ساعدنیوز
ساعدنیوز

چک تضمین چیست و شرایط ابطال و وصول آن

  چهارشنبه، 09 اسفند 1402   زمان مطالعه 6 دقیقه
چک تضمین چیست و شرایط ابطال و وصول آن
از زمان شکل گرفتن اولین تمدن ها، موضوع برطرف شدن نیازهای اصلی و فرعی انسان ها مورد توجه قرار گرفته است؛ نحوه امرارمعاش افراد در ابتدا با داد و ستد کالا همراه بود و در گذر زمان و به تبع آن تغییر نوع نیاز های جامعه، این نحوه به پرداخت مبالغ توسط سکه، اسکناس، کارت های اعتباری و انواع چک تبدیل شد.

صدور چک به نام افراد می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد، به همین دلیل انواع مختلف چک از سمت سازمان های ذیصلاح معرفی شده اند؛ چک تضمینی یکی از این ا‌نواع بوده که بر جلب اعتماد طرف مقابل طی قرارداد، تاثیر بسزایی دارد. در مقاله «چک تضمین چیست و شرایط ابطال و وصول آن» تحت نظر کارشناسان مجرب و مستند به قوانین مدنی، مراحل و شرایط صدور این چک شرح می شود.

چک‌ چیست؟

چک نوعی سند با ارزش مالی است که برای پرداخت هزینه ای در آینده، در قبال کالا یا خدماتی که در زمان حال دریافت شده، صادر می شود. چک توسط قانونگذار به انواع زیر تقسیم شده است:

 • چک حقوقی

 • چک کیفری

 • چک شرطی

 • چک تضمینی

از آنجا که چک تضمینی موضوع مورد بحث مقاله می باشد، در ادامه مطالب برای پاسخ به پرتکرارترین سوالات درباره این نوع چک، اهتمام ورزیده خواهد شد.

چک تضمین چیست؟

می دانیم که چک ها در زمان آینده نقد می شوند، از همین رو امکان کلاهبرداری از طریق آن ها وجود دارد؛ برای ضمانت پرداخت وجه توسط فروشنده ضمن عقد انواع قراردادهای مالی و قربانی چک بی محل نشدن، باید اقداماتی رسمی صورت بگیرد. چک تضمین، همان سندی است که برای اعتمادسازی بین طرفین معامله از طرف بانک صادر می شود؛ بدان معنا که خود بانک مطالبه مبلغ مکتوب در چک در تاریخ موعود را ضمانت می کند.

شرایط صدور چک تضمین چیست؟

شرایط صدور چک تضمین چیست؟

چک تضمین نوعی چک بین ‌بانکی می باشد و به تبع این موضوع اولین گام برای صدور آن، مراجعه شخص به یکی از شعب بانکی ملی است. به درخواست صاحب حساب، سندی مالی با عنوان چک تضمین صادر خواهد شد؛ برای تحقق این امر، فرم 396 که تحت عنوان فرم «صدور چک رمزدار شهری» نیز شناخته می شود، باید با اطلاعات هویتی و اطلاعات حساب شخص در حضور کارمند بانک تکمیل شود.

پس از تحویل مدارک به متصدی، رسیدی به صاحب حساب داده شده و پس از اخذ امضای ته سوش، چک تضمین به مشتری تحویل داده می شود. این چک که با مهر و سربرگ بانک واگذار می شود، به صورت خودکار ضمانت وجه را انجام می دهد و نیازی به طی شدن مراحل دیگری نیست؛ از آنجا که صادرکننده این چک بانک است، افرادی که دسته چک ندارند نیز می توانند درخواست صدور چک تضمین را ثبت کنند.

با اینکه مراحل ابطال چک تضمینی بسیار دشوارتر از سایر نمونه ها است، لیکن غیر ممکن نیست؛ این چک که طبق قانون جدید نباید در وجه حامل صادر شود، تا مهلتی یک ماهه پس از تاریخ صدور چک امکان ابطال دارد.

