ساعدنیوز
ساعدنیوز

آیا سفر سلطان عمان به تهران می تواند گرهی از کار برجام باز کند؟

  چهارشنبه، 10 خرداد 1402   کد خبر 342452
آیا سفر سلطان عمان به تهران می تواند گرهی از کار برجام باز کند؟
ساعدنیوز: امیرعلی ابوالفتح کارشناس مسائل بین الملل در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به تشدید فضای ایران ستیزی در آمریکا در پی تبلیغات گسترده درباره همکاری ایران با روسیه در جنگ با اوکراین، احتمال از سرگیری گفتگوهای احیای برجام در پی سفر هیثم بن طارق به تهران را پائین دانست.

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی ساعدنیوز، امیرعلی ابوالفتح کارشناس مسائل آمریکا و تحلیلگر مسائل بین الملل در گفتگوئی اختصاصی با خبرنگار ما در واکنش به تحرکات اخیر در عرصه سیاست خارجی کشور و رفت و آمدهای مهم دیپلماتیک به تهران خصوصاً سفر اخیر هیثم بن طارق سلطان عمان و احتمال از سرگیری گفتگوهای احیای برجام گفت: من بعید می دانم که این سفر و رد و بدل شدن چند پیام تحول خاصی را در حوزه احیای برجام در پی داشته باشد. البته من پشت پرده این رفت و آمدها را نمی دانم. شاید پیش از این سفر، یک سری رفت و آمدها و پیام هایی بین ایران و آمریکا از کانال های خاصی رد و بدل شده است و این سفر هماهنگی نهایی برای یک اتفاق خاص است. ولیکن بر اساس اطلاعاتی که درباره این سفر و گفتگوهای انجام شده دارم، بعید می دانم اتفاق خاصی در این باره بیفتد.

دکتر امیرعلی ابوالفتح کارشناس مسائل آمریکا

ابوالفتح با اشاره به گره های دشوار در مسیر حل مشکل ایران و آمریکا درباره برجام افزود: بعد از گذشت 4 سال از خروج آمریکا از برجام و فشارهایی که جمهوری اسلامی ایران متحمل شده است، انتظاراتی در دو طرف به وجود آمده که بعید می دانم هیچ یک از طرفین حاضر به برآورده کردن این انتظارات برای طرف دیگر باشند. درست است که سلطان فقید عمان نقشی مهم در امضای برجام میان ایران و آمریکا داشت و وساطت عمان در سال 2015 منجر به یک متن و در نهایت توافق هسته ای شد. ولی باید توجه داشته باشیم که در آن زمان، اراده ایران و آمریکا به دلایلی و بر اساس منافع و مصلحت دو کشور، به نهایی شدن متنی تعلق گرفت که در نهایت برجام را شکل داد.

این کارشناس مسائل بین الملل تصریح کرد: امروز به اعتقاد من نه ایران و نه آمریکا آمادگی لازم را برای امتیاز دادن به همدیگر را ندارند. البته من امیدوارم که تحلیلم غلط باشد و بلافاصله شاهد مخابره شدن خبر از سرگیری گفتگوهای احیای برجام بین ایران و آمریکا باشیم. در آمریکا فضای ضدایرانی بسیار قوی تر از یک سال و نیم پیش است. امروز اتهام همراهی با روسیه در جنگ اوکراین به اتهامات پیشین افزوده شده است و در این فضای ایران ستیزانه دشوار بتوان تصور کرد که بایدن بخواهد آینده انتخاباتی خودش را به خطر بیندازد. به زودی انتخابات درون حزبی در امریکا شروع خواهد شد و در چنین وضعیتی، دولت ها در آمریکا هیچگاه در سال آخر خودشان در دور اول وارد مسائل چالشی مثل احیای برجام نمی شوند. دولت اوباما هم در دور اول با ایران به توافق نرسید و توافق برای دور دوم نگه داشت.

