ساعدنیوز
ساعدنیوز

قصه پرغصه حقوق بشر در قرن بیست و یکم؛ از یمن تا اوکراین

  یکشنبه، 15 اسفند 1400   کد خبر 195362
قصه پرغصه حقوق بشر در قرن بیست و یکم؛ از یمن تا اوکراین
عصر ما کاریکاتوری گریه آور از پیشرفت ها و پسرفت ها است. تماشای تکه تکه شدن انسان های بیگناه در زیر بمب های خوشه ای بر روی گوشی های دیجیتال! کودک کشی به اسم مبارزه با تروریسم! بی خانمان شدن میلیون ها انسان به نام تأمین امنیت! در گفتگو با دکتر بهمن اکبری استاد دانشگاه و پژوهشگر روابط بین الملل فرهنگی به روزگار تاریک حقوق بشر در دنیا پرداخته ایم.

من معتقدم که امروز در سطح بین الملل، ما از نظم به آنارشی رسیده ایم و یک نوع نظم آنارشیک بر نظام بین الملل حاکم شده است. در عین حالی که ما ساز و کارهای سازمان ملل متحد را داریم، با استناد به همین ساز و کارها و قوانین، آنارشیسم در جامعه بین الملل حکمفرما شده است.

ساعدنیوز: تجاوز روسیه به اوکراین در حالی شکل می گیرد که بسیاری از مجامع بین المللی خصوصاً سازمان ملل متحد عملاً با ساز و کارهای قانونی خودش هیچ مداخله مؤثری تا به این لحظه نتوانسته برای توقف کشتار مردم بی دفاع و نابودی زیرساخت های اوکراین که یکی از بزرگترین تولیدکنندگان غله در دنیا است و امنیت غذایی بسیاری از کشورها در دنیا به خاطر تجاوز روسیه به خطر خواهد افتاد، صورت دهد. چرا نهادی مانند سازمان ملل متحد که قرار است مانع آنارشی در دنیا شود، در این آزمون شکست خورد؟
دکتر بهمن اکبری: بسم الله الرحمن الرحیم؛ همان طور که به درستی اشاره کردید، ساز و کارهای بین المللی خصوصاً سازمان ملل متحد بعد از جنگ جهانی دوم اساساً به عنوان فرایند یا روندی طراحی شدند تا از وقوع جنگ جلوگیری کنند. ظاهراً بعد از گذشتِ 7 دهه، ما با ناتوانی هایی در مواجهه اصولی و منطقی با بحرانهای جهانی خصوصاً از سوی سازمان ملل متحد مواجهیم. این که چرا یک نهادِ بین المللی در ترازِ سازمان ملل متحد از انجام رسالت خود ناتوان است، خود بحث مستقل و مستوفایی می طلبد و پرداختن به تمام دقایق و جزئیات این مسأله طبیعتاً در اینجا میسر نیست. البته می توانیم به چند نکته در این خصوص اشاره کنیم.
بخشی از این ناتوانی یا به عبارتی، ناکارآمدیِ، سازمان ملل بازمیگردد به سرعتِ تحولات بنیادین در نوع زیستِ بشر. حضور گسترده تکنولوژی های ارتباطی در عرصه های مختف، در قالب تکنولوژی های دیجیتال پیشرفته، وب 3 و متاورس، سازمان ملل را با چالش های بنیادینی مواجه ساخته است. بنابراین، ناروزآمدی در این حوزه ها، کارآمدی سازمان ملل متحد را مختل ساخته است. بخش دیگری از این ناکارآمدی نیز به روندهایی ناعادلانه در داخل خود سازمان ملل بازمی گردد. حق وتو 5 کشور قدرتمند (آمریکا، روسیه، چین، انگلیس و فرانسه) در شورای امنیت سازمان ملل متحد خود زمینه ساز بی عدالتی در روابط بین الملل است.
