ساعدنیوز
ساعدنیوز

درآمد ترجمه یک کتاب چقدر است؟

  دوشنبه، 07 فروردین 1402   زمان مطالعه 7 دقیقه
درآمد ترجمه یک کتاب چقدر است؟
ترجمه کتاب، یکی از مهارت‌هایی است که می‌توان از آن به عنوان منبع درآمد بهره برد. اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که زمان زیادی را برای یادگیری و آموزش زبان‌های مختلف خارجی گذراندید و با تلاش و زحمت فراوان به مهارت ترجمه رسیدید، می‌توانید برای کسب درآمد از راه ترجمه، اقدام کنید.

همین که در یک رشته یا زمینه خاصی به مهارت و توانمندی برسید، انجام کارهای مرتبط با آن هم آسان و سریع می‌شود. علاوه بر این، داشتن مهارت و تخصص، یک گزینه مهم و بسیار ارزشمند جهت کسب درآمد و سودآوری است. ترجمه تخصصی کتاب، یکی از مهارت‌هایی است که می‌توان از آن به عنوان منبع درآمد بهره برد. اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که زمان زیادی را برای یادگیری و آموزش زبان‌های مختلف خارجی گذراندید و با تلاش و زحمت فراوان به مهارت ترجمه رسیدید، می‌توانید برای کسب درآمد از راه ترجمه، اقدام کنید. با این مقدمه‌ای که بیان شد، شاید این‌طور تصور کنید که آشنایی نسبی با یک زبان خارجی هم می‌تواند برای کسب درآمد از راه ترجمه کردن، کافی باشد. به همین خاطر لازم است اطلاعات بیشتری راجع به جزئیات کار ترجمه و کیفیت آن به دست آورید. علاوه بر این باید نسبت به ترجمه کتاب کاملاً آگاه باشید تا نتایج مطلوبی دریافت کنید. پس در صورتی که تمایل دارید تا از طریق ترجمه کتاب به درآمد برسید، تا انتهای این مطلب همراه باشید.

کتاب

نکات مهم ترجمه تخصصی کتاب


اولین موضوع مهم و قابل توجه در ترجمه کتاب این است که به عنوان مترجم تخصصی، باید نسبت به زبان مبدأ و زبان مقصد تسلط کافی داشته باشید. در مورد تمام عبارت‌ها و اصطلاحات مربوط به زبان مقصد و همین‌طور معادل آن‌ها در زبان مبدأ بدانید و هر کدام از آن‌ها را در جای درست به کار ببرید. در واقع باید، کتاب ترجمه شده، به قدری روان و قابل درک باشد که برای مخاطب هیچ ابهامی به وجود نیاید که نویسنده این کتاب، یک فرد خارجی بوده است. به عبارتی دیگر، بهتر است نسبت به ترجمه نیتیو، هوشمندانه و ماهرانه عمل کنید.

موضوع یا زمینه علمی و تخصصی کتابی که باید ترجمه شود هم، خیلی مهم است. قرار نیست هر مترجمی با بهترین کیفیت همه کتاب‌ها را در رشته‌ها و شاخه‌های متفاوت ترجمه کند. مسلماً هر مترجمی، در یک زمینه خاص، مهارت بیشتری در ترجمه دارد. به همین خاطر اگر یک مترجم علاوه بر آشنایی با زبان خارجی، اطلاعات و دانش کافی در حوزه مربوط به موضوع و محتوای علمی کتاب داشته باشد، بهتر می‌تواند یک کتاب ترجمه شده جذاب و مورد پسند را تحویل مخاطب دهد.

نکته مهم دیگری که باید در هنگام ترجمه کتاب به آن توجه کنید، این است که آن را با متن‌های کوتاه مقایسه نکنید. قطعاً باید بدانید ترجمه یک متن کوتاه از نظر حجم مطالب، پیوستگی محتوایی و موضوعی و همین‌طور ساختار آن، مشابه با ترجمه کتاب نیست. ترجمه تخصصی متن، با توجه به این که در اندازه یک کتاب نیست، تمام مفهوم محتوای آن به سادگی و خیلی آسان در ذهن مترجم می‌ماند. این درصورتی است که برای ترجمه تخصصی کتاب، باید به همه فصل‌ها و عناوین فهرست شده در آن، دقت کرد تا در نسخه نهایی، پیوستگی و ارتباط درست همه مفاهیم و تیترها به درستی انجام شود. بنابراین ترجمه کتاب، نیاز به تسلط، تخصص و تجربه بالایی دارد تا در نهایت یک خروجی با کیفیت از آن حاصل شود.

