ساعدنیوز
ساعدنیوز

چگونه یک لید جذاب بنویسیم

  شنبه، 21 تیر 1399   زمان مطالعه 3 دقیقه
چگونه یک لید جذاب بنویسیم
ساعد نیوز: لیدچیست؟ لید یک پاراگراف آغازین است که مهمترین اطلاعات اخبار را به صورت مختصر و واضح که برای خوانندگان جذاب می باشد را در اختیار مخاطبان قرار می دهد. اگر یک خواننده فراتر از اولین پاراگراف شما را مطالعه نکرده باشد، آنها هنوز نمی توانند تصور کنند که مقاله شما در مورد چیست و مهمترین اطلاعات مربوط به آن چیست؟

لیدچیست؟ لید یک پاراگراف آغازین است که مهمترین اطلاعات اخبار را به صورت مختصر و واضح که برای خوانندگان جذاب می باشد را در اختیار مخاطبان قرار می دهد. اگر یک خواننده فراتر از اولین پاراگراف شما را مطالعه نکرده باشد، آنها هنوز نمی توانند تصور کنند که مقاله شما در مورد چیست و مهمترین اطلاعات مربوط به آن چیست؟بسیاری از استراتژی های مختلف برای نوشتن یک لید خوب متفاوت است، اما قوی ترین نظر این است که نوشتن آنها سخت است و زمان بر می باشد.

چگونه جمله لید جذاب بنویسیم؟

مطمئن باشید حداقل سه عنصر خبری (چه؟که؟چه چیزی؟چه کسی؟چگونه) را در لید خود داشته باشید. یک لید خوب اصلی ترین بخش خبری را در خود نهفته دارد و جذاب ترین زاویه خبری را برای مخاطب بازگو می کند برای نوشتن یک لید جذاب بهتر است ابتدا با انواع لید آشنا شویم تا بتوانیم حرفه ای تر بنویسیم انواع لید:

لید تک موضوعی : که تنها به یک موضوع اشاره دارد و به 5 صورت قابل عرضه می باشد :

 1. لید مستقیم : این گونه لید ها ساده ومستقیم به مهم ترین بخش خبر اشاره می کنند وبه پاسخ عناصر خبری می پردازند این نوع لید ها کوتاه می باشند مانند: رئیس جمهور ایران از وزیران انتقاد کرد.
 2. لید عمقی : این نوع لید طولانی تر از لید ساده است و به ارائه توضیحت بیشتر در رابطه با خبر می پردازد مانند: رئیس جمهور ایران از وزریران به دلیل... که نتوانستند انجام دهند انتقاد کرده است.
 3. لید تشریحی :کاربردی ترین، لیددر خبرهای سیاسی و اقتصادی می باشد و برمبنای اطلاعات، آمار و ارقام شکل می گیرد در این نوع لید خبرنگار به وسیله متصل کردن رویداد های گذشته و تجزیه وتحلیل آنان می تواند یک لید تشریحی برای مخاطب ارائه نمایدمانند: رئیس جمهور ایران در حالی که چهره اش افروخته بود عوامل ترور سردار سلیمانی را تهدید کرد.
 4. لید پرسشی : لیدی که با جدیت به برانگیختن حس کنجکاوی مخاطب برای ترغیب او به دانستن ادامه خبر ارائه می شود. بالاخره جاده تهران – زنجان کی راه اندازی می شود؟
 5. لید نقلی : اشاره به مهم ترین قسمت گفته های افراد مشهور در قسمت ابتدای پاراگراف خبر خبر را لید نقلی کی کند لید نقل مستقیم وغیر مستقیم داریم این نوع لید برا اساس نقل قول می باشد که نقل قول کامل و یا بخشی از آن بیان می شود.در انتها باید منبع نقل قول حتما بیان شود
  دنیا بدون بوش و شارون نیز بهتر است. مقام معظم رهبری با بیان این نکته در جمع مردم...

لید چند موضوعی: این نوع لید چند موضوع را باهم پوشش می دهد این نوع لید را می توان به چند دسته تقسیم بندی کرد.

