ساعدنیوز
ساعدنیوز

چرا اوکراین برای روسیه و غرب بسیار مهم است؟

  دوشنبه، 09 اسفند 1400 ID  کد خبر 194515
چرا اوکراین برای روسیه و غرب بسیار مهم است؟
تجاوز نظامی روسیه به اوکراین همچنان ادامه دارد و تلاش ها برای صلح و آتش بس هنوز به جایی نرسیده است. اما چیزی که روشن است، اهمیت فوق استراتژیک و فوق ژئوپلتیک اوکراین برای روسیه و غرب است. یادداشت ذیل به قلم رحمت الله شریفی نیارق مدیرکل سابق امور بین الملل و اخبار صداو سیما و کارشناس مسائل روسیه به چرایی این اهمیت می پردازد.

دنبال فرصت برای جواب به این سوال بودم که امروز مطلبی با عنوان «چرا اوکراین؟» در یکی از گروه ها خواندم. اهمیت بخش اقتصادی اوکراین را خوب شرح داده بود. این اهمیت هرچند به تنهایی برای سلطه گران وسوسه انگیز است. اما ویژگی اوکراین از منظر کرملین علاوه بر اینها و بیشتر حیاتی و امنیتی است؛ چون تنها همسایه روسیه است که در جایگاه ویژه رصد و شکار این بزرگترین خرس جهان قرار دارد !
خاطرنشان می شود که فدراسیون روسیه مقام اول یا دوم جهان از نظر ذخایر نفت و گاز، الماس، اورانیوم، طلا، مس، آهن، فلزات کمیاب، آب شیرین، جنگل، مراتع و... در 15 میلیون کیلومترمربع سرزمین است. روی این خزانه بی نظیر اژدهایی به نام ارتش روسیه خوابیده که زیر پر خود هزاران موشک قاره پیما با چند هزار کلاهک اتمی دارد. از این رو کسی جرات دست درازی به سوی این خزانه وسوسه انگیز را ندارد.
برای بی اثر کردن موشکهای رعب آور و ویرانگر روسیه، رادارهای سیستم سپرموشکی امریکا باید در نزدیکترین نقطه به قلب روسیه مستقر شوند، تا با رصد روشن شدن موتور موشک ها و رهگیری اولیه، انها را در بین راه منهدم کنند. بهترین نقطه برای این منظور اوکراین است.

تصویر

روسها با علم به این حقیقت، همچنین یقین دارند که غرب درصدد تجزیه فدراسیون روسیه و تملک ذخایر افسانه ای رو و زیزمینی آن است. این حقیقت را در اوایل فروپاشی شوروی به چشم خود دیدند، زمانی که سرزمین، هویت، فرهنگ و ناموس روسها بی پروا مورد هتک غربیان قرار گرفت. آنها نفوذ را تا جایی پیش بردند که بروزفسکی یهودی را بر صندلی دبیری شورای امنیت ملی روسیه نشاندند و هم او به صراحت گفت که مسکو باید به سرزمین کوچک روسیه بسنده کند! یعنی فدراسیون باید منحل شود.

از آن طرف کشاندن اوکراین به جبهه ناتو از بدو فروپاشی در برنامه غرب بود. آنها برای تصرف اوکراین از سلاح نرم استفاده کردند و به لطایف الحیل به خاخول ها (ملت اوکراین) درصورت دوری از مسکو زندگی افسانه ای وعده کردند و نزدیکترین خویشاوندان خونی شان (روسها) را دشمن اوکراین جلوه دادند!