اعتبار چک تضمینی چقدر است؟

بسیاری از افراد ارزش و اعتبار چک تضمین را برابر با پول‌ نقد می دانند، چراکه پس از تنظیم و ثبت دادخواست صدور این چک، مبلغ ذکر شده توسط بانک از حساب شخص کسر می شود!

مامورین رسمی‌، این مبلغ را تا تاریخ مذکور در صندوق مشخصی به عنوان امانت در بانک نگهداشته و با رسیدن روز موعود، به دریافت کننده پرداخت می شود؛ با این حال نمی توان صد در صد به چک تضمین تکیه کرد، چون مراحل ابطال آن هرچقدر که سخت باشد و مدت زمان اقدام به این هرچقدر امر کوتاه، باز امری شدنی است!

نحوه وصول چک تضمین چگونه است؟

برای مطالبه مبلغ ضمانت شده توسط بانک، دریافت کننده چک باید ابتدا تا تاریخ نگاشته شده در سند مالی صبر کرده و سپس در روز موعود برای وصول مبلغ به شعبه بانکی که چک تضمین را صادر کرده، مراجعه کند. پس از تسلیم اصل چک تضمین و مدارک هویتی دریافت کننده چک به مامورین ذیصلاح، مبلغ درج شده از صندوق امانت کاسته و به حساب مشتری واریز می شود.

گاهی اوقات در راستای انجام کارهای مربوط به وصول چک تضمین، مشکلات حقوقی پیش می آید که رسیدگی به آن ها دشوار است و به دانش مخصوصی نیاز دارد. از همین رو پیشنهاد ما به شما این است که در چنین موقعیتی از یک وکیل مشاوره بگیرید. mastervakil.com یک سایت حقوقی در زمینه معرفی وکلا است که شما می توانید با کمک آن وکلای هر شهر از کرج و تهران تا شیراز و اصفهان و ... را پیدا کنید. برای مشاهده لیستی از وکلایی که می توانند در این حوزه به شما کمک کنند، روی لینک زیر کلیک کنید.

https://mastervakil.com/the-best-criminal-lawyers-in-karaj/

تفاوت چک تضمین و چک رمزدار چیست؟

بسیاری از افرادی که آگاهی کافی نسبت به انواع اسناد و چک ها ندارند، ممکن است که تفاوت چک تضمین و چک رمزدار با یکدیگر را ندانند؛ قانونگذار این دو را از هم تفکیک کرده اند:

الف) در چک رمزدار ثبت شدن شماره حساب شخص و کد شعبه بانکی که افتتاح حساب در آن رخ داده، الزامی است؛ اما در چک تضمین اینگونه نیست.

ب) برای وصول چک تضمین اجباری برای مراجعه به همان شعبه بانک که درخواست صدور در آن ثبت شده، وجود ندارد؛ مطالبه آن از هر بانکی ممکن است.

ج) چک رمزدار در وجه شخص واریز می شود؛ علاوه بر واریز در وجه شخص، امکان صدور چک تضمین به وجه حامل نیز در گذشته وجود داشته است، اما بر اساس قانون جدید، واریز وجه حامل ممکن نیست.

چک تضمین در چه شرایطی صادر می شود؟ (کاربرد چک تضمین)

از آنجایی که چک تضمین بر اعتمادسازی بین خریدار و فروشنده و سرگرفتن بسیاری از معاملات تاثیر مثبت و مستقیم دارد، شرایط صدور آن برای صاحبان انواع کسب و کار سوال بر انگیز است؛ در این بخش به مهمترین کاربرد های چک تضمین اشاره می شود:

