ساعدنیوز
ساعدنیوز

فیلیمو عامل ترویج سریال های مبتذل و غیراخلاقی عشق های مثلثی

  دوشنبه، 10 بهمن 1401   کد خبر 240262
فیلیمو عامل ترویج سریال های مبتذل و غیراخلاقی عشق های مثلثی
ساعد نیوز: پلتفرم نمایش خانگی فیلیمو از یک سو با تولید سریال‌های مبتذل و غیر اخلاقی«ذائقه سازی» می‌کند و از سوی دیگر تبدیل به میدانی برای حضور سلبریتی‌های ضد نظام شده است و فراتر از این‌ها خود به عنوان کنشگری تمام عیار علیه نظام فعالیت تبلیغی می‌کند و بر آتش آشوب‌های خیابانی می‌دمد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ساعد نیوز به نقل از فارس، این روزها نامه پیمان جبلی رئیس رسانه ملی به رئیس جمهور درباره برخورد با پلتفرم «فیلیمو»، یکبار دیگر نام شبکه نمایش خانگی«وی اُدی»(VOD)ها را بر سر زبان ها انداخته است. همانگونه که پیشتر هم به این موضوع پرداخته ایم این کشمکش دعوایی بنیادین است و هرچه زودتر باید حل شود. گزارش حاضر تلاشی است برای نور روز تاباندن بر پدیده ای که هرچه سریع تر باید آن را شناخت و برای اصلاحش وارد عمل شد.

*«فیلیمو» در حال چه کاری است؟

این روزها «فیلیمو» قلدرمآبانه، بدون پذیرش هیچ نظارتی در حال جابه جایی مرزهای ساختار و محتوای رسانه ای در کشور است و اگر زودتر فکری به حال آن نشود کار به جایی می رسد که عملا دیگر امکان اصلاح دیگر پلتفرم ها هم نخواهد ماند.

پلتفرم «فیلیمو»طی مدت فعالیت خود حواشی بسیاری داشته است؛ از افزایش بدون نظارت تعرفه های اشتراکی گرفته که بارها اعتراض مشترکان را در پی داشته تا تولید و پخش سریال هایی که مجوز ساترا را نداشته اند. از سوی دیگر انحصارگرایی، حذف رقبا و فقدان عدالت فضایی در مسئله پهنای باند، از دیگر موضوعات مهمی است که در تحلیل وضعیت فیلیمو_ این کارخانه سریال سازی_ می توان در نظر گرفت. با اینکه همه این موضوعات مهم هستند اما هرکدام از آن ها مقوله جداگانه ای است که به صورت مفصل باید بدان پرداخته شود، در اینجا تاکید ما بر موضوعات دیگری است که در ادامه بدان خواهیم پرداخت.

بررسی ها نشان می دهد که «فیلیمو» هیچ قانون و نظارتی را بر نمی تابد و هر آنچه که فکرش کنید را انجام می دهد؛ بدون مجوز سریال می سازد، بدون نظارت سریال منتشر می کند، و کارش به جایی رسیده است که طی ماه های گذشته در همراهی با اغتشاشگران و راهبری آشوب های خیابانی هم پیشگام بوده است.

کافی است اخبار این روزهای رسانه های اصلاح طلب و ضد نظام را رصد کنیم تا موضوع آشکارتر شود. آن ها به روشنی در حال تلاش هستند تا ساترا را کنار بگذارند و بال و پر بیشتری به« فیلیمو» دهند. اما به راستی چرا تا این حد «فیلیمو» برای اصلاح طلب ها و ضد انقلاب مهم است؟ در ادامه تلاش خواهیم کرد به واکاوی موضوع بپردازیم.

*نتانیاهو: آمریکا با سریال های پر زرق و برق به ایران حمله کند

سال ها قبل بنیامین نتانیاهو گفته بود: به مدیران « سازمان سیا» گفته ام که برای ایرانی ها در شبکه نمایش خانگی و ماهواره سریال هالیودی پخش کنید، خودشان نظام شان را تغییر می دهند.

