ساعدنیوز
ساعدنیوز

تبدیل یک چالش فرهنگی-اجتماعی به یک موضوع امنیتی زمینه سازی برای سکولاریسم در ایران است

  پنجشنبه، 16 تیر 1401   کد خبر 212229
تبدیل یک چالش فرهنگی-اجتماعی به یک موضوع امنیتی زمینه سازی برای سکولاریسم در ایران است
سال هاست که موضوعات و چالش های فرهنگی موجود در جامعه در قالب یک برنامه راهبردی فرهنگی و اجتماعی مدیریت نمی شوند و اغلب، آسانترین راه حل یعنی برخورد امنیتی-قضایی در مسائل فرهنگی به کار فرهنگی-اجتماعی عمیق و ریشه دار ترجیح داده می شود. ساعدنیوز در گفتگو با دکتر بهمن اکبری استاد دانشگاه و پژوهشگر حقوق بشر اسلامی به این موضوع پرداخته است.

هیچ شخص و مقامی حق ندارد شهروندان را از حقوق خود به شیوه ای جز اجرای حکم دادگاه صالحه در پی رسیدگی به جرمی، محروم کند و اگر چنین کرد، خود او مرتکب جرم شده است.

ساعدنیوز: به نظر می رسد که یکی از آفات حکمرانی در کشور خصوصاً بعد از انقلاب اسلامی، تضعیف روز به روز تعامل با مردم و انعکاس مطالبات اجتماعی در سطح تصمیم سازی کلان برای ساماندهی روندهای جامعه است. چرا انقلابی که به عقیده بسیاری از صاحبنظران یکی از مردمی ترین انقلابهای کل تاریخ بوده، در ادامه مسیر در تعامل با مردم با دشواری برخورد کرده است؟

دکتر بهمن اکبری: برابر مبانی دموکراتیک؛ حاکمیت "خواست اکثریت" همانا محدود و مشروط به حفظ حقوق اساسی اقلیت و فراهم بودن زمینه برای تبدیل اقلیت به اکثریت است. اما سؤال این است، براساس مبانی شرعی و دینی آیا حکومت "حق استبداد" و "تحمیل احکام شرع" بر اکثریت مخالف اجرای شریعت را دارد؟ بر فرض رعایت ترتیبات حقوقی و موازین حقوقی اعمال مجازات به قوت خود باقی است. آیا حکومت حق دارد به رغم مخالفت اکثریت اجرای حکمی را به فرض رعایت ترتیبات قانونی بر جامعه تحمیل کند؟ به نظر می رسد که حکومت کلاً و جزئاً، در بنیاد و در احکام و قوانین، نمی تواند بر خلاف "خواست اکثریت" شکل گیرد. این پرسش فقط به یک حکم فرعی حجاب برنمی گردد. چه بسا بتوان کلان تر هم دید.
پاسخ پرسش دوم آشکارتر است: "قانون" تابع اراده عموم شهروندان است. "جرم" عبارت است از نقض هنجار اجتماعی که جامعه واکنشی مناسبتر از مجازات برای آن سراغ ندارد. اگر هم قانونی برخلاف خواست عموم تصویب شود، به قانون متروک تبدیل می شود.
ظاهراَ جامعه، امروز هیچ کس را به خاطر داشتن تجهیزات دریافت از ماهواره، سرزنش نمی کند و لذا همگان آشکارا و به راحتی این تجهیزات را نصب می کنند. حکومت اگر بخواهد در این مورد متخلفان را مجازات کند؛ باید کل کشور را تبدیل به زندان کند. در مورد حجاب نیز بی گمان مسئله همین است.
گرچه آمار دقیقی در این خصوص وجود ندارد، اما با تخمین کلی، چه بسا هشتاد درصد زنان و دختران زیر پنجاه سال در تهران و برخی شهرهای دیگر، حجاب را آن گونه که "متولیان فقه" تعریف می کنند، رعایت نمی کنند و از دید ایشان ، مجرمند.

