ساعدنیوز
ساعدنیوز

چگونه در دوران دوستی و نامزدی به شناخت کامل برسیم؟

  سه شنبه، 10 فروردین 1400   زمان مطالعه 8 دقیقه
چگونه در دوران دوستی و نامزدی به شناخت کامل برسیم؟
باید نامزدتان را از این نظر محک بزنید و ببینید که آیا او به اندازه کافی به بلوغ عاطفی و فکری رسیده است که بتواند از والدین خود جدا شود و به شما تکیه کند پس باید ببینید که او چقدر و تا چه اندازه‌ای تحت کنترل پدر و مادر خود است و آیا شما جزو اولویت‌های او  در زندگی هستید و یا همچنان فقط خانواده‌اش برایش در اولویت هستند.

به گزارش سایت خبری ساعد نیوز، متاسفانه بسیاری از ما قبل از شروع یک رابطه حتی به اندازه زمانی که می خواهیم یک جفت کفش بخریم نیز سوال نمی کنیم و با این اشتباه ، فرصت کشف بسیاری از ویژگی های شریک آینده زندگی مان را از دست می دهیم.

«چطور بشناسمش؟» این سوالی است که خیلی از دختر و پسرها، چه در مرحله انتخاب، چه درمرحله نامزدی از مشاور یا روان شناس خود می پرسند. شاید به این سوال باید یک پرسش اساسی تر اضافه کرد:« چه چیزهایی را باید در مورد او بدانم؟» معمولاً ما وقتی در مورد ویژگی های اصلی یک نفر حرف می زنیم از کلمه «شخصیت» استفاده می کنیم.

برخلاف آن چه در عامه مطرح است ما آدم «بی شخصیت» نداریم. هر کسی شخصیتی دارد. اگر می خواهید احتمال موفقیت ازدواج تان بالا برود. باید بدانید که او چه شخصیتی دارد و ایا می توانید با این شخصیت زندگی کنید یا نه. متاسفانه بسیاری از ما قبل از شروع یک رابطه ، حتی به اندازه زمانی که می خواهیم یک جفت کفش بخریم نیز سوال نمی کنیم و با این اشتباه ، فرصت کشف بسیاری از ویژگی های شریک آینده زندگی مان را از دست می دهیم.

عاشق شدن تجربه ای رمانتیک است، اما سوال کردن و مصاحبه با همسر چنین نیست. در واقع خیلی ها فکر می کنند که نامزدی فقط دوره رمانتیک بازی است و نه دوره شناخت. معمولاً کسانی که در این دوره به شدت عاشق هستند و طرف مقابلشان را دربست می پذیرند، بعد از ازدواج به همان شدت عشق شان فروکش می کند و فرو می ریزد، چون متوجه می شوند واقعیت با تصورات عاشقانه انها فرق داشته است.

در این مقاله ما نکاتی را به شما پیشنهاد می دهیم که با به کار بردن آن به شناخت بیشتر و عمیق تری از همسر وزندگی آینده خود برسید.

۱- درباره پیشینه خانواده اش تحقیق کنید

اینکه شما در دوران عقد و نامزدی برای شناخت کامل از همسرتان فقط رفتار و اخلاق او را در نظر بگیرید؛ ممکن است دچار اشتباه شوید چون گاها امکان دارد آن فرد الگوی واقعی رفتارش را به شما نشان ندهد و در کنار این شاید بارها شنیده باشید که می گویند شما می خواهید با یک نفر ازدواج کنید و خانواده او مشکل ساز نیست و این جمله هم باز اشتباه است چون شما باید قبول کنید آن فردی که می خواهید با او زندگی کنید؛ در آن شرایط و محیط خانواده رشد کرده است و بسیاری از عادت ها، باور ها، خلقیات و اعتقادت آن خانواده را دارد.

بنابراین توصیه می شود حتما پیشینه مثبت یا منفی خانواده همسرتان را در دوران عقد و نامزدی در نظر بگیرید چون برخی از این مسائل تا پایان عمر نیز با فرد همراه می شوند و بر او تاثیر می گذارند.

۲- او را در جمع زیر نظر بگیرید

رفتاری که طرف مقابل شما در یک جمع دارد تا حد زیادی بیان کننده ارتباطات اجتماعی و سبک رفتاری او است پس اگر به دنبال شناخت کامل از او هستید رفتار او را در این جمع ها در دوران نامزدی در نظر بگیرید و ببینید رفتارهایش تا چه حدی با شرایط و شأن شما هم خوانی دارد.

