ساعدنیوز
ساعدنیوز

یک ماهگی تا 3 ماهگی نوزاد

  سه شنبه، 09 اسفند 1401   زمان مطالعه 5 دقیقه
یک ماهگی تا 3 ماهگی نوزاد
ساعدنیوز : در طول سه ماه اول زندگی، کودک رشد و تکامل سریعی را تجربه می کند و یاد می گیرد که چشمان خود را متمرکز کند، اشیاء را ردیابی کند و از طریق ناله و گریه ارتباط برقرار کند.

به عنوان والدین، سرپرستان یا مراقبان، مراقبت از نوزاد در چند ماه اول زندگی آنها می تواند هم پاداش و هم چالش برانگیز باشد. این ماه های اولیه زمان رشد و تغییر سریع نوزادان است، زیرا آنها شروع به کشف و تعامل با دنیای اطراف خود می کنند. در طول این مقاله، ما در مورد موضوعات مختلف مربوط به مراقبت و رشد کودک در این ماه های اولیه بحرانی بحث خواهیم کرد. ما همه چیز را از اصول تغذیه و خواب گرفته تا نقاط عطف رشد، نکاتی برای تسکین یک نوزاد بداخلاق، و راهکارهایی برای ارتقای رشد و تکامل سالم را پوشش خواهیم داد. امیدواریم که این مقاله و بینش‌های مفیدی را در اختیار شما قرار دهد تا از شما در ارائه بهترین شروع ممکن در زندگی کودکتان حمایت کند.

یک ماهگی نوزاد

در یک ماهگی، نوزاد هنوز در حال سازگاری با زندگی خارج از رحم است. آنها بیشتر وقت خود را در خواب می گذرانند و زمانی که بیدار هستند اغلب آرام و ساکت هستند. آنها کنترل محدودی بر حرکات خود دارند و هنوز در حال توسعه مهارت های حرکتی خود هستند. با این حال، آنها می توانند حرکات تند و تیز کوچکی را با دست ها و پاهای خود انجام دهند و ممکن است سر خود را به سمت صداها یا صداهای آشنا بچرخانند. نوزادان یک ماهه نیز در حال رشد حواس هستند و می توانند اجسام را تا فاصله 10 اینچی ببینند. آنها همچنین ممکن است بتوانند چهره و صدای والدین خود را تشخیص دهند و ممکن است به لمس آنها با در دست گرفتن یا لبخند پاسخ دهند.

در ماه اول، نوزادان معمولاً هر دو تا سه ساعت یکبار شیر می‌خورند و ممکن است شش تا هشت پوشک خیس در روز داشته باشند. برای مراقبین ضروری است که اطمینان حاصل کنند که کودک از تغذیه کافی برخوردار است و آنها باید افزایش وزن و رشد خود را کنترل کنند. نوزادان یک ماهه نیز در برابر عفونت ها و بیماری ها آسیب پذیر هستند، بنابراین بسیار مهم است که آنها را از افراد بیمار دور نگه دارید و اقدامات بهداشتی را رعایت کنید. علی‌رغم چالش‌هایی که در مراقبت از نوزاد به وجود می‌آید، ماه اول زمان خاصی برای پیوند با نوزاد و تماشای رشد و تکامل اوست.

دو ماهگی نوزاد

در 2 ماهگی، نوزادان هنوز در مرحله نوزادی هستند، اما شروع به هوشیاری و تعامل بیشتری می کنند. آنها به احتمال زیاد بیشتر لبخند می زنند و صداهای بیشتری مانند صدای غرغر و غرغر می کنند. آنها همچنین در حال توسعه مهارت های حرکتی خود هستند و ممکن است بتوانند برای مدت کوتاهی سر خود را در حالی که روی شکم خود دراز می کشند بلند کنند. در حالی که آنها هنوز بیشتر روز را می خوابند، شروع به ایجاد یک روال بیشتر کرده اند و ممکن است بتوانند برای مدت طولانی تری در شب بخوابند.

در این تصویر یک نوزاد 2 ماهه را مشاهده می کنید.

