ساعدنیوز
ساعدنیوز

عوارض استرس و اضطراب بیش از حد چیست؟

  پنجشنبه، 25 آذر 1400 ID  کد خبر 183334
عوارض استرس و اضطراب بیش از حد چیست؟
ساعدنیوز:زندگی در دنیای پیچیده و پر تلاطم امروز قطعا همراه با چالش هایی است که از آن ها گریزی نیست. اما چرا برخی از افراد می‌توانند این چالش ها را مدیریت کنند و برخی در مقابله با آن دچار استرس و اضطراب می شوند؟

مقدمه

زندگی در دنیای پیچیده و پر تلاطم امروز قطعا همراه با چالش هایی است که از آن ها گریزی نیست. اما چرا برخی از افراد می توانند این چالش ها را مدیریت کنند و برخی در مقابله با آن دچار استرس و اضطراب می شوند؟ اگر اضطراب و استرس ناشی از چالش های روزانه مدیریت و کنترل نشوند فرد دچار چه علائمی خواهد شد و این علائم در بلند مدت عملکرد فرد را چگونه تغییر می دهد؟ آیا استرس و اضطراب قابل درمان هستند؟ چگونه می توان از بروز استرس در زندگی جلوگیری کرد؟ این مقاله جواب پرسش های بالا را به شما می دهد.

تصویر

تعریف استرس و اضطراب و تفاوت این دو

احتمالا خیلی از ما اضطراب و استرس را یکسان تصور می کنیم و آن ها را به جای هم به کار می بریم. چنین تصوری اشتباه است و از نظر روانشناسی و علمی استرس و اضطراب متفاوت هستند و شیوه پیشگیری و مقابله با آن ها نیز متفاوت خواهد بود. اما این تفاوت در چیست:

 1. استرس دارای منبع مشخص است اما اضطراب منبع مشخصی که فرد به آن اشاره کند ندارد. مثلا وقتی برای امتحان نگرانی داریم، استرس سراغمان آمده است اما وقتی می گوییم "نمی دانم چرا دلهره دارم" درگیر اضطراب هستیم.
 2. استرس مقطعی است و ا برطرف شدن منبعش از بین می رود اما اضطراب شروع و پایان مشخص ندارد و می تواند در طولانی مدت فرد را درگیر دلشوره و دلهره کند.
 3. استرس معمولا واکنش بدن به فشارها و چالش های بیرونی است در حلی که اضطراب واکنشی به وجود استرس یا چالش های فکری و درونی فرد است.
 4. علائم جسمانی استرس معمولا بیشتر از اضطراب است. از آنجایی که استرس واکنش بدن به یک منبع چالش انگیز بیرونی است، علائمی مثل تپش قلب، عرق کردن، لرزیدن بدن و ... را به همراه دارد در حالی که اضطراب اغلب اوقات حالت نگرانی و دلشوره ذهنی را به همراه دارد.
 5. دلایلی که برای استرس می آوریم معمولا منطقی تر از اضطراب است. مثلا وقتی برای چک برگشت خورده مان استرس داریم منطقی تر است تا زمانی که نگرانیم در آینده گرمایش زمین زندگی شخصی مان را به خطر بیندازد.
 6. عملکرد ما در زمان اضطراب بیشتر مختل می شود، حافظه، قدرت تصمیم گیری و استدلال، تمرکز و توجه و به طور کلی توانایی های شناختی ما در زمان اضطراب بیشتر از زمان استرس درگیر هستند چون در اضطراب ما منبع مشخصی نداریم و در واقع در حال جنگ با یک مساله ناشناخته هستیم که کار را برای مغزمان پیچیده تر می کند و انرژی بیشتری از آن می گیرد.

حالا که با تفاوت این دو آشنا شدیم می توانیم تعریف دقیق تری از آن ها نیز ارائه کنیم. ریچارد لازاروس استرس را شرایط یا حالتی تعریف می کند که در آن، شخص از نظر ادراکی معتقد است مجموع خواسته ها، نیازها و انتظاراتی که از او وجود دارد، بیشتر از منابع، امکانات و توانمندی هایی است که در اختیار دارد. از طرف دیگر اضطراب یک احساس منتشر، فراگیر، ناخوشایند و مبهم نگرانی با منبع نامشخص و ناشناخته است و گاهی شامل عدم اطمینان، درماندگی و برانگیختگی فیزیولوژیکی نیز هست.

