ساعدنیوز
ساعدنیوز

چگونه یک لید(عنوان یا پاراگرف اول متن) بنویسیم؟

  یکشنبه، 19 مرداد 1399   زمان مطالعه 4 دقیقه
چگونه یک لید(عنوان یا پاراگرف اول متن) بنویسیم؟
ساعد نیوز: لیداصلی یا مهمترین قسمت یک خبر است. با داشتن بسیاری از منابع اطلاعاتی - روزنامه ها، مجلات، تلویزیون، رادیو و اینترنت - مخاطبان به سادگی حاضر نیستند فراتر از بند اول (و حتی جمله) یک داستان را بخوانند، مگر اینکه علاقه آنها را جلب کنید. یک لید(سرب) خوب همین کار را می کند. لید مهمترین اطلاعات را به روشی واضح، مختصر و جالب به خوانندگان می دهد

لید، اصلی یا مهمترین قسمت یک خبر است. با داشتن بسیاری از منابع اطلاعاتی - روزنامه ها، مجلات، تلویزیون، رادیو و اینترنت - مخاطبان به سادگی حاضر نیستند فراتر از بند اول (و حتی جمله) یک داستان را بخوانند، مگر اینکه علاقه آنها را جلب کنید. یک لید(سرب) خوب همین کار را می کند. لید مهمترین اطلاعات را به روشی واضح، مختصر و جالب به خوانندگان می دهد. همچنین صدا و جهت یک خبر را تعیین می کند.

نکاتی برای نوشتن یک لید

قبل از نوشتن لید، تصمیم بگیرید که کدام جنبه داستان چه کسی، چه، چه زمانی، کجا، چرا، چگونه از همه مهمتر است. شما باید بر جنبه های اصلی خود تأکید کنید. صبر کنید تا جمله در دوم یا سوم جنبه های کم اهمیت تری را توضیح دهید.داستان های خوب دارای کشمکش هستند بنابراین نتایج خوبی را ارائه می دهند. اگرچه در بیشتر موارد سعی می کنید خاص باشید باید خبر را خلاصه بنویسید اگر لید شما بیش از حد طولانی باشد جذاب و خواندنی نخواهد بود. خوانندگان بیشتر به دنبال اهمیت خبر هستند و ان ها منتظر جواب طولانی نخواهند بود به طور کلی ان ها در 25 الی 30 کلمه جذب خواندن می شوند و به ندرت تا 40 کلمه برای خبرهایی که جذاب نیستند وقت می گذارند دانستن این موارد بخصوص برای روزنامه نگاران جوان اهمیت به سزایی دارد و مهم است، ارائه اطلاعات به طور مختصر حاوی اطلاعات خاص و مهم را فرا بگیرید. و همچنین از نکات مهم در نوشتن این است که از افعال فعال استفاده کنید چرا که نوشته شما را سر زنده و جالب نشان می دهد. از طرف دیگر، سازه های منفعل می تواند کسل کننده به نظر برسد و اطلاعات مهمی از قبیل شخص یا چیزی که باعث عمل شده است را از بین ببرد. گزارش ناقص غالباًخبری منفعل است.

آنچه را که خواننده شما از قبل می داند در نظر بگیرید، به یاد داشته باشید که در فرهنگ رسانه امروز، بیشتر خوانندگان از وقوع اخبار مطلع می شوند. اگر روز بعد می خواهید برای یک خبری را باز نشر کنید که جدید نیست فقط کافی است لید خود را تغییر دهید و دوباره همان خبر را انتشار دهید.سرب یک قول ضمنی برای خوانندگان شما است. سرب یک قول ضمنی برای خوانندگان است از طرف شما، که باید بتوانید این قول را در ادامه متن تحویل دهید.

