ساعدنیوز
ساعدنیوز

جاذبه های توریستی و دیدنی جزیره هرمز چیست؟

  شنبه، 03 آبان 1399   زمان مطالعه 8 دقیقه
جاذبه های توریستی و دیدنی جزیره هرمز چیست؟
جزیره هرمز جزیره‌ای بیضی‌شکل و گنبدی نمکی در خلیج فارس است و به دلیل مجاورت با تنگه هرمز، کلید خلیج فارس نامیده می‌شود. با مساحت ۴۲ کیلومتر مربع، این جزیره در هشت کیلومتری بندرعباس قرار دارد. وجود کانی‌ها و سنگ‌های زيبا، لقب موزه زمین‌شناسی و بهشت زمین‌شناسان را به اين جزيره بخشیده است.

جزیره هرمز

همان طور که می دانید ایران جزایر زیادی دارد. یکی از زیبا ترین جزایر ایران جزیره هرمز است. که جزء دیدنی های قشم است جزیره ای بیضی شکل و گنبدی نمکی در خلیج فارس که به دلیل مجاورت با تنگه هرمز، کلید خلیج فارس نامیده می شود. با مساحت ۴۲ کیلومتر مربع، این جزیره در هشت کیلومتری بندرعباس قرار دارد. وجود کانی ها و سنگ های زيبا، لقب موزه زمین شناسی و بهشت زمین شناسان را به اين جزيره بخشیده است. بیاید باهم برای بازدید از جزیره هرمز در خلیج فارس اطلاعاتی را مرور کنیم. این سرزمین پهناور دارای جنگل ها، بیابان ها، کوه ها و شگفتی های زیادی است. این شهر همچنین دارای گروهی از جزایر زیبا و دیدنی در قسمت جنوبی است که غالبا در برنامه های سفر گنجانده می شوند. بازدید از جزیره هرمز برای مسافرانی که مایل به مسافرت و بازدید از مکان های دیدنی بدون سختی های راه هستند بسیار مناسب است. شما برای دیدن مکان های شگفت انگیز در جزیره هرمز نیازی به پیاده روی های طاقت فرسا ندارید. این جزیره دارای جمعیتی در حدود 7000 نفر است. مردم این جزیره غالبا با زبان فارسی و تعداد کمی به زبان انگلیسی صحبت می کنند. همچنین از پول ایران برای مبادلات استفاده می کنند.

تاریخچه هرمز

هرمز در ابتدا بندری در دهانه رود میناب به خلیج فارس بوده است. با یورش مغولان اهالی هرمز به جزیره کنونی کوچ کردند و به تدریج این شهر را ساختند و توسعه دادند. هرمز بعدها توسط پرتغالی ها اشغال شد و پرتغالی ها که اولین اروپاییان استعمارگر بودند، نزدیک به یک قرن هرمز را در اختیار داشتند. در زمان صوفیان شاه عباس، به امامقلی خان دستور داد جنوب ایران را از دست پرتغالی ها خارج کند. پس از پیروزی امامقلی خان، بندر گمبرون به نام بندرعباس تغییر نام داد.

مناطق دیدنی جزیره هرمز

  • کوه های خوراکی هرمز

تصویر

در هرمز جنس تپه ها اغلب از نمک خوراکی است که به آن ها کوه های خوراکی هم می گویند. در بین آن ها کوه سرخی وجود دارد که خاکش خوراکی است و «گِلَک» نامیده می شود و محلی های آنجا از آن به عنوان ادویه در طبخ غذا و تهیه ترشی و مربا استفاده می کنند.
  • دره رنگین کمان

تصویر

جذاب ترین جاذبه جزیره هرمز، دره رنگین کمان است. رسوبات معدنی متفاوت در این منطقه از هرمز، باعث به وجود آمدن طیف رنگ های متفاوت شده اند. هرکسی از دیدن اینهمه رنگ روی خاک کنار هم شگفت زده می شود. رنگ های قرمز، مشکی، نقره ای و زرد بیشترین رنگی است که در خاک دره رنگین کمان به چشم می خورد. این رنگ ها مانند فرشی طبیعی روی زمین گسترده شده و چشم ها را نوازش می دهد.
  • قلعه پرتغالی ها

