ساعدنیوز
ساعدنیوز

هزینه ها و حقوق گمرکی چقدر است؟

  سه شنبه، 18 بهمن 1401   زمان مطالعه 9 دقیقه
هزینه ها و حقوق گمرکی چقدر است؟
انجام فعالیت واردات و صادرات، به دلیل سود قابل توجه همواره مورد توجه تجار بوده و افراد بسیاری برای انجام این فعالیت های تجاری، اقدام می کنند. در ادامه ساعدنیوز به هزینه و حقوق گمرکی میپردازد سپس میزان این هزینه را در سال اخیر بررسی کرده و سپس در مورد استعلام و نحوه پرداخت تعرفه گمرکی انواع کالاها پرداخته است.

هزینه ها و حقوق گمرکی که این حقوق، تعرفه گمرکی نیز نامیده شده، هر ساله توسط دولت، اعلام می گردد و انجام واردات و صادرات، توسط متقاضی، تا زمانی که این هزینه ها، مطابق شیوه و نحوه مخصوص پرداخت آن، تاییدیه نگردد، امکان پذیر، نخواهد بود.

هزینه ها و حقوق گمرکی چیست؟

افرادی که قصد اشتغال به تجارت بین الملل و امر واردات و صادرات را داشته یا در حال حاضر، به این نوع از فعالیت های تجاری، مشغول می باشند، لازم است تا با اصطلاحات تخصصی این حوزه، آشنا باشند. یکی از این اصطلاحات تخصصی، هزینه ها و حقوق گمرکی بوده که حقوق گمرکی، به عنوان تعرفه گمرکی نیز شناخته می شوند. به همین دلیل، در این بخش، به این سوال پاسخ خواهیم داد که هزینه ها و حقوق گمرکی چیست و سپس در بخش های بعد، میزان تعرفه گمرکی سال اخیر را در مورد گوشی و سایر کالاها، بررسی کرده و در انتها، جدول تعرفه گمرک ایران را ارائه خواهیم کرد. برای پاسخ گویی به این سوال که هزینه ها و حقوق گمرکی چیست، باید به قانون امور گمرکی، مراجعه نمود. به موجب بند (د) ماده 1 این قانون، حقوق ورودی، شامل حقوق گمرکی، سود بازرگانی و سایر وجوهی است که گمرک، قانونا، موظف به دریافت آن می باشد. اما، علاوه بر این موارد، لازم است تا هزینه های دیگری نیز توسط واردکنندگان کالا و خدمات پرداخت گردد که هزینه برگ سبز گمرکی، مالیات صادرات و واردات یا مالیات ارزش افزوده، عوارض هلال احمر و سایر هزینه های مرتبط با واردات، نظیر هزینه بیمه کالاها و هزینه های مربوط به حمل ونقل کالا و ترانزیت آن، از مهم ترین هزینه های گمرکی می باشد. لازم به ذکر است که از آنجا که واردات، موجب خروج ارز از کشور شده و محدودیت هایی را برای تولید داخلی ایجاد می کند، قانون گذار نیز قاعدتا، هزینه ها و حقوق گمرکی را برای این قسم از فعالیت های تجاری بین المللی، پیش بینی و میزان تعرفه گمرکی آن ها را مشخص نموده است. بنابراین، صادرات به دلیل وارد کردن ارز به اقتصاد کشور، اصولا، معاف از عوارض گمرکی می باشد. با این وجود، در جایی که صادرات، زمینه وارد کردن زیان احتمالی به اقتصاد و تجارت را فراهم کرده، مانند صادرات مواد خام نفتی و صادرات محصولات کشاورزی که در واقع، شکل پنهان صادرات آب کشور بوده، قانون گذار و مراجع قانونی، هزینه ها و حقوق گمرکی صادرات را نیز تعیین و میزان آن را مشخص کرده اند. پس از پاسخ گویی به این سوال که هزینه ها و حقوق گمرکی چیست، در بخش های بعد، میزان تعرفه گمرکی سال اخیر، به ویژه در مورد گوشی تلفن همراه را بررسی کرده و جدول تعرفه گمرک ایران در سال اخیر را نیز ارائه خواهیم کرد.