 • واریز مبلغی به حساب دولتی مانند پرداخت اقساط

 • واریز مبلغی به حساب‌ اشخاص مثل پرداخت تعهدات مالی مانند نفقه

 • صدور حواله به شهرستان ها و مناطق دور

 • واریز مبلغ مشخصی در هر ماه به حساب های پس انداز یا قرض الحسنه جاری

 • واریز مبلغی به حساب اشخاص تحت عنوان بدهی و دین

 • پرداخت نقدی به اشخاص

  قوانین مربوط به چک تضمین چیست؟

قوانین مربوط به چک تضمین چیست؟

امکان صدور چک تضمین تنها توسط بانک ملی وجود دارد، اما وصول مبلغ چک تضمین و واریز آن به حساب دریافت شونده، از تمامی بانک های معتبر کشور امکانپذیر می باشد. برای وصول این مبلغ از هر بانکی‌ به غیر از بانک ملی، حداقل یک روز کاری زمان لازم است تا بانک وجه امانتی را به حساب شخص‌ واریز کند.

 • نگارش مبلغ در چک تضمین، با شرایط نگاشتن مبالغ در سایر انواع چک متفاوت است؛ استفاده از وسایل تحریر در ثبت مبلغ چک های تضمینی مجاز نبوده و این بخش با استفاده از رایانه در بخش مربوطه تایپ می شود.

 • امکان توقیف، برگشت، ظهرنویسی و انتقال این چک به دیگری وجود ندارد؛ بدان معنا که اثبات عدم استطاعت مالی صادرکننده چک در دادگاه، مفقود بودن یا فوت وی، هیچکدام نمی تواند مانع وصول این مبلغ از بانک شود، چراکه هنگام صدور چک تضمین، این مبلغ به صندوق امانات بانک انتقال داده می شود. لازم به ذکر است که این مبلغ تنها با اقدام فرد مذکور در چک به عنوان دریافت کننده ممکن بوده و توقیف این سند مالی توسط بدهکاران هیچ کاربردی برایشان ندارد.

 • از آنجایی که چک تضمین از طرف بانک صادر می شود، مسئولیت اجرای مفاد مذکور با هیئت مدیره و هیئت عامل بانک ها است.

شرایط ابطال چک تضمین چیست؟

قوانین مربوط به نحوه ابطال چک تضمینی به شرح زیر است:

 • در صورت تمایل به ابطال چک تضمینی، ثبت درخواست لغو توسط صادرکننده یا وکیل وی کافی بوده و احتیاجی به ظهرنویسی نیست؛ این اقدامات باید در بازه ای یک ماهه مختوم شود تا اعتبار قانونی داشته باشد.

 • عدم تحقق دو شرط منجر به باطل شناخته شدن چک تضمین می شود:

 1. فرم 396 باید توسط دارنده حساب امضا شود.

 2. این فرم پس از امضا شخص باید توسط‌ متصدی بانک مهر شود.

بنابراین برای ثبت درخواست صدور چک تضمین، تکمیل فرم باید در یکی از شعب بانک ملی و تحت نظر کارمند رسمی دولت صورت بگیرد.

 • اگر دریافت کننده چک تضمین تغییر کند (انتقال یا توقیف چک)، مبلغ غیر قابل وصول یا اصطلاحا چک باطل می شود.

کلام آخر

چک تضمین برای اعتمادسازی طرفین نسبت به مسئله پرداخت وجه طی انواع معاملات، به درخواست صاحب حساب توسط بانک صادر می شود؛ زمانی این چک بین‌ بانکی معتبر است که فرم 396 در یکی از شعب بانک ملی، تحت نظر کارمند رسمی مهر و امضا شود. پس از ثبت درخواست، مبلغ مورد نظر از حساب صادر کننده چک کم می شود تا در تاریخ موعد به حساب دریافت کننده واریز شود.