تصویر

حتما می دانید که بندرعباس و منطقه تنگه هرمز، جزو اولین مناطق ایران بودند که به دام استعمار افتادند. پرتغالی ها با لشکرکشی به تنگه هرمز و تصرف آن، قصد داشتند بر مناطق استراتژیک دنیا مسلط شوند. نتیجه این روند استعماری، اشغال هرمز به مدت طولانی بود. هنوز هم بقایای لشکر پرتغالی ها در بندرعباس، جزیره قشم و جزیره هرمز قابل مشاهده است. یکی از این بقایا، قلعه پرتغالی ها است. بنایی جالب که از دوران استعمار پرتغال در خلیح فارس باقی مانده است. توپ ها و دیوارهای سنگی و مستحکم، اولین چیزی است که با ورود به قلعه پرتغالی ها توجه تان را جلب خواهد کرد. در ورودی قلعه پرتغالی ها هم بازارچه ای محلی دایر است که بهترین مکان برای خرید سوغاتی هرمز است. می توانید صنایع دستی زنان هرمز، مانند سوزن دوزی های زیبا را با قیمت های مناسب از این بازارچه بخرید. اگر گذارتان به قلعه پرتغالی ها خورد، بازدید آب انبار این قلعه را از دست ندهید.
  • غار مراقبه، دره سکوت الهه نمک فیروزه ای

تصویر

دره سکوت یکی دیگر از شگفتی های جزیره هرمز است. این دره دارای بلورهای نمکی و گنبدهای بسیار زیبایی است که پیاده روی در آن می توانند بسیار شگفت انگیز باشد. الهه فیروزه ای یک گنبد نمکی است که توسط آب باران صیقل خورده و بسیار زیبا سر برافراشته است. کف دره، روخانه ای فصلی نمکی در حال جریان است. این رودخانه که به رنگ طلایی و نارنجی بوده، دارای نمک بسیار بالایی می باشد به طوری که اگر دستتان را درون آب رودخانه فرو ببرید، پوست دستتان کشیده خواهد شد و لایه ظریفی از نمک روی دستتان نقش خواهد بست. غار مراقبه نیز که در غرب جزیره قرار گرفته است، برای گردشگران بسیار جذاب است. البته مسیر پیمودن این غار نسبتا سخت است و نیاز به لباس اضافه، دستکش، کلاه ایمنی و تجهیزات روشنایی دارد. لازم به ذکر است که بخشی از این غار را باید سینه خیز طی کنید. اگر به دنبال هیجان هستید، این غار می تواند سفر شما را هیجان انگیزتر و جذاب تر نماید.
  • فرش خاکی هرمز

تصویر

کمی که از دره سکوت فاصله بگیرید، یا یک ساحل بسیار بزرگ روبه رو می شوید که محل گستردن فرش رنگی جزیره هرمز است. جشنواره ای که به مناسبت نوروز و یا روز خلیج فارس اغلب در نیمه دوم سال و اردیبشهت برگزار می شود، بومیان جزیره، این فرش را با خاک های رنگی در جزیره می گسترانند. طرح هایی که برای ایجاد فرش به کار می رود، همگی از عناصر و اسطوره های هرمزگان، اشعار خیام، تصویر لاک پشت پوزه عقابی، جبیر، نقوش پوشاک زنانه و نماد موسیقی بومی و ساز های محلی هستند که طرح بسیار زیبایی را به وجود می آورند.متاسفانه بارش باران پس از مدتی نقش های این فرش را شسته و رنگ ها را به دریا می برد. البته عده ای از حامیان محیط زیست مخالف این اقدام هستند و حفاظت از خاک جزیره را گام بسیار مهمی در رونق صنعت گردشگری این منطقه می دانند.
  • دشت آهوان جزیره هرمز

یکی از جالب ترین جاذبه های دیدنی در جزیره هرمز، دشت آهوان آن است. باورش کمی سخت به نظر می رسد که در چنین جزیره کوچکی آهو وجود داشته باشد و جالب تر اینکه این آهو ها بومی همین منطقه هستند! در سفر به جزیره هرمز می توانید به سمت دشت آهوان حرکت کرده و به دیدار از آهوی های زیبای جزیره هرمز بپردازید.

  • ساحل و پرندگان زیبای هرمز، زیباترین ترکیب طبیعت

هرمز جاذبه های طبیعی بسیار زیبایی دارد و مهمترین آنها همین خاک های رنگی اش است. قدم زدن در ساحل های رنگی جزیره هرمز مسلما متفاوت ترین تجربه شما از قدم زدن در کنار دریا خواهد بود. البته قبل از هرچیزی باید به این نکته اشاره کنیم که بهتر است در فصل های پاییز و زمستان به شهرهای جنوبی کشور سفر کنید، اما هوا در چنین مکان هایی به قدری بهاری است خاطراتی بسیار زیبا برایتان رقم خواهد زد. در مسیرتان وقتی درحال قدم زدن در ساحل هستید پرنده های بومی و مختلف بسیاری هم خواهید دید که همانند خاک جزیره رنگارنگ و زیبا هستند.

