ساعدنیوز
ساعدنیوز

حکم عدم تمکین در عقد موقت چیست؟

  شنبه، 29 مرداد 1401   زمان مطالعه 3 دقیقه
حکم عدم تمکین در عقد موقت چیست؟
یکی از مهم ترین تکالیفی که به موجب عقد ازدواج به عهده زنان قرار داده شده است ، تمکین از شوهر می باشد . البته زن در مقابل این تکلیف از حق دریافت نفقه بهره مند خواهد شد .

عدم تمکین چیست؟

به موجب عقد نکاح ، زن مکلف به تمکین در برابر شوهر می شود و در مقابل این تکلیف ، از حق نفقه برخوردار خواهد شد . در حالت کلی ، زن موظف به تمکین عام و خاص از همسر خود می باشد که تمکین عام عبارت است از پذیرش برتری شوهر در امور کلی مربوط به زندگی مشترک و تمکین خاص ناظر بر روابط جنسی و زناشویی متعارف بین زوجین است . لذا در صورتی که زن از تمکین در برابر شوهر خودداری کند ، مرتکب عدم تمکین یا نشوز شده است.

زن و مرد

آیا الزام به تمکین در ازدواج موقت وجود دارد؟

به دلیل آثار مطلوب ازدواج در متون دینی و اسلامی همواره به ازدواج به موقع و آسان سفارش های بسیاری شده است ، ازدواج که می تواند به دو صورت دائم و موقت انجام شود ، راه شرعی و قانونی رفع تمایلات جنسی و تشکیل خانواده می باشد ، اگر چه در ازدواج موقت ، مقصود فرزند آوری و تشکیل خانواده نمی باشد ، اما روشی مناسب و مشروع برای افرادی است که امکان ازدواج دائم را ندارند، ازدواج موقت یا صیغه عبارت است از ازدواجی که در آن صیغه عقد برای مدت مشخصی بین زن و مرد جاری می شود و پس از آن زن و مرد به یکدیگر محرم و حلال می گردند ، از جمله مواردی که در مسئله ی ازدواج موقت مورد سئوال است ، مربوط به تمکین در ازدواج موقت است . در ازدواج موقت ، چنانچه دختر باکره باشد از نظر برخی فقها و مراجع تقلید به اذن پدر جهت امر ازدواج نیاز خواهد بود و برخی دیگر نیازی به اجازه گرفتن را لازم نمی دانند، از این رو با توجه به مرجع تقلید مورد پیروی باید عمل نمود و دستور وی را در این زمینه جویا شد .

عدم تمکین در عقد موقت

با عنایت به مطالبی که گفته شد ، ممکن است این سوال به ذهن برسد که آیا در عقد موقت هم زن موظف به تمکین در برابر شوهر است ؟ آیا زن می تواند در عقد موقت از تمکین در مقابل شوهر خودداری کند ؟ بنابر آنچه که اشاره شد ، عقد ازدواج چه از نوع ازدواج دائم و چه از نوع عقد موقت ، سبب می شود که زن و مرد موظف به حسن معاشرت در مقابل یکدیگر بوده و زن نیز موظف است در مقابل شوهر خود تمکین نماید . البته در این خصوص نکتمه مهمی وجود دارد و آن این است که در عقد موقت ، زن می تواند ضمن عقد نکاح شرط کند که از شوهر خود تمکین نمی کند که در این صورت ، دیگر زن موظف به تمکین در عقد موقت نخواهد بود .

مجازات عدم تمکین جنسی در ازدواج موقت

اگر زن جز در مواقعی که عذر شرعی دارد و برقراری رابطه جنسی برایش ممکن نیست از این مسئله اجتناب کند، مرد می تواند علیه همسرش دادخواست عدم تمکین ارائه دهد. به این مسئله مانند ازدواج دائم رسیدگی خواهد شد. منتها در ازدواج دائم مرد در صورت عدم تمکین زن هم حق تسلیم دادخواست دارد و هم می تواند نفقه زن را قطع کند اما در نکاح موقت درصورتی که پرداخت نفقه شرط نشده باشد، دیگر عدم پرداخت آن معنی ندارد و نمی تواند به عنوان اهرم فشاری به نفع مردان مورد استفاده قرار بگیرد.

رابطه مهریه و عدم تمکین

قاعده کلی در هر دو نوع ازدواج دائم و موقت، آن است که تمکین یا عدم تمکین هیچ ارتباط و تاثیری بر مهریه ندارد. در مورد مهریه در نکاح دائم، تعیین آن الزامی است ودر صورتی که طرفین مهریه توافقی را ذکر نکنند، مهرالمثل به زن تعلق می گیرد. ملاک تشخیص و تعیین مهرالمثل با دادگاه و با توجه به شرایط اقتصادی جامعه و زوج و همچنین موقعیت اجتماعی و اقتصادی زن در مقایسه با هم نوعانش می باشد. پس چه تمکینی باشد چه نباشد زن مستحق دریافت مهریه خواهد بود.

