ساعدنیوز
ساعدنیوز

سفر هیثم بن طارق به تهران آخرین فرصت آمریکایی ها برای بازگشت به میز مذاکره است/ عادیسازی روابط با مصر جغرافیای سیاسی و نظامی منطقه را تغییر می دهد

  دوشنبه، 08 خرداد 1402   کد خبر 342171
سفر هیثم بن طارق به تهران آخرین فرصت آمریکایی ها برای بازگشت به میز مذاکره است/ عادیسازی روابط با مصر جغرافیای سیاسی و نظامی منطقه را تغییر می دهد
ساعدنیوز: دکتر سید جعفر قنادباشی تحلیلگر مسائل خاورمیانه در گفتگویی با خبرنگار ما در خصوص سفر مهم سلطان عمان به ایران با اشاره به اهمیت این سفر، به دولتمردان آمریکایی توصیه کرد که از آخرین فرصت برای بازگشت به میز مذاکره و رفع تحریم ها استفاده کنند.

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی ساعدنیوز، دکتر سید جعفر قنادباشی تحلیلگر مسائل جهان اسلام در گفتگوئی اختصاصی با خبرنگار ما در پاسخ به سؤالی درباره اهداف سفر سلطان عمان به تهران و دیدار با رهبر انقلاب اسلامی و رئیس جمهور کشورمان گفت: من معتقدم که این سفر مهم می تواند سرآغاز یک سلسله فعالیت ها و تحرکات دیپلماتیک در سطح منطقه ای و در سطح بین المللی برای ایران باشد. واقع امر این است که این دیدار در پی وقوع سه رخداد مهم در عمان، ایران و منطقه صورت گرفته است. اولاً در عمان سلطان هیثم بن طارق بر سر کار آمده است و نخستین سفر ایشان در کسوت پادشاهی سلطنت عمان به ایران است و عمانی ها یقیناً برنامه های بلندمدتی برای توسعه روابط با ایران دارند و در این سفر این موضوع پیگیری شده است. ثانیاً در ایران نیز آقای رئیسی بر سر کار هستند و برنامه های خاص خودشان را در راستای توسعه روابط با کشورهای منطقه در دستور کار دارند. ثالثاً در منطقه نیز تنش زدایی کشورها با محوریت ایران و عربستان در جریان است. روابط دیپلماتیک ایران و عربستان سعودی احیاء شده است و سوریه به اتحادیه عرب بازگشته است.

دکتر سید جعفر قنادباشی

سفیر اسبق ایران در لیبی با اشاره به مساعد بودن شرایط برای تحولات دیپلماتیک تصریح کرد: یکی از برنامه های مهم سفر آقای هیثم بن طارق به تهران زمینه سازی برای از سرگیری گفتگوهای میان ایران و آمریکا برای احیای برجام است. من معتقدم که این آخرین فرصت برای آمریکایی ها است تا با تأمین درخواست های ایران با محوریت رفع تحریم ها وارد گفتگوی سازنده با ایران شوند. یقیناً فعالیت های دیپلماتیک عمان برای از سرگیری گفتگوها و تلاش های این کشور ستودنی و درست است ولیکن شرط ثمربخش بودن این فعالیت ها این است که آمریکا سیاست های غلط خود را در قبال ایران تغییر دهد. ایران همواره بر ضرورت برداشته شدن تحریم ها به عنوان گام مهم اعتمادسازی برای ادامه گفتگوها تأکید کرده است. متأسفانه همان زمانی که دیپلمات های ایرانی در حال گفتگو با جان کری بودند، آمریکا تحریم ها را علیه ایران افزایش می داد و این واقعیت تلخی است که وجود دارد.

دکتر قنادباشی افزود: آمریکایی ها باید بدانند که ضعف های منطقه ای آنها همگی ریشه در سیاست های غلط شان و نیز تبعیت از صهیونیسم در دستگاه دیپلماسی شان است. آمریکایی ها باید منافع ملی خودشان را بر خواست صهیونیست ها ترجیح دهند. به نظرم سفر هیثم بن طارق به ایران فرصت خوبی را در اختیار آمریکایی ها قرار می دهد تا تصمیم های مهمی را بگیرند و سیاست های خارجی غلط خودشان در قبال ایران را تغییر دهند. آنها باید واقعیت های موجود در منطقه را بپذیرند. منطقه در حال حرکت به سمت آرامش و تعامل است و آنها نیز اگر می خواهند از این وضعیت بهره مند شوند باید سیاست هایشان را تغییر دهند.