سؤاستفاده از این حق وتو را آشکارا در خصوصِ تجاوز نظامی روسیه به اوکراین مشاهده کردیم. آمریکا نیز در تجاوز نظامی به عراق و افغانستان از همین ساز و کار بهره برده بود. بعید نیست که چین هم در تلاش باشد که با استفاده از همین ابزار تجاوز به تایوان را کلید بزند. متأسفانه همین 5 کشور خودشان جزو اصلی ترین ناقضین حقوق بشر در دنیا هستند. آنها با استفاده از همین ساز وکارهای معیوب سازمان ملل، ناقض اهداف مد نظر سازمان ملل نیز هستند.
طبیعتاً بحث درباره اصلاح روندهای معیوب موجود در سازمان ملل بحثی خارج از موضوع گفتگوی ما است و یک بحث مستقل است. اما در خصوص، تجاوز نظامی روسیه به اوکراین، به نظر می رسد که ما با برخی از روایت های متناقض در خودِ کشورهای متخاصم، متحدان آنها و حتی در سطح بین الملل مواجه هستیم. به یاد دارم که بوش پسر برای توجیه تجاوز نظامی به عراق، از "حفظ امنیت ملی آمریکا با اقدام پیشدستانه" صحبت کرد. عراق نه در همسایگی ایالات متحده آمریکا، بلکه هزاران کیلومتر دورتر از این کشور قرار دارد! بوش با استفاده از ظرفیت های موجود در حقوق بین الملل و با استناد به برخی اسناد و بهره بردن از ساز و کارهای موجود در سازمان ملل متحد، به عراق حمله کرد و تلاش کرد تا این تجاوز نظامی را مشروع جلوه دهد. آمریکا در واقع آغازگر سلسله ای از تجاوزات نظامی نامشروع در جهان بوده است. تجاوز به عراق و افغانستان نمونه هایی از این اقدامات جنگ طلبانه ایالات متحده آمریکا هستند. نقض آشکار حقوق بشر، نقض حاکمیت ملی کشورها خصوصاً حضور 20 ساله در افغانستان.
بعد از این تجاوزات دولت ایالات متحده آمریکا، امروز شاهد بحران اوکراین هستیم. دولت روسیه استناداتی برای تجاوز نظامی به اوکراین دارد. روایت حمله کننده با روایت حمله شونده با همدیگر در تناقض است. به عبارت دیگر، روایت غربی ها از این رویداد با روایتی که روسیه ارائه می دهد در تناقض قرار دارد. روسیه ادعا می کند که این بحران ده سال است که در جریان و غلیان می باشد. بعد از فروپاشی اتحادیه جماهیر شوروی در سال 1991، و از بین رفتن بلوک شرق، یک سامانه یا توافقنامه امنیتی-نظامی به نام ورشو نیز عملاً فروریخت. طبیعتاً با این اتفاق، حضور روسیه در امنیت اروپا کم رنگ و کم رنگ تر شد. روسیه در دوره یلتسین عملاً از اقتدار ملی خالی بود و این پوتین بود که روسیه قدرتمند و با اقتدار را به جهانیان از نو معرفی کرد.
پوتین اعلام کرد که تصمیم دارد تا در امنیت اروپا و حفظ این امنیت سهیم باشد. بعد از فروپاشی پیمان امنیتی ورشو در عمل عمل، کشورهای جدا شده از شوروی یک به یک به ناتو پیوستند و روسیه از این امر بسیار ناخشنود بود و نقش آفرینی این کشور زیر سؤال رفت. بنابراین، برای تقویت حضور روسیه در معادلات امنیتی اروپا، روسیه به مرزبندی با ناتو خصوصاً در محیط نزدیک خودش حساس تر شد. روایتی که روسیه از تجاوز نظامی به اوکراین ارائه می دهد در همین کانتکست معنای خود را بازمی یابد. به این معنا که روسیه دلیل تجاوز نظامی خود به اوکراین را پاسخ به تهدیدات امنیتی ناتو و گسترش آن به شرق مطرح می کند.