وقتی تصمیم می‌گیرید یک کتاب را ترجمه کنید، باید به جامعه هدف و مخاطبان آن هم توجه ویژه‌ای داشته باشید. ساده‌ترین و ابتدایی‌ترین مثالی که می‌شود در این مورد بیان کرد، تفاوتی است که بین کتاب‌های مخصوص کودکان و بزرگ‌سالان وجود دارد. پس نوع ترجمه و محتوای آن متمایز می‌شود. طوری که برای مخاطب قابل درک و روان باشد. در واقع می‌توان این گونه گفت که یک مترجم متخصص علاوه بر مسلط بودن به دانش ترجمه، باید نسبت به نیاز و خواست مخاطب هم آگاهی کاملی داشته باشد.

به فرمت بندی و ساختار داخلی کتاب اهمیت دهید و آن‌ها را در هنگام ترجمه در نظر بگیرید. مترجم متخصص کتاب باید بتواند همه مفاهیم و عناصر مطرح شده در کتاب که مورد نظر نویسنده آن است، به درستی و بدون هیچ کم و کاستی به زبان مقصد تبدیل کند. طوری که همان مفهوم به خوبی درک شود. این نکته هم بسیار مهم است که پیوستگی محتوایی و مفهومی ابتدا تا انتهای کتاب محفوظ بماند.

با توجه به مطالبی که راجع به ترجمه تخصصی کتاب مطرح شد، اگر هنوز هم دوست دارید تا به عنوان یک مترجم استخدام شوید و به کسب درآمد بپردازید، می‌توانید از روش‌های مختلف به این هدف برسید. احتمالاً الآن در حال فکر کردن به این هستید که برای استخدام به عنوان مترجم باید در یکی از مراکز یا دارالترجمه‌های مهم حاضر شوید و بعد از طی مراحلی، مشغول به کار و کسب درآمد شوید. از طرف دیگر هم ممکن است مشکلاتی داشته باشید که مانع اشتغال حضوری شود و همین موضوع، باعث می‌شود تا توانمندی و مهارت شما در ترجمه نادیده گرفته شود. پس استخدام را فراموش می‌کنید. اما نکته امیدوار کننده‌ای که می‌توانیم در این بخش بگوییم این است که می‌توانید به عنوان یک مترجم دورکار یا فریلنسر مشغول به کار شوید. در این صورت، علاوه بر این که به فعالیت‌های مهم روزمره خود می‌رسید، از مهارت خود هم درآمد خواهید داشت. در ادامه این مطالب، ممکن است این سؤال در ذهن شما باشد که برای استخدام به عنوان مترجم فریلنسر، سراغ چه نهادهای معتبر و قابل اطمینانی بروم؟ یا این که چطور خود را به عنوان یک مترجم معرفی کنید تا به شما کار ترجمه واگذار شود.

به‌عنوان مترجم دورکار در شبکه مترجمین اشراق استخدام شوید


یکی از محیط‌های امن و قابل اطمینانی که می‌توانید به عنوان یک مترجم متخصص و به صورت دورکاری استخدام شوید، شبکه مترجمین اشراق است. این شبکه، در زمینه ترجمه تخصصی و آنلاین در سطح کشور به عنوان برترین و بزرگ‌ترین موسسه است. به همین دلیل برای همه مترجم‌های متخصص و متعهدی که علاقه و تسلط کافی به ترجمه دارند، برای همکاری، دعوت می‌کند. بنابراین در صورتی که تمام ویژگی‌های یک مترجم متخصص را دارید می‌توانید درخواست استخدام مترجم دورکار را برای مسئولین و مدیران شبکه مترجمین اشراق ارسال کنید تا رسیدگی شود. برای انجام این کار باید وارد سایت شبکه مترجمین اشراق شوید و از طریق لینک ثبت نام، یک پنل مترجم مخصوص به خود ایجاد کنید. در مرحله بعد همه مشخصات و مدارکی که مورد نیاز است، بارگذاری نمایید. برای اینکه مشخص شود شما شایستگی استخدام به عنوان مترجم را دارید، آزمونی به صورت آنلاین برگزار می‌شود. در این آزمون شرکت می‌کنید و بعد از دریافت نتیجه تأیید آن به پنل خود دسترسی پیدا می‌کنید. در پنل یا بخش مربوط به کاربری خود، سفارش‌هایی که برای ترجمه ارسال شود به شما واگذار خواهد شد تا با بهترین کیفیت تحویل دهید. در نهایت هم هزینه مربوط به ترجمه، به حساب شما واریز می‌شود.

