ساعدنیوز
ساعدنیوز

حاج حبیب القانیان؛ از ساختمان پلاسکو تهران تا برج شیمشون در تلاویو

  یکشنبه، 28 آبان 1402   کد خبر 363071
حاج حبیب القانیان؛ از ساختمان پلاسکو تهران تا برج شیمشون در تلاویو
داستان شکل گیری غده سرطانی صهیونیسم بسیار پیچیده و شنیدنی است. یک اپیزود آن با ماجرای یک میلیاردر یهودی در ایران به نام حاج حبیب القانیان گره خورده است. دکتر حسین اصغری تحلیلگر مسائل ایران در یادداشتی اختصاصی این اپیزود را مورد کندوکاو قرار داده است.

حاج حبیب صداش میکردن، اما نه مسلمون بود و نه مکه رفته بود. سرمایه‌داری یهودی بود که به رسم یهودیان، بعد از سفر به بیت‌المقدس، حاجی صداش میکردن. حاج حبیب القانیان بود که اولین پاساژها و برج‌های تهران رو ساخت. ساختمانهای پلاسکو و آلومینیوم یادگار اوست که نماد دوران تجمل و آغاز دوران زرق و برق بود(البته بعد از سال1350،این دوتا برج رو واگذار کرد به هژبر یزدانی بهائی). برج شیمشون،ساختمان بورس الماس اسرائیل در شمال تل‌آویو و نخستین آسمان خراش در اسرائیل رو هم برادران القانیان ساخته‌اند.

حبیب القانیان

او و برادرانش، اولین کارخانه پلاستیک و ملامین‌سازی در ایران رو در اوایل دهه 1340، زمانی ساختند که هیچ‌کس فکر نمی‌کرد پلاستیک راهکاری برای توسعه صادرات غیرنفتی ایران باشه و اونا رو به یکی از ثروتمندترین مردان خاورمیانه تبدیل کنه. بعدش هم کارخانجات آلومینیوم‌سازی و محصولات خانگی جنرال‌استیل رو تاسیس کرد و در مدتی کوتاه به یک کلان سرمایه‌داری تبدیل شد که معروف بود میتونه کل ایران رو بخره. حاج حبیب در سال 1291.ش (یا طبق نقل برخی 1288) در محله عودلاجان تهران، در خانواده‌ای یهودی به دنیا اومد. پدرش خیاط بود و مادرش از خانواده سرشناس القانیان.

بعد از اتمام تحصیل در مدرسه آلیانس، مدیر هتلی شد که داییش تو خیابون فردوسی داشت و کمی بعد هم اداره امور مغازه یکی از فامیلاشو در لاله‌زار رو برعهده گرفت. سال 1316 به کمک برادرانش تجارتخونه‌ای رو تأسیس کرد و اقدام به واردات ساعت، پارچه، رادیو، ماشین خیاطی، چینی‌آلات و...کرد. بعد از جنگ جهانی دوم بود که ستاره شانس و اقبال برادران القانیان طلوع کرد. یکی ازبرادرانش به نام «صیون» رفت آمریکا و همین سفر آغاز تحولات تجارتشون شد. صیون در این سفر صنعت پلاستیک رو کشف کرد و برادرانش رو متقاعد کرد که برای تولید پلاستیک در ایران، کارخونه احداث کنند.

ساختمان پلاسکو

سال1337 شرکت پلاستیک‌سازی پلاسکو رو در تهران تأسیس کرد و به تدریج شد بزرگترین و پیشرفته‌ترین مرکز تولید قطعات پلاستیک در خاور میانه؛ بعدش کارخانجات تولیدی لوازم خانگی جنرال استیل رو ایجاد کرد و بعد از او صنایع پروفیل آلومینیوم، کارخانجات پلاستیک شمال و لوله شمال، یخچال جنرال الکتریک، صندلی‌سازی و تولید تخت سفری، شرکت صنعتی روغن نباتی و صابون، شرکت صنایع پارس و آمریکا، شرکت پوست و پشم و پنبه و ... . صیون یه چیز دیگه هم فهمیده بود؛ اینکه آمریکایی‌ها مقادیر زیادی لباس به کشورهای جنگ زده میدن. اون هم این لباس‌ها رو گرفت و به ایران فرستاد و سود کلانی نصیب برادران القانیان شد. از واردات کالاهای کمیاب شده در ایران به دلیل جنگ هم استفاده کرد و ثروت کلانی بدست آوردند.

