ساعدنیوز
ساعدنیوز

توصیه هایی برای حفظ بهره وری در محیط پر سر و صدا

  جمعه، 19 فروردین 1401   زمان مطالعه 8 دقیقه
توصیه هایی برای حفظ بهره وری در محیط پر سر و صدا
آلودگی صدا یکی از مهم‌ترین عوامل فیزیکی زیان‌آور در محیط‌های کاری در کشورهای توسعه‌ یافته و در حال توسعه محسوب می‌شود. در سال‌های اخیر آلودگی صوتی یکی از عوامل مؤثر بر کیفیت زندگی انسان‌ها در سراسر جهان است. ما در این مقاله میخواهیم برای شما توصیه هایی برای حفظ بهره وری در محیط پر سر و صدا ارائه دهیم. پس با ما همراه باشید.

هر روز تعدادی از سلول های شنوایی در اثر مواجهه با صدای زیاد در محیط كار از بین می روند. هرگاه کارگر یا کارمندی احساس کند که افت شنوایی پیدا کرده، دیگر خیلی دیر شده است، زیرا سنگینی گوش یا ناشنوایی حاصل از سر و صدا غیرقابل جبران است. خسارات ناشی از صدا تنها به گوش محدود نمی شود، بلکه کل بدن را در بر می گیرد. این نوع زندگی به مرور زمان، هم برای خود فرد و هم برای اطرافیان او خسته کننده می شود. این افراد در نهایت تصمیم می گیرند که روابط خود را با همسر، فامیل ها و دوستان قطع کنند، زیرا در ایجاد ارتباط دچار اشکال می شوند. کسانی که سنگینی گوش پیدا می کنند یا واقعا کر می شوند، هماهنگی زندگی زناشویی و خانوادگی را از دست می دهند. اینجا است که آسیب های روانی خودنمایی می کند. فرد اعتماد به نفس و عزت نفس خود را در خطر می بیند. احساس می کند که به تدریج ارزش خود را از دست می دهد و در نتیجه به انزوا و خودداری از ملاقات با دیگران روی می آورد. علت اصلی انزوا و خودداری از ملاقات با دیگران این است که مجبور نشود ناشنوایی خود را به اطلاع دیگران برساند و درباره آن، که اصلا خوشایند نیست، سخن بگوید. محیطی که آلودگی صوتی دارد، واکنش هایی ایجاد می کند که بیانگر به خطر افتادن سلامت جسمی است:

  • سردردهای مزمن، ناراحتی های معده، خستگی مفرط و غیرعادی، کاهش مقاومت بدن در مقابل آسیب ها و آسیب پذیری بسیار شدید در مقابل بیماری های قلبی عروقی.
  • در محیط پر صدا، جنین زن باردار نیز آسیب می بیند و بعدها، در مدرسه، افت تحصیلی پیدا می کند.
  • صدای محیط کار به بهداشت روانی نیز آسیب می رساند. بی صبری، تحریک پذیری، استرس، عدم تمرکز و دشواری در برقراری ارتباط در محیط کار نیز از عوارض آلودگی صوتی است.
  • آلودگی صوتی می تواند امنیت کارگران و کارمندان را به طور جدی به خطر اندازد، زیرا نمی گذارد که آن ها صدای مشکوک دستگاه ها، فریاد کمک خواهی همکاران و حتی صدای آژیر خطر کارخانه را بشنوند و به موقع اقدامات لازم را به عمل آورند. در این نوع محیط ها است که خسارات مالی و جانی جبران ناپذیر به وجود می آید. همچنین صدای زیاد از حد، تمرکز را کاهش داده و کیفیت کار را به نحو چشمگیری پایین می آورد.
  • صدای محیط کار حتی می تواند زندگی خانوادگی و روابط اجتماعی کارکنان را به طور ریشه ای مختل سازد. کسانی که در محیط های پُرصدا کار می کنند، به هنگام بازگشت به خانه آن قدر خسته اند که اصلا حوصله ندارند از خانه خارج شوند، به دید و بازدید بروند و حتی حاضر نمی شوند به پارک های شهر سر بزنند و چند ساعتی گردش کنند.
مردی با سر و صدای زیاد در اطرافش

