ساعدنیوز
ساعدنیوز

چک 3 میلیونی رهبر انقلاب برای استاد شهریار/ سرانجام جالب آن پول چه بود؟

  جمعه، 10 آذر 1402   کد خبر 364585
چک 3 میلیونی رهبر انقلاب برای استاد شهریار/ سرانجام جالب آن پول چه بود؟
ساعدنیوز: در دوره‌ای که رهبر معظم انقلاب، رئیس‌جمهور بودند، یک روز، آقای میرمحمدی که رئیس دفتر ایشان بودند، آمدند و از طرف حضرت آقا، یک چک به عنوان صله به شهریار دادند. اما استاد بدون اینکه لای چک را باز کند و مبلغ را ببیند، پشت چک نوشت: «از طرف محمدحسین شهریار به جبهه‌های نبرد»

به گزارش پایگاه خبری_تحلیلی ساعدنیوز به نقل از همشهری آنلاین، شعر و زندگی استاد شهریار، بسیار دستخوش ماجراجویی و رویاپردازی بوده‌است. این نکته، اگرچه به پیوند عمیق شاعر با مردم روزگار بر می‌گردد، اما در بسیاری اوقات نیز دستمایه تحریف و افسانه‌سرایی در مورد شهریار بوده‌است. استاد شهریار، واپسین سال‌های عمر پربرکت خود را در زادگاه خویش سپری کرده و این دوره مقارن‌ بوده با غوغای سال‌های دفاع مقدس و شرایط خاص اجتماعی و سیاسی آن دوران. در این سال‌ها مرحوم شهریار، به فراخور دوره سالخوردگی و روحیات خاص شاعرانه، ارتباطات محدودی داشته‌است و به ندرت کسی را به حضور می‌طلبید. نزدیکان معتمد شهریار مشخص است. به خاطره‌بافی و نقل‌قول هر کسی را در مورد شهریار باور نکنیم.

زادگاه شهریار تبریز است، نه جای دیگر!

در سال‌های اخیر، صحبت‌های زیادی در تحریف زادگاه شهریار صورت گرفته‌است. شهریار، در هیچ روستایی زاده نشده‌است! استادشهریار متولد یکی از اصیل‌ترین محلات تبریز است. وی سال 1285 در خانه‌ای در خیابان ششگلان تبریز دیده به جهان گشود. خانه‌ای که در جریان مسیرگشایی‌های دهه 70 تخریب شده‌است. پدر شهریار اصالت خشکنابی داشت، اما سال‌ها در تبریز بود و فرزندان خود را صرفاً برای در امان‌ماندن از آشوب‌های روزگار مشروطه به روستا فرستاده بود.

عشق دروغینی به نام «ثریا ابراهیمی»

یکی از بدترین تحریفاتی که در سال‌های اخیر، در مورد شهریار عنوان شده، ماجرایی است موسوم به «معشوقه شهریار!» خلاصه این شایعه مبتذل، این است که شهریار دختری به نام «ثریا ابراهیمی» را دوست داشته و آن دختر که الان پیر و سالخورده شده در آمریکا است! عکسی هم برای این معشوقه دروغین ساخته و پرداخته‌اند. مرحوم اصغر فردی، چند سال پیش با تکذیب این ماجرا گفت: عشق شهریار برحسب عفت و نزاکت باطنی استاد چنان مکتوم و پنهان نگهداشته شده که هر اظهاری در این باره بی‌اساس و دروغ و تخیل است. استاد هرگز درباره هویت معشوق خود در تمام عمر خود به هیچ احدی کمترین مطلبی ارائه نکرد.