تصویر

من در سال 2008 از نزدیک شاهد شکل گیری توطئه موسوم به انقلاب نارنجی اوکراین بودم. به بهانه اعتراض به نتیجه انتخابات، در چله زمستان چادرهای عالی در میادین شهرها برپا کردند، چادرها را با انواع مشروبات گرانقیمت و تنقلات پر نمودند. روزی سه نوبت غذای گرم به تظاهرکنندگانی که شب را مستانه در آغوش هم در کیسه خوابهای گرم و نرم می خوابیدند، پخش می کردند. روزها گروه های معروف موسیقی غربی به جوانان شوریده اوکراینی در خیابان ها حال می دادند و دوربین های معروف ترین شبکه های خبری جهان چشمان جوانان باحال خاخول را خیره و آنها را کیفور می کرد. این اوضاع و احوال بیشتر به کارناوال رقص و آواز امریکای لاتین شبیه بود تا تظاهرات و مبارزه سیاسی!
کسی هم به خود زحمت نمی داد که بپرسد آب این آسیاب از کجاست؟!
چرا باید افرادی مثل سورس یهودی هزینه عیش و نوش دهها هزار جوان اوکراینی را برای برپایی تظاهرات ضد روس بپردازد؟

تصویر

اوکراینی ها سالها بدینگونه مسحور شدند تا جایی که یک هنرپیشه کم مایه یهودی به نام زلنسکی را که بازیگر نمایش های سخیف کمدی بود، به ریاست جمهوری برگزیندند! و عضویت در ناتو را به قانون اساسی علاوه کردند!
انتخاب زلنسکی یهودی برای اوکراینی های ناسیونالیست مسیحی ارتدکس، شاید نشانه مسحور شدن کامل این ملت و رسیدن زمان عضویت آن در ناتو و استقرار پایگاه های ناتو در کنار قلب روسیه بود.
در همین حال؛ روسیه به رهبری فردی امنیتی، اطلاعاتی، نظامی و سیاسی به نام ولادمیر پوتین، که شاهد فروپاشی دردناک شوروی و به سفالت افتادن ملت خود بوده، و چند دهه همزمان با تقویت بنیه دفاعی کشورش، موقعیت و توانایی دشمنان و رقیبان را رصد می کرد و چهارچشمی مترصد فرصت بود.
با شکست مفتضحانه امریکا در خاورمیانه و رودررویی بی سابقه سیاسی در واشنگتن، بروز اختلاف در درون ناتو بین اروپا و امریکا از یک طرف و بین اعضای اروپایی از طرف دیگر، پوتین دریافت که ناتو دیگر حال و توان مجادله جدی نظامی با حریفی مثل روسیه را ندارد. بویژه حالا که کرونا نفس اروپایی ها را گرفته و قطع گاز و ترس از سرما آنها را به لرزه در می آورد.
برای روسیه وقت حرکت رسیده بود. پوتین در اولین قدم با نشان دادن چنگ و دندان و یاد آوری بدعهدی غرب و برنامه ناتو برای تهدید حیاتی کشورش، شرط رها کردن تضمینی اوکراین از سوی ناتو را پیش کشید و با شنیدن جواب رد، یورش بی پروای نظامی را آغاز کرد.

تصویر

خاخول های شیفته غرب و مطمئن از حمایت هم جانبه آنها، وقتی به هوش آمدند که گلوله توپ دیوار خانه شان را فرو ریخت! حال، شهرهای شاد و شنگولشان دوروزه رنگ ماتم گرفته و ملت بر خاکستر سرد نشسته و پریشان و بی پناه دنبال بنزین و نان می گردد و هاج و واج چشم و گوش به واکنش امریکا و اروپا دوخته اند که بشدت روسیه را محکوم می کنند! و قول تحریم می دهند! روسیه از هم اکنون به اهداف عمده خود رسیده! به دنبال همین بود؛ تا نشان دهد:
1_هر کشور همسایه روسیه به فکر هم پیمانی با غرب برای ضربه زدن به منافع روسیه باشد، به خاک سیاه می نشیند. الهام علیف اولین تواب بود که روز اول رفت دو زانو جلو تزار پوتین نشست و مثل بچه آدم بیعتنامه امضا کرد!
2_ اروپا و امریکا حاضر به هزینه برای دفاع از قربانیان و فریب خوردگان خود نیستند. اگر هم بخواهند نمی توانند. گذشت آن زمان ها!
نه پوتین صدام است و روسیه عراق و نه غربیها آن تاب و توان را دارند که شبانه لشکرکشی کنند.
3_ روسیه کشور قدرتمند و قادر به دفع و رفع خطرات و تهدیدات پیرامون خود است و در این راه به صغیر و کبیر رحم نمی کند.