میزان و نحوه محاسبه هزینه ها و حقوق گمرکی

یکی از سوالات مهم و اصلی که در رابطه با هزینه ها و حقوق گمرکی، مطرح می گردد، بحث میزان این هزینه ها می باشد. لذا، در این بخش، قصد داریم تا به این سوال پاسخ دهیم که میزان و نحوه محاسبه هزینه ها و حقوق گمرکی در سال اخیر، به چه صورت است؟

 • در پاسخ به این سوال که میزان و نحوه محاسبه هزینه ها و حقوق گمرکی در سال اخیر، به چه صورت می باشد، باید گفت، برای محاسبه میزان تعرفه گمرکی، ابتدا، باید حقوق گمرکی کالا را محاسبه نمود که معادل 4 درصد ارزش گمرکی کالا بوده و بنابراین، رقم حاصله، برای کالاهای مختلف، متفاوت خواهد بود.
 • یکی دیگر از هزینه ها و حقوق گمرکی که با مراجعه جدول تعرفه گمرک ایران در سال اخیر، میزان آن، قابل ارزیابی بوده، سود بازرگانی است که این سود، برای تمام کالاها یکسان نیست و به موجب بخشنامه ای که دولت، در هر سال، صادر و ابلاغ می کند، مشخص می گردد.
 • از دیگر موارد هزینه ها و حقوق گمرکی در محاسبه میزان تعرفه گمرکی گوشی موبایل و سایر کالاها، باید مورد لحاظ قرار گیرد، 1 درصد عوارض هلال احمر و مالیات صادرات و واردات یا مالیات ارزش افزوده است که قاعدتا میزان آن، 9 درصد بوده؛ اما، برخی از کالاها نیز از مالیات، معاف هستند و در مورد برخی دیگر، مانند انواع بنزین و سوخت هواپیما، سیگار، توتون پیپ و تنباکو و نوشابه های قندی گازدار و بدون گاز و سایر کالاهای آسیب رسان به سلامت، مالیات سنگین تری، دریافت می گردد.
 • علاوه بر موارد فوق، لازم است تا هزینه های دیگری، مانند بیمه کالاهای صادراتی و وارداتی و هزینه های حمل و نقل کالا و ترانزیت آن نیز در محاسبه میزان هزینه ها و حقوق گمرکی، مورد توجه قرار گیرد که این هزینه ها، بسته به شرکت ارائه دهنده خدمات، نوع کالا و سطح پوشش خدمات، متفاوت می باشند.

استعلام هزینه ها و حقوق گمرکی

افرادی که قصد دریافت مجوز واردات و صادرات و انجام این معاملات تجاری را داشته، به طور معمول، خواهان این امر بوده که پیش از اقدام برای صادر کردن کالاها و خدمات یا وارد کردن آن ها، از میزان هزینه ها و حقوق گمرکی گوشی و سایر کالاها، مطلع شده و با توجه به میزان تعرفه گمرکی، برای انتخاب نوع کالا، اقدام نمایند. به همین دلیل، مساله استعلام میزان هزینه ها و حقوق گمرکی، مساله ای است که باید به آن، پرداخته گردد.

