ساعدنیوز
ساعدنیوز

رمزگشایی از توافق دریایی لبنان و اسرائیل؛ از عقب نشینی اسرائیل تا ایجاد زمینه برای عادی سازی

  شنبه، 30 مهر 1401   کد خبر 227409
رمزگشایی از توافق دریایی لبنان و اسرائیل؛ از عقب نشینی اسرائیل تا ایجاد زمینه برای عادی سازی
توافق جنجالی لبنان و اسرائیل بر سر منابع انرژی مدیترانه در خط مرزی مورد منازعه میان دو طرف در اوج تنش های بازار انرژی در جهان، یکی از بمب های خبری اخیر در خاورمیانه بوده است. این در حالی است که مسائلی فراتر از انرژی حواشی این توافق را می سازند. ساعدنیوز در گفتگو با دکتر منصور براتی کارشناس مسائل اسرائیل به این موضوع پرداخته است.

ساعدنیوز: با توجه به شرایط بحرانی انرژی در لبنان و تنش های موجود در جامعه لبنانی، دولت لبنان در چه شرایطی توافق با دولت اسرائیل درباره منابع انرژی متنازع فیه را پذیرفته است؟

دکتر منصور براتی: به نظر می رسد، دولت لبنان که با بحران های مختلف اقتصادی و ناکارآمدی روبه روست، امید زیادی به منابع نفت و گاز موجود در بستر دریای مدیترانه و آبهای مدیترانه شرقی بسته است. از سال 2009 که مشخص شد، آب های مدیترانه شرقی دارای منابع قابل توجهی نفت و گاز است، شور و شوق زیادی در هیئت حاکمه و مردم لبنان به وجود آمد و آنها تصور می کردند به زودی همچون کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس زندگی مرفهی را تجربه خواهند کرد. اما به سه دلیل این تصور برای لبنانی ها به یک سراب شبیه شد؛ اولاً محدوده دارای منابع نفت و گاز در منطقه انحصاری اقتصادی قرار دارد و نه محدوده «آب های سرزمینی». در ثانی، این ناحیه از همان زمان مورد مناقشه با اسرائیل قرار داشته و لبنانی ها عملاً نتوانسته اند در این مناطق هیچگونه فعالیت اکتشافی انجام دهند، چه رسد به ساخت میدان گازی و استخراج از آن. و سوم اینکه لبنان به دلیل کمبود منابع مالی دولت لبنان ابتکار عمل چندانی در این زمینه نداشته و ناچار از همکاری با کنسرسیومی از شرکت های حفاری (توتال در رأس همه) شده است.

از سوی دیگر، باید در نظر گرفت که تا کنون چند دور مذاکره بر سر منطقه مورد اختلاف لبنان و اسرائیل با میانجیگری آمریکا و سازمان ملل متحد به انجام رسیده است. نخستین دور مذاکرات از سال 2011 آغاز شده و در آن زمان دولت وقت لبنان براساس نقشه مورد پذیرش سازمان ملل مذاکرات را پیش برد. این نقشه مرز میان دو طرف را به نحوی ترسیم می کند که هم میدان گازی کارش در قلمرو تحت حاکمیت رژیم اسرائیل قرار می گیرد و هم میدان گازی قانا. براساس این مفروضات که بر روی نقشه نیز قابل مشاهده است، خط مرزی 1 به عنوان مرز میان دو طرف به رسمیت شناخته می شد.

اما در سال های بعد لبنانی ها با تغییر مفروضات خود خواستار تغییر مرز فرضی میان دو طرف شد. لبنانی ها برای پیشبرد مقصود خود از آمریکا در خواست میانجیگری کرد. در سال 2013 «اریک هٌف»، سفیر وقت آمریکا در لبنان با میانجیگری پیشنهاد کرد. هٌف نیز پس از برگزاری چندین نشست با طرف های لبنانی و اسرائیلی خط فرضی موسوم به «خط مرزی هُف» را پیشنهاد کرد که بخشی از میدان گازی قانا را در محدوده مرزهای دریایی لبنان قرار می داد، اما دیگر بار اکثریت بخش های این میدان گازی در اختیار اسرائیلی ها قرار می گرفت.