استاد زنوزی، معلم خوشنویسی شهریار

استاد شهریار، خوشنویسی را نزد پدرش آموخته بود. پدر استاد نیز شاگرد امیرنظام گروسی بود که خود امیرنظام از شخصیت‌های بی‌نظیر تاریخ خوشنویسی ایران است. اما به هر حال، شهریار بعدها خط و خوشنویسی را کنار گذاشته بود. تا اینکه در سال‌های پایانی عمر، آشنایی با «استاد میرحسین زنوزی» استاد را دوباره به وادی خوشنویسی بر می‌گرداند. استاد زنوزی این بازگشت را چنین روایت می‌کند: «این که از چه هنگام خوشنویسی را کنار گذاشته بودند نمی‌دانم، اما بعد از شرفیابی من به خلوت ایشان، نوشتن خط، کار هرروزه ایشان شد. قلم و دوات و مرکب آماده کرده بودم و هفته‌ای یک‌روز جمعه را که حتما مشق خط داشتند. آثار باقی‌مانده از ایشان هم گویاست که اشعار خودشان را به خط تحریری خود نگاشته‌اند. برخی از اشعار را هم بنده مشق کرده‌ام.»

پیکره حکیم فردوسی، یادگاری شعرخوانی استاد شهریار

گاه از مقابل دبیرستان فردوسی و سینما فرهنگیان گذشتید، یادتان باشید 50 سال پیش شهریار در همین نقطه، درست زیر پیکره باشکوه حکیم ابوالقاسم فردوسی، شعر غرایی در ستایش این شاعر خوانده‌است. آئین پرده‌برداری از این پیکره زیبا آبان 1348 همزمان با هزاره فردوسی در تبریز و چند شهر بزرگ کشور برگزار شد.

«وادی رحمت» نامگذاری ماندگار استاد شهریار

* قبول دارید که «وادی رحمت» تبریز، زیباترین نام در میان آرامستان‌های کشور دارد؟ حمید وارسته، شهردار سال‌های دور تبریز نقل می‌کند که در نامگذاری این مجموعه، از دو چهره شاخص شهر استمداد کرد. «استاد شهریار» از روی مصرعی از حافظ (عاقبت، منزل ما وادی خاموشان است) «وادی خاموشان» را پیشنهاد می‌کند و مرحوم آیت‌الله میرزاعبدالله مجتهدی تبریزی، پیشنهاد شهریار را تکمیل می‌کند و «وادی رحمت» را پیشنهاد می‌دهد.

شهریار حتی گواهینامه هم نداشت، چه رسد به ماشین!

* چند سال پیش در آستانه سال 2018 (سال تبریز، پایتخت گردشگری اسلامی) یکی از رسانه‌ها، ماشین قراضه‌ای را با عنوان «رنوی شهریار» در بوق و کرنا کرد. رونمایی از این ماشین با حضور مدیرکل میراث در یکی از هتل‌های مجلل تبریز برگزار شد. حتی سیمای سهند نیز فریب این ماجرا را خورد. چند روز بعد، هادی بهجت، فرزند استاد در نامه‌ای، به موضوع واکنش نشان داد و گفت: «پدر بنده، نه ماشین داشت، نه پولی که ماشین بخرد، نه گواهینامه.» ماجرا از این قرار بوده که یکی از آشنایان شهریار، در سال 66 از ایشان توصیه‌ای به نمایندگی ایران خودرو گرفته بود که یک دستگاه ماشین رنو به قیمت دولتی از کارخانه بگیرد. کارخانه هم به این دلیل که نامه به امضای شهریار بود سند را به نام شهریار صدر کرده بود. شهریار نه تنها مالک ماشین نبود، بلکه حتی آن را از نزدیک ندیده بود.

شعر شهریار هیچ‌گاه دست انیشتین نرسیده‌است

یکی از زیباترین نیمایی‌های شهریار، شعر جاودانه «پیام انیشتین» است، اما صحبت‌هایی که در مورد متاثرشدن انیشتین از نامه شهریار و ندامت او مطرح می‌شود، افسانه‌ای بیش نیست. افسانه بافته‌اند که انیشتین بعد از اینکه ترجمه انگلیسی شعر را می‌خواند، با حال نزار و منقلب و گریان، می‌گوید: «به دادم برسید!» و به این ترتیب، تحولی در او ایجاد می‌شود که این دانشمند را به یک شخصیت مبارز علیه سلاح‌های اتمی تبدیل می‌کند! چنانکه گفته شد این حرف‌ها، صحیح نیست. چون اصلاً پدر بمب اتمی «رابرت اپنهایمر» است، نه انیشتین. بعلاوه انیشتین یک سال پیش از ارسال چنین نامه‌ای، در روزنامه نیویورک‌تایمز حمله اتمی آمریکا به ژاپن را محکوم کرده بود!»