استخدام

ترجمه حرفه‌ای و تخصصی به 49 زبان زنده دنیا


لوگوی اشراق

یکی از ویژگی‌های ترجمه در شبکه مترجمین اشراق این است که ترجمه تخصصی متن، ترجمه تخصصی کتاب و هر نوع ترجمه دیگری که مورد نیاز مخاطب باشد، با تضمین کیفیت و درجه مطلوب، انجام می‌شود. در واقع شبکه اشراق با استخدام مترجم متخصص و مسلط به 49 زبان مختلف از جمله انگلیسی، عربی، هندی، روسی، کره‌ای و ... اقدام به ترجمه تخصصی به 49 زبان زنده دنیا می‌کند. بنابراین اگر در هر رشته‌ای تجربه و تخصص دارید، می‌توانید مترجم مخصوص به همان زبان باشید و سفارش‌های ترجمه متناسب با آن را دریافت کنید.

درآمد ترجمه یک کتاب چقدر است؟


در حالت کلی می‌توان گفت، درآمد ترجمه یک کتاب بستگی به عوامل زیادی دارد. این طور نیست، هر کتابی که برای ترجمه ثبت سفارش می‌شود، دارای یک درآمد و میزان حق الزحمه مشخص و مشابهی باشد.

یکی از عواملی که در میزان درآمد ترجمه کتاب نقش دارد، کیفیت ترجمه است. هر چقدر کیفیت ترجمه از درجه بالاتری برخوردار باشد، درآمد حاصل از ترجمه هم بیشتر خواهد بود. در شبکه مترجمین اشراق کیفیت ترجمه‌ها را در سطوح طلایی پلاس، طلایی، نقره‌ای و برنزی می‌توانید در نظر بگیرید. ترجمه کتاب با سطح طلایی پلاس مسلماً نیاز به پرداخت مبلغ بیشتری دارد. مدت زمانی که صرف ترجمه کتاب می‌شود، می‌تواند روی درآمد حاصل از ترجمه اثر داشته باشد. اگر کتاب ترجمه شده را در زمان کوتاه‌تری بدون افت کیفیت، تحویل دهید، درآمد بیشتری هم خواهید داشت.

حق الزحمه

وقتی به عنوان یک مترجم دورکار استخدام می‌شوید، با توجه به تلاشی که می‌کنید، درآمد خواهید داشت. با توجه به گسترش همکاری‌ها به صورت فریلنسری و دورکاری، رقابت در این فضا هم زیاد شد. به همین خاطر نیاز به دقت و مهارت بالا برای رسیدن به موفقیت و درآمد است. در واقع، هر چقدر بتوانید میزان سفارش‌های بیشتری را با کیفیت مطلوب تحویل دهید، به صورت ماهانه می‌توانید حجم بیشتری از سایر سفارش‌ها را هم انجام دهید. بنابراین این دو مورد در کنار هم منجر به افزایش درآمد ترجمه خواهد شد.