برای باطل کردن چک تضمینی تنها یک ماه فرصت وجود دارد و اقدامات رسمی برای ابطال آن توسط صادرکننده یا نماینده وی امکان پذیر است و نیازی به ظهرنویسی ندارد؛ لازم به ذکر می باشد که امکان برگشت، توقیف و انتقال چک تضمین وجود ندارد.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
(عکس) دمپایی‌های لاکچری بچه‌های دهه شصت / هر کی از اینا برای بچش می‌خرید خیلی لاکچری بود ... (347 نظر) بهترین گردو ایران متعلق به کدام شهر است (325 نظر) رهبر معظم انقلاب چه میوه هایی را برای حفظ سلامتی خود میل می کنند؟ (205 نظر) میز عزای ساده و بدون تجملات مادر محسن کیایی، مجری برنامه صداتو +عکس/ روحشون شاد چه چهره دلنشینی داشتن (187 نظر) خلاقیت خنده دار و هوشمندانه قصاب اهوازی برای فریب گوسفند و قربانی کردنش حماسه آفرید+عکس/ مغز تو رو باید طلا گرفت😂 (85 نظر) تصویری بسیار قدیمی از 17 سالگی آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب/ساده زیستی رهبر از ابتدای زندگی (83 نظر) علی دایی: دکترها گفته بودند شاید زیر عمل زنده نمانم+عکس/ همیشه عضو خانواده پرسپولیس هستم/ همه درآمدم را در ایران سرمایه‌گذاری کردم (73 نظر) خلاقیت خنده دار قصاب اصفهانی در کشاندن مشتری به مغازه با تزئین فوق خلاقانه کله پاچه‌ها+عکس/ خوش ذوقی از در و دیوار میریزه😂 (36 نظر) مراسم افتتاحیه استخر روباز زنانه با حضور آقایان مسئول در تهران+تصاویر (34 نظر) نگاهی به خانه پدری بدون تجملات محمود احمدی نژاد+ویدیو/ منزلی با چیدمانی قدیمی و حیاطی دلنشین و نوستالژیک (28 نظر) خلاقیت بی نظیر یک معمار در طراحی خانه ای با الهام از موز/ مغز تو رو باید تو موزه نگه داشت+عکس (28 نظر) خلاقیت هوشمندانه قصاب اهوازی برای جذب مشتری مرزهای خلاقیت را جابه جا کرد/ مغزشو باید طلا گرفت +عکس (24 نظر) خلاقیت خنده دار کشاورز خوزستانی برای آبیاری سیب زمینی با شلنگ و پنکه رومیزی حماسه آفرید/ مایه افتخاری هموطن😂+فیلم (22 نظر) گلزار بار و بندیل سفرش را بست/ به کجا چنین شتابان+عکس (21 نظر) خلاقیت بامزه یک پدر ایرانی روی کلید کولر حماسه ساز شد/ این یادداشت بانمک پربازدید شد+عکس (21 نظر)
دیگران می‌خوانند   
میز صبحانه رمانتیک و سالم همسر شاهرخ استخری با شمع و خوراکی های رنگارنگ/ مثل همیشه خوش سلیقه و خاص+عکس ابهام و بلاتکلیفی در بازگشت به ایران از زبان این دو بازیگر سریال پایتخت+عکس نگاهی به جشن تولد لاکچری و جوان پسند مادر علی ضیا در رستورانی روباز و شیک+عکس/ مبارکا باشه گشت و گذاری در لاکچری ترین قبرستان ایران در تجریش؛ از هزینه 4 میلیاردی برای هر قبر تا شارژ ماهیانه 5 میلیونی+ویدیو گلایه‌های رهبر انقلاب از واردات بی‌رویه لوازم آرایش که با خنده حضار همراه شد+ ویدیو فال انبیاء روزانه پنجشنبه 6 اردیبهشت ماه 1403 