علائم درگیری طولانی مدت با استرس و اضطراب

استرس و اضطراب حتی در کوتاه مدت هم زندگی فرد را مختل می کند، هرچند میزان کمی از استرس برای فرد می تواند مفید باشد و او را نسبت به خطرات و چالش ها هشیارتر کند اما اضطراب حتی به میزان کم هم خوب نیست چه برسد به زمانی که فرد بدون درمان مدت ها با آن درگیر باشد. اما این علائم چیست:

 • دلهره و نگرانی دائمی: یکی از مهم ترین علائمی که در اضطراب و استرس دائمی فرد را درگیر می کند دلهره و نگرانی دائمی است. شما به تدریج به فردی تبدیل خواهید شد که بدون دلیل دلشوره دارد، حتی زمانی که همه خوشحال هستند شما نگران هستید که مبادا اتفاقی بیفتد. در زمان چالش ها نیز بیشتر از بقیه درگیری ذهنی و بدنی خواهید داشت، مثلا شاید تعجب کنید که چطور در این شرایط همه با خیال راحت خوابیده اند و شما خواب به چشمتان نمی آید!
 • برانگیختگی و گوش به زنگی دائم: اگر دائم در حالت تدافعی هستید و با کوچکترین موضوعی بهم می ریزید و عکس العمل نشان می دهید احتمالا در معرض اضطراب و استرس طولانی مدت هستید. افرادی که نگرانی طولانی مدت دارند به مرور دچار حالت گوش به زنگی پیدا می کنند یعنی منتظر هستند اتفاقی بیفتد تا سریع واکنش نشان دهند.
 • احساس بی قراری و کلافگی: وقتی طولانی مدت دچار استرس و اضطراب باشید دیگر جایی آرام و قرار ندارید. در جمع دلتان می خواهد تنها باشید و در تنهایی دلتان می خواهد کسی کنارتان باشد. وقتی بیکار هستید کلافه می شوید و وقتی کار دارید نمی توانید روی کارتان متمرکز باشید. در هر شرایطی احساس بی قراری می کنید و دوست دارید شرایطتان عوض شود.
 • خستگی: خستگی یکی از علائم جدی در معرض استرس و اضطراب بودن است. این افراد احساس می کنند توان انجام کار خاصی ندارند به خصوص صبح ها توان برخواستن از رختخواب را ندارند و شب ها ممکن است در به خواب رفتن دچار مشکل شوند. زودتر از بقیه دچار خستگی می شوند، این احساس خستگی هم می تواند جسمی هم روحی باشد. بی حالی و خستگی گاهی منجر به انزوا در این افراد می شود.
تصویر
 • مشکلات حافظه و تمرکز: شاید بتوان گفت مشکل آفرین ترین مساله در افرادی که دچار استرس و اضطراب طولانی مدت هستند اختلال در فرآیندهای شناختی مانند حافظه، تمرکز، توجه و .. است. این مشکل به خصوص زمانی که فرد مشغول تحصیل است یا دارای مشاغلی است که نیاز به توجه و تمرکز دارد بیش تر به چشم می آید. حواس پرتی و کاهش حافظه نیز در این افراد به چشم می خورد.
 • گرفتگی عضلات: گرفتگی عضلات و دردهای عضلانی یکی از مشکلات شایع افرادی است که دچار اضطراب و استرس طولانی مدت هستند. این افراد ممکن است به علت دردهای عضلانی که گرفتارش می شوند به پزشک مراجعه کنند و علت پزشکی خاصی برای آن پیدا نکنند.
 • حملات وحشت زدگی و پانیک: حملات وحشت زدگی و پانیک باعث می شود فرد گاهی به شدت هیجان های منفی را تجربه کند در حدی که ضربان قلبش بالا برود، عرق کند، بلرزد، تنفس های کوتاه داشته باشد، حالت تهوع به او دست دهد و در اصطلاح فلج شود. این حملات ممکن است بی دلیل و گاهی نیز در واکنش به حوادث اطراف باشد.

