ساعدنیوز
ساعدنیوز

روسیه ستیزی در ارمنستان چه عواقبی برای قفقاز جنوبی در پی دارد؟

  چهارشنبه، 13 اردیبهشت 1402   کد خبر 338787
روسیه ستیزی در ارمنستان چه عواقبی برای قفقاز جنوبی در پی دارد؟
ساعدنیوز: نظرسنجی ها نشان از آن دارد که افکار عمومی و دولت ارمنستان هر روز از روسیه دور و دورتر می شود. ساعدنیوز در گفتگویی اختصاصی با دکتر احسان موحدیان کارشناس مسائل قفقاز به ریشه روسیه ستیزی در ارمنستان و عواقب آن برای آینده قفقاز پرداخته است.

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی ساعدنیوز، دکتر احسان موحدیان کارشناس مسائل قفقاز در گفتگو با خبرنگار ساعدنیوز به تیین دلایل گسترش روسیه ستیزی در ارمنستان و تأثیر این موضوع بر آینده قفقاز جنوبی و مناقشه قره باغ گفت: بحث روسیه ستیزی در ارمنستان دو جنبه دارد؛ یک وجه این مسأله بازمی گردد به رویکرد دولت مستقر در این کشور. دولت آقای پاشینیان و نماینده های حامی آقای پاشینیان در پارلمان ارمنستان که 70 درصد کرسی ها را به خود اختصاص داده اند، و رسانه های دولت مستقر به دلیل گرایش شان به سمت غرب و ترجیح تقویت روابط شان با اروپا و آمریکا، و علاقه ای به گسترش روابط با روسیه ندارند؛ اینها به دنبال این هستند که نفوذ و گستره حضور روسیه در ارمنستان را کم کنند و گرایش دارند که مذاکرات صلح را با همکاری آمریکا، ناتو و اتحادیه روپا انجام دهند.

دکتر احسان موحدیان

موحدیان افزود: جنبه دیگری از این ماجرا هم فعالیت های افراد و سازمان هایی است که لزوماً طرفدار دولت پاشینیان و غربگرا نیستند. ولی معتقدند که روسیه برای حفظ منطقه کوهستانی آرتساخ اقدامات کافی صورت نداده، و روسیه به دلیل استقرار یک دولت غربگرا در ارمنستان عملاً این کشور را مجازات می کند و در حفظ تمامیت ارضی ارمنستان کم کاری می کند و این ماجرا به ضرر ارمنستان تمام می شود. بنابراین، این گروه ها ناراضی هستند.

این کارشناس مسائل بین الملل تصریح کرد: البته در این قضیه، تحریم های غرب بر علیه روسیه بی تأثیر نیست. چون روسیه به دنبال دور زدن تحریم ها و باز کردن مسیرهای تجاری جدید، و استفاده از مسیر باکو برای فروش نفت و گاز خودش است، باکو در دکترین امنیتی، اقتصادی، و اطلاعاتی روسیه و شخص پوتین جایگاه بالاتری دارد. به بیان دیگر، جبرهای ژئوپلتیک و ژئواکونومیک خودشان را بر روسیه تحمیل کرده اند و روسیه آنقدری که باید برای حفظ صلح در منطقه قره باغ طبق قرارداد 2020 وقت بگذارد، تلاش نمی کند و کم کاری می کند. بنابراین، دو گروه در ارمنستان گرایش به روسیه ستیزی دارند. نظرسنجی های اخیر هم نشان می دهد که نارضایتی مردم ارمنستان از روسیه روز به روز در حال افزایش است و حتی روسیه جزو 4 کشوری است که مردم ارمنستان آن ها را دشمن محسوب می کنند. اگر آذربایجان و ترکیه رتبه های اول و دوم را دارند؛ در یک نظرسنجی اخیر، روسیه هم کشور چهارم نامحبوب در میان مردم ارمنستان شده است.