این مذاکرات نیز به دلیل اختلافات داخلی در لبنان نیمه کاره رها شد و دور جدید مذاکرات با میانجیگری «آموس هوکشتاین»، نماینده دولت آمریکا از سال 2020 آغاز شد. این مذاکرات نیز در نهایت به بن بست رسید و ادامه پیدا نکرد. در سال 2021 اسرائیل برای افزایش فشارها به طرف لبنان عملیات اکتشافی خود در میدان های گازی قانا و کاریش را از سر گرفت. حزب الله لبنان در واکنش به این اقدام چندین تهدید علیه اسرائیلی ها مطرح کرد و آنها را تهدید کرد در صورتی رژیم اسرائیل که تا پیش از توافق میان دو طرف در این مناطق اقدام به هرگونه عملیات اکتشافی و یا بهره برداری کند، با واکنش شدید مقاومت روبه رو خواهد شد. این تهدیدها سرانجام در ماه ژوئن 2021 با عملیات شناسایی پهپادهای حزب الله بر روی میدان گازی کاریش تحقق پیدا کرد. در واکنش به این تهدیدات، رژیم اسرائیل بهره برداری از میدان کاریش را تا ماه اکتبر میلادی (ماه جاری) به تعویق انداخت و در مذاکرات حاضر به امتیاز دادن شد. در نهایت خط مرزی 23 میان دو طرف به عنوان مرز احتمالی پذیرفته خواهد شد.

تصویر

ساعدنیوز: برخی اخبار حاکی از نهایی شدن این توافق با رویکرد مثبت حزب الله به این موضوع است. آیا دولت اسرائیل در قبال این توافق با حزب الله در مورد سرزمین های اشغالی به توافقاتی دست یافته است یا اساساً دولت لبنان خارج از اراده حزب الله این توافق را نهایی کرده است؟

دکتر منصور براتی: در اوایل ماه اکتبر دو طرف از افزایش احتمال دستیابی به توافق سخن به میان آوردند و نهایتاً در 11 اکتبر توافق میان دو طرف اعلام شد. البته باید درنظر گرفت که در این مذاکرات طرف لبنانی به صورت مستقیم با طرف اسرائیلی مذاکره نکرده و طرف آمریکایی به عنوان میانجی عمل کرده است. موضع حزب الله در این فقره بر سه گزاره مبتنی بود: «اولاً جلوگیری از عملیات اکتشافی و بهره برداری اسرائیل در این منطقه تا پیش از حل و فصل موضوع»، «ثانیاً به حداکثر رساندن منافع دولت لبنان» و «ثالثاً عدم ورود به مسائل فنی و تخصصی مذاکرات». به این ترتیب حزب موضع حزب الله، کاملاً به عنوان یک موضع کاملاً حرفه ای و ملی نگریسته شد که فارغ از هرگونه نگاه های فرقه ای و جناحی و در راستای منافع این گروه باشد. پس از اعلام توافق نیز حزب الله از آن پشتیبانی کرده است.

تصویر

ساعدنیوز: این توافق چه تأثیری در آینده سیاسی دولت موقت یائیر لاپید خواهد داشت؟ آیا اساساً می توانیم از تأثیر این توافق بر انتخابات آتی در سرزمین های اشغالی صحبت کنیم؟