متن قوی و اثر گذار

بسیاری از نویسندگان بی تجربه در نوشتن برای متن خود از بیش از حد از صفت ها و ادبیات استفاده می کنند که این اشتباه است به جای آن، بر استفاده از افعال و اسمهای قدرتمند متمرکز شوید. مراقب افزونگی غیر عمدی باشید.کلمات یا اصطلاحات غیر ضروری را حذف کنید. شما نمی توانید در یک خبر خبری، به خصوص قسمت اصلی را هدر دهید. از آنجا که بسیاری از نوشتن اخبار درضرب الاجل انجام می شود، وسوسه نوشتن سکانس های بی کیفیت قوی است.خوانندگان اطلاعات می خواهند اما در عین حال نیز می خواهند سرگرم شوند. سرب شما باید صدا واقعی باشد، نه صرفاً مکانیکی.

انواع لید(تیتر، عنوان)

لید مختصر، این شاید سنتی ترین نوع لید در نوشتن اخبار باشد. این اغلب برای اخبار منتشر می شود. اخبار مستقیم می توانند پاسخ به مهمترین عناصر خبری سه یا چهار مورد را بدهند. از لحاظ تاریخی این نوع لید برای انتقال چه کسی، چه چیزی، چه زمانی و کجا استفاده شده است. برخی از روزنامه ها با ارسال اخبار به صورت آنلاین و اتفاقی که در آن رخ می دهد ، متناسب با رویداد ها و پر کردن به صورت کپی با داستانهای ارزشیابی و تحلیلی بیشتر با تمرکز بر چرایی و چگونگی آن، تنظیم می شوند، که این ها باعث انعکاس این نوع لید ها می شوند.

لید حکایتی: گاهی اوقات، شروع یک داستان با حکایتی سریع می تواند در جلب خوانندگان اثر کند. حکایات باید جالب باشد و باید دیدگاه گسترده ای ازخبر را نشان دهد. اگر از این رویکرد استفاده می کنید، ویژگی و جزئیات متن ضروری است و اهمیت گسترده تر حکایات باید در چند جمله اول پس از لید(سرب) توضیح داده شود.

