ولخرجی فرح پهلوی با استایل های برند و لباس های فاخر و گران قیمتش

  پنجشنبه، 20 بهمن 1401   زمان مطالعه 12 دقیقه
ولخرجی فرح پهلوی با استایل های برند و لباس های فاخر و گران قیمتش
ساعدنیوز: در ادامه نگاهی خواهیم انداخت به کلیسیون لباس های جذاب فرح پهلوی.باما همراه شوید.

فرح پهلوی در مصاحبه قبلی با Vogue Arabia به یاد می آورد که خیاط های او نخ آبی در لباس می دوختند تا به من کمک کند پسری داشته باشم. جواهرساز پاریسی Van Cleef & Arpels برای خلق مجموعه سلطنتی تاج گذاری با تاج زمرد 150 عیار و 1541 سنگ از خزانه امپراتوری انتخاب شد. ماکتی از تاج تا به امروز بر روی قفسه ای در اقامتگاه ملکه پاریس قرار دارد.

عروسی فرح

لباس فرح پهلوی ۴۰ هزار دلار فروخته شد

موسسه هرمان هیستوریکا در مونیخ آلمان گفته بود که این لباس متعلق به کلکسیون لباس های ایرانی فرح پهلوی (دیبا)، است و نامه ای از سفارت شاهنشاهی ایران در سال ۱۹۷۵ در اختیار دارد که اصالت این لباس ابریشمی را تایید می کند.

فرح دیبا درباره این لباس توضیح داده و گفته بود که این لباس احتمالا نسخه اولیه لباسی بوده که سال ها پیش به یک نفر بخشیده است.

به گفته فرح پهلوی، او لباس ابریشمی سوزن دوزی شده را یک بار پوشید، اما نامه ای از یک دختر جوان از اروپای شرقی دریافت کرد که شیفته این لباس شده است.

دیبا می گوید این لباس را به عنوان لباس عروسی به آن دختر هدیه داده و برای خودش مشابه لباس اولیه را بار دیگر با طرحی متفاوت سفارش داد.

ایده این لباس را که تلفیقی از پارچه های ایرانی و طراحی مدرن است، فرح پهلوی با الهام از صنایع دستی ایران به کیوان خسروانی سپرد. سوزن دوزی لباس کار گروهی از هنرمندان صنایع دستی از جمله مهتاب نوروزی، سوزن دوز نابینای بلوچ است که به جای رنگ های رایج سوزن دوزی آن دوران (مشکی و قرمز) از نخ های آبی و طلایی استفاده کرد.

مهتاب نوروزی هشت سال پیش درگذشت.

فرح پهلوی در بسیاری از لباس های معروف خود از صنایع دستی ایران و برجسته تر از همه از سوزن دوزی طراحان سیستان و بلوچستان استفاده می کرد.

حراجی موسسه هرمان هیستوریکا در آلمان که به حراج عتیقه های ارزشمند معروف است اخیرا به خاطر حراج کلاه آدولف هیتلر و وسایل شخصی اوا براوان، همسر هیتلر، جنجالی شده بود. شمار زیادی از یهودیان و مخالفان آلمان نازی اعتراض کرده بودند که حراج این اشیا به معنی ارزش دادن به شخصی است که به گفته آن ها در تاریخ اروپا منفورترین چهره سیاسی و یک جنایتکار جنگی است.

این موسسه همچنین مدال یک سرباز آمریکایی قرن نوزدهم را حراج کرده بود که باعث اعتراض چهره های سیاسی در آمریکا از جمله تد کروز شد.

فرح دیبا در سال ۱۳۳۸ در ۲۰ سالگی با محمدرضا پهلوی، شاه ایران ازدواج کرد. لباس عروسی او را ایو سن لوران که آن زمان جوانی ۲۲ ساله بود و در مزون دیور کار می کرد، طراحی کرد.