هنچنین می توانید در این جمع ها یا مهمانی ها به آداب معاشرت او با دیگران دقت کنید و ببینید که او بیشتر با چه افرادی گرم و صمیمی است و در کل ببینید آیا در جمع هایی که در کنار او هستید احساس خوبی دارید و به شما خوش می گذرد و در نهایت اگر بعضی از رفتار هایش برایتان نامفهوم بود یا شما را رنجاند حتما از او بپرسید.

۳- اختلالات جنسی و رفتاری او را بررسی کنید

اختلالات رفتاری و جنسی در زندگی مشترک تاثیرات مخربی دارد و زمانی که این اختلالات از سوی یکی از طرفین به طور مداوم تکرار شود زندگی را به کلی با مشکل جدی روبرو می کند بنابراین سعی کنید برای اطمینان از سلامت جنسی و رفتاری طرف مقابل حتما رفتار های او و روابط جنسی اش را تجریه و تحلیل کنید و در این زمینه بررسی دقیق روابط عاطفی و جنسی فرد کمک زیادی به شما می کند.

برای این کار میتوانید در دوران عقد یا نامزدی به طور گسترده در این زمینه بحث و سوال کنید و یا اگر امکان اشت در دوران عقد روابط سطحی را با همسرتان از نظر جنسی تجربه کنید البته نباید این کار مانند زمانی باشد که شما ازدواج کردید.

۴- با او به مسافرت بروید

شاید برای خیلی از افراد ممکن نباشد که در دوران عقد به مسافرت بروند و بعضی مسائل مانند فرهنگ خانواده با این مسئله مخالفت کند اما اگر می خواهید شناخت کامل و کافی از نامزدتان داشته باشید و اگر این بستر برایتان فراهم شد؛ سعی کنید حداقل مسافرت های کوتاهی با او داشته باشید چون در این زمان ها بیشتر می توانید به شخصیت واقعی و روحیات طرف مقابل پی ببرید.

در مسافرت و سفر کردن در ایام عقد چون مدت بیشتری را با همسر خود سپری می کنید و در واقع یک نمونه کوچک از زندگی مشترک را تجربه می کنید؛ پس راحت تر می توانید با خلقیات و رفتار نامزدتان آشنا شوید و از این فرصت به طور کامل بهره بگیرید.

۵- به بلوغ احساسی او دقت کنید

اگر در ازدواج هر کدام از طرفین نتواند از نظر جسمی، روحی و روانی از همسر خود پشتیبانی کند و یا مهر و عطوفت واقعی خود را نثار همسرش کند؛ به مرور زمان پایه های آن رابطه ضعیف می شود و در نهایت از بین خواهد رفت و همان طور هم که بر خیلی از افراد آشکار است یکی از هدف های اصلی ازدواج بدست آوردن منبع قوی عاطفی است.

بنابراین لازم است در دوران نامزدی از طریق توجه به رفتار های طرف مقابل به این مسئله پی ببرید و به شناخت کامل تر برسید و به این منظور می توانید رفتارهای حمایتی او را زیر نظر بگیرید و ببینید که آیا آن شخص همان رفتاری را دارد که مد نظر شما است و اگر چنین نباشد بهتر است در تصمیمتان تجدید نظر کنید.

۶- به عزت نفس او پی ببرید

مسلما هیچ کسی نمی خواهد فردی را که فاقد عزت نفس و اعتماد است به عنوان همسر انتخاب کند و چون شخصی که دارای عزت نفس است در تعامل با جمع و اطرافیان و روابط خود موفق است و برعکس شخص فاقد عزت نفس در زندگی و در رابطه با همسر و اطرافیانش به مشکل برمی خورد پس حتما باید این مسئله را زیر نظر داشته باشید.

بنابراین برای شناخت کامل تر فرد و پی بردن به عزت نفس او ببینیید که آیا به خودش احترام می گذارد و از نظر درونی احساس ارزشمندی می کند یا نه و در کل آیا به این باور رسیده است که وجودش بدون در نظر گرفتن خصوصیات ژنتیکی و فیزیکی و .. با ارزش است و با جهان هستی سازگار است.

۷- از منابع غیر مستقیم کمک بگیرید

در عین اینکه شما می توانید بسیاری از اطلاعات شخصی را که می خواهید با او ازدواج کنید از طریق معاشرت با خود و خانواده اش کشف کنید؛ راه های دیگری نیز برای شناخت کامل او وجود دارد که از جمله آنها می توان به مراجعه به دوستان، همسایگان، محل تحصیل و شغل و سایر مکان ها و افرادی اشاره کرد که او را می شناسند و یا مدت زمان زیادی با او در ارتباط بوده اند.