 1. لید متراکم: 18 نفر کشته ویا 100 میلیون خسارت
 2. لید فهرستی: در برخى از رويدادها، نکات مهم همسان و همطراز از نظر ارزش هاى خبرى نظير فراگيرى (دربرگيري)، وجود دارد که به صورت فهرست شده مى توان در ليد قرار داد. هيئت دولت در جلسه امروز خود تصميماتى به اين شرح اتخاذ کرد: پرداخت وام مسکن به فرهنگيان، تصويب افزايش ماليات بر درآمد اصناف، گسترش خطوط اتوبوس رانى شهري
 3. لید مرتبط : در این نوع لید رابطه علت ومعلول با یکدیگر مشخص می شود به طور مثال، به دلیل سونامی اتفاق افتاده در چین بیش از هزاران نفر کشته شده اند.
 4. لید مقایسه ای: در مقایسه ی دو موضوع هم طراز با تفاوت بسیار بیان می شود، مثلا در مثلا در حالی که در بند عباس هوای گرم با درجه ی بالا 50 را می گذارنیم در اردبیل دمای زیر صفر را تجربه می کنیم.
 5. لید تاریخی: با اشاره به موضوعی تاریخی در رابطه با موضوع حاضر کنجکاوی دانستن را در مخاطب خود بر می انگیزیم
 6. لید تحلیلی: کاربردی ترین لید در گزارش های خبری سیایسی و اقتصادی. این گونه لید برا اساس داده ها و اطلاعات گردآوری شده ارائه می گردد در این نوع لید گزارشگر با ارائه تحلیلی در رابطه با خبر های مرتبط به هم گزارش را ارئه می کند.
 7. لید توصیفی: راهنمای توصیفی که با توصیف یک شخص، مکان یا رویداد با جزئیات واضح آغاز می کند. در این نوع لید از طریق تصویر سازی به برانگیختن 5 حس انسانی روی می آورند.
 8. لید ضرب المثلی: لیدی که برای برقراری ارتباط موثر با مخاطب از ضرب المثل استفاده می کند.
پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
(ویدئو) دانش آموز پسر ایرانی که در اولین روز مدرسه از آقای گزارشگر پس گردنی خورد😐😂/ عاقبت پررو بودن همینه (586 نظر) (فیلم) خودروی BMW لوکس و سوپرلاکچری لو رفته رهبری (345 نظر) آبروریزی ابی وسط کنسرت زنده و خوانندگی به حالت درازکِش +فیلم (225 نظر) رقص حرفه‌ای دانش آموز پسر در مقابل چشمان باحال ترین معلم دنیا / این کمره یا فنره؟ (167 نظر) رقص قر و قاطی دانش آموزان پسر برای شاد کردن دل خانوم معلم/ بیچاره معلمی که قراره یک سال به اینا درس بده😂 (146 نظر) استوری جدید محمد صادقی از بند رخت خونه دلبازِ مادربزرگش فضای مجازی رو ترکوند! (131 نظر) آمریکا قیمتی برای احیای برجام تعیین کرده است که ایران توان پرداخت آن را ندارد (123 نظر) بنر جالب شهرداری برای دانش‌آموزان در سطح شهر/ بهتر از این نمیشه به دانش آموز انگیز داد (110 نظر) توبیخ رئیس دانشگاه شریف توسط معاون اول رئیس جمهور در پی اخراج پروفسور مسعود نیلی (101 نظر) استقبال از رونالدو بالاخره کار دست دختر درویش داد/ همکاری با پرسپولیس برای همیشه تمام شد! (96 نظر) (ویدئو) رقص شمالی هادی چوپان با صدای تنبک/ چه میکنه قهرمان جهان😁 (96 نظر) غوغای رقص شمالی دسته جمعی با آهنگ شاد+فیلم (91 نظر) فیلم کودکی تا بزرگسالی تتلو ! /چه بچه ساده ای بود و چه هیولایی شد ! (77 نظر) غوغای رقص شاد آقای بلال فروش سر خیابون با آهنگ تو چشمام نگاه کن و دستتو بذار تو دستم/ به به این بلال خوردن داره😍 (70 نظر) (فیلم) رقص شمالی و سرعتی هم وطن مشتی و باعشق / وقتی دو تا عروسی دعوتی و عجله داری!😀😀😀 (68 نظر)