غذا و خوشمزه های هرمز

در کافه و رستوران های محلی هرمز، طعم های متفاوتی را تجربه خواهید کرد؛ طعم هایی که در هیچ رستوران دریایی پیدا نمی شود چرا که ادویه این غذاها از خاک های خوراکی جزیره تهیه شده است. به خاک سرخ خوراکی گِلَک می گویند و ادویه ای که همراه با پودر ماهی کیلکا از آن تهیه می شود سوراغ نام دارد که در بسیاری از غذاها استفاده می شود.

صبحانه های هرمز: وقتی سوراغ را روی نان تنوری همراه با پنیر و کره محلی می مالند خوراکی خوشمزه ای به نام نان تُموشی آماده می شود که یک صبحانه بومی در هرمز و اطراف آن است.

خورش قلیه ماهی و میگو: معروف ترین غذای جنوب کشور است که از ماهی یا میگو و سبزیجات تهیه می شود و طعم تمبر هندی و تندی فلفل، آن را بسیار جذاب می کند.

انواع ماهی و میگو: شاید بارها میگو یا ماهی برشته یا سرخ شده را در رستوران های مختلف خورده باشید؛ اما در هرمز این آبزیان تازه هستند و ادویه های جنوبی و ویژه جزیره طعم دیگری به آنها می دهند.

هواری: این غذا هم انواع مختلفی دارد؛ برای مثال هواری چک میگ با میگوهای ریز درست می شود و در صورت استفاده از ماهی به آن هواری ماهی می گویند. یک پلوی مخلوط و مقوی که طعم ادویه های جنوبی را می توانید در آن حس کنید و از خوردن میگو یا ماهی در میان آن لذت ببرید.

کلمبا: این غذا که با عنوان حلیم ماهی شناخته می شود را از آب، گندم، ماهی، پیاز، سبزی(گشنیز)، سیر، فلفل سبز تند و ادویه تهیه می کنند.

خرچنگ و صدف: در هرمز می توانید طعم گوشت خرچنگ و صدف را هم بچشید و لذت ببرید. یادتان باشد که خرچنگ برای مردم جزایر جنوبی تنها یک میان وعده است و نمی تواند جای غذای اصلی را پر کند.

پودینی: نام این غذا بسته به اینکه در تهیه آن از گوشت کدام آبزی استفاده شود ،تغییر می کند. در قشم و هرمز بیشتر پودینی کوسه سرو می شود که به صورت گوشت له شده کوسه است که آن را با لیموعمانی، ادویه، پیاز، رب و پیاز طعم دار کرده اند.

محیاوه: نانی است که با ادویه ماهی تهیه می شود و آن را در کنار ناهار و شام سرو می کنند.

