ساعدنیوز
ساعدنیوز

روس ها گاهی به دلیل شرایط منطقه ای حاضر هستند که وزن ژئوپلیتیکی خود در مناطق خارج نزدیک را بفروشند

  چهارشنبه، 23 شهریور 1401   کد خبر 222928
روس ها گاهی به دلیل شرایط منطقه ای حاضر هستند که وزن ژئوپلیتیکی خود در مناطق خارج نزدیک را بفروشند
تحرکات اخیر در منطقه اشغالی قره باغ و درگیری نیروهای آذربایجان و ارمنستان نشان می دهد که قفقاز جنوبی در آستانه یک تحول معنادار و تأثیرگذار قرار دارد! تقابل دو همسایه ایران، می تواند به قیمت از دست رفتن یکی از شاهراه های ترانزیتی ایران تمام شود. ساعدنیوز در گفتگو با دکتر سهراب انعامی علمداری کارشناس مسائل راهبردی به بررسی این موضوع پرداخته است.

احداث دالان ارتباطی میان جمهوری آذربایجان و نخجوان طبق توافقنامه آتش بس محل درگیری و نزاع جمهوری آذربایجان و ارمنستان است.

ساعدنیوز: بعد از امضای متن آتش بس میان ارمنستان و آذربایجان با وساطت مستقیم روسیه عملاً برای مدتی آرامش در مرزهای دو کشور برقرار بود و حتی فرایند عادی سازی روابط و گفتگوهایی متعاقباً میان دو کشور و نیز شریک اصلی آذربایجان یعنی ترکیه با ارمنستان در جریان بود. درگیری های 24 ساعت گذشته تلفات زیادی داشته است و آذربایجان اعلام کرده است که 50 تن از سربازان این کشور در این درگیری ها کشته شده اند به نظرتان چه مسائلی باعث شعله ور شدن دوباره آتش درگیری ها در قفقاز جنوبی شده است؟

دکتر سهراب انعامی علمداری: نگاهی به پیشینه تحولات منطقه قفقاز جنوبی به ویژه بحران قره باغ ناگورنو نشان می دهد که این منطقه از جمله مناطقی است که مبتلا به بحران ژئوپلیتکی است. بحران های ژئوپلیتیکی در مناطقی شکل می گیرد، که افزون بر اصطکاک جغرافیایی دارای فضایی از تعارض و چندگونگی هویتی اسیت. منطقه ناگورنو قره باغ از جمله این مناطق است که در تاریخ متاخر خود از دوران روسیه تزاری این تعارض هویتی ایجاد و تشدید شده است. در این چارچوب، شکل بحران های آن نیز به دلیل همین تعارض هویتی تاریخی، دایمی و دامنه دار است.
با وقوع جنگ اول قفقاز جنوبی که از سال 1988 تا 1994 و در دوران فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی شکل گرفت، المان ها و مولفه های هویتی آشکار بود؛ المان هایی که ابتدا در درون منطقه قره باغ ناگورنو و در پی چالش های هویتی و وزن یابی ارمنی ها شکل گرفت و سپس با حمایت های نظامی ارتش درحال فروپاشی شوروی به نفع ارمنستان به جنگی تمام عیار میان ارمنستان و جمهوری آذبایجان تبدیل و در نهایت به دلیل فقدان اجماع داخلی و تشدید اختلافات سیاسی در باکو به نفع ایروان تمام شد و ارمنستان توانست علاوه بر حضور در منطقه اصلی قره باغ مناطقی از جمهوری اذربایجان را نیز به دست آورد.
در نهایت با وجود مذاکرات صلح در چارچوب های دوجانبه و چندجانبه به ویژه سازمان همکاری و امنیت اروپا، مذاکرات به سرانجام نرسید.
با افزایش قیمت نفت و بر سرکار آمدن خانواده علی اف در جمهوری آذربایجان (ابتدا حیدر علی اف و سپس الهامی علی اف) این کشور به لحاظر سیاسی و اقتصادی به یک تعادل راهبردی در داخل و روابط خارجی خود رسید و به نظرم، همین افزایش وزن ژئوپلیتیکی منجر به جنگ دوم قره باغ و روند بازپس گیری مناطق از دست رفته در سال 1994 شد. این بار شرایط برای طرف ارمنی سخت دشوار بود، چرا که ارمنستان به لحاظ سیاسی و اقتصادی با مشکلات و معضلات عدیده ای مواجه بود و سرانجام جنگی که از ۲۷ سپتامبر ۲۰۲۰ آغاز شده بود و 44 روز به طول کشید در ۹ نوامبر با حضور الهام علی اف، ولادیمیر پوتین و نیکول پاشینیان در مسکو و نیمه شب با دستیابی به یک توافق نامه آتش بش در 9 بند به اتمام رسید.
در این توافق نامه به بندی اشاره دارد که در آن کریدوری در یک نوار سرزمین های کشور ارمنستان نزدیک به مرزهای ترکیه و ایران برای تردد اتباع آذربایجان به جمهوری خودمختار نخجوان ایجاد خواهد شد که نظارت و تضمین امنیت آن بر عهده نیروهای روسی است. این بند خود محل اختلاف بنیادین میان باکو و ایروان بوده و درگیری اخیر وحتی تنش ها متعدد و کوچک و بزرگ پس از توافق 9 نوامبر نیز ناظر بر این بند توافق است.