فرح دیبا

لباس های شاه و فرح در کاخ نیاوران

بخش زیادی از لباس های شاه و فرح و دیگر اعضای خانواده آنها هنوز در قسمت های مختلف کاخ نگهداری می شود. دو اتاق مجزا، یکی به عنوان اتاق لباس های شاه و یکی اتاق لباس های فرح، به این لباس ها اختصاص داده شده است. اتاق لباس های شاه در راه پله سمت چپ ورودی کاخ بین همکف و طبقه اول واقع شده است و تعدادی از لباس های شاه و فرح به خصوص لباس هایی با تزیینات سوزن دوزی در این قسمت نگهداری می شود.

در همین اتاق، یک لباس ابریشمی سوزن دوزی کاملا مشابه لباس حراج شده در آلمان به چشم می خورد که سوزن دوزی های آن برخلاف لباسی که حراج شد، آبی و خاکستری نیست، بلکه تلفیق رنگ های طلایی و خاکستری است. این لباس بر تن یک مانکن است و یک کلاه با تزیینات سوزن دوزی هم بالای آن گذاشته شده. در کنارش مانکنی مردانه گذاشته شده که کت وشلواری مردانه متعلق به شاه را به تن دارد و ترکیب رنگ سوزن دوزی های کارشده روی جلیقه ابریشمی اش کاملا مشابه همین لباس زنانه است؛ یک ترکیب هماهنگ با تزیینات واحد برای لباس شاه و فرح.

آن طورکه فرح پهلوی اعلام کرده، وقتی لباس سوزن دوزی آبی را به عنوان لباس عروسی به آن دختر اهل اروپای شرقی هدیه داده، برای خودش مشابه لباس اولیه را بار دیگر با طرحی متفاوت سفارش داده بود. ممکن است منظور از لباس با طرح متفاوت همین لباسی باشد که اینجا در اتاق لباس های شاه در کاخ نیاوران به نمایش گذاشته شده است. طراحی کلی این لباس مثل سوزن دوزی های یقه، سرآستین ها و پایین دامن کاملا مشابه لباس حراج شده در آلمان است و تنها طرح و رنگ آن متفاوت است.

خانواده محمدرضا پهلوی 11 سال آخر حضورشان در ایران را در کاخ اختصاصی نیاوران زندگی می کردند. روز 26 دی 57 و روز تاریخی خروج شاه از کشور از مبدأ همین کاخ رقم خورد. عکس ها و دیدار شاه و فرح با خبرنگاران که اغلبشان خبرنگاران رسانه های خارجی بودند نیز جلوی همین کاخ ثبت شده است. در فیلم های منتشرشده از آن روز آنها از پله های کم تعداد کاخ پایین می آیند و جلوی حلقه خبرنگاران و نزدیکان کمی صحبت می کنند و بعد هرکدام با یک هلیکوپتر جداگانه راهی فرودگاه مهرآباد می شوند و برای همیشه کشور را ترک می کنند.

در روزهای اول پس از رفتن شاه و پیروزی انقلاب، وضعیت نگهداری کاخ ها و به ویژه کاخ نیاوران آشفته بود و مقداری از وسایل هم به غارت رفت. اما در سال های بعد تا همین امروز همه وسایل موجود در کاخ نیاوران که براساس اعلام مسئولان این کاخ موزه در حدود 34 هزار قلم شیء مختلف هستند، با شماره مشخص اموال زیر نظر امین اموال مجموعه نگهداری می شوند.

آن طورکه مهناز اسدی، رئیس کاخ موزه نیاوران، به «شرق» می گوید، مستندات و آمار در رابطه با همه اشیای موزه در سه نسخه مجزا نگهداری می شوند. این نسخه ها یکی در اختیار امین اموال موزه، یکی در اداره کل موزه های کشور و یک نسخه نیز در اداره دارایی نگهداری می شود و هرگونه جابه جایی در اشیا باید با هماهنگی کامل و ثبت اطلاعات آن در این نسخه ها انجام شود.