این حرکت روسیه، صرف نظر از بعد اخلاقی و انسانی آن، جای تحلیل کلان دارد. می گویند نشان پایان دوران امریکاسالاری و اروپا سروری در جهان است.
نباشد هم
جهان امروز و مناسبات بین المللی حاکم برآن، جهان دیروز نیست و جهان فردا اصلا نخواهد بود.
دوران جدیدی است.
حال و روز ما در دوران جدید چه خواهد شد؟
با کدام فرصت و تهدید هایی رودرو خواهیم شد؟
برای غافل گیر نشدن در دوران جدید چه تمهیدات و اقداماتی را باید انجام دهیم؟
نقاط ضعف و قوت ما در آرایش جدید بین المللی کدام است؟
با چه کشورهایی اشتراک و یا تضاد منافع خواهیم داشت؟
و....

افسوس که در کشورمان آزردگی های سیاسی باعث شده است که همه اعم از عوام و خواص، همه تحولات و مقولات داخلی و خارجی را با فیلتر حب و بغض نسبت به حکومت و دولت می بینند و بر آن اساس قضاوت می کنند. کاری با اهمیت و حقیقت موضوع ندارند.
سفید یا سیاه! والسلام!

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
عرض ارادت احساسی و عیادت بازیگران و ورزشکاران از رهبر معظم انقلاب در بیمارستان+ عکس/ از جواد عزتی و علی ضیا تا علی پروین و بهداد سلیمی (670 نظر) رهبر معظم انقلاب چه میوه هایی را برای حفظ سلامتی خود میل می کنند؟ (178 نظر) نگاهی به خونه زندگی لوکس و پُر از عتیقه جات فائزه هاشمی رفسنجانی، دختر مرحوم هاشمی رفسنجانی+ویدیو/ خونه نه، انگار آنتیک فروشیه (4 نظر) پاسخ جالب رهبر معظم انقلاب به یک سوال: حضرت آقا اصلاً شما فکر می‌کردین که رهبر بشین؟ (57 نظر) گریم سخت و سنگین شازده مفخم سریال "گیلدخت"، صالح میرزاآقایی، برای بازی در نقش امام خمینی/ بنظرتون شبیه ایشون شدن؟ (39 نظر) خلاقیت خنده دار یک ایرانی برای دوخت کاپشن با پتو پلنگی حماسه آفرید/ ایرانی پنجه طلا از هر انگشتش هنر میباره😂 (41 نظر) ماجرای جالب کارت عروسی فائزه و حمید که به دست رهبر انقلاب رسید/ حرکت تحسین برانگیز عروس و داماد ایرانی برای خرید سرویس طلا+عکس (27 نظر) خلاقیت بی نظیر راننده مشهدی، با نوشته جالب پشت وانت اش حماسه آفرین شد/ آدم حَظ میکنه از این درک و فهم بالا (27 نظر) روایتی جالب از روز دقیق تولد رهبر معظم انقلاب از زبان خودشان در سالگرد 85 سالگی ایشان+عکس شناسنامه (22 نظر) مراسم تولد جگرسوز علی انصاریان در خانه ابدی اش و گریه های دلخراش ننه علی/ روحش شاد+ عکس (18 نظر) خلاقیت تحسین برانگیز چوپان برای تردد بدون دردسر گوسفندانش در سطح شهر+ویدیو/ مغز تو رو باید طلا گرفت😂 (19 نظر) خلاقیت منحصربفرد و هوشمندانه شهرداری تهران برای حفظ یک درخت کهن/ مغزشونو باید طلا گرفت +عکس (3 نظر) خلاقیت دوست داشتنی پلیس بوشهر در اهدای روسری‌های رنگی و دخترانه به دختران بی‌حجاب +فیلم (3 نظر) مراسم عقد شیک و منحصربفرد برادرزاده سامان صفاری، امیر سریال دلدادگان/ ایشالا عروسی خودت+عکس (12 نظر) روایت جالب رهبر معظم انقلاب از کتاب کرایه کردنشان به مبلغ هر شب 1 قِران+ویدیو/ کتابفروشی ناراحت شد که چرا من هر جلد رو توی یک شب میخونم! (12 نظر)