بنابراین شما می توانید خیلی از اطلاعات را با پرسش و صحبت کردن با افراد نزدیک او بدست بیاورید و موارد تازه ای را درباره نامزدتان کشف کنید. البته باید به این نکته هم دقت کنید که شاید نظر دیگران با نظر شما متفاوت باشد و به گفته ها ی آنها مانند یک دیدگاه بنگرید نه اینکه آن را به یقین تبدیل کنید چون گاها ویژگی هایی که شاید برای شما اصلا مهم نباشد به چشم یکی دیگر می آید و برعکس این قضیه هم احتمال دارد.

۸- میزان وابستگی او را درک کنید

در حال حاضر یکی از علل های شایع طلاق و جدایی در کشور ما همین مسئله وابستگی به خانواده یا پدر و مادر است یعنی بعضی از افراد که ازدواج می کنند به دلیل نداشتن استقلال و وابستگی شدید به خانواده پدری نمیتوانند با فردی دیگر زندگی کنند و از خانواده دور شوند و در نتیجه این افراد در زندگی مشترک دچار مشکل می شوند.

بنابراین باید نامزدتان را از این نظر محک بزنید و ببینید که آیا او به اندازه کافی به بلوغ عاطفی و فکری رسیده است که بتواند از والدین خود جدا شود و به شما تکیه کند پس باید ببینید که او چقدر و تا چه اندازه ای تحت کنترل پدر و مادر خود است و آیا شما جزو اولویت های او در زندگی هستید و یا همچنان فقط خانواده اش برایش در اولویت هستند. البته این مسائل نیز در دوران نامزدی تا حدی مشخص می شود.