نکته مهم: به هنگام دیدن منوی غذایی حتما از بومی ها بخواهید که راهنمایی تان کنند چرا که برخی از این غذاها بسیار تند هستند و یا ممکن است شامل موادی باشند که خیلی به مزاج شما خوش نیایند. یادتان باشد که گوشت در جزیره چندان تازه نیست بنابراین خوردن کباب پیشنهاد نمی شود.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
(تصاویر) منزل پدری رهبر ساده زیست انقلاب با حیاط دلباز در محله ای باصفا (885 نظر) رونمایی از کیک عروسی 450 میلیونی لاکچری در تالار رشت/ کیک که واگعیه ولی رقمش برای ما قفله🙄 (671 نظر) خلاقیت خنده دار شهرداری در نصب بنر برای ترغیب زوج ها به فرزندآوری+عکس/ماشاءالله استعداد🤣 (642 نظر) رونمایی از شاطری که با آب دهانش نان می پخت +فیلم/ فقط ببین چی میگه‌‌‌... (424 نظر) حضور خاص رهبر انقلاب با لباس مبدل در بین مردم +فیلم (305 نظر) پیرزنی که مثل زلیخا زیبا شد/ واقعا معجزه نیست؟+ویدیو (280 نظر) بنر جالب شهرداری برای تبریک تولد یک آقا به خانومش+عکس/ماشاءالله خلاقیت🤣 (280 نظر) لباس عروس خیره کننده خوشگل ترین دختر ایرانی، نوه چشم رنگی محمود پاک نیت+عکس (219 نظر) خلاقیت یک ایرانی در تعمیر آینه بغل ماشین اش حماسه آفرید+عکس/صنعت خودروسازی به این بشر نیاز داره🤣 (186 نظر) حماسه خنده دار یک هموطن در موزه لوور با رکابی و زیرشلواری مامان دوز +فیلم/لامصب آدم تو خونه خودشم انقد راحت نیس🤣 (155 نظر) رونمایی از عکس واقعی زلیخای یوسف پیامبر (یوزارسیف) که در موزه مصر نگهداری میشود /چقدر برازنده و زیبا... (143 نظر) (فیلم) غوغای صدای بهشتی پسر نابینای ایرانی در بانک مرکزی با آهنگ شجریان/ آمده‌ام که سَر نهم؛ عشقِ تو را به سر بَرم (139 نظر) تبدیل بیمارستان غزه به باشگاه بدنسازی اسرائیل! (134 نظر) خلاقیت خنده دار یک شاطر خوش ذوق در پخت نان لواش برای کباب پزها +عکس/ هنر نزد ایرانیان است و بس😂 (130 نظر) خلاقیت خنده دار ناخدای کشتی با ایجاد مُستراح در لِنج+عکس/ بمیرم برای ماهی های کف دریا🤣 (125 نظر)
دیگران می‌خوانند   
(فیلم) ویدیویی از شکستن عجیب ترین تخم مرغ دنیا با نیم کیلو وزن / قشنگ استادیوم آزادی رو میشه نیمرو داد با این😅 تصویر واقعی معشوقه استاد شهریار بر روی تخت بیمارستان، عشقی که شهریار طعم وصالش را نچشید! شاهکار معماری 5700 ساله در اسپانیا+ تصاویر (ویدئو) 12 گاو غول پیکر جهان؛ این گاو 1940 کیلوگرم وزن دارد! 9 حیوان سفید و کمیابی که کمتر انسانی موفق به دیدن آن ها شده است+ فیلم تصاویری از خودروهای لوکس رهبران جهان (تصاویر) خلاقیت عجیب شهرداری در نصب بنرهای تبریک برای روز دانشجو سکانس خنده دار جوکر:مشاعره حامد آهنگی و امین حیایی+فیلم / از خنده منفجر شدن😆 سکانس غم انگیز سریال شهرزاد: جدایی شهرزاد و فرهاد+فیلم پر کردن تونل‌های حماس با آب دریا توسط صهیونیست‌ها+فیلم اذان‌ گفتن رئیسی در گوش یک نوزاد+فیلم (فیلم) پاسخ رییس صدا و سیما به پخش سریال های تکراری / جومونگ و یوسف پیامبر را بازم پخش می کنیم! (فیلم) گاف عجیب مجری اینترنشنال در لایو اینستاگرام / با این هوش و حواس چجوری استخدامش کردن؟ ضرب الاجل برای مهاجران افغان در ایران /به کشور خود بازگردید پخش تصویر سیدمحمد خاتمی در صداوسیما پس از مدت‌ها؛ ممنوع التصویری برداشته شد؟+فیلم حضور عجیب وزیر بهداشت و خبرنگار صداوسیما در اتاق زایمان زنان!