چگونه یک لید جذاب بنویسیم

  شنبه، 21 تیر 1399   زمان مطالعه 3 دقیقه
چگونه یک لید جذاب بنویسیم
ساعد نیوز: لیدچیست؟ لید یک پاراگراف آغازین است که مهمترین اطلاعات اخبار را به صورت مختصر و واضح که برای خوانندگان جذاب می باشد را در اختیار مخاطبان قرار می دهد. اگر یک خواننده فراتر از اولین پاراگراف شما را مطالعه نکرده باشد، آنها هنوز نمی توانند تصور کنند که مقاله شما در مورد چیست و مهمترین اطلاعات مربوط به آن چیست؟

لیدچیست؟ لید یک پاراگراف آغازین است که مهمترین اطلاعات اخبار را به صورت مختصر و واضح که برای خوانندگان جذاب می باشد را در اختیار مخاطبان قرار می دهد. اگر یک خواننده فراتر از اولین پاراگراف شما را مطالعه نکرده باشد، آنها هنوز نمی توانند تصور کنند که مقاله شما در مورد چیست و مهمترین اطلاعات مربوط به آن چیست؟بسیاری از استراتژی های مختلف برای نوشتن یک لید خوب متفاوت است، اما قوی ترین نظر این است که نوشتن آنها سخت است و زمان بر می باشد.

چگونه جمله لید جذاب بنویسیم؟

مطمئن باشید حداقل سه عنصر خبری (چه؟که؟چه چیزی؟چه کسی؟چگونه) را در لید خود داشته باشید. یک لید خوب اصلی ترین بخش خبری را در خود نهفته دارد و جذاب ترین زاویه خبری را برای مخاطب بازگو می کند برای نوشتن یک لید جذاب بهتر است ابتدا با انواع لید آشنا شویم تا بتوانیم حرفه ای تر بنویسیم انواع لید:

لید تک موضوعی : که تنها به یک موضوع اشاره دارد و به 5 صورت قابل عرضه می باشد :

 1. لید مستقیم : این گونه لید ها ساده ومستقیم به مهم ترین بخش خبر اشاره می کنند وبه پاسخ عناصر خبری می پردازند این نوع لید ها کوتاه می باشند مانند: رئیس جمهور ایران از وزیران انتقاد کرد.
 2. لید عمقی : این نوع لید طولانی تر از لید ساده است و به ارائه توضیحت بیشتر در رابطه با خبر می پردازد مانند: رئیس جمهور ایران از وزریران به دلیل... که نتوانستند انجام دهند انتقاد کرده است.
 3. لید تشریحی :کاربردی ترین، لیددر خبرهای سیاسی و اقتصادی می باشد و برمبنای اطلاعات، آمار و ارقام شکل می گیرد در این نوع لید خبرنگار به وسیله متصل کردن رویداد های گذشته و تجزیه وتحلیل آنان می تواند یک لید تشریحی برای مخاطب ارائه نمایدمانند: رئیس جمهور ایران در حالی که چهره اش افروخته بود عوامل ترور سردار سلیمانی را تهدید کرد.
 4. لید پرسشی : لیدی که با جدیت به برانگیختن حس کنجکاوی مخاطب برای ترغیب او به دانستن ادامه خبر ارائه می شود. بالاخره جاده تهران – زنجان کی راه اندازی می شود؟
 5. لید نقلی : اشاره به مهم ترین قسمت گفته های افراد مشهور در قسمت ابتدای پاراگراف خبر خبر را لید نقلی کی کند لید نقل مستقیم وغیر مستقیم داریم این نوع لید برا اساس نقل قول می باشد که نقل قول کامل و یا بخشی از آن بیان می شود.در انتها باید منبع نقل قول حتما بیان شود
  دنیا بدون بوش و شارون نیز بهتر است. مقام معظم رهبری با بیان این نکته در جمع مردم...

لید چند موضوعی: این نوع لید چند موضوع را باهم پوشش می دهد این نوع لید را می توان به چند دسته تقسیم بندی کرد.