روایت ناتو از جنگ اوکراین سراسر بر موضوع تجاوز نظامی روسیه متمرکز است و از آنجایی که اوکراین هنوز عضوی از ناتو نیست و کشورهای غربی علاقه ای هم به رودرو شدن مستقیم با روسیه به عنوان یک قدرت هسته ای ندارند، تلاش می کنند تا با نوعی خویشتنداری ظاهری، فضای خصومت را با ارسال سلاح به اوکراین حفظ کنند.
من معتقدم که امروز در سطح بین الملل، ما از نظم به آنارشی رسیده ایم و یک نوع نظم آنارشیک بر نظام بین الملل حاکم شده است. در عین حالی که ما ساز و کارهای سازمان ملل متحد را داریم، با استناد به همین ساز و کارها و قوانین، آنارشیسم در جامعه بین الملل حکمفرما شده است. خواه تجاوز آمریکایی ها به کشورهایی مثل عراق و افغانستان و مداخله نظامی در سوریه و بخش های دیگر دنیا، خواه تجاوز نظامی روسیه به اوکراین، خواه تجاوز نظامی احتمالی چین در آینده نزدیک به تایوان! همه این تجاوزات در چارچوب نظام بین الملل و ساز و کارهای سازمان ملل متحد صورت می گیرد. بنابراین، ما در عین بی نظمی شاهد شکل گیری نظمی مبتنی بر بی نظمی هستیم که من از آن به نظم آنارشیک تعبیر می کنم.
تصویر

ما باید در کنار هر مظلومی، بر علیه ظالم موضع بگیریم؛ خواه این مظلوم یمن باشد خواه اوکراین! حتی در اینجا بحث از مسلمان و غیرمسلمان کردن جایز نیست. چرا که از نگاه قرآن کریم و اسلام، انسان مخلوق خداوند است و تک تک آدمیان، اعضای عائله خداوندند.

ساعدنیوز: ما در داخل کشور با جنگ روایت ها درباره تجاوز نظامی روسیه به اوکراین مواجه هستیم. این جنگ روایت ها اصولاً در چه شرایطی شکل گرفته است و به نظر حضرتعالی چه پیامدهایی برای گفتمان های سیاسی و اجتماعی مدنی در ایران به همراه می تواند داشته باشد؟ فارغ از حُب و بغض های سیاسی، گفتمان حقوق بشر اسلامی که حضرتعالی یکی از متخصصین این حوزه هستید، چه موضعی را درباره چنین رویدادهایی اقتضاء می کند؟
دکتر بهمن اکبری: واقعاً این سؤال بسیار مهمی است. در فرمایشات اخیر رهبر معظم انقلاب اسلامی، کلید واژه ای با عنوان "جهاد تبیین" مطرح شده است. جهاد تبیین یعنی جهاد علمی، فکری و فرهنگی در زمینه تفسیر رویدادهای تاریخی و رویدادهای روز. اگر من از این زاویه به پرسش شما نظر کنم؛ اولاً، ما در نگاه فلسفی با یک رویکردِ هرمنوتیکی مواجهیم که بر ذهن و زبانِ مفسران و روایتگران رویدادها حاکم است. به این معنا که "هر کسی از ظن خود شد یار من/ از درون من نجست اسرار من"!
بسیاری از اسراری که در پدیده ها و بحران های اجتماعی، تاریخی و روز ایران یا جهان حس می کنیم، در اصل تابعی است از پیش فرض های زبانی و ذهنی ما! همین پیش فرض ها است که به تفسیرهای متفاوت از رویدادها دامن می زنند. من با استفاده از همین مطلب، می خواهم بگویم که شخصاً به تمام تفسیرهای موجود در کشور و جامعه جهانی از رویدادها در مقام تفسیر احترام قائل هستم. چرا که هر تفسیری بنا بر اصل هرمنوتیکی، ممکن است پرده ای از بخشی از واقعیت بردارد. در عین حال توصیه من این است که در کنار باور به این اصل هرمنوتیکی، معتقدم که تفسیری ارجح است که در جهت ایجاد یک فضای امن، و تأمین امنیت جهانی، گسترش عدالت و آزادی در جهان، به صورتی فراگیر، نه محدود به نژاد، زبان و مذهب باشد.