خانواده القانیان

در اوایل دهه 1340 «مراد اریه» رهبر جامعه کلیمیان ایران و نماینده مجلس با دخالت آشکار سفارت اسرائیل و حمایت دربار پهلوی، از کرسی مجلس کنار گذاشته و مجبور به کناره‌گیری از سمت رهبر کلیمیان ایران شد و با تجدید انتخابات انجمن کلیمیان در سال41،حاج حبیب به عنوان عضو انجمن انتخاب و برای18سال رئیس انجمن کلیمیان تهران شد؛ او ارتباط خیلی نزدیکی داشت با مئیر عزری(نماینده اسرائیل در ایران) و همه کارهاش رو با اجازه او انجام میداد. کلیمیان به خاطر کارهای حاج حبیب از این دوران تحت عنوان"دوران طلایی" یاد میکنند. یکی از اقدامات حاج حبیب در مراسم جشن 2500 ساله بود که سکه‌هایی رو (به مبلغ 300هزار تومن) ضرب کرد که یه طرفش سمبل این جشن‌ها و طرف دیگرش علامت صهیونیسم حک شده بود.

مدرسه آلیانس

حاج حبیب اولین یهودی بود که تونست در سال 40 وارد اتاق بازرگانی و اتاق صنایع ایران بشه و مشاور عالی این دو اتاق شد. عید نوروزی بود و عده‌ای به دیدار شاه رفته بودند از جمله حاج حبیب. در این دیدار شاه به او گفت که چرا محصولات کارخانه یخچالتونو توسعه نمیدی که به خارج هم صادر بشه؟ حاج حبیب از فرصت استفاده کرد و 500هزار دلار اعتبار بانکی گرفت و کارخونه رو توسعه داد اما وزارت برق گفت نمیتونه برق مورد نیاز رو تأمین کنه و وقتی حاج حبیب به شاه گلایه کرد، با دستور مستقیم شاه به وزیر، برقش رو تأمین کردند.

23 تیر 1354 بود که فرمانی نمایشی از شاه مبنی بر مبارزه با گرانفروشی صادر شد و در قالب همین سناریو، حاج حبیب به همراه چند سرمایه‌دار دیگه دستگیر و تیتر یک روزنامه‌های داخلی و خبرگزاری‌های خارجی مثل رویتر و یونایتدپرس و رادیو لندن شد. القانیان به دولت نامه نوشت و آمادگی خودش رو برای تعدیل قیمت به نفع مصرف‌کننده و کاهش محسوس قیمت‌ها اعلام کرد. او بارها به دلیل گرانفروشی دستگیر شد؛ البته این دستگیری‌ها نمایشی بود و دوباره به سودجوییش ادامه داد.

القانیان در کنار خانواده

ظاهرا علاوه بر گرانفروشی، عوامل جانبی دیگه‌ای هم مزید بر علت شده بود تا او دستگیر بشه: اشرف پهلوی از القانیان و یه سری یهودیان خواست تا مبلغ 100 میلیون دلار برای برنامه‌های اجتماعی و خیریه پول بدن اما اونا قبول نکردن و همین باعث شد تا به بهونه گرانفروشی دستگیر و به مدت 2.5 ماه به حبس و تبعید محکوم بشه و وقتی تبرئه شد و به تهران اومد بلافاصله به دلیل گرانفروشی دو تا نمکدون پلاستیکی!دستگیر شد و دوباره 2.5 ماه دیگه هم محکومیت رو گذروند و بعد از آزادی، هویدا بهش زنگ زد و ازش دلجویی کرد و گفت که سوءتفاهم بوده و این دستگیری برای نشون دادن مخالفت شاه با سرمایه‌داری لازم بوده و شاه از شما دلجویی کرده و قول تسهیل در واردات ماشین‌آلات کارخونه آلومینیوم رو داده است!

