ساعدنیوز
ساعدنیوز

هوشمندسازی روندهای اداری در شهرداری فسادزدا است/ مدیریت شهری با گفتاردرمانی ممکن نیست

  جمعه، 09 اردیبهشت 1401 ID  کد خبر 203165
هوشمندسازی روندهای اداری در شهرداری فسادزدا است/ مدیریت شهری با گفتاردرمانی ممکن نیست
به مناسبت روز شوراها جلسه هم اندیشی با حضور جناب آقای روح الله دهقان نژاد عضو محترم شورای اسلامی کلانشهر تبریز و ریاست محترم کمیسیون تحقیق، نظارت، ارزیابی و حقوقی شورای اسلامی کلانشهر تبریز در دفتر ساعدنیوز برگزار شد.

هدف ما در شورای ششم هوشمندسازی روندهای اداری برای پیشگیری از فساد است. نه تنها در حوزه مراجعات به شهرداری، بلکه در حوزه خود شهر تبریز به سوی هوشمندسازی حرکت می کنیم.

ساعدنیوز: یکی از شعارهای اصلی حضرتعالی در انتخابات شورای ششم "شفافیت از طریق هوشمندسازی روندهای اداری شهرداری تبریز برای پیشگیری از فساد" بود. در نشستی که در زمان انتخابات در ساعدنیوز با حضور حضرتعالی داشتیم قول دادید که در هنگام حضور در شورا این ایده مهم را با جدیت تمام پیگیری کنید. بفرمایید که چه اقداماتی در این مدت برای عملی سازی این ایده صورت گرفته است و چه برنامه هایی برای تحقق آن در دست اجرا دارید؟

روح الله دهقان نژاد: بسم الله الرحمن الرحیم؛ مطلبی که به آن اشاره کردید یکی از ضروریات شهر تبریز بود و توفیقاتی هم در این حوزه داشته ایم. آخرین اقدامی که در شورای شهر و در کمیسیون تحقیق و نظارت داشتیم، مصوبه تشکیل کمیسیون فناوری و شهر هوشمند است. این مصوبه در صحن شورا تصویب رأی آورد؛ اعضاء مشخص شد؛ و الان اولین جلسه هم برگزار شد. هدف هم دقیقاً هوشمندسازی روندهای اداری برای پیشگیری از فساد است. نه تنها در حوزه مراجعات به شهرداری، بلکه در حوزه خود شهر تبریز به سوی هوشمندسازی حرکت می کنیم.

این هوشمندسازی هم در عبور و مرور در سطح شهر تأثیر دارد؛ هم در حوزه شفافیت عملکرد تأثیر دارد؛ این هوشمندسازی در تسهیل و تسریع در ارائه خدمات شهرداری تأثیر دارد که یکی از اهداف بنده بود؛ فسادزدا است، چون کار سیستمی است و نظارت مستمر وجود دارد؛ دوستان ما در فاوای شهرداری در حال تدارک یک داشبورد برای شهروندان جهت دریافت هوشمند خدمات شهرداری هستند؛ بنده این پیشنهاد را مطرح کردم که یک گزینه ای هم برای اعلام میزان رضایت شهروندان متقاضی خدمات شهرداری از عملکرد کارمند مربوطه در این داشبورد تعبیه شود؛ این باعث می شود که کیفیت ارائه خدمات افزایش می یابد و دیگر سیکل معیوب قدیم در حوزه خدمت رسانی و اطاله های گذشته در امر خدمات و راه انداختن کار شهروندان وجود نخواهد داشت؛ چون کارمند مربوطه میداند که کیفیت ارائه خدمت به شهروندان به صورت مستمر در حال رصد است؛ مدیران، سیستم و عوامل نظارتی این سامانه را مشاهده می کنند و با این کارمند در صورت هر نوع قصور برخورد خواهد شد. همچنین برعکس این موضوع نیز صادق است؛ وقتی کارمند در قبال تسریع و تسهیل خدمت رسانی به شهروندان تشویق شد، این باعث افزایش راندمان کاری شهرداری می شود. همین کار در حال انجام است؛ سامانه هایی در حال تدارک است.