منتخب روز   
2 تصویر ناراحت کننده و غم انگیز از عروسی معروف عراق / عجب صبری خدا دارد ... کنایه مجری صدا و سیما به سخنان همسر رئیسی در خصوص موضوع بانوی اول / پس لرزه‌های اظهارات جمیله علم الهدی ادامه دارد! فیلم رقص دلبرانه عروس و داماد عراقی که تبدیل به بزرگترین غم عالم شد/زبانه کشیدن آرزوها در شعله های آتش... (ویدئو) جمیله علم الهدی: من بانوی اول نیستم... ( ویدیو) رکورد عبور یک خلبان از داخل تونل با هواپیما (فیلم) حمله هولناک پدر یک دانش آموز با قمه به معلم پسرش و ایجاد رعب و وحشت شدید در مدرسه ! 😳 (ویدئو) این روحانی سرشناس، سر شوخی را با اجنه باز کرد! (عکس) تیپ برازنده شاه پهلوی با دمپایی پلاستیکی وقتی فرح میفرستتش که آشغالا رو بزاره دم در😂 شاه مملکت سر کوچه رویت شد پخش آهنگ دافی در مدرسه دخترانه و تشویق کودکان توسط کادر مدرسه به مصرف مواد مخدر و فاحشه‌گری +فیلم غوغای رقص شاد آقای بلال فروش سر خیابون با آهنگ تو چشمام نگاه کن و دستتو بذار تو دستم/ به به این بلال خوردن داره😍 خراشیدن تابلوی خیابان استاد شجریان توسط افراد ناشناس +عکس (ویدئو) حضور اتفاقی رونالدو، ابی و اندی در هتل معروف تهران/ یک معجزه اتفاق افتاد😂
تیتر امروز   
آخرین تلاش خودروسازان برای جلوگیری از سقوط قیمت خودرو/ احتکار خودرو برای گران کردن دوباره همسر رئیس جمهور جایگاه بخصوصی در قانون اساسی ندارد! پای «سلام فرمانده» به ماجرای پرحاشیه «دافی» باز شد جنجال «بانوی اول» صدای رائفی‌پور را هم درآورد! کشف شگفت انگیز مقبره سلطنتی 3500 ساله فرعون زن مصری+تصاویر حیرت انگیز قبر و مومیایی مراجعه یک مشتری به بانک صادرات با رکابی و شلوارک و دمپایی آبی! نماینده مجلس: دریاچه ارومیه را به خدا سپردیم تصویر رفتار بی شرمانه گلشیفته فراهانی و بازیگر آمریکایی در پشت صحنه یک فیلم! / خجالتم خوب چیزیه! مورد عجیب آگهی اتباع افغانستانی در تهران +عکس / ما ایران رو تخلیه کنیم افغانیا راضی میشن؟ رقص چاقو الهام حمیدی با موی باز و لباس مجلسی سرخابی قتل پر رمز و راز نورچشمی رضاخان در زندان قصر / از اول خلقت، چنین آدم خائنی وجود نداشته است! کنایه مجری صدا و سیما به سخنان همسر رئیسی در خصوص موضوع بانوی اول / پس لرزه‌های اظهارات جمیله علم الهدی ادامه دارد! لو رفتن پرسپولیسی بودن علیرضا دبیر و حاج محمود / دو پرسپولیسی دو استقلالی را آشتی دادند؟ بانوان مازندرانی برای دیدن نیمار آماده باشند / رخ به رخ با نیمار در ورزشگاه آزادی! سرنوشت عامل تهیه فیلم های غیر اخلاقی از زنان تهرانی