شاید رئیس‌جمهور آینده بین اسامی مطرح شده نباشد

  یکشنبه، 06 خرداد 1403 ID  کد خبر 390148
شاید رئیس‌جمهور آینده بین اسامی مطرح شده نباشد
ساعد نیوز: حمیدرضا ترقی گفت: احزابی که همراستای با خواست و اراده و ذائقه مردم حرکت کنند، میدان فعالیت کافی خواهند داشت./منبع:فرارو

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی ساعد نیوز به نقل از فرارو، حمیدرضا ترقی گفت: احزابی که همراستای با خواست و اراده و ذائقه مردم حرکت کنند، میدان فعالیت کافی خواهند داشت. اما احزابی که با نظام و رهبری تعارض و با منافع عمومی کشور زاویه دارند، نباید انتظار داشته باشند که دوباره میدانی داشته باشند که سالها، کشور را درگیر مسائل حاشیه‌ای و غربگرایی و امثالهم کنند و ملت منتظر باشند که شاید خارج از کشوری‌ها کاری برایشان انجام دهند؛ بنابراین طبیعیست که افرادی که سال‌ها کشور را به خاطر غربگرایی و متکی به غرب بودن در انتظار ساختن کشور با دست بیگانگان قرار داده بودند، نباید انتظار داشته باشند که دوباره گوی و میدان را به دست بگیرند.

با گذشت کمتر یک یک هفته از اعلام خبر شهادت رئیس جمهور کشور و همراهانش، بر اساس قانون اساسی کشور، ستاد برگزاری انتخابات و شورای نگهبان برای برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری آماده شده اند.

با توجه به این که زمان ثبت نام کاندیدا‌های انتخابات ریاست جمهوری از روز 10 خرداد آغاز می‌شود، گمانه‌زنی‌های متعددی درباره افرادی که قرار است به شکل مستقل یا به نمایندگی از احزاب و گروه‌های سیاسی در انتخابات شرکت کنند وجود دارد و فهرست نام این افراد هر لحظه بزرگ‌تر می‌شود.

در فهرست افرادی که احتمالا در انتخابات حضور دارند از اصلاح طلبان تا اصولگرایان دیده می‌شوند، اما هنوز نمی‌توان با قطعیت درباره حضور همه این افراد در ستاد انتخابات کشور صحبت کرد. حتی برخی کاندیدا‌های احتمالی حضور خود را تکذیب کرده اند. همچنین با توجه به همزمان شدن وقایع اخیر با انتخابات هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی، خبر‌های تایید نشده‌ای از انصراف برخی مجلسی‌ها از ریاست مجلس و تمایل آن‌ها برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری شنیده می‌شود که این موضوع نیز در برخی موارد تکذیب شده است.

منوچهر متکی به عنوان یکی از اصلی‌ترین گزینه‌های ریاست مجلس مطرح است. دفتر متکی طی اطلاعیه‌ای اخبار مربوط به انصراف منوچهر متکی از داوطلبی برای ریاست مجلس را تکذیب کرد. آیت الله علیرضا اعرافی، عضو شورای نگهبان و امام جمعه قم نیز اعلام کرده است قصد کاندیداتوری در انتخابات را ندارد.

در کنار افراد تکذیب کننده، برخی دیگر واکنش خاصی به مطرح شدن نام خود نشان نداده اند و یا واکنش‌های خنثی نشان داده اند. با این وجود عده‌ای از کارشناسان سیاست داخلی کشور معتقدند اگرچه روند ثبت نام در انتخابات و برگزاری آن با دور تند پیش می‌رود، اما هنوز هم می‌توان منتظر شگفتی‌هایی بود که ناگهان رخ می‌دهند و نمی‌توان درباره کاندیدا‌های احتمالی اطمینان داشت.