«مرحوم حاج‌فیروز آقا» مداح مجلس ختم شهریار

* آخرین مراسمی که در مسجد کبود تبریز برگزار شد، مجلس ختم استاد شهریار بود. مسجد با آن عظمت، به صورت خودجوش، توسط بازاریان مفروش شد. اتفاقاً یکی از مداحان مراسم نیز مرحوم حاج‌فیروز زیرک‌کار بود که شعری با این مطلع خواند:

ببین چه گفت که جان جهان فدای علی

به جان دوست که سیرم من از جهان شما

«نه» شهریارانه به ریاست کتابخانه سلطنتی

استاد شهریار پیش از انقلاب، یک مسئولیت مهم دولتی را رد کرده‌است. آن‌گونه که دکتر شعردوست از شهریار نقل می‌کند، وزیر وقت فرهنگ، علاوه بر حکم ریاست کتابخانه سلطنتی ایران، دستور داده بود یک واحد خانه در شمیرانات تهران در اختیار شهریار قرار بگیرد تا استاد، با فراغ بال در تهران باشند. اما شهریار از پذیرش این مسئولیت، امتناع کرده بود.

شعر دوست در توصیف عزت‌نفس و بزرگ‌منشی استاد خاطره دیگری هم نقل می‌کند: « در دوره‌ای که رهبر معظم انقلاب، رئیس‌جمهور بودند، یک روز، آقای میرمحمدی که رئیس دفتر ایشان بودند، آمدند و از طرف حضرت آقا، یک چک به عنوان صله به شهریار دادند. اما استاد بدون اینکه لای چک را باز کند و مبلغ را ببیند، پشت چک نوشت: «از طرف محمدحسین شهریار به جبهه‌های نبرد حق علیه باطل.» بعدها فهمیدیم که مبلغ چک سه میلیون تومان بوده که در آن زمان، رقم قابل‌توجهی بود!