سکوت همسر مهدی قایدی درباره شایعه بالا کشیدن املاک شوهر سابقش، با انتشار این استوری شکست+عکس کل کل بامزه و خنده دار سحر دولتشاهی با دیبی+ ویدیو/ وقتی نمیدونه دیبی از افعال معکوس استفاده میکنه😂 تصاویر دیده نشده از محمدرضا شجریان؛ از عکس خانوادگی با دخترش تا تیپ متفاوت استاد آواز با موهای تراشیده در جوانی+ عکس اقدامات مضحک خاندان پهلوی برای بهره برداری سیاسی از دین؛ از ادعای ملاقات با امام زمان توسط محمدرضا شاه تا حضور فرح با چادر توری در حرم امام رضا(ع)!+ عکس توصیف جنجالی اردوغان از بغداد سر و صدای عراقیان را درآورد + عکس حضور آقا رشید، هنرمند محبوب اصفهانی در چایخانه حرم امام رضا(ع) و خدمت به زائران +ویدیو/ قبول باشه با رزرو تور استانبول به بازدید از 6 جاذبه توریستی سیاه این شهر بروید چگونه با روش های آسان خانگی مورچه ها را از خانه دور کنیم آموزش آرایش مناسب با لباس سفید رهبر انقلاب روز رأی‌ گیری 12 فروردین 58 کجا بودند؟ سرلشکری که هدیه 3 میلیون تومانی شاه را رد کرد/نظامی شاهنشاهی چطور بعد از انقلاب فرمانده ارتش شد؟ گشتی در شهر باستانی زلیخا و یوسف پیامبر در دوران فراعنه/ شگفتی هوش مصنوعی تمامی ندارد+ویدیو چیدمان شیک و لاکچری اتاق خیاطی با 5 ایده جذاب فال ابجد روزانه پنج‌شنبه 6 اردیبهشت 1403 چند شرط لازم برای نگهداری صحیح از گل بابا آدم در خانه چند نکته طلایی برای خوشمزه‌تر شدن طعم چای سفری شیرین به گذشته ها،دهه شصتی ها و پُز دادنشان با این وسایل نوستالژیک/ کیا باهاشون دل بقیه رو خون کردن+ عکس بهترین سیب ایران متعلق به کدام شهر است؟ فال شمع روزانه امروز پنجشنبه 6 اردیبهشت 1403 فال روزانه امروز پنجشنه 6 اردیبهشت ماه 1403 فال قهوه با نشان روز پنجشنبه 6 اردیبهشت ماه 1403 فال حافظ با تفسیر امروز پنجشنبه 6 اردیبهشت 1403+فیلم قتل آتشین پدر در خواب عصرگاهی با نقشه شیطانی دختر جوان دسته گل عروسِ شیک و منحصربفرد مهسا طهماسبی در جشن عروسی اش/ چه لباس خوشگلی هم پوشیده😍 مراسم افتتاح رستوران فریبا نادری با حضور هنرمندان سرشناس و معروف/ چه ذوقی داره خانم بازیگر+ عکس بازی کردن بانمک نبات، دختر شاهرخ استخری با دوستان خارجیش در مهدکودک اروپایی اش در بلژیک + عکس/ خدایا چقد ناز میخنده رونمایی از پسر های خوشتیپ و چشم و ابرو مشکی کریم باقری/ چقدر شبیه پدرشون هستن+عکس خونه زندگی رحمان رحیم سریال پایتخت (مصطفی و مجتبی بلال حبشی) در واقعیت به سبک سلیقه 90 درصد ایرانی ها/ خونه نگو سمساری بگو😅 این 7 وسیله نوستالژیک را فقط دهه شصتی ها میشناسند/ با این وسایل کل خاطرات کودکی از جلو چشمتون رد میشه +عکس رونمایی از لوکس ترین مدل پیکان ایرانی/ خلاقیت منحصر به فرد یک مرد تهرانی همه رو مبهوت کرد+عکس لباس عروس ساده و شیک ریما رامین فر، همای سریال پایتخت در اولین عکس لورفته از عروسی اش با امیر جعفری/ خدا به نقی صبر بده😂 کیف ها و برچسب پرطرفدار بچه های دهه هفتاد و هشتاد در مدرسه/ محاله یدونه از اینا نخریده باشی+عکس خواستگاری عاشقانه محمدرضا گلزار از کتایون ریاحی و جواب منفی او؛ چین و چروک‌هامو ببین،‌ تو به جای پسر منی...