تصویر

به نظر می رسد که اساساَ باکو و آنکارا رویکرد تقابلی در این زمینه دارند و تلاش دارند در شرایط تنش منطقه ای خواسته و انتظارات راهبردی خود را به سرانجام برسانند.

ساعدنیوز: آذربایجان همچنان بر احداث دالان زنگزور اصرار دارد و ترکیه نیز در این مورد حامی آذربایجان است و اردوغان نیز بارها این مطلب را تکرار کرده است. با توجه به منافع استراتژیک ایران در این خصوص و تغییر احتمالی ژئوپلتیک منطقه و قطع دسترسی ایران به این مسیر فوق حساس، آیا تهران اجازه این کاری را خواهد داد؟ واکنش احتمالی تهران چه خواهد بود؟

دکتر سهراب انعامی علمداری: ببنید دالان زنگزور یکی از موضوعات پیچیده و متناقض در وضعیت منطقه است. اساساً ساختار و سازه جغرافیایی(کوهستانی و دارای ارتفاعات سنگی و متداخل) منطقه اجازه ایجاد یه دالان ارتباط جاده ای مستقیم را نمی دهد. تنها مسیر ارتباطی کنونی نیز یک خط آهن به جا مانده از دوران شوروی سابق است که از اریکه کناره رودخانه ارس در منتهی الیه غربی جمهوری خودمختار نخجوان آغاز و با عبور از خاک ارمنستان کنونی به خاک جمهوری آذربایجان در منطقه زنگزور وارد می شود.
بنابراین، چنین شرایط جغرافیایی اجازه عبور مستقیم جاده ای را به باکو نمیدهد و برای عبور جاده ای نیاز به ورود به بخش جنوبی ارمنستان یعنی استان سیونیک و سپس حرکت به سمت شمال و ورود به خاک اصلی جمهوری خودمختار نخجوان است.
باکو اصرار دارد که در قالب بند 9 جموری اذربایجان بایستی از این حق برخوردار باشد که از طریق یک دالان به نخجوان و از آنجا نیز به ترکیه متصل شود.
جمهوری اسلامی ایران از همان ابتدای بحران تلاش کرد که از طریق میانجی گری فعال آتش بس در فرایند جنگ ایجاد شود و حتی بر حق جمهوری آذربایجان درباره مناطق اشغال شده از سوی ارمنستان تاکید داشت و دارد و طرح هایی نیز درباره دالان زنگزور مبنی بر ایجاد پل بر روی رودخانه ارس از منتهی الیه مرز نخجوان و ارمنستان و ورود جاده ای به ایران و سپس احداث پل دیگر در منتهی الیه شرقی و نقطه اتصال زنگزور ارایه داد تا بن بست جاده ی جمهوری آذربایجان با نخجوان و ترکیه رفع شود و حتی قراردادهایی در این زمینه مابین تهران و باکو به امضا رسید.
اما به نظر می رسد که اساسا باکو و آنکارا رویکرد تقابلی در این زمینه دارند و تلاش دارند در شرایط تنش منطقه ای خواسته و انتظارات راهبردی خود را به سرانجام برسانند.
در این قالب الگوی رفتاری جمهوری اسلامی ایران درباره وضعیت منطقه ای مبتنی بر یک ادراک و دورنمای راهبردی است. اینکه دو کشور دیگر تلاش بکنند در چارچوب یک راهبرد مشخص که توازن و تعادل راهبردی منطقه مهم قفقاز جنوبی را برهم برنند اساساَ قابل پذیرش نیست، چراکه افزون بر عامل برهم خوردن وزن راهبردی در ژئوپلیتیک سیال منطقه، ایران مسیر دسترسی چندگانه خود در چارچوب کریدور جنوب به شمال را از دست خواهد داد و چنین روند و وضعیتی برای کشوری با وزن راهبردی ایران در گستره دریای خزر تا خلیج فارس و اقیانوس هند غیرقابل قبول است.
از سوی دیگر، جمهوری آذربایجان سال هاست مناسبات گسترده ای را با اسرائیل در حوزه های راهبردی، سیاسی- امنیتی و اقتصادی برقرار کرده و چنین شرایطی می تواند باعث شکل گیری وضعیت توازن تهدید برای ایران در مرزهای شمالی از سوی اسرائیل شود در چنین فضایی افزایش تنش با وجود مدیریت این تنش ها از سوی دو طرف محتمل بوده، و حتی می تواند به اصطکاک نظامی میان دو طرف در مزرها یا حتی ورود ایران به یک روند بازدارندگی تهاجمی نیز ختم شود.