از عزیزان طرفداران نظریه حق حاکمیت بر اجبار شهروندان به حجاب سه سؤال مطرح است:
۱. اگر اکثر شهروندان اساسا مخالف احکام شرعی باشند آیا حکومت، شرعا حق تحمیل دارد؟
۲. اگر اکثریت شهروندان با اجبار حکمی شرعی مخالف بودند آیا به رغم مخالفت اکثریت حق اجبار دارد؟
۳. آیا حکومت می تواند شهروندان را به جرم عدم رعایت حکمی شرعی که در شرع مجازاتی برای آن تعیین نشده از خدمات عمومی که وظیفه دولت است مثل آب و برق و مترو و خدمات بانکی و ... محروم سازد؟

در پی این پرسشها دو نکته قابل توجه است:
نخست؛ اینکه حتی اگر اکثریت مردم هم خواهان "حجاب" باشند؛ در جواز الزامی کردن آن در قالب اراده اکثریت، جای بحث و چون و چرا وجود دارد! اما نکته دوم برمی گردد به پرسش سوم و اینکه "حکومت" عدم رعایت علنی حجاب را، فارغ از حکم شرعی اش، جرم انگاری کرده است. عملی که جرم است باید در دادگاه صالح به اثبات برسد و براساس آن حکم صادر شود و برای آن مجازات، در قالب مجازات اصلی و تکمیلی، تعیین گردد. هیچ شخص و مقامی حق ندارد شهروندان را از حقوق خود به شیوه ای دیگر محروم کند و اگر چنین کرد، خود او مرتکب جرم شده است.

تصویر

باید دانست که راه حل پدیده های اجتماعی لازم است از میان موضوعات فرهنگی و اجتماعی برگزیده شود. و باید سطح اختلافات را کاهش داد؛ سطح این اختلافات باید از سطح نزاع های امنیتی و نظامی به اختلافات اجتماعی تنزل داده شود.

ساعدنیوز: ما در بخش مدیریت فرهنگی و تصمیم سازی کلان در عرصه فرهنگ در کشور با یک آسیب جدی و آن هم نگاه مکانیکی و غیرپویا به عرصه فرهنگ مواجهیم. متأسفانه جریان های اجتماعی و فرهنگی در کشور در کلان دیده نمی شود. به نظر حضرتعالی این نوع نگاه به ساختارهای فرهنگی و تصمیم سازی فرهنگی چه خطراتی ایجاد می کند و راه حل این موضوع چیست؟

دکتر بهمن اکبری: اجازه دهید به همین موضوع هم از منظر مسأله فرهنگی روز کشور یعنی بحث "حجاب" پاسخ دهیم. در مقوله حجاب اجباری ورود مسئولان امر نه تنها پرچم اسلام را حفظ نخواهدکرد، بلکه بمانند گالن بنزین است که بر محیط آتش گرفته پاشیده می شود. ظاهرش آب است و تصور می شود که برای خاموش کردن آتش است اما واقعیتش چیزی جز تشدید تخریب نیست که نه تنها حجاب را بیشتر از سر بانوان برخواهد داشت بلکه دین و اعتقاد و خدا و پیامبر و حتی اخلاق و انسانیت را هم از جان و دل مردم بیرون خواهدکرد.
شاید بتوان گفت؛ نخستین خطا دستور به زنان در ادارات در خصوص لزوم حجاب بود. این همان روزنه اول بود که بی حجابی از آن بیرون آمد و خود به نمادی برای مبارزه با انقلاب شد. این کار نه تنها حجاب بر سر زنان نپوشاند بلکه یک موضوع کاملا فرهنگی و اجتماعی را که می شد از راه های اجتماعی و فرهنگی حل و فصل کرد، از سویی به نماد مبارزه با انقلاب تبدیل کرد و از سوی دیگر، دین و انقلاب را به چند چالش اجتماعی و فرهنگی خلاصه کرد و انقلاب را از اهداف خود دور ساخت و اسلام و روحانیت و اخلاق و بلکه همه چیز را به خطر انداخت.
امروز کسانی که در آتش منازعات اجتماعی و فرهنگی می دمند و با امنیتی سازی یک مسأله فرهنگی شکاف ها و گسل های اجتماعی را زیاد می کنند، بیشتر از این حربه به عنوان ابزار سیاست و قدرت بهره می گیرند. اینان در حقیقت بهترین و قوی ترین ابزار توفیق سکولاریسم هستند و سکولاریسم بر دوش همین افراد در آینده نه چندان دور بر اریکه قدرت در ایران خواهد نشست.
به روشنی می توان ایران سکولار را در آینده نه چندان دور دید و اگر کسی سکولاریسم را برای ایران ناروا می داند باید یقه کسانی را بگیرد که بر طبل حجاب اجباری می کوبند. در واقع اصرار بر حجاب اجباری، پاس گل طلایی به سکولاریسم است و نه چیزی بیش از این.