دکتر منصور براتی: به طور مشخص این توافق بر انتخابات اسرائیل تأثیر مستقیمی دارد. با توجه به عقب نشینی های رژیم اسرائیل در این توافق و امتیازاتی که طرف لبنانی داده، بسیاری از سیاستمداران و احزاب اسرائیلی از این توافق انتقاد کردند. از آن جمله جناح راست (که در حال حاضر در جایگاه اپوزیسیون قرار دارند) به شدت علیه آن موضع گرفته اند. به عنوان مثال «بنیامین نتانیاهو»، رهبر اپوزیسیون و حزب لیکود این توافق را تسلیم دولت لاپید در برابر حزب الله لبنان خوانده و اعلام کرده اگر در انتخابات پیروز شود ممکن است به آن پایبند نماند. همچنین دیگر اعضای بلوک راست – مذهبی به رهبری نتانیاهو نیز این توافق را منفی و امتیاز دهی دانسته اند. از جمله «نفتالی بنت»، جانشین نخست وزیر اسرائیل نسبت به توافق سکوت کرده و «آیلت شکد»، وزیر کشور کنونی در جلسه هیئت دولت به توافق رأی ممتنع داد. همزمان با اعلام توافق میان دو طرف و با بالا گرفتن انتقادات از آن در روزهای اول جایگاه کابینه یائیر لاپید در نظرسنجی ها دچار خدشه شد و از حدود 57 کرسی به 54-55 کرسی تنزل کرد. همچنین نظرسنجی ها در آن مقطع نشان می داد جناح نتانیاهو با 61 کرسی پیروز انتخابات خواهد بود. اما با گذشتن چند روز تأکید بر دستاوردهای آن برای رژیم اسرائیل، به خصوص با ارائه چشم انداز آغاز به کار مجدد میدان گازی کاریش، جایگاه کابینه عجالتاً تا حدی ترمیم شده و میزان کرسی های ائتلاف لاپید به 55-56 کرسی افزایش یافته است. در چنین شرایطی نتانیاهو نمی تواند به 61 کرسی لازم برای تشکیل ائتلاف دست پیدا کند و سناریوی اصلی انتخابات تداوم بحران است.

تصویر

ساعدنیوز: آیا ارتباطی میان جنگ انرژی جاری در جهان در پی جنگ اوکراین و نهایی شدن توافق دولت لبنان با اسرائیل وجود دارد؟

دکتر منصور براتی: به طور مشخص یکی از ابعاد اهمیت این توافق را می توان ناشی از تداوم جنگ اوکراین و وضعیت دشوار اروپا در تأمین انرژی دانست. با پیدا شدن نفت و گاز در بستر مدیترانه شرقی رژیم اسرائیل از وارد کننده انرژی به صادر کننده انرژی مبدل شده و مایل است با یافتن مسیری برای صدور انرژی به اروپا (از طریق مصر یا ترکیه) بخشی از نیاز این قاره به انرژی را تأمین کند. با توجه به اینکه سرمایه گذاری و تأمین امنیت صدور انرژی از اهمیت بالایی برای تحقق این امر برخوردار است، اسرائیل نیازمند برقراری آرامش در این منطقه است و لذا حاضر به امتیاز دادن برای برقراری امنیت شد. در صورت تداوم امنیت در این منطقه است که رژیم اسرائیل می تواند به عنوان یکی از منابع جایگزین اروپا برای انرژی درنظر گرفته شود. در شرایطی که جنگ اوکراین، روابط روسیه با اروپا را تیره و تار کرده، تأمین حتی کسری کوچک از نیاز به انرژی این منطقه و جایگزینی انرژی روسیه از اهمیت بالایی برخوردار است.

تصویر

ساعدنیوز: آیا می توانیم توافق اخیر لبنان با اسرائیل را یکی از گام های مهم در راستای عادی سازی و تنش زدایی منطقه ای اسرائیل بدانیم؟

