ساعدنیوز
ساعدنیوز

چه کنیم تا به فقر مبتلا نشویم؟

  سه شنبه، 10 بهمن 1402   زمان مطالعه 3 دقیقه
چه کنیم تا به فقر مبتلا نشویم؟
فقر انواع مختلفی دارد. فقر صرفاً نیاز مالی و احتیاج به مادیات نیست. فقر ریشه در باور و عدم توجه به دارایی ها ابدی و منشأ اصلی غنا و دارایی در این جهان و آخرت دارد. استاد محمود ممی زاده کارشناس مسائل دینی در این یادداشت از راز و رمز غنا می گوید.

غنا یا بی نیازی یکی از داشته های انسان است. در یک معنا انسان هرگز بی نیاز نمی شود چون در هر حالی، انسان فقیر الی الله است یعنی همیشه محتاج باری تعالی است. "یا ایها الناس انتم الفقراء الی الله. والله غنی حمید". بی نیاز واقعی خود خداست. باقی موجودات در هستی در هر مرتبه نیازمند هستند. پس غنا در ساحت حیات انسانی به چه معناست؟ به این معنا است که انسان احساس بی نیازی بکند نه احساس نیاز. احساس دارایی و داشتن بکند نه نداری!

قرآن می فرماید که بی نیازی واقعی آدمیان خود خداست. ما وقتی به خدا وصل شدیم و به او گره خوردیم بی نیاز واقعی می شویم. اصلاً کلمه "بنده خدا" را در نظر بگیرید؛ یعنی کسی که "بند" خداست؛ وصل به خداست. وقتی خدا را داشتی همه چیز را داری. اگر خدا را نداری هیچ چیزی نداری.

در دعا آمده است: ماذا فقد من وجدک و ماذا وجد من فقدک! کسی که تو را دارد چی را ندارد و کسی که تو را ندارد چی دارد! هر چیز دیگری غیر از خدا تمام شدنی است در حالی که شما خدا را در هر حالتی از این دنیا تا آخرت با خودتان دارید.

بنابراین، وقتی کسی به خدا وصل شد و خدا را یافت هیچ نوع جای خالی برای پر کردن نخواهد داشت و فقر نخواهد توانست که به او آسیبی برساند. بله فقر مالی و مادی در جای خودش بد هست و انسان باید تلاش کند تا آن را برطرف کند. ولی هرگز نداشتن مال دلیل بر نیازمندی و بیچارگی انسان نیست. خیلی از بزرگان الهی و پیامبران از جمله پیامبر اکرم و امیرالمؤمنین در بدترین وضعیت ممکن زندگی می کردند ولی غنی بودند. پیامبر گاهی چند روز غذا نداشتند بخورند. در شعب ابوطالب یک خرما را دو نفر نصف می کردند می خوردند. یک شبانه روز غذایشان این بود.

شیخ محمود ممی زاده

اما همین پیامبر وقتی به ایشان گفته می شد که هر چه بخواهی از مال، ثروت، قدرت، همسر و شهوت در اختیارت قرار بدهیم و دست از تبلیغ ات بردار فرمودند: اگر ماه و خورشید را در دستانم قرار دهید دست از تبلیغ برنمی دارم! این یعنی احساس بی نیازی و احساس نیاز به خود خدا ولاغیر.

در آیات و روایات 4 مورد به عنوان مصادیق بی نیازی و غنا معرفی شده است. اول خود خداست. گفته می شود وقتی خدا را داشتی هیچ نوع نیاز و فقری به تو آسیب نمی رساند چون غنی مطلق خود خداست. همه محتاج به او هستیم. دوم قرآن به عنوان کتاب زندگی. اگر فردی قرآن را داشت به هیچ چیزی نیاز ندارد و هیچ کس بدون قرآن غنی نخواهد شد. وصول به کمال معنوی و مادی منوط به زیستن بر اساس برنامه ای است که قرآن به عنوان کتاب آسمانی طراحی کرده است.