در باب عدم تحمیل حجاب بنگرید سفارش شهید آیت الله دکتر بهشتی را خطاب به طلاب و روحانیون در مدرسه فیضه قم حدود بیست روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی:

«به طلاب و فضلای حوزه هم به دنبال این بحث یک پیشنهاد دارم و آن پیشنهاد این است که به مردم ایران فرصت بدهید تا آگاهانه و آزادانه خود را برمبنای معیارهای اسلامی بسازند و این خودسازی را بر مردم ما تحمیل نکنید. آگاهی بدهید، زمینه سازی کنید برای رشد اسلام، ولی بر مردم هیچ چیز را تحمیل نکنید. انسان بالفطره خواهان آزادی است، می خواهد خودسازی داشته باشد، خودش، خودش را بسازد، اما بر خلاف دستور قرآن مبادا مسلمان بودن و مسلمان زیستن را بخواهید بر مردم تحمیل کنید، که اگر تحمیل کردید آنها علیه این تحمیل تان طغیان خواهند کرد.
انسان عاشق آزادی است، می خواهد خودش به دست خود و با انتخاب خود، خود را بسازد، "اما شاکرا واما کفورا"؛ آنقدر پیغمبر اصرار داشت، پافشاری می کرد، زحمت می کشید، خودش را به رنج و تعب می انداخت که مردم را به راه خدا بیاورد. «افی انت تکره الناس حتی یکونوا مومنین» ای پیغمبر تو میخواهی مردم را وادار کنی، مجبور کنی که آنها مومن باشند؟ اینکه راه پیغمبر نیست.
توصیه من به طلاب عزیز و به فضلای ارجمند این است که منادی حق باشید، دعوت کننده به حق باشید، آمر به معروف و ناهی از منکر با رعایت تمام معیارهای اسلامی اش باشید، اما مجبور کننده مردم در راه اسلام نباشید، چون آن مسلمانی ارزش دارد که از درون انسان ها و عشق انسان ها بجوشد و بشکفد. ندیدید مردم ما در این دوران پر ارزش انقلاب از خودشان چه خودجوشی وچه خود شکوفائی نشان دادند؟

بزرگ ترین اصل بعد از پیروزی یک انقلاب چیست؟ تداوم همان انقلاب است، همین طور که مردم ما با آزادی به راه اسلام آمدند و رهبری عالی اسلامی ما را آزادانه پذیرفتند، بگذارید در تداوم انقلاب هم مردم آزادانه راه خدا و راه اسلام، راه حق و راه خیر و صفا و راه صدق را انتخاب کنند و ادامه دهند، این است سفارشم به طلاب و فضلای عزیز.» (روزنامه اطلاعات، پنجشنبه،15/12/1357، ش 15801، ص5)

توصیه های عالمانه شهید بهشتی کاملا موافق آیه "لا اکراه فی الدین" است. "اکراه در دین " شامل هر سه بعد دین می شود یعنی بعد اعتقادی، بعد اخلاقی و بعد اعمال. بنابر این صحت وعدم صحت روایات و منقولات تاریخی مخالف آزادی مردم را باید با این آیه سنجید که از محکمات قرآن و غیر قابل تخصیص است.

باید دانست که راه حل پدیده های اجتماعی را باید از میان موضوعات فرهنگی و اجتماعی برگزید. و باید سطح اختلافات را کاهش داد؛ از سطح نزاع های امنیتی و نظامی به اختلافات اجتماعی تنزل داد. حجاب امری فرهنگی و تربیتی است که نباید آنرا به عنوان پدیده ای "ضد امنیتی" تبدیل کرد.

بزرگترین و مهمترین وظیفه دولت مستقر و حکمرانی شایسته این است که سطوح درگیری چه در داخل یک کشور و چه در سطح بین الملل و خارج را به سطوح فرهنگی تنزل دهد. به این معنا که تنازعات در چند سطح ممکن است مطرح باشد؛ یک سطح امنیتی-نظامی، سطح سیاسی-اقتصادی و سطح فرهنگی-اجتماعی؛ معمولاً حکمرانی های شایسته تلاش می کنند که اگر نزاعی در سطح امنیتی-نظامی است، این نزاع را به یک سطح کاملاً سیاسی یا اقتصادی تبدیل کنند. در مقام دوم، اگر درگیری از جنس اقتصادی و سیاسی است، آن نزاع و درگیری را به سطح فرهنگی و اجتماعی تقلیل دهند.

