چای ساز رو با این روش های خیلی راحت رسوب زدایی کن + آموزش

  یکشنبه، 03 تیر 1403   زمان مطالعه 6 دقیقه
چای ساز رو با این روش های خیلی راحت رسوب زدایی کن + آموزش
اگه میخوای کتری برقی سالم بمونه و هیچ وقت سوراخ نشه، پس تا آخر این مقاله از ساعد نیوز با همراه باشید تا آموزش دهیم چگونه چای سازتو رسوب زدایی کنی

روش های رسوب زدایی چای ساز


رسوب زدایی چای ساز نیاز به یک عامل اسیدی دارد چراکه با رسوبات معدنی قلیایی واکنش نشان می‌دهد و حذف آن‌ها را آسان می‌سازد. موادی تجاری در بازار وجود دارند که برای رسوب زدایی چای ساز یا کتری، مناسب و در دسترس هستند اما در غیر این صورت به راحتی می‌توان دستگاه خود را با مواد معمولی و خانگی نیز رسوب زدایی کرد.

تمیز کردن رسوب چای ساز با آب و سرکه


ساده ترین راه برای رسوب زدایی کتری یا چای ساز استفاده از محلول سرکه با آب است.

 • مقدار مساوی آب و سرکه (مثلاً 500 میلی لیتر آب و 500 میلی لیتر سرکه) را در کتری یا چای ساز (¾ ظرفیت دستگاه) بریزید و بگذارید بجوشد. بسته به اندازه کتری شما، این مقدار را می‌توانید کم یا زیاد کنید. از سرکه سیب و یا سایر سرکه‌ها نیز می‌توانید برای این کار استفاده کنید.

 • پس از مدت 20 الی 30 دقیقه، شعله زیر کتری را خاموش کنید یا چای ساز را از برق بکشید و اجازه دهید محلول سرکه و آب یک ساعت قبل از بیرون ریخته شدن، در داخل کتری بماند.

 • در نهایت، مخلوط را بیرون بریزید و کتری یا چای ساز خود را کاملاً با آب تازه بشویید تا از شر محلول سرکه و رسوبات شل شده خلاص شوید.

نکته مهم :هنگام جوشیدن آب و سرکه در کتری بوی آن را حس می‌کنید اما پس از تخلیه آن، بر طعم چای، قهوه و یا دمنوش شما تأثیرگذار نیست. با این حال، برای جلوگیری از احتمال هرگونه بوگرفتگی، بهتر است پس از اتمام کار، دستگاه خود را با آب خنک بشویید و آن را مجدد بو کنید. اگر هنوز بوی سرکه را حس می‌کنید، می‌توانید آب معمولی را در کتری یا چای ساز بریزید و بجوشانید و پس از مدتی آن را بیرون بریزید. با این روش معمولاً بوی آن را از بین می‌رود. فراموش نکنید که اگر رسوبات آهکی شدید باشند، هرگز با یک بار رسوب زدایی از بین نمی‌روند.

چای ساز

از بین بردن جرم چای ساز با لیمو ترش


برای تمیز کردن دستگاه خود می‌توانید به آسانی از آب لیمو ترش نیز استفاده کنید. از آنجایی که آب این مرکبات بسیار اسیدی هستند، می‌توانند تکه‌های رسوبات آهک را به راحتی از بین ببرند. ناگفته نماند که این روش برای رسوب زدایی چای ساز یا کتری شما سمی نیست.

 • نصف لیمو ترش متوسط و 240 میلی لیتر آب را در یک ظرف بریزید و کاملاً با هم مخلوط کنید. براساس اندازه چای ساز یا کتری خود می‌توانید این مقدار را تغییر دهید.

 • نصف دیگر لیمو را به ورقه‌های کوچک برش دهید و همه آن‌ها را در مخلوط فوق بریزید. اگر لیمو ترش ندارید، می‌توانید به جای آن از 1 فنجان آب لیمو استفاده کنید.