برای والدین بسیار مهم است که به عشق و محبت فراوان برای کودک 2 ماهه خود ادامه دهند، همچنین تمرین زمان شکم و شرکت در فعالیت هایی در زمان بازی که حواس آنها را تحریک می کند، ادامه دهند. همچنین زمان خوبی است که والدین به فکر برنامه ریزی برای ملاقات با یک کودک خوب با پزشک اطفال خود باشند تا رشد و تکامل کودک خود را زیر نظر بگیرند. به طور کلی، علامت 2 ماهگی یک زمان هیجان انگیز برای نوزادان و والدین است زیرا آنها به یادگیری و رشد با هم ادامه می دهند.

در این مرحله، نوزادان همچنین مهارت های اجتماعی خود را توسعه می دهند، چهره های آشنا را می شناسند و شروع به تمایز بین والدین خود و سایر بزرگسالان می کنند. آنها ممکن است ترجیحات خود را برای افراد خاصی نشان دهند و ممکن است وقتی از مراقب اصلی خود جدا می شوند، عصبانی یا ناراحت شوند. والدین باید از طریق تماس چشمی، صحبت کردن، آواز خواندن و سایر فعالیت های تعاملی با کودک خود پیوند برقرار کنند. نوزادان در این سن ممکن است از تماشای تصاویر با کنتراست بالا و رنگ های روشن لذت ببرند که می تواند به تحریک دید در حال رشد آنها کمک کند. همانطور که آنها رشد می کنند و رشد می کنند، همچنان هوشیارتر و فعال تر می شوند و هر روز را برای نوزاد و والدینشان تبدیل به یک ماجراجویی می کنند.

3 ماهگی نوزاد

یک نوزاد 3 ماهه در مرحله رشد هیجان انگیزی قرار دارد زیرا به رشد و یادگیری مهارت های جدید ادامه می دهد. در این سن، مهارت‌های حرکتی کودک به سرعت در حال رشد است و می‌تواند سر خود را برای مدت طولانی‌تری بالا نگه دارد، از شکم به پشت بغلتد و زمانی که روی شکم دراز می‌کشد، خود را به سمت بالا هل دهد. آنها همچنین ممکن است شروع به گرفتن اشیا و گرفتن آنها در دستان خود کنند و برخی از نوزادان حتی ممکن است شروع به آوردن اشیا به دهان خود کنند. در 3 ماهگی، نوزادان اجتماعی تر و تعاملی تر می شوند، در پاسخ به صداها و حالات چهره مراقبان خود لبخند می زنند و غرغر می کنند. آنها همچنین ممکن است شروع به تشخیص چهره ها و صداهای آشنا کنند و به آنها ترجیح دهند. زمان هیجان انگیزی هم برای نوزاد و هم برای مراقبانشان است زیرا آنها همچنان به پیوند و ایجاد ارتباط عمیق تر ادامه می دهند.

در این تصویر یک نوزاد 3 ماهه را مشاهده می کنید.

در این مرحله، برای مراقبین مهم است که محرک و مشارکت زیادی برای حمایت از رشد کودک فراهم کنند. صحبت کردن، آواز خواندن و بازی با کودک می تواند به او کمک کند تا مهارت های جدیدی را بیاموزد. زمان شکم نیز برای تقویت قدرت و کمک به نوزاد برای رسیدن به نقاط عطف رشد ضروری است. مراقبان می‌توانند اسباب‌بازی‌ها و اشیاء را در طول زمان شکم در دسترس قرار دهند تا کودک را تشویق کنند که به او دست بزند و در دست بگیرد. همچنین مهم است که یک محیط امن برای کودک فراهم کنید، زیرا ممکن است بیشتر شروع به حرکت و کاوش در اطراف خود کنند. با مراقبت و توجه مناسب، یک نوزاد 3 ماهه می تواند به رشد خود ادامه دهد و به یک کودک شاد و سالم تبدیل شود.

سخن پایانی

در خاتمه، دکتر امیر زمانی، متخصص اطفال با سال‌ها تجربه، توصیه می‌کند که در این ماه‌های اولیه زندگی، معاینات و واکسیناسیون‌های منظم کودک خود را دنبال کنید. همانطور که کودک شما با سرعتی سریع رشد می کند و رشد می کند، مهم است که از سلامت و تندرستی او مراقبت کنید. در صورت داشتن هرگونه سوال یا نگرانی با دکتر امیر زمانی یا پزشک اطفال خود تماس بگیرید.