به گفته اسدی ساماندهی لباس های سلطنتی کاخ از چند سال پیش شروع شده است و براساس آن همه لباس های مجموعه تک به تک عکاسی شده و شماره اموال و شناسنامه اختصاصی دارد. شیوه شناسنامه دارکردن هم این طور نیست که برای یک لباس خاص با رنگ و اندازه و جنس واحد که چند قلم از آن وجود داشته باشد، یک شماره اختصاص داده باشیم؛ بلکه همه لباس ها را تک به تک و جداگانه عکاسی و ثبت کرده ایم، به همین خاطر وقتی عکس این لباس جدید منتشر شد، ما مطمئن بودیم که متعلق به کاخ نیاوران نیست و البته می دانستیم که مشابه آن را داریم و در مجموعه هم به نمایش گذاشته شده است.

اتاق اختصاص داده شده به لباس های فرح هم در طبقه دوم واقع شده است و در مجموع 166 قلم لباس در این اتاق نگهداری می شود که شامل لباس های مختلفی با دوخت ها و طرح های سنتی و صنایع دستی و هم لباس های خارجی و لباس خواب و... است. در مجموع حدود 20 لباس با طرح سوزن دوزی زنانه که برای فرح دوخته شده بود، در کاخ نیاوران وجود دارد که بخشی از آنها در اتاق لباس های فرح نگهداری می شود و برخی در اتاق لباس های شاه. از دیگر لباس های این مجموعه می توان به لباس هایی با جنس و طراحی ترمه، قلم کار، چاپ باتیک و دیگر هنرهای شاخص پارچه و چاپ اصیل ایرانی نیز اشاره کرد.

آذین ثباتی، امین اموال کاخ موزه نیاوران نیز در گفت وگو با «شرق» درباره لباس های موجود در این کاخ موزه به «شرق» می گوید: «در مجموع در کل کاخ بیشتر از هفت هزارو صد دست لباس و منسوجات مختلف نگهداری می شود که همه آنها شماره اموال و عکس و شناسنامه اختصاصی شامل اندازه و وضعیت کلی لباس دارند که البته همه اینها لزوما لباس شاه و فرح نیستند و رومیزی ملحفه و حوله و جوراب و دستکش و... همین طور لباس های بچه ها و لباس ورزشی و... را نیز شامل می شوند».

خانواده پهلوی

موزه پوشاک سلطنتی در سعدآباد

بخش دیگری از لباس های متعلق به شاه و فرح یا دیگر اعضای این خانواده مانند مادر و خواهران شاه یا بچه های آنها نه در کاخ نیاوران، بلکه در مجموعه کاخ سعدآباد نگهداری می شوند. چند سال پیش یک موزه در یکی از ساختمان های این مجموعه را که نزدیک درِ ورودی سعدآباد از خیابان دربند واقع شده، به نمایش لباس های سلطنتی اختصاص داده اند. این قسمت با عنوان موزه پوشاک سلطنتی شناخته می شود و در یک ساختمان دوطبقه قرار دارد. طبقه اول مجموعه به لباس های تاریخی و لباس های قدیمی به خصوص از دوره قاجار و همچنین لباس اقوام مختلف اختصاص داده شده است و ربطی به لباس های خانواده سلطنتی ندارد. در طبقه دوم اما به صورت کامل لباس های اعضای خانواده شاه به نمایش گذاشته شده است و تعدادی از لباس های شاخص و معروف را در این قسمت می توان دید. لباس عروسی فرح، لباس مادر شاه معروف به ملکه مادر و بخشی از لباس های اشرف پهلوی و... از آن جمله هستند.

در این موزه نیز تعدادی از لباس های سوزن دوزی شده به دست هنرمندان زن اهل بلوچستان به نمایش گذاشته شده اند. لباس هایی که در سال های پیش از انقلاب فرح و دیگر اعضای خانواده شاه در مراسم های مختلفی پوشیده اند و عکس های آنها نیز موجود است. در موزه پوشاک سلطنتی لباسی که مشابه و نزدیک به لباس حراج شده در آلمان باشد، دیده نمی شود و آن طورکه مسئولان این موزه گفته اند، همه لباس های این مجموعه به نمایش گذاشته شده اند.