دیدار شاه و القانیان

حاج حبیب در زمینه کوچ یهودیان ایرانی به اسرائیل کارهای زیادی انجام داد و مقادیر زیادی زمین در نزدیکى تل‌آویو خریدارى کرد و از طریق شرکت در معاملات اراضى فلسطین با هماهنگى آژانس جهانى یهود سود سرشارى عایدش شد. بعد از انقلاب، القانیان دستگیر شد. او در دفاعیات خودش افتخار میکرد که سهمی از کارخانجات مختلف از جمله جنرال استیل رو داره؛ سالها بعد و پس از تحقیقات بیش‌تر مشخص شد شرکت جنرال ‌استیل شرکتی متعلق به یهودیان زرسالار جهانی و پوششی برای MI6 انگلستان در ایران بوده. مقر مرکزی MI6 در ایران و مالکیت ساختمان متعلق به شاپور ریپورتر از دیگر عوامل انگلستان در ایران بود.

دلجویی هویدا از القانیان

در سحرگاه 19 اردیبهشت1358 به جرم جاسوسی و جمع‌آوری کمک به نفع دولت اسرائیل و مفسد فی‌الارض بودن اعدام و کلیه اموال او و خانواده‌اش مصادره شد. (حبیب القانیان، هرسال مبلغ معینی رو به عنوان کمک مالی به رژیم صهیونیستی ارسال میکرد). مجلس سنای آمریکا در محکومیت این اعدام قطعنامه‌ای رو علیه ایران تصویب کرد (همین مسئله نشان از عمق تأثیرگذاری محافل صهیونیستی بر محافل سیاسی آمریکا داره). امام خمینی هم در واکنش به این اقدام در 25 اردیبهشت فرمود: «البته باید اسرائیل اظهار تأسف بکند از مرگ «القانیان»؛ برای اینکه القانیان، یک مردی که این قدر جنایت کرده در اینجا و این قدر خیانت کرده و اموال این ملت را به اسرائیل داده، آن البته باید اظهار تأسف بکند!»

دادگاه القانیان

طبق گزارش مأمور ساواک، حبیب القانیان اسرائیل رو کشور اصلی خودش میدونست و ایران برایش اهمیتی نداشت و به دنبال تقویت و پیشرفت اسرائیل بود. او همیشه میگفت که من ایران رو برای خدمت به اسرائیل میخوام. القانیان در سخنرانی سالانه 1349.ش در انجمن خیریه یهود خطاب به مستمعین گفت: «اسرائیل امروز به کمک فرزندان خود احتیاج دارد و ما همه موظف هستیم خود و سرزمینی را که در آن زندگی می‌کنیم، در خدمت اسرائیل نوپا به کار بگیریم...» حبیب القانیان، اولین یهودی اعدامی پس از انقلاب 1357، عضو لژ فراماسونری نیز بود و گرانبهاترین اشیای عتیقه ایران را در اختیار داشت.

قبر القانیان

امروزه برخی تلاش دارن بگن که او کارآفرین بوده و جمهوری اسلامی بناحق اعدامش کرده اما حقیقت اینه که میلیاردها دلار درآمد حاصل از گرانفروشی و زدوبندهای سیاسی رو از کشور خارج کرد و صرف تجهیز رژیم صهیونیستی در جنگ با مردم مظلوم فلسطین کرد. القانیان هرکه بود،دلسوز مردم ایران نبود.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

17 دیدگاه
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
بازدیدکننده
4 روز پیش