 • محلول را داخل دستگاه خود بریزید و تا نیمه آن را پر کنید.

 • اجازه دهید محلول به جوش بیاید.

 • سپس چای ساز خود را از برق بکشید یا کتری را از روی حرارت بردارید. بگذارید روی سطح خنکی، به مدت یک ساعت بماند.

حال محلول را دور بریزید و قبل از استفاده مجدد از دستگاه خود، آن را به خوبی با آب تازه بشویید. بهتر است حدود 4 الی 5 بار آبکشی کنید تا کاملاً تمیز شود. اگر کتری یا چای ساز برقی دارید، از زیر آب بردن کامل آن خودداری کنید. فقط داخل آن را بشویید تا ناخواسته به هیچ یک از اجزای الکتریکیش آسیب نرسانید.

رسوب زدایی چای ساز با جوش شیرین


می‌توانید از جوش شیرین برای تمیز کردن چای ساز خود استفاده کنید. جوش شیرین یک پاک کننده و ضد عفونی کننده طبیعی است، بنابراین به عنوان یک رسوب زدای طبیعی عمل می‌کند.

 • یک قاشق غذاخوری جوش شیرین را به دستگاه خود که تا نیمه از آب شده است، اضافه کنید.

 • اگر چای ساز برقی دارید، آن را به برق بزنید، اگر کتری دارید، آن را روی حرارت بگذارید تا آب به مدت یک دقیقه بجوشد.

 • کتری را از روی حرارت بردارید یا چای ساز خود را از برق بکشید تا فرصت خنک شدن داشته باشد. اجازه دهید محلول 30 دقیقه تا یک ساعت در داخل کتری یا چای ساز شما بماند.

 • کتری یا چای ساز خود را با آب تازه بشویید تا از شر باقی مانده جوش شیرین یا رسوبات آهکی که هنوز داخل آن گیر کرده اند، خلاص شوید. هر بار که رسوب زدایی می‌کنید، یک یا دو بار آب جدید در دستگاه ریخته و بجوشانید تا مطمئن شوید که طعم و بویی از جوش شیرین باقی نمی‌ماند.

همچنین می‌توانید با نصف فنجان جوش شیرین و چند قطره آب نیز خمیر درست کنید و با استفاده از یک مسواک تمیز یا یک اسفنج مرطوب، به کمک این خمیر به پاک کردن رسوبات داخل و خارج دستگاه خود بپردازید. قبل از استفاده مجدد، کتری را خوب بشویید و آن را یک یا دو بار با آب جدید بجوشانید.

رسوب زدایی چای ساز با کوکاکولا


از آنجایی که کوکاکولا حاوی سه نوع اسید است، اگر به مدت کافی با چای ساز یا کتری در تماس باشد، ممکن است به اندازه آب لیمو ترش یا سرکه در از بین بردن رسوب‌های آهکی موفق و مؤثر واقع شود.

 • نوشابه گازدار را داخل چای ساز یا کتری خود بریزید.

 • مقدار آن را طوری در نظر بگیرید که تا کمی بیشتر از نیمه، پر شود.

 • اجازه دهید محلول بجوشد.

 • پس از اینکه به جوش آمد، دستگاه را خاموش کنید و بگذارید به مدت 40 الی 45 دقیقه خنک شود.

 • در نهایت نوشابه گازدار را از دستگاه خود بیرون ریخته و آن را شسته و آبکشی کنید.

برای از بین بردن بوی باقی مانده از نوشابه، بهتر است مقداری آب تازه در کتری یا چای ساز ریخته و بگذارید بجوشد، سپس آن را تخلیه کنید.