او همان سال ها از آمریکا خواست که به عراق حمله نظامی کند، ولی برای ایران به جای حمله نظامی از سریال هایی استفاده کند که «افراد زیباروی جوان را در وضعیت های متنوعی از برهنگی و در شر ایطی نشان دهند که زندگی فریبنده و مادی گرایانه دارند و رابطه های بی قید جنسی برقرار می کنند».

بدون اغراق شاید بتوان برای پلتفرم نمایش خانگی«فیلیمو»نقشی چنین در نظر گرفت.

*محتوای «فیلیمو»؛ ملغمه ای از ابتذال های اخلاقی

«شبکه نمایش خانگی( با تاکید بر فیلیمو)» درست همان پدیده ای است که نتانیاهو بر آن دست گذاشته است و متاسفانه این روزها حتی نیاز به هالیود را نیز برطرف کرده است. هرآنچه در سینماهای دنیا منتشر می شود را به سرعت تمام به خورد مخاطب می دهد و علاوه بر آن خود با سریال سازی در کار ذائقه سازی و عوض کردن افکار و ذهنیت مخاطبان است.

از این رو است که این میدان را باید به عنوان یک حوزه فرهنگی بسیار مهم و حساس به حساب آورد؛ زیرا جامعه هدف یا مقصد اصلی آن درون خانواده هاست. با توجه به این که خانواده عنصر اولیه و پایه و هسته اصلی جامعه است، هرگونه تأثیرگذاری بر آن به کل ساختار جامعه سرایت می کند.

با این وجود الگو گیری این مجموعه های نمایشی از سریال های درام ترکیه ای و روایت داستان حول محور عشق های چندگانه و مثلثی با تم خیانت که اساساً مغایر با آداب و فرهنگ اسلامی و عرفی جامعه ی ماست، برای مخاطب به یک تغییر ذائقه ی نادرست و تردید در هویت فرهنگی و رواج سبک زندگی غربی و تقبیح ارزش های دینی و انقلابی منجر می شود.

به طور کلی آثار منتشر شده در فیلیمو غالبا سریال هایی کم مایه و پرگو، عموما با مثلث های عشقی و داستان های خانوادگی پر زرق و برق، هستند. داستان هایی که الگو گرفته از سریال های مبتذل ترکی هستند و قصه عشق های پنهان و آدم های چند چهره را بیان می کنند. البته ناگفته نماند که سریال سازهای سری دوز علاوه بر داستان های ماهواره ای، پا فراتر گذاشتند و انتقام های عشقی را نیز به ماجرا اضافه کرده اند.

*«فیلیمو» چگونه آشوب های اخیر را راهبری می کرد

فیلیمو در ماه های گذشته به صورت مستقیم و غیر مستقیم به راهبری آشوب های اخیر کشور پرداخته است. از نمایش دادن فیلم های مرتبط با موضوعات مد نظر آشوبگران تا هشتک شدن و حمایت آشکار. بر همین اساس بود که ماه گذشته خبرگزاری فارس در گزارشی به این موضوع پرداخت. در آن گزارش آمده بود: در میان سامانه های نمایش فیلم و سریال، فقط فیلیمو بخشی به نام بخش ویژه دارد که به نظر می رسد کارش پیشنهاد دادن به تماشاگران باشد. در چند هفته اخیر در بخش ویژه این سامانه حجم عظیمی از فیلم های سینمایی مرتبط با مسائل زنان دیده می شود؛ فیلم هایی درباره اسیدپاشی، تجاوز، بهره کشی و امثال آن مثل هیس، دخترها فریاد نمی زنند، این زن حقش را می خواهد، لانتوری، آخرین بار کی سحر را دیدی؟ ، لاک قرمز، آرایش غلیظ، دو زن و بسیاری دیگر از فیلم های این چنینی و حتی پویانمایی مانند مولان که روایتگر دختری است که شکل و ظواهری مردانه بخود می گیرد تا به هدفش برسد.