مرگ بر اسرائیل کودک کش غده سرطانی زن وبه های بی پناه را قتل عام کرده در طی این ۷۰سال اسرائیل باید ازبین برود
مجد
1 هفته پیش

پدرم نزدیک به دوسال توکارخانه پلاستیک سازی این آقا کارکرد.بعد کارمندشرکت نفت شد.روح پدرم شاد
پربحث های هفته   
بازسازی چهره شگفت انگیز زلیخای یوسف در موزه مصر توسط هوش مصنوعی+عکس /چقدر زیباست.. (593 نظر) تصاویری از عیادت جواد عزتی و هنرمندان از رهبر معظم انقلاب و استقبال گرم ایشان (568 نظر) گرد و خاک افغانی ها در مترو تهران تاریخ ساز شد/ یه همینو کم داشتیم... (374 نظر) کشف تابوت ارزشمند آخناتون با چشم طلا متعلق به مصر باستان+عکس (273 نظر) بازسازی چهره شگفت انگیز یوزارسیف عزیز مصر(یوسف) در موزه مصر توسط هوش مصنوعی+عکس /چه چهره منحصربفردی.. (271 نظر) رونمایی هالک ایرانی (سجاد غریبی) از استاد قَدَرش که یَل بودنش را مدیون اوست+عکس (242 نظر) کشف شگفت انگیز یک کوه واقعی پر از طلا و گنج از دنیای باستان/ گنجینه هایی که قیمت ندارند+ویدیو (180 نظر) مومیایی شگفت انگیز چشمهای واقعی زلیخای یوسف پیامبر در داخل تندیس +عکس/چه چشمان رنگی دلربایی! (172 نظر) (فیلم) لحظه هشدار قایق ماهیگیری ایرانی به ناوشکن آمریکایی در خلیج فارس و ورود سپاه به این ماجرا (170 نظر) کشف مجسمه فیروزه ای و فوق العاده زیبای دختر کوروش در اطراف تخت جمشید+عکس (166 نظر) تمرینات سخت هالک ایرانی (سجاد غریبی) برای رو کم کنی ستاره های بوکس جهان (165 نظر) (عکس) کشف مومیایی سالم زلیخا، همسر عزیز مصر برای اولین بار/ اگه راس میگی الان خوشگل شو😂 (151 نظر) رفتار نامناسب هادی چوپان با یک نوجوان در مراسم استقبال از بعد از بازگشت به شیراز (146 نظر) بازسازی چهره همسران پادشاهان هخامنشی توسط هوش مصنوعی +عکس /یکی از یکی زیباتر و جذاب تر (146 نظر) عکس گریه دار از مجموعه آمپول هایی که یک مادر برای به دنیا آوردن نوزادش زده/ این عشق مادرانه چیه اصلا😢 (147 نظر)
دیگران می‌خوانند   
غوغای خوانندگی خاص هوتن شکیبا در برنامه شهاب حسینی/ آبی آسمون ابرای پمبه ای+ویدیو خنده دارترین و حال خوب کن ترین پشت صحنه های سریال مهران مدیری/ هزار بارم ببینی ارزش داره+ویدیو سکانس خنده دار پایتخت وقتی نقی عیب دیگران رو بهشون میگه/ هزاربارم ببینی کمه!+ویدیو مقایسه خنده دار زنگ تفریح مدارس ایرانی و ژاپنی +فیلم/فقط تحرک بچه های ایرانی🤣 خنده دارترین عضوگیری باحال دنیا در برنامه جوکر +فیلم/ حامد آهنگی با این وضع خنده زنده نمیمونه🤣 ایده خلاقانه شرکت تسلا برای طراحی وانت با بدنه استیلی + فیلم کشف حیرت انگیز کوهی پر از گنج و طلا و عتیقه + فیلم (ویدئو) لحظه کشف سه کوزه پر از طلای هندی و جواهرات گرانبها از زیر زمین کشاورزی (عکس) حس غرورآمیز پهلوان پنبه کوچولو بعد از زندانی کردن برادرش داخل جعبه پلاستیکی/ رابطه برادری یه همچین چیزی میتونه باشه😂 کشف جانور دریایی عجیب خرطوم‌دار که با پاهایش نفس می‌کشد!