در بحث فیبر نوری دوستان در حال انجام مقدمات هستند؛ ما در شهر تبریز می خواهیم 250 کیلومتر فیبر نوری تعبیه کنیم؛ مناقصه این طرح آماده شده است که انشالا شرکت هایی که آماده عهده دار شدن عملیاتی کردن و اجرای این طرح هستند به میدان بیایند. بنابراین، نه تنها در شهرداری بلکه در سطح شهر تبریز هم ما به دنبال هوشمندسازی هستیم. داریم به سمتی می رویم که مردم بیشتر با سامانه ها طرف باشند؛ بیشتر کارشان را از خانه پیگیری بکنند و نیازی به مراجعه حضوری به شهرداری نداشته باشند. مراجعت کمتر شود و همین مسأله باعث کاهش فساد در شهرداری خواهد شد. دریافت خدمات تسریع و تسهیل خواهد شد. نفر سفرهای ما در سطح شهر کاهش خواهد یافت و همین مسأله در مدیریت بهتر ترافیک مؤثر خواهد شد. کمیسیونی که به پیشنهاد بنده در کمیسیون تحقیق و نظارت ایجاد کرده ایم، در راستای تسریع هوشمندسازی روندهای اداری و جلوگیری از فساد است.

تصویر

پیشنهاد صریح بنده در صحن شورا این بود: ما از شرکت های آسفالت و پیمانکاران حتی اگر پیمانکار خود شهرداری باشد که چند تا کارخانه آسفالت دارد؛ 5 سال تضمین بگیریم! یعنی تا 5 سال اگر اتفاقی برای آسفالت افتاد و چیزی شد، پیمانکار مسئول است.

ساعدنیوز: یکی از مشکلات و چالش هایی که در سطح کلانشهر تبریز وجود دارد و شهروندان به شدت به این موضوع اعتراض دارند و این اعتراض هم با توجه به جایگاه محوری تبریز به عنوان قطب اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی شمالغرب کشور به حق است، بحث وضعیت اسفناک آسفالت خیابان های اصلی و فرعی شهر است. خصوصاً در مرکز شهر این موضوع برجسته تر است. در شورای شهر آیا اقداماتی برای رفع این مشکل صورت گرفته است؟

روح الله دهقان نژاد: سال های گذشته، شهرداری خدماتی ارائه می داد. دست شان درد نکند. اما مشکلاتی در این زمینه وجود داشت. بحث کیفیت آسفالت بود؛ حتی در مورد نحوه آسفالت کردن ما مشکلاتی داشتیم؛ در مورد نحوه اجرا؛ مثلاً با وجود کیفیت بالای آسفالت، به دلیل مشکلات فنی در حین آسفالت، ماحصل کار، رضایت بخش نبود. بارندگی بوده یا کیفیت خود آسفالت پائین بوده است. به هر صورت، امروز شورای ششم میراث دار سهل انگاری های گذشته است. آسفالت یک شبه خراب نمی شود. مطمئناً نظارتی که باید انجام میشد که آسفالت ریزی دقیق و صحیح و علمی انجام شود، نشده است! پیشنهاد صریح بنده در صحن شورا این بود: ما از شرکت های آسفالت و پیمانکاران حتی اگر پیمانکار خود شهرداری باشد که چند تا کارخانه آسفالت دارد؛ 5 سال تضمین بگیریم! یعنی تا 5 سال اگر اتفاقی برای آسفالت افتاد و چیزی شد، پیمانکار مسئول است. باید بیاید و مشکل را برطرف کند. اگر این شرط گذاشته شود، دیگر هیچ پیمانکاری از کار نمی زند؛ ناظر اگر بداند، در صورت بروز مشکل، در ارزیابی سهم تقصیری هم برای ناظر منظور خواهد شد، دیگر کارش را با دقت چند برابر انجام خواهد داد.