دکتر موحدیان با اشاره به فرصت طلبی آمریکا برای بهره مندی از شرایط موجود در قفقاز جنوبی تأکید کرد: آمریکا از این وضعیت بدش نمی آید و اتفاقاً خیلی از این موضوع خوشحال است. چون دوست دارد که خودش میانجی صلح شود، و از طرفی خواهان کاهش نفوذ روسیه در قفقاز و قره باغ است تا خودش در آنجا نفوذ کند، و باز هم مرزهای ناتو را گسترش دهد. بنابراین، آمریکایی ها از گسترش روسیه ستیزی در ارمنستان استقبال می کنند و از این وضعیت خوشحال هم هستند. و این موضوع برای آینده قفقاز جنوبی به هیچ وجه خوب نخواهد بود، چون افزایش نفوذ آمریکا در این منطقه به معنای افزایش بی ثباتی، ناامنی، و تنش آفرینی است. آنها می خواهند در این منطقه باشند نه برای حفظ صلح بلکه برای ایجاد تنش و بی ثبات کردن ایران، روسیه و چین؛ تا برسند به منابع نفتی دریای کاسپین و منابع معدنی و کنترل مسیرهای ارتباطی و ترانزیتی. حمایت از گرایش های تجزیه طلبانه هم در ایران، هم در روسیه و هم در چین برای آمریکایی ها مهم است.

موحدیان در پایان با اشاره به تأمین منافع تلاویو از طریق گسترش نفوذ آمریکا و ناتو در ارمنستان و کاهش تأثیرگذاری روسیه در قره باغ گفت: در این وضعیت اسرائیل هم راحت تر می تواند در قفقاز و در نزدیکی مرزهای ما حضور داشته باشد و برای به خطر انداختن امنیت ملی ما تلاش کند. ارمنستان بازنده اصلی این وضعیت خواهد بود. ایروان حمایت مسکو را از دست خواهد داد. این حمایت هرچقدر هم کم و ناچیز بوده، بالأخره همین حمایت بوده که ارمنستان را حفظ کرده است. آمریکایی ها علیرغم ادعاهایی که دارند، کار جدی ای در راستای حمایت از تمامیت ارضی ارمنستان انجام نداده اند. نه سلاحی به ارمنستان فروخته اند؛ نه نیروهای نظامی شان را در آنجا مستقر کردند؛ هر کاری کرده اند، همه برای ضربه زدن به ایران، روسیه و چین بوده است، نه حفظ ارمنستان. فرانسه هم کار خاصی نکرده است. این روسیه است که در این منطقه حضور میدانی دارد و می تواند شرایط را کنترل کند. هرچقدر وضعیت به هم ریخته تر بشود، و نفوذ روسیه کمتر شود، و ارمنستان به هر علتی از این ماجرا حمایت کند، روسیه هم واکنش منفی تری را نشان خواهد داد، و با تداوم این وضعیت، ثبات و وحدت و تمامیت ارضی ارمنستان باز هم بیشتر به خطر خواهد افتاد.