 1. لید متراکم: 18 نفر کشته ویا 100 میلیون خسارت
 2. لید فهرستی: در برخى از رويدادها، نکات مهم همسان و همطراز از نظر ارزش هاى خبرى نظير فراگيرى (دربرگيري)، وجود دارد که به صورت فهرست شده مى توان در ليد قرار داد. هيئت دولت در جلسه امروز خود تصميماتى به اين شرح اتخاذ کرد: پرداخت وام مسکن به فرهنگيان، تصويب افزايش ماليات بر درآمد اصناف، گسترش خطوط اتوبوس رانى شهري
 3. لید مرتبط : در این نوع لید رابطه علت ومعلول با یکدیگر مشخص می شود به طور مثال، به دلیل سونامی اتفاق افتاده در چین بیش از هزاران نفر کشته شده اند.
 4. لید مقایسه ای: در مقایسه ی دو موضوع هم طراز با تفاوت بسیار بیان می شود، مثلا در مثلا در حالی که در بند عباس هوای گرم با درجه ی بالا 50 را می گذارنیم در اردبیل دمای زیر صفر را تجربه می کنیم.
 5. لید تاریخی: با اشاره به موضوعی تاریخی در رابطه با موضوع حاضر کنجکاوی دانستن را در مخاطب خود بر می انگیزیم
 6. لید تحلیلی: کاربردی ترین لید در گزارش های خبری سیایسی و اقتصادی. این گونه لید برا اساس داده ها و اطلاعات گردآوری شده ارائه می گردد در این نوع لید گزارشگر با ارائه تحلیلی در رابطه با خبر های مرتبط به هم گزارش را ارئه می کند.
 7. لید توصیفی: راهنمای توصیفی که با توصیف یک شخص، مکان یا رویداد با جزئیات واضح آغاز می کند. در این نوع لید از طریق تصویر سازی به برانگیختن 5 حس انسانی روی می آورند.
 8. لید ضرب المثلی: لیدی که برای برقراری ارتباط موثر با مخاطب از ضرب المثل استفاده می کند.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
همسر رهبر معظم انقلاب: آقای ما اجازه نمی‌دهد که در خانه، غیر از برنج کوپنی استفاده کنیم و آن هم کفاف خوراک ما را بیش از یک بار در هفته نمی‌دهد (440 نظر) رهبر معظم انقلاب: در ایستگاه منتظر قطار بودم که فردی که اصلا نمی شناختمش شروع کرد به مسخره کردن من+ویدیو (210 نظر) میزبانی رهبر معظم انقلاب از مهمانش در ضیافتی به صرف شام +عکس/سفره ای که اُملت تنها غذای آن بود... (143 نظر) نگاهی به سفره مفصل و تمام و کمال حضرت ابوالفضل در منزل شاه نشین علی دایی+عکس/ از گل آرایی و شمع‌دان‌هایی طلایی تا پَک هایی لاکچری و جذاب (111 نظر) (فیلم) ورود جالب و معنادار رهبر انقلاب به حسینیه امام خمینی (ره) به همراه مسعود پزشکیان و شعار حیدر حیدر جمعیت (62 نظر) نگاهی به کیک تولد آیتک سلامت کاپیتان چشم آبی تیم ملی والیبال بانوان و رقیب زهرا گونش/ مبارکا باشه (60 نظر) نگاهی به میز عقد ساده و با دیزاین مختصرِ زینب سلیمانی دختر کوچکِ سردار سلیمانی و همسر لبنانی‌اش+عکس/ استندهای اسم و شمع های تک رنگ (49 نظر) در خانه شهید رئیسی به روی همه مردم باز می شود (44 نظر) درخت خرمای بزرگ حیاط باصفای خونه ویلایی زهرا گونش/ نخل های هم قد والیبالیست مشهور ترکیه ای (30 نظر) خلاقیت هوش پران مغازه دار کاشانی برای کشاندن مشتری به مغازه حماسه آفرید/ مغزشو باید طلا گرفت+عکس (25 نظر) ریحانه سادات دختر بزرگ شهید رئیسی: سجاده نماز پدرم را در اندونزی تکه تکه کردند و به عنوان تبرّک بین مردم پخش کردند+ویدیو (22 نظر) حضور ساده و بدون تشریفات همسر رهبر معظم انقلاب در یک درمانگاه/ ایشان گفتند من نمی‌خواهم پارتی بازی بکنم+ویدیو (18 نظر) میز غذای ساده رهبر معظم انقلاب و خوردن غذا در بشقاب استیل/ ساده زیستی ایشان همیشه مثال زدنی است+عکس (15 نظر) خلاقیت بی نظیر راننده تهرانی، با نوشته جالب پشت پژو پارس حماسه آفرین شد/ آدم حَظ میکنه از این درک و فهم بالا (14 نظر) خلاقیت تحسین برانگیز مغازه دار یزدی در ایام محرم/آدم حظ میکنه از اینهمه درک و شعور+فیلم (11 نظر)
