ساعدنیوز
ساعدنیوز

مخزن عمودی یا مخزن افقی؟هر آنچه لازم است درمورد تفاوت این دو بدانید!

  سه شنبه، 25 بهمن 1401   کد خبر 330471
مخزن عمودی یا مخزن افقی؟هر آنچه لازم است درمورد تفاوت این دو بدانید!
ساعدنیوز : حتما به اندازه کافی با مخازن آب آشنایی دارید که به دنبال فرق مخزن افقی و عمودی هستید، این دو مدل مخزن آب رایج ترین مدل های تانکر آب هستند که امروزه استفاده می‌شوند. در این مقاله می‌خواهیم به طور کامل به مقایسه مخزن افقی و مخزن عمودی بپردازیم، پس با ما همراه باشید.

حتما به اندازه کافی با مخازن آب آشنایی دارید که به دنبال فرق مخزن افقی و عمودی هستید، این دو مدل مخزن آب رایج ترین مدل های تانکر آب هستند که امروزه استفاده می‌شوند. در این مقاله می‌خواهیم به طور کامل به مقایسه مخزن افقی و مخزن عمودی بپردازیم، پس با ما همراه باشید.

مخزن آب

آنچه در این مقاله میخوانید:

 • فرق مخزن افقی و عمودی در ظاهر

 • مقایسه مخزن افقی و مخزن عمودی از نظر حجم

 • مخازن افقی وزن بیشتری دارند یا مخازن عمودی؟

 • تفاوت مخزن افقی و عمودی در کاربرد آنها چیست؟

 • برای حمل و نقل ساده تر، مخزن افقی بهتر است یا مخرن عمودی؟

 • مزایا مخازن پلی اتیلن افقی

 • مزایا مخازن پلی اتیلن عمودی

 • مقایسه فنی مخزن افقی و مخزن عمودی

 • تفاوت منبع افقی و عمودی از لحاظ قیمت

فرق مخزن افقی و عمودی در ظاهر:

از نظر هندسی مخزن‌های افقی و عمودی حالت استوانه‌ای دارند، تفاوت مخزن افقی و عمودی در مدل قرارگیری آنهاست. البته این به آن معنا نیست که هر کدام را می‌شود به جای دیگری استفاده کرد. مخزن افقی استوانه ای به حالت خوابیده است و پایه هایی در بدنه استوانه قرار گرفته است. مخزن عمودی استوانه‌ای به حالت عمودی با پایه‌هایی در کف دایره‌ای قاعده آن است. هر کدام از این مدل‌ها اندازه‌های مختلفی دارند که به فراخور شرایط مکانی مصرف کنندگان، انتخاب می‌شود.

مقایسه مخزن افقی و مخزن عمودی از نظر حجم:

خبر خوب این است که هر دو مدل این مخازن در ابعاد و حجم های متنوع موجود هستند. افراد برای خرید مخازن پلی اتیلن به مقدار نیاز ذخیره سازی و محدودیت های مکانی خود توجه می‌کنند و حجم و مدل مورد نظر را انتخاب می‌کنند.

مخازن افقی وزن بیشتری دارند یا عمودی؟

برخی با توجه به نیاز خود برای استفاده از تانکر پلی اتیلن در مکان‌هایی مثل پشت بام منازل که نباید اجسامی با وزن زیاد در آن مناطق قرار بگیرد، می‌پرسند منبع افقی یا منبع عمودی وزن کمتری دارد؟ برای پاسخ به این سوال باید به ریاضیات زمان مدرسه برگردیم. در آنجا خوانده‌ایم که هرچقدر سطع مقطع جسمی بزرگتر شود، وزن کمتری را به زمین وارد می‌کند و بالعکس. این یعنی برای استفاده از مخازن در پشت بام، استفاده از مخازن افقی بیشتر از مخازن عمودی توصیه می‌شود.

تفاوت مخزن افقی و عمودی در کاربرد آنها چیست؟

کاربرد مخزن پلی اتیلن افقی در ایران بیشتر از سایر کشورها است؛ این امر به دلیل کارایی بیشتر این مدل از مخازن نیست، بلکه به دلیل پیشینه فکری افراد در استفاده از تانکرهای فلزی است. تانکرهای فلزی که در قدیم کاربرد داشتند اغلب در قالب افقی بودند، به همین دلیل چشم افراد به این استاندارد عادت کرده بود و در مخازن پلی اتیلن هم مشتاق استفاده از نوع افقی آن بودند در صورتی که کاربرد نوع عمودی بیشتر است. ناگفته نماند که در مکان‌هایی که در معرض باد شدید هستند، استفاده از تانکرهای افقی بیشتر توصیه می‌شود، چرا که مخازن عمودی با ارتفاع بلند در برابر باد و طوفان ایمنی و تعادل کمتری را دارند. همچنین در مکان هایی که محدودیت فضا دارند، برای صرفه جویی در فضا استفاده از مخازن عمودی که جای کمتری را اشغال می‌کنند توصیه می‌شود.