منظورم صریحاً این است که ما باید موضوعات فرهنگی را در سطح یک پدیده اجتماعی-فرهنگی نگاه کنیم نه این که آن را به پدیده سیاسی یا امنیتی تبدیل کنیم. متأسفانه در جامعه ما موضوعات فرهنگی به موضوعات سیاسی و نیز موضوعات سیاسی در نهایت به موضوعات امنیتی تبدیل می شوند. موضوع حجاب یک موضوع فرهنگی است؛ باید در سطح نخبگانی و سطح تربیت اخلاقی مورد بحث قرار بگیرد. اگر می خواهیم از حجاب دفاع کنیم باید آن را به عنوان امر فرهنگی و تربیتی مطرح سازیم. باید آموزش های لازم داده شود. نه این که بلافاصله این موضوع را بلافاصله تبدیل به یک موضوع سیاسی و امنیتی کنیم.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
فرح پهلوی مورد خیانت پسرخاله اش قرار گرفت/ ایران باید برای پس‌گرفتن پول‌هایش از پهلوی‌ها شکایت کند (549 نظر) خلاقیت یک مادر ایرانی برای ترک سیگار فرزندش حماسه آفرید/ مامان نیست یه پا سیاستمداره واسه خودش+ عکس (450 نظر) خلاقیت منحصربفرد یک ایرانی برای ساختن قلیان با آفتابه حماسه آفرید/ مغزشو باید طلا گرفت+عکس (371 نظر) دانش آموزی که تاخیر معلمشون رو سریع به مدیر مدرسه اطلاع داد🤣/فقط حرفای معلمش.... (314 نظر) ابتکار و نوآوری جالب شاطر ملایری برای رعایت کردن نوبت مشتریان حماسه آفرید/ماشالله به این فکر خلاق+ فیلم (208 نظر) دوچرخه قدیمی در کُنج حیاط دلباز و حوض دار خانه پدری رهبر معظم انقلاب+عکس (191 نظر) خلاقیت خنده دار پدر ایرانی برای نشان دادن وضعیت حساب بانکی اش حماسه آفرید+ویدئو/ماشالا به این هنر و استعداد (169 نظر) نگاهی به رستوران شیک و مجلل علی دایی با چیدمان شیک و منحصر به فرد در شمال تهران+عکس (152 نظر) هدیه شیک و عاشقانه رضا گلزار برای همسرش آیسان خانوم به مناسبت ولنتاین/ چه مرد جنتلمنی!+عکس (126 نظر) رونمایی از کارت عروسی محمدرضا شریفی نیا و آزیتا حاجیان/ کارتی که فامیل را ناراحت و دل ملت را خوشحال کرد+ فیلم (125 نظر) تُرکی صحبت کردن رهبر معظم انقلاب با لهجه ای شیرین و دلنشین+ویدئو/ در خانه با فرزندانتون ترکی صحبت کنین فارسی رو در مدرسه یاد میگیرن (122 نظر) پاداشی حیرت انگیز برای بازیکنان قطر پس از قهرمانی در جام ملت ها/از کیسه خلیفه بخشیدن واقعیت پیدا کرد (117 نظر) ابتکار نو عروس خلاق در پختن مرغ حماسه آفرید/ هزار ماشالله به این ذهن خلاقِ مریض🤣+ عکس (106 نظر) تالار عروسی خاص و لباس عروس شیک و ساده مرجان سلحشوری، دختر تکواندوکار ایرانی/ ماشالا چه عروسی 😍👌+عکس (101 نظر) سبک دکوراسیون منحصربفرد خانه حداد عادل با چیدمان خاص+عکس /شیک در عین سادگی... (95 نظر)
دیگران می‌خوانند   