چه باید کرد؟

 • قدم اول تشخیص: همانطور که گفتیم استرس و اضطراب متفاوت هستند و برای اینکه بتوانیم با آن مقابله کنیم باید ابتدا آن را به درستی تشخیص دهیم. برای این کار حتما از یک مشاور کمک بگیرید. امروزه متخصصان می توانند با چند مصاحبه هدفمند یا انجام تست های معتبر تشخیص دهند منبع اصلی نگرانی شما چیست و بر حسب شرایطتان راه های درمانی مناسبتان را به شما پیشنهاد دهند.
تصویر
 • قدم دوم انتخاب درمان مناسب: خوشبختانه تحقیقات زیادی درباره استرس و اضطراب شده است و سال هاست روانشناسان از نتیجه این تحقیقات استفاده می کنند. پروتکل ها و روش های متفاوتی برای درمان اضطراب و استرس طراحی شده است. دارو درمانی نیز وقتی روانپزشک و مشاور تشخیص دهند می تواند در این راه کمک کننده باشد. چند تکنیک ساده مثل ورزش کردن، کم کردن میزان کافئین، نوشتن احساسات مربوط به استرس و اضطراب، تکنیک های ریلکسیشن و یادگیری مدیریت افکار نیز می تواند به شما کمک کند. اما این تکنیک ها می توانند به صورت موقت و به صورت سطحی اضطراب و استرس شما را کاهش دهند برای درمان ریشه ای مشکلتان حتما از مشاور کمک بگیرید.
 • قدم سوم پیشگیری از اضطراب و استرس: بعد از اینکه اضطراب و استرس را در خود ریشه یابی و درمان کردید، باید بتوانید با انتخاب سبک زندگی صحیح و بهداست روانی سالم و همچنین مدیریت افکار و هیجانات ناخوشایند از بروز مجدد آن در زندگی تان جلوگیری کنید یا حداقل مهارت لازم را برای مواجهه شدن با استرس های مقطعی بیاموزید و اجازه ندهید این اختلال در شما به صورت مزمن ریشه دار شود.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
تذکر جدی رهبر انقلاب به عکاسان خبری در کرمانشاه/ با کفش وارد نشوید+عکس (451 نظر) گریم سخت و سنگین شازده مفخم سریال "گیلدخت"، صالح میرزاآقایی، برای بازی در نقش امام خمینی/ بنظرتون شبیه ایشون شدن؟ (66 نظر) دیدار بازیگران معروف و محبوب ایرانی با رهبر انقلاب/ از شاهرخ استخری تا مصطفی زمانی و عموپورنگ+عکس (58 نظر) خلاقیت خنده دار یک ایرانی برای دوخت کاپشن با پتو پلنگی حماسه آفرید/ ایرانی پنجه طلا از هر انگشتش هنر میباره😂 (52 نظر) مراسم عقد ساده و بدون تجملات نوه آیت الله هاشمی رفسنجانی با حضور نوه امام خمینی/ چه منزل باصفا و دلبازی+عکس (47 نظر) خلاقیت بی نظیر راننده مشهدی، با نوشته جالب پشت وانت اش حماسه آفرین شد/ آدم حَظ میکنه از این درک و فهم بالا (46 نظر) نگاهی به کیک تولد 5 سالگی هانا دختر مهران غفوریان با دیزاین خاص/مبارکا باشه +عکس (38 نظر) تصویر دیده نشده و قدیمی از آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب در کنار دریا با کاپشن و کلاه +عکس (34 نظر) واکنش ایران به درخواست عجیب آمریکا برای حمله نمادین اسرائیل (35 نظر) خلاقیت خنده دار اُوستا بَنّا در مقاوم سازی پی ساختمان/به این باید دکتری افتخاری بدن! +عکس (32 نظر) خلاقیت خنده دار شهرداری در نصب بنر برای تبریک تولد یک آقا به خانومش+عکس/ماشالله استعداد🤣 (28 نظر) خلاقیت خنده