گفتیم که کمیته آسفالت باید اعضایش تغییر کند و یکی از اعضای شورا هم باید برود در کمیته آسفالت. یقیناً دوستان حاضر دراین کمیته متخصص هستند ولی آن چیزی که ما امروز شاهدش هستیم، قابل قبول مردم نیست. اعضای کمیته آسفالت باید تغییر کند. مسأله دیگر، میزان آسفالت بود. مناطقی که درآمد بالاتری داشتند، آسفالت را روی آسفالت می گذاشتند، در حالی که مناطق کمتربرخوردار، فرصت آسفالت نداشتند، چون هزینه اش هم خیلی زیاد است! همان طور که قبل از انتخابات گفتم، ما باید در شهرداری خزانه متمرکز داشته باشیم. ماه اول همین کار را انجام دادیم. یک بسترهایی وجود داشت که ما از آنها اطلاعی نداشتیم؛ وزارت کشور در این خصوص، دستورالعمل هایی داشت؛ این ها را فعال کردیم. بنابراین، نیازی به ارائه طرح جدید نبود. بستری که وجود داشت باید به صورت عملی مورد استفاده قرار میگرفت. استارت خزانه متمرکز را در شهریور ماه زدیم. به محض این که شهردار جدید شورای ششم مستقر شد، ما دستور اجرایی شدن خزانه متمرکز را ابلاغ کردیم و شهردار دستورات لازم را صادر کرد. این کار باعث می شود که ما در مدیریت شهری به سمت عدالت حرکت کنیم. مناطق کمتربرخوردار نباید از خدمات شهری محروم بمانند.

در بحث آسفالت ما دو کار انجام دادیم؛ اولاً دو بودجه تخصیص دادیم؛ 50 میلیارد تومان برای لکه گیری گذاشته ایم و 100 میلیارد تومان برای آسفالت اساسی؛ قبلاً این دو مورد، ذیل یک عنوان مطرح می شد. بودجه آسفالت! قبلاً پولی برای لکه گیری نمی ماند ولی با تخصیص بودجه ویژه برای لکه گیری این مسأله حل می شود. شهردار قبلی در این حوزه موفق نبود اما در این یک ماه بعد از حضور شهردار جدید در تبریز، بحث آسفالت شروع شده است، هم آسفالت اساسی، هم لکه گیری؛ این خدمت رسانی به مناطق و معابر اصلی و مهم شهر محدود نشده بلکه در جاهایی هم دنبال می شود که جلوی چشم نیست ولی مردم آن را لمس می کنند. از سر کوچه شهروندان بحث آسفالت به صورت جدی دنبال می شود. این کار هم بر اساس اولویت انجام می شود؛ دو سه روز پیش، بازدیدی داشتم از منطقه آخر طالقانی، تراکم مردم زیاد است، و وضعیت آسفالت اسفناک بود؛ الحمدلله لکه گیری شده است و مشکل حل شده است.

من از یک منطقه دیگر کمتر برخوردار دیداری داشتم که گفتند تا به حال مسئولی از جمهوری اسلامی از این منطقه دیدن نکرده است! نیاز به لکه گیری داشت، پیگیری کردیم و این کار انجام شد. تأکید شورای ششم افزایش خدمات محله ای است. بریم سر کوچه و دم در مردم! تا 22 اسفند طرح ضربتی ارائه خدمات بود؛ بعد از این تاریخ هم بحث نگهداری پیگیری شده است. بسیاری از آبنماهای تبریز که سال ها خاموش بود، روشن شده اند؛ ما در بحث روشنایی مشکل داشتیم؛ تأکید کردیم و آمدند پای کار و در حال حل و فصل این مشکل هستند. لایحه شهرداران نواحی هم آمده است، شورا موافق است، از این لایحه استقبال خواهیم کرد. تبریز به 35 ناحیه تقسیم خواهد شد، شهردار ناحیه تعیین خواهیم کرد؛ قرارمان این است که شهرداران ناحیه زیر 40 سال باشند. تربیت مدیر هم برای آینده صورت می گیرد. انگیزه هم بیشتر می شود. تسلط بر منطقه هم افزایش خواهد یافت.