برای حمل و نقل ساده تر، مخزن افقی بهتر است یا مخرن عمودی؟

مخازن پلی اتیلنی امکان باز شدن و سرهم بندی در فضا را ندارند و باید با همان ابعاد واقعی خود جابجا شوند، به همین دلیل شیوه حمل و نقل آن با توجه به انتخاب نوع آن تفاوت پیدا میکند. در انتخاب نوع مخزن علاوه بر مکان قرارگیری آن، باید به مسیر جانمایی آن هم دقت شود. گاهی محل قرارگیری ظرفیت یک مخزن با ارتفاع زیاد عمودی را دارد اما مسیر آن به هیچ وجهی امکان جایجایی این تانکر پلی اتیلن عمودی را ندارد. در مجموع حمل و نقل تانکر‌های افقی آسان تر از نوع عمودی آن است.

مزایا مخازن پلی اتیلن افقی

 • قابلیت استفاده در مکان هایی با ارتفاع کم و خیلی کم

 • حمل و نقل ساده‌تر

 • قابلیت حفظ کردن دما در مدت زمان بیشتر

 • احتمال واژگونی بسیار کم در برابر باد

مخزن آب
مزایا مخازن پلی اتیلن عمودی

 • قابلیت استفاده در مکان‌هایی با محدودیت فضایی کم

 • مناسب‌تر برای نگهداری مایعات

 • توزیع مناسب‌تر فشار در کل مخزن

 • قیمت مناسب‌تر در مقایسه با حجم یکسان با افقی

مخزن آب

مقایسه فنی مخزن افقی و مخزن عمودی

از لحاظ فنی این دو مخزن تفاوت زیادی با یکدیگر ندارند، کارایی و نیازسنجی هرکدام مختص به استفاده مصرف کننده است و نمی‌توان گفت کدام یک به طور کلی بهتر و با کیفیت‌تر است. تنها چیزی که از لحاظ فنی در مخازن عمودی باید در نظر گرفته شود محاسبه شدت باد است. این محاسبه برای مخازن افقی ضرورتی ندارد.

تفاوت منبع افقی و منبع عمودی از لحاظ قیمت

همانطور که می‌دانید قیمت مخازن پلی اتیلن بر اساس لیتراژهای مختلف مخزن افقی و عمودی تعیین می‌شود، در این بین وزن هم عامل تعیین کننده‌ای به شمار می‌رود. تفاوتی که در حجم مشابه افقی و عمودی مخازن وجود دارد و باعث اختلاف قیمتی آنها می‌شود، ضخامت بیشتر مخازن افقی است. مخازن عمودی به دلیل اینکه سطح مقطع کوچک‌تری دارند و ضخامت تنها برای این قسمت اهمیت ویژه‌ای دارد، وزن کمتر و در نتیجه قیمت پایین‌تری از مخازن افقی دارند.

سخن پایانی

به طور کلی مخازن افقی و مخازن عمودی تفاوت‌های چشمگیری از لحاظ کیفیت با یکدیگر ندارند، مهمترین تفاوت های آنها در ابعاد و اشکال آنهاست که جلب رضایت برای تمامی مصرف کنندگان را شامل می‌شود. به شما پیشنهاد می‌کنیم قبل از خرید تانکر پلی اتیلن تحقیقات لازم را انجام دهید و از خدمات پس از فروش آن اطمینان حاصل کنید. (برگرفته از مقاله‌ی تفاوت مخزن افقی و عمودی )

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
5 مَردی که یک زن مشترک دارند+عکس تاسف آور (263 نظر) غرفه عجیب تبلیغ نوار بهداشتی یک شرکت خاص در بام لند تهران +تصاویر (73 نظر) ازدواج پیرمرد با دختر 9 ساله با لبخند رضایت ! (59 نظر) روزی که شاه در برابر تختی تحقیر شد+عکس غرور آفرین تختی (25 نظر) گفتگو با بامزه‌ترین سارق تهران! (19 نظر) ورود یک مرد مست به داخل قفس شیر در هند +فیلم (16 نظر) تغییر قیافه هانده ارچل بعد از لاغری زیاد (12 نظر) نماز خواندن یک ورزشکار خانم ایرانی وسط یک سالن ورزشی در قرقیزستان +فیلم (12 نظر) این خانم فرانسوی زیبا دست در دست همایون شجریان برای ایران سنگ تمام گذاشت +فیلم (10 نظر) توضیح میرسلیم درباره ساعت 30 میلیاردی اش در صحن مجلس!+عکس (9 نظر) ذوق عجیب یک راننده اسنپ از دیدن عموپورنگ (9 نظر) دست گل جدید آرتام/ گوشی چند میلیونی دنیا جهانبخت رو ترکوند! (7 نظر) پولدارترین مَرد ایرانی کل ثروتش را وقف کرد+فیلم (6 نظر) حرکات بانمک آرتام پسر دنیا جهانبخت داخل ماشین قرمز لوکسش (5 نظر) تیپ کیوت و بامزه آرتام، پسر دنیا جهانبخت و خنده با نمکش (5 نظر)