 • با توجه به اینکه، هزینه ها و حقوق گمرکی، در مورد کالاهای مختلف، متفاوت بوده و یک مبلغ ثابت نمی باشد، لذا، افراد متقاضی نمی توانند با مراجعه به یک سایت یا سامانه، برای استعلام تعرفه گمرکی سال اخیر، اقدام کنند.
 • نتیجه آنکه در هر مورد خاص، با توجه به نوع کالا و فعالیت تجاری که واردات یا صادرات بوده، متقاضی باید 4 درصد ارزش کالا را به عنوان حقوق گمرکی، محاسبه کرده؛ سپس، با مراجعه جدول تعرفه گمرک ایران، در سال اخیر، میزان سود بازرگانی را نیز به این مبلغ، اضافه کند. در نهایت، با اضافه کردن 1 درصد عوارض هلال احمر، 9 درصد مالیات ارزش افزوده و هزینه های فرعی دیگر، مانند هزینه بیمه و حمل و نقل، می توان رقم نهایی میزان هزینه ها و حقوق گمرکی گوشی و سایر کالاهای مورد نظر را به دست آورد.

نحوه پرداخت هزینه ها و حقوق گمرکی

پس از محاسبه میزان هزینه ها و حقوق گمرکی گوشی و سایر کالاها، با توجه به جدول تعرفه گمرک ایران و مشخص شدن مبلغ نهایی تعرفه گمرکی، متقاضی باید برای پرداخت این هزینه ها و حقوق، اقدام نماید. به همین دلیل، در ادامه، به این سوال پاسخ خواهیم داد که نحوه پرداخت هزینه ها و حقوق گمرکی به چه صورت می باشد؟

 • در پاسخ به سوال فوق، باید گفت، قاعدتا، نحوه پرداخت هزینه ها و حقوق گمرکی، به شکل حضوری و از طریق مراجعه به گمرک ایران در مبادی ورودی کشور می باشد که بدین منظور، لازم است تا متقاضی، با همراه داشتن کارت بانکی معتبر، برای پرداخت، اقدام نماید.
 • اما، از آنجا که گمرک ایران، سعی نموده تا با راه اندازی سامانه هایی مانند سایت گمرک، خدمات خود را هرچه بیشتر، به شکل غیر حضوری ارائه دهد، سامانه ای نیز تحت عنوان سامانه پرداخت عوارض گمرکی، در راستای پرداخت هزینه ها و حقوق گمرکی، توسط گمرک، تاسیس و راه اندازی شده که صرفا، در صورتی که عوارض گمرکی، تا سقف 50 میلیون تومان باشد، متقاضی می تواند به روش آنلاین، برای پرداخت هزینه ها و حقوق گمرکی، اقدام کند. در ادامه، به توضیح راهنمای پرداخت هزینه ها و حقوق گمرکی، از طریق این سامانه می پردازیم.
 • در مرورگر دستگاه خود، آدرس سامانه پرداخت عوارض گمرکی، یعنی payment.irica.ir را جست و جو کرده و پس از ورود به صفحه اصلی سایت، بر روی گزینه پرداخت آنلاین کلیک نمایید. در این صفحه، شناسه پرداخت 15 رقمی و عدد امنیتی را در کادرهای اول و دوم وارد کرده و در انتها، بر روی دکمه پرداخت کلیک کنید.

پوستر نحوه پرداخت هزینه ها و حقوق گمرکی

 • اکنون، در صفحه تایید مبلغ هزینه گمرگی، اطلاعات مربوط به میزان هزینه ها و حقوق گمرکی گوشی یا کالای دیگری که قصد وارد کردن آن را دارید، ملاحظه می کنید که برای پرداخت این هزینه ها، باید یکی از دو گزینه پاسارگاد و سداد را انتخاب نمایید.

پوستر نحوه پرداخت هزینه ها و حقوق گمرکی

 • در مرحله آخر از مراحل پرداخت تعرفه گمرکی، پس از هدایت به به صفحه پرداخت بانک، می توانید هزینه ها و حقوق گمرکی تعیین شده را پرداخت کرده و بدین ترتیب، دیگر نیاز به مراجعه حضوری، به دفاتر گمرک را نخواهید داشت.