تصویر

حل مشکل پروژه های عمرانی مستلزم سه چیز است: استفاده از علم روز، مطالعه دقیق و در نهایت واگذاری به مجری دارای صلاحیت!

ساعدنیوز: یکی از مشکلات کلانشهر تبریز تعدد پروژه های عمرانی نیمه کاره است. این پروژه ها عمدتاً برای تسهیل خدمات شهری و جهت راحتی بیشتر شهروندان تعریف شده اند ولی در عمل باعث تشدید مشکلات شده اند. علاوه بر این موضوع ما افتتاح پروژه های نیمه کاره را هم داریم. به طور نمونه، پارک باغشمال نمونه ای از این پروژه ها است. در این خصوص توضیح بفرمایید که آیا در شورا این مسأله دنبال می شود؟

روح الله دهقان نژاد: از دو زاویه باید به این موضوع نگاه کنیم. اول این که ما چه دیدی درباره استفاده از علوم روز در پروژه های عمرانی داریم؟ آیا روش های اجرای پل ها در تبریز روش های روزآمدی است؟ یک زمانی من از ضرورت استفاده از روش سگمنتی در پل سازی با استفاده از قطعات بتنی آماده جهت تسریع اجرا صحبت می کردم. یکی از دوستان گفت که این روش هم در تهران دیگر منسوخ شده است و روش های دیگری به کار می رود. ما بر لزوم استفاده از علوم روز در اجرای پروژه های عمرانی در شهر تأکید داریم؛ مثلاً در آسفالت ریزی از علوم نانو می شود استفاده کرد و ما یک نمونه در تبریز به این روش آسفالت ریزی داشتیم که نتیجه فوق العاده بود. مسیر چهارراه مارالان به طرف حافظ؛ این مسیر به صورت علمی و به روز آسفالت ریزی شده است؛

ما مشکلی که در پروژه های عمرانی داریم، بحث مطالعه و واگذاری پروژه است؛ سه پل فلاحی، شهید فروزنده و شهید فهمیده را به یک شرکت دادیم. شرکت کار نمی کرد. زمانی که ما در شورا مستقر شدیم، این شرکت باید طبق قرارداد، بیش از 80 درصد پروژه را انجام داده بود و آن سال این پروژه ها افتتاح می شد؛ ما با 26 درصد تحویل گرفتیم؛ شهردار قبلی هم در دوران تصدی 5 ماهه اشف 3 الی 4 درصد پیشرفت داشت؛ پروژه ها قفل بود؛ شهردار جدید آمد یک کار خیلی خوب انجام داد؛ چون پیمانکار کار نمی کرد، ماده 46 کردند؛ پیمانکار خلع ید شد. ضمانت نامه هایی که گذاشته بودند را برداشتند؛ آنها را گذاشتند کنار، خودشان کار را پیش می برند؛ من همین جا به شهروندان عزیز اعلام می کنم که حداکثر تا آخر شهریور، این پل ها را تحویل مردم خواهیم داد. یعنی باید کار شود؛ با گفتاردرمانی چیزی حل نمی شود؛ میدان عمل و کار مهم است. تغییر سیستم مدیریت شهری قبلی و شهردار پیشین دقیقاً به دلیل همین گفتاردرمانی کنار گذاشته شد. همین ماده 46 زمان آقای رنجبر هم می شد انجام شود و نشد!