این استاد روابط بین الملل و سیاست خارجی درباره موضع مثبت مقام معظم رهبری در دیدار با هیثم بن طارق آل سعید در خصوص از سرگیری روابط ایران و مصر گفت: در این سال ها دو گره اساسی برای از سرگیری روابط تهران – قاهره وجود داشته است. گره اول، مخالفت عربستان سعودی به دلیل روابط خصمانه علیه جمهوری اسلامی ایران بود که این گره با عادی سازی روابط دو کشور و احیای روابط دیپلماتیک برداشته شد. اما گره دوم متأسفانه همچنان پابرجاست و آن گره مخالفت عملی کشورهای غربی با برقراری روابط ایران و مصر و همچنین تاثیر گذاری غیر مستقیم رژیم غاصب صهیونیستی بر بخشی از بدنه حاکمیت مصر است. یقیناً پادرمیانی سلطنت عمان برای عادی سازی روابط ایران و مصر گام مهمی در راستای زمینه سازی برای این اتفاق است ولی این گره همچنان وجود دارد.

دکتر قنادباشی با اشاره به سیاست های استعماری غرب به رهبری آمریکا در جهت فاصله انداختن میان ایران، مصر و ترکیه گفت: آمریکا و انگلستان خوب می دانند که اگر ایران، مصر و ترکیه روابط حسنه با همدیگر داشته باشند، فاتحه استعمار حداقل در نیمی از جهان خوانده می شود. به همین خاطر تلاش این دولت ها آن است که اجازه ندهند ایران و مصر، یا ایران و ترکیه و ترکیه و مصر روابط سازنده و پایدار داشته باشند. اگر ایران و مصر روابط خوبی داشته باشند یکی از اساسی ترین مشکلات جهان اسلام یعنی فرقه گرایی و جنگ میان شیعه و سنی پایان می یابد و روابط کشورهای مسلمان دیگر مانند الجزایر، مغرب و سودان با ایران گسترش یافته و احیاء می شود.