دار یک ایرانی در ابداع توالت خیلی عمومی در هوای آزاد/ هنر نزد ایرانیان است و بس😂+عکس (27 نظر) مراسم تولد جگرسوز علی انصاریان در خانه ابدی اش و گریه های دلخراش ننه علی/ روحش شاد+ عکس (27 نظر) خلاقیت تحسین برانگیز یک بقال تبریزی برای کودکان حماسه ساز شد/ درک و شعور ایشون ستودنیه+عکس (26 نظر) خلاقیت و هوش بالای نصاب در وصل کردن سینک ظرفشویی حماسه ساز شد +عکس/ اُستاد، برای نکات ریز جزوه میدین یا خودمون بنویسیم؟🤣 (23 نظر)
دیگران می‌خوانند   
عکس آتلیه‌ای جالب حامد آهنگی با همسر و پسرش به سبک خانواده قاجاری/ خلاقیتشون تو ژست گرفتن خیلی باحاله+عکس مادرانه های عاشقانه یکتا ناصر و دخترش سوفیا در کنسرت علیرضا طلیسچی+عکس خلاقیت منحصر به فرد و بانمک همسر شاهرخ استخری برای عکاسی از دخترش در نوزادی/ کل آتلیه های شهر زیر سوال رفت😍+عکس فوتبال بازی کردن سردار آزمون با نوا، دختر ناز و خوشگلش در خانه‌اش+ویدیو/ چقدر بابا بودن به سردار میاد😍 سلام خاص و ویژه فرمانده عملیات بزرگ علیه اسرائیل به رهبر معظم انقلاب و لبخند رضایت رهبر از کهنه سربازش‎+عکس خداحافظی خلاقانه و با دور تند حامد آهنگی با مهمان برنامه اش+ویدیو/ با دیدنش از خنده روده بر میشین😂 خلاقیت منحصربفرد و متفاوت صاحب ساندویچی در نحوه خواستگاری از مشتری حماسه آفرید+ عکس/ لامصب اگه اونو قورت داده بود چی!؟🤣 پذیرایی ساده و بدون تجملات از رهبر معظم انقلاب در جلسه با فرماندهان ارتش+عکس/ طالبی قاچ شده در بشقابهایی از جنس استیل! رونمایی نفیسه روشن از مبلمان سلطنتی و باکلاسش با خودنمایی صندلی مخصوص پنبه خانم، گربه خونگیش+ویدیو/ خونه‌اش چه ویو خوشگلی داره تیپ قجری حامد آهنگی و همسر و پسرش که همه رو شگفت زده کرد+عکس/ فقط سیبیلهای حامد که شبیه پهلوونای قدیمی شده😂 خلاقیت خنده دار پدر ایرانی در ساخت کالسکه نوزادش با مقوا و آبکش حماسه آفرید+عکس/ انیشتین هم مغز اینو نداشت😂 تصویری از اولین روز پدر شدن حسن جوهرچی و ثبت این قاب 3 نفره و دلنشین+عکس/ روحش شاد چقد توی این لحظه خوشحاله💔 عکسی دلنشین و نوستالژیک از جشن تولد 1 سالگی شقایق فراهانی در کنار پدرش/ چقد ناز بوده، چه خنده های دلبری هم میکنه با این 6 نکته کلیدی سابسکرایب یوتیوب خود را افزایش دهید!!! تهدید هوش مصنوعی: بازار طراحی گرافیک بعد از هوش مصنوعی در 1403 رونمایی مریم کاویانی، مرضیه سریال "فاصله ها" از پسر جوان و رشیدش/ بهش میاد پسری به این سن و سال داشته باشه؟ تصاویری از خانۀ بهترین مهندس معمار تهران/ کوزه‌گر از کوزه شکسته آب می‌خورد! فال شمع روزانه امروز پنج شنبه 30 فروردین 1403 فال روزانه امروز پنج شنبه 30 فروردین ماه 1403 فال قهوه با نشان روز پنج شنبه 30 فروردین ماه 1403 فال ابجد روزانه پنج‌شنبه 30 فروردین 1403 فال حافظ با تفسیر امروز پنج شنبه 30 فروردین 1403 + فیلم فال انبیاء روزانه پنج‌شنبه 30 فروردین ماه 1403 عاشقانه های جذاب و ناب نوید محمدزاده و فرشته حسینی در سریال جدید جنگل آسفالت/ کاش اولین بارم تو اورژانس می‌دیدمت...