سیستم عامل انسان و نقشه راه او قرآن است. قرآن برای مجلس ختم، برای ثواب، برای تیمم و تبرک به هنگام مسافرت نیست. قرآن در یک کلام کتاب زندگی است. باید زندگی را بر اساس این قرآن طرح ریزی کنیم. در روایت داریم که امام سجاد (ع) می فرماید که اگر کل دنیا از هر موجودی خالی شود و جز قرآن چیز دیگری با من نباشد من احساس تنهایی نمی کنم. الفت من با این کتاب است و هر چیزی که نیاز من است از آن می توانم به دست آورم.

مورد بعدی ولایت اهل بیت علیهم السلام است. انسان اگر به این درک برسد که سرپرست دین و دنیا و همه ابعاد زندگی انسان، انبیاء و اولیای الهی به عنوان راهنمای بشرند. ولایت چهارده معصوم را اگر انسان پذیرفت و دین و دنیای خودش را تنظیم کرد، این بالاترین بی نیازی خواهد بود و هیچ چیزی جایگزین آن نخواهد شد. در روایت داریم که گاهی فردی می آمد و از فقر گلایه می کرد و از وضعیت مالی اش گله می کرد. اگرچه امام از او دستگیری می کرد ولی میگفت که اگر به تو 1000 دینار بدهم و از تو بخواهم بگویی از ما بیزاری این کار را می کنی؟ فرد مراجعه کننده می گوید که حتی اگر دنیا را به من بدهید این کار را نمی کنم. امام می فرمایند: تو ندار و فقیر نیستی. تو دارایی بزرگی داری که کس دیگری ندارد.

عقل نیز به عنوان یکی از مصادیق بی نیازی معرفی شده است. اگر کسی دارای عقل بود یعنی علمی که انسان به کار بگیرد. علمی که بازدارنده انسان از بدی ها باشد. عاقلی که چنین علمی دارد نیاز به هیچ چیزی ندارد. اما جاهل فقیر و تهی از علم و حکمت است. دانشی ندارد که او را از کارهای بد بازدارد. حتی اگر ثروتمند هم باشد فقیر به حساب می آید.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