با توجه به این شرایط پرسش‌هایی مطرح است از جمله این که رئیس جمهور احتمالی بعدی از کدام حزب خواهد بود و چه ویژگی‌هایی باعث می‌شود مورد اقبال مردم و شورای نگهبان باشد؟ حمیدرضا ترقی، قائم مقام حزب موتلفه و نماینده دوره پنجم مجلس شورای اسلامی به بررسی این موضوعات پرداخته است:

با غربگرایی نمی‌شود کشور را ساخت

حمیدرضا ترقی گفت: «بر اساس تجربه، می‌دانیم که مردم پس از حادثه‌ای مثل سانحه منجر به شهادت آیت الله رئیسی، عزمی جدی را برای ورود در انتخابات و شرکت در آن از خود نشان می‌دهند و برای این که نظام آسیبی نبیند و تزلزلی در نظام اجرایی آن رخ ندهد و در نهایت مشکلات گریبانگیر مردم نشود، مشارکت قابل توجهی را در انتخابات خواهند داشت و امیدواریم با بصیرت و درایت کامل، فردی را که بتواند راه شهدای خدمت را دنبال کند، انتخاب کنند. مردم در تشییع جنازه‌ای که برگزار شد، نشان دادند که چه نوع رفتاری و چه نوع سبک حکمرانی را می‌پسندند. مردم نشان دادند شیوه‌های حکمرانی و مدیریت کشور از سوی آقای رئیسی، قطعا با نقاط مثبت متعددی همراه بود که چنین اقبالی نسبت به آن نشان داده اند. حتی آن‌هایی که تصورات دیگری داشتند نسبت به مواضع خود، اظهار پشیمانی کردند. مردم به شخصی رای می‌دهند که ویژگی‌های مردمی بودن، جهادی بودن و انقلابی بودن را داشته باشند و درواقع وحدت بخش باشند.»

وی افزود: «طبیعتا احزابی که همراستای با خواست و اراده و ذائقه مردم حرکت کنند، میدان فعالیت کافی خواهند داشت. اما احزابی که با نظام و رهبری تعارض و با منافع عمومی کشور زاویه دارند، نباید انتظار داشته باشند که دوباره میدانی داشته باشند که سال‌ها، کشور را درگیر مسائل حاشیه‌ای و غرب‌گرایی و امثالهم کنند و ملت منتظر باشند که شاید خارج از کشوری‌ها کاری برایشان انجام دهند؛ بنابراین طبیعیست که افرادی که سال‌ها کشور را به خاطر غربگرایی و متکی به غرب بودن در انتظار ساختن کشور با دست بیگانگان قرار داده بودند، نباید انتظار داشته باشند که دوباره گوی و میدان را به دست بگیرند. کشور باید در دست افرادی قرار گیرد که با روحیه جهادی و انقلابی، عقب ماندگی‌های کشور را در زمینه‌های گوناگون برطرف کنند و حرکت به سمت آرمان‌های انقلاب را سرعت ببخشند.»

عیار کاندیدا‌ها و برنامه هایشان مهم است

قائم مقام حزب موتلفه در ادامه گفت: «حزب موتلفه بررسی‌های خود درباره کاندیدا‌های احتمالی را از امشب (5 خرداد ماه) آغاز می‌کند و هنوز تصمیمی در حزب ما گرفته نشده که سیاست هایمان چگونه باشد و از چه فردی حمایت کنیم. این اطلاعاتی نیز که درباره کاندیدا‌ها مطرح می‌شود، همه در حد حدس و گمان است و لزوما واقعیت بیرونی ندارد. حتی برخی افرادی که به عنوان کاندیدا مطرح می‌شدند، تکذیبیه داده اند؛ بنابراین روی حدس و گمان‌ها نمی‌توان گفت فلان شخص کاندیدای مهمتری است یا حتی سلیقه مردم را تشخیص داد که چه شخصی را انتخاب خواهند کرد. همه چیز در تاریخ 10 خرداد که ثبت نام‌ها شروع می‌شود بر اساس واقعیت‌ها قابل بررسی خواهد بود. آن چه که مسلم است، این است که مردم به شخصی رای می‌دهند که در حد آقای رئیسی و نزدیک به وی باشد و از او پایین‌تر یا متفاوت نباشد. این‌ها ملاک‌هایی است که حدس زده می‌شود مردم به آن‌ها پایبندی دارند و سعی خواهند کرد فردی را انتخاب کنند که مورد تایید رهبری نیز باشد. مجلس نیز باید با ریل گذاری درست، رئیس جمهور آتی را در مسیر منافع مردم سوق دهد.»

