دلایل زیاد بودن شیر مادر و عوارض آن

  چهارشنبه، 14 دی 1401   زمان مطالعه 7 دقیقه
دلایل زیاد بودن شیر مادر و عوارض آن
در صورت زیاد بودن شیر مادر با فشار زیادی از سینه خارج شده و ممکن است شیر خوردن نوزاد را با مشکل روبرو کند. با این مطلب همراه ما باشید تا با علت، علائم و راهکارهای برطرف شدن این مشکل آشنا شوید.

در حالی که در هفته های ابتدایی بعد از تولد بسیاری از مادران از کم بودن و نیامدن شیرشان شکایت کرده و مدام برای زیاد شدن شیر مادر تلاش می کنند، زیاد بودن شیر مادر نیز عارضه ای است که سبب پریدن شیر به درون گلوی نوزاد می شود، طوری که نوزاد نمی تواند شیر بخورد و نیز سفت و دردناک شدن سینه های مادر و... می شود. اگر شما هم با مشکل زیاد بودن شیر مادر مواجه هستید متن زیر را بخوانید تا راهکارهای مناسبی را برای شما ارائه دهیم.

زیاد بودن شیر مادر در شیردهی چه علائمی دارد؟

احتمالا شما نیز وقتی شیر وارد سینه هایتان می شود، به خوبی آنرا احساس می کنید. البته ممکن است در هفته های اول شیردهی به نوزاد تولید بیش از حد شیر را تجربه کنید، اما این وضعیت به زودی به پایان می رسد. تا آن زمان سینه های شما بیشتر اوقات سفت و دردناک هستند، حتی بلافاصله پس از شیردهی نیز ممکن است نشت شیر داشته باشید. در چنین شرایطی ممکن است فرزندتان از فشار زیاد شیر شما دچار سرفه شود و به محض جابجایی او پس از شیرخوردن استفراغ کند و احساس ناراحتی یا پر شدگی و مدفوع سبز و کف آلود داشته باشد. همه این ها نشان می دهد که احتمالا شما بیش از حد شیر داشته باشید. اما به محض این که سینه های شما با شیردهی تطابق پیدا کند، مشکل زیاد بودن شیر مادر در شیردهی برطرف می شود.

علت پرشیری مادر

پرشیری یا زیاد بودن شیر مادر وضعیتی است که در آن بدن فرد بیش از نیاز کودک شیر تولید می کند. در این وضعیت، شیر ممکن است با سرعت و فشار زیادی از سینه خارج گردد و در نتیجه شیر خوردن نوزاد دشوار شده و با مشکل همراه گردد. پرشیری همچنین می تواند سبب نشت زیاد شیر از سینه مادر شود.در اکثر موارد تنها کار ممکن این است که حجم شیر تولیدی با نیاز مادر هماهنگ گردد. اگر چه برخی مواقع حتی بعد از مشخص شدن میزان شیر مورد نیاز، بدن مادر همچنان به ساختن شیر بیش از اندازه ادامه می دهد. این مشکل عموما برای مادرانی روی می دهد که دارای تعداد زیادی آلوئول می باشند.

آلوئول غده تولید کننده شیر است. به طور میانگین در هر سینه بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ هزار غدد شیری وجود دارد و مادری که با پرشیری مواجه می شود معمولا بیشتر از این میزان آلوئول دارد.علت دیگر پر شیری مادری این است که وی بدون اطلاع و دانستن این موضوع، با کارهایی مانند دوشیدن شیر بیشتر از میزان احتیاج نوزاد، پیام هایی به بدن می فرستد که سبب تولید شیر بیشتر از میزان لازم می شود. در ضمن در مواردی عدم تعادل هورمونی خاص، برخی داروها و تومورهای هیپوفیز هم می توانند سبب پر شیری مادر گردند. از این رو بهتر است پیش از هر اقدامی با پزشک مشورت نمایید.