18 دیدگاه
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
زری
3 هفته پیش

درهرشرایطی من تنها خدارادارم
پربحث های هفته   
خلاقیت یک مادر ایرانی برای ترک سیگار فرزندش حماسه آفرید/ مامان نیست یه پا سیاستمداره واسه خودش+ عکس (675 نظر) تُرکی صحبت کردن رهبر معظم انقلاب با لهجه ای شیرین و دلنشین+ویدئو/ در خانه با فرزندانتون ترکی صحبت کنین فارسی رو در مدرسه یاد میگیرن (319 نظر) دوچرخه قدیمی در کُنج حیاط دلباز و حوض دار خانه پدری رهبر معظم انقلاب+عکس (232 نظر) کارنامه تحصیلی یک دانش آموز زنجانی برای 91 سال پیش/ چه نمرات درخشانی هم گرفته!+عکس (221 نظر) خلاقیت خنده دار پدر ایرانی برای نشان دادن وضعیت حساب بانکی اش حماسه آفرید+ویدئو/ماشالا به این هنر و استعداد (181 نظر) حال خوشِ رهبر معظم انقلاب در کوهنوردی با حاج قاسم سلیمانی و چیدن گلهای زرد رنگ از کوه+عکس/ سرداری که هیچ جا رهبری رو تنها نمیذاشتن (165 نظر) پاداشی حیرت انگیز برای بازیکنان قطر پس از قهرمانی در جام ملت ها/از کیسه خلیفه بخشیدن واقعیت پیدا کرد (147 نظر) رونمایی از کارت عروسی محمدرضا گلزار و آیسان آقاخانی/ کارتی که دل طرفداران آقای بازیگر را شکست+ عکس (138 نظر) رونمایی از کارت عروسی محمدرضا شریفی نیا و آزیتا حاجیان/ کارتی که فامیل را ناراحت و دل ملت را خوشحال کرد+ فیلم (134 نظر) رهبر معظم انقلاب در حال دروی گندم با داس در مزارع کشاورزی روستای فردو (132 نظر) سبک دکوراسیون منحصربفرد خانه سید محمد خاتمی با چیدمان خاص+عکس /شیک در عین سادگی... (129 نظر) ابتکار نو عروس خلاق در پختن مرغ حماسه آفرید/ هزار ماشالله به این ذهن خلاقِ مریض🤣+ عکس (118 نظر) خلاقیت منحصربفرد مکانیک قُمی در طراحی ورودی مغازه اش حماسه آفرید/هنر نزد ایرانیان است وبس!!😂+عکس (114 نظر) تالار عروسی خاص و لباس عروس شیک و ساده مرجان سلحشوری، دختر تکواندوکار ایرانی/ ماشالا چه عروسی 😍👌+عکس (105 نظر) خلاقیت خنده دار یک ایرانی در نصب صندلی چرخ دار روی الاغ حماسه آفرید +عکس/مغزشو باید طلا گرفت! (104 نظر)
دیگران می‌خوانند   
گریه های جانسوز نرگس محمدی، بازیگر نقش ستایش در سالن بیمارستان+عکس (تصاویر) سیر تغییرات ظاهری لیلا حاتمی از 40 سال پیش تاکنون وزیدنِ بی موقع باد و بارش باران باعث دردسر جنجالی برای حسن روحانی شد+عکس (تصاویر) ایده خلاقانه برای گرفتن عکس با فنجان نوشیدنی به سبک مینا مختاری، همسر خوش ذوق بهرام رادان جویندۀ گنج در انگلستان یک «طلسم طلایی» کشف کرد جذاب ترین و خاص ترین مدل های صندلی فانتزی و کیوت که با دیدنشان قلبتان اکلیلی می شود+ عکس بازیگر نقش بانو جانگ بیرون از سریال دونگی+عکس و بیوگرافی در مصرف این ویتامین احتیاط کنید/ ویتامینی که با خطر حمله قلبی همراه است (عکس) رویت سلنا گومز در کنار برج ایفل پاریس (ویدیو) انگلیسی حرف زدن ملیکا شریفی نیا حدیث سریال دلدادگان / آمریکایی ها اینو ببینن خودشونو دار میزنن ویدیویی نوستالژیک و کمتر دیده شده از اجرای احسان علیخانی در کنار مرحوم آزاده نامداری /چقدر علیخانی جوان بوده بچه داری سردار آزمون در فرودگاه/ عاشقانه سردار آزمون و دختر نازش+ عکس سکانس خنده دار از حامد آهنگی در جوکر/ تلفظ منضبط همه رو ترکوند! +فیلم حسن یزدانی با لباس کشور اروپایی ظاهر شد+ عکس پست خاص ساعد سهیلی برای تولد 36 سالگی‌اش+ عکس فال انبیاء روزانه جمعه 4 اسفند ماه 1402 فال ابجد روزانه امروز جمعه 4 اسفند 1402 (عکس) لباس عروس همسر و دختران شاهرخ استخری، هاتف "دلدادگان" / اینهمه عروس در یک قاب تبریک تولد متفاوت و رفیق گونه احمدرضا عابدزاده برای کریم باقری+عکس/ چه عکسی هم برا تبریک انتخاب کرده دانلود آهنگ جدید و شاد "یادم رفت" امیر مقاره/ تازگیا تو کوچمون یه قد بلند ابرو کمون...