وی افزود: «بعید است جمع بندی حزب موتلفه خیلی زود اعلام شود و ارزیابی و بررسی‌های ما شتاب زده نخواهد بود. برخی از افراد از قبل خود را آماده کرده بودند که برای انتخابات ریاست جمهور کاندید شوند و بنابراین باید به سرعت آماده شوند. اما به طور کلی عرف و شیوه حاکم بر انتخابات، به این شکل است که برخی تشکل ها، گروه‌ها و احزاب از فرصت انتخابات برای طرح دیدگاه‌های خودشان، برای افکار عمومی جامعه استفاده می‌کنند، حتی اگر رای هم نیاورند و کاندیدای آن‌ها کنار برود، همین که موفق شده اند دیدگاه‌های خود را برای حل مشکلات کشور و اداره کشور ارائه دهند، برای آنان کافی به نظر می‌رسد. البته ممکن است برخی از این افراد زمینه رای هم داشته باشند، اما ممکن است حتی زمینه رای هم نداشته باشند. اما اصل هدف این است که ما به جهان نشان دهیم برای این مسئولیت، نیروی مناسب تربیت کرده ایم یا نه و نیروی متناسب با عیار انقلاب داریم که اگر مسئله‌ای رخ داد، جایگزین کنیم یا خیر. نکته دیگر این است که آیا احزاب و گروه‌های سیاسی، برنامه قابل قبول و با کیفیتی برای اداره کشور دارند یا خیر. برای مثال حل مشکل گرانی، حفظ ارزش پول ملی و موارد این‌چنینی از مهمترین چالش‌هایی است که باید مورد توجه کاندیدا قرار داشته باشد

این نماینده مجلس پنجم شورای اسلامی گفت: «این که آیا هم اکنون شخصی مثل شهید ابراهیم رئیسی را در کشور داریم یا نه، نیاز به بررسی و تحقیق دارد. بسیاری از افرادی که منش و شخصیت مثل آقای رئیسی دارند، را باید مورد خواهش قرار داد تا راضی به ورود به صحنه انتخابات شوند و اینگونه نیست که این افراد، خیلی اهل عرض اندام در رقابت‌های انتخاباتی باشند، بلکه باید به دنبال این افراد برویم و پیدایشان کنیم تا قبول مسئولیت کرده و وارد میدان رقابت شوند. این نوع افرادتکلیف گرا هستند و خود به دنبال کسب قدرت نیستند بلکه مردم و قدرت باید به دنبال این افراد باشند. حتی ممکن است چنین فردی بین اسامی که تا کنون مطرح شده، حضور نداشته باشد


دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
روی زمین نشستن مسئولان در دیدار با مادر سیدابراهیم رئیسی در منزلشان بخاطر کم بودن تعداد مبل+عکس/ امکانات منزل مادر رئیس جمهور در حد شهروند عادی (351 نظر) نگاهی به کارت ملی، بسیج و شناسنامه رهبر معظم انقلاب+عکس (251 نظر) نگاهی به محله ساده و متوسط مادر شهید سید ابراهیم رئیسی در مشهد/ هیچکس فکر نمی‌کرد این خانه 70 متری برای مادر یک رئیس جمهور باشد+ویدیو (245 نظر) خلاقیت قابل تحسین هنرمند هندی برای طراحی چهره نورانی رهبر معظم انقلاب روی یک برگ درخت گیلاس+فیلم (197 نظر) گشتی در محله خاطره انگیز کودکی و خانه پدری باصفای رهبر معظم انقلاب در شهر زیبای مشهد/ ساده و عادی بدون ذره‌ای تجملات+عکس (66 نظر) (عکس) نگاهی به خونه زندگی علی دایی با دکوراسیون اعیانی و شیک/ خونه نیس که کاخ سلطانه😍 (64 نظر) نگاهی به سینی چای و پنیر رهبر انقلاب در دوران جوانی/ ساده زیستی آقا از اوایل زندگی +عکس (40 نظر) خلاقیت منحصربفرد بستنی فروش تبریزی، با نوشته جالب روی شیشه مغازه اش حماسه آفرین شد/ آدم حَظ میکنه از این درک و فهم بالا (39 نظر) مراسم تشییع پدر سام درخشانی، احسان سریال هشت و نیم دقیقه با حضور چهره های سرشناس و بازیگران/ روحش شاد و یادش گرامی (37 نظر) تصویری از آیت الله آل هاشم امام جمعه مردمی و محبوب تبریز سوار بر تراکتور/ چون از جنس مردم بود محبوب بود (33 نظر) لیستی کامل از بازیگران مردی که با گریم زنانه در دنیای هنر ظاهر شدند+عکس/ از اکبر عبدی و محسن تنابنده تا امین حیایی و سپند امیرسلیمانی (27 نظر) کالسکه شیک و باکلاس پسر سام درخشانی، احسان سریال هشت و نیم دقیقه +عکس/ سلیقه خانومش تو خرید سیسمونی حرف نداره+عکس (25 نظر) صحبت های خنده دار آقای قرائتی: فیلم مارمولک رو تعریف کردم 1400 تا آخوند ریخت رو سرم گفتم مارمولک یه حیوون کوچولوعه کاری به آخوند نداره +ویدئو😂👌 (24 نظر) نگاهی به کیک تولد دو طبقه با تم غمگین و تیره رنگِ هوتن شکیبا+عکس/ ست بودن رنگِ در و دیوار با لباس و کیک آقای بازیگر‌ (23 نظر) سبک دکوراسیون ساده و بدون تجملات اتاق کار شهید سید ابراهیم رئیسی با رونمایی از عکس رهبر انقلاب روی میزشان +عکس (21 نظر)
پربازدیدترین ویدئوهای روز   
تیتر امروز   
سحر طلوعی بازیگر سریال نوستالژیک هتل پیاده رو در نقش معشوقه اکبر عبدی در کدام فیلم مهم دیگر بازی کرده است؟ + عکس
9 ترفند زبان بدن که اعتماد به نفستان را زیاد نشان می‌دهد
فال قهوه با نشان روز پنجشنبه 24 خرداد ماه 1403
فال حافظ با تفسیر روز پنجشنبه 24 خرداد 1403 + فیلم
طرز تهیه حلوای شیر عسلی در پوست گردو روسی/ پذیرایی خاص و با کلاس/ در مهمانی ها بدرخشید
رونمایی از پسر خوشتیپ سعید نیکپور، بازیگر نقش رادمنش در سریال مرد نقره‌ای در هلند / ماشاالله آقا پسرش خوشتیپ هم هست
زن جوان شوهرش را در خواب کشت / دیدم که با دختر 7 ساله‌مان...
کشف نامه‌های عاشقانۀ پدر هیتلر در شیروانی خانۀ زن اتریشی+ عکس
فال ابجد روزانه پنج‌شنبه 24 خرداد 1403
فال انبیاء روزانه پنجشنبه 24 خرداد 1403
رونمایی از شغل دوم کتایون سریال به کجا چنین شتابان/ ناگفته های نگین صدق گویا از دنیای طراحی لباس با نماد ایرانی+عکس
لطفا نوزادتان را بغلی کنید!
ارتباط بازی همستر کامبت و انتخابات ایران از زبان یکی از فرماندهان ارتش + فیلم
شخصیت معروف بَربَر‌ در بازی «کلش آف کینگز» کپی برابر اصل چهره‌های تاریخی
کودک متولد از یک تجاوز 42 سال برای هویتش جنگید تا موفق شد! + فیلم