شما هم از آن افرادی هستید که کوچک ترین صدایی به راحتی تمرکزتان را به هم می زند؟ اگر پاسختان مثبت است، حتما می دانید فکرکردن و کارکردن در محیط پرسروصدا چقدر عذاب آور است. نتیجه هم معمولا خوب از آب درنمی آید. البته با توجه به اینکه ادارات روز به روز کوچک تر و شلوغ تر می شوند، چاره ای نیست جز اینکه راه حلی برای این مشکل پیدا کنیم، راه حل هایی اساسی که ۸ مورد از آنها را در ادامه می خوانید!

1. از گوش گیر یا هدفون استفاده کنید

اگر به راحتی دچار حواس پرتی می شوید، اولین پیشنهاد ما به شما استفاده از گوش گیر است. باورتان نمی شود این محافظ های کوچک و بامزه چقدر راحت صدای پس زمینه را محو می کنند و تمرکزکردن چقدر آسان تر می شود. حتی می توانید هدفون روی گوشتان بگذارید و موسیقی محبوبتان را پخش کنید. این طوری با یک تیر دو نشان می زنید؛ هم از سروصدای محیط فرار می کنید و هم طنین دل نواز موسیقی را الهام بخش کارتان می کنید. فهرستی از آهنگ های مناسب آماده کنید و هرموقع سروصدای دفتر زیاد شد، به آن پناه ببرید.

۲. اتاقی ساکت تر پیدا کنید

معمولا در فضاهای کاری باز، همه کارمندان مکالمات یکدیگر را می شنوند و حتی گاهی ناچارند سروصدای تماس های شخصی کارمندان و ارباب رجوع را هم تحمل کنند. فضای کاری باز اگرچه ارتباط بین کارمندان و حس همکاری را تقویت می کند، گاهی می تواند به بهره وری آنان آسیب بزند. اگر نمی توانید روی کارتان تمرکز کنید، بگردید و فضای آرام تری در محیط دفتر پیدا کنید، مثلا اتاق کنفرانسی که می دانید اکثر مواقع بلااستفاده است. همچنین سعی کنید وظایف روزانه را با توجه به ساعت های اوج ازدحام در دفتر برنامه ریزی کنید. یعنی پروژه های مهمی را که به فکر بیشتری احتیاج دارند نگه دارید برای ساعت های خلوت تر. هیچ اشکالی ندارد اگر بخواهید ساعات اوج سروصدا را در دفتر سایر کارکنان شرکت بگذرانید، پس این گزینه را هم در نظر داشته باشید.

۳. روی یک کار تمرکز کنید

برای خواندن و نوشتن ایمیل تأثیرگذار به تمرکز زیادی احتیاج نداریم، اما وظایف مهم تر مثل نوشتن یا خواندن مقاله های فنی یا ساخت ویدئو تمام توجه و تمرکز ما را می طلبند و اگر در این میان وقفه کوتاهی بیفتد، ناچار می شویم به عقب برگردیم و هرچه را نوشته ایم و خوانده ایم یک بار دیگر مرور کنیم تا دوباره در جریان کار قرار بگیریم. یکی از اصول موفقیت تمرکز روی یک کار است، چیزی که در دفاتر اداری خلاف آن را زیاد می بینیم؛ هر کارمند در آن واحد چندین کار را انجام می دهد تا زودتر کارها را پیش ببرد. نشدنی نیست، اما حداقل باید آرامش نسبی در محیط برقرار باشد تا حواس کارکنان پرت نشود. به یاد داشته باشید که تمرکز روی یک وظیفه تا تکمیل آن، یکی از ضروریات بهبود بهره وری در محیط کار است.