** این مصاحبه توسط آقای دکتر علی پیری دبیر سرویس بین الملل انجام شده است.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
بازسازی چهره شگفت انگیز زلیخای یوسف در موزه مصر توسط هوش مصنوعی+عکس /چقدر زیباست.. (581 نظر) گرد و خاک افغانی ها در مترو تهران تاریخ ساز شد/ یه همینو کم داشتیم... (342 نظر) تصاویری از عیادت جواد عزتی و هنرمندان از رهبر معظم انقلاب و استقبال گرم ایشان (306 نظر) رونمایی هالک ایرانی (سجاد غریبی) از استاد قَدَرش که یَل بودنش را مدیون اوست+عکس (235 نظر) ایده خلاقانه دانشجو برای گرم کردن غذا در خوابگاه +عکس/ اجاق گاز با دیدن این صحنه تشنج کرد🤣 (192 نظر) کشف تابوت ارزشمند آخناتون با چشم طلا متعلق به مصر باستان+عکس (172 نظر) تمرینات سخت هالک ایرانی (سجاد غریبی) برای رو کم کنی ستاره های بوکس جهان (161 نظر) کشف مجسمه فیروزه ای و فوق العاده زیبای دختر کوروش در اطراف تخت جمشید+عکس (156 نظر) (عکس) کشف مومیایی سالم زلیخا، همسر عزیز مصر برای اولین بار/ اگه راس میگی الان خوشگل شو😂 (146 نظر) بازسازی چهره همسران پادشاهان هخامنشی توسط هوش مصنوعی +عکس /یکی از یکی زیباتر و جذاب تر (142 نظر) رفتار نامناسب هادی چوپان با یک نوجوان در مراسم استقبال از بعد از بازگشت به شیراز (138 نظر) کشف شگفت انگیز یک کوه واقعی پر از طلا و گنج از دنیای باستان/ گنجینه هایی که قیمت ندارند+ویدیو (136 نظر) خلاقیت خنده دار یک پیرمرد در نگه داشتن جای پارک برای رفیقش+عکس /خدایا به این شفا نده ما بخندیم🤣 (125 نظر) بازسازی چهره شگفت انگیز یوزارسیف عزیز مصر(یوسف) در موزه مصر توسط هوش مصنوعی+عکس /چه چهره منحصربفردی.. (124 نظر) مومیایی شگفت انگیز چشمهای واقعی زلیخای یوسف پیامبر در داخل تندیس +عکس/چه چشمان رنگی دلربایی! (121 نظر)
دیگران می‌خوانند   
فال شمع روزانه امروز شنبه 11 آذر 1402 فال قهوه روزانه با نشان امروز شنبه 11 آذر ماه 1402 فال ابجد روزانه امروز شنبه 11 آذر 1402 فال روزانه شنبه 11 آذر ماه 1402 فال انبیاء روزانه امروز شنبه 11 آذر 1402 فال حافظ با تفسیر امروز شنبه 11 آذر 1402 + فیلم وقتی حامد آهنگی مریم امیرجلالی رو میترسونه/ بیا خوب نترسیدن!+ویدیو تاثیرگذارترین سکانس سرزمین مادری که ارزش چندین بار دیدن رو داره+ویدیو غوغای صدای بهشتی علی طولابی در حرم امام رضا (ع)/ فقیر و خسته به درگاهت آمدم...+ویدیو غوغای صدای بهشتی عرفان طهماسبی با آهنگ چقدر برای امروز از لحظه هام گذشتم/ صدبارم بشنوی کمه+ویدیو رونمایی از میلیونرترین گدای کل دنیا/ با چه سر و وضعی هم مردم رو گول زده+عکس این مرد 15 سال تمام بدون پول زندگی کرد/ واقعا تو دیگه کی هستی؟+عکس قدرت ماورائی یک مرد که به تنهایی قطار 180 تنی را جا به جا کرد+ویدیو باورنکردنی ترین معجزه دنیا؛ یک نوزاد بعد ایست قلبی کامل دوباره زنده شد! النصر رونالدو را از پوسترش حذف کرد!+عکس سکانس کتک خوردن طناز طباطبایی از نوید محمدزاده در فیلم خشم و هیاهو / واکنش عجیب بازیگر زن بعد از سیلی خوردن! شاهکار تکرار نشدنی خنده بازار در تقلید حضور علی دایی در برنامه نود / لامصب هیچ وقت قدیمی نمیشه😂😂😂 (فیلم) هانیه توسلی راز علت ازدواج نکردنش را فاش کرد / ایشالا پیر نمیشم! (فیلم) گریه های سوزناک دختربچه معروف اینستاگرام به خاطر پیر شدن مادرش در آینده! / تو پیر بشی من چیکار کنم؟ تنها بازی فوتبال ایران که اشک جواد خیابانی را درآورد+ویدیو (فیلم) تیکه جالب پسر بچه بانمک به ترانه علیدوستی در فیلم تفریق / آدم با مامانش اینجوری حرف میزنه؟!😅 واکنش خبرساز فردوسی پور به جای خالی برنامه نود/ به شناسنامه ام دست نزدم!+ویدیو (فیلم) آرام کردن معلم عصبانی با اجرای آهنگی از استاد شجریان / معلم آخرش پسره رو بغل کرد😍 (فیلم) دوربین مخفی معلم باحال از دانش آموزان کلاسش / عکس العمل بچه ها به دوربین جالبه! بعد رونالدو حالا نوبت به جانی دپ و هانده ارچل رسید که برن عربستان!