دکتر منصور براتی: این سوال بسیار مهم است. باید توجه کرد که در نهایت توافق اخیر را باید مانند سکه ای بنگریم که دو رو دارد. روی نخست آن «نقش برجسته حزب الله لبنان در عقب نشینی اسرائیل» است و روی دوم این سکه «احتمال کشاندن لبنان به نوعی عادی سازی روابط» در نتیجه این توافق خواهد بود. در تحلیل نهایی نباید هیچ یک از این دو را فراموش کرد. با توجه به اینکه لبنان نه از فناوری لازم برای انجام عملیات اکتشافی و بهره برداری از میدان گازی قانا برخوردار است و نه منابع مالی قابل توجهی را برای این مهم در اختیار دارد و در مقابل رژیم اسرائیل کاملاً در وضعیت متفاوتی از این لحاظ قرار دارد. از سوی دیگر به نظر می رسد این توافق صرفاً به موضوع مالکیت میدان های گازی پرداخته و نیازمند تکمیل شدن با توافقات دیگری برای تعیین دقیق مرز آبی و تقسیم منابع بستر دریا باشد. اسرائیل درصدد است این تصور را دست کم در بخشی از احزاب و شهروندان لبنانی ایجاد کند، که توافق اخیر نشان داده حتی با اسرائیل نیز می شود مذاکره و توافق کرد لذا از این طریق باید به مذاکرات و توافقات بعدی فکر کرد. همچنین با فرض استخراج موفقیت آمیز انرژی از سوی طرف لبنانی، عبور دادن آن به سوی سواحل و سپس صدور آن برای فروش نیازمند سطحی از همکاری با رژیم اسرائیل و یا شرکت هایی خواهد بود که با این رژیم همکاری می کنند. از این رو به نظر می رسد اساساً طرف اسرائیلی بخشی از امتیازات را به همین دلیل واگذار کرده تا زمینه عادی سازی با لبنان را تقویت کند.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
خلاقیت خنده دار شهرداری در نصب بنر برای ترغیب زوج ها به فرزندآوری+عکس/ماشاءالله استعداد🤣 (747 نظر) بنر جالب شهرداری برای تبریک تولد یک آقا به خانومش+عکس/ماشاءالله خلاقیت🤣 (410 نظر) خلاقیت جالب شهرداری شیراز با ایجاد یک ایستگاه اتوبوس منحصر به فرد/ فقط تو ایران میشه این منظره زیبا رو دید!+عکس (266 نظر) خلاقیت خنده دار ناخدای کشتی با ایجاد مُستراح در لِنج+عکس/ بمیرم برای ماهی های کف دریا🤣 (192 نظر) خلاقیت یک ایرانی در تعمیر آینه بغل ماشین اش حماسه آفرید+عکس/صنعت خودروسازی به این بشر نیاز داره🤣 (190 نظر) خلاقیت خنده دار یک شاطر خوش ذوق در پخت نان لواش برای کباب پزها +عکس/ هنر نزد ایرانیان است و بس😂 (175 نظر) تبدیل بیمارستان غزه به باشگاه بدنسازی اسرائیل! (141 نظر) جوانی پری(ثریا) معشوقه دلربای استاد شهریار که غم فراقش تا ابد بر دل شهریار ماند+عکس/ من اختیار نکردم بعد تو یار دگر... (137 نظر) ایران در زمان یوزارسیف (یوسف پیامبر) چگونه بود؟ (131 نظر) تصاویری از منحصر به فردترین نان هایی که یک شاطر خانوم میپزد/ از بس خوشگلن آدم دلش نمیاد بخوردشون! (121 نظر) رونمایی از عکس واقعی آسنات، رقیب عشقی زلیخا و مادر بچه های یوسف پیامبر (121 نظر) تولد جانوری عجیب به سفیدی برف +عکس/ سبحان الله (111 نظر) کشف شگفت انگیز حلقه طلایی و زیبای کوروش هخامنشی در روسیه/ چهره شاه ایران باستان رونمایی شد+عکس (83 نظر) (فیلم) لحظه دیده نشده از تجلیل آیت الله هاشمی رفسنجانی از مریم میرزاخانی بعد از کسب مدال طلای المپیاد ریاضی با مجری گری حداد عادل (81 نظر) تنها فرزند ناصرالدین شاه که انقلاب اسلامی را دید (79 نظر)