۹- تکلیفتان را مشخص کنید

اگرچه دوران نامزدی دوران شیرینی است و هر دو طرف هیجانات زیادی دارند اما در عین این مسائل باید در مورد هر جنبه ای که ممکن است در آینده برایتان مشکل ساز باشد به طور شفاف صحبت کنید و به نتیجه برسید برای مثال اگر بحثی برای شما مهم است و در اولویت قرار دارد و نامزدتان با شوخی کردن به آن پایان می دهد را نباید نادیده بگیرید و لازم است بازهم روی آن تمرکز کنید تابه نتیجه می رسید مثلا اگر شما عزم جدی برای ادامه تحصیل دارید باید طرف مقابل به شما جواب قطعی بدهد که با این کار موافق است یا نه و چون این مسائل در زندگی مشترک و در آینده شما مانند یک روزنه ظهور می کند پس لازم است شناخت کامل نسب به آن پیدا کنید.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
عاشقانه های جذاب سید احمد خمینی و زیباترین دختر ایران زمین «ایران خانوم»/ الهیی چقدر نازه+عکس (920 نظر) سبک زندگی مقام معظم رهبری از زبان همسر ایشان/ ما در خانه‌مان دکوراسیون به معنای متداول آن،فرش و پرده‌های قیمتی و مبلمان نداریم (607 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری تبریز برای حفظ پرندگان از سرما/ دست مریزاد واقعا+عکس (525 نظر) خلاقیت تاریخی مهندس ایرانی در نصب دوربین مداربسته به دیوار حماسه آفرید+ عکس/ اینو به دانشگاه هاروارد نشون بده درجا بهش دکترای افتخاری میدن😂 (315 نظر) حماسه دختر مازندرانی با موتورسیکلت در راه مدرسه+ویدئو/ به سن و سال نیست که به جربزه اس! (301 نظر) تصویری از خانه ابدی پدر رهبر معظم انقلاب/ روحش شاد و یادش گرامی (254 نظر) کودکی که با سوال هوشمندانه خود انگشتر رهبر معظم انقلاب را هدیه گرفت+ویدئو/ماشاءالله... (207 نظر) روستایی که شاه قاجار در آن عاشق شد/ تصویر دختری که دل ناصرالدین شاه را برد (176 نظر) محسن تنابنده، نقیِ پایتخت با انتشار این عکس از فوت پدرش خبر داد+عکس/ روحشون شاد چقد پدر و پسری شبیه هم بودن (172 نظر) (عکس) گریه های تلخ همسر پردیس افکاری در روز تشییع پیکرش/ روحش شاد و یادش گرامی (153 نظر) خلاقیت جالب و هوشمندانه شهرداری در ایجاد دستگاهی برای گرم کردن دست شهروندان در زمستان +عکس/ طراح این خدمت بزرگی به مردم کرده (131 نظر) (عکس) عاشقانه های سنگین و رنگین فاطمه دانش پژوه برای همسرش سید احمد خمینی (127 نظر) تاج عروس و دسته گل فوق العاده خاص مریم مومن در شب عروسی اش/ مثل فرشته ها شده+عکس (101 نظر) (فیلم) حماسه آفرینی در خنده دارترین دعوای خانوادگی بالای تیر چراغ برق/ لامصب چطوری رفتی اون بالا😂 (88 نظر) عاشقانه جذاب هاشمی رفسنجانی و همسرش سر سفره ساده صبحانه +عکس (78 نظر)
دیگران می‌خوانند   
عکس های بامزه و ناز سارا و نیکای پایتخت در نوزادی/ از وقتی چشم باز کردن بازیگر شدن! جشن تولد ساده و شاعرانه دو دختر نیره فراهانی، مادر یلدا در سریال دلنوازان/ به نظرتون شبیه مامانشون هستن؟+عکس سکانس خنده دار از تیزبینی و دقت شقایق دهقان، خانوم شیرزاد سریال "ساختمان پزشکان" گوشه دنج و آرامش دهنده خونه قدیمی سانیا سالاری، ارغوان سریال دلدادگان+عکس رونمایی از همسر واقعی و عشق زندگی امپراطور سریال دونگی/ بدون گریم انگار یکی دیگه هست!+عکس آخرین عکس ماه چهره خلیلی، جاریهِ سریال مختارنامه در آغوش مادرش قبل فوت رونمایی از خواهر باکلاس پردیس احمدیه، ساحل سریال پوست شیر +عکس (ویدئو) تمایل شدید نیما شعبان نژاد و شرکت کننده های "اسکار" به دست به یقه شدن با امیرعلی نبویان چشم روشنی علی سخنگو، پارسای سریال دلدادگان و همسر کم سن و سالش برای نوزاد یکتا ناصر در بیمارستان+عکس حیاط باصفا، سرسبز و دلباز سپیده بزمی پور همسر باسلیقه شاهرخ استخری/ آدم اینجا اصلا پیر نمیشه +عکس نقشه خنده دار ترابی و قلی زاده برای ترساندن علیرضا بیرانوند+ویدئو کشف باورنکردنی کشتی نوح در مرز ایران و ترکیه توسط باستان شناسان با این راهکار خاطرات پس از جدایی عاطفی کنار بیا و از شرشون خلاص شو / زندگی جدیدتو شروع کن (عکس) سلفی دمت اوزدمیر در اتاق پرو جلوی آینه / مشکی چه بهش میاد (عکس) محمدرضا گلزار با کاپشن قرمزش چه جوون شده / انگار جوون 20 ساله اس (تصاویر) اسکی سواری جذاب فحریه اوجن همراه پسرانش / چه لباسای رنگی رنگی ست کردن فال قهوه با نشان روز شنبه 12 اسفند ماه 1402 فال شمع روز شنبه 12 اسفند ماه 1402 21 ویژگی که دل هر پسری را می برد/ با این ترفند کسی رو که دوست داری عاشق خودت کن فال ابجد روزانه شنبه 12 اسفند 1402 فال روزانه شنبه 12 اسفند ماه 1402 فال انبیاء روزانه شنبه 12 اسفند ماه 1402 (فیلم) مردی که 40 سال است ریشش را نزده است / عجب خوش تیپ بوده نمی دونسته فال حافظ با تفسیر شنبه 12 اسفند 1402 + فیلم غوغای کنسرت تک نفره پارسا خائف نوجوان خوش صدای ایرانی با یک آهنگ اصیل در مسجد جامع اصفهان+ویدیو اولین مسلسلی که مظفرالدین شاه از روسیه به ایران آورد!+ عکس این چند مورد از وسایل اضافی و بدون کاربرد را در خانه تکانی عید دور بندازید وقتی به آشپزی علاقه داری اما در کنارش فوتبال رو هم ادامه میدی+ویدئو/ حالا کدوم بدبختی قراره این غذا رو بخوره😂 بیوگرافی و زندگینامۀ پروفسور رامز وقار، پدر علم متالورژی ایران جشن خانوادگی یکتا ناصر و علی سخنگو پارسای سریال دلدادگان در اولین روز به دنیا آمدن سوفیا دختر منوچهر هادی روی تخت بیمارستان (ویدئو) بهترین بازیکن از نگاه اسطوره فوتبال ایران، علی دایی (عکس) عاشقانه های ترانه علیدوستی و همسرش علی منصور در ویتنام/ ماشالا چه زوج خوشبختی (فیلم) واکنش ناگهانی یک کودک خارجی به صدای اذان رونمایی از شکم مصنوعی بزرگ و خنده دار محسن تنابنده، نقی معمولی در پشت صحنه سریال پایتخت/ چقد شبیه شوهر عمه ها شده😂 (ویدئو) شوخی‌های خنده‌دار دکتر الهی قمشه‌ای با داستان‌های ملانصرالدین در جمع دانشجویان (فیلم) خلاقیت تحسین برانگیز مادربزرگ های دهه شصتی در جاسازی پول های پس اندازشان/ کیا خاطراتشون زنده شد؟😍 (عکس) چراغ نفتی قدیمی و فانوس غبار بسته کنج خانه پدری رهبر معظم انقلاب که یادگار دوران قدیم است خانواده کم جمعیت و صمیمی ملکه اینهیون سریال«دونگی» در واقعیت/ ماشالا چه دختر نازی😍 رونمایی از همسر جوان محسن افشانی پای صندوق های رای/ ماشالا چقدر به هم میان کیک تولد شکلاتی پریناز ایزدیار با دیزاین خاص/ چه جشن تولد ساده ای گرفته برای خودش😍
تیتر امروز   
کشف باورنکردنی کشتی نوح در مرز ایران و ترکیه توسط باستان شناسان با این راهکار خاطرات پس از جدایی عاطفی کنار بیا و از شرشون خلاص شو / زندگی جدیدتو شروع کن فال انبیاء روزانه شنبه 12 اسفند ماه 1402 21 ویژگی که دل هر پسری را می برد/ با این ترفند کسی رو که دوست داری عاشق خودت کن فال روزانه شنبه 12 اسفند ماه 1402 فال ابجد روزانه شنبه 12 اسفند 1402 فال شمع روز شنبه 12 اسفند ماه 1402 فال قهوه با نشان روز شنبه 12 اسفند ماه 1402 فال حافظ با تفسیر شنبه 12 اسفند 1402 + فیلم ماجرای جالب نوزاد بابلی که تلفنی به دنیا آمد! انتخابات در 4 حوزه الکترونیک است /توضیح وزیرکشور درباره روند انتخابات تلاش آمریکا برای منصرف کردن مردم ایران از حضور در انتخابات رهبر معظم انقلاب آراء خود را به صندوق انداختند حواشی داغ امروز جمعه 11 اسفند 1402/ درخشش تلخ قایدی؛ شاهکار باشو هم مجیدی را نجات نداد ساده ترین و سریع ترین ترفند رفع افتادگی پوست در خانه/ دیگر داشتن پوست جوان و صاف کار سختی نیست
منتخب روز   
(عکس) تصویری از اولین روز پدربزرگ شدن سید حسن خمینی، نوه حضرت امام (ره) / خوشحالی جالب سید حسن از دیدن ایران خانم (عکس) استایل کژوال امید عالیشاه در مراسم عروسیش در یک تالار مجلل با ترکیب جالب کت و شلوار با تی شرت / کاپیتان باس خوشتیپ باشه❤❤❤ پشت صحنه خنده دار برنامه اسکار مهران مدیری: وقتی فرناز رهنما با لبخند به نیما شعبان نژاد میگه ایکبیری تا از غلظت توهینش کم کنه🤣 (فیلم) تشویق بازیکن قطری پرسپولیس در اصفهان به سبک آهنگ معروف بندری / حسن، حسن، یا حسن، حسن عبدالکریم ... واریز مرحله دوم سود سهام عدالت تا 25 اسفند پیام تسلیت سید ابراهیم رئیسی برای درگذشت پدر همسر سیدحسن خمینی پسر مغرور رونالدو جلوی چشم همه پدرش رو سنگ روی یخ کرد/ چشم غره رفتن کریس برای پسرش+ویدئو (فیلم) وضعیت ترسناک متروی تهران با حضور نمایشی داعش و واکنش مردم! شکار اتفاقی دورهمی مجردی خرس‌های قطبیِ نَر در یک ایستگاه هواشناسی متروکه در روسیه دور از چشم خانم بچه‌ها! + تصاویر