پس اگر در ترجمه ماهر هستید و برای استخدام در یک محیط کاری به صورت حضوری، مشکل دارید، می‌توانید به عنوان یک مترجم دورکار استخدام شوید. به این صورت که از هر نوع ترافیک، آلودگی و شلوغی جمعیت دور باشید ولی در منزل و هم‌زمان با انجام سایر فعالیت‌های روزانه، سفارش‌های مربوط به ترجمه کتاب را به صورت تخصصی انجام دهید. در نهایت هم پایان هر ماه، مبلغ مربوط به ترجمه‌های انجام شده را دریافت نمایید.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
حال خوشِ رهبر معظم انقلاب در کوهنوردی با حاج قاسم سلیمانی و چیدن گلهای زرد رنگ از کوه+عکس/ سرداری که هیچ جا رهبری رو تنها نمیذاشتن (478 نظر) مبلی که رهبر معظم انقلاب 20 سال است روی آن می نشینند+عکس/ دکوراسیونی که هیچوقت تغییر نمیکند! (322 نظر) سبک زندگی مقام معظم رهبری از زبان همسر ایشان/ ما در خانه‌مان دکوراسیون به معنای متداول آن،فرش و پرده‌های قیمتی و مبلمان نداریم (302 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری اهواز برای رنگ آمیزی سطل های زباله/ دست مریزاد واقعا+عکس (270 نظر) عاشقانه های جذاب سید احمد خمینی و زیباترین دختر ایران زمین «ایران خانوم»/ الهیی چقدر نازه+عکس (267 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری تبریز برای حفظ پرندگان از سرما/ دست مریزاد واقعا+عکس (250 نظر) رهبر معظم انقلاب در حال دروی گندم با داس در مزارع کشاورزی روستای فردو (227 نظر) خلاقیت خنده دار مسافر کش موتوری برای راحتی مسافرش مرز های انسانیت را جا به جا کرد/ هزارماشالله به این ذهن خلاق+ عکس (203 نظر) خواستگاری متفاوت و حساب شده همسر مقام معظم رهبری برای پسرشان+ویدئو/ برای آقا مجتبی که خیلی شبیه رهبری هستن (178 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری اردبیل برای حمایت از حیوانات+عکس/ واقعا دست مریزاد داره! (154 نظر) روستایی که شاه قاجار در آن عاشق شد/ تصویر دختری که دل ناصرالدین شاه را برد (146 نظر) تصویری تاریخی از تزئینات لاکچری ماشین عروسی در دهه 60 / اونموقع پیکان سلطان جاده بود😂 (143 نظر) سفری شیرین به گذشته ها، زندگی تو دهه 60 این مدلی بود/ حس زندگی رو آدم قشنگ میگیره + فیلم (139 نظر) تصویری از خانه ابدی پدر رهبر معظم انقلاب/ روحش شاد و یادش گرامی (137 نظر) سبک دکوراسیون شیک و منحصر بفرد اتاق ساده رهبر معظم انقلاب +عکس (123 نظر)
دیگران می‌خوانند   
شوخی حامد آهنگی با قهرمان بوکس ایران/والا با بوکسور شوخی کردن دل و جرات میخواد+ فیلم فال قهوه با نشان روز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 گشت و گذاری در اولین کافه ایران؛ از آینه طلاکاری شده تا خودروهای متعلق به مصدق/ پاتوق همیشگی کمال الملک فال شمع چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 (ویدئو) رفتار بسیار زیبا و انسانی علیرضا جهان بخش با خانم تصویر بردار/با این کارت ایران و ایرانی رو سربلند کردی فال حافظ با تفسیر روز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 + فیلم شیرین زبونی های دختر کیوت و بامزه سروش رفیعی ستاره پرسپولیس/ قند تو دل آدم آب میشه آخه!+ فیلم فال روزانه امروز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 (تصویر) تولد لاکچری مسی برای عشقش آنتونلا غوغا کرد/ حسودی جورجینا معشوقه رونالدو دیدن داره😁 فال ابجد روزانه چهارشنبه 9 اسفند 1402 صحنه ای از سریال دلنوازان که حرص شاهرخ استخری،بازیگر نقش بهزاد را درآورد +عکس خرید ویپ و پاد از فروشگاه ویپ گاد سوختن دختر ملی پوش ایرانی در آتش سوزی هولناک! + عکس خلاقیت تاریخی مهندس ایرانی در نصب دوربین مداربسته به دیوار+ عکس/ اینو به دانشگاه هاروارد نشون بده بهش دکترای افتخاری میدن😂 مبلمان خاص و مدیترانه ایِ خونه دوبلکس عروس شیرازی محمود پاک نیت و نوه خوشگلش با دکوری همرنگ استایل خاص و دلربای بازیکن محبوب تیم پرطرفدار پرسپولیس در روز عروسی اش/چه خوشتیپ شده!