دیگران می‌خوانند   
تصویر عاشقانه علیرضا خمسه و دختر جوان/ آغوش گرم علیرضا خمسه برای گلسا ساخت فیلم سینمایی نیشتمان تصاویر دیدنی از دیدار تاریخی خواهران منصوریان با رهبر انقلاب سلنا گومز با این پسر نامزد کرد+عکس/ واقعا با این سلیقش چش بازار رو کور کرد😂 (عکس) قدیمی ترین تصویر از آرایش عروس نوجوان زرتشتی متعلق به عهد قاجار غوغای سورپرایز عاشقانه مجری معروف برای همسرش در سالگرد دوم ازدواجشون/ براش سنگ تموم گذاشته+عکس دختر پژمان بازغی و مستانه مهاجر بازیگر شد+عکس نفس بازغی (فیلم) سکانس خنده دار کل کل بهتاش و نقی با دامن چین دار در سریال پایتخت/ فقط خنده های هما 😂 فیلم واقعی بلعیده شدن یک کارگر معدن توسط اجنه! 😱 برای بیماران قلبی توصیه نمی شود ماجرای غم انگیز دختر زیبایی که لقب زشت ترین زن جهان را گرفت+عکس ازدواج عجیب زن 74 ساله با گوساله اش/ روح شوهرش را در این حیوان می بیند😐+عکس الهام حمیدی: 2 جا تحمیل سکوت را دیدم، شادی بعد از گل در جام جهانی، شرکت در جشنواره‌ فجر (فیلم) ماجرای ازدواج عاشقانه یکتا ناصر و منوچهر هادی/ زندگیشون با دعوا شروع شد با دعوا هم تموم شد😐 (فیلم) چالش زن و شوهری یکتا ناصر و منوچهر هادی زمانی که عاشق و معشوق هم بودند (عکس) جشن عروسی پیرترین عروس و داماد دنیا/ چه لباس عروس باحالی پوشیده😄 (فیلم) رفتار عجیب و احمقانه مدیر مدرسه با گوشی دانش آموزان/ مگه مریضی آخه😐 تولد جانوری عجیب الخلقه به شکل یک انسان با بدن گربه+عکس رونمایی از خودرو های لاکچری یحیی گل‌محمدی که آرزوی خیلی از ایرانی هاست+عکس (فیلم) شیر دادن کیوت نیوشا ضیغمی و دخترش به یک بچه آهو (فیلم) غوغای نوازندگی فوق العاده سپیده خداوردی بازیگر سریال آوای باران در کنسرت سکانس غش آور شوخی حامد آهنگی با مجید واشقانی !/ شبیه پیکی بلایندرز مناطق محرومی ! (فیلم) آموزش حرکات بدنسازی توسط یک روحانی که سیکس‌پک دارد سکانس خنده دار علی صادقی: آقا حشمت قبرستون رفتن🤣 این خانه بهشتی مخصوص افرادی است که از دنیا خسته شده اند! (+عکس) نکات مهم در انتخاب برج خنک کننده آدیاباتیک سکانس غمگین فرهاد و شهرزاد : وقتی فرهاد گردنبند مرغ آمین شهرزاد رو پاره کرد+فیلم این بچه ها حاصل عشق یوسف و زلیخای زیبا هستند/ عزیز مصر چند فرزند داشت؟ سکانس خنده دار سریال پایتخت: وقتی نقی میگه شراره که تو لیست نبود🤣 سکانس جذاب سریال بی گناه با بازی سارا رسول زاده +فیلم /مچ گیری به سبک خواهری... قدیمی‌ترین و شوم‌ترین سیاه‌چاله‌ جهان کشف شد بازی درخشان نفس دختر پژمان بازغی در فیلم جدید شهاب حسینی +فیلم (ویدیو) صحنه ای نادر در دنیای فوتبال/ گل بسیار زیبا مربی برای تیمش تصویری با کیفیت از اولین دستگاه رادیولوژی وارد شده به ایران / اون بالشت چی میگه اونجا! غوغای صدای بهشتی پسر معلول با آهنگ احساسی در تالار عروسی/ ای تو بهونه واسه موندن ...