اگر در مجموعه کاخ موزه سعدآباد لباسی باشد که به نمایش درنیامده باشد، در مخزن کاخ ملت که در دوره هایی اقامتگاه خانواده شاه بوده نگهداری می شود. دسترسی به این مخزن البته فقط با اجازه و نامه رسمی از سوی وزارت میراث فرهنگی و با حضور امین اموال کاخ، ناظر و حراست و تعدادی دیگر از مسئولان مجموعه امکان پذیر است و حتی امین اموال هم به تنهایی اجازه حضور در مخزن این کاخ موزه را ندارد.

لباس های کاخ سعدآباد

لباس های سوزن دوزی شده فرح

مجموعه لباس های سوزن دوزی شده برای فرح پهلوی و شاه بخشی از لباس های طراحی شده به دست کیوان خسروانی است که با همکاری ماه منیر جهانبانی طراحی و دوخته شکیوان ده اند. لباس های سوزن دوزی شده این مجموعه همگی با همکاری حدود 80 نفر از زنان روستای قاسم آباد بمپور در استان سیستان وبلوچستان انجام شده است.

استفاده از صنایع دستی و هنرهای سنتی ایرانی برای طراحی لباس همسر شاه از جمله اقداماتی بود که می توانست به رونق این صنایع در کشور کمک کند. هرچند چنین چیزی در عمل رخ نداد و وضع زندگی بسیاری از هنرمندان فعال در این رشته ها، به ویژه زنان سوزن دوزن همیشه آمیخته با فقر و کمبود امکانات بود؛ اما در سال های اخیر دوباره توجهات زیادی به این هنر سرشار از ریزه کاری جلب شده است و گروه های زیادی با استفاده از سوزن دوزی اقدام به طراحی و تولید انواع آثار هنری مانند لباس و زیورآلات و وسایلی مثل حوله، لباس خواب و... اقدام کرده اند و رونقی نسبی به وضع زندگی زنان سوزن دوز داده شده است.

سال 95 محمد انور ملازایی، دانشجوی کارشناسی ارشد صنایع دستی و عبدالبصیر حسین بر، دانشجوی کارشناسی ارشد مرمت آثار تاریخی دانشگاه هنر اصفهان با انتشار پایان نامه ای نقش سوزن دوزی بر اقتصاد زنان بلوچستان با تمرکز بر روستای قاسم آباد را بررسی کردند. در بخشی از این تحقیق آمده است: «سوزن دوزی از هنرهای مطرح و با قدمت طولانی در بلوچستان است. به طوری که می توان آن را سند هویت فرهنگی مردم بلوچ عنوان کرد. روستای قاسم آباد بمپور یکی از کانون های اصلی تولید محصولات سوزن دوزی در بلوچستان به شمار می آید. در این روستا تقریبا تمامی دختران و زنان با توجه به وضعیت جسمی و سلامتی خود به این هنرصنعت زیبا اشتغال دارند. دختران روستای قاسم آباد از کودکی در کنار مادران و خواهران بزرگ تر خود راه ورسم نقش زدن با سوزن و نخ روی پارچه را آموزش می بینند، آنچه در این میان تأمل برانگیز است، این است که با همه تلاش و پشتکار سوزن دوزان در روستای قاسم آباد، همچنان نشانه های فقر و کمبود درآمد در بینشان آشکار است؛ چراکه دلالان در این زمینه نقشی بارز و کتمان نشدنی دارند».

طراح و خیاط لباس های شاه و فرح که بود؟

کیوان خسروانی متولد سال ۱۳۱۸ در تهران است و تخصص اصلی اش معماری بود و براساس اطلاعات منتشر شده درباره او در ویکی پدیا به دلیل علاقه به حفظ صنایع دستی ایران، ۱۳ سال در زمینه احیای پارچه بافی سنتی ایران، ابریشم اسکو، قلم کار، چشم دوزی اصفهان و سوزن دوزی بلوچستان فعالیت کرد که برخی از طرح های او جزء کلکسیون دائمی موزه مد پاریس هستند.

استفاده از صنایع دستی و هنرهای سنتی ایرانی برای طراحی لباس همسر شاه از جمله اقداماتی بود که می توانست به رونق این صنایع در کشور کمک کند. هر چند چنین چیزی در عمل رخ نداد و وضع زندگی بسیاری از هنرمندان فعال در این رشته ها، به ویژه زنان سوزن دوزن همیشه آمیخته با فقر و کمبود امکانات بود.