تأثیر شیر زیاد مادر در نوزاد

نوزاد شما ممکن است هیچ واکنشی نشان ندهد. اما اگر رفلکس خروج شیر خیلی سریع یا خیلی قوی باشد، او ممکن است خود را از سینه عقب بکشد یا پس از جریان اولیۀ شیر دچار تهوع شود. نوزاد ممکن است تنها برای پنج تا ۱۰ دقیقه شیر بخورد و سعی کند با فشار دادن نوک سینه، خروج شیر را سرکوب کند که احتمالاً به زخم شدن نوک سینه منجر می شود. همچنین نوزاد شما ممکن است بخواهد به دفعات زیاد شیر بخورد یا ممکن است سینه را رد کند یا در طول شیردهی بهانه گیر شود، پشت خود را قوس دهد یا خود را شق و رق نگه دارد. همچنین ممکن است اغلب پس از تغذیه بالا بیاورد که در این مورد گاهی تأثیر تولید بیش از حد شیر ممکن است با ریفلاکس در نوزادان اشتباه گرفته شود.

همچنین گاهی نوزادان شیر ابتدایی بیشتر و شیر انتهایی کمتری دریافت می کنند. به این ترتیب که ممکن است نوزاد قبل از رسیدن به شیر انتهایی که خامه ای تر است و چربی بالاتری دارد و در قسمت عمیق تری از سینه است، سیر شود و شیر خوردن را متوقف کند. این می تواند منجر به تجمع بیش از حد لاکتوز در شکم او شود که ممکن است علائمی شبیه قولنج نوزادی را ایجاد کند. این علائم شامل موارد زیر است:

  • گاز رودۀ بسیار زیاد
  • مقدار زیادی پوشک خیس و سنگین
  • مدفوع پرحجم و گاهی سبز و کف آلود

برخی از نوزادان نیز به اندازۀ کافی شیر دریافت نمی کنند، زیرا نمی توانند جریان بالای شیر را کنترل کنند و در نتیجۀ این شرایط، کودک شما ممکن است افزایش وزن بسیار کم یا بسیار بالایی داشته باشد. اگر این وضعیت مدتی ادامه یابد، می تواند در تغذیۀ مناسب اختلال ایجاد کند و به یک مشکل تبدیل شود. پس لازم است مراقب رشد کودک خود باشید و برای این کار از یک پزشک اطفال کمک بخواهید.

راهکارهای مدیریت تولید شیر زیاد مادر

ادامه دادن به شیردهی بخشی از راه حل این مشکل است، هرچند ممکن است لازم باشد تکنیک های مختلفی را برای هماهنگ کردن میزان شیر خود با نیازهای کودک به کار ببندید. برای رفع مشکل پرشیر بودن سینه ها بهتر است به یک پزشک مراجعه کنید و پزشک ممکن است برخی از زیر راهکارهای زیر را برای کنترل تولید شیر شما توصیه کند:

شیردوشی به میزان متناسب

قبل از هر وعده شیردهی، سینۀ خود را با دست یا شیردوش و فقط به اندازه ای که سرعت جریان شیر را کم کنید بدوشید. به طورکلی زمانی که در تلاش برای تنظیم شیر تولیدی خود هستید، سینه هایتان را بیش از حد ندوشید، فقط به اندازه ای که اولین رفلکس خروج شیر انجام گیرد و اگر از شیردوش استفاده می کنید، آن را روی پایین ترین درجه تنظیم کنید. هرچه بیشتر سینۀ خود را تحریک کنید و شیر بیشتری از سینه خارج کنید، بدن شما شیر بیشتری تولید خواهد کرد تا به این پیام دریافت شده پاسخ دهد. پس بهتر است در این مورد دقت کنید.

شیردوش

شیردهی از یک سینه

یک راه دیگر این است که برای کاهش تولید شیر خود، ابتدا هر دو سینۀ خود را پمپ کنید یا بدوشید تا کاملاً تخلیه شوند. سپس برای دو تا چهار وعدۀ متوالی فقط از یک سینه شیردهی کنید. به کودک هر چند بار که می خواهد شیر بدهید، اما فقط از همان یک سینه استفاده کنید. برای کاهش فشار نیز می توانید سینۀ دیگر خود را پمپ کنید، اما به مقدار کم. این تکنیک باید ظرف ۲۴ تا ۴۸ ساعت جواب بدهد. همچنین اگر شما قبلاً شیر خود را می دوشیده اید، این کار را تا زمانی که تولید شیر شما با نیاز فعلی کودکتان تطبیق پیدا کند، متوقف کنید.