فیلیمو همچنین در بخش یادداشت های خود که در مهرماه نوشته و در آذر ماه به روز رسانی شده است، به انتشار متنی با عنوان«تو قهرمانی دختر» به مرور فیلم های ایرانی پرداخته که به زعم نویسنده نقش اول آنها زنانی شجاع هستند. ساده لوحانه و حتی ابلهانه است که نمایش چنین فیلم هایی را بی ارتباط با وضعیت کنونی جامعه بدانیم.

در هفته های پایانی ناآرامی ها؛ «فیلیمو» پا را فراتر گذاشته و همراه با چند پلتفرم و استارت آپ دیگر با دشمنان قسم خورده این نظام همصدا شده و با انتشار هشتگ مهسا امینی بدنبال متشنج کردن فضای جامعه و تحریک و تشویش اذهان مخاطبان بودند آنها هر توانی که داشتند به کار گرفتند تا این آتش خاموش نشود.

به نظر می رسد«فیلیمو»در طول فعالیتش بدنبال جذب و کسب اعتماد مخاطبان بوده تا سربزنگاه های سیاسی کشور، هماهنگ با دشمن عمل کند و تنور اغتشاشات را شعله ور سازد.

در حالیکه باید به طور کلی یک چهارچوب اصولی بر فضای پلتفرم ها و استارت آپ های داخلی حاکم باشد که همانا چهارچوب ارزش های اخلاقی، ارزش های اسلامی و همچنین ارزش های ملی است.

*حرف آخر

در تحلیل آخر«فیلیمو» از یک سو با تولید سریال های مبتذل و غیر اخلاقی«ذائقه سازی» می کند و از سوی دیگر تبدیل به میدانی برای حضور سلبریتی های ضد نظام شده است و فراتر از این ها خود به عنوان کنشگری تمام عیار علیه نظام فعالیت تبلیغی می کند و بر آتش آشوب های خیابانی می دمد.

به نظر می رسد نوبت آن رسیده که مسئولان قضایی بعنوان مدعی العموم و نهادهای نظارتی فرهنگی که تاکنون چشم خود را بروی تخلفات این پلتفرم بسته اند، اکنون که اقدامات آن جنبه امنیتی بخود گرفته سریعا وارد عمل شوند تا کسب و کاری که افراد مسئله دار با پوشش فرهنگی به راه انداخته اند بیشتر از این به راهی برای پیاده سازی اهداف دشمن تبدیل نشود.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
حمله چند دختر بی‌حجاب به خانم محجبه در قم + فیلم (6 نظر) آزار وحشتناک دختر ایرانی توسط تتلو در ترکیه + فیلم (5 نظر) (فیلم) صدای خورد شدن گردن مرد گنده ای که کودک درون فعالی داشت/ خدا رحمتش کنه(: (2 نظر) پرورش مار در روستایی خطرناک معروف به روستای مار کبرا+ تصاویر (2 نظر) فال حافظ با تفسیر امروز دوشنبه 7 فروردین 1402/ توصیه های امروز حافظ به شما (1 نظر) مار کبری جسوری که روی اژدهای کومودو را کم کرد! (1 نظر) استایل ژولی پولی و میکاپ بهاری مونا کرمی دل همه رو برد! (1 نظر) پوشش متفاوت دختران دهه نودی در موزیک ویدئوی جدید علی زندوکیلی‎‎ (1 نظر) فشن استایل دمت اوزدمیر با شلوار دمپاگشاد پلنگی و بوستیر خیلی خاصش (1 نظر) ویدیوی تاثیر گذار از لحظه نجات معدنچیان از معدن درحال ریزش (1 نظر) یوز پلنگ تلف شده 3 قلو باردار بود (1 نظر) توئیت جالب پزشک معروف درباره موی سینه آقایان (1 نظر) اختلاس میلیاردی کارمند یک بانک دولتی (1 نظر) تبریک نوروزی محمدرضا گلزار (1 نظر) همخوابی پسر 15 ساله با دختر 17 ساله مشهدی تحت تاثیر فیلم های مستهجن (1 نظر)
تیتر امروز   
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/