مجموعه لباس های سوزن دوزی شده برای فرح پهلوی و شاه بخشی از لباس های طراحی شده به دست کیوان خسروانی است که با همکاری ماه منیر جهانبانی طراحی و دوخته شده اند. لباس های سوزن دوزی شده این مجموعه همگی با همکاری حدود ۸۰ نفر از زنان روستای قاسم آباد بمپور در استان سیستان وبلوچستان انجام شده است.

استایل های خاص دیگر از فرح پهلوی

فرح

13 دیدگاه
  دیدگاه ها
عباس
1 سال پیش

والا ما که سنمون قد نمیده ولی از بزرگا مون سوال میکنیم میگن شاه ستمگر و ظالم بود و جاش خیلی زور گو بود پس بهتر شاه رفت
بازدیدکننده
1 سال پیش

مرگ برهمه وطن فروشان
بازدیدکننده
1 سال پیش

مرگ بر شاه ظالم
معصومه
1 سال پیش

مرگ بر پهلوی وطن فروش خاعن
صبا
1 سال پیش

مرگ برشاه
پربحث های هفته   
همسر رهبر معظم انقلاب: آقای ما اجازه نمی‌دهد که در خانه، غیر از برنج کوپنی استفاده کنیم و آن هم کفاف خوراک ما را بیش از یک بار در هفته نمی‌دهد (402 نظر) رهبر معظم انقلاب: در ایستگاه منتظر قطار بودم که فردی که اصلا نمی شناختمش شروع کرد به مسخره کردن من+ویدیو (209 نظر) میزبانی رهبر معظم انقلاب از مهمانش در ضیافتی به صرف شام +عکس/سفره ای که اُملت تنها غذای آن بود... (143 نظر) نگاهی به سفره مفصل و تمام و کمال حضرت ابوالفضل در منزل شاه نشین علی دایی+عکس/ از گل آرایی و شمع‌دان‌هایی طلایی تا پَک هایی لاکچری و جذاب (93 نظر) نگاهی به کیک تولد آیتک سلامت کاپیتان چشم آبی تیم ملی والیبال بانوان و رقیب زهرا گونش/ مبارکا باشه (60 نظر) (فیلم) ورود جالب و معنادار رهبر انقلاب به حسینیه امام خمینی (ره) به همراه مسعود پزشکیان و شعار حیدر حیدر جمعیت (58 نظر) نگاهی به میز عقد ساده و با دیزاین مختصرِ زینب سلیمانی دختر کوچکِ سردار سلیمانی و همسر لبنانی‌اش+عکس/ استندهای اسم و شمع های تک رنگ (49 نظر) در خانه شهید رئیسی به روی همه مردم باز می شود (44 نظر) خلاقیت هوش پران مغازه دار کاشانی برای کشاندن مشتری به مغازه حماسه آفرید/ مغزشو باید طلا گرفت+عکس (24 نظر) ریحانه سادات دختر بزرگ شهید رئیسی: سجاده نماز پدرم را در اندونزی تکه تکه کردند و به عنوان تبرّک بین مردم پخش کردند+ویدیو (22 نظر) درخت خرمای بزرگ حیاط باصفای خونه ویلایی زهرا گونش/ نخل های هم قد والیبالیست مشهور ترکیه ای (18 نظر) حضور ساده و بدون تشریفات همسر رهبر معظم انقلاب در یک درمانگاه/ ایشان گفتند من نمی‌خواهم پارتی بازی بکنم+ویدیو (18 نظر) خلاقیت بی نظیر راننده تهرانی، با نوشته جالب پشت پژو پارس حماسه آفرین شد/ آدم حَظ میکنه از این درک و فهم بالا (12 نظر) رهبر معظم انقلاب: بعد از فوت پدرم همه‌ی موجودی خانه‌اش 45 هزار تومان شد که نمی‌شد با آن گاز یا یخچال خرید (11 نظر) خلاقیت تحسین برانگیز مغازه دار یزدی در ایام محرم/آدم حظ میکنه از اینهمه درک و شعور+فیلم (10 نظر)
پربازدیدترین ویدئوهای روز   
