ساعدنیوز
ساعدنیوز

واکنش یک روحانی به جایزه گرمی شروین حاجی پور

  سه شنبه، 18 بهمن 1401   کد خبر 241330
واکنش یک روحانی به جایزه گرمی شروین حاجی پور
شروین دوست داشتنی است. چه می شد شروین خودش جایزه اش را می گرفت. به او تبریک می گفتند و برای مشارکت عمومی می شد از نظرات این نسل استفاده کرد و او غیر خودی تلقی نمی شد و می توانست در هر انتخابی شرکت کند. از شروین و جایزه و نبوغش مهمتر، محتوای همه آن برای ها بود که می تواند مانیفست نیازهای نسل فعلی شناخته شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ساعد نیوز به نقل از جماران، شروین حاجی پور را امروز همه می شناسند.

جایزه تاثیر گذاری را که در گرمی گرفت بیشتر شناخته شد.

خواسته های آن روزهای جوانان را که معمولا با توییتر و با کلی امید وصادقانه می نوشتند لیست کرد و برای همه آن شعرش را با صدای ملیحش خواند.

شعری که دغدغه عادی جوانهای دیار ما بود. این قدر هم همه جانبه بود که حتی ازدرختان ولی عصر و پیروز و توله هایش هم یاد کرد.

شعر و آواز و موسیقی شروین خیلی ساده بود. اما با سرعت عجیبی به عمق دلها رفت.

زمزمه نسل دغدغه مند شد. یک شعر اجتماعی بود. فراگیری اش برای این بود که از نیازهای ساده و غیر پیچیده فرزندان من و شما و جامعه مان حرف زده بود.

اگر بقول شروین مغزهای پوسیده نبودند، می بایست به همه این برای هایی که شروین فقط آن را خوانده بود و بچه هامان قبلا در توییتر نوشته بودند، جایزه وطنی می دادند که این نسل کم توقع خواسته هایشان را میگویند و یکی آنها را به گوش هموطنان و مسئولانش می رساند.

خواسته هایی که شروین آن را خواند نه براندازی بود. نه خشونت بود. بسیاری از آنها را سال هاست که مصلحان دلسوز در داخل و حارج آن را تکرار می کنند و موفقیت ملک و ملت در اجرای آنها است.

دلیل اصلی وایرال شدن این موسیقی و شعر هم این بود که همه، دردهایی را که برمی شمرد میفهمیدند. لمس کرده بودند. بارها آن را خواسته بودند. محتوای اصلی اش داشتن یک زندگی معمولی بدون خوردن قرص های اعصاب بود.

برای تحقق خواست هایی که شروین خواند متولیان امر می بایست ستادی تشکیل دهند و موارد را بررسی کنند و با مدد دانشمندان جامعه شناس، روانشناس، سیاستمدار، اقتصاددان به ریشه یابی و حل آن اقدام کنند.

شروین همچنان که نماینده نسل خودش شد که خواست های آنان را به گوش دیگران رساند، باید طرف اصلی مشاوره قرار می گرفت وبه صورت مدنی می شد اعتراضات را از او شنید.

کار مهمتر هم این می توانست باشد که با شنیدن صدای شروین که نماینده خواسته های نسلش بود، جلوی به خشونت کشیده شدن اعتراضات گرفته و به خواسته های مدنی نسل جوان که نسل کاملا متفاوتی با دوران جوانی ما هستند از راههای مسالمت آمیز پاسخ داده شود.

دستگیری او از مصادیق بارز تشویش افکار عمومی بود. شروین نه سیاسی بود ونه ادعای مبارزه با نظام و حاکمیت را داشت.

دستگیری او فقط این مفهوم را به جامعه القا کرد که قرار نیست صدای مسالمت آمیز جوانان شنیده شود. اعتراض ها وقتی کف خیابان ریخت که صدای آرام جوانان شنیده نشد.

امسال در مراسم معروف جایزه موسیقی گرمی که قبلا از میان ایرانیان کیهان کلهر و کمانچه معجزه اش و حمید سعیدی به عنوان اعضای گروههای برنده جایزه گرفته بودند، عنوان جدیدی درست کردند بنام موسیقی های تاثیرگذار که شروین حاجی پور به جایزه آن را گرفت.

من شک ندارم که در این اتفاق سیاست، تاثیر گذارتر از شروین بوده ولی من آرزو داشتم که شروین قبل از اینکه در جهان به عنوان تاثیر گذار بر اساس خواسته های خارجی ها شناخته شود، در داخل ایران صدا و موسیقی و خواست های هم نسلانش تاثیر می گذاشت.