+فیلم فال روزانه امروز جمعه 4 اسفند ماه 1402 فال شمع جمعه 4 اسفند ماه 1402 تصویری کمتردیده شده از کارت شناسایی استاد مطهری، استادِ دانشگاه تهران ایده خلاقانه و تحسین برانگیز رفتگر شهرداری در تغییر چهره ماشین آشغال به ماشینی که همه نگاهها رو به سمتش جذب میکنه+عکس (عکس) امضای زیبا کریم باقری ستاره فوتبال ایران/ چه هنرمندانه و زیبا از اسمش استفاده کرده فال قهوه با نشان روز جمعه 4 اسفند ماه 1402 درخواست عجیب نیمکت پرسپولیس از علیرضا بیرانوند وسط بازی با تراکتور/ آقا این چه وضعشه اینقدر تابلو هم که نباید باشه🤦‍♀️🤦‍♀️ دورهمی خواهر و برادر باکلاس علیرضا جهانبخش ستاره تیم ملی در ماشین سان روف دار/ چه شبیه هَمَن+ عکس خواستگاری متفاوت و جالب همسر مقام معظم رهبری برای پسرشان+ویدئو/ برای آقا مجتبی که خیلی شبیه رهبری هستن فال حافظ با تفسیر روز جمعه 4 اسفند 1402 + فیلم سکانس غش آور شوخی مجید واشقانی با حامد آهنگی در شب آهنگی: وقتی حامد از ترس جوجه ها رو ویبره میره و میلرزه🤣/چقد ترسوعه +ویدئو درخواست حسین رضازاده از رهبر معظم انقلاب و شوخی جالب ایشان با او+ویدیو عکس دورهمی خانواده پر جمعیت همسر شاهرخ استخری، بهزاد سریال دلنوازان/ چقدر باهمدیگه صمیمی هستن حسین رضازاده در بیمارستان بستری شد (فیلم) قدرت باورنکردنی این مرد در دمای انجماد همه را حیرت زده کرد! استایل خفن و امروزی احمدرضا عابدزاده اسطوره دروازه بانی ایران در 57 سالگی+ عکس رونمایی از لب های بوتاکس شده امیر کاظمی، مازیارِ لیسانسه ها+ویدئو/ خیلی جالب بود، چجوری به ذهنش رسید😂 (عکس) گلی که دایناسور ها به هم تقدیم میکردند!/ کشف قدیمی ترین گل جهان که که قدمت آن به 174 میلیون سال پیش می‌رسد! آیا مصرف الکل و مواد مخدر عملکرد ژن‌ها و مغز را تغییر می‌دهد؟ استفاده از ربات های هوش مصنوعی برای ارتباط عاطفی/ سمت و سوی تاریک ربات‌ شریک عاطفی
تیتر امروز   
بازیگر نقش بانو جانگ بیرون از سریال دونگی+عکس و بیوگرافی در مصرف این ویتامین احتیاط کنید/ ویتامینی که با خطر حمله قلبی همراه است فال انبیاء روزانه جمعه 4 اسفند ماه 1402 دانلود آهنگ جدید و شاد "یادم رفت" امیر مقاره/ تازگیا تو کوچمون یه قد بلند ابرو کمون...+فیلم جویندۀ گنج در انگلستان یک «طلسم طلایی» کشف کرد فال روزانه امروز جمعه 4 اسفند ماه 1402 فال ابجد روزانه امروز جمعه 4 اسفند 1402 فال شمع جمعه 4 اسفند ماه 1402 فال قهوه با نشان روز جمعه 4 اسفند ماه 1402 فال حافظ با تفسیر روز جمعه 4 اسفند 1402 + فیلم حسین رضازاده در بیمارستان بستری شد (فیلم) قدرت باورنکردنی این مرد در دمای انجماد همه را حیرت زده کرد! استفاده از ربات های هوش مصنوعی برای ارتباط عاطفی/ سمت و سوی تاریک ربات‌ شریک عاطفی مسئول نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه عاشورا: تلاش سپاه حضور حداکثری مردم در انتخابات است راهکارهای ساده از قالب و قابلمه درآوردن کیک بدون ذره ای چسبندگی! / چیکار کنیم شکل کیکمون خراب نشه؟