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

5 دیدگاه
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
حال خوشِ رهبر معظم انقلاب در کوهنوردی با حاج قاسم سلیمانی و چیدن گلهای زرد رنگ از کوه+عکس/ سرداری که هیچ جا رهبری رو تنها نمیذاشتن (473 نظر) مبلی که رهبر معظم انقلاب 20 سال است روی آن می نشینند+عکس/ دکوراسیونی که هیچوقت تغییر نمیکند! (319 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری اهواز برای رنگ آمیزی سطل های زباله/ دست مریزاد واقعا+عکس (267 نظر) رهبر معظم انقلاب در حال دروی گندم با داس در مزارع کشاورزی روستای فردو (226 نظر) خلاقیت خنده دار مسافر کش موتوری برای راحتی مسافرش مرز های انسانیت را جا به جا کرد/ هزارماشالله به این ذهن خلاق+ عکس (202 نظر) سبک زندگی مقام معظم رهبری از زبان همسر ایشان/ ما در خانه‌مان دکوراسیون به معنای متداول آن،فرش و پرده‌های قیمتی و مبلمان نداریم (203 نظر) خواستگاری متفاوت و حساب شده همسر مقام معظم رهبری برای پسرشان+ویدئو/ برای آقا مجتبی که خیلی شبیه رهبری هستن (176 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری تبریز برای حفظ پرندگان از سرما/ دست مریزاد واقعا+عکس (160 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری اردبیل برای حمایت از حیوانات+عکس/ واقعا دست مریزاد داره! (150 نظر) تصویری تاریخی از تزئینات لاکچری ماشین عروسی در دهه 60 / اونموقع پیکان سلطان جاده بود😂 (139 نظر) سفری شیرین به گذشته ها، زندگی تو دهه 60 این مدلی بود/ حس زندگی رو آدم قشنگ میگیره + فیلم (133 نظر) روستایی که شاه قاجار در آن عاشق شد/ تصویر دختری که دل ناصرالدین شاه را برد (124 نظر) سبک دکوراسیون شیک و منحصر بفرد اتاق ساده رهبر معظم انقلاب +عکس (122 نظر) تفنگی که صدام حسین عاشق آن بود سر از تهران درآورد+عکس/ شروع 8 سال جنگ با شلیک این تفنگ نحس بود (121 نظر) تصویری از خانه ابدی پدر رهبر معظم انقلاب/ روحش شاد و یادش گرامی (113 نظر)
دیگران می‌خوانند   
علت و جزئیات فوت معین محمودزاده بازیگر جوان سریال نیوکمپ در 38 سالگی/ امان از این زود رفتن های تلخ+عکس حیاط باصفا، سرسبز و دلباز مونا دختر داریوش مهرجویی+عکس/ خاطراتی که در اینجا دود شد +عکس ببینید|| خلاقیت تحسین برانگیز باشگاه فولاد خوزستان برای معارفه لوسیانو پریرا/ پرچم عربهای غیور جنوبی ایران دوست همیشه بالاست😍😍 رونمایی از کارنامه تحصیلی علیرضا زاکانی، شهردار فعلی تهران+عکس/ دلایل نمره های پایین و غیبت های زیادش چه بود؟ ویدئو دیدنی از نقش آفرینی احسان علیخانی در نقش یک خانم/ بازیگر خوبی هم میشه مگه نه؟ جشن عروسی مجلل نقش امپراطورِ سریال دونگی و همسر کم سن و سالش در واقعیت+عکس عروس خانوم (عکس) بازسازی چهره حتشپسوت، قدرتمندترین و بزرگ‌ترین فرعون‌زن تاریخ مصر/ تنها زنی که نقش ملکه و پادشاه را همزمان بازی کرد عکس دیده نشده از کودکی بامزه علی دایی بر روی روزنامه اردبیلی/ از همون اول شاگرد اول بود! عکس های جدید و خانوادگی امپراطور دونگی و افسر مین جانگو! خلاقیت بی‌نظیر و درجه یک پدربزرگ ایرانی در هوای برفی/ دست مریزاد به این همه هنر و استعداد!+عکس ژست جالب و مادرانه شقایق دهقان در کنار پسر 2 متری و هیکلی‌اش/ ماشالله با این قدو بالا به باباش رفته تولید خودرو امسال به یک میلیون و 230 هزار دستگاه رسید/ وعده دولت سیزدهم محقق شد (فیلم) حماسه آفرینی در خنده دارترین دعوای خانوادگی بالای تیر چراغ برق/ لامصب چطوری رفتی اون بالا😂 این زن می‌خواهد برای اولین‌بار در جهان با یک هولوگرام هوش مصنوعی ازدواج کند! ایده تحسین برانگیز پاکبان مشهدی در هوای سرد برفی+ عکس/قشنگ ترین قاب از انسانیت😍 سود 50 هزار میلیارد تومانی یک دستگاه از جیب جانبازان سورپرایز جشن تولد 36 سالگی بازیگر جوان و تازه درگذشته سریال نیوکمپ توسط پارسای دلدادگان