بحث مطالعه هم بحث بسیار مهمی است. پل رسالت مطالعه اش خوب نیست. پلی که تعبیه کرده اند، زیرش یک لوله بزرگ فاضلاب قرار دارد. اجرای پل مستلزم جابجایی لوله فاضلاب است و 11 میلیارد این جابجایی هزینه دارد! این چه مطالعه ای است؟! جالب است که مطالعه این پل در شرکت نمودار بوده است و رئیس این شرکت در زمان مطالعه این پل، شهردار قبلی آقای رنجبر بود! هر زمان درباره این موضوع سؤال می کردیم، جواب ایشان این بود: حل می شود! این دقیقاً همان چیزی است که من به آن گفتاردرمانی می گویم. من نه به شهردار فعلی رأی دادم و نه به شهردار قبلی؛ هر دو نفر هم این موضوع را میدانند؛ ولی شهردار فعلی کارهای تحسین برانگیزی انجام داده است. یکی همین استفاده از ماده 46 برای خلع ید پیمانکار پل ها. بنابراین، حل مشکل پروژه های عمرانی مستلزم سه چیز است: استفاده از علم روز، مطالعه دقیق و در نهایت واگذاری به مجری دارای صلاحیت!

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
تذکر جدی رهبر انقلاب به عکاسان خبری در کرمانشاه/ با کفش وارد نشوید+عکس (450 نظر) گریم سخت و سنگین شازده مفخم سریال "گیلدخت"، صالح میرزاآقایی، برای بازی در نقش امام خمینی/ بنظرتون شبیه ایشون شدن؟ (64 نظر) دیدار بازیگران معروف و محبوب ایرانی با رهبر انقلاب/ از شاهرخ استخری تا مصطفی زمانی و عموپورنگ+عکس (58 نظر) خلاقیت خنده دار یک ایرانی برای دوخت کاپشن با پتو پلنگی حماسه آفرید/ ایرانی پنجه طلا از هر انگشتش هنر میباره😂 (52 نظر) مراسم عقد ساده و بدون تجملات نوه آیت الله هاشمی رفسنجانی با حضور نوه امام خمینی/ چه منزل باصفا و دلبازی+عکس (46 نظر) خلاقیت بی نظیر راننده مشهدی، با نوشته جالب پشت وانت اش حماسه آفرین شد/ آدم حَظ میکنه از این درک و فهم بالا (45 نظر) نگاهی به کیک تولد 5 سالگی هانا دختر مهران غفوریان با دیزاین خاص/مبارکا باشه +عکس (38 نظر) تصویر دیده نشده و قدیمی از آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب در کنار دریا با کاپشن و کلاه +عکس (34 نظر) خلاقیت خنده دار اُوستا بَنّا در مقاوم سازی پی ساختمان/به این باید دکتری افتخاری بدن! +عکس (31 نظر) واکنش ایران به درخواست عجیب آمریکا برای حمله نمادین اسرائیل (32 نظر) خلاقیت خنده دار شهرداری در نصب بنر برای تبریک تولد یک آقا به خانومش+عکس/ماشالله استعداد🤣 (28 نظر) خلاقیت خنده دار یک ایرانی در ابداع توالت خیلی عمومی در هوای آزاد/ هنر نزد ایرانیان است و بس😂+عکس (27 نظر) مراسم تولد جگرسوز علی انصاریان در خانه ابدی اش و گریه های دلخراش ننه علی/ روحش شاد+ عکس (27 نظر) خلاقیت تحسین برانگیز یک بقال تبریزی برای کودکان حماسه ساز شد/ درک و شعور ایشون ستودنیه+عکس (26 نظر) خلاقیت و هوش بالای نصاب در وصل کردن سینک ظرفشویی حماسه ساز شد +عکس/ اُستاد، برای نکات ریز جزوه میدین یا خودمون بنویسیم؟🤣 (23 نظر)