۴. خودتان را در معرض صداهای بلند قرار بدهید

می دانید چرا صدای بلند این قدر برای ما آزاردهنده است؟ یک از دلایل مهمش این است که گوش ما به سکوت عادت کرده است. به خیال خودمان از سروصدا اجتناب می کنیم تا کارمان را بهتر انجام بدهیم و در محیط کار موفق تر باشیم، غافل از اینکه همیشه و همه جا سکوت محض برقرار نیست. می خواهید این مشکل را برطرف کنید؟ زمان بیشتری را در محیط های پرسروصدا بگذرانید تا گوشتان به صداهای پس زمینه عادت کند. بعد از مدت کوتاهی کاملا احساس می کنید حواس پرتی ناشی از سروصدا برایتان کم رنگ شده است. شاید این راهکار برای همه مفید نباشد، اما ارزش امتحان کردن را دارد.

۵. عوامل حواس پرتی را کنار بگذارید

سروصدای دفتر کار به اندازه کافی حواس پرتی می آورد، پس چرا خودمان با کارهای حاشیه ای این حواس پرتی را بیشتر کنیم؟ کمی درباره ترفندهای خودمدیریتی تحقیق و آنها را اجرا کنید. مثلا تلفن همراهتان را کنار بگذارید یا حداقل صدایش را قطع کنید. مرورگرها و برنامه های غیرضروری را ببندید و فقط صفحاتی را باز نگه دارید که با آنها کار دارید. برای خودتان زمان استراحت تعیین کنید و تا حد امکان به این برنامه ریزی زمانی پایبند باشید.

کار کردن با موبایل

۶. صدای مزاحم را با صداهای دیگر محو کنید

شاید ایده اضافه کردن صدای جدید به محیط پرسروصدا عجیب به نظر برسد، اما تأثیر آن را دست کم نگیرید. گاهی عامل حواس پرتی خود سروصدا نیست، بلکه نوع خاصی از صداست. سعی کنید نزدیک پنجره ای باز و رو به خیابان بنشینید تا صدای ترافیک را بشنوید یا اتاقتان را با کارکنانی شریک شوید که مدام صحبت می کنند تا صداهای دیگر اصلا به گوشتان نرسند. علاوه بر این، اپلیکیشن های پخش صدا به راحتی می توانند صدای ریتمیک پس زمینه را با نویز ثابت جایگزین کنند.

۷. برنامه کاری جدید تنظیم کنید

اگر احساس می کنید مواقعی که کسی در دفتر نیست بیشترین بازدهی را دارید و می توانید خارج از ساعات اداری کار کنید، سعی کنید قبل از دیگر کارکنان به دفتر بروید یا بعد از خروج آنها در دفتر بمانید و به کارهای نیمه تمام برسید. تازه اگر کارکنان دیگر هم مثل شما صبح زود به دفتر آمدند نگران نباشید، چون سرصبح کمتر کسی حال حرف زدن دارد!

۸. مسئله سروصدای دفتر را مطرح کنید

اگر هیچ کدام از راهکار های گفته شده فایده ای نداشتند، دنبال راهی برای حل مشکل سروصدا بگردید. اگر مسئله مربوط به محیط کار است، انتظار می رود مدیر دفتر قدمی بردارد و با کسانی برخورد کند که عامل سروصدای دفتر هستند. وظیفه فرهنگ سازی به عهده مدیر دفتر است و او باید بتواند سروصدای دفتر را در حد مشخصی نگه دارد. در جلسات هفتگی درباره سر وصدا بگویید و سایر کارکنان را تشویق کنید آزادانه درباره این مشکل صحبت کنند. شاید هنگام این گفت وگوها راه حل مؤثری ارائه شود. اگر می بینید کسی با تماس های تلفنی شخصی، شوخی های بیجا یک تنه سروصدای زیادی ایجاد می کند، مستقیم از او بخواهید کمی رعایت کند. البته اگر خجالت می کشید یا رویارویی با همکارانتان برای شما راحت نیست، این مسئله را با سرپرست گروه یا مدیر دفتر در میان بگذارید و بگویید صدای محیط چقدر روی عملکردتان تأثیر منفی می گذارد. به مدیر بگویید که اگر قوانین روشنی برای این مسئله وضع کند، سطح بهره وری کارکنان چقدر رشد می کند.