تفسیری که بر انسان بماهو انسان و تأمین امنیت، عدالت و آزادی برای او تأکید دارد. این مسأله به اعتقاد من، باید به عنوان یک روح کلی بر تمام تفاسیر ما حاکم باشد. بنابراین، ما باید پدیده های تهدیدی را به فرصت تبدیل کنیم. تفسیرها باید به گونه ای باشد که امنیت را در سطح ملی، منطقه ای و جهانی تقویت کند. تفسیری دارای چنین ویژگی است که در راستای حقیقت گرایی عرضه می شود.
درباره تجاوز نظامی روسیه به اوکراین، در داخل کشور گاهی می شنویم که برخی خُرده می گیرند که چرا شما برای اوکراین دل می سوزانی و جامه می دری، ولی برای مظلومان یمن فریاد نمی کنی؟ چرا برای اوکراین تفسیری حمایتگرانه در دستور کار داری ولی تجاوز به یمن را برجسته نمی کنی؟ این سخن به نظر من، سخن ناشایستی است. شاید کسی در جایی سخن نگفته ولی در موضعی دیگر و به گونه ای دیگر، در خصوص همان رویداد سخنی گفته یا موضعی گرفته است. من معتقدم که هرکس در هر جایی و در هر موردی بر علیه خشونت و ظلم صف آرایی کند، این حرکت او و این سخن او شایان توجه است. این هم درست است که ما در کنار دفاع از مردم بی دفاع اوکراین در برابر تجاوز نظامی آشکار روسیه باید از مردم مظلوم یمن هم دفاع کنیم. هیچ یک از این ها طاردِ دیگری نیست.
ما باید در کنار هر مظلومی، بر علیه ظالم موضع بگیریم؛ خواه این مظلوم یمن باشد خواه اوکراین! حتی در اینجا بحث از مسلمان و غیرمسلمان کردن جایز نیست. چرا که از نگاه قرآن کریم و اسلام، انسان مخلوق خداوند است و تک تک آدمیان، اعضای عائله خداوندند. بنابراین، تعدی و تجاوز به عضوی از اعضای خانواده پروردگار عالمیان، در اصل تجاوز به حریم امن الهی است. و طبیعتاً ما بی هیچ سوگیری باید در برابرِ ظالم بایستیم.
حال، یادآوری و پیشنهاد من در خصوص نحوه پذیرش تعارض در روایتگری و معیار تفسیر برتر، این است که ما باید، تفسیری را ارجح بدانیم که بر امنیت، صلح و عدالت در سطح جهانی صحه می گذارد.
تصویر

متأسفانه ما به لحاظ تئوریک امروز در نسل سوم حقوق بشر قرار داریم ولی در عمل با بروز جنگ به دست قدرت های بزرگی مثل آمریکا و روسیه، ما امروز با تأمین امنیت مرزها و نفی تجاوز و جنگ روبروئیم. به اعتقاد من این یک برگشت و تنزل تاریخی است.

ساعدنیوز: چرا با گذشت 75 سال از شکل گیری گفتمان مدرن حقوق بشر، هنوز بشر نه با نظر به هویت وجودی بشری و مشترکات انسانی، بلکه با رجوع به ویژگی های فرهنگی-قومی تعریف می شود به طوری که امروز در هر دو سو، بحث نه در دفاع از "حق حیاتِ انسان" بلکه دفاع از "حق حیات انسان اروپایی" یا دفاع از "حق حیاتِ انسان مسلمان" است. چه خلل و فُرجی در گفتمان جاری حقوق بشر راه را بر این شکاف عمیق گشوده است و نیاز به اصلاح دارد تا گفتمانی واقعاً انسانی درباره حقوق بشر شکل بگیرد؟
دکتر بهمن اکبری: در اینجا دقیقاً مسأله بازمی گردد به تعریفی که ما از انسان داریم. آیا انسان را مخلوق خداوند می دانیم بی آن که او را محدود به زمان، زمین، زبان، نژاد یا ایدئولوژی خاصی بکنیم یا انسان را در جامعه ای پیشرفته و صنعتی و در مقابل انسان جهان در حال توسعه تصور می کنیم؟ من می خواهم در اینجا باز از نظر قرآن کریم به این مسأله نظر کنم. متأسفانه ما نیز در این وجه دچار نقایصی هستیم و کمتر به مسأله حقوق انسان کما هو انسان فارغ از رنگ، نژاد، قبیله، ایدئولوژی و مذهب پرداخته ایم.