دیگران می‌خوانند   
عکس آتلیه‌ای جالب حامد آهنگی با همسر و پسرش به سبک خانواده قاجاری/ خلاقیتشون تو ژست گرفتن خیلی باحاله+عکس مادرانه های عاشقانه یکتا ناصر و دخترش سوفیا در کنسرت علیرضا طلیسچی+عکس خلاقیت منحصر به فرد و بانمک همسر شاهرخ استخری برای عکاسی از دخترش در نوزادی/ کل آتلیه های شهر زیر سوال رفت😍+عکس فوتبال بازی کردن سردار آزمون با نوا، دختر ناز و خوشگلش در خانه‌اش+ویدیو/ چقدر بابا بودن به سردار میاد😍 سلام خاص و ویژه فرمانده عملیات بزرگ علیه اسرائیل به رهبر معظم انقلاب و لبخند رضایت رهبر از کهنه سربازش‎+عکس خداحافظی خلاقانه و با دور تند حامد آهنگی با مهمان برنامه اش+ویدیو/ با دیدنش از خنده روده بر میشین😂 خلاقیت منحصربفرد و متفاوت صاحب ساندویچی در نحوه خواستگاری از مشتری حماسه آفرید+ عکس/ لامصب اگه اونو قورت داده بود چی!؟🤣 پذیرایی ساده و بدون تجملات از رهبر معظم انقلاب در جلسه با فرماندهان ارتش+عکس/ طالبی قاچ شده در بشقابهایی از جنس استیل! رونمایی نفیسه روشن از مبلمان سلطنتی و باکلاسش با خودنمایی صندلی مخصوص پنبه خانم، گربه خونگیش+ویدیو/ خونه‌اش چه ویو خوشگلی داره تیپ قجری حامد آهنگی و همسر و پسرش که همه رو شگفت زده کرد+عکس/ فقط سیبیلهای حامد که شبیه پهلوونای قدیمی شده😂 خلاقیت خنده دار پدر ایرانی در ساخت کالسکه نوزادش با مقوا و آبکش حماسه آفرید+عکس/ انیشتین هم مغز اینو نداشت😂 تصویری از اولین روز پدر شدن حسن جوهرچی و ثبت این قاب 3 نفره و دلنشین+عکس/ روحش شاد چقد توی این لحظه خوشحاله💔 عکسی دلنشین و نوستالژیک از جشن تولد 1 سالگی شقایق فراهانی در کنار پدرش/ چقد ناز بوده، چه خنده های دلبری هم میکنه با این 6 نکته کلیدی سابسکرایب یوتیوب خود را افزایش دهید!!! تهدید هوش مصنوعی: بازار طراحی گرافیک بعد از هوش مصنوعی در 1403 رونمایی مریم کاویانی، مرضیه سریال "فاصله ها" از پسر جوان و رشیدش/ بهش میاد پسری به این سن و سال داشته باشه؟ تصاویری از خانۀ بهترین مهندس معمار تهران/ کوزه‌گر از کوزه شکسته آب می‌خورد! فال شمع روزانه امروز پنج شنبه 30 فروردین 1403 فال روزانه امروز پنج شنبه 30 فروردین ماه 1403 فال قهوه با نشان روز پنج شنبه 30 فروردین ماه 1403 فال ابجد روزانه پنج‌شنبه 30 فروردین 1403 فال حافظ با تفسیر امروز پنج شنبه 30 فروردین 1403 + فیلم فال انبیاء روزانه پنج‌شنبه 30 فروردین ماه 1403 عاشقانه های جذاب و ناب نوید محمدزاده و فرشته حسینی در سریال جدید جنگل آسفالت/ کاش اولین بارم تو اورژانس می‌دیدمت...+ویدیو سکانس خنده دار و جنجالی سوسک پرتاب کردن حامد آهنگی روی بازیگر زن معروف/ این چه شوخی بود آخه؟+ویدیو افشاگری خنده دار و هوش پَران شیرین سریال نون خ/ تو زندگی واقعیش هم خواستگارهای مدل سلمان و فریبرز داره!