مچ‌گیری خنده دار مهران مدیری از امیرعلی نبویان وسط تقلب رسوندن به نیکی مظفری/ این سکانس تاریخی شد+ویدیو سورپرایز زیبای محمد بحرانی برای ازدواج کمدین مشهدی با حضور مریم مومن/ وسط مافیا براش واستونک اجرا کرد+ویدیو جشن تولد رمانتیک آیسان معشوقه زیبای رضا گلزار با بادکنک آرایی شیک + عکس میز آرایش مجلل همسر بهرام رادان با انواع کرم پودر برند +عکس/خانوم داره برا تولدش آماده میشه! حیاط باصفا و دلباز خانه زیبای سانیا سالاری، ارغوان دلدادگان/ خونه نگو باغ بگو!+عکس چهره واقعی ننه آشوب سریال جیران در دنیای واقعی/ پشت این گریم ترسناک چه چهره معصومی بود+ عکس (ویدئو) خیانت نابخشودنی سمیرا حسن پور به لیندا کیانی در سریال دلدادگان/ چطوری میتونی تو چشاش نگاه کنی آخه نرخ صفر مالیات چیست؟ چه تفاوتی با معافیت مالیاتی دارد؟ با گوش دادن به این پادکست‌ها، چمدان خود را ببندید و به سفری هیجان‌انگیز در دنیای صداها بروید! یک روز به دور از هیاهو، شهرهای دیدنی اطراف استانبول برای سفرهای یک روزه معرفی سامانه چکاوک 2 عکس باورنکردنی و متفاوت از چهره بدون آرایش و روتوش سانیا سالاری، ارغوانِ دلدادگان/ حالا به معجزه لوازم آرایشی ایمان آوردین؟😉 به بهانه تبریک تولد کریم باقری توسط باشگاه پرسپولیس، یادی کنیم از تولد مفصل و باشکوهی که اعضای باشگاه برای آقا کریم برگزار کردن+ویدئو بیوگرافی و زندگینامۀ نابغۀ ریاضی ایران مریم میرزاخانی درخواست شوکه کننده سحر قریشی، یلدای دلنوازان از شاهرخ استخری؛ من طلاق میخوام +ویدئو/ ولی اینا ته دلشون همدیگرو دوست دارن لحظه اضطراب آور انفجار بمب موقع سخنرانی رهبر معظم انقلاب در مسجد ابوذر+ویدئو/ فقط شهامت مثال زدنی رهبر که به خطبه شون ادامه دادن تمجید سانیا سالاری، ارغوان سریال دلدادگان از همسر جواد عزتی+عکس ماجرای خودروی ضدگلوله رهبر معظم انقلاب به روایت سردار نام آشنای سپاه+ویدئو ویدیویی جالب از قرار دادن عکس رهبر انقلاب و پرچم ایران روی دیوار کاخ سفید/ قیافه سردمداران آمریکا با دیدن این فیلم دیدنیه💪 رونمایی از تلخ ترین و دردناک ترین کارت عروسی متعلق به مهرداد میناوند، تازه دامادی که زندگی مشترکش 2 ماه دوام داشت+عکس/ کارتی که دل یه ملت رو خون کرد خلاقیت و ابتکار منحصربفرد راننده تاکسی در خواستگاری کردن از دختر مورد علاقه اش+ویدئو/ کل دوستاشو به صف کرد تا این صحنه رو بسازه! جنجالی‌ترین بابک تاریخ ایران، تبدیل به کاریکاتور شد+عکس اشک های تلخ و احساسی جواد خیابانی در آغوش عادل فردوسی پور در مراسم ختم برادرش+ویدئو/ دو همکار قدیمی و البته عاطفی! مزایده ساعتی که عقربه‌های آن درست در لحظه بمباران اتمی هیروشیا ایستاد+ عکس/ فقط ببینید عقربه ها چجوری ذوب شده فال ابجد روزانه چهار شنبه 2 اسفند 1402 رونمایی از نوه شیرین و چشم رنگی رهبر معظم انقلاب که سایه به سایه در کنار رهبری هستن +ویدئو و عکس/ چه نگاهی هم به پدربزرگشون میکنن😍 فال شمع چهار شنبه 2 اسفندماه 1402 آیا می دانستید احمد مجدزاده معروف به آقای "جدی می فرمایید" و "احمد خطر" حافظ کل قرآن کریم است؟ +سند عجیب ترین فستیوال رسمی اسپانیا/ پریدن شیطان از روی نوزاد! با این ترفند مرتب کردن خانه جذابترین کار دنیاست/ ژاپنی ها ترفند مشهوری دارند به اسم "کن ماری" و برای تبدیل مرتب کردن خانه به یک کار لذتبخش ازش استفاده میکنن فال انبیاء روزانه چهار شنبه 2 اسفند 1402 (عکس) تزیین بسیار زیبای کیک خانگی مینا مختاری، همسر خوش ذوق بهرام رادان/ ببینین چه کرده! ناصرالدین‌شاه در انگلیس؛ اولین باری که شاه ایران «موز» دید فال روزانه امروز چهارشنبه 2 اسفند ماه 1402 کیک تولد متفاوت علی دایی، اسطوره فوتبال ایران به همراه باکس گل شیک +عکس فال قهوه با نشان روز چهارشنبه 2 اسفند ماه 1402 فال حافظ با تفسیر چهارشنبه 2 اسفند 1402 + فیلم (عکس) امضای زیبا مرجان محتشم خانم کوچک سریال پس از باران/ چه هنرمندانه و زیبا از اسمش استفاده کرده رونمایی از دختر زیبای حسام محمودی، هادی سریال گرگ و میش+عکس (تصویر) بدل ناصرالدین شاه که بود؟
تیتر امروز   
تمجید سانیا سالاری، ارغوان سریال دلدادگان از همسر جواد عزتی+عکس جنجالی‌ترین بابک تاریخ ایران، تبدیل به کاریکاتور شد+عکس مزایده ساعتی که عقربه‌های آن درست در لحظه بمباران اتمی هیروشیا ایستاد+ عکس/ فقط ببینید عقربه ها چجوری ذوب شده فال ابجد روزانه چهار شنبه 2 اسفند 1402 فال شمع چهار شنبه 2 اسفندماه 1402 فال انبیاء روزانه چهار شنبه 2 اسفند 1402 ناصرالدین‌شاه در انگلیس؛ اولین باری که شاه ایران «موز» دید فال روزانه امروز چهارشنبه 2 اسفند ماه 1402 فال قهوه با نشان روز چهارشنبه 2 اسفند ماه 1402 فال حافظ با تفسیر چهارشنبه 2 اسفند 1402 + فیلم با این ترفند مرتب کردن خانه جذابترین کار دنیاست/ ژاپنی ها ترفند مشهوری دارند به اسم "کن ماری" و برای تبدیل مرتب کردن خانه به یک کار لذتبخش ازش استفاده میکنن قتل پدر با 18 ضربه چاقو /دختر 22 ساله: دیگر خسته شده بودم! نشانه های پیری زودرس پوست / این 5 علامت را جدی بگیرید! بیوگرافی و زندگی ورزشی آندریاس برمه اسطوره فوتبال آلمان+تصاویر جذاب تا حالا قمپز واقعی رو از نزدیک دیدید؟/ اصطلاح "قمپز در کردن" از کجا اومده؟
منتخب روز   
پسر مغرور رونالدو جلوی چشم همه پدرش رو سنگ روی یخ کرد/ چشم غره رفتن کریس برای پسرش+ویدئو (فیلم) وضعیت ترسناک متروی تهران با حضور نمایشی داعش و واکنش مردم! شکار اتفاقی دورهمی مجردی خرس‌های قطبیِ نَر در یک ایستگاه هواشناسی متروکه در روسیه دور از چشم خانم بچه‌ها! + تصاویر باغبانی رهبر معظم انقلاب در باغچه حیاط باصفا و دلباز خانه اش +عکس (عکس) تصویر پس زمینه جالب کامپیوتر حسن روحانی، رئیس جمهور سابق کاخ لوکسی که احمدی نژاد قبولش نکرد تخریب شد / خانه‌ای با گچبری و آینه کاری‌های فاخر و استخر و سونا + تصاویر جذاب و دیدنی (عکس) تصاویری از حضور رعنای سریال دلنوازان در مراسم خاکسپاری دخترش ستایش / خداحافظی تلخ فریبا کوثری با زهره فکورصبور (عکس) فرزند ارشد رهبر معظم انقلاب بدون محافظ و بادیگارد در خیابان‌های تهران / حالا اگه یه شاهزاده خارجی بود گوش دنیا رو پر کرده بودن ... (عکس) فقط یک بازیکن ایرانی توانست در تیم منتخب مرحله نیمه نهایی جام ملت‌های آسیا قرار بگیرد