هر حقوقدانی در کانتکست و فراکانتکستِ ذهنی خودش سیر می کند. ما هم در جامعه اسلامی نیاز داریم تا به این مسأله توجه کنیم که بسیاری از قواعد فقهی-حقوقی، اعتقادی و اخلاقی ما در بسیاری مواقع تابع ایمان است. ما انسانِ مؤمن و مسلمان را در این قواعد، اصل و مفروض خودمان قرار داه ایم. در حالی که گاهی مخاطب و موضوع ما این طور نیست. ما باید انسان غیرمسلمان را به دو بخش تقسیم کنیم. انسان غیرمسلمان معاند، مخالف و ظالم، از یک طرف، و انسان غیرمسلمان غیرمعاند، از طرف دیگر! بنابراین، انسان بماهو انسان باید موضوع بحث در قواعد فقهی-حقوقی، اخلاقی و اعتقادی ما باشد.
فقه معاصر، اندیشه معاصر و اخلاق معاصر ما باید برای حضور در جامعه جهانی از این منظر نیاز به بازنگری دارد چه تنها بخشی از جامعه جهانی با ما هم کیش و هم اعتقاد است. به این نکته هم توجه داشته باشیم که بخش کثیری از غیرمسلمانان، غیرمعاندند. این ها اهل سلم و صلح و صلاح اند. بنابراین، ما درباره انسان کما هو انسان، توافق دقیقی را در جامعه جهانی مشاهده نمی کنیم. ما نیاز داریم که به فلسفه وجودی اولیه سازمان ملل متحد و اعلامیه جهانی حقوق بشر بازگردیم. مبنای هر دو صلح گرایی و نفی جنگ طلبی و منازعه است. اگر امروز ما در تفاسیر متون توافقی اختلافات و تعارضاتی داریم، با بازگشت به قواعد مفسره می توانیم این تعارض را برطرف کنیم. این قواعد همان واژگان بنیادینی است که ماهیت سازمان ملل متحد را شکل داده است، یعنی نفی ستمگری، نفی جنگ و تلاش برای برقراری صلح در جهان.
نسل اول حقوق بشر بر روی این واژگان متمرکز بودند. مخالفت با جنگ و تلاش برای برقراری صلح نصب العین نسل اول مدافعان حقوق بشر در جهان بوده است. اگر توافقی موجب جنگ باشد، با روح سازمان ملل و متن اعلامیه جهانی حقوق بشر در تضاد است. در نسل دوم حقوق بشر ما شاهد طرح توسعه حقوق مدنی، اجتماعی و سیاسی بودیم. یعنی نه تنها باید جنگ ریشه کن شود و صلح برقرار گردد، بلکه حقوق مدنی، اجتماعی و سیاسی انسان ها باید استیفاء گردد. در نسل سوم حقوق بشر شاهد تأکید بر حق امنیت، حق صلح جهانی، حق همبستگی، حق برخورداری از آب و هوای سالم در کنار نفی جنگ و تأمین حقوق مدنی، اجتماعی و سیاسی هستیم.
متأسفانه ما به لحاظ تئوریک امروز در نسل سوم حقوق بشر قرار داریم ولی در عمل با بروز جنگ به دست قدرت های بزرگی مثل آمریکا و روسیه، ما امروز با تأمین امنیت مرزها و نفی تجاوز و جنگ روبروئیم. به اعتقاد من این یک برگشت و تنزل تاریخی است. جای تأسف دارد که بنیانگذاران سازمان ملل متحد که از حق وتو در این سازمان برخوردار هستند، امروز در قامت متجاوزین و جنگ طلبان ظاهر شده اند. خصوصاً آمریکا که آغازگر این جنگ ها و تجاوزات بوده است و به نظر می رسد که جنگ و تجاوز را در سطح بین المللی به یک نُرم تبدیل کرده است.
پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
فرح پهلوی مورد خیانت پسرخاله اش قرار گرفت/ ایران باید برای پس‌گرفتن پول‌هایش از پهلوی‌ها شکایت کند (545 نظر) خلاقیت یک مادر ایرانی برای ترک سیگار فرزندش حماسه آفرید/ مامان نیست یه پا سیاستمداره واسه خودش+ عکس (435 نظر) خلاقیت منحصربفرد یک ایرانی برای ساختن قلیان با آفتابه حماسه آفرید/ مغزشو باید طلا گرفت+عکس (371 نظر) دانش آموزی که تاخیر معلمشون رو سریع به مدیر مدرسه اطلاع داد🤣/فقط حرفای معلمش.... (314 نظر) ابتکار و نوآوری جالب شاطر ملایری برای رعایت کردن نوبت مشتریان حماسه آفرید/ماشالله به این فکر خلاق+ فیلم (208 نظر) دوچرخه قدیمی در کُنج حیاط دلباز و حوض دار خانه پدری رهبر معظم انقلاب+عکس (189 نظر) خلاقیت خنده دار پدر ایرانی برای نشان دادن وضعیت حساب بانکی اش حماسه آفرید+ویدئو/ماشالا به این هنر و استعداد (167 نظر) نگاهی به رستوران شیک و مجلل علی دایی با چیدمان شیک و منحصر به فرد در شمال تهران+عکس (151 نظر) هدیه شیک و عاشقانه رضا گلزار برای همسرش آیسان خانوم به مناسبت ولنتاین/ چه مرد جنتلمنی!+عکس (126 نظر) رونمایی از کارت عروسی محمدرضا شریفی نیا و آزیتا حاجیان/ کارتی که فامیل را ناراحت و دل ملت را خوشحال کرد+ فیلم (125 نظر) تُرکی صحبت کردن رهبر معظم انقلاب با لهجه ای شیرین و دلنشین+ویدئو/ در خانه با فرزندانتون ترکی صحبت کنین فارسی رو در مدرسه یاد میگیرن (116 نظر) پاداشی حیرت انگیز برای بازیکنان قطر پس از قهرمانی در جام ملت ها/از کیسه خلیفه بخشیدن واقعیت پیدا کرد (115 نظر) ابتکار نو عروس خلاق در پختن مرغ حماسه آفرید/ هزار ماشالله به این ذهن خلاقِ مریض🤣+ عکس (106 نظر) تالار عروسی خاص و لباس عروس شیک و ساده مرجان سلحشوری، دختر تکواندوکار ایرانی/ ماشالا چه عروسی 😍👌+عکس (100 نظر) سبک دکوراسیون منحصربفرد خانه حداد عادل با چیدمان خاص+عکس /شیک در عین سادگی... (95 نظر)
دیگران می‌خوانند   
میز آرایش مجلل همسر بهرام رادان با انواع کرم پودر برند +عکس/خانوم داره برا تولدش آماده میشه! حیاط باصفا و دلباز خانه زیبای سانیا سالاری، ارغوان دلدادگان/ خونه نگو باغ بگو!+عکس چهره واقعی ننه آشوب سریال جیران در دنیای واقعی/ پشت این گریم ترسناک چه چهره معصومی بود+ عکس (ویدئو) خیانت نابخشودنی سمیرا حسن پور به لیندا کیانی در سریال دلدادگان/ چطوری میتونی تو چشاش نگاه کنی آخه نرخ صفر مالیات چیست؟ چه تفاوتی با معافیت مالیاتی دارد؟ با گوش دادن به این پادکست‌ها، چمدان خود را ببندید و به سفری هیجان‌انگیز در دنیای صداها بروید! یک روز به دور از هیاهو، شهرهای دیدنی اطراف استانبول برای سفرهای یک روزه معرفی سامانه چکاوک 2 عکس باورنکردنی و متفاوت از چهره بدون آرایش و روتوش سانیا سالاری، ارغوانِ دلدادگان/ حالا به معجزه لوازم آرایشی ایمان آوردین؟