شروین دوست داشتنی است. چه می شد شروین خودش جایزه اش را می گرفت. به او تبریک می گفتند و برای مشارکت عمومی می شد از نظرات این نسل استفاده کرد و او غیر خودی تلقی نمی شد و می توانست در هر انتخابی شرکت کند.

از شروین و جایزه و نبوغش مهمتر، محتوای همه آن برای ها بود که می تواند مانیفست نیازهای نسل فعلی شناخته شود. این نسل قربانی شنیده نشدن و شناخته نشدن هستند.

من نه شروین حاجی پور را دیده ام و نه میشناختمش. اما بارها و بارها کار آخرش را گوش کرده ام. به تک تک خواسته هایش دقت کرده ام. و آرزو داشتم او تاثیر گذار کشور خودمان بود. اما حیف که واسطه ای برای ترجمه خواست این نسل با حاکمیت وجود ندارد. اینها نسل متفاوتی هستند و به جبر زمان دیر یا زود باید بر صدر بنشینند.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

1 دیدگاه
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
بازدیدکننده
4 ماه پیش

❤️❤️
پربحث های هفته   
مانور بزرگ ولایت سوم خرداد با حضور حضرت آیت الله خامنه ای +عکس (40 نظر) ازدواج پیرمرد با دختر 9 ساله با لبخند رضایت ! (22 نظر) زیبایی بهت آور دختر و مادر آیشواریا بازیگر جذاب هندی! (15 نظر) تغییر قیافه هانده ارچل بعد از لاغری زیاد (12 نظر) پخش زنده تصاویری از دست دادن و خوش‌و‌بش سلطان عمان با یک زن در تهران (7 نظر) این خانم فرانسوی زیبا دست در دست همایون شجریان برای ایران سنگ تمام گذاشت +فیلم (6 نظر) تیپ کیوت و بامزه آرتام، پسر دنیا جهانبخت و خنده با نمکش (4 نظر) هنرمندی که با لباس عروس سوخته در جشنواره کن حاضر شد (4 نظر) قیافه بانمک نبات استخری وقتی سوار یک الاغ کوچولوی ناز میشه (3 نظر) ضیافت شام ابراهیم رئیسی برای سلطان هیثم در کاخ سعدآباد +عکس (3 نظر) راز رابطه عمیق شادمهر با ژینا، عشق اولی که در ایران جا ماند!+عکس (3 نظر) دیدار بازیگر فیلم آیه های زمینی با کارگردان مشهور در جشنواره کن (2 نظر) تیر علی کریمی بازهم به سنگ خورد! +عکس (2 نظر) کشف حجاب «صدف عسگری» بازیگر فیلم آیه های زمینی در جشنواره کن/ خانم بازیگر در آغوش مردان غریبه (2 نظر) وقتی سحر قریشی اعتقادی به کاشت ناخن نداره! این ناخنا به استایل گنگ شما اصلا نمیاد خانومم (2 نظر)
تیتر امروز   
استایل متفاوت دیا میرزا بازیگر معروف هندی زنان قاجار زیبا بودند یا ناصرالدین شاه عکس‌ها را دستکاری می‌کرد؟! لباس هندی چشم نواز بر تن سوربهی جیوتی، بازیگر سریال قبول میکنم کشف بقایای مخوف‌ترین «آزمایشگاه» جهان در بیابان‌های چین (تصویر) حجاب کامل مدل مشهور آمریکایی روی فرش قرمز کن رازآلودترین «دهان» جهان به مکزیک برگشت! اهداف سفر رئیس جمهور اسرائیل به باکو؛ از احداث کوریدور زنگزور تا حمایت از تجزیه طلب ها و تهدید منافع ایران، روسیه و چین در قفقاز الهام حمیدی با مانتوی عجق وجق و شلوار زاپدار دیده شدن جورجینا رودریگس در کنار بازیگر مشهور هالیوودی +عکس وام ودیعه مسکن 200 میلیون تومان شد دارندگان دسته چک قدیمی می‌توانند دسته چک صیادی جدید دریافت کنند یوسف نوری، وزیر سابق آموزش‌وپرورش عضو هیئت‌مدیرۀ سازمان تامین‌اجتماعی شد‎‎ عکس‌های تاریخی از «دروازه قرآن» شیراز؛ یک قرن قبل غذایی که در زمان ناصرالدین شاه برای زنان ممنوع بود! حرکات بانمک آرتام پسر دنیا جهانبخت داخل ماشین قرمز لوکسش