تصویر

روس ها درباره قره باغ در یک چرخش معنادار و با سکوت راهبردی به جمهوری آذربایجان اجازه دادند که مناطق اشغالی از زمان جنگ اول قره باغ را دوباره تصرف کنند.

ساعدنیوز: با توجه به توافقات اخیر روسیه با ترکیه در خصوص عادی سازی روابط با سوریه و ائتلاف دو کشور در خصوص مسائل منطقه ای بعد از تغییر نگاه اردوغان به غرب و تنش های اخیر با یونان، آیا حمایت تلویحی مسکو از آذربایجان در خصوص مسأله قره باغ با چاشنی حمایت مضاعف اردوغان، می تواند یک تغییر ژئوپلتیک را به ارمنستان و ایران تحمیل کند؟

دکتر سهراب انعامی علمداری: ببینید وضعیت کنونی جهان یک وضعیت سیال، پویا و ژلاتینی است، و به تعیبر من، ما با یک جهان آشوب زده مواجه هستیم. در چنین شرایطی، مناطق با پویش های ژئوپلیتیکی و راهبردی بیشتری مواجه هستند. همچنین کشورها گاهی تلاش می کنند منافع کوتاه مدت را بر منافع بلندمدت در اولویت قرار دهند و اتئلاف ها نیز شکل کوتاه مدت به خود می گیرند.
روس ها برای دهه های متمادی در حوزه قفقاز جنوبی حضور داشته اند و در دوران پسا شوروی نیز یکی از حوزه های به اصطلاح خارج نزدیک این کشور در این منطق بوده است. ارمنستان یکی از مناطقی است که یکی از پایگاه های مهم نظامی روسیه قرار دارد و ایروان نیز در چارچوب سازمان پیمان امنیت جمعی(CSTO) با روسیه همکاری نظامی دارد. اما روس ها درباره قره باغ در یک چرخش معنادار و با سکوت راهبردی به جمهوری آذربایجان اجازه دادند که مناطق اشغالی از زمان جنگ اول قره باغ را دوباره تصرف کنند و سپس با دیپلماسی قوی توانستند جنگ را درهمان مرزها متوقف و آتش بس ایجاد کنند. چنین روندی نشان داد روسیه نقش راهبردی خود در منطقه قفقاز جنوبی را ایفا کرده است.
اما شرایط کنونی نشان می دهد که روس ها گاهی به دلیل شرایط منطقه ای حاضر هستند که وزن ژئوپلیتیکی خود در مناطق خارج نزدیک را بفروشند، به مانند روندی که پس از حادثه یازدهم سپتامبر2001 میلادی و حمله آمریکا به افغانستان رخ داد. در آن زمان مسکو با فروش بخشی از وزن خود به دولت جورج پوش پسر، منافع اقتصادی گسترده ای را در اروپا و مناطق دیگر جهان به دست آورد. اکنون پس از سال ها چنین شرایطی نیز می تواند در روند مذاکرات و در میانه بده بستان های اقتصادی، سیاسی- امنیتی رخ دهد. اما چنین روندی وابسته به موضوعاتی مانند جنگ اوکراین، وضعیت احیای برجام، میزان سود و زیان و چانه زنی با جمهوری آذربایجان و ترکیه و در نهایت گستره تحریم های غرب غلیه روسیه دارد.
در چینن وضعیتی جمهوری اسلامی ایران اگرچه با شرایطی متناقض در همکاری های سیاسی و اقتصادی با روسیه و ترکیه مواجه خواهد بود اما هم روسیه و هم ترکیه به موضع رسمی ایران درباره تغییرات ژئوپلیتیکی در مرزهای رسمی آگاه هستند. پس در نهایت هرگونه چانه زنی میان ترکیه و روسیه برای ایجاد تغییرات ژئوپلیتیکی می تواند فضای تعامل راهبردی میان سه کشور را به سرعت کاهشی کرده و حتی تخریب کند.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