هزینه گمرک گوشی

یکی از کالاهایی که به دلیل سایز کوچک آن و سود قابل توجه، به وفور وارد کشور می شود، گوشی موبایل می باشد. از آنجا که واردات این کالا نیز همانند سایر کالاها، مستتلزم پرداخت تعرفه گمرکی مربوطه بوده، در این بخش، میزان هزینه ها و حقوق گمرکی گوشی در سال اخیر را بررسی خوهیم کرد.

برابر آخرین بخشنامه صادره از سوی دولت، میزان هزینه ها و حقوق گمرکی گوشی در سال اخیر، 16 درصد ارزش گوشی بوده که این 16 درصد، شامل 4 درصد حق گمرکی، 2 درصد سود بازرگانی، 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده و 1 درصد عوارض هلال احمر می باشد.

لیست کالاهای مشمول کاهش حقوق گمرکی

حقوق گمرکی 4 درصد، یک تعرفه ثابت برای تمام کالاها نبوده و بسته به برخی از شرایط ویژه اقتصاد و تجارت کشور، ممکن است که دولت، حقوق گمرکی برخی از کالاهای خاص را افزایش و یا کاهش دهد. به همین دلیل، در این بخش، قصد داریم به بررسی مساله لیست کالاهای مشمول کاهش حقوق گمرکی بپردازیم. بر اساس اعلام دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت، در نامه شماره 60/216359 مورخ 7/9/1401، لیست کالاهای مشمول کاهش حقوق گمرکی، شامل مواد اولیه، واسطه ای، اجزاء و قطعات، ماشین آلات و تجهیزات می باشد.

بنابراین مهم ترین هزینه ها و حقوق گمرکی کالا، من جمله گوشی موبایل، مطابق جدول تعرفه گمرک ایران، در سال اخیر، شامل 4 درصد حقوق گمرکی، سود بازرگانی، 9 درصد مالیات ارزش افزوده و 1 درصد عوارض هلال احمر بوده که نحوه پرداخت این تعرفه های گمرکی، به صورت مراجعه حضوری، به دفاتر گمرک می باشد. امیدوارم از محتوای مسائل حقوقی نهایت استفاده را برده باشید و برای کسانی که دچار مشکل حقوقی هستند، میتوانید ارسال نمایید. همچنین برای مشاهده ی مطالب پر محتوای دیگر میتوانید به بخش آموزش ساعدنیوز مراجعه نمایید. از همراهی شما بسیار سپاسگزارم.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
سفره هفت سین فوق العاده لاکچری ساره بیات با ظروف آنتیک (4 نظر) سرنوشت کاخ‌های «صدام حسین» دیکتاتور عراق چه شد؟ + فیلم (2 نظر) عکس سفره هفت سین لاکچری الهام حمیدی (2 نظر) نحسیِ سال 1401 باز هم گریبان خانم بازیگر را گرفت (2 نظر) (فیلم) صدای خورد شدن گردن مرد گنده ای که کودک درون فعالی داشت/ خدا رحمتش کنه(: (1 نظر) مانتو عید مزونی و فوق العاده خاص الهام حمیدی چش فک فامیلو در آورد! (1 نظر) رقص جذاب محمود شهریاری با تیکه جانانه ای به الهام چرخنده فضای مجازی رو ترکوند + فیلم (1 نظر) ورورد غیرمجاز زنان روسی به ورزشگاه آزادی (1 نظر) مار کبری جسوری که روی اژدهای کومودو را کم کرد! (1 نظر) گوشواره های گران قیمت مونا کرمی با سنگ یاقوتش چشم همرو به خودش خیره کرد (1 نظر) بوی بهار می آید... (1 نظر) سرقت از گردشگران به سبک یک تمساح!+ فیلم (1 نظر) تبریک نوروزی محمدرضا گلزار (1 نظر) فیلم غافلگیری در آنتن زنده شبکه 3 هنگام تحویل سال نو (1 نظر) مدلینگ ادا اجه (بازیگر زیبای سریال سیب ممنوعه) با بلوز سفید بینظیرش (1 نظر)
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/