+ویدیو روستای روئین بهشتی برین خلاقیت باحال در استفاده از پارک‌های جیبی به جای پارکینگ ها/ انیشتن هم با دیدن این صحنه یکه میخورد+عکس امام جمعه تهران: میرزاکوچک خان و شهید مدرس هم بسیجی بودند نحوه مشاهده کارنامه در سامانه گلستان دانشگاه ایلام+ آموزش تصویری پرداخت شهریه در سامانه گلستان دانشگاه ایلام نحوه انتخاب واحد سامانه گلستان دانشگاه ایلام+ آموزش تصویری نحوه ثبت نام غیر حضوری در سامانه گلستان دانشگاه ایلام نحوه ی ورود و ثبت نام سامانه گلستان دانشگاه ایلام+ آموزش تصویری نحوه مشاهده کارنامه در سامانه گلستان دانشگاه الزهرا نحوه پرداخت شهریه در سامانه گلستان دانشگاه الزهرا نحوه انتخاب واحد در سامانه گلستان دانشگاه الزهرا+ آموزش تصویری نحوه ثبت نام غیر حضوری در سامانه گلستان دانشگاه الزهرا نحوه ی ورود و ثبت نام در سامانه گلستان دانشگاه الزهرا+ آموزش تصویری (ویدئو) سکانس خنده دار و باحال از شانس نقی پایتخت/میگه پِنجاه تا سنگ ...😂 (ویدئو)عکس العمل مادران ایرانی در مهمانی ها وقتی بچه شلوغی میکنه/صدبارم ببینی کمه🤣
تیتر امروز   
رونمایی از میلیونرترین گدای کل دنیا/ با چه سر و وضعی هم مردم رو گول زده+عکس این مرد 15 سال تمام بدون پول زندگی کرد/ واقعا تو دیگه کی هستی؟+عکس باورنکردنی ترین معجزه دنیا؛ یک نوزاد بعد ایست قلبی کامل دوباره زنده شد! امام جمعه تهران: میرزاکوچک خان و شهید مدرس هم بسیجی بودند آموزش و پرورش، ابطال شرط سنی 22 سال را نپذیرفت! کشف زیباترین گنج دریایی دنیا هنگام غذا خوردن/ این حجم از خوش شانسی غیر قابل باوره!+عکس کشف شگفت انگیز یک گنج گران قیمت توسط عروس خوش شانس/ خرج عروسیشون جور شد+عکس چک 3 میلیونی رهبر انقلاب برای استاد شهریار/ سرانجام جالب آن پول چه بود؟ محققان راز قدیمی «غار شیطان» را کشف کردند مسدود کردن دارایی های ایران در قطر برای روحیه دادن به صهیونیست ها! شیر خشک سهمیه بندی و گران شد / به بی شناسنامه ها و اتباع خارجی سهمیه تعلق نمی گیرد! ماجرای تیراندازی شبانه در زاهدان چه بود؟ + جزئیات پایان آتش بس 7 روزه در غزه بدون اعلام تمدید پاپ فرانسیس تجاوز صهیونیست ها را عملیات تروریستی خواند حواشی داغ امروز جمعه 10 آذر 1402
منتخب روز   
(فیلم) سکانس خنده دار از هزینه های رحمت برای نوسازی دهن فهیمه در سریال پایتخت/ نقی و ارسطو هاج و واج موندن😅 (ویدئو) انگشت مکیدن خنده دار و بامزه جنین در شکم مامانش هنگام سونوگرافی/ دل آدم قیلی ویلی میره براش😍 ویدئو خنده دار و بانمک از لاک زدن دختر بچه به مرغ زنده که قلب همه رو اکلیلی کرد😍این بچه در آینده ناخنکار میشه احتمالا😂 (فیلم) حضور پلیس راهنمایی و رانندگی با لباس بابانوئل سر چهارراه (فیلم) ایده خلاقانه دانش آموز با استعداد ایرانی با قوطی ساندیس وقتی صدای موتور درمیاره/ لامصب انگار موتور قورت داده😁 (فیلم) خوانندگی راننده سرویس خوش اخلاق به زبان کردی برای دانش آموزان/ فریده کیه انقدر روش تاکید داره؟😂 (فیلم) ابتکار جالب یک رستوران کانادایی در نورپردازی خلاقانه برای جلب رضایت مشتری/ آدم دلش میخواد فقط نگاه کنه😍 تنها شعری که استاد شهریار آن را خواند و گریه کرد/ پیرم و گاهی دلم یاد جوانی میکند+ویدیو (فیلم) ثروتمند ترین کودک کار سرچهارراهی در تهران که ماهانه بیشتر از 50 تا 70 میلیون تومان درآمد دارد! (فیلم) غوغای آوازخوانی آقای دکتر ایرانی با صدای بهشتی در پارکینگ مرکز خرید/ تشویق دسته جمعی کارکنان حق این صدا رو ادا کرد (فیلم) حرکت زیبا و منصفانه کاسب قدیمی بازار تبریز/ هنوزم تو دنیا از این آدمای خوب پیدا میشه😍 فیلم رنگی واقعی از یک دوئل در سال 1896‎/ حاوی صحنه های دلخراش