+عکس کشف قبرهای 6500 سالۀ «بدون اسکلت» در مرزهای قطب شمال فال روزانه یکشنبه 12 آذر ماه 1402 فال قهوه روزانه با نشان امروز یکشنبه 12 آذر ماه 1402 فال شمع روزانه امروز یکشنبه 12 آذر 1402 فال ابجد روزانه امروز یکشنبه 12 آذر 1402 فال انبیاء روزانه امروز یکشنبه 12 آذر 1402 فال حافظ با تفسیر امروز یکشنبه 12 آذر 1402 + فیلم (فیلم) ویدئوی پربازدید از لحظات احساسی تراشیدن موی سر پسر توسط مادر برای رفتن به سربازی😢 / لحظه غم انگیز سربازی رفتن پسرا دل همه مادرا رو غمگین میکنه ... اسفراین پایتخت پهلوانی کشتی باچوخه اولین جلسه بازجویی از متهمان مرگ دختر 6 ماهه در بیمارستان مفید در دادسرای جنایی (فیلم) غوغای صدای بهشتی پسر نابینای ایرانی در بانک مرکزی با آهنگ شجریان/ آمده‌ام که سَر نهم؛ عشقِ تو را به سر بَرم رئیس جمهور روز دانشجو مهمان دانشگاه شهید بهشتی می‌شود (عکس) صحنه دیده نشده از حمله مغول ها به خوابگاه دانشجویی/ موش این وضعیتو ببینه خودکشی میکنه شما که انسانید لامصبا😅 پرداخت تا 4 میلیون تومان به هر خانوار تا شب یلدا (عکس) خلاقیت جوانان ایرانی در طراحی بنر خوش آمدگویی به مسافر خارجی در فرودگاه/ یعنی رفاقتو در حقش تموم کردن😂 ویدئو احساسی از مادری که خودش رو سپر بلای فرزندش کرد/ این حس مادرانه حتی برای پرنده ها هم فعاله😍 (فیلم) مشاجره تتلو با ناخن‌های لاک زده با کارمند فرودگاه برای بازگشت از ترکیه به ایران واکنش داریوش فرضیایی به آهنگ جدید ساسی/عمو پورنگ، ساسی مانکن رو شست و پهن کرد+عکس (فیلم) جشن تولد لاکچری بهاره رهنما برای دهمین بار در طی چند روز/ خانم بازیگر رکورد زد حمله خونین ببر به عوامل برنامه تلویزیونی در باغ وحش صفادشت کشف بقایای معبد جادوگران سلطنتی در انگلستان+عکس کشف گنجینه‌ ارزشمند و نفیس مومیایی مصری با روکش طلا باستان شناسان را شگفت زده کرد+عکس این زن 75 ساله 50 سال است که حتی یک لقمه نان هم نخورده/ خوشتخوار و گیاهخوار شنیده بودیم ولی این دیگه نوبرشو آورده+عکس زنان اشراف زاده ایستاده بر معبد یونان باستان که شهرت جهانی دارند+عکس (تصاویر) منزل پدری رهبر ساده زیست انقلاب با حیاط دلباز در محله ای باصفا تصویر کمتر دیده شده از فاتحه خوانی رهبر انقلاب بر سر مزار شهید مدرس عاشقانه های شاهرخ استخری و سپیده بزمی پور در حول و حوش جشن خارجی ها این زن سیب قرمز زایید/ شوک جهان از رکورد ریزترین نوزاد جهان +عکس (عکس) رونمایی از قبر جومونگ در زیر یک تپه/ زنده را تا زنده است باید به فریادش رسید، ورنه بر سنگ مزارش آب پاشیدن چه سود (فیلم) سکانس جذاب از معجزه جوان شدن بانو زلیخا در سریال یوسف پیامبر/ صد بار هم ببینی کمه