+ویدیو کشف گنجینه گرانقیمت در جاروبرقی هتل! (ویدئو) استحمام خنده‌دار یک گوریل/ شامپوی بی‌کیفیت خریده، خوب کف نمیده تصویر تاریخی از وسیله نقلیه لاکچری یکی از ثروتمندان چوسان قدیم در کره جنوبی رئیس دانشگاه تبریز: در جذب اعضای هیئت علمی، از هیچ نمایندۀ مجلسی دستور نمی‌گیریم (عکس) خلاقیت خنده دار جوان های دهه شصتی با عکس گرفتن به همراه موز! / شما یادتون نمیاد، موز یه زمانی حرمت داشت😂 یکتا ناصر بالاخره طلاق یکساله اش رو از منوچهر هادی علنی کرد/ چقدر توضیح بدم من؟+ویدیو
تیتر امروز   
سلنا گومز با این پسر نامزد کرد+عکس/ واقعا با این سلیقش چش بازار رو کور کرد😂 دختر پژمان بازغی و مستانه مهاجر بازیگر شد+عکس نفس بازغی ماجرای غم انگیز دختر زیبایی که لقب زشت ترین زن جهان را گرفت+عکس ازدواج عجیب زن 74 ساله با گوساله اش/ روح شوهرش را در این حیوان می بیند😐+عکس الهام حمیدی: 2 جا تحمیل سکوت را دیدم، شادی بعد از گل در جام جهانی، شرکت در جشنواره‌ فجر تولد جانوری عجیب الخلقه به شکل یک انسان با بدن گربه+عکس رونمایی از خودرو های لاکچری یحیی گل‌محمدی که آرزوی خیلی از ایرانی هاست+عکس این خانه بهشتی مخصوص افرادی است که از دنیا خسته شده اند! (+عکس) این بچه ها حاصل عشق یوسف و زلیخای زیبا هستند/ عزیز مصر چند فرزند داشت؟ ساخت فیلم سینمایی نیشتمان قدیمی‌ترین و شوم‌ترین سیاه‌چاله‌ جهان کشف شد کشف گنجینه گرانقیمت در جاروبرقی هتل! رئیس دانشگاه تبریز: در جذب اعضای هیئت علمی، از هیچ نمایندۀ مجلسی دستور نمی‌گیریم بازداشت ساسی مانکن بخاطر تجاوز به ذهن کودکان! / آمنه سادات ذبیح پور بیان کرد هرآنچه که درباره سریال محبوب «امپراتور بادها» نمی دانید
منتخب روز   
(فیلم) غوغای نوازندگی فوق العاده سپیده خداوردی بازیگر سریال آوای باران در کنسرت (فیلم) آموزش حرکات بدنسازی توسط یک روحانی که سیکس‌پک دارد ابتکار جالب یک ایرانی در ساخت منحصر به فردترین گلدان ها با ظرف مایع سفید کننده+فیلم/ آدم دوس داره یه دل سیر نگاشون کنه (فیلم) بازسازی صحنه جرم تجاوز به خانم تهرانی توسط شیطان پایتخت / شیطانی که در حین بازسازی صحنه جرم قسم قرآن می خورد! (فیلم) ضرغامی شلوارش را به یک ماهیگیر هدیه داد! / وزیر مردمی دمت گرم! (فیلم) حس خوب و بهشتی هنگ درام نوازی پسر جوان ایرانی در جنگل بکر/ هرکی بلده هنگ درام بزنه یک هیچ از بقیه جلوتره😍 (ویدئو) واکنش احساسی یک سگ به اولین دیدار با صاحبش بعد از چند سال زندان/ چه احساسات قوی دارن این موجودات خدا😭 (فیلم) کشف چاهی باستانی در فلسطین که یوسف پیامبر را در آن انداختند! یوسف از قعر چاه به قصر عزیز مصر رسید مادر و خاله دوقلو این بچه را گیج کردند + فیلم (فیلم) واکنش احساسی نوزاد تازه متولد شده به صدای مادرش فضای مجازی رو ترکوند! چه ناز داره مامانشو نگا میکنه😍 (فیلم) واکنش بامزه سگ خجالتی به قربون صدقه رفتن خانم دکتر مهربون/ ای جانم خنده هاشو نگاا😍 (فیلم) وضعیت خنده دار جوان ایرانی در متروی مشهد/ کودک درونش فعاله😂