شیردهی در زمانی مشخص

سعی کنید کودک خود را قبل از این که خیلی گرسنه شود یا زمانی که تازه از خواب بیدار شده است، تغذیه کنید یعنی هنگامی که احتمالاً آرام تر مشغول مکیدن سینه خواهد شد. مکیدن آرام تر، سینه های شما را کمتر تحریک می کند و ممکن است جریان شیر را سبک تر کند.همچنین اگر به نظر می رسد که کودک شیر را با سرعت زیادی قورت می دهد یا در تقلا برای مقابله با جریان شیر است، او را از سینه جدا کنید، آروغ دهید و سپس دوباره به سینه برگردانید.

تعیین یک وضعیت شیردهی مناسب

برخی وضعیت های شیردهی ممکن است به کودک کمک کند که بهتر با جریان شیر مقابله کند. به عنوان مثال، برای شیردهی کودک را رو به خود بنشانید؛ ممکن است لازم باشد سر او را کمی عقب بدهید. برای اینکه نیروی جاذبه بتواند جریان شیر را کاهش دهد، به عقب تکیه بدهید، طوری که کودک مستقیماً رو به شما و شکم او روبه روی شکم شما باشد یا می توانید به حالت درازکشیده به پهلو شیردهی کنید و اجازه دهید که قطرات شیر اضافی بیرون یا روی یک حوله بریزد.


دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
همسر رهبر معظم انقلاب: آقای ما اجازه نمی‌دهد که در خانه، غیر از برنج کوپنی استفاده کنیم و آن هم کفاف خوراک ما را بیش از یک بار در هفته نمی‌دهد (670 نظر) نگاهی به سفره مفصل و تمام و کمال حضرت ابوالفضل در منزل شاه نشین علی دایی+عکس/ از گل آرایی و شمع‌دان‌هایی طلایی تا پَک هایی لاکچری و جذاب (199 نظر) (فیلم) ورود جالب و معنادار رهبر انقلاب به حسینیه امام خمینی (ره) به همراه مسعود پزشکیان و شعار حیدر حیدر جمعیت (67 نظر) درخت خرمای بزرگ حیاط باصفای خونه ویلایی زهرا گونش/ نخل های هم قد والیبالیست مشهور ترکیه ای (57 نظر) میز غذای ساده رهبر معظم انقلاب و خوردن غذا در بشقاب استیل/ ساده زیستی ایشان همیشه مثال زدنی است+عکس (29 نظر) بنز آخرین مدلی که رهبر معظم انقلاب آن را رد کرد: ببرید اینها را بفروشید! (24 نظر) ریحانه سادات دختر بزرگ شهید رئیسی: سجاده نماز پدرم را در اندونزی تکه تکه کردند و به عنوان تبرّک بین مردم پخش کردند+ویدیو (22 نظر) حضور ساده و بدون تشریفات همسر رهبر معظم انقلاب در یک درمانگاه/ ایشان گفتند من نمی‌خواهم پارتی بازی بکنم+ویدیو (19 نظر) خلاقیت تحسین برانگیز مغازه دار یزدی در ایام محرم/آدم حظ میکنه از اینهمه درک و شعور+فیلم (15 نظر) هنرمندان و ورزشکارانی که در مراسم نذری پوریا پورسرخ بازیگر سریال کیمیا حضور داشتند/ علی پروین هم بود+عکس (14 نظر) پارسا پیروزفر سَرَش را از ته تراشید؛ تغییر چهره آقای بازیگر قابل شناسایی نیست (12 نظر) رهبر معظم انقلاب: بعد از فوت پدرم همه‌ی موجودی خانه‌اش 45 هزار تومان شد که نمی‌شد با آن گاز یا یخچال خرید (12 نظر) (ویدئو) آخرین لحظات ثبت شده بازیگران فوت شده در کنار همسر و فرزندانشان/ یادی کنیم از هنرمندانی که در بین ما نیستند، روحشان شاد😢 ماهچهره خلیلی، حسام محمودی ، حسن جوهرچی و .. (10 نظر) نگاهی به حیاط قدیمی خانه ترلان پروانه در تولد 21 سالگیش +عکس/ مبارکا باشه (9 نظر) نگاهی به خلوت احساسی آزاده نامداری، مجری پرانرژی در ماه محرم و شال سبزرنگ زیبایش/ حیف جوونیش+عکس (9 نظر)
پربازدیدترین ویدئوهای روز   
تیتر امروز   
روایتی از مخالفت همسر رهبر معظم انقلاب با هدیه ای که به رهبر داده بودند/ ما این غذاهایی که می‌خوریم، با این ظرفها جور درنمی‌آید، اینها را رد کنید، برود
تیمار جوجه لک لک مصدوم روستای قراجه محمد مرند توسط اهالی آن
فال روزانه امروز پنجشنبه 28 تیر ماه 1403
فال ابجد روزانه پنج‌شنبه 28 تیر 1403
حرمت شکنی دختران بی‌حجاب در دسته عزاداری کرج!
فال قهوه با نشان روز پنجشنبه 28 تیر ماه 1403
فال حافظ با تفسیر امروز پنجشنبه 28 تیر 1403+فیلم
فال شمع روزانه امروز پنجشنبه 28 تیر 1403
نگاهی به جواهرات مجلل و باشکوه خانواده آمبانی که پربازدید شد/ از زمرد نماد عشق آقای داماد تا گردنبند دستساز مادر شوهر جنجالی+عکس
پایان رابطه عاشقانه زهرا گونش ستاره 2 متری والیبال ترکیه و نامزد پولدار و خوش استایلش/ چقدرهم جذاب و باکلاس+عکس
7 روش تضمینی و قطعی رفع بوی بد سینک ظرفشویی
مبل‌های کثیف خانه را چگونه تمیز کنیم؟ / یک راه سریع و تضمینی
چرا کارگردان مختار نگذاشت بازیگر نقش حضرت عباس (ع) در فیلم یا سریالی دیگر بازی کند؟
نامه زیرکانه و دلبرانه انیس الدوله، بانوی اول حرمسرا به ناصرالدین شاه / یا به من وام بدهید یا شهرستانک را از من بخرید!
رفع فیلترینگ به طور کامل در دست شخص رئیس جمهور است
منتخب روز   
(فیلم) خرید دکتر مسعود پزشکیان از یک سوپرمارکت در تهران به همراه نوه‌ها و عروسش با کارت بانکی شخصی / نوه‌ها پدربزرگ را به خرج انداخته‌اند اقدام منحصربفرد و زیبای طلافروش یزدی به احترام دختر سه ساله امام حسین(ع)+عکس/ این جور تصاویر مخصوص ایران ماست والسلام👌 (فیلم) رهبر معظم انقلاب: به من می‌گویند شما گفتید سوءاستفاده جویان را افشا نکنید / ما حق نداریم افراد را به صرف گمان متهم کنیم سکانس خوشحالی قُباد از بارداری شهرزاد/ قُباد: من تا الان نمیدونستم از این دنیا و از این زندگی چی میخوام اما الان.... (عکس) هدایای ارزشمندی که پزشکیان در پشت صحنه یک هیئت دریافت کرد / خوشا راهی که آغازش با حسین است ... (ویدئو) شعر سوزناک شهریار برای مادر بزرگش که با شنیدنش اشک از چشمانتان سرازیر خواهد شد به یادماندنی ترین سکانس عاشقانه سریال شهرزاد / از بله گفتن شهرزاد تا مرگ مرگ بزرگ آقا نقش دختر رهبر انقلاب در ترمیم دست مجروح ایشان/ فرزند دختری که به پدر اُنس داشت (عکس) شوخی ظریف با آقای ظریف؛ از مقایسه ظریف با مِسی تا انداختن ماسک به شکل آقای رئیس جمهور!! واکنش عضو دفتر رهبر انقلاب به پست اینستاگرامی پسرش با هشتگ برای ایران، پزشکیان