(عکس) تصاویر جالب از رهبر انقلاب هنگام رای دادن / هر کسی پیر شود، از بر رو می‌افتد؛ پیر میخانه‌ی ما، اشرف مخلوقات است ... (783 نظر) حماسه دختر مازندرانی با موتورسیکلت در راه مدرسه+ویدئو/ به سن و سال نیست که به جربزه اس! (448 نظر) خلاقیت تاریخی مهندس ایرانی در نصب دوربین مداربسته به دیوار حماسه آفرید+ عکس/ اینو به دانشگاه هاروارد نشون بده درجا بهش دکترای افتخاری میدن😂 (321 نظر) کودکی که با سوال هوشمندانه خود انگشتر رهبر معظم انقلاب را هدیه گرفت+ویدئو/ماشاءالله... (218 نظر) (عکس) عاشقانه های سنگین و رنگین فاطمه دانش پژوه برای همسرش سید احمد خمینی (180 نظر) محسن تنابنده، نقیِ پایتخت با انتشار این عکس از فوت پدرش خبر داد+عکس/ روحشون شاد چقد پدر و پسری شبیه هم بودن (175 نظر) خلاقیت جالب و هوشمندانه شهرداری در ایجاد دستگاهی برای گرم کردن دست شهروندان در زمستان +عکس/ طراح این خدمت بزرگی به مردم کرده (162 نظر) ماجرای زنی که از امام زمان (عج) برای امام خمینی (ره) پیغام آورده بود! (150 نظر) خلاقیت خنده دار میوه فروش وانتی برای اعلام قیمت میوه/خلاقیت مساویست با موفقیت+ عکس (123 نظر) ابتکار جالب و منحصر به فرد شاطر اصفهانی برای سرگرم کردن صف نانوایی/ هنر نزد ایرانیان است و بس+ویدیو (117 نظر) روایتی از خانه بدون زرق و برق تازه دامادیِ یکی از فرزندان رهبر معظم انقلاب/ دور خانه موکت بود و دو‌ سه تا پشتی ابری معمولی، نه مبلمانی، نه... (96 نظر) (فیلم) حماسه آفرینی در خنده دارترین دعوای خانوادگی بالای تیر چراغ برق/ لامصب چطوری رفتی اون بالا😂 (92 نظر) عاشقانه جذاب هاشمی رفسنجانی و همسرش سر سفره ساده صبحانه +عکس (78 نظر) همسر احمد خمینی کیست؟ + عکس (59 نظر) ایده تحسین برانگیز پاکبان مشهدی در هوای سرد برفی+ عکس/قشنگ ترین قاب از انسانیت😍 (56 نظر)
دیگران می‌خوانند   
خانواده پر جمعیت کاریماما، ندیمه زلیخای سریال یوسف پیامبر/ ماشالا چه خونواده صمیمی (ویدئو) آوازخوانی علیرضا بیرانوند در کنار دختر نازش/ چه با احساس هم میخونه (ویدئو) رَپ خواندن بچه ی "مهمونی" برای پردیس احمدیه/ ممنون بچه جان ما رو با معنای پردیس هم آشنا کردی سامان صفاری، امیر عاشق پیشه "دلدادگان"، در پشت صحنه فیلم سینمایی پارادیس عکس لو رفته از بهرام رادان با یک کلاه بخصوص/ بنظرتون توضیحی که دادن قانع کننده بود؟ (ویدئو) جو عجیب دو طلبه در جشن تکلیف دختران در حسینیه معلی/عروس چقد قشنگه ایشالا... ایده تحسین برانگیز راننده کردستانی، با نوشته جالب پشت وانت اش حماسه آفرین شد+فیلم/ آدم حَظ میکنه از این درک و فهم بالا تصاویری حاشیه ای از حمیدرضا رسایی، نفر دوم حوزه انتخابیه تهران در ادوار قبلی مجلس توضیحات امیرحسین ثابتی، نفر سوم انتخابات مجلس از تهران درباره حواشی سفرش به جام جهانی قطر: هزینه غذا با خودمان بود / در جایی شبیه به موکب های اربعین سکونت داشتیم تصاویری از سید محمود نبویان، نفر اول انتخابات مجلس از تهران بدون لباس روحانیت در یک سفر خارجی (عکس) شکار محمدباقر قالیباف در موقعیتی که تصورش هم نمی توانید بکنید / رئیس مجلس در حال انجام بی سر و صدای کار خدماتی روایتی از خانه بدون زرق و برق تازه دامادیِ یکی از فرزندان رهبر معظم انقلاب/ دور خانه موکت بود و دو‌ سه تا پشتی ابری معمولی، نه مبلمانی، نه... بادی اسپلش چیست و روش استفاده از آن چگونه است (عکس) ادای نذر هر ساله محمدباقر قالیباف با حضور در یک مکان بهشتی در ماه رمضان تیکه خنده دار و باحال محسن تنابنده، نقیِ پایتخت به حسن روحانی+ویدئو/ من تازه صبح جمعه فهمیدم... فال انبیاء روزانه دوشنبه 14 اسفند ماه 1402 خلاقیت راهگشا و خنده دار یک مادر برای مقابله با کار کلافه کننده‌ی بچه های دوقلویش در کشیدن موی همدیگه +ویدئو/ فقط واکنش بچه ها😂 وقتی خواهر بزرگتری و از دست داداش کوچکترت دلت پُر از خونه+عکس/ خلاقیتش منو کُشته😂 علت علاقه و روی آوردن مردم قدیم به خوردن اجساد مومیایی چه بود؟ جذابترین سکانس دلدادگان؛ رویارویی فرزانه و مرضیه بعد از مدت ها+ویدئو/ رفتی با خاطرخواه من ازدواج کردی؟؟ ویدیویی که محسن تنابنده با انتشار آن خوشحالیش رو از خوردن قرمه سبزی مامان پز اعلام کرد/ فقط پسرش که دنیا عین خیالش نیست😍 شنلِ عروس ساده و بدون تجملات عروس ترکیه‌ای احمدی نژاد در مراسم عقدش+عکس/ پدر عروس تاجر معروف و پولدار ترکیه ست لایو اینستاگرامی هادی چوپان برای توضیح تبلیغاتش برای کوروش کمپانی+ویدئو/تبلیغات را برای جیبم نکردم، شغل من هر روز 1000 برابر تبلیغ این کمپانی هزینه دارد (عکس) اولین کفش پاشنه بلند جهان، میراثی از ایران زمین/ تعجب می‌کنید اگر بدانید هدف از تولید کفش پاشنه بلند چه بوده است 50 میلیارد تومان جایزه یک ساعت ماندن در ساکت‌ترین اتاق جهان+ویدئو/ هیچکس نتونسته بیشتر از 45 دقیقه دووم بیاره (عکس) تصاویر جالبی از حضور مردم در خانه موزه هاشمی رفسنجانی فال روزانه امروز دوشنبه 14 اسفند ماه 1402 طراحی لوگو بسیار جذاب و زیبا رستوران مهدی طارمی ستاره تیم ملی در بوشهر/ چه خلاقیتی+ عکس واکنش خنده دار علی ضیا به شباهت جالبش به مخمل خونه مادربزرگه/ چه شباهتی😂+عکس رونالدو پسر تبریزی را سورپرایز کرد/ وقتی میفهمه مبتلا به سرطان هست غافلگیرش میکنه+ویدیو فال شمع روز دوشنبه 14 اسفند ماه 1402 حضور جنجالی بازیکن آرسنال در ایران برای تلاوت قرآن در برنامه محفل/تلاوت سخت است یا فوتبال؟ + فیلم فال قهوه با نشان روز دوشنبه 14 اسفند ماه 1402 دکوراسیون شیک و امروزی گوشه ای از خانه رضا گلزار و چیدمانی زیبا با ویو ابدی+ عکس فال حافظ با تفسیر روز دوشنبه 14 اسفند 1402 + فیلم فال ابجد روزانه دوشنبه 14 اسفند 1402 دنیز دایی دختر بزرگ علی دایی اسطوره فوتبال در آغوش رضا گلزار/ باورکردنی نیست + عکس خلاقیت جالب شهرداری شیراز با ایجاد نیمکت موزیکال برای زیباسازی شهر / فقط تو ایران میشه این منظره زیبا رو دید!+ویدئو تفریح و گشت و گذار شبنم قلی خانی در موزه خاص صدا و نور/ چه جای منحصر به فرد و زیبایی+ویدیو تصاویری جذاب از آیت الله آل‌هاشم سوار بر قطار اتوبوسی دانشجویان شهید مدنی آذربایجان