نحوه رسوب زدایی چای ساز با اسید سیتریک


اگر می‌خواهید کتری یا چای ساز را بدون سرکه یا هر یک از روش های طبیعی ذکر شده در فوق رسوب زدایی کنید، استفاده از رسوب زداهای تجاری می‌توانند انواع کتر‌ی‌ها را به خوبی تمیز کنند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک قاشق غذاخوری اسید سیتریک را به نصف کتری آب اضافه کنید. اجازه دهید آب جوش بیاید و یک ساعت بماند. در مرحله بعد، آب را بیرون بریزید و هر گونه رسوب آهکی ماندگار را با آب تازه بشویید. اسید سیتریک مزه ای باقی نمی‌گذارد، بنابراین دیگر نیازی به جوشاندن مجدد کتری نیست.

کتری

نکات مهم درباره رسوب زدایی چای ساز


علاوه بر تمیز کردن منظم چای ساز، یکی از نکات مهمی که باید برای تمیز نگه داشتن دستگاه بدان توجه کنید، این است که پس از هر بار استفاده، آب آن را کاملاً خالی و با یک پارچه تمیز، خشک کنید، زیرا باقی مانده آب در وسیله شما می‌تواند احتمال تجمع رسوبات معدنی را در داخل آن افزایش دهد.

 1. برای جلوگیری از رسوب و هدر رفتن آب، سعی کنید دستگاه خود را تنها با مقدار آب مورد نیاز خود پر کنید. فرقی نمی‌کند برای آماده سازی چه چیزی نیاز دارید. چه آب جوش را برای پختن غذا مانند پختن ماکارونی بخواهید، چه برای درست کردن چای یا قهوه نیاز داشته باشید.

 2. برای جلوگیری یا به تأخیر انداختن شکل گیری رسوبات آهکی، علاوه خالی و خشک کردن کتری یا چای ساز، در صورت امکان می‌توانید از آب معدنی استفاده کنید یا از فیلترهای آب بهره مند شوید.

 3. فراموش نکنید هنگامی که به جلوگیری از مشکل کمک می‌کنید، روش‌های رسوب زدایی کتری یا چای ساز شما بیش از پیش ساده می‌شوند.

 4. هنگامی که چای ساز برقی خود را تمیز می‌کنید و در سر جای خود می‌گذارید، همیشه مراقب باشید که پایه و قطعات الکتریکی آن کاملاً خشک باشند.

 5. برای تمیز کردن چای ساز برقی، ایمن ترین کار این است که آن را به طور کامل از برق بکشید، سپس تمیز کنید.

 6. اگر کتری یا چای ساز شما دارای درب متحرک است، این درب را بردارید تا شستشوی داخل آن آسان ‌تر شود. می‌توانید درب را به تنهایی بشویید تا از تمیز بودن آن نیز مطمئن شوید.


دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
خلاقیت خنده دار هندونه فروش شیرازی، برای فرار از گرما حماسه آفرید/ هنر نزد ایرانیان است و بس... (235 نظر) نگاهی به اعلامیه ترحیم مادر جوان حمید گودرزی که دیشب خبر فوتش را آقای بازیگر اعلام کرد +عکس/ روحش شاد (136 نظر) مراسم تشییع پدر حامد بهداد، با حضور چهره های سرشناس و بازیگران +عکس/ روحش شاد و یادش گرامی (70 نظر) رونمایی از همزاد و بدل ایرانی هانده ارچل، بازیگر ترکیه‌ای محبوب ایرانی ها/ ایشون هم بازیگر خیلی معروفیه+عکس (58 نظر) سینه زنی شاهرخ خان، بازیگر معروف هندی در هیئت عزاداری امام حسین (ع) +ویدئو (53 نظر) خلاقیت خنده دار میوه فروش وانتی با عکس رضا گلزار حماسه آفرید/هنر نزد ایرانیان است و بس+ عکس (51 نظر) نگاهی به ماشین مازراتی هوش پران علی دایی که همه آرزوشو دارن/ شهریار فوتبال ایران سوار بر دلبر مشکی😍 (31 نظر) خلاقیت خنده‌دار اوستا بنّا در ساختن توالت کنار روشویی برای راحتیِ صاحبخانه حماسه آفرید+ عکس/ مغز نیست که فسفر خالصه😂 (30 نظر) انتخاب محمدرضا گلزار و بهرام رادان به عنوان خوش‌تیپ‌ترین و خوش قیافه‌ترین بازیگران ایران از منظر الیف ارول بازیگر چشم آبیِ ترکیه‌ای+ ویدیو/ چشم آیسان خانوم و مینا مختاری روشن! (28 نظر) مات و مبهوت موندن مهران مدیری از دیدن همزاد خودش تو دورهمی/ چقدرم که شبیه همدیگه هستن!+عکس (26 نظر) برادر رهبر معظم انقلاب: ایشان در عروسی من با ماشین فولکس‌شان، شب تا ساعت12 برای آنهایی که جهاز آورده بودند دنبال شام بودند+ عکس (20 نظر) درخت خرمای بزرگ حیاط باصفای خونه ویلایی زهرا گونش/ نخل های هم قد والیبالیست مشهور ترکیه ای (19 نظر) خلاقیت منحصر به فرد آرایشگر خوش ذوق در تغییر چهره داماد حماسه ساز شد+ویدئو/سلطان بی چون و چرای گریم در سطح خاورمیانه😂 (19 نظر) نگاهی به ماشین بی ام و هوش پران کریم باقری که همه آرزوشو دارن/ زیدان فوتبال ایران سوار بر هواپیمای رویاهایش😍 (15 نظر) رهبر معظم انقلاب: آرزوی کفش بنددار به دلم بود؛ تا الان هم من کفش بنددار نپوشیده‌ام (16 نظر)
پربازدیدترین ویدئوهای روز   
منتخب روز   
(فیلم) سکانس فوق عاشقانه شهاب حسینی و لیلا حاتمی در فیلم "پرسه در ماه" / ما کاملا شبیه همیم طرز نگاهامون دو دو زدن چشامون ...😍 استارت تمرینات سخت علیرضا بیرانوند در تراکتور +فیلم/ آقای دروازه بان آمادگی بدن بالایی دارد! سکانس عاشقانه دل باختن قباد به شهرزاد/ نشود فاش کسی آنچه میان من و توست (فیلم) سکانس فوق العاده احساسی و عاشقانه از شهاب حسینی و معشوقه‌اش در سریال "شهرزاد" / با چراغی همه جا گشتم و گشتم در شهر هیچکس به تو مانند نشد😍 (فیلم) خرید دکتر مسعود پزشکیان از یک سوپرمارکت در تهران به همراه نوه‌ها و عروسش با کارت بانکی شخصی / نوه‌ها پدربزرگ را به خرج انداخته‌اند اقدام منحصربفرد و زیبای طلافروش یزدی به احترام دختر سه ساله امام حسین(ع)+عکس/ این جور تصاویر مخصوص ایران ماست والسلام👌 (فیلم) رهبر معظم انقلاب: به من می‌گویند شما گفتید سوءاستفاده جویان را افشا نکنید / ما حق نداریم افراد را به صرف گمان متهم کنیم سکانس خوشحالی قُباد از بارداری شهرزاد/ قُباد: من تا الان نمیدونستم از این دنیا و از این زندگی چی میخوام اما الان.... (عکس) هدایای ارزشمندی که پزشکیان در پشت صحنه یک هیئت دریافت کرد / خوشا راهی که آغازش با حسین است ... (ویدئو) شعر سوزناک شهریار برای مادر بزرگش که با شنیدنش اشک از چشمانتان سرازیر خواهد شد به یادماندنی ترین سکانس عاشقانه سریال شهرزاد / از بله گفتن شهرزاد تا مرگ مرگ بزرگ آقا نقش دختر رهبر انقلاب در ترمیم دست مجروح ایشان/ فرزند دختری که به پدر اُنس داشت