هرجا زندگی در جریان باشد صدا هم هست. نمی توانیم آدم ها را ساکت کنیم، صدای ترافیک را قطع و همه تلفن های دنیا را خاموش کنیم که بتوانیم کار کنیم! برای موفقیت شغلی خودمان هم که شده، باید یاد بگیریم با چه ترفندهایی در محیط های شلوغ کار کنیم و بیشترین بازدهی را داشته باشیم. امیدواریم بعد از خواندن این مقاله، ایده های خوبی در ذهنتان شکل گرفته باشد.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
خودروهای لوکس و گران قیمت نوه امام خمینی/ زندگی لاکچری نعیمه اشراقی حاشیه ساز شد! +عکس (167 نظر) رقص فرح پهلوی در جشن بی شرمانه ! (143 نظر) 5 مَردی که یک زن مشترک دارند+عکس تاسف آور (93 نظر) ساعت رولکس 12 هزار دلاری نتیجه امام خمینی!+عکس (86 نظر) غرفه عجیب تبلیغ نوار بهداشتی یک شرکت خاص در بام لند تهران +تصاویر (64 نظر) سایه های عاشقانه عروس سید حسن خمینی و همسرش (22 نظر) زیبایی چشم نواز نوه امام خمینی/ رابطه محبت‌آمیز «نعیمه اشراقی» با همسرش حاشیه ساز شد +عکس (17 نظر) فیلم زیباترین رقص ایرانی وسط خیابان ! / پلیس فقط تماشاکرد ! (12 نظر) نماز خواندن یک ورزشکار خانم ایرانی وسط یک سالن ورزشی در قرقیزستان +فیلم (11 نظر) این خانم فرانسوی زیبا دست در دست همایون شجریان برای ایران سنگ تمام گذاشت +فیلم (10 نظر) واکنش جالب فیروزه گیلدخت به تمام شدن سریال (9 نظر) دست گل جدید آرتام/ گوشی چند میلیونی دنیا جهانبخت رو ترکوند! (8 نظر) ذوق عجیب یک راننده اسنپ از دیدن عموپورنگ (8 نظر) عکس نیمه برهنه دختر نعیمه اشراقی «دردانه امام خمینی» در کانادا سوژه رسانه ها شد! +عکس (7 نظر) توضیح میرسلیم درباره ساعت 30 میلیاردی اش در صحن مجلس!+عکس (7 نظر)
تیتر امروز   
کشف 45 کیسه حاوی جسد انسان در عمق دره 40 متری حاج‌قاسم و امام؛ عاشقانه‌ای که از یک عکس شروع شد آگهی بی شرمانه همسریابی پسر بی حیا ! + وقاحت را از حد گذراند ! سبیل بابا کرم روی صورت یک پرنده زیبا +عکس عجیب این بچه عجیب الخلقه در آغوش مادرش از انسان نیست ؟! / بی شرم ترین رفتار یک زن ! + عکس عزل مدیر «تکیه معاون الملک» کرمانشاه/ گردشگران بی حجاب به بیرون هدایت شدند حمله با چاقو به بسیجی آمر به معروف در شهریار لحظه دیده نشده از پاره شدن کفن امام خمینی (ره) +عکس تصاویر دیدنی بازیگرانی که نقش امام خمینی(ره) را بازی کرده‎‌اند سخنرانی رهبر معظم انقلاب در سی‌وچهارمین سالگرد رحلت امام خمینی (ره) نعمیه اشراقی نوه امام: کیفیت نماز دخترم در کانادا بیشتر از ایرانه! دستان قلبی وآتشینِ عاشقانهِ عروس سید حسن خمینی و همسرش! عکس نیمه برهنه دختر نعیمه اشراقی «دردانه امام خمینی» در کانادا سوژه رسانه ها شد! +عکس خز پارتیه خیلی خزِ بازیگران زن ایران!/نبینی از دستت رفته عکسی پربازدید از بازیگر معروف در پشت صحنه سریال رهایم کن