😉 به بهانه تبریک تولد کریم باقری توسط باشگاه پرسپولیس، یادی کنیم از تولد مفصل و باشکوهی که اعضای باشگاه برای آقا کریم برگزار کردن+ویدئو بیوگرافی و زندگینامۀ نابغۀ ریاضی ایران مریم میرزاخانی درخواست شوکه کننده سحر قریشی، یلدای دلنوازان از شاهرخ استخری؛ من طلاق میخوام +ویدئو/ ولی اینا ته دلشون همدیگرو دوست دارن لحظه اضطراب آور انفجار بمب موقع سخنرانی رهبر معظم انقلاب در مسجد ابوذر+ویدئو/ فقط شهامت مثال زدنی رهبر که به خطبه شون ادامه دادن تمجید سانیا سالاری، ارغوان سریال دلدادگان از همسر جواد عزتی+عکس ماجرای خودروی ضدگلوله رهبر معظم انقلاب به روایت سردار نام آشنای سپاه+ویدئو ویدیویی جالب از قرار دادن عکس رهبر انقلاب و پرچم ایران روی دیوار کاخ سفید/ قیافه سردمداران آمریکا با دیدن این فیلم دیدنیه💪 رونمایی از تلخ ترین و دردناک ترین کارت عروسی متعلق به مهرداد میناوند، تازه دامادی که زندگی مشترکش 2 ماه دوام داشت+عکس/ کارتی که دل یه ملت رو خون کرد خلاقیت و ابتکار منحصربفرد راننده تاکسی در خواستگاری کردن از دختر مورد علاقه اش+ویدئو/ کل دوستاشو به صف کرد تا این صحنه رو بسازه! جنجالی‌ترین بابک تاریخ ایران، تبدیل به کاریکاتور شد+عکس اشک های تلخ و احساسی جواد خیابانی در آغوش عادل فردوسی پور در مراسم ختم برادرش+ویدئو/ دو همکار قدیمی و البته عاطفی! مزایده ساعتی که عقربه‌های آن درست در لحظه بمباران اتمی هیروشیا ایستاد+ عکس/ فقط ببینید عقربه ها چجوری ذوب شده فال ابجد روزانه چهار شنبه 2 اسفند 1402 رونمایی از نوه شیرین و چشم رنگی رهبر معظم انقلاب که سایه به سایه در کنار رهبری هستن +ویدئو و عکس/ چه نگاهی هم به پدربزرگشون میکنن😍 فال شمع چهار شنبه 2 اسفندماه 1402 آیا می دانستید احمد مجدزاده معروف به آقای "جدی می فرمایید" و "احمد خطر" حافظ کل قرآن کریم است؟ +سند عجیب ترین فستیوال رسمی اسپانیا/ پریدن شیطان از روی نوزاد! با این ترفند مرتب کردن خانه جذابترین کار دنیاست/ ژاپنی ها ترفند مشهوری دارند به اسم "کن ماری" و برای تبدیل مرتب کردن خانه به یک کار لذتبخش ازش استفاده میکنن فال انبیاء روزانه چهار شنبه 2 اسفند 1402 (عکس) تزیین بسیار زیبای کیک خانگی مینا مختاری، همسر خوش ذوق بهرام رادان/ ببینین چه کرده! ناصرالدین‌شاه در انگلیس؛ اولین باری که شاه ایران «موز» دید فال روزانه امروز چهارشنبه 2 اسفند ماه 1402 کیک تولد متفاوت علی دایی، اسطوره فوتبال ایران به همراه باکس گل شیک +عکس فال قهوه با نشان روز چهارشنبه 2 اسفند ماه 1402 فال حافظ با تفسیر چهارشنبه 2 اسفند 1402 + فیلم (عکس) امضای زیبا مرجان محتشم خانم کوچک سریال پس از باران/ چه هنرمندانه و زیبا از اسمش استفاده کرده رونمایی از دختر زیبای حسام محمودی، هادی سریال گرگ و میش+عکس (تصویر) بدل ناصرالدین شاه که بود؟ شام تولد دونفره عنایت بابای شاهرخ استخری در سریال دلدادگان در یک رستوران شیک و منحصر به فرد+عکس ابتکار و نوآوری جالب شاطر با انصاف یزدی برای یکسان کردن وزن چانه های نان +ویدئو/ دمش گرم کلی هزینه کرده که مدیون مشتری نشه👌 هر آنچه که باید از مصاحبۀ دانشگاه فرهنگیان بدانید/ سوالات قطعی قبولی در مصاحبه فرهنگیان
تیتر امروز   
تمجید سانیا سالاری، ارغوان سریال دلدادگان از همسر جواد عزتی+عکس جنجالی‌ترین بابک تاریخ ایران، تبدیل به کاریکاتور شد+عکس مزایده ساعتی که عقربه‌های آن درست در لحظه بمباران اتمی هیروشیا ایستاد+ عکس/ فقط ببینید عقربه ها چجوری ذوب شده فال ابجد روزانه چهار شنبه 2 اسفند 1402 فال شمع چهار شنبه 2 اسفندماه 1402 فال انبیاء روزانه چهار شنبه 2 اسفند 1402 ناصرالدین‌شاه در انگلیس؛ اولین باری که شاه ایران «موز» دید فال روزانه امروز چهارشنبه 2 اسفند ماه 1402 فال قهوه با نشان روز چهارشنبه 2 اسفند ماه 1402 فال حافظ با تفسیر چهارشنبه 2 اسفند 1402 + فیلم با این ترفند مرتب کردن خانه جذابترین کار دنیاست/ ژاپنی ها ترفند مشهوری دارند به اسم "کن ماری" و برای تبدیل مرتب کردن خانه به یک کار لذتبخش ازش استفاده میکنن قتل پدر با 18 ضربه چاقو /دختر 22 ساله: دیگر خسته شده بودم! نشانه های پیری زودرس پوست / این 5 علامت را جدی بگیرید! بیوگرافی و زندگی ورزشی آندریاس برمه اسطوره فوتبال آلمان+تصاویر جذاب تا حالا قمپز واقعی رو از نزدیک دیدید؟/ اصطلاح "قمپز در کردن" از کجا اومده؟
منتخب روز   
پسر مغرور رونالدو جلوی چشم همه پدرش رو سنگ روی یخ کرد/ چشم غره رفتن کریس برای پسرش+ویدئو (فیلم) وضعیت ترسناک متروی تهران با حضور نمایشی داعش و واکنش مردم! شکار اتفاقی دورهمی مجردی خرس‌های قطبیِ نَر در یک ایستگاه هواشناسی متروکه در روسیه دور از چشم خانم بچه‌ها! + تصاویر باغبانی رهبر معظم انقلاب در باغچه حیاط باصفا و دلباز خانه اش +عکس (عکس) تصویر پس زمینه جالب کامپیوتر حسن روحانی، رئیس جمهور سابق کاخ لوکسی که احمدی نژاد قبولش نکرد تخریب شد / خانه‌ای با گچبری و آینه کاری‌های فاخر و استخر و سونا + تصاویر جذاب و دیدنی (عکس) تصاویری از حضور رعنای سریال دلنوازان در مراسم خاکسپاری دخترش ستایش / خداحافظی تلخ فریبا کوثری با زهره فکورصبور (عکس) فرزند ارشد رهبر معظم انقلاب بدون محافظ و بادیگارد در خیابان‌های تهران / حالا اگه یه شاهزاده خارجی بود گوش دنیا رو پر کرده بودن ... (عکس) فقط یک بازیکن ایرانی توانست در تیم منتخب مرحله نیمه نهایی جام ملت‌های آسیا قرار بگیرد