تیتر امروز   
توضیحات امیرحسین ثابتی، نفر سوم انتخابات مجلس از تهران درباره حواشی سفرش به جام جهانی قطر: هزینه غذا با خودمان بود / در جایی شبیه به موکب های اربعین سکونت داشتیم (عکس) ادای نذر هر ساله محمدباقر قالیباف با حضور در یک مکان بهشتی در ماه رمضان روایتی از خانه بدون زرق و برق تازه دامادیِ یکی از فرزندان رهبر معظم انقلاب/ دور خانه موکت بود و دو‌ سه تا پشتی ابری معمولی، نه مبلمانی، نه... فال روزانه امروز دوشنبه 14 اسفند ماه 1402 فال شمع روز دوشنبه 14 اسفند ماه 1402 فال قهوه با نشان روز دوشنبه 14 اسفند ماه 1402 فال حافظ با تفسیر روز دوشنبه 14 اسفند 1402 + فیلم فال ابجد روزانه دوشنبه 14 اسفند 1402 متولدین این ماه ها جزو خجالتی ترین آدم ها هستند / خجالتی ترین آدم ها متولد کدوم ماه هستن؟ مصرف 5 فنجان قهوه ابتلا به سرطان روده را 30 درصد کاهش می دهد / خواص بی نظیر قهوه که از آن غافل بودید فال انبیاء روزانه دوشنبه 14 اسفند ماه 1402 (عکس) هدیه ویژه و خاص ستاره بی همتای تیم ملی سردار آزمون به الهه منصوریان بعد از خداحافظی! علت علاقه و روی آوردن مردم قدیم به خوردن اجساد مومیایی چه بود؟ خون‌آشام مشهد اعتراف کرد ؛ همه را گاز گرفتم اما پدرم را نکشتم بیوگرافی و زندگی خصوصی هادی چوپان و همسرش،از مدال طلا آرنولد کلاسیک تا مهاجرت+ عکس و فیلم جذاب
منتخب روز   
عکس‌های خاطره‌انگیز از کلوپ بازی بچه‌های دهه 60 و 70 / آره ما با هم فرق می‌کنیم، تو یه همچین شرایطی بزرگ شدیم! سکانس خنده دار برنامه اسکار با سوال مهران مدیری از امیرعلی نبویان: عمه نیما کجای نیماست؟🤣 (فیلم) وقتی افسانه دوباره حلقه مالک رو دست کرد / دیگه عاشق شدن فایده نداره ... عکس دیده نشده از ژست جالب دهه شصتی لیندا کیانی و حمید گودرزی در پشت صحنه سریال دلدادگان (عکس) تصویری از اولین روز پدربزرگ شدن سید حسن خمینی، نوه حضرت امام (ره) / خوشحالی جالب سید حسن از دیدن ایران خانم (عکس) استایل کژوال امید عالیشاه در مراسم عروسیش در یک تالار مجلل با ترکیب جالب کت و شلوار با تی شرت / کاپیتان باس خوشتیپ باشه❤❤❤ پشت صحنه خنده دار برنامه اسکار مهران مدیری: وقتی فرناز رهنما با لبخند به نیما شعبان نژاد میگه ایکبیری تا از غلظت توهینش کم کنه🤣 (فیلم) تشویق بازیکن قطری پرسپولیس در اصفهان به سبک آهنگ معروف بندری / حسن، حسن، یا حسن، حسن عبدالکریم ... واریز مرحله دوم سود سهام عدالت تا 25 اسفند پیام تسلیت سید ابراهیم رئیسی برای درگذشت پدر همسر سیدحسن خمینی