تیتر امروز   
چرا کارگردان مختار نگذاشت بازیگر نقش حضرت عباس (ع) در فیلم یا سریالی دیگر بازی کند؟
نامه زیرکانه و دلبرانه انیس الدوله، بانوی اول حرمسرا به ناصرالدین شاه / یا به من وام بدهید یا شهرستانک را از من بخرید!
رفع فیلترینگ به طور کامل در دست شخص رئیس جمهور است
منظور ظریف از دولت وفاق ملی چیست؟
خرید کردن پسر رهبر معظم انقلاب: از ایستادن در صف و رعایت نوبت تا لحن عادی فروشنده با ایشان مثل دیگر مشتری ها
اختلاف زن و شوهر بوکانی هفت هکتار مزرعه گندم را به آتش کشاند
تصاویر جالب و دیدنی از آیین های عزاداری محرم در 12 کشور مختلف جهان/ از به زنجیر کشیدن زنان تا عبور کردن پابرهنه از روی زغال‌های روشن
(ویدیو) ترانه سوزناک همایون شجریان در دلتنگی و فراق پدرش/ چه بغضی هم داره
(تصاویر) 9 تا از باور نکردنی ترین مراسم غیرعادی که در برخی مناطق جهان جانشین دفن کردن مردگان شده است/ روی کسانی که مرده‌هاشونو میسوزونن رو سفید کردن کلا
ویدئوی فوق العاده باشگاه اینتر برای معرفی مهدی طارمی/یک شاهزاده ازخلیج فارس/ مهدی طارمی: ایران در قلب من است و اینتر در ذهن من
باقری: لبنان، جهنم بی‌بازگشت برای صهیونیست‌ها خواهد بود
بغض و غم شبنم مقدمی، داور برنامه "صداتو"، بر سر مزار استاد آواز ایران/ نگاه به خانه ابدی استاد شجریان با سنگ مزار ساده و نوشته ی کوتاه برای مردم سرزمینشان
رونمایی محسن کیایی از دختر ناز و همسر جوانش به مناسبت 22مین سالگرد ازدواجشان/ مجری برنامه "صداتو"، برای اولین بار، خاطره ای از ازدواج زودهنگامش تعریف کرد
(تصاویر) چیدمان مدرن و اروپایی پنت هاوس شیک رضا گلزار با مبلمانی با رنگ های متضاد هم، ستون های طرحدار و باشگاه خانگی
گزارش ظریف از انتخاب اعضای کابینه دولت چهاردهم
منتخب روز   
اقدام منحصربفرد و زیبای طلافروش یزدی به احترام دختر سه ساله امام حسین(ع)+عکس/ این جور تصاویر مخصوص ایران ماست والسلام👌 (فیلم) رهبر معظم انقلاب: به من می‌گویند شما گفتید سوءاستفاده جویان را افشا نکنید / ما حق نداریم افراد را به صرف گمان متهم کنیم سکانس خوشحالی قُباد از بارداری شهرزاد/ قُباد: من تا الان نمیدونستم از این دنیا و از این زندگی چی میخوام اما الان.... (عکس) هدایای ارزشمندی که پزشکیان در پشت صحنه یک هیئت دریافت کرد / خوشا راهی که آغازش با حسین است ... (ویدئو) شعر سوزناک شهریار برای مادر بزرگش که با شنیدنش اشک از چشمانتان سرازیر خواهد شد به یادماندنی ترین سکانس عاشقانه سریال شهرزاد / از بله گفتن شهرزاد تا مرگ مرگ بزرگ آقا نقش دختر رهبر انقلاب در ترمیم دست مجروح ایشان/ فرزند دختری که به پدر اُنس داشت (عکس) شوخی ظریف با آقای ظریف؛ از مقایسه ظریف با مِسی تا انداختن ماسک به شکل آقای رئیس جمهور!! واکنش عضو دفتر رهبر انقلاب به پست اینستاگرامی پسرش با هشتگ برای ایران، پزشکیان