به یاد داشته باشید، این چند ماه اول با فرزند کوچکتان ارزشمند است و به سرعت می گذرد. از نوازش‌ها، آشفتگی‌ها و لحظات خاصی که با هم به اشتراک می‌گذارید لذت ببرید. هر نقطه عطفی را گرامی بدارید و هر دستاورد بزرگ یا کوچک را جشن بگیرید. با حمایت و راهنمایی دکتر امیر زمانی و تیم مراقبت های بهداشتی خود می توانید بهترین شروع زندگی را برای کودک خود رقم بزنید و او را در مسیری به سوی آینده ای سالم و شاد قرار دهید.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
آیدی رضا گلزار در بیوی اینستاگرام آیسان آقاخانی، همسر واقعی اش (28 نظر) مقام ارشد دولت روحانی و فرزندش متهم به سرقت فرش‌های مجموعه سعدآباد شدند (17 نظر) نقاشی عاشقانه و بانمک عروس سید حسن خمینی در کلاس ادبیات (12 نظر) وقتی لقب جذابترین آبادانی دنیا به آرتام تعلق میگیره! (12 نظر) کیوت ترین عکس آرتام کوچولو در کنار نازترین سیندرلای دنیا! (10 نظر) دیدن این ویدیو لاکچری به قلب قوی و یک لیوان آب قند نیاز دارد! (9 نظر) عکاسی حرفه ای عروس سید حسن خمینی در طبیعت (8 نظر) حماسه آفرینی هوش مصنوعی اینبار برای زنان ایرانی! (7 نظر) (فیلم) شوخی جالب و کمتر دیده شده از حضرت امام (ره) در مراسم تنفیذ ریاست جمهوری شهید رجایی (5 نظر) یاللعجب؛ ازدواج عاشقانه پسر 22 ساله با مادر بزرگش! (5 نظر) سرنوشت عجیب اسبی که به فرح پهلوی سواری نداد (4 نظر) (فیلم) پوشش افتخارآمیز ورزشکار زن ایرانی در لحظه قهرمانی (4 نظر) تبعات کنسرت اخیر گوگوش در کانادا برای پارتنر جوانش (3 نظر) سورپرایز فوق العاده خاص امیر مقاره برای دختر جوان +ویدئو (2 نظر) عجیب اما واقعی / خارج کردن آچار فرانسه از گلوی مرد جوان (2 نظر)
تیتر امروز   
رونمایی از عروس زیباروی رضا گلزار با تاج و تور / آیسان شبیه فرشته ها شده جدایی تلخ بازیگر ایرانی بعد 17 سال از زنش + عکس و علت طلاق! ذوق و شوق بامزه آرتام وقتی برای اولین بار آتیش بازی میبینه اولین تصویر رسمی محمدرضا گلزار از مراسم ازدواج لاکچری‌ خود به همراه ساغدوش های جنتلمنش خودروها‌ی میلیاردی و لوکس بندرنوشهر که 10 سالِ خاک خو‌رده‌اند (عکس) فرزندان استرالیایی ابراهیم رئیسی +عکس خواهرزاده حسین شریعتمداری، مدیر کاخ سعدآباد شد پاسخ عجیب وزیر ارشاد به محدودیت خوانندگان؛ خودشان اینطور فکر می‌کردند! این زن ایرانی داور ‌مرحله نهایی «زن شایسته» 2023 امارات شد +عکس رئیسی در تبریز: بانک های خصوصی نباید رقیب بخش خصوصی شود/ نقش دولت هدایت، حمایت و نظارت است‎‎ پای مهران مدیری به یک جنجال فوتبالی باز شد عکس عاشقانه آیسان در آغوش رضا گلزار/ در کنسرت شکار شد رئیس اتاق بازرگانی تبریز: با دادن ارزش واقعی به بخش خصوصی،4 هزار میلیارد دلار ثروت انباشته ایرانیان در خارج می‌توانست به جای بانک های خارجی در ایران سرمایه گذاری شود‎‎ هشدار رئیس جمهور به الهام علی اف: مردم آذربایجان در هر دو سوی ارس به اسلام و ولایت عشق دارند/دشمن نمیتواند این عشق را خدشه دار کند رونمایی نفیسه روشن از عشق جانش