+ویدیو/ چشم آیسان خانوم روشن شرافت مثال زدنی شاطر ایرانی برای افراد بی بضاعت/ انسانم آرزوست +عکس
تیتر امروز   
اقدامات مضحک خاندان پهلوی برای بهره برداری سیاسی از دین؛ از ادعای ملاقات با امام زمان توسط محمدرضا شاه تا حضور فرح با چادر توری در حرم امام رضا(ع)!+ عکس رهبر انقلاب روز رأی‌ گیری 12 فروردین 58 کجا بودند؟ سرلشکری که هدیه 3 میلیون تومانی شاه را رد کرد/نظامی شاهنشاهی چطور بعد از انقلاب فرمانده ارتش شد؟ فال ابجد روزانه پنج‌شنبه 6 اردیبهشت 1403 بهترین سیب ایران متعلق به کدام شهر است؟ فال شمع روزانه امروز پنجشنبه 6 اردیبهشت 1403 فال روزانه امروز پنجشنه 6 اردیبهشت ماه 1403 فال قهوه با نشان روز پنجشنبه 6 اردیبهشت ماه 1403 فال حافظ با تفسیر امروز پنجشنبه 6 اردیبهشت 1403+فیلم فال انبیاء روزانه پنجشنبه 6 اردیبهشت ماه 1403 قتل آتشین پدر در خواب عصرگاهی با نقشه شیطانی دختر جوان ناهار خوشمزه سحر دولتشاهی و حامد بهداد در یک رستوران اصیل ایرانی+عکس شکارچی پسربچه‌ها اسرار جنایاتش را به گور برد 12 امشب، آخرین مهلت دریافت کارت ورود به جلسۀ کنکور 1403 خواجه‌ای که زنان حرمسرای ناصرالدین شاه به اجازه‌اش نیاز داشتند / حالا خوبه خواجه بوده، اگر شاه بود چیکار می‌کرد!!!
منتخب روز   
فروش ویلای روف گاردن دار و استخر دار حسن جوهرچی، فرهاد سریال فاصله‌ها توسط دخترش در شمال ! / در منطقه‌ای تهرانی نشین!!! سلفی دونفره نعیمه نظام دوست با سلطان کمدی ایران که یکسال حق نداشت منتشرش کنه! / چه ست آدیداسی پوشیده مهران مدیری ... سلفی آسانسوری علیرضا نیکبخت با همسر دومش که بیشتر از جانش او را دوست دارد / کراش دهه هشتاد فوتبال ایران حالا مرد زندگی شده ... (عکس) تعجب کاربران خارجی فضای مجازی از حجاب کامل همسر ستاره لیورپول / دنیا با حجاب جای زیباتری نیست؟ (عکس) بیتابی همسر و فرزندان شهرام عبدلی، بازیگر نقش مهران در سریال فاصله‌ها، بر سر پیکر بی جان او / تو کاری با دلم کردی که فکرشم نمی کردم ... (عکس) همبازی بودن آقای بیاتی، خواستگار فهیمه در پایتخت 5 با بازیگر معروف در فیلم نوستالژیک دهه شصتی / روحش شاد ... ویدئویی باورنکردنی از مرد سومالیایی که با نصف مغزش زندگی می کند/ بیچاره چه بلایی سرش اومده رودررویی با یک تمساح آن‌ هم فقط با یک ماهیتابه +فیلم متقاضیان عمره بخوانند/ آخرین وضعیت و شرایط ثبت‌نام حج عمره 1403 اعلام شد طرح 100 میلیارد پوندی برادر اسامه بن لادن برای ساخت طولانی ترین پل معلق جهان+عکس