دیگران می‌خوانند   
کارت شرکت در کنکور سراسری 1403 منتشر شد/ جزئیات دیدار و عیادت هادی چوپان گرگ پارسی از خانواده افشین پیروانی در شیراز/ تنتون سلامت+ عکس (ویدئو) بیماری "گوزن زامبی" یا زوال مزمن / گوزنی که مرده است ولی خودش نمی داند!!! ترسناک‌ترین تمدن‌ تاریخ بشر/ در صورت رو در رو شدن باهاشون تنها کاری که باید میکردی این بود که بال دربیاری و لاغیر! (عکس) خلاقیت حیرت انگیز یک هموطن تهرانی در استفاده از ماشینش برای نشان دادن احساسات عمیقش به گروهک تکفیری داعش (ویدیو) جالبترین و عجیب ترین زوج دنیا/ آقا و خانم کره ای که نزدیک به نیم متر اختلاف قدی دارند!! (ویدیو) فیلمی بسیار نادر از حال و هوای بازار تهران در دوره قاجار (ویدئو) سردترین شهر دنیا معروف به شهر ارواح با دمای منفی 60 درجه / زندگی طاقت فرسا در سیبری (ویدئو) هولناک ترین حوادث ثبت شده با دوربین که باورکردنش سخته!😱 (عکس) قول و قرارهای عاشقانه بهنوش بختیار با خودش، سوار بر موستانگ لاکچری اش (ویدئو) ذوق و شوق وصف نشدنی شهاب حسینی برای داماد شدن/ دوستاش چه سنگ تمومی گذاشتن واسش! (عکس) ایده خلاقانه یک هموطن مغازه دار برای بستن دهن مردم/ قشنگ معلومه از سوالهای دور و بری ها کلافه بوده! (عکس) ترفند دردناک زنان برای از بین بردن غبغب در گذشته/ این مطلب شما رو یاد جمله معروف "بِکُش! خوشگلم کن!" نمیندازه؟ (عکس) خلاقیت بانمک یک مادر برای نشان دادن اینکه فرزندش چقدر خوردنی و خوشمزه ست همه را به خنده واداشت😂 روایتی از کار عجیب زنان قاجار؛ زنان آن دوره چه می‌کردند؟+عکس تغییر استایل فرزاد حسنی در خیابان اصلا قابل شناسایی نبود+ عکس خلاقیت بی نظیر عروس و داماد برای برگزاری عروسی روی اقیانوس حماسه آفرید/ آدم از اینهمه زیبایی حظ میکنه😍👌 حضور نجم الدین شریعتی، مجری برنامه سمت خدا در چایخانه حرم امام رضا(ع) و پذیرایی با دل و جان از زائران+ویدیو رئیس جمهور: ایران مصمم به برداشتن گام‌های جدید در توسعه روابط با کشورهای همسایه است بایدن برای منصرف‌کردن ایران از حمله به اسرائیل التماس می‌کرد حقوق 15 میلیون تومانی برای زباله‌گرد‌ها؟ درگیری خونین در صف بربری/ کندن گوش پسر جوان به سبک تایسون جدیدترین عکس از حضور بهنوش بختیاری بازیگر جنجالی در حرم امام رضا (ع)/ زیارت قبول بانو قدردانی رهبر انقلاب از عملکرد نیروهای مسلح در حوادث اخیر (ویدئو) زیباترین تعریف زندگی از زبان هنرمند نابغه «باب راس» اسلحه شخصی رهبر معظم انقلاب چیست؟ ابتلای ترانه علیدوستی به یک بیماری جسمی با منشا نامشخص/ حواشی داغ امروز دوشنبه 3 اردیبهشت 1403 (تصویر) عکس نوستالژیک از مظلومیت دهه شصتی‌ها سر کلاس! (تصاویر) تکامل حیوانات زمین 100هزار سال بعد بر روی مریخ از نظر هوش مصنوعی! یادی کنیم از این اپیزود فوق سمی خندوانه و شرح اشتراکات +18 مهران مدیری و جناب خان مالک تیم پاریسن ژرمن فرانسه/ می گه منم مثل آقای مدیری تو خواب تخلیه می شم😁 تاب سواری نفیسه روشن بازیگر سریال گیل دخت در هوای خوب جزیره مالدیو+ عکس/ چه منظره زیبایی داره (ویدئو) انواع دانش‌آموز هنگام پرسش شفاهی/ سکانسی دیدنی از برنامۀ اسکار یادی کنیم از این جوک بیمزه وحید شمسایی در برنامه خندوانه رامبد جوان +فیلم اختلاف قد دیدنی و فاحش دو استقلالی خوزستانی/ صالح حردانی جا سوئیچی حامد حدادی + عکس (ویدئو) دانش‌آموزی که به خاطر یادآوری تکالیف به معلم، زیر آوار دفن شد!/ یعنی هنوز زندس؟ این شاهزاده خانم قاجار اولین وارد کننده تاکسی به تهران بود+عکس علیرضا بیرانوند در این برنامه نوستالژیک احسان علیخانی داستان غم انگیز زندگی اش را گفت/ فقط چهره مهدی رحمتی و رضا عنایتی رو داشته باش وقتی دروازه بان پرسپولیس درباره بیگاری برای جای خواب می گه درس بزرگ ستاره معصومی به مردان ایرانی بعد از فیتیله پیچ کردن مهدی قائدی! ماجرای بازگشت به خانۀ یک کتاب پس از 105 سال!/ آمدی جانم به قربانت ولی حالا چرا... بیوگرافی جذاب و خواندنی دیوید تیلور کشتی‌گیر آمریکایی و همسرش + افتخارات
تیتر امروز   
کارت شرکت در کنکور سراسری 1403 منتشر شد/ جزئیات ترسناک‌ترین تمدن‌ تاریخ بشر/ در صورت رو در رو شدن باهاشون تنها کاری که باید میکردی این بود که بال دربیاری و لاغیر! رئیس جمهور: ایران مصمم به برداشتن گام‌های جدید در توسعه روابط با کشورهای همسایه است بایدن برای منصرف‌کردن ایران از حمله به اسرائیل التماس می‌کرد حقوق 15 میلیون تومانی برای زباله‌گرد‌ها؟ درگیری خونین در صف بربری/ کندن گوش پسر جوان به سبک تایسون قدردانی رهبر انقلاب از عملکرد نیروهای مسلح در حوادث اخیر اسلحه شخصی رهبر معظم انقلاب چیست؟ ابتلای ترانه علیدوستی به یک بیماری جسمی با منشا نامشخص/ حواشی داغ امروز دوشنبه 3 اردیبهشت 1403 این شاهزاده خانم قاجار اولین وارد کننده تاکسی به تهران بود+عکس این همدلی را پاس بداریم / دلیل تأکید رهبر معظم انقلاب بر وحدت و همدلی در یک ماه اخیر فال ابجد روزانه دوشنبه 3 اردیبهشت 1403 فال شمع روزانه امروز دوشنبه 3 اردیبهشت 1403 فال روزانه امروز دوشنبه 3 اردیبهشت ماه 1403 فال انبیاء روزانه دوشنبه 3 اردیبهشت ماه 1403