+عکس روزی روزگاری دربی: گلهای به یادماندنی استقلال در شهرآورد 59/ هنرنمایی علیمنصور، فکری و پیروز قربانی/ بفرست واسه استقلالیای دوآتیشه💙💙💙 (تصاویر) 23 دیزاین ناخن بهاری که استایل نوروزیتان را تکمیل می کنند 10 مدل مانتو کتی مجلسی ویژه نوروز 1403 برای خانم های شیک پوش+عکس سبک زندگی متفاوت و جالب هاشمی رفسنجانی از زبان دخترش؛ از خوردن کاهو با رب انار برای میان وعده تا نان و ماست برای شام رتبه پیمانکاری شرکت چیست؟ خلاقیت بی نظیر یک طراح مبل راحتی با الهام از مدل قایق و کالسکه/ مغز تو رو باید تو موزه نگه داشت+عکس خلاقیت منحصر به فرد یک ایرانی در طراحی استند چاقوی آشپزخانه با سنگ‎+عکس/ با احترام به سازنده‌اش با وقتی که صرف این کرده میشه موشک ساخت معرفی تسمه نقاله و کاربرد آن در صنعت معرفی فروشگاه عطر، پوشاک مردانه و زنانه ایرانی در سایت پی جو داداش خوشتیپ و جنتلمن مرجان سلحشوری، تازه عروس تکواندوکار ایرانی/ ماشالا چقدر باهمدیگه صمیمی هستن😍 سطح اطلاعات ابوالفضل گلابی آدم گزارشگر فوتبال مازنی رو یاد هرکول پوارو می اندازه/ اسم شوهر عمه بازیکن رو هم می دونه یا خدا😂😂😂😂😂😂 (ویدئو) جدیدترین و شیک ترین ایده برای پخت نیمرو/ حالا واقعا نیازه روز به روز نیمروها با کلاس تر بشن؟ همه نکاتی که درمورد دیزل ژنراتور و سوخت مصرفی آنها باید بدانیم همای سعادت اینبار در مشیریه تهران! + فیلم قتل شوهر سابق زن تهرانی به دست همسر جدیدش / قاتل با ماشین از روی مرد جوان رد شد یادی کنیم از مبارزه تاریخی با ویروس کرونا به سبک محمود احمدی نژاد در پای صندوق رای+ ویدئو کشف اولین رژ لب جهان در ایران + عکس/ زنان این منطقه ایران 3600 سال پیش رژ می‌زده‌اند! (عکس) چیدمان ساده و خودمونی خونه رابعه اسکویی با مبلمان راحتی و گل های ارکیده/ جای دنجی به نظر میاد😍 طالع بینی و خصوصیات مرد و زن متولدین مرداد زنده زنده سوختن دو کودک در چادر عشایری / مرگ جانسوز در اصلاندوز رخ داد تصویری از مراسم تولد دنیز دایی دختر بزرگ علی دایی با حضور پدرش/ خدا برا هم حفظتون کنه پدرانه های عباس غزالی، بهروز سریال وضعیت سفید با دختر بانمک و نازش/ عین قرص ماه میمونه+عکس این شاه ایرانی عاشق ترین فرد تاریخ ایران است! +ویدئو/ از فرهاد و مجنون عاشق تر ! اظهارات قابل تامل و شنیدنی مادر علی دایی در خصوص کمک پسرش به نیازمندان+ویدئو/ به بیمارستانها گفته اگه کسی توان مالی نداشت به من خبر بدین!!
تیتر امروز   
فال قهوه با نشان روز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 گشت و گذاری در اولین کافه ایران؛ از آینه طلاکاری شده تا خودروهای متعلق به مصدق/ پاتوق همیشگی کمال الملک فال شمع چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 فال حافظ با تفسیر روز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 + فیلم فال روزانه امروز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 فال ابجد روزانه چهارشنبه 9 اسفند 1402 سبک زندگی متفاوت و جالب هاشمی رفسنجانی از زبان دخترش؛ از خوردن کاهو با رب انار برای میان وعده تا نان و ماست برای شام قتل شوهر سابق زن تهرانی به دست همسر جدیدش / قاتل با ماشین از روی مرد جوان رد شد کشف اولین رژ لب جهان در ایران + عکس/ زنان این منطقه ایران 3600 سال پیش رژ می‌زده‌اند! طالع بینی و خصوصیات مرد و زن متولدین مرداد زنده زنده سوختن دو کودک در چادر عشایری / مرگ جانسوز در اصلاندوز رخ داد (فیلم) بازیگر معروف کشورمان یک روز بعد از تولدش در پشت صحنه درگذشت!! (عکس) پست های عجیب و غریب بیلی آیلیش تمومی نداره!! عکس زیبای دمت اوزدمیر با روسری در یک روز برفی تغییر چهره عجیب مرجانه گلچین با لباس قاجاری