این تحلیلگر مسائل آمریکا در خصوص خبرهای منتشر شده درباره تلاش عمان برای نهایی شدن یک توافق موقت میان ایران و آمریکا گفت: این موضوع البته بستگی به نظر مسئولین نظام دارد و طبیعتاً جوانب چنین توافقی در کمیته های مختلف شورای عالی امنیت ملی به بحث گذاشته می شود و جمعبندی آنها از لحاظ اقتصادی، سیاسی، امنیتی، نظامی و اجتماعی به رهبری ارسال می شود و در نهایت، بر اساس مصلحت نظام طبق تشخیص رهبری شاید چنین توافق موقتی هم در کار باشد. من هیچ یک از این ها را نمی دانم ولی به نظر من، توافق موقت، مشکل ایران را حل نمی کند. آمریکا از توافق نهایی برجام خارج شد، چه تضمینی وجود دارد که از این توافق بیرون نرود؟!

ابوالفتح با اشاره به روند شکل گیری برجام و تلاش دو طرف پیش از نهایی شدن متن برای رسیدن به یک توافق موقت و در نهایت حرکت به سمت برجام، گفت: در آن زمان روند اعتمادسازی از سوی دو طرف به صورت جدی پیگیری شد و در نهایت توافق شکل گرفت. اما امروز شرایط متفاوت است. آمریکا از برجام خارج شده است و از سوی دیگر، مشکل ایران با امتیاز فروش نفت و انتقال دارایی ها به کشور حل نمی شود چون بر اساس توافق موقت، هیچ شرکت خارجی حاضر به سرمایه گذاری در ایران نمی شود. ایران نیاز مبرم به سرمایه گذاری خارجی دارد و این کار فقط در سایه یک توافق پایدار حاصل می شود. خصوصاً با خارج شدن آمریکا از برجام، شرکت های خارجی برای حضور در ایران محتاط تر عمل خواهند کرد حتی در صورت شکل گیری یک توافق جدید. البته شواهد و قراینی هم مبنی بر وجود فضای لازم برای شکل گیری یک توافق موقت هم وجود ندارد. اگر قرار بود چنین توافق موقتی شکل بگیرد این کار باید طی یک و نیم سال اخیر شکل میگرفت که نشد.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
(تصاویر) ورود جورجینا به تهران با مانتو و پوشش کامل/ جورجینا همراه رونالدو به ایران آمد (519 نظر) (فیلم) غوغای رقص پسر افغانی در مترو تهران با صدای دست و سوت ایرانی ها (517 نظر) رقص رونالدو داخل هواپیما در مسیر ایران با آهنگ شاد اندی / داد میزنم ای جان دارم میرم به تهران (258 نظر) (فیلم) اجرای آهنگ گرشا رضایی به جای مداحی در بهشت زهرای تهران / کنسرته یا مجلس ترحیم؟! (235 نظر) ازدواج جذاب ترین پسر ایرانی با دختری هم سن مادرش +عکس دختر (228 نظر) هدیه تولد 29 سالگی عجیب برند لوکس به عضو گروه “بی تی اس”! (103 نظر) جاودوی صدای چوپان خوش صدا در دشت و صحرا با آهنگ شجریان+ فیلم/ هرگز نمیشد باورم این برف پیری بر سرم (92 نظر) صدای محشر پیرمرد چوپان در صحرا با خوانندگی آهنگ اصیل +فیلم (77 نظر) شاهکار رقص شاد چوپان در کنار گله گوسفندان با آهنگ شاد شاهرخ +فیلم/ لعبتی هزار ماشالاه آی دل من عاشق چشماته ،خوشگلی والله (76 نظر) (ویدئو) بریم به استقبال ماه مهر با این شیرین کاری پسر دانشجو/ کل کلاس از شدت خنده رفت رو هوا😂 (76 نظر) (فیلم) آوازخوانی