+فیلم (فیلم) صحبت های دیده نشده از کتایون ریاحی در خصوص بازی در نقش زلیخا / برای من عبادت بود، معجزه اش را دیدم ویدیوی جدید از لحظه تحویل تتلو به مقامات ایران در مرز (فیلم) گریه های یکتا ناصر در پشت صحنه سریال نیسان آبی / خودش از بدبختی نقشی که بازی می کرد گریش گرفت! خلاقیت خنده دار جوان ایرانی در طراحی تردمیل با مایع ظرفشویی و آب، تضمینی😂 / انصافا مواظبش باشید فرار مغزها نشه! (عکس) علی ضیاء در جنگل های آفریقای جنوبی / طعمه شیرها نشی حالا! (فیلم) برف بازی نبات استخری با مادرش سپیده و دلبری هاش در خارج از کشور / چقدر این دختر شیرینه آخه🥰 جاذبه‌های دیدنی ایران که‌ به‌ یکباردیدن ارزش دارد. نحوه ی مشاهده کارنامه در سامانه گلستان دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار+ آموزش تصویری نحوه ی پرداخت شهریه در سامانه گلستان دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار نحوه ی انتخاب واحد سامانه گلستان دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار+ آموزش تصویری نحوه ی نحوه ثبت نام غیر حضوری در سامانه گلستان دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار نحوه ی ثبت نام و ورود در سامانه گلستان دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار+ آموزش تصویری نحوه ی مشاهده کارنامه در سامانه گلستان دانشگاه دامغان+ آموزش تصویری نحوه ی پرداخت شهریه در سامانه گلستان دانشگاه دامغان نحوه ی انتخاب واحد سامانه گلستان دانشگاه دامغان+ آموزش تصویری نحوه ی نحوه ثبت نام غیر حضوری در سامانه گلستان دانشگاه دامغان نحوه ی ثبت نام و ورود به سامانه گلستان دانشگاه دامغان+ آموزش تصویری برداشت خنده دار دانش آموزان یزدی از چند ضرب و المثل/ معلم نتونست جلوی خودشو بگیره + فیلم نحوه ی مشاهده کارنامه در سامانه گلستان دانشگاه خوارزمی+ آموزش تصویری نحوه ی پرداخت شهریه در سامانه گلستان دانشگاه خوارزمی نحوه ی انتخاب واحد در سامانه گلستان دانشگاه خوارزمی+ آموزش تصویری نحوه ی نحوه ثبت نام غیر حضوری در سامانه گلستان دانشگاه خوارزمی چرا نسل حضرت یوسف (علیه السلام) به پیامبری نرسید؟ نحوه ی ثبت نام و ورود به سامانه گلستان دانشگاه خوارزمی golestan.khu.ac.ir+ آموزش تصویری
تیتر امروز   
تصاویری از خودروهای لوکس رهبران جهان ضرب الاجل برای مهاجران افغان در ایران /به کشور خود بازگردید جاذبه‌های دیدنی ایران که‌ به‌ یکباردیدن ارزش دارد. چرا نسل حضرت یوسف (علیه السلام) به پیامبری نرسید؟ اعزام گربه‌ها به خط مقدم جبهه‌ها در جنگ اوکراین! شایعه ساخت وانیل با ترشحات بدن یک حیوان؛ واقعیت یا دروغ؟ تونل عجیب برای یافتن گنج در مرز ایران و آذربایجان !/ 5 مردی نقشه گنج داشتند ... کشف لیفتراک 150 میلیاردی در تهران سقوط مرگبار زن جوان در صحنه تمیز کردن پنجره ها / در ساری رخ داد + جزییات کانادا این مقام ایرانی را اخراج می‌کند بازدید رئیسی از پروژه بزرگراه شمالی کرج و احداث بزرگ‌ترین پل غرب آسیا ارتباط رضایتمندی مردم با مشارکت انتخاباتی/ درباره آن رجال سیاسی که تنزّل یافته‌اند! از مسکو به کرج/ رئیس جمهور وارد البرز شد + برنامه‌ها محور مذاکرات سفر یک‌روزه رئیسی به روسیه چه بود؟ +عکس اژه‌ای: کیفرخواست وزیر سابق جهاد کشاورزی صادر شد/ تکذیب دخالت در پرونده شهید عجمیان/ جزئیات فساد چای + فیلم
منتخب روز   
بازدید رئیسی از پروژه بزرگراه شمالی کرج و احداث بزرگ‌ترین پل غرب آسیا اژه‌ای: کیفرخواست وزیر سابق جهاد کشاورزی صادر شد/ تکذیب دخالت در پرونده شهید عجمیان/ جزئیات فساد چای + فیلم (فیلم) سکانس خنده دار از سریال پایتخت: حسادت نقی برای رفتن رحمت به ترکیه🤣 خمیازه کشیدن بامزه جنین در شکم مادرش +فیلم سونوگرافی😍/دل آدم میره براش رونمایی از عکس واقعی آسنات، رقیب عشقی زلیخا و مادر بچه های یوسف پیامبر (فیلم) غوغای دف نوازی و خوانندگی پسر نوجوان در متروی تهران/ دل یه ملت رو شاد کرد😍👌 (فیلم) ماجرای عجیب پسر مهاجر افغانی که دور از چشم پدر و مادرش هنرپیشه مشهور ایرانی شد/ اصالت بازیگر زخم کاری لو رفت! (فیلم) غوغای آوازخوانی کارگران ایرانی به زبان انگلیسی سر ساختمان/ جای شما رو صحنه خالیه واقعا😍 (فیلم) شاهکار دوبلاژ سریال جنا اورتگا «ونزدی» توسط هوتن شکیبا/ دیگه مثل تو نمیاد👌 توقیف دو کشتی با 4.5 میلیون لیتر سوخت قاچاق در خلیج‌فارس توسط سپاه +عکس (عکس) حرکت عجیب کمتر دیده شده دو مار زنگی هنگام مبارزه تن‌ به‌ تن (فیلم) حرکات کششی و ورزش روزانه بهنوش طباطبایی در باشگاه بدنسازی