امیدوارم از محتوای مسائل حقوقی نهایت استفاده را برده باشید و برای کسانی که دچار مشکل حقوقی هستند، میتوانید ارسال نمایید. همچنین برای مشاهده ی مطالب پر محتوای دیگر میتوانید به بخش آموزش ساعدنیوز مراجعه نمایید. از همراهی شما بسیار سپاسگزارم .

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
رفتار شرم آور بیرانوند، قهرمان بدنسازی و شوت کردن عکس شهدا به سمت داور مسابقه به نشانه اعتراض+ویدئو (1328 نظر) رقص رونالدو داخل هواپیما در مسیر ایران با آهنگ شاد اندی / داد میزنم ای جان دارم میرم به تهران (278 نظر) صدای محشر پیرزن در مزرعه با خوانندگی آهنگ اصیل +فیلم (207 نظر) صدای محشر پیرمرد چوپان در صحرا با خوانندگی آهنگ اصیل +فیلم (151 نظر) شاهکار رقص شاد چوپان در کنار گله گوسفندان با آهنگ شاد شاهرخ +فیلم/ لعبتی هزار ماشالاه آی دل من عاشق چشماته ،خوشگلی والله (145 نظر) زن و شوهری که صاحب شیک‌ترین طلاقِ ایرانی شدند (137 نظر) رقص خفن داماد افغانی و ساقدوش هایش با آهنگ ایرانی شاد +فیلم (105 نظر) (فیلم) واکنش جالب یک نوزاد به اولین بوسه مادر/ مُسکن فقط محبت مادرانه😍 (103 نظر) جاودوی صدای چوپان خوش صدا در دشت و صحرا با آهنگ شجریان+ فیلم/ هرگز نمیشد باورم این برف پیری بر سرم (100 نظر) شاهکار پیرمرد در خیابان با خوانندگی آهنگ سوزناک +فیلم (94 نظر) وقتی نعیمه نظام‌دوست رو صندلی برنامه جا نمیشه+فیلم /صندلی شکست! (92 نظر) (ویدئو) بریم به استقبال ماه مهر با این شیرین کاری پسر دانشجو/ کل کلاس از شدت خنده رفت رو هوا😂 (81 نظر) رقص ایرانی پیرزن در پمپ بنزین با آهنگ واویلا لیلی دوست دارم خیلی +فیلم (76 نظر) (فیلم) اجرای جالب آواز سنتی ایرانی توسط زن فرانسوی / دهن همه وا می‌مونه از این اجرا! (71 نظر) زیباترین مدرسه جهان در یکی از روستاهای سیستان که برنده جایزه بین المللی معماری شد/ ویو رو نگاااا😍 (64 نظر)
منتخب روز   
مردی که از سینه خود به فرزندش شیر می دهد!!!😐+عکس فیلم لورفته از رقص مار هوتن شکیبا در پشت صحنه لیسانسه ها با آهنگ عروسی دلگیرم از تو ، تا بی نهایت (ویدئو) شاهکار خوانندگی آهنگ استاد شجریان توسط پسر حنجره طلای دو رگه/ بنازم این صدارو (ویدئو) قر کمر و رقص باحال پسر کوچولوی بسکتبالیست بعد از بُرد شیرین (ویدئو) پسر 14 ساله اندونزیایی که تخم می گذارد غوغای رقص ایرانی دو پسر با آهنگ شاد در تالار عروسی! +فیلم (ویدئو) طنز اول مهر برای ابراز تسلیت به معلمان، دانش آموزان، ناظمان، ناظران و اسیران خاک/ بازگشت همه به سوی مدرسه است😂 (ویدئو) همخوانی فریبا نادری و محمد نادری با ترانه خاطره انگیز یار دبستانی من در کنسرت حجت اشرف زاده شاهکار رقص ایرانی داماد و پدر زن با آهنگ شاد خواننده +فیلم شاهکار رقص شاد چوپان در کنار گله گوسفندان با آهنگ شاد شاهرخ +فیلم/ لعبتی هزار ماشالاه آی دل من عاشق چشماته ،خوشگلی والله آموزش رقص بندری داشجویان با آهنگ شاد+فیلم / دختر بندری... ارتباط مستقیم 50 درصد حوزه اشتغال به حوزه فناوری در آینده ای نزدیک