و تمپو نوازی دختر با استعداد ایرانی با آهنگ سنگ قبر آغاسی / چقدر حیف که تو کودک کار شدی! (37 نظر) (عکس) قابلمه نوازی پسر شاه پهلوی با جهیزیه های فرح در یک کنسرت خانگی (34 نظر) رقص شاد شادمهر در کنسرتش با آهنگ مهستی/بازم نشستی روبروم مات تماشای توام +فیلم (32 نظر) (فیلم) تمرین رقص عربی رونالدو برای انجام شادی گل مقابل پرسپولیس در تهران با آهنگ معروف غفور غفور! (31 نظر) (فیلم) اجرای زنده و مشترک آهنگ یکی هست تو قلبم توسط مرتضی پاشایی و محسن یگانه / خدابیامرز عجب صدایی داشت ... (30 نظر)
منتخب روز   
افتتاح مرکز سنجش، آموزش و تربیت فنی، حرفه ای و مهارتی و تعیین صلاحیت های حرفه ای آذربایجان شرقی با حضور وزیر تعاون دفاع جانانه رهبر انقلاب از ملت ایران در مصاحبه با رسانه آمریکایی / ما بزرگترین قربانی تروریسم هستیم‎+ویدئو (فیلم) زایمان طبیعی یک زن نزدیک پادگان نظامی با کمک سربازان/ درود بر شرف و انسانیتتون👏 (ویدئو) خوانندگی آهنگ شاد توسط محمد بحرانی در برنامه صداتو برای عادل فردوسی پور/ عجب رپ شادی خوند بازداشت قاتل مدیر حوزه علمیه قیدار + جزییات هک اکانت ادمین اینترنشنال و افشای هویت کاربران خائن به وطن +فیلم (ویدئو) آویزان شدن خانم مهندس ایرانی از یک جرثقیل برای دید زدن ساختمان نیمه کاره/ حتی حجابشم کامله😂 (ویدئو) ابی مورد حمله عاشقان وحشی اش قرار گرفت/ تکه پاره شدن ناگهانی ابی هنگام خواندن آهنگ وقتی دلگیری و تنهااا 😂 (ویدئو)یاسمین پهلوی متوهم، ملکه آینده ایران که حتی سرود ایران رو هم بلد نیست بخونه🙄 (ویدئو) گریه و زاری پسر بچه کرجی که اجازه ندادند رونالدو را ببیند! رونالدو لطفا هیچوقت به این هتل نیااا😂مرسی اه رقص رونالدو داخل هواپیما در مسیر ایران با آهنگ شاد اندی / داد میزنم ای جان دارم میرم به تهران (ویدئو) آب خورد یک مار با لیوان/ طفلک چقدر تشنه بود
تیتر امروز   
تاکید وزیر تعاون بر تعیین تکلیف پروژه 1000 واحدی شمس تبریز ماشین دزدی 2 دختر بدشانس در مشهد / خودروی پلیس زود رسید جمعه به بهشت زهرا نروید + علت و جزییات واکنش باشگاه پرسپولیس به ماجرای پیراهن رونالدو: لباس اهدایی رونالدو به فاطمه حمامی پیش ما جا مانده بود! داماد شدن پدر به جای پسر برسر سفره ی عقد! موز دزدی میمون از اورانگوتان عاقبت خوشی نداشت!+ فیلم واکنش خاص ولیعهد عربستان به استقبال فوق العاده ایرانی ها از رونالدو و یارانش آخرین کشور در روی کره زمین که صاحب تیم فوتبال شد+عکس آخرین وضعیت نرخ ارز امروز 30 شهریور 1402 عشق و حال جنجالی جورجینا در عربستان پایان ندارد!+ عکس دزدی عجیب پرسپولیس؛ به جایزه دختر معلول هم رحم نکردند+عکس توپ فوتبال رئیسی که از فیفا هدیه گرفت+ عکس کشف شگفت‌انگیز گنج بزرگ فرعون زیر آب +عکس شکار ترسناک مار غول پیکر کبری توسط 6 مرد قوی و یک سگ وحشی😵+ فیلم (تصاویر) نه به کتاب و مدرسه؛ کودکانی که طلا استخراج می‌کنند