ها روند افزایشی دارد، منطقی نیست.

قیمت فعلی دام زنده باعث قاچاق نمی شود

رییس شورای تامین دام کشور درباره قاچاق دام زنده اظهارداشت: پیش از این قیمت هر کیلوگرم دام زنده داخلی ما حدود 3 دلار بود، بنابراین از نظر تجاری شرایط برای قاچاق دام مناسب بود اما اکنون قیمت دام زنده بیش از 4 دلار است، بنابراین منطقی برای قاچاق این کالا وجود ندارد زیرا دام زنده ما رقابتی نیست.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
خلاقیت یک مادر ایرانی برای ترک سیگار فرزندش حماسه آفرید/ مامان نیست یه پا سیاستمداره واسه خودش+ عکس (676 نظر) تُرکی صحبت کردن رهبر معظم انقلاب با لهجه ای شیرین و دلنشین+ویدئو/ در خانه با فرزندانتون ترکی صحبت کنین فارسی رو در مدرسه یاد میگیرن (319 نظر) دوچرخه قدیمی در کُنج حیاط دلباز و حوض دار خانه پدری رهبر معظم انقلاب+عکس (233 نظر) کارنامه تحصیلی یک دانش آموز زنجانی برای 91 سال پیش/ چه نمرات درخشانی هم گرفته!+عکس (221 نظر) خلاقیت خنده دار پدر ایرانی برای نشان دادن وضعیت حساب بانکی اش حماسه آفرید+ویدئو/ماشالا به این هنر و استعداد (181 نظر) حال خوشِ رهبر معظم انقلاب در کوهنوردی با حاج قاسم سلیمانی و چیدن گلهای زرد رنگ از کوه+عکس/ سرداری که هیچ جا رهبری رو تنها نمیذاشتن (168 نظر) پاداشی حیرت انگیز برای بازیکنان قطر پس از قهرمانی در جام ملت ها/از کیسه خلیفه بخشیدن واقعیت پیدا کرد (147 نظر) رونمایی از کارت عروسی محمدرضا گلزار و آیسان آقاخانی/ کارتی که دل طرفداران آقای بازیگر را شکست+ عکس (138 نظر) رونمایی از کارت عروسی محمدرضا شریفی نیا و آزیتا حاجیان/ کارتی که فامیل را ناراحت و دل ملت را خوشحال کرد+ فیلم (134 نظر) رهبر معظم انقلاب در حال دروی گندم با داس در مزارع کشاورزی روستای فردو (132 نظر) سبک دکوراسیون منحصربفرد خانه سید محمد خاتمی با چیدمان خاص+عکس /شیک در عین سادگی... (129 نظر) ابتکار نو عروس خلاق در پختن مرغ حماسه آفرید/ هزار ماشالله به این ذهن خلاقِ مریض🤣+ عکس (118 نظر) خلاقیت منحصربفرد مکانیک قُمی در طراحی ورودی مغازه اش حماسه آفرید/هنر نزد ایرانیان است وبس!!😂+عکس (114 نظر) تالار عروسی خاص و لباس عروس شیک و ساده مرجان سلحشوری، دختر تکواندوکار ایرانی/ ماشالا چه عروسی 😍👌+عکس (105 نظر) خلاقیت خنده دار یک ایرانی در نصب صندلی چرخ دار روی الاغ حماسه آفرید +عکس/مغزشو باید طلا گرفت! (104 نظر)
دیگران می‌خوانند   
دکوراسیون شیک و زیبای رستوران سنتی ایرانی سام درخشانی با چیدمان بی نظیر! گریه های جانسوز نرگس محمدی، بازیگر نقش ستایش در سالن بیمارستان+عکس (تصاویر) سیر تغییرات ظاهری لیلا حاتمی از 40 سال پیش تاکنون وزیدنِ بی موقع باد و بارش باران باعث دردسر جنجالی برای حسن روحانی شد+عکس (تصاویر) ایده خلاقانه برای گرفتن عکس با فنجان نوشیدنی به سبک مینا مختاری، همسر خوش ذوق بهرام رادان جویندۀ گنج در انگلستان یک «طلسم طلایی» کشف کرد جذاب ترین و خاص ترین مدل های صندلی فانتزی و کیوت که با دیدنشان قلبتان اکلیلی می شود+ عکس بازیگر نقش بانو جانگ بیرون از سریال دونگی+عکس و بیوگرافی در مصرف این ویتامین احتیاط کنید/ ویتامینی که با خطر حمله قلبی همراه است (عکس) رویت سلنا گومز در کنار برج ایفل پاریس (ویدیو) انگلیسی حرف زدن ملیکا شریفی نیا حدیث سریال دلدادگان / آمریکایی ها اینو ببینن خودشونو دار میزنن ویدیویی نوستالژیک و کمتر دیده شده از اجرای احسان علیخانی در کنار مرحوم آزاده نامداری /چقدر علیخانی جوان بوده بچه داری سردار آزمون در فرودگاه/ عاشقانه سردار آزمون و دختر نازش+ عکس سکانس خنده دار از حامد آهنگی در جوکر/ تلفظ منضبط همه رو ترکوند! +فیلم حسن یزدانی با لباس کشور اروپایی ظاهر شد+ عکس پست خاص ساعد سهیلی برای تولد 36 سالگی‌اش+ عکس فال انبیاء روزانه جمعه 4 اسفند ماه 1402 فال ابجد روزانه امروز جمعه 4 اسفند 1402 (عکس) لباس عروس همسر و دختران شاهرخ استخری، هاتف "دلدادگان" / اینهمه عروس در یک قاب تبریک تولد متفاوت و رفیق گونه احمدرضا عابدزاده برای کریم باقری+عکس/ چه عکسی هم برا تبریک انتخاب کرده دانلود آهنگ جدید و شاد "یادم رفت" امیر مقاره/ تازگیا تو کوچمون یه قد بلند ابرو کمون...+فیلم فال روزانه امروز جمعه 4 اسفند ماه 1402 فال شمع جمعه 4 اسفند ماه 1402 تصویری کمتردیده شده از کارت شناسایی استاد مطهری، استادِ دانشگاه تهران ایده خلاقانه و تحسین برانگیز رفتگر شهرداری در تغییر چهره ماشین آشغال به ماشینی که همه نگاهها رو به سمتش جذب میکنه+عکس (عکس) امضای زیبا کریم باقری ستاره فوتبال ایران/ چه هنرمندانه و زیبا از اسمش استفاده کرده فال قهوه با نشان روز جمعه 4 اسفند ماه 1402 درخواست عجیب نیمکت پرسپولیس از علیرضا بیرانوند وسط بازی با تراکتور/ آقا این چه وضعشه اینقدر تابلو هم که نباید باشه🤦‍♀️🤦‍♀️ دورهمی خواهر و برادر باکلاس علیرضا جهانبخش ستاره تیم ملی در ماشین سان روف دار/ چه شبیه هَمَن+ عکس خواستگاری متفاوت و جالب همسر مقام معظم رهبری برای پسرشان+ویدئو/ برای آقا مجتبی که خیلی شبیه رهبری هستن فال حافظ با تفسیر روز جمعه 4 اسفند 1402 + فیلم سکانس غش آور شوخی مجید واشقانی با حامد آهنگی در شب آهنگی: وقتی حامد از ترس جوجه ها رو ویبره میره و میلرزه🤣/چقد ترسوعه +ویدئو درخواست حسین رضازاده از رهبر معظم انقلاب و شوخی جالب ایشان با او+ویدیو عکس دورهمی خانواده پر جمعیت همسر شاهرخ استخری، بهزاد سریال دلنوازان/ چقدر باهمدیگه صمیمی هستن حسین رضازاده در بیمارستان بستری شد (فیلم) قدرت باورنکردنی این مرد در دمای انجماد همه را حیرت زده کرد! استایل خفن و امروزی احمدرضا عابدزاده اسطوره دروازه بانی ایران در 57 سالگی+ عکس رونمایی از لب های بوتاکس شده امیر کاظمی، مازیارِ لیسانسه ها+ویدئو/ خیلی جالب بود، چجوری به ذهنش رسید😂 (عکس) گلی که دایناسور ها به هم تقدیم میکردند!/ کشف قدیمی ترین گل جهان که که قدمت آن به 174 میلیون سال پیش می‌رسد! آیا مصرف الکل و مواد مخدر عملکرد ژن‌ها و مغز را تغییر می‌دهد؟
تیتر امروز   
بازیگر نقش بانو جانگ بیرون از سریال دونگی+عکس و بیوگرافی در مصرف این ویتامین احتیاط کنید/ ویتامینی که با خطر حمله قلبی همراه است فال انبیاء روزانه جمعه 4 اسفند ماه 1402 دانلود آهنگ جدید و شاد "یادم رفت" امیر مقاره/ تازگیا تو کوچمون یه قد بلند ابرو کمون...+فیلم جویندۀ گنج در انگلستان یک «طلسم طلایی» کشف کرد فال روزانه امروز جمعه 4 اسفند ماه 1402 فال ابجد روزانه امروز جمعه 4 اسفند 1402 فال شمع جمعه 4 اسفند ماه 1402 فال قهوه با نشان روز جمعه 4 اسفند ماه 1402 فال حافظ با تفسیر روز جمعه 4 اسفند 1402 + فیلم حسین رضازاده در بیمارستان بستری شد (فیلم) قدرت باورنکردنی این مرد در دمای انجماد همه را حیرت زده کرد! استفاده از ربات های هوش مصنوعی برای ارتباط عاطفی/ سمت و سوی تاریک ربات‌ شریک عاطفی مسئول نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه عاشورا: تلاش سپاه حضور حداکثری مردم در انتخابات است راهکارهای ساده از قالب و قابلمه درآوردن کیک بدون ذره ای چسبندگی! / چیکار کنیم شکل کیکمون خراب نشه؟