این تحلیلگر مسائل بین الملل افزود: اگر واقعاً روابط ایران و مصر احیاء شود، جغرافیای سیاسی و نظامی منطقه تغییر پیدا می کند. توجه داشته باشید که مصر در چنگال ترتیبات نظامی غرب به رهبری آمریکا است. این کشور هر ساله در یک سری از رزمایش های نظامی به اجبار شرکت می کند؛ رزمایش هایی که پیام شان آمادگی برای جنگ با بخشی از جهان اسلام است. اگر روابط ایران و مصر احیاء گردد، قاعدتا ، قاهره بصورت قدرتمندتری می تواند از چنگال این روابط غیرسازنده نظامی و دیپلماتیک نجات پیدا کند.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
(تصاویر) ورود جورجینا به تهران با مانتو و پوشش کامل/ جورجینا همراه رونالدو به ایران آمد (519 نظر) (فیلم) غوغای رقص پسر افغانی در مترو تهران با صدای دست و سوت ایرانی ها (517 نظر) رقص رونالدو داخل هواپیما در مسیر ایران با آهنگ شاد اندی / داد میزنم ای جان دارم میرم به تهران (257 نظر) (فیلم) اجرای آهنگ گرشا رضایی به جای مداحی در بهشت زهرای تهران / کنسرته یا مجلس ترحیم؟! (235 نظر) ازدواج جذاب ترین پسر ایرانی با دختری هم سن مادرش +عکس دختر (228 نظر) هدیه تولد 29 سالگی عجیب برند لوکس به عضو گروه “بی تی اس”! (103 نظر) جاودوی صدای چوپان خوش صدا در دشت و صحرا با آهنگ شجریان+ فیلم/ هرگز نمیشد باورم این برف پیری بر سرم (92 نظر) صدای محشر پیرمرد چوپان در صحرا با خوانندگی آهنگ اصیل +فیلم (77 نظر) (ویدئو) بریم به استقبال ماه مهر با این شیرین کاری پسر دانشجو/ کل کلاس از شدت خنده رفت رو هوا😂 (76 نظر) شاهکار رقص شاد چوپان در کنار گله گوسفندان با آهنگ شاد شاهرخ +فیلم/ لعبتی هزار ماشالاه آی دل من عاشق چشماته ،خوشگلی والله (75 نظر) (فیلم) آوازخوانی و تمپو نوازی دختر با استعداد ایرانی با آهنگ سنگ قبر آغاسی / چقدر حیف که تو کودک کار شدی! (37 نظر) (عکس) قابلمه نوازی پسر شاه پهلوی با جهیزیه های فرح در یک کنسرت خانگی (34 نظر) رقص شاد شادمهر در کنسرتش با آهنگ مهستی/بازم نشستی روبروم مات تماشای توام +فیلم (32 نظر) (فیلم) تمرین رقص عربی رونالدو برای انجام شادی گل مقابل پرسپولیس در تهران با آهنگ معروف غفور غفور! (31 نظر) (فیلم) اجرای زنده و مشترک آهنگ یکی هست تو قلبم توسط مرتضی پاشایی و محسن یگانه / خدابیامرز عجب صدایی داشت ... (30 نظر)
منتخب روز   
افتتاح مرکز سنجش، آموزش و تربیت فنی، حرفه ای و مهارتی و تعیین صلاحیت های حرفه ای آذربایجان شرقی با حضور وزیر تعاون دفاع جانانه رهبر انقلاب از ملت ایران در مصاحبه با رسانه آمریکایی / ما بزرگترین قربانی تروریسم هستیم‎+ویدئو (فیلم) زایمان طبیعی یک زن نزدیک پادگان نظامی با کمک سربازان/ درود بر شرف و انسانیتتون👏 (ویدئو) خوانندگی آهنگ شاد توسط محمد بحرانی در برنامه صداتو برای عادل فردوسی پور/ عجب رپ شادی خوند بازداشت قاتل مدیر حوزه علمیه قیدار + جزییات هک اکانت ادمین اینترنشنال و افشای هویت کاربران خائن به وطن +فیلم (ویدئو) آویزان شدن خانم مهندس ایرانی از یک جرثقیل برای دید زدن ساختمان نیمه کاره/ حتی حجابشم کامله😂 (ویدئو) ابی مورد حمله عاشقان وحشی اش قرار گرفت/ تکه پاره شدن ناگهانی ابی هنگام خواندن آهنگ وقتی دلگیری و تنهااا 😂 (ویدئو)یاسمین پهلوی متوهم، ملکه آینده ایران که حتی سرود ایران رو هم بلد نیست بخونه🙄 (ویدئو) گریه و زاری پسر بچه کرجی که اجازه ندادند رونالدو را ببیند! رونالدو لطفا هیچوقت به این هتل نیااا😂مرسی اه رقص رونالدو داخل هواپیما در مسیر ایران با آهنگ شاد اندی / داد میزنم ای جان دارم میرم به تهران (ویدئو) آب خورد یک مار با لیوان/ طفلک چقدر تشنه بود
تیتر امروز   
تاکید وزیر تعاون بر تعیین تکلیف پروژه 1000 واحدی شمس تبریز ماشین دزدی 2 دختر بدشانس در مشهد / خودروی پلیس زود رسید جمعه به بهشت زهرا نروید + علت و جزییات واکنش باشگاه پرسپولیس به ماجرای پیراهن رونالدو: لباس اهدایی رونالدو به فاطمه حمامی پیش ما جا مانده بود! داماد شدن پدر به جای پسر برسر سفره ی عقد! موز دزدی میمون از اورانگوتان عاقبت خوشی نداشت!+ فیلم واکنش خاص ولیعهد عربستان به استقبال فوق العاده ایرانی ها از رونالدو و یارانش آخرین کشور در روی کره زمین که صاحب تیم فوتبال شد+عکس آخرین وضعیت نرخ ارز امروز 30 شهریور 1402 عشق و حال جنجالی جورجینا در عربستان پایان ندارد!+ عکس دزدی عجیب پرسپولیس؛ به جایزه دختر معلول هم رحم نکردند+عکس توپ فوتبال رئیسی که از فیفا هدیه گرفت+ عکس کشف شگفت‌انگیز گنج بزرگ فرعون زیر آب +عکس شکار ترسناک مار غول پیکر کبری توسط 6 مرد قوی و یک سگ وحشی😵+ فیلم (تصاویر) نه به کتاب و مدرسه؛ کودکانی که طلا استخراج می‌کنند