پربازدیدترین ویدئوهای روز   
تیتر امروز   
چرا کارگردان مختار نگذاشت بازیگر نقش حضرت عباس (ع) در فیلم یا سریالی دیگر بازی کند؟
نامه زیرکانه و دلبرانه انیس الدوله، بانوی اول حرمسرا به ناصرالدین شاه / یا به من وام بدهید یا شهرستانک را از من بخرید!
رفع فیلترینگ به طور کامل در دست شخص رئیس جمهور است
منظور ظریف از دولت وفاق ملی چیست؟
خرید کردن پسر رهبر معظم انقلاب: از ایستادن در صف و رعایت نوبت تا لحن عادی فروشنده با ایشان مثل دیگر مشتری ها
اختلاف زن و شوهر بوکانی هفت هکتار مزرعه گندم را به آتش کشاند
تصاویر جالب و دیدنی از آیین های عزاداری محرم در 12 کشور مختلف جهان/ از به زنجیر کشیدن زنان تا عبور کردن پابرهنه از روی زغال‌های روشن
(ویدیو) ترانه سوزناک همایون شجریان در دلتنگی و فراق پدرش/ چه بغضی هم داره
(تصاویر) 9 تا از باور نکردنی ترین مراسم غیرعادی که در برخی مناطق جهان جانشین دفن کردن مردگان شده است/ روی کسانی که مرده‌هاشونو میسوزونن رو سفید کردن کلا
ویدئوی فوق العاده باشگاه اینتر برای معرفی مهدی طارمی/یک شاهزاده ازخلیج فارس/ مهدی طارمی: ایران در قلب من است و اینتر در ذهن من
باقری: لبنان، جهنم بی‌بازگشت برای صهیونیست‌ها خواهد بود
بغض و غم شبنم مقدمی، داور برنامه "صداتو"، بر سر مزار استاد آواز ایران/ نگاه به خانه ابدی استاد شجریان با سنگ مزار ساده و نوشته ی کوتاه برای مردم سرزمینشان
رونمایی محسن کیایی از دختر ناز و همسر جوانش به مناسبت 22مین سالگرد ازدواجشان/ مجری برنامه "صداتو"، برای اولین بار، خاطره ای از ازدواج زودهنگامش تعریف کرد
(تصاویر) چیدمان مدرن و اروپایی پنت هاوس شیک رضا گلزار با مبلمانی با رنگ های متضاد هم، ستون های طرحدار و باشگاه خانگی
گزارش ظریف از انتخاب اعضای کابینه دولت چهاردهم
منتخب روز   
اقدام منحصربفرد و زیبای طلافروش یزدی به احترام دختر سه ساله امام حسین(ع)+عکس/ این جور تصاویر مخصوص ایران ماست والسلام👌 (فیلم) رهبر معظم انقلاب: به من می‌گویند شما گفتید سوءاستفاده جویان را افشا نکنید / ما حق نداریم افراد را به صرف گمان متهم کنیم سکانس خوشحالی قُباد از بارداری شهرزاد/ قُباد: من تا الان نمیدونستم از این دنیا و از این زندگی چی میخوام اما الان.... (عکس) هدایای ارزشمندی که پزشکیان در پشت صحنه یک هیئت دریافت کرد / خوشا راهی که آغازش با حسین است ... (ویدئو) شعر سوزناک شهریار برای مادر بزرگش که با شنیدنش اشک از چشمانتان سرازیر خواهد شد به یادماندنی ترین سکانس عاشقانه سریال شهرزاد / از بله گفتن شهرزاد تا مرگ مرگ بزرگ آقا نقش دختر رهبر انقلاب در ترمیم دست مجروح ایشان/ فرزند دختری که به پدر اُنس داشت (عکس) شوخی ظریف با آقای ظریف؛ از مقایسه ظریف با مِسی تا انداختن ماسک به شکل آقای رئیس جمهور!! واکنش عضو دفتر رهبر انقلاب به پست اینستاگرامی پسرش با هشتگ برای ایران، پزشکیان