+ویدیو خلاقیت خنده دار یک ایرانی برای تعمیر سیفون توالت حماسه ساز شد/ آدم از اینهمه هنر هاج و واج میمونه!😂+عکس نظریۀ باورنکردنی محققان/ سن لپ‌تاپ برابر با 100 سال قبل از میلاد مسیح بیوگرافی و زندگی خصوصی ندا قاسمی، شیرین سریال نون خ و همسرش+ تصاویر جذاب و دیدنی مصاحبه امام جمعه محبوب تبریز با سی ان ان ترکیه / نگران نیستیم و همیشه از لحاظ نظامی آماده ایم+فیلم قسمت هایی از کارتون تام و جری که با الهام از رفتار واقعی سگ و گربه ساخته شده+ویدیو/ عجیب اما واقعی! (ویدیو) آموزش هوش‌مالی با انیمیشن محبوب زوتوپیا عکس جالب از پشت صحنه کلیپ عروسی محمدرضا گلزار که خواهر زاده اش رونمایی کرد/ چه دایی خوشتیپی😍👌 چگونه در خوابگاه دانشجویی زنده بمانیم؟/ 6 نکته مهم برای زندگی در خوابگاه مراسم عقد شیک و منحصربفرد برادرزاده سامان صفاری، امیر سریال دلدادگان/ ایشالا عروسی خودت+عکس واکنش خنده دار و هوشمندانه رهبر معظم انقلاب به خواندن شعری با موضوع زن ذلیلی توسط شاعر معروف+ویدیو گوشه ای از دکوراسیون و تزیینات اتاق خواب دنیز دایی دختر خارج نشین علی دایی با گل های خوشگل+عکس ساختمان چیست بهمراه توضیحات معماری و عمران قاب صمیمی از مریم کاویانی، مرضیه سریال "فاصله ها"، در کنار خانواده/ چه پدر و مادر خوش لباس و باکلاسی! خلاقیت منحصر به فرد و بی‌نظیر دو برادر یزدی با ساختن یک خودروی دست ساز لوکس با استفاده از موتور پراید/ مغزشون رو باید طلا گرفت+ویدیو
تیتر امروز   
فال شمع روزانه امروز پنج شنبه 30 فروردین 1403 فال روزانه امروز پنج شنبه 30 فروردین ماه 1403 فال قهوه با نشان روز پنج شنبه 30 فروردین ماه 1403 فال حافظ با تفسیر امروز پنج شنبه 30 فروردین 1403 + فیلم فال ابجد روزانه پنج‌شنبه 30 فروردین 1403 فال انبیاء روزانه پنج‌شنبه 30 فروردین ماه 1403 بیوگرافی و زندگی خصوصی ندا قاسمی، شیرین سریال نون خ و همسرش+ تصاویر جذاب و دیدنی مصاحبه امام جمعه محبوب تبریز با سی ان ان ترکیه / نگران نیستیم و همیشه از لحاظ نظامی آماده ایم+فیلم روایتی از عشق و علاقه احمدی نژاد به مشایی و بقایی؛ از سر زدن هر هفته ایِ رئیس جمهور سابق به خانه هر 2 همسر بقایی تا رفتن به رامسر برای دیدن مشایی! همسرم با ازدواج دوم من مخالف بود؛ دستهایش را به صندلی بستم و او را خفه کردم نخستین سوگلی ناصرالدین شاه که به اروپا سفر کرد+عکس/ پشت قباله چهره محبوب شاه قاجار کجاست؟ واکنش ایران به درخواست عجیب آمریکا برای حمله نمادین اسرائیل شکنجه اسب زبون بسته که به "فرح پهلوی" سواری نداد/ بخت بد اسب اصیل ایرانی که به دستور شاه پهلوی اخته شد!+عکس وحشتناک ترین آزمایش غیر انسانی ممکن!!!/حقایقی تکان دهنده از آزمایش خواب روسی که شما نمیدانستید!! ثبت‌نام برای جاماندگان کنکور سراسری آغاز شد/ جزئیات