تیتر امروز   
(عکس) حس غرورآمیز پهلوان پنبه کوچولو بعد از زندانی کردن برادرش داخل جعبه پلاستیکی/ رابطه برادری یه همچین چیزی میتونه باشه😂 کشف جانور دریایی عجیب خرطوم‌دار که با پاهایش نفس می‌کشد!+عکس اولین جلسه بازجویی از متهمان مرگ دختر 6 ماهه در بیمارستان مفید در دادسرای جنایی رئیس جمهور روز دانشجو مهمان دانشگاه شهید بهشتی می‌شود پرداخت تا 4 میلیون تومان به هر خانوار تا شب یلدا واکنش داریوش فرضیایی به آهنگ جدید ساسی/عمو پورنگ، ساسی مانکن رو شست و پهن کرد+عکس حمله خونین ببر به عوامل برنامه تلویزیونی در باغ وحش صفادشت کشف بقایای معبد جادوگران سلطنتی در انگلستان+عکس اسفراین پایتخت پهلوانی کشتی باچوخه کشف گنجینه‌ ارزشمند و نفیس مومیایی مصری با روکش طلا باستان شناسان را شگفت زده کرد+عکس این زن 75 ساله 50 سال است که حتی یک لقمه نان هم نخورده/ خوشتخوار و گیاهخوار شنیده بودیم ولی این دیگه نوبرشو آورده+عکس زنان اشراف زاده ایستاده بر معبد یونان باستان که شهرت جهانی دارند+عکس این زن سیب قرمز زایید/ شوک جهان از رکورد ریزترین نوزاد جهان +عکس کشف اسکلت 15 سانتی متری یک دختربچه+عکس کشف قبرهای 6500 سالۀ «بدون اسکلت» در مرزهای قطب شمال
منتخب روز   
(ویدئو) لحظه کشف سه کوزه پر از طلای هندی و جواهرات گرانبها از زیر زمین کشاورزی ادعای کذب درباره رهبر انقلاب /چه کسی گفته بود یهودی ها را به دریا می ریزیم؟ (فیلم) سکانس خنده دار از هزینه های رحمت برای نوسازی دهن فهیمه در سریال پایتخت/ نقی و ارسطو هاج و واج موندن😅 (ویدئو) انگشت مکیدن خنده دار و بامزه جنین در شکم مامانش هنگام سونوگرافی/ دل آدم قیلی ویلی میره براش😍 ویدئو خنده دار و بانمک از لاک زدن دختر بچه به مرغ زنده که قلب همه رو اکلیلی کرد😍این بچه در آینده ناخنکار میشه احتمالا😂 (فیلم) حضور پلیس راهنمایی و رانندگی با لباس بابانوئل سر چهارراه (فیلم) ایده خلاقانه دانش آموز با استعداد ایرانی با قوطی ساندیس وقتی صدای موتور درمیاره/ لامصب انگار موتور قورت داده😁 (فیلم) خوانندگی راننده سرویس خوش اخلاق به زبان کردی برای دانش آموزان/ فریده کیه انقدر روش تاکید داره؟😂 (فیلم) ابتکار جالب یک رستوران کانادایی در نورپردازی خلاقانه برای جلب رضایت مشتری/ آدم دلش میخواد فقط نگاه کنه😍 تنها شعری که استاد شهریار آن را خواند و گریه کرد/ پیرم و گاهی دلم یاد جوانی میکند+ویدیو (فیلم) ثروتمند ترین کودک کار سرچهارراهی در تهران که ماهانه بیشتر از 50 تا 70 میلیون تومان درآمد دارد! (فیلم) غوغای آوازخوانی آقای دکتر ایرانی با صدای بهشتی در پارکینگ مرکز خرید/ تشویق دسته جمعی کارکنان حق این صدا رو ادا کرد