انواع دیگر سرب: تعداد زیادی از رویکردهای دیگر وجود دارد، و نویسندگان نباید احساس کنند که قواعد نوشتن لید در چارچوب خاصی گنجانده شده است. گفته میشود نویسندگان تازه کار می توانند معین کنند نوع بدی از لید ها را این موارد شامل مواردی است که با یک سوال یا نقل قول مستقیم شروع می شود و مواردی که مستقیماً به کلمه شما اشاره می کنند، چنین موردی می تواند در برخی موارد خوب باشد از این نوع با احتیاط در متن استفاده کنید.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
(ویدئو) دانش آموز پسر ایرانی که در اولین روز مدرسه از آقای گزارشگر پس گردنی خورد😐😂/ عاقبت پررو بودن همینه (585 نظر) (فیلم) خودروی BMW لوکس و سوپرلاکچری لو رفته رهبری (344 نظر) آبروریزی ابی وسط کنسرت زنده و خوانندگی به حالت درازکِش +فیلم (224 نظر) رقص حرفه‌ای دانش آموز پسر در مقابل چشمان باحال ترین معلم دنیا / این کمره یا فنره؟ (166 نظر) رقص قر و قاطی دانش آموزان پسر برای شاد کردن دل خانوم معلم/ بیچاره معلمی که قراره یک سال به اینا درس بده😂 (146 نظر) استوری جدید محمد صادقی از بند رخت خونه دلبازِ مادربزرگش فضای مجازی رو ترکوند! (131 نظر) آمریکا قیمتی برای احیای برجام تعیین کرده است که ایران توان پرداخت آن را ندارد (123 نظر) بنر جالب شهرداری برای دانش‌آموزان در سطح شهر/ بهتر از این نمیشه به دانش آموز انگیز داد (109 نظر) توبیخ رئیس دانشگاه شریف توسط معاون اول رئیس جمهور در پی اخراج پروفسور مسعود نیلی (99 نظر) استقبال از رونالدو بالاخره کار دست دختر درویش داد/ همکاری با پرسپولیس برای همیشه تمام شد! (96 نظر) (ویدئو) رقص شمالی هادی چوپان با صدای تنبک/ چه میکنه قهرمان جهان😁 (96 نظر) غوغای رقص شمالی دسته جمعی با آهنگ شاد+فیلم (90 نظر) فیلم کودکی تا بزرگسالی تتلو ! /چه بچه ساده ای بود و چه هیولایی شد ! (77 نظر) غوغای رقص شاد آقای بلال فروش سر خیابون با آهنگ تو چشمام نگاه کن و دستتو بذار تو دستم/ به به این بلال خوردن داره😍 (70 نظر) (فیلم) رقص شمالی و سرعتی هم وطن مشتی و باعشق / وقتی دو تا عروسی دعوتی و عجله داری!😀😀😀 (68 نظر)
منتخب روز   
2 تصویر ناراحت کننده و غم انگیز از عروسی معروف عراق / عجب صبری خدا دارد ... کنایه مجری صدا و سیما به سخنان همسر رئیسی در خصوص موضوع بانوی اول / پس لرزه‌های اظهارات جمیله علم الهدی ادامه دارد! فیلم رقص دلبرانه عروس و داماد عراقی که تبدیل به بزرگترین غم عالم شد/زبانه کشیدن آرزوها در شعله های آتش... (ویدئو) جمیله علم الهدی: من بانوی اول نیستم... ( ویدیو) رکورد عبور یک خلبان از داخل تونل با هواپیما (فیلم) حمله هولناک پدر یک دانش آموز با قمه به معلم پسرش و ایجاد رعب و وحشت شدید در مدرسه ! 😳 (ویدئو) این روحانی سرشناس، سر شوخی را با اجنه باز کرد! (عکس) تیپ برازنده شاه پهلوی با دمپایی پلاستیکی وقتی فرح میفرستتش که آشغالا رو بزاره دم در😂 شاه مملکت سر کوچه رویت شد پخش آهنگ دافی در مدرسه دخترانه و تشویق کودکان توسط کادر مدرسه به مصرف مواد مخدر و فاحشه‌گری +فیلم غوغای رقص شاد آقای بلال فروش سر خیابون با آهنگ تو چشمام نگاه کن و دستتو بذار تو دستم/ به به این بلال خوردن داره😍 خراشیدن تابلوی خیابان استاد شجریان توسط افراد ناشناس +عکس (ویدئو) حضور اتفاقی رونالدو، ابی و اندی در هتل معروف تهران/ یک معجزه اتفاق افتاد😂
تیتر امروز   
جنجال «بانوی اول» صدای رائفی‌پور را هم درآورد! کشف شگفت انگیز مقبره سلطنتی 3500 ساله فرعون زن مصری+تصاویر حیرت انگیز قبر و مومیایی مراجعه یک مشتری به بانک صادرات با رکابی و شلوارک و دمپایی آبی! نماینده مجلس: دریاچه ارومیه را به خدا سپردیم تصویر رفتار بی شرمانه گلشیفته فراهانی و بازیگر آمریکایی در پشت صحنه یک فیلم! / خجالتم خوب چیزیه! مورد عجیب آگهی اتباع افغانستانی در تهران +عکس / ما ایران رو تخلیه کنیم افغانیا راضی میشن؟ رقص چاقو الهام حمیدی با موی باز و لباس مجلسی سرخابی قتل پر رمز و راز نورچشمی رضاخان در زندان قصر / از اول خلقت، چنین آدم خائنی وجود نداشته است! کنایه مجری صدا و سیما به سخنان همسر رئیسی در خصوص موضوع بانوی اول / پس لرزه‌های اظهارات جمیله علم الهدی ادامه دارد! لو رفتن پرسپولیسی بودن علیرضا دبیر و حاج محمود / دو پرسپولیسی دو استقلالی را آشتی دادند؟ بانوان مازندرانی برای دیدن نیمار آماده باشند / رخ به رخ با نیمار در ورزشگاه آزادی! سرنوشت عامل تهیه فیلم های غیر اخلاقی از زنان تهرانی نیمار به تهران نمی آید؟ هشدار روزنامه جمهوری اسلامی : طالبان می‌گوید دو روزه اصفهان را فتح می‌کنیم / علی‌رغم امتیازات بیجایی که از ما گرفته‌اند، طلبکار هستند! پسر 15 ساله عامل قتل فجیع در تبریز