+ویدیو سکانس خنده دار و جنجالی سوسک پرتاب کردن حامد آهنگی روی بازیگر زن معروف/ این چه شوخی بود آخه؟+ویدیو افشاگری خنده دار و هوش پَران شیرین سریال نون خ/ تو زندگی واقعیش هم خواستگارهای مدل سلمان و فریبرز داره!+ویدیو خلاقیت خنده دار یک ایرانی برای تعمیر سیفون توالت حماسه ساز شد/ آدم از اینهمه هنر هاج و واج میمونه!😂+عکس نظریۀ باورنکردنی محققان/ سن لپ‌تاپ برابر با 100 سال قبل از میلاد مسیح بیوگرافی و زندگی خصوصی ندا قاسمی، شیرین سریال نون خ و همسرش+ تصاویر جذاب و دیدنی مصاحبه امام جمعه محبوب تبریز با سی ان ان ترکیه / نگران نیستیم و همیشه از لحاظ نظامی آماده ایم+فیلم قسمت هایی از کارتون تام و جری که با الهام از رفتار واقعی سگ و گربه ساخته شده+ویدیو/ عجیب اما واقعی! (ویدیو) آموزش هوش‌مالی با انیمیشن محبوب زوتوپیا عکس جالب از پشت صحنه کلیپ عروسی محمدرضا گلزار که خواهر زاده اش رونمایی کرد/ چه دایی خوشتیپی😍👌 چگونه در خوابگاه دانشجویی زنده بمانیم؟/ 6 نکته مهم برای زندگی در خوابگاه مراسم عقد شیک و منحصربفرد برادرزاده سامان صفاری، امیر سریال دلدادگان/ ایشالا عروسی خودت+عکس واکنش خنده دار و هوشمندانه رهبر معظم انقلاب به خواندن شعری با موضوع زن ذلیلی توسط شاعر معروف+ویدیو گوشه ای از دکوراسیون و تزیینات اتاق خواب دنیز دایی دختر خارج نشین علی دایی با گل های خوشگل+عکس ساختمان چیست بهمراه توضیحات معماری و عمران قاب صمیمی از مریم کاویانی، مرضیه سریال "فاصله ها"، در کنار خانواده/ چه پدر و مادر خوش لباس و باکلاسی! خلاقیت منحصر به فرد و بی‌نظیر دو برادر یزدی با ساختن یک خودروی دست ساز لوکس با استفاده از موتور پراید/ مغزشون رو باید طلا گرفت+ویدیو
تیتر امروز   
فال شمع روزانه امروز پنج شنبه 30 فروردین 1403 فال روزانه امروز پنج شنبه 30 فروردین ماه 1403 فال قهوه با نشان روز پنج شنبه 30 فروردین ماه 1403 فال حافظ با تفسیر امروز پنج شنبه 30 فروردین 1403 + فیلم فال ابجد روزانه پنج‌شنبه 30 فروردین 1403 فال انبیاء روزانه پنج‌شنبه 30 فروردین ماه 1403 بیوگرافی و زندگی خصوصی ندا قاسمی، شیرین سریال نون خ و همسرش+ تصاویر جذاب و دیدنی مصاحبه امام جمعه محبوب تبریز با سی ان ان ترکیه / نگران نیستیم و همیشه از لحاظ نظامی آماده ایم+فیلم روایتی از عشق و علاقه احمدی نژاد به مشایی و بقایی؛ از سر زدن هر هفته ایِ رئیس جمهور سابق به خانه هر 2 همسر بقایی تا رفتن به رامسر برای دیدن مشایی! همسرم با ازدواج دوم من مخالف بود؛ دستهایش را به صندلی بستم و او را خفه کردم نخستین سوگلی ناصرالدین شاه که به اروپا سفر کرد+عکس/ پشت قباله چهره محبوب شاه قاجار کجاست؟ واکنش ایران به درخواست عجیب آمریکا برای حمله نمادین اسرائیل شکنجه اسب زبون بسته که به "فرح پهلوی" سواری نداد/ بخت بد اسب اصیل ایرانی که به دستور شاه پهلوی اخته شد!+عکس وحشتناک ترین آزمایش غیر انسانی ممکن!!!/حقایقی تکان دهنده از آزمایش خواب روسی که شما نمیدانستید!! ثبت‌نام برای جاماندگان کنکور سراسری آغاز شد/ جزئیات