و منوچهر هادی+ویدیو حجاب نیاز به قانون جدید ندارد/ مشارکت از انتخابات قبلی بالاتر‌ خواهد بود خلاقیت منحصر به فرد شهرداری اصفهان برای پیرمرد گل فروش/ زبون آدم بند میاد از این همه زیبایی+عکس (فیلم) خلاقیت جالب یک مادر ایرانی در پختن برنج حماسه آفرید/ نکنید این کارو به والله ته دیگ حرمت داره قاب عاشقانه و دیده نشده سردار آزمون با خواهرش+عکس/ خواهری که مدیرمجموعه های داداشِ فوتبالیستشه عکسهای ساده و عاشقانه بازیکن محبوبِ تراکتور در کنار خانواده اش/چه بچه‌ی خوشگل و بامزه‌ای! دلخوری خنده دار سیاوش خیرابی از شاهرخ استخری، بهزاد دلنوازان در اینستاگرام/ چرا مکالمه خصوصی منو پخش کردی؟+عکس ادعای اخراج زن و شوهر معلم بلاگر در فضای مجازی مثل بمب ترکید+ویدئو روایتی از رای دادن به رهبر معظم انقلاب با دست خونی! +عکس خرابکاری جدید پسر شیطون و بانمک ستاره سادات قطبی/ عجب بلایی سر خونه و کتابخونه باباش آورده!😅+ویدیو (عکس) دیزاین اتاق بهرام رادان، ناصرالدین شاه سریال "جیران"، در 16 سالگی/ چهره خودش که اصلا تغییر نکرده ولی قطعا دیزاین اتاقش تا الان باید کلی تغییر کرده باشه هواداران میلیونی پرسپولیس با آنفالو کردن صفحه اینستاگرام بازیکن یاغی خیانت را تلافی کردند +سند سیگار برگ هاوانا رشوه امیرعلی نبویان برای مهران مدیری+ویدئو/ وقتی مدیری جلو همه سکه یه پولش کرد😂 پیشنهاد جالب همسر شاهرخ استخری برای دیدن فیلم بعد خوردن یک شامِ حسابی خوشمزه+عکس خانه تکانی شب عید فاتحه زن تبریزی را خواند/ سقوط زن تبریزی از طبقه بالای یک ساختمان در حین تمیزکاری+فیلم نهایت عصبانی شدن شهرام شکیبا، همسر ستاره سادات قطبی از پاره شدن کتابش به دست پسر کوچولوش+ویدئو/ کتابهاشو بیشتر از ستاره دوست داره بازسازی سکانس هایی از سریال های «شمعدونی» و «لیسانسه‌ها» توسط عرفان برزین بعد 8 سال/ ماشاءالله ارشیا کوچولو چقدر بزرگ شده!+ویدیو حواشی داغ امروز سه شنبه 8 اسفند 1402 تصویری از خانه ابدی پدر حسن روحانی/ روحش شاد و یادش گرامی بشقاب رژیمی و رنگارنگ همسر شاهرخ استخری برای خودش+ویدئو/ به به خیلی خوشمزه بنظر میاد (ویدئو) شیرین زبانی و دلبری دخترِ کاپیتانِ محبوب و با اخلاق پرسپولیس/چقد خوشگل و نازه آخه! (عکس) تصویری از رهبر معظم انقلاب و حسن روحانی بر سر مزار پدر آیت الله خامنه‌ای اقدام ناجوانمردانه و کودکانه سرگرد عراقی با اسیران ایرانی بعد از رای آوردن مقام معظم رهبری در انتخابات حضور هر 4 پسر رهبر انقلاب در یک مجلس ترحیم بدون محافظ و بادیگارد و در بین مردم عادی
تیتر امروز   
ماجرای نقش جالب و شنیدنی دخترِ رهبر معظم انقلاب در بهبود و ترمیم دست ایشان/ اینکه میگن دختر برکته یعنی این علت و جزئیات فوت معین محمودزاده بازیگر جوان سریال نیوکمپ در 38 سالگی/ امان از این زود رفتن های تلخ+عکس تولید خودرو امسال به یک میلیون و 230 هزار دستگاه رسید/ وعده دولت سیزدهم محقق شد این زن می‌خواهد برای اولین‌بار در جهان با یک هولوگرام هوش مصنوعی ازدواج کند! سود 50 هزار میلیارد تومانی یک دستگاه از جیب جانبازان حجاب نیاز به قانون جدید ندارد/ مشارکت از انتخابات قبلی بالاتر‌ خواهد بود ادعای اخراج زن و شوهر معلم بلاگر در فضای مجازی مثل بمب ترکید+ویدئو روایتی از رای دادن به رهبر معظم انقلاب با دست خونی! +عکس هواداران میلیونی پرسپولیس با آنفالو کردن صفحه اینستاگرام بازیکن یاغی خیانت را تلافی کردند +سند حواشی داغ امروز سه شنبه 8 اسفند 1402 اقدام ناجوانمردانه و کودکانه سرگرد عراقی با اسیران ایرانی بعد از رای آوردن مقام معظم رهبری در انتخابات متولدین این ماه ها در روابط عاشقانه خیلی وابسته هستند! / اگه عشقت متولد این ماه هاست بدون که خیلی بهت وابسته است کارهای عجیب و غریب زنان قدیم برای زیبا شدن که عمرا باور کنید! فال شمع سه شنبه 8 